Haberler

18 Nisan 2007, Çarşamba

UNESCO Sürecinde İstanbulUNESCO Sürecinde İstanbulAvrupa ile Asya''nın kesiştiği coğrafyada üç imparatorluğun başkenti İstanbul 1985 yılından beri UNESCO Dünya Mirası ünvanına sahip. Dünya mirasına aday olmak, seçilmek ve bu ünvanı korumak uzmanların, bürokratların ve diplomatların birlikte çalıştığı karmaşık bir süreç. Bu süreçte görev alan Prof.Dr. Cevat Erder (ODTÜ, ICOMOS - Türkiye), Prof.Dr. Zeynep Ahunbay (İTÜ, ICOMOS-Türkiye) ve Mehmet Gürkan (Kültür ve Turizm Bakanlığı) "Dünya Mirası" ünvanının anlamını, başvuru ve seçim aşamalarını ve "Tehlike Altındaki Dünya Mirası" listesine alınma tehdidi altındaki İstanbul''un dünyaya karşı sorumluluklarını 17 Nisan 2007 Salı günü saat 18:30''da Pera Müzesi Konferans Salonu''nda anlattılar. Haberin Devamı
Türkiye’de istikrar korunursa yabancı ’limitsiz’ yatırım yaparTürkiye’de istikrar korunursa yabancı ’limitsiz’ yatırım yaparİngiliz gayrimenkul yatırım şirketi FCM Salamanca, Yeşil İnşaat’ın İstanbul Esenyurt’taki 10 bin konutluk Modernist projesine yüzde 50 ortak oldu.
İstanbullular projeleriyle İstanbul’a yön verecekİstanbullular projeleriyle İstanbul’a yön verecekBüyükşehir Belediyesi, İstanbulluların yönetime katılımını sağlamak amacıyla, şehrin sorunlarının çözümüne yönelik proje üreten vatandaşlara 5 bin YTL’ye kadar destek verecek. Başkan Kadir Topbaş’ın talimatıyla başlatılan çalışma kapsamında Büyükşehir’in hizmet verdiği tüm alanlarda proje sunulabilecek.
İstanbul turizmde hala gerideİstanbul turizmde hala gerideTürkiye turizmde hala dünya devleriyle aynı kulvarda değil. Türkiye''nin cazibe merkezi İstanbul, Paris, New York, Londra gibi şehirlerin çok gerisinde kalıyor.
Çeşme Sheraton çok eşli Katarlıyı spa ile tavlayacakÇeşme Sheraton çok eşli Katarlıyı spa ile tavlayacakSheraton Grubu’nun dünyada franchise verdiği tek şirket olan Dilek Holding, sahibi olduğu Çeşme Sheraton’daki kongre salonu ve spa tesislerini 12 milyon dolar yatırımla yeniledi...
Amazonların kayıp kenti aranıyorAmazonların kayıp kenti aranıyorEfsanevi kadın savaşçılar Amazonların yaşadığı yöre olarak bilinen Samsun''un Terme ilçesi Gölyazı beldesinde, Amazonların yaşadığı iddia edilen kayıp şehri bulmak için çalışma başlatılacağı bildirildi.
"Eyfel Paris’in, AKM Cumhuriyet’in sembolüdür""Eyfel Paris’in, AKM Cumhuriyet’in sembolüdür"Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un, “Türkiye’yi Sydney Opera Binası gibi bir binaya kavuşturacağız” dediği Atatürk Kültür Merkezi’nin akıbeti tartışılmaya devam ediyor. Doğan Tekeli: “Eyfel Kulesi nasıl Paris’in sembolü ise AKM de Cumhuriyet döneminin sembolüdür, yıkılmamalıdır.”
AKM için herkes eteğindeki taşı döktüAKM için herkes eteğindeki taşı döktüKültür-Sanat dünyası nicedir AKM ve Muhsin Ertuğrul Sahnesi''nin akıbetini tartışıyor. Gün geçmiyor ki yeni bir gelişme yaşanmasın. Sahiden AKM ve Muhsin Ertuğrul Sahnesi ne olacak?
İstanbul''daki ormanlık alanlar artacakİstanbul''daki ormanlık alanlar artacakİstanbul''da ormanlık alanlar 5 yıl içinde yarım puan artacak. Çevre Orman İl Müdürlüğü ekipleri 60''lı yıllarda kömür ocağı olarak işletilen 25 maden sahasına 5 milyon fidan dikti.
Jean Nouvel AtölyesiJean Nouvel AtölyesiCraig Wood projeyi şöyle tanımlıyor: “Tasarım inanılmaz ışığını, Manhattan endüstriyel liman bölgesindeki atmosferden ve şehrin yapısından alıyor”. 19. Street ve West Side Highway kavşağındaki Manhattan Hudson Nehri boyunca devam eden Nouvel’in “bir vizyon makinası” olarak tanımladığı proje 23 katlı olarak başlamış.
KONE’den Deprem Sertifikalı AsansörKONE’den Deprem Sertifikalı AsansörSektöre getirdiği yenilikler ve çıkardığı ürünlerle standartları oluşturan KONE, Türkiye gibi deprem kuşağında bulunan bir ülkede depremi algılayıp önlem alan deprem sertifikalı asansörleriyle hizmet sunuyor.
Kariye''yi kurtarma sergisiKariye''yi kurtarma sergisiEdirnekapı''daki Kariye Müzesi, bir başka müze için sergi konusu oldu son günlerde. Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, Kariye''deki tasvirleri ve büyük bölümü yurtdışından getirilen obje ve belgeleri sergiliyor.
İzmir''de tarih ayağa kalkacakİzmir''de tarih ayağa kalkacakİzmir Büyükşehir Belediyesi, Kadifekale’den Kemeraltı’na kadar uzanan bölgenin “Yenileme alanı” ilan edilmesi için Bakanlar Kurulu’na başvurdu. Başvurunun kabulü, Kemeraltı-Kadifekale aksını yeniden canlandıracak projelere hız kazandıracak.
İstanbul''u taradık, 4,5 milyar YTL''lik Hazine arazisinden yeni haberdar oldukİstanbul''u taradık, 4,5 milyar YTL''lik Hazine arazisinden yeni haberdar oldukYabancı gayrimenkul şirketlerinin büyük ilgi gösterdiği İstanbul''daki arazilere biçilen fiyatlar gün geçtikçe artarken, Maliye de elindeki Hazine arazilerinin envanterini çıkarmayı sürdürüyor.
Herkese Açık Bir Vadi, Herkese Açık Bir AKMHerkese Açık Bir Vadi, Herkese Açık Bir AKMArkitera Mimarlık Merkezi’nin 16 Nisan 2007 Pazartesi günü Bahçeşehir Üniversitesi’nde düzenlediği, mimarlardan, sanatçılardan ve sivil toplum örgütlerinden 250’nin üzerinde katılımcı ile gerçekleşen İstanbul Forumu Toplantıları “AKM ve Kongre Vadisi” panelinde uzmanlar ortak olarak; Atatürk Kültür Merkezi’nin yıkılması ve Harbiye’nin örtülerek Kongre Vadisi’ne dönüştürülmesi yerine, bu bölgelerin halkın kullanımına açılması gerektiğini belirttiler. Prof.Dr. İhsan Bilgin, Taksim Bölgesi’nin İstanbul’da son 50 yılın en iyi tasarlanmış bölgelerinden biri olduğunu ve bu bölge ile sürekli uğraşıldığını belirterek panelin açılışını yaptı. Özellikle Taksim Meydanı’ndaki metro çalışmaları gibi, bütünlük içinde ele alınmayan işler nedeniyle, döneminin ilginç özelliklerini yansıtan bölgelerin, küçük planlarla ve hamlelerle değiştirildiğini söyledi.
Mimarlık, Tasarım ve Sanat Öğrencileri Eskişehir''de BuluşuyorMimarlık, Tasarım ve Sanat Öğrencileri Eskişehir''de BuluşuyorTürkiye''de ve KKTC''de mimarlık tasarım sanat bölümlerinde okuyan öğrencileri bir araya getirmeyi amaçlayan "Eskişehir Mimarlık Tasarım Sanat Öğrencileri Buluşması" bu yıl Anadolu Üniversitesi''nde gerçekleştiriliyor.
Linea’nın açılışı için kristal çadır kurulduLinea’nın açılışı için kristal çadır kurulduLinea’nın dünya tanıtımı için İstanbul Buz Ada’da 1.440 metrekarelik Türkiye’nin en büyük kristal cam çadırı kuruldu.
Bilgi - Mimarlık Atölyesi Fikir Projesi Yarışması Sergisi Ziyaretçilerini BekliyorBilgi - Mimarlık Atölyesi Fikir Projesi Yarışması Sergisi Ziyaretçilerini BekliyorBilgi - Mimarlık 2006 - 2007 akademik yılı atölye etkinlikleri kapsamında ve Bilgi - Mimarlık programına kayıtlı öğrenciler arasında, Galata A.Ş.’nin desteğiyle, geçtiğimiz ay bir fikir projesi yarışması düzenlendi.
Bir Opera Binası Ne Kadara Yapılır?Bir Opera Binası Ne Kadara Yapılır?Atatürk Kültür Merkezi (AKM) yerine yapılması düşünülen, “aynı işlevli, İstanbul ve Taksim''in şartlarına uygun kültür merkezi” olarak açıklanan bir yapının, yapım maaliyeti ne kadardır? Böyle bir yapının inşa edilmesi ne kadar zaman alır? Dünyada bu tür yapıların yaşatılması için harcanan işletme maaliyeti ne kadardır? Bugün gerçekleştirilecek “İstanbul Forumu Toplantıları: AKM ve Kongre Vadisi” paneli öncesinde, bu soruların cevaplarını, dünyadaki örneklerin yayınlanan bütçelerine ulaşarak derledik. Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, AKM’nin yıkımı ile ilgili 13 Nisan’da yaptığı "Hesabını kitabını yaptık, binanın onarımı için 120 (milyon) YTL gerekiyor, yenisi ise 200 (milyon) YTL. İstanbul ve Taksim''in şartlarına uygun, uluslararası büyük organizasyonların yapılacağı bir kültür merkezi yaptıracağız..."
İstanbul Ulaşım Ana Planını Kim Yapıyor?İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi (İMP) ile Arkitera tarafından düzenlenen İMP toplantılarının sonuncusu olan “Kent ve Ulaşım” konulu toplantı 29 Mart 2007 akşamı yapıldı.
Galataport ilgi görüyorİkinci kez ihaleye çıkacak olan Galataport''a Uzakdoğu''dan da ilgi var. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül''le görüşen Singapur''un dışişlerinden sorumlu Devlet Bakanı Zeynel Abidin Raşid, projeyle ilgilendiklerini açıkladı. Raşid, Gül''e, Galataport projesine ilgi duyduklarını söyledi. Singapur sermayesinin Türkiye''deki en büyük yatırımı Mersin Limanı. Mersin Limanı''nın 36 yıllık işletme hakkı ihalesini, 2005''te, 755 milyon dolar teklif veren Akfen ile Singapurlu ortağı Singapore Port kazanmıştı.
Tarih: 18 Nisan 2007 Kaynak: Radikal
2A Kapsamına Giren Ormanlar da Satılacak: Orman yağması sürüyorCHP İzmir Milletvekili Erdal Karademir, hükümetin 2B''lerden sonra 2A kapsamına giren orman arazilerini de satmaya çalıştığını söyledi. Karademir şöyle konuştu: "AKP hükümeti bir yandan 2B alanlarını satma formülleri ararken, bir yandan da Orman Kanununun 2A maddesine dayanarak Anayasa''daki ve Orman Kanunu''ndaki henüz ''orman vasfını'' koruyan yerlerin bile orman sayılmamasını öngören düzenlemelere imza atıyor. 16 Mart ve 22 Mart tarihli yönetmelikler, AKP hükümetine bu olanağı sağlıyor." CHP''li Karademir, AKP hükümetinin başarısız 2B düzenlemesinden sonra 16 Mart ve 22 Mart 2007''de çıkardığı yönetmeliklerle 2A kapsamına giren orman alanlarının 49 - 99 yıl süre ile kiralanması ve ormancılık faaliyetleri dışında kullanıma konu edilmesine olanak verdiğini de kaydetti. Konuyu soru önergesiyle Meclis''e taşıyan Karademir, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe''ye, "AKP hükümetinin, Orman Kanunu''nun 2A maddesini gündeme getirmesinin, orman içinde yerleşik 7 bin 300 köyde yaşayan 2.5 milyon yurttaşımızın beklentilerinin, genel seçimlere alet edilmesi midir?" sorusunu yöneltti.
Tarih: 18 Nisan 2007 Kaynak: Birgün Yazan: Evrin Güvendik
İzmir Limanı ihalesi Danıştay’a takıldıDanıştay mersin limanı hakkında karar veremedi. Karar çıkmazsa Akfen İzmir limanı için yarışamayacak. Danıştay’dan Mersin Limanı ile ilgili karar bir türlü çıkmayınca, İzmir Limanı satışı bloke oldu.
Hasanoğlan için şimdi düş kurma zamanıMimarlar Odası Ankara Şubesi ilkini Ulucanlar Merkez Kapalı Cezaevi''nin yeniden kullanıma açılması konusunda düzenlediği ''Kent Düşleri Yarışması''na, Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü''nün Değerlendirilmesi Ulusal Fikir Projesi yarışmasıyla devam ediyor.
CHP''liler bu kez uyumadıFord Otosan''a ait 180 dönümlük Acıbadem''deki arsa 25 Şubat 2004''te Sinpaş''a satıldı.
Küresel felakete yeni kanıtKuzey Kutbu’nda sıcaklığın yükselmesi sonucu dev bir buz tabakasının erimesiyle yeni bir ada bulundu. İngiliz basınının haberine göre, “Warming Island” (Isı Adası) adı verilen büyük kayalık ada, Grönland’ın doğusundaki Kuzey Kutup Dairesi’nin 620 kilometre kuzeyinde ortaya çıktı. ABD’li kaşif Dennis Schmitt tarafından bulunan ada, küresel ısınmanın yeni bir kanıtı olarak görülüyor. Danimarkalı harita uzmanı Hans Jepsen, “Buzul-köprü güneye doğru çekilince ada ortaya çıktı” derken, kaşif Schmitt, “Karanlık günler bizi bekliyor. Kötü sonuçların farkındayız” diye konuştu.
Tarih: 18 Nisan 2007 Kaynak: NTVMSNBC
Aspendos''un soruları...Anadolu Ateşi ''nin antik Aspendos tiyatrosu ''ndaki gösterileri üzerine süregelen tartışmalar bitmiyor... Konuya girmeden önce kimi "önyargı" ları giderelim...
"Onlarca Modernist inşa edeceğiz"Yeşil İnşaat ve Yeşil-Salamanca Yönetim Kurulu Üyesi Burak Duruman ise, "Birlikte onlarca Modernist inşa edeceğiz. Yalnızca İstanbul''da değil, diğer şehirlerde, hatta Avrupa''da projeler düşünüyoruz. Kimyası çok uyan iki ortak olduk. Toplu konut ve villa projelerimizde Salamanca ortak olacak" diye konuştu.
Tarih: 18 Nisan 2007 Kaynak: Sabah
"Hayalet villalar"ın enkazı da mahkemelik22 yıl sonra yıkılan Uyum Villaları''nın enkazı da mahkemelik oldu. 40 villanın hissedarlarından olan Veli İmam Temel, binalardan çıkan demir ve inşaat malzemelerinin kendi iradeleri dışında başka kişilere verildiğini belirterek tespit istedi. Bunun üzerine mahkeme yıkım alanında bilirkişi eşliğinde tespit yaptı. İstanbul''da Sarıyer sırtlarında yer alan ve 1985''te yapılan villalar, İmar Yasası''ndaki değişiklikle ruhsatsız duruma düşmüştü. 85 tanesi Nurettin Sözen''in İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı döneminde yıkılan villalardan geriye kalan 54''ünün yıkımı ise 26 Mart''ta yapılmıştı. Sarıyer Sulh Hukuk Mahkemesi''nde tespit davası açan Temel dilekçesinde, demir ve diğer hurdaların kendi iradeleri dışında Sadık Akkaya adlı bir kişi ile arkadaşlarınca toplandığı anlatıldı. Suçlanan Sadık Akkaya ise Veli İmam Temel''in kardeşi Süleyman Temel''in oğlu Alper Temel ile hurdalar konusunda anlaştıklarını söyledi.
Tarih: 18 Nisan 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Canan Yılmaz
''Türkiye''nin simge binası AKM yıkılmamalı''Arkitera Mimarlık Merkezi''nce düzenlenen panelde bir araya gelen mimar ve şehir plancıları, Türkiye''nin simge yapılarından olan AKM''nin yıkılmaması gerektiği konusunda görüş birliğine vardı.
Sinpaş kurumsallaşıyor halka arza hazırlanıyorSinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, bir aile şirketinden kurumsallaşmış bir yapıya geçiş aşamasında olduklarını söyledi. Çelik, ana şirket olan Sinpaş Yapı Endüstrisi AŞ’yi ikiye böldüklerini ve bundan böyle Sinpaş GYO ile konut sektöründe, Sinpaş Yapı Endüstrisi AŞ ile ticari gayrimenkul alanında faaliyet göstermeye devam edeceklerini belirtti. Çelik, Sermaye Piyasası Kurulunun (SPK) onaylaması ve prosedürlerin tamamlanmasının ardından bu yılın ikinci yarısında halka arzı gerçekleştirmeyi planladıklarını söyledi.
Tarih: 18 Nisan 2007 Kaynak: Hürriyet
Hızlı trene yakın takip!Hızlı trenin 23 Nisan''da deneme seferlerine başlatılması planlanırken, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Süleyman Karaman''ın projede herhangi bir problem çıkmaması için "canla başla çalıştığı" belirtiliyor.
Romus ve Romulus imitasyon çıktıKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, dün düzenlediği basın toplantısında Avusturya’da ele geçen Bizans ve Roma dönemine ait 316 adet paha biçilmez tarihi eser arasında bulunan ünlü Romus ve Romulus heykelinin sahte olduğunu açıkladı. Koç, "Orijinali Anadolu’da olmayan sahte bir eser. Orada yapılan tespitlerde bu anlaşılmış. Orijinalleri Roma’da" dedi. "İki eser Avusturya’da imitasyon olarak yakalandı" diyen Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün ise Romus Romulus’un zaten Anadolu kökenli olmadıklarını vurguladı. İmitasyonun nerede yapıldığını bilemediklerini aktaran Düzgün, yakalanan diğer eserler için de, "Bunlar daha önce müzelerimizde sergilenen eserler değil, Anadolu’nun dört bir yanında yapılan kaçak kazılar sonucu yurtdışına çıkarılmışlar" dedi. Düzgün, eserlerin değerinin ise 100 milyon dolarlarla ifade edilebileceğinin altını çizerek, kaçıran kişilerin de gümrük kontrolü sırasında yakalandığını ve haklarında Avusturya’da gerekli tahkikatın yapıldığını kaydetti.
Tarih: 18 Nisan 2007 Kaynak: Hürriyet
Kale Endüstri, Corio''yu reddettiKale Endüstri grubu, pazar günü Güngören''de açacağı Kale Center alışveriş merkezine talip olan Akmerkez''in ortağı Corio''yu reddetti.
Yakıştı mı İstanbul''a bu laleler Başkan?İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bu yıl İstanbul''a tam 8 milyon 296 bin lale dikti... Bunun için harcanan para 2 milyon 136 bin YTL... Şimdi en çok sorulan soru şu: "İstanbul''da rögar kapağı olmadığı için kanalizasyonda çocuklar ölüyor. Bunca sorun varken belediye trilyonlarca lira harcayıp lale dikiyor. Belediye Meclisi''nden bu kararlar nasıl geçiyor?" İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2005’te İstanbul’a 600 bin lale dikti... 2006''da bu sayı 3.5 milyona çıkarıldı... Bu yıl ise kentin özellikle merkezi yerlerine tam 82 türde 8 milyon 296 bin lale dikildi... Bu lalelerin 1.2 milyonu erken açtı!.. Açacak daha 7 milyon lale var... Bu lalelerin alımı ve dikimi için harcanan para ise 2 milyon 136 bin 144 YTL olarak açıklandı... Sadece lale değil, 2.7 milyon sümbül, nergis ve muskari de kentin değişik bölgelerine dikildi. Bu da toplam 11 milyon soğanlı bitki anlamına geliyor... Şimdi İstanbul''da herkes bu laleleri konuşuyor... En çok sorulan soru ise, bir süre önce rögar kapağı olmadığı için kanalizasyona düşüp sürüklenerek boğulan 5 yaşındaki Dilara''yı hatırlatıyor. O soru şu: "İstanbul''da rögar kapağı olmadığı için kanalizasyonda çocuklar ölüyor. Bunca sorun varken belediye trilyonlarca lira harcayıp lale dikiyor. Belediye Meclisi''nden bu kararlar nasıl geçiyor?"
Tarih: 18 Nisan 2007 Kaynak: Hürriyet
Hızlı tren 23 Nisan’da başlıyorTürkiye, hızlı tren kullanan dünyanın 8 ülkesinden biri olmak için gün sayıyor. TCDD Genel Müdürlüğü yetkilileri, Ankara-İstanbul arasında demiryolu ulaşımını 3 saat 15 dakikaya indirecek Hızlı Tren Projesi’nin Ankara-Eskişehir etabındaki çalışmaların tamamlandığını, bu güzergáhtaki deneme seferlerinin 23 Nisan’da başlayacağını açıkladılar. TCDD Genel Müdürlüğü, deneme seferlerinde kullanılacak, saatte 250 kilometre hıza ulaşabilen, 2 lokomotif ve 4 vagonluk seti, ihale sonucu İtalyan RFI-MER MEC firmasından 4 aylığına kiraladı. Denemeler sonrası, yıl sonuna kadar Ankara-Eskişehir arasında hızlı trenle yolcu taşımacılığına başlanılması hedefleniyor. Hızlı trenle, 206 kilometrelik Ankara-Eskişehir arası, 1 saat 15 dakikaya inecek. Henüz başlanmayan Eskişehir-İstanbul bölümünün yapımının ise 24 ayda tamamlanması ve 2009 yılında hattın tümünün devreye alınması öngörülüyor.
Tarih: 18 Nisan 2007 Kaynak: Hürriyet
Dubaili Deyaar, Türk gayrimenkul pazarına girmeyi hedefliyorDubai İslami Bankası''nın (DIB) gayrimenkul alanında faaliyet gösteren kolu Deyaar, Türkiye''de yatırıma hazırlanıyor. Büyüme planları kapsamında ana şirketi DIB''den 163.4 milyon dolar murabaha kredisi alan Deyaar, Hindistan ve Suudi Arabistan''da ileri safhalara ulaşan projelerinin ardından yeni yurtdışı projeler için harekete geçti. Deyaar, yatırım yapılacak potansiyel ülkeler olarak Suudi Arabistan, Hindistan, Türkiye ve Kazakistan''ı belirledi. Dubai''de Burlington, Hamilton Residency, Churchill Towers ve Windsor Manor gibi dev projelere imza atan şirket, 3 milyar dolarlık portföyüyle bölgenin en büyük gayrimenkul geliştirme ve yönetim şirketleri arasında yer alıyor.
Tarih: 17 Nisan 2007 Kaynak: Dünya
İklim değişikliği gerçekleriSuyumuza, toprağımıza sahip çıkalım. Ancak kıyamet senaryolarının ardında her zaman iyilik ve iyi niyet bulunmadığını da lütfen gözardı etmeyelim.
İstanbul Boğazı''nda 3 koya yüzer marina yapılacakİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Boğazı''nda Tarabya, İstinye ve Büyük Bebek koylarına yüzer marina yapmak için proje hazırladıklarını söyledi.
Başkan Kocaoğlu: “Expo''nun arkasındayız”İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentin Expo 2015 adaylık süreci ile ilgili sıkıntı ve endişelerini aktararak, “Evet, organizasyon yapısında bizi rahatsız eden yanlışlıklar var. Ancak bu durum, Expo projesine bakışımızı değiştirmez. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak, herkesten daha istekli bir şekilde bu projenin arkasındayız” dedi.
278 bina onarılarak, Tarlabaşı''na yeni bir çehre kazandırılıyorTarlabaşı''nda 278 eski binanın onarımını gerçekleştirecek olan Gap İnşaat, bölgenin avan projesini üç ayda tamamlayacak.
Galataport’a Uzakdoğu ilgisiİkinci kez ihaleye çıkacak olan Galataport’a Uzakdoğu’dan da ilgi var. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’le görüşen Singapur’un Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Zeynel Abidin Raşid, projeyle ilgilendiklerini açıkladı. Dışişleri Bakanı Gül’ün, Singapurlu bakanla görüşmesinde, Singapur sermayesinin dış yatırımları gündeme geldi. Edinilen bilgiye göre, Raşid, Gül’e, Galataport projesine ilgi duyduklarını söyledi. Singapur sermayesinin Türkiye’deki en büyük yatırımı Mersin Limanı. Mersin Limanı’nın 36 yıllık işletme hakkı ihalesini, 2005 yılında, 755 milyon dolar teklif veren Akfen ile Singapurlu ortağı Singapore Port Authority grubu kazanmıştı.
Tarih: 17 Nisan 2007 Kaynak: NTVMSNBC
Mimari ve rejim tartışmasıAnkara''da bahar aylarında iki sıcak tartışma var. İlki Recep Tayyip Erdoğan''ın cumhurbaşkanlığa aday adaylığı. Bu tartışmaya bambaşka açıdan birazdan dönelim. İkinci tartışma ise bir cami ile ilgili.
Milli Emlak, Hazine arazilerini 14 milyon metrekare artırdıİstanbul Defterdarlığı''nın İstanbul''un 19 ilçesinde yürüttüğü çalışmanın sonucunda kentte bugüne kadar Hazine arazisi olduğu bilinmeyen, tapuda bölünmüş, yeni şekil almış 14 milyon metrekare arazinin tapu bilgileri güncellendi.
Göç sürdükçe sıkıntı bitmezİstanbul’da buluşan 91 ülkenin belediye başkanlarına seslenen Başkan Topbaş, “Göç baskısını azaltmadan, işsizliğe çözüm bulmadan, yoksullara yardım yapmadan büyükşehirlerin meselelerine çözüm bulunamaz” dedi.
Denizli Çimento''nun yüzde 50''si CRH''ninİrlandalı inşaat malzemeleri grubu CRH Denizli Çimento''nun yüzde 50''sini aldığını açıkladı. Şirket bu konuda yapılan yazılı açıklamada, Türkiye''deki bu yatırımı ve ABD''de bir şirketten aldığı hisse için toplam 293 milyon dolar harcadığını açıkladı. CRH söz konusu açıklamasında, ABD''nin Florida eyaletinde Paver Systems''ta 2004''te aldığı yüzde 50 hissenin ardından kalan yüzde 50''lik hisseyi de satın aldığını duyurdu.
Tarih: 17 Nisan 2007 Kaynak: Radikal
Dünya tasarım şampiyonu TürkiyeAvrupa''nın tasarım enstitülerinden Design Zentrum Nordrhein Westfalen tarafından 1955''ten bu yana verilen Red Dot Design Ödülleri sahiplerini buldu. Tasarım kalite damgasını bu yıl bir Türk markası olan Nurus kazandı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da uluslararası alanda tanınan tasarım uzmanlarından oluşan jüri, yenilik, işlev, kalite gibi kriterler doğrultusunda katılımları değerlendirdi. Bugüne kadar LG Electronics, Adidas, Apple, Mercedes-Benz, Nokia, Philips, Siemens, Sony gibi dünyaca ünlü markaların sahip olduğu bu tasarım kalite damgasını, 43 ülkeden farklı kategorilerde 2548 tasarımı geride bırakan ve merkezi İstanbul''da bulunan Nurus Türkiye''ye kazandırdı.
Tarih: 17 Nisan 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Sinpaş GYO konut sektöründe büyüyecekKurulduğu 1974 yılından buyana binlerce lüks konut yapan Sinpaş Grubu, bundan böyle konut alanında faaliyetlerine Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), ticari gayrimenkul alanındaysa Sinpaş Yapı Endüstrisi A.Ş. olarak devam edecek. Kuruluşunu tamamlayan Sinpaş GYO''nun yüzde 49''unun SPK onayı almasından sonra yılın ikinci yarısında halka arz edileceğini belirten Sinpaş GYO Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, kuruluşun aktif büyüklüğünün 280-300 milyon dolar olduğunu söyledi. Çelik, "Sinpaş GYO yeni kurulmuş şirket değil. Şu anda devam eden üç projesi var. Bunlar Ümraniye-Avangarden, Samandıra Lagün ve Zekeriyaköy-Rumeli Konakları" dedi. TOKİ ve Kiptaş''ın inşaat sektörüne ''saldırısı'' olduğunu öne süren Avni Çelik, "Bu iki kuruluşa sağlanan kolaylık bize de sağlanırsa ayda 450 YTL taksitle konut satarız" diye konuştu.
Tarih: 17 Nisan 2007 Kaynak: Radikal
38 plaja daha mavi bayrakTürkiye, uluslararası platformda yat sahiplerine verilen ''kişisel mavi bayrak''ın Türkiye''de de uygulanması için harekete geçti. Mavi bayraklı plajlaraysa bu yıl 39 plajın daha eklenmesi bekleniyor. Türkiye''de halen 192 plaj ve 14 marina mavi bayraklı. Uluslararası bir kalite belgesi olan uygulama, 1985''te Fransa''da bir çevre ödülü olarak belediyeler bünyesinde başlatıldı. Avrupa Çevre Eğitim Vakfı''nın 1987''de kurulmasıyla kampanya kurumsal kimlik kazandı. Mavi bayrak uygulaması 36 ülkede, 3 bin 200 noktada uygulanıyor.
Tarih: 17 Nisan 2007 Kaynak: Radikal
Ecdat eserleri korunacakBayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, “Tarihi ve kültürel mirasları yok edenleri, daha yaşanabilir bir dünya için yeniden düşünmeye davet ediyorum” dedi.
AOÇ''yi Çöplük Yaptılar Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu (YDK), aralarında AKP''nin de bulunduğu kişi ve kurumların, Atatürk Orman Çiftliği''ne (AOÇ) "kaçak moloz, toprak, hafriyat, çöp" döktüğünü belirterek idareye bu konuda "radikal önlemler" alması uyarısında bulundu. AOÇ alanının 1. derecede SİT alanı olmasına rağmen, kaçak dökümlerin engellenemediğine işaret edilen YDK raporunda, AKP''nin yeni genel merkez binasından çıkarılan hafriyatın, sadece "Ankara Büyükşehir Belediyesi izni" ile AOÇ alanına döküldüğü, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu''ndan izin alınmadığı belirtilerek, "Kişi ve kuruluşlara farklı uygulama yapılmasından kaçınılmasını" istendi. YDK''nin AOÇ ile ilgili raporunun bugün KİT Komisyonu''nda görüşülmesi bekleniyor. AKP''nin genel merkez inşaatından çıkarılan toprağın, usulsüz olarak AOÇ arazisine döküldüğü belirlemesine yer verilen raporla ilgili CHP''li Kemal Sağ ''ın AOÇ alanına dökülen hafriyatın belgesini de komisyona sunacağı bildirildi.
Tarih: 17 Nisan 2007 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Ayşe Sayın
Marmaray kazıları arkeolojiye yaradıMarmaray kazıları sırasında Yenikapı''da 20 civarında gemi kalıntısının bulunması arkeoloji çevrelerinde heyecan yarattı. Aynı yerde bu kadar çok kalıntının gün ışığına çıkması dünyanın önemli arkeologlarının dikkatini buraya çekerken, uzmanlar eserlerin uygun ortamda sergilenmesi gerektiğini hatırlatıyor. Arkeologlar ve Arkeoloji Derneği yöneticilerinden Arkeolog Prof. Dr. Sevil Gülçur, kazıların gizli saklı yapılmasını eleştirerek "tarihi de göz ardı etmemek lazım" dedi. Arkeolog Aksel Tibet de "Kazılar İstanbul için facia da olabilir. Önemli bir buluntu ortaya çıkarsa projenin yeri değiştirilmeli" dedi. İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdürü ve Marmaray Projeleri Kazıları Başkanı Arkeolog Dr. İsmail Karamut ise "Proje bitiminin ardından bazı alanlar yeniden kazılarak alta inilecek" diye konuştu. Çanakkale Üniversitesi''nden Doç. Dr. Aslı Özdoğan, İstanbul kazılarını bütün dünya arkeologlarının yakından takip ettiğini vurgulayarak, "Çok önemli parçalar çıkıyor. Ama bunların metro istasyonlarında sergilenmesi uygun değil" dedi.
Tarih: 17 Nisan 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Hasan Erşan
Üsküdar 2010’a hazırlanıyorÜsküdar Belediyesi, 2010 yılında Avrupa Kültür Başkentliğine aday olan İstanbul’a Üsküdar’dan katkı sağlamak, Üsküdarlılık bilinci oluşturmak, tarihi ve kültürel zenginliği tanımak amacıyla yaptığı çalışmaları anlattı.
Kemal Türkler için anıtmezarUğradığı silahlı saldırıda öldürülen eski Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kemal Türkler için anıt- mezar yapılacak. Alınan bilgiye göre, 27 yıl önce öldürülen Türkler''e yapılacak anıt mezar için proje yarışması düzenlendi. Yarışmanın jüri üyeleri arasında Türkler''in eşi Sebahat Türkler, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve "Kemal Türkler Belgeseli" Yönetmeni Hilmi Etikan da bulunuyor. Proje ve maket teslim tarihi 30 Mayıs olan yarışmanın sonuçları 8 Haziran''da açıklanacak. Yarışmanın birincisine 7 bin 500 YTL, ikincisine 5 bin YTL, üçüncüsüne 3 bin YTL ödül verilecek. Birleşik Metal - İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, ödül töreninin, Türkler''in Topkapı Çamlık Mezarlığı''nda yenilenen mezarı başında, öldürülüşünün yıldönümünde gerçekleştirileceğini kaydetti. Türkler, 22 Temmuz 1980''de sendika binasına gitmek üzere İstanbul Merter''deki evinin önünde otomobiline binerken düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybetmişti.
Tarih: 17 Nisan 2007 Kaynak: Milliyet
Yazılıkaya ilgi bekliyorEskişehir’in Han ilçesinde Frigler tarafından yapılan ve yaklaşık 17 metre yüksekliği ile dünyanın en önemli kaya anıtlarından birisi olan Yazılıkaya’da tabiat şartları nedeniyle oluşan çatlağın bölünme tehlikesine sebep olduğu bildirildi. İnanç merkezi olarak antik Yazılıkaya kentini seçen Frigler’in M.Ö 6. yüzyılda Kral Midas adına Yazılıkaya (Midas) açık hava tapınağını yaptıkları belirtiliyor. Henüz çözümlenememiş yazıtları, kaya mezarları, yüzey kabartmaları, altarları, kaya oymaları ve kiliseleri ile günümüze kadar ulaşabilen eşsiz tarihi kalıntılar Frigya döneminin en önemli belgelerini teşkil ediyor. Önemli ölçüde yüzeysel aşınmalar ve çatlamaların meydana geldiği Yazılıkaya’da tahribatı kısmen gidermek ve geciktirmek için Eskişehir Valiliği 1981 yılında çalışmalara başladı. Yazılıkaya’yı ortadan ikiye bölme tehlikesi bulunan çatlağın işlemelerindeki kısmi dökülmeyi araştırmak için çalışma grubu oluşturuldu, ancak sadece anıtın çevresine tel örgü çekilme işlemi gerçekleştirildi. Son olarak Eskişehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müd ürlüğü tarafından 2002 yılında Yazılıkaya ve Çevresi Koruma Projesi hazırlandı. Bütün bu çalışmalar sonuçsuz kaldı. Kültür turizmi bölgesi olarak tur şirketlerinin gezi programlarına alınması yönünde çalışmaların sürdürüldüğü ve Frigya Vadisi projesi içinde yer alan Yazılıkaya, Eskişehir’e 39 kilometre uzaklıktaki bölgede, Frig dönemine ilgi duyan turistleri ağırlıyor.
Tarih: 17 Nisan 2007 Kaynak: Türkiye
"Kongre Vadisi, SİT alanı kurallarına göre yapılacak"İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Harbiye''deki Kongre Vadisi''nin SİT alanı ilan edilmesi kararının, söz konusu alana çivi çakılamayacağı anlamına gelmediğini, çalışmaların SİT alanı kuralları içinde yapılacağını söyledi.
"Yabancılara mülk satışı durdurulmalı"Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, ''Yabancılara Taşınmaz Satışı''nın iptaline ilişkin Anayasa Mahkemesinin gerekçeli kararının kamuoyuna açıklanmasını istedi ve yeni yasal düzenleme yapılıncaya kadar da toprak satışı yapılmasının durdurulması gerektiğini bildirdi.
Devlet beton dökmekten uzak durmalı...Sinpaş Yönetim Kurulu Başkanı Çelik, TOKİ ve KİPTAŞ''ın sektöre zarar verdiğini belirterek, ''Devlet sektörde düzenleyici olmalı'' dedi.
İshak Paşa Sarayı’na Erdoğan’dan destekTarihi İshak Paşa Sarayı Başbakan Erdoğan’ın isteği doğrultusunda restore edilecek. Restorasyon için proje çalışmalarını tamamlayan Kültür ve Turizm Bakanlığı önümüzdeki aylarda ihaleye çıkmaya hazırlanıyor. 5 milyon YTL’ye mal olması beklenen projenin 2008 yılında tamamlanması hedefleniyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, İshak Paşa Sarayı’nı gezdiğinde çok etkilenip buranın derhal restore edilmesi talimatını verdiğini söyleyen Ak Parti Ağrı Milletvekili Halil Özyolcu, “Başbakanımız il başkanlığı binasının açılışı için geldiğinde kendisini İshak Paşa Sarayı’na da götürdük. Daha önce görmediğini söyledi ve çok beğendi. Kendisi başbakan olduktan sonra da buranın restore edilmesini istedi.” dedi. İshak Paşa Sarayı için çalışmalar başlatan Kültür ve Turizm Bakanlığı, ilk olarak saraya giden birkaç kilometrelik yol yeniden düzenlendi. Bu yolun yapım çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı. Bakanlık ikinci aşama olarak İshak Paşa Sarayı’nın restorasyonu için proje hazırlattı. Proje çalışmaları da büyük ölçüde tamamlanarak ihale aşamasına gelindi. Bakanlık nisan veya mayıs ayında restorasyon ihalesine çıkmaya hazırlanıyor. İshak Paşa Sarayı’nın restorasyon işinin yaklaşık 5 milyon YTL’ye mal olması bekleniyor. Projenin 2008 yılı sonuna kadar bitirilmesi hedefleniyor. Ağrı Dağı’nın yakınında, Doğubeyazıt’ın 5 kilometre uzağında sarp kayalar üzerine kurulan İshak Paşa Sarayı 116 odadan oluşuyor. Saray, türbesi, camii, surları, iç ve dış avluları, divan ve harem salonları, koğuşları ile bir bey kalesi niteliğini taşıyor.
Tarih: 17 Nisan 2007 Kaynak: Türkiye
Galataport için uluslararası mimari yarışmaya çıkılıyorİptal edilen Galataport projesi için yeniden ihaleye çıkılıyor. Proje için uluslararası mimari proje yarışması açılacak. Yeniden planlanan Galataport''a sadece bir tane kruvaziyer limanı yapılacak.
Bulutlar İstanbul’a küstüÇevre ve Orman Bakanı Osman Pepe’nin “Yağmur bulutları İstanbul’un üzerinden birkaç kez yağmur bırakmadan geçti” demesinden sonra İstanbul’un havası üzerindeki tartışmalar farklı bir boyut kazandı. Bilim adamlarına göre, bu durumun nedeni metropollerin üzerinde oluşan atmosferik kirli tabaka. İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım bu durumu şöyle anlattı: “Metropollerde gerek şehir sıcaklığı olsun, gerekse binalardaki ısınmanın atmosfere yayılması nedeniyle gece sıcaklığının da arttığını görüyoruz. Bu durum gitgide artarak sonuçta bu hava atmosferin üst seviyelerine yoğunlaşma çekirdeği olarak çıkıyor. Bu durumda yağmur bulutları şehrin üzerinden teğet geçebiliyor.” Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mete Tayanç da, betonlaşmanın, gündüz güneşten gelen UV ve görülen dalga boylarındaki ısıyı absorbe edip gece yavaş yavaş uzun dalga boylu radyasyon olarak geri gönderdiğini belirterek, “Neticede o şehir, üzerindeki yakın atmosfer tabakasının ısınmasını sağlar” diye konuştu.
Tarih: 17 Nisan 2007 Kaynak: Akşam Yazan: Bülent Şanlıkan
Ofer, Kuşadası''na marka otel yapıyorEmekli Sandığı''ndan aldığı Fransız Tatil Köyü''nün yerine otel, devremülk ve marinanın bulunduğu bir turizm kompleksi yapacak olan Ofer grubu, proje için yıkım çalışmalarını başlattı.
Fatih Belediyesi e-imza’ya geçtiFatih Belediyesi elektronik imza (e-imza) uygulamasını başlatan ilk belediye oldu. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, "E-imza uygulamasıyla zaman, para, işgücü kayıpları ve bürokrasi ortadan kalkarak, işlemler ve bilgi güncellemeleri daha hızlı yapılacak" dedi. Elektronik imza (e-imza), kişi kimliğinin dijital ortamda birden fazla kaynaktan kontrol edilmesiyle gerçekleştiriliyor.
Tarih: 17 Nisan 2007 Kaynak: Hürriyet
Hülya Yürekli Bursu SonuçlandıAmerika Birleşik Devletleri üniversitelerinden birinin mimarlık bölümünde araştırma yapmak üzere, halen Türk devlet üniversitelerinin mimarlık bölümlerinde mimari tasarım (bina bilgisi) ana bilim dalında doktora veya doktora sonrası araştırma yapmakta olan araştırma görevlilerinden, her yıl bir kişiye verilecek olan Hülya Yürekli Bursu’nu almaya 2007 – 2008 öğretim yılı için Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bolümü, Bina Bilgisi Anabilim Dalı, Çevre Düzenleme Bilim Dalı, Araştırma Görevlisi Ezgi Tuncer hak kazandı.
Tarih: 16 Nisan 2007
Takvim
<<Nisan 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.