Haberler

18 Nisan 2006, Salı

Mimarlar Odası Genel Merkezi 40. Dönem Yönetim Kurulu BelirlendiMimarlar Odası Genel Merkezi 40. Dönem Yönetim Kurulu Belirlendi14-15 Nisan tarihlerinde yapılan genel kurul toplantısının ardından 16 Nisan 2006 Pazar günü Ankara Mimar Kemal İlköğretim Okulu’nda yapılan seçimlerde 2 sene boyunca görev yapacak yeni yönetim kurulu belirlendi. Haberin Devamı
İstanbullu bu yaz zaman kazanacakİstanbullu bu yaz zaman kazanacakKabataş-Zeytinburnu tramvay hattı temmuzda Bağcılar''a uzayacak. Bu ay Taksim-Kabataş finüküler sistemi hizmete girecek. Böylece Taksim-Bağcılar 46 dakikada kat edilebilecek.
Maketle konut alırken dikkat!Maketle konut alırken dikkat!Türkiye''de özellikle son iki yıldır artan gayrimenkul talebi, başta bankalar ve müteahhit firmalar olmak üzere birçok kesimin iştahını kabartıyor.
Uzlaşma çağrısıUzlaşma çağrısıTicaret Odası önerdi: Alsancak-Turan arasında imar düzenlemesi yapan Büyükşehir Belediyesi ile dava açan Valilik masa başında anlaşsın.
Hadid: Kartal bu projeyle dünya markası olacakHadid: Kartal bu projeyle dünya markası olacakİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin Kartal için hazırlattığı Kentsel Dönüşüm projesinin mimarı Zaha Hadid, Kartal Belediye Başkanı Arif Dağlar ile bölgede incelemelerde bulundu. Projesiyle birincilik kazanan Mimar, Kartal''la ilgili uygulama çalışmalarını başlattı. Kartal''ın bu projeyle bir dünya markası olacağını söyleyen Hadid, İstanbul gibi önemli bir kent için proje çizmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi. Hadid, "İki kıtayı birleştiren kente, en önemli projemi çizdim" dedi.
Tarih: 17 Nisan 2006 Kaynak: Sabah
Haliç’e Yunus Gösteri Merkezi YapılıyorHaliç’e Yunus Gösteri Merkezi YapılıyorEyüp’te Haliç kenarına yapılması planlanan “Yunus Gösteri Merkezi” ili ilgili rapor, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşülerek kabul edildi.
Florya Sahilleri de İstanbullulara AçılıyorFlorya Sahilleri de İstanbullulara Açılıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi Florya sahilinde 148 dönüm araziyi yeniden düzenleyerek vatandaşa açıyor. Konuyla ilgili Bayındırlık ve İmar Komisyonu dün Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edildi.
Avrupa Kültür Başkenti Sunumu ve Jüri KararlarıAvrupa Kültür Başkenti Sunumu ve Jüri KararlarıDört elementin kenti, İstanbul, Avrupa Kültür Başkenti olarak Avrupa''yı doğusuna bağlayan bir köprü görevi görecektir. Yüzyıllar boyunca Avrupa medeniyetlerinin kesişme noktasında olan bu şehir, "farklılıkları yaşamayı" öğrenmiştir. 2010 programı, İstanbul için özel anlam taşıyan evrenin dört elementi etrafında şekillenmektedir: "Toprak", gelenek ve dönüşüme işaret ederken "Hava - Tanrı''nın lütfu", yerli ve yabancı müzisyenleri bir araya getirecektir. "Su - kent ve deniz", Boğaz''da düzenlenecek çok sayıda faaliyete odaklanırken "Ateş - Geleceği yaratmak", modern sanatlar ile kent halkının geniş bir kesimine yönelik etkinlikler üzerinde yoğunlaşacaktır.
Kentlerin Üç Türkiye''siKentlerin Üç Türkiye''siHem İstanbul, İzmir ve Ankara''nın oluşturduğu Metropoller Türkiyesi, hem de Kentsel Türkiye, 2000''deki yıllık ortalama kullanılabilir hane geliri düzeyine ancak ulaşabildi. Kasabaların ise 2000''deki durumlarına ulaşmaları uzun süre alacak.
Thom Mayne ve Paulo Mendes da Rocha Konferansı’na Kayıtlar AçıldıThom Mayne ve Paulo Mendes da Rocha Konferansı’na Kayıtlar AçıldıUluslararası mimarlık çevrelerinin bu en önemli ödülünün 2005’de sahibi olan Thom Mayne ve ödülü bu yıl kazanan Paulo Mendes da Rocha, Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından düzenlenen ARKIMEET Konferansları’nın konuğu olarak Mayıs ayında İstanbul’da olacak.
Zeytinburnu-Bağcılar tramvayı gün sayıyorRaylı sistem ağını genişleterek trafiğe çözüm üreten İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Zeytinburnu - Bağcılar Tramvay Hattı’naki çalışmalarda son noktaya geldi. Büyükşehir Belediyesi, 20 Nisan 2006 tarihinde hattın enerji verme işlemlerini başlatıyor.
Genç mimarlardan gelecekteki BeyoğluDemirören Gayrimenkul; hem Beyoğlu''nun geleceğine ayna tutmak hem de genç mimarların hayal güçlerini kullanması amacıyla ''Beyoğlu, nereye?'' adlı bir yarışma düzenliyor. Proje''nin teması; farklı kültürleri buluşturan simgesel yapısı nedeniyle İstiklal Caddesi olarak belirlendi. Yarışmada, genç mimarların 2057''deki İstiklal Caddesi''ni hayal etmeleri ve istedikleri ortamlarda ifade etmeleri isteniyor. Başvurular, 8 Nisan-8 Mayıs 2006 tarihleri arasında ''www.arkitera.com'' adresi üzerinden gerçekleştirilecek.
Tarih: 18 Nisan 2006 Kaynak: Sabah
Mimari dünyasını aydınlatan dergi: PLD TürkiyeProfessional Lighting Design Türkiye, 2005 yılının başıyla birlikte PLD dergisinin Türkçe edisyonu olarak Ağustos Yayın tarafından yayımlanmaya başlanan bir ‘mimari aydınlatma tasarımı’ dergisi.
İmara açılan kıyılar betonlaşıyorKıyıların imara açılmasını öngören yasal düzenleme tartışma konusu olurken, Turizm Bakanlığı’nın tahsisleri, Ege’deki koyların betonlaşması tehlikesini doğurdu.
Dubai’nin prestij projesini aldı, İngiliz futbolcuların mutfaklarını kuruyorDenizi palmiye şeklinde doldurup üzerine lüks villalar yapılan Palm Islands, Dubai’nin en önde gelen projelerinden birisi. Villaların en önemli müşterileri arasında dünyaca ünlü İngiliz futbolcular David Beckham ile Michael Owen da bulunuyor.
Olimpiyat konutları nihayet dağıtılıyorÜniversite Oyunları''na katılan sporcuların kaldığı evler, sonunda gerçek sahiplerine verilmeye başlanıyor. Köydeki 934 evin kurası yarın çekiliyor.
''Fener Balat Ayvansaray'' piyasadaAhmet Faik Özbilge, beş yıl boyunca sokak sokak gezdiği İstanbul''un ilk yaşam merkezi olan Fener, Balat ve Ayvansaray''ın kitabını yazdı.
20 milyar dolar, golf sopasının ucundaAralarında Avrupa''nın önde gelen gayrimenkul ve sigorta şirketlerinin de bulunduğu İngiliz, Alman ve İrlandalı birçok yatırımcı, Türkiye''nin Akdeniz ve Ege sahillerinde içinde villaların da yer alacağı golf sahası yapmak için kuyruğa girdi.
Ev tamam, sıra mobilyadaKonut satışındaki canlanmayla geçen yıl yüzde 40 büyüyen mobilya sektörü 2006''dan da umutlu. Üreticiler ev teslimatlarının başlayacağı nisan sonrasında pazarda yükseliş bekliyor.
TOKİ''den inşaata 3.5 milyar YTLTürkiye''de 2.5 milyon civarında olduğu tahmin edilen acil konut ihtiyacının bir bölümünün karşılanması amacıyla harekete geçen Toplu Konut İdaresi (TOKİ), 81 il merkezi ve ilçelerindeki 900 noktada 400 bin konutluk program yaparken, 2003-2006 yılları arasındaki inşaat yatırımı 3.5 milyar YTL''ye ulaştı.
''Nükleer santral yanlış Türkiye''nin rüzgârı var''Hükümet, Türkiye''nin ilk nükleer santralı için yer belirleyip ''model'' tartışması başlatırken, akademik çevrelerden, nükleer enerjinin tahribat, maliyet ve güvenlik riskleri nedeniyle terk edilmeye başlanan bir enerji olduğu uyarısı geldi.
Bursa Kent Müzesi Avrupa finalindeZiyarete açıldığı 2004 yılından bu yana yaklaşık 500 bin kişi tarafından gezilen Bursa Kent Müzesi, Avrupa Müze Forumu tarafından verilen ''Avrupa Müzesi Ödülü''nde finale kaldı.
Karşıyaka''ya İki Sevindirici HaberKoruma Kurulu, kaderine terkedilen Latife Hanım Köşkü''nün restorasyon projesini onayladı. Atatürk Ormanı içinden geçirilecek yola da vize verildi.
Satamadan Getirdi!Sağlık Tanrıçası Hygieia heykelinin Eskişehir Müzesi''nden çalınan başını satmayı başaramayan hırsızlar, eseri bir otobüsün bagajına koyup İstanbul polisine gönderdi.
''Varilleri Biliyorduk''Tuzla Orhanlı''da bulunan zehirli varillerin çıkarılmasını izleyen Çevre ve Orman Bakanı Pepe, "Olayı bir aydır biliyorduk. Failleri yakalamak için açıklamadık" diye konuştu.
Gökçek''e ''bakanlar üstü'' yetkiKuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi Yasası''nda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Tasarı geçen hafta TBMM Genel Kurulu''nda kabul edildi. Muhalefet sözcüleri görüşmeler sırasında yaptıkları konuşmalarda Ankara''nın çeşitli sorunlarını gündeme taşırken, yeni düzenlemeyle Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek ''e ''''bakanlar üstü'''' yetkiler verilmesini eleştirdi.
Mimarlar AKM''yi tartıştıTMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, ''''Ankara''nın Geleceğini Tasarlamak'''' adıyla düzenlediği paneller dizisini başlattı. İlk panelin konusu, Atatürk Kültür Merkezi (AKM) alanı oldu.
Ankara bir zamanlar çok daha güzeldi...Ankara''nın bir zamanlar ''''moda mekanları'''' olarak adlandırılan uğrak yerleri bir bir yok oldu.
Yoğunluk keşmekeş yarattı"Kültür, sanat, kongreler, turizm ve fuarlar merkezi" olma iddiasıyla yola çıkan İzmir''e, yeni biçilen "gökdelenler kenti" sıfatı, valilik engeline takılmak üzere. İzmir Valiliği, büyükşehir belediyesinin "Üçüncü İzmir" olarak adlandırılan Alsancak Limanı­Turan arasındaki imar değişikliği girişimlerini yargıya taşıdı.
''Zehir çukuru''nda ÇED savaşıİzmir''in ''suyunu içtiği'' Efemçukuru''nda, altın ve gümüş madenciliği için verilen olumlu ÇED raporuna, süreçten dışlanan büyükşehir belediyesi çok kızgın.
Sedir Adası istimlak ediliyorGökova Körfezi''nde ''''Kleopatra Adası'''' olarak ünlenen Sedir Adası istimlak ediliyor. Bu konuda Kültür ve Turizm Bakanlığı''ndan olur çıktığını belirten Muğla Valisi M. Temel Koçaklar , ''''Öncelikli olarak adadaki antik tiyatroyu istimlak edeceğiz. Böylelikle tiyatro restore edilebilecek'''' dedi.
''İstanbul yağması için ısmarlandı''İstanbul Teknik Üniversitesi Yüksek Mühendisler Birliği Derneği, bir açıklama yaparak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ''ın projelerine yabancı mimarları çağırmasına ilişkin gerekçelerini eleştirdi. Dernek, Topbaş''ın projelere Türk mimarlarını çağırmama gerekçelerini, ''''İstanbul''un yağmalanması için zemin hazırlamak'''' diye değerlendirdi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ın yaklaşımına benzer yaklaşımların daha önce TBMM binası ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dahiliye Kliniği binası için de gündeme geldiği belirtilen açıklamada, ''''Bu açıklamanın talihsizlikten öte İstanbul yağması için ısmarlanmış projelerin meşrulaştırılmasına zemin hazırlamak olduğunu düşünüyoruz'''' denildi. Türkiye''nin mimarlarına, mühendislerine güvenmeyen bu anlayışın Türkiye''yi geriye götüreceği vurgulanan açıklamada, ''''Konu mesleğin evrenselliğiyle ilişkili değildir. İpek kumaş dikilmesi de değildir. İstanbul kentini yağmalama projesinin bir parçasıdır'''' ifadeleri yer aldı. Açıklamada, mimar olan Kadir Topbaş''ın, ''''mesleki bilgisine güvenmediği ve kendi cesaretsizliğini ifade ettiği'''' savunuldu.
Tarih: 17 Nisan 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Yabancılar Türkiye''de Emlakçılığa da El AttıYabancıların, Bodrum, Marmaris, Kuşadası ve Didim başta olmak üzere turistik yörelerde yoğun olarak gayrimenkul alımına yönelmesi üzerine, söz konusu yerlerde emlak ofisi açarak emlakçılık yapmaya başlayan yabancı uyrukluların sayısı da giderek artış göstermeye başladı.
Evler satıldı, şimdi yarış giydirmek için2005 yılında satılan konut sayısı 1.3 milyona yükselince, sıra bu konutların döşenmesine geldi. 2006 yılıyla birlikte mobilya, PVC, halı gibi pazarlarda yüzde 40''lara varan büyüme yaşandı.
''Şehirden uzaklaşmak para ve zaman kaybı''Deneyimli Mimar Adnan Kazmaoğlu, artık projelerde mimarlığın girdisine ihtiyaç duyulduğunu söylüyor. Kazmaoğlu''na göre uzaklara gitmek para ve zaman kaybı.
Allianz Arena 411 milyon $''a yapıldı2005 yılında açılan Allianz Arena Stadı''nın 70 bin kişilik seyirci kapasitesi bulunuyor. Almanya''nın Münih kenti yakınlarında bulunan dev yapı, 411 milyon dolarlık toplam inşaat maliyetiyle dünyanın en pahalı stadlarından biri durumunda. Allianz Arena''da bin 374 adet loca, 2 çocuk yuvası, 28 büfe ev 2 de restoran bulunuyor. 2005 yılında stadın tribünlere açılan girişlerine kapı eklenerek saha içerisindeki hava akımı en düşük seviyeye indirildi. Allianz Arena Stadı, yüksek yatırım maliyetini çıkarmak için futbol haricinde çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Stadı incelemek için tıklayın.
Tarih: 17 Nisan 2006 Kaynak: Sabah
Göcek''te kepçe''Betona Yolculuk''un son kurbanı Göcek... Ağaçlar kesiliyor, inşaatlar dikiliyor. Bedri Rahmi''nin, hakkında şiirler yazdığı Göcek''te artık kuşlar değil iş makinelerinin sesleri duyuluyor. Ormanların parsel parsel yok edildiği Göcek''in belediye başkanı Şatır tehlikeye dikkat çekiyor: Yat ya da gulet sahipleri doğal güzelliği için buraya geliyor. Yatırımlardan kaçınılmazsa turizm biter...
İzmir''e çağ atlatacak projede ''malum kafalar'' devrede İzmir Büyükşehir Belediyesi, Turan Altınyol olarak bilinen bölgede oteller, rezidanslar, iş merkezleri yapılması için ''Yeni İzmir'' adlı bir proje başlattı. Dünyanın birçok ülkesindeki yatırımcılardan projeye talep var.
Binalara sıkı takip geliyorİnşaat sektörünün en önemli ayağını oluşturan yapı malzemelerine sıkı takip geliyor. Yaklaşık 600 yapı malzemesinin standart ve piyasa denetimi Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı''nın güçlerini birleştirmesiyle eskisinden etkin bir şekilde yürütülecek.
Cevahir gözünü Kadıköy Hali''ne diktiCevahir Holding, ikinci alışveriş merkezini Anadolu Yakası''nda Büyükşehir Belediyesi''ne ait Kadıköy Hali''ne inşa etmek istiyor. Hafriyata yıl sonunda başlanacağı konuşuluyor.
Kıyı kanunu gözden geçiriliyorBayındırlık Bakanlığı Kıyı Kanunu’na yönelik eleştirileri dikkate alarak taslağı yeniden düzenleyecek. Buna göre, sahil şeritlerinde yapılaşma yasağı koşulsuz 100 metre olarak uygulanacak. Sahil şeridinde var olan yapılarsa yeniden değerlendirilecek.
İTO, yanındaki Liman Han’ı satın alarak otel yapacakİstanbul Ticaret Odası (İTO), kendi binasının yanındaki Liman Han’ı satın almaya karar verdi. Eski yönetim döneminde otel yapmak amacıyla gündeme getirilen ancak alınamayan Liman Han''ın satın alınmasına İTO Meclisi toplantısında karar verildi. 27 sahibi bulunan han için 5 milyon 450 bin YTL fiyatta anlaşıldı. İTO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, hanın bulunduğu yere otel yapılmasıyla ilgili ön hazırlıkların yapıldığını aktararak, "Ancak buranın kültür ve kongre ağırlıklı bir merkez yapılması da önerildi. Bir kısmının odanın ihtiyacı için kullanılması da teklif ediliyor. Sadece otel mi yapılacağı, yoksa kültür ve kongre merkezi mi olacağının tartışmasını mecliste yapmamız en doğrusu. Bunu belirledikten sonra TOBB''la konuşup ortak proje ortaya çıkarılması gerekiyor." diye konuştu. İTO binasının yanındaki otoparka bakan liman, yaklaşık 564 metrekare. 1910 yılında dönemin padişahı tarafından yaptırılmış ikinci dereceden tarihi bir eser olan hanın 27 ortağı bulunuyor.
Tarih: 17 Nisan 2006 Kaynak: Zaman Yazan: Abdulhamit Yıldız
Yapı sektörüne deprem düzenlemesiBayındırlık ve Sanayi Bakanlıkları, yapı malzemeleri sektörünü disiplin altına almak için standartlara uymayanlara ağır cezalar getiren bir protokol imzaladı.
Yabancılar Emlakçılığa da El AttıYabancıların turistik yörelerde aldığı emlak sayısı artınca, yabancı uyruklu emlakçıların oranı da her geçen gün artıyor. Ancak kayıt dışı çalışan yabancı uyruklu emlakçılar, sektörü olumsuz etkiliyor.
Yabancılar Türkiye''de emlakçılığa el attıYabancıların, Bodrum, Marmaris, Kuşadası ve Didim başta olmak üzere turistik yörelerde yoğun olarak gayrımenkul alımına yönelmesi üzerine, söz konusu yerlerde emlak ofisi açarak emlakçılık yapmaya başlayan yabancı uyrukluların sayısı da giderek artış göstermeye başladı.
Pepe: Daha Çok Varil VarTuzla’da salı günü başlaması planlanan zehirli varilleri temizleme çalışmaları öne alınarak, dünden itibaren hummalı bir çalışma başlatıldı. Orman Bakanı Pepe, İstanbul Valisi Güler ve Belediye Başkanı Topbaş, bölgede incelemelerde bulundu.
İstanbul''un ''Kurtuluş'' Umuduİstanbul''un en önemli tarihi eserlerinin bulunduğu Eminönü İlçesi''nin Belediye Başkanı Nevzat Er, kentin 2010 Avrupa Kültür Başkenti ilan edilmesi için katkı sağlayacaklarını söyledi.
Kültürpark Yeraltı Otoparkı İhalesi 4 Mayıs''taİzmir’in, kent dokusunu bozmadan otopark ihtiyacını karşılamaya yönelik yatırımları devam ediyor. Bu kapsamda ele alınan Kültürpark Yeraltı Otoparkı’nın yapım ihalesi 4 Mayıs 2006’da gerçekleştirilecek.
Kocaoğlu, “Yayılan Sanayi, Kentsel Dönüşüme Katkı Sağlayacak”İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 2003 yılında temeli atılan ve altyapı çalışmaları sürmekte olan Aliağa Organize Sanayi Bölgesi’ni (ALOSBİ) ziyaret etti.
Tuzla’daki Tehlikeli Atık Varilleri ÇıkarılıyorTuzla Orhanlı’da bulunan tehlikeli atık varillerinin çıkartılmasına başlandı. Olay yerinde incelemelerde bulunan Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Vali Muammer Güler yürütülen çalışmalarla ilgili basın açıklaması yaptı.
Zehirli variller kaldırılmaya başlandıTuzla''nın Orhanlı beldesinde bulunan zehirli atık içeren varillerin kaldırılması çalışmalarına dün başlandı.
Gayrimenkul dünyasının yeni yıldızı Türkiye olacakEkonomik göstergelerdeki iyileşme ve faiz düşüşüyle ateşlenen gayrimenkul sektörüne yabancı ilgisi artıyor.
Yoksulluğun ''yeni'' yüzleriKuralsız göç, iş piyasasının yeni kuralları, sosyal güvenliğin erimesi... Tüm bunlar kentlerde yüzünü göstermeye başlayan "yeni" yoksulluğun nedenleri arasında sayılıyor. Üstelik bu kez orta sınıf da tehdit altında. Yoksulluğun bu yeni halinde umuda yer yok, şansa da...
İstanbullu Üç Yeni Plaja Kavuşuyorİstanbul''da beş yeni plaj açılıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş: "Belediye olarak sadece yol, kanal, altyapı değil, aktif alanlar ortaya çıkarmamız gerekiyor"
Unakıtan: Nükleer santral şartMaliye Bakanı Kemal Unakıtan, nükleer santral yapmanın şart olduğunu söyledi. Çorum Ticaret ve Sanayi Odası''nın ''Vergi Rekortmenleri Ödül Gecesi''nde konuşan Unakıtan, "Enerjinin maliyetini ucuzlatırsak, Türkiye''yi rekabetçi hale getiririz. Ancak bu kısa vadede olabilecek bir çalışma değil" dedi. Türkiye''nin, enerjisinin tamamını dışarıdan tükettiğini ifade eden Unakıtan, şöyle devam etti: "Kömürü, petrolü, doğalgazı dışarıdan alıyoruz. Enerjiyi ucuzlatmamız lazım. Uzun vadede yatırımlar gerekli. İlk önce kendi özkaynaklarımızı harekete geçireceğiz. Barajımızı, termik santrallarımızı ve nükleer santralımızı yapacağız. Başka çaremiz yok." Unakıtan, çevreciler kızıyor diye nükleer santralı yapmamanın doğru olmayacağını belirterek, "Fransa''nın yüzde 80''i nükleer enerji. Orada hiç mi çevreci yok?" ifadesini kullandı.
Tarih: 16 Nisan 2006 Kaynak: Radikal
Komşu çöp koktu!Yunanistan çöp yığınları altında boğuldu. Ülke çapında temizlik işçilerinin 11 gündür süren grevi nedeniyle başta Atina ve Selanik olmak üzere tüm ülkede toplanmayan çöpler, insan sağlığı için tehlikeli boyutlara ulaştı.
Hadid: Kartal marka olacakİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin Kartal için hazırlattığı Kentsel Dönüşüm projesinin sahibi dünyaca ünlü Irak asıllı İngiliz mimar Zaha Hadid, Kartal Belediye Başkanı Arif Dağlar ile Kartal Taş Ocakları, Çimento Fabrikası ve sahil şeridini gezerek incelemelerde bulundu. Hadid ve Dağlar, çalışmalara hızla başlanması ve projenin bir an evvel hayata geçmesi için görüş alışverişinde bulundular. Kartal''ın bu projeyle bir dünya markası olacağını söyleyen Hadid, "İstanbul gibi önemli bir kent için proje çizmekten çok mutluyum" dedi.
Tarih: 16 Nisan 2006 Kaynak: Radikal
''Atık yakmak çözüm değil''Tuzla''daki zehirli atıklar bugün yakılmak için İZAYDAŞ''a gidiyor. ''Atık yakmak çözüm değil başka türlü bir sorun'' diyen Greenpeace''e göre çare, Avrupa''dakine benzer yeni bir strateji.
Nükleer turizm!Turizm sezonu resmen açıldı. Bakan Koç alternatif turizm yöresi olarak, nükleer santralla gündeme oturan Sinop''u örnek verdi.
‘Mimarların ustaları’ İstanbul’da Buluşuyorİstanbul, mimarların ‘Nobel’i kabul edilen ‘2006 Pritzker Mimarlık Ödülü’ törenine ev sahipliği yapacak.
11 yıldır bekleyen tasarı geliyorÇevre cezalarını artırıp, bu konuda ilgililerin elini kolunu bağlayan çokbaşlılığa son verecek olan kanun tasarısı, 11 yıl sonunda yeniden Meclis yolunda. 1995''te hazırlanıp ''rafa kaldırılan'' tasarı, geçen yıl Çevre Komisyonu''nda kabul edilen rapor üzerinden bu hafta TBMM''de görüşülecek. CHP de desteğe hazır.
İstanbul''a uçaklı yunuslu makyaj...Haliç, yunus gösteri merkeziyle şenlenecek. Yeşilköy-Florya sahili düzenlenip halka açılacak, havacılık müzesi büyüyecek.
Topbaş: Çarpık Yapılaşmaya İzin VermeyinBüyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bütün ilçe ve belde belediye başkanlarından İstanbul’da kaçak, gecekondu ve çarpık yapılaşmaya kesinlikle izin vermemelerini istedi.
Bursa Müzesi Avrupa liginde...Ziyarete açıldığı 2004 yılından bu yana yaklaşık 500 bin kişi tarafından gezilen Bursa Kent Müzesi, Avrupa Müze Forumu''nca verilen Avrupa Müzesi Ödülü''nde finale kaldı. Müze müdürü Ahmet Erdönmez, "Avrupa Müzeler Birliği Başkanı Wim Van Der Weiden, geçen yılın ekim ayında müzemizde incelemelerde bulundu. Müzenin Bursa''yı ne kadar yansıttığını, halkla ne kadar bütünleştiğini gördü. Her yıl 50-60 müzenin başvurduğu ödül için finale kaldık. Sonucu 13 Mayıs''ta Lizbon''daki törende öğreneceğiz" dedi. İlginin her gün arttığını vurgulayan Erdönmez, "Müze açıldığında bağışlanan parça oranı yüzde 1''ken şu anda yüzde 10''a çıktı. Bu dinamik yapı devam ederse bu müzenin, Bursa ve Türkiye''nin önemli kültür kurumu olacağına inanıyorum" diye konuştu.
Tarih: 15 Nisan 2006 Kaynak: Radikal
Genç mimarlardan gelecek tasarımları''Beyoğlu''nu nasıl bir gelecek bekliyor?'' Bu soruyu cevaplamak olanaksız ama bu, hayal de edemeyiz anlamına gelmiyor. Demirören Gayrimenkul, Arkitera Mimarlık Merkezi''nin koordinasyonunda ''Beyoğlu, nereye?'' isimli bir yarışma, düzenliyor.
Tarihin yaşadığı binaOsmanlı''nın son döneminde imparatorluğun borçlarını tahsil eden Düyûn-ı Umûmiye için inşa edilen, bugün İstanbul (Erkek) Lisesi olarak kullanılan binanın öyküsü, kitaplaştırıldı.
İstanbul Modern bir ‘Havacılık Müzesi’ne KavuşuyorFen ve imardan kültür-sanata kadar birçok alanda dev eserler üreten İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile işbirliği yaparak Yeşilköy’de modern bir ‘Havacılık Müzesi’ kuruyor.
Kütüphaneler de DeğişirEvlerde birçok eşyada olduğu gibi kütüphaneler de biçim ve fonksiyon değiştiriyor. Sabit, hareketli ya da formunu özgürce oluşturabildiğiniz tasarımlar güncel yaşam tarzına rahatça adapte olabiliyor.
Ümraniye''nin en ekonomik konutunu Ağaoğlu yapacakLüks konut projeleriyle tanınan Ağaoğlu, aldığı Eltes İnşaat''la ilk kez orta gelirliye konut üretecek. Eltes Güneşi, Ümraniye''deki projelere kıyasla yüzde 30 ucuz olacak.
''Bekara'' 95 bin YTL''ye stüdyoAvrupa İnşaat, Bahçeşehir''de tamamı stüdyo daireden oluşan ilk ve tek projeye imza attı. Marin Stüdyo Evleri''nde restoran ve çamaşırhane de var.
Takvim
<<Nisan 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.