Haberler

18 Nisan 2011, Pazartesi

Su Yolunu İstanbul''da BulurSu Yolunu İstanbul''da Bulur18 Nisan Dünya Anıtlar ve Sitler Günü''nün bu seneki teması "Su Mirası" olarak belirlendi. Su mirası, kentlerde suyla temas eden önemli yapıları içeriyor. Bunlar kentin içinde kaybolmuş bir kenar çeşmesi de olabilir ya da heybetini halen daha taşıyan su kemerleri... İstanbul''da da suyun geçmişten bugüne kente taşınmasını sağlayan bu çok sayıdaki önemli yapı, tarihi ve kültürel su mirasımıza ışık tutuyor. Haberin Devamı
Tarih kokan sanayi kenti; Yatağan Tarih kokan sanayi kenti; Yatağan Yıllardır Yatağan Termik Santrali''yle gündeme gelen sanayi kenti Yatağan mermercilik sektörünün yanında çok sayıda doğal ve tarihi zenginliği barındırıyor.
Tarihî yarımadadaki iskeleler, yeni yüze kavuşacakTarihî yarımadadaki iskeleler, yeni yüze kavuşacakDoğal ve tarihi güzellikleri bir arada barındıran İstanbul''daki iskelelerin kendisine yakışır güzellikte olması için harekete geçildi.
"Viktoryen Binaların Korunması Gerekiyor" "Viktoryen Binaların Korunması Gerekiyor" İngiltere Tarihi Mirası Koruma Kurulu, Ringo Starr''ın doğduğu evin de içinde bulunduğu Viktoryen üslupta yapılmış olan binaların yıkımına neden olacak planları reddetmeleri için Liverpool Konseyi''ne çağrıda bulundu.
Uzay yolculuğu 2014''te başlıyorUzay yolculuğu 2014''te başlıyorUzaya ilk sivil uçuşu gerçekleştirecek Hollandalı şirket, seferlerde ücreti 90 bin dolar olarak belirledi. Konuklar iki kişilik uzay aracında deneyimli bir astronotla, Dünya''yı 100 kilometreden izleyecek.
"Ülker Arena" görücüye çıkıyor"Ülker Arena" görücüye çıkıyorFenarbahçe, kulübün 13 bin 800 kişilik spor salonu Ülker Arena''yı 18 Nisan''da basına tanıtacak.
‘Ucube'' temizliği ‘Ucube'' temizliği Başbakan Recep Tayyip Erddoğan''ın Kars gezisi sırasında ''ucube'' diye nitelendirdiği İnsanlık Anıtı''nın kaldırılması için ilk teknik çalışma dün yapıldı.
Sahabe türbesine dev kompleksSahabe türbesine dev kompleksBaşta Nemrut Dağı olmak üzere birçok kültür varlığına sahip olmasına rağmen turizmde bir türlü istediği çıkışı yakalayamayan Adıyaman, ''Sahabe kardeşliği'' ile yeni bir hamle başlatıyor.
Nükleer santralin kapatılması 9 ayı bulacak Nükleer santralin kapatılması 9 ayı bulacak Japonya''da depremden sonra radyasyon sızıntısının meydana geldiği nükleer santralin işletmecisi Tokyo Elektrik şirketi (TEPCO) santralin soğutularak tamamen kapatılmasını altı ila dokuz ayda gerçekleştirmeyi hedeflediklerini açıkladı.
İstanbul elbirliğiyle ‘Spor Başkentliği''ne hazırlanıyor İstanbul elbirliğiyle ‘Spor Başkentliği''ne hazırlanıyor "2012 Avrupa Spor Başkenti" koordinasyon toplantısında ilçe belediye başkanlarıyla bir araya gelen Bakanlar Nafiz Özak, Egemen Bağış ile Başkan Topbaş, İstanbul''u elbirliğiyle "Spor Başkentliği"ne hazırlayacaklarını vurguladılar.
Türk mucizesinin simgesi SapphireTürk mucizesinin simgesi Sapphireİstanbul Levent''te açılan Türkiye''nin en yüksek binası Sapphire, İspanya''da da yankı buldu. İspanya''nın en büyük gazetesi El Pais, "Avrupa''nın en yüksek gökdeleni ve ülkenin ilk ekolojik binası" dediği bina için "Türkiye''nin yaşadığı ekonomik mucizenin yeni simgesi" olarak niteledi.
Rusya''yla yeni dönem başladıRusya''yla yeni dönem başladıRusya ve Türkiye için vizesiz dönem başladı. Rus yolcular vizesiz giriş yaptılar.
Alman arşivi olmasa yandık!Alman arşivi olmasa yandık!Türkiye''de yapılan neredeyse her restorasyon için önce Alman Arkeoloji Enstitüsü''nün kapısını çalmak gerekiyor. Pek çok tarihi yapının eski hallerine dair görsel yalnızca onlarda var. Kültür tarihçileri, mimarlar ve akademisyenler bu görsel malzemeleri enstitüden temin ediyor. İşin garip yanı enstitünün sahip olduğu görsel kaynakları bir zamanlar Kültür Bakanlığı elinin tersiyle itmiş.
Bekle Paris, İzmir geliyorBekle Paris, İzmir geliyorİzmir ve Ege iş dünyası ile yerel yöneticiler, mutluluk yaratan müjdenin ardından, vakit kaybedilmemesi gerektiğini söylüyor.
Nükleere protesto Nükleere protesto Mersin''in Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli beldesinde, ''''Akkuyu Nükleer Santrali'''' kurulmak istenmesi ''''İnsan Zinciri'''' eylemiyle protesto edildi.
İstanbul''da lale zamanıİstanbul''da lale zamanı6. Uluslararası İstanbul Lale Festivali başladı. Başkan Topbaş, bu yıl kente lale ve diğer soğanlı bitkilerden 20 milyon adet diktiklerini belirterek, ''''Şehir artık gülüyor ve kendini çok daha iyi hissettiriyor'''' dedi.
TOKİ Kayseri evlerine rekor sayıda başvuruTOKİ Kayseri evlerine rekor sayıda başvuruDar gelirliler için TOKİ tarafından Kayseri''de yaptırılan konutların kura çekimi heyecanlı anların yaşanmasına neden oldu. 826 konut için 18 binin üzerinde başvuru gerçekleşti.
Japonya Başbakanı''ndan nükleer özrü!Japonya Başbakanı''ndan nükleer özrü!Japonya Başbakanı Naoto Kan, ülkesinde 11 Mart''taki şiddetli deprem ve tsunamide hasar gören, radyasyon sızıntısının meydana geldiği nükleer santralin yol açtığı krizden derin üzüntü duyduğunu bildirdi.
İstanbul''daki iki şehrin şifreleri çevre planındaİstanbul''daki iki şehrin şifreleri çevre planındaBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti''nin seçim beyannamesini tanıttığı toplantıda, İstanbul için Avrupa ve Anadolu yakasında iki yeni şehir kurulacağını açıkladı. İnşa edilecek 2 yeni şehrin şifreleri İstanbul''un anayasası sayılan ''Çevre Düzeni Planı''nda gizli. Plana göre Avrupa yakasında Silivri, Anadolu yakasında Kartal merkezli şehirler kurulacak
Galata-Haydarpaşa hem turizm hem temaşa Galata-Haydarpaşa hem turizm hem temaşa Başbakan Erdoğan''ın, "Mutlaka yapacağız" dediği eski adıyla Galataport ve Haydarpaşa Port Projesinin toplam maliyeti 10 milyar doları aşarken, devletin kasasına yaklaşık 8 milyar dolar girecek.
İstanbul''a dev sağlık yatırımıİstanbul''a dev sağlık yatırımıOkmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi''nin bahçesinde yapılacak olan hastanede 124 yoğun bakım ünitesi yer alacak. Hastane ihtiyaç duyulması halinde bin 300 yatağa kadar kullanıma müsait altyapıya sahip olacak.
Türk Aydınlatma Sektörü, İstanbul Light Aydınlatma Teknolojileri Fuarı ve Kongresi''nde BuluştuTürk Aydınlatma Sektörü, İstanbul Light Aydınlatma Teknolojileri Fuarı ve Kongresi''nde Buluştuİstanbul Fuar Merkezi''nde kapılarını açan ve 7. kez Aydınlatma sektörünü bir araya getiren Uluslararası İstanbul Light, bu yıl Doğu Avrupa ve Ortadoğu''dan katılımcılar ve ziyaretçilerle Türkiye''yi sektörün en önemli buluşma noktası haline getirdi.
Erdoğan''dan EXPO 2020 MüjdesiErdoğan''dan EXPO 2020 MüjdesiEXPO 2020''nin İzmir''de yapılması için gerekli girişimleri başlatacaklarını ifade eden Erdoğan, her türlü desteğin verileceğini söyledi.
Emek sineması için Taksim''de eylem! Emek sineması için Taksim''de eylem! "Emek''i geri alıyoruz" sloganıyla bugün gerçekleştirilen eyleme çok sayıda sanatçı destek verdi...
Ekümenopolis, Emek''te gösterilecekEkümenopolis, Emek''te gösterilecekİstanbul Kültür Sanat Varyetesi, kapatılan Emek Sineması''nı yarın geri alacağını belirterek, herkesi İstanbul''un talan edilme sürecini anlatan Ekümenopolis filmini Emek Sineması perdesinde izlemeye davet etti.
Ankara''da kentsel dönüşüme tepkiAnkara''da kentsel dönüşüme tepkiAnkara''da gecekondu sahibi yurttaşlar, kentsel dönüşüm projelerini protesto etti.
Deprem sorununa çözüm aradılarDeprem sorununa çözüm aradılarEGİAD, "İzmir Kentsel Çözümler Toplantıları" kapsamında "İzmir ve Deprem" başlıklı bir seminer düzenledi.
Demirören AVM''ye suç duyurusuDemirören AVM''ye suç duyurusuKültür Bakanlığı Tetiş Kurulu, Demirören AVM''nin üçte birinin yıkılmasını, kaçak kısımlara göz yumanların yargılanmasını istedi.
"Çöp"ü ben mi yiyeyim!"Çöp"ü ben mi yiyeyim!İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, "Harmandalı''nın alternatifi olacak bir yer bulmak zorundayız. Günlük 3 bin ton çöpü koyacak yer bulamazsak ne yapacağız? Ben mi yiyeceğim" diye sert tepki gösterdi.
CHP, hangi yüzle 2B''den bahsediyorCHP, hangi yüzle 2B''den bahsediyorBir takım talimatlarla liste değişikliğine gidenlere milletin seçimde net mesaj vereceğini belirten Bağış, CHP''ye yüklendi: Bugüne kadar 2B yasasını AYM''ye götürenler hangi yüzle 2B''den bahsediyor?
Ukrayna''dan nükleer teklifi Ukrayna''dan nükleer teklifi Çernobil felaketinin 25. yıldönümü nedeniyle önümüzdeki hafta başında Kiev''de düzenlenecek ve çok sayıda ülkeden devlet ve hükümet başkanı düzeyinde katılımın beklendiği Uluslararası Çernobil Konferansı nedeniyle Ukrayna Dışişleri Bakanlığı açıklamada bulundu.
Nükleer ve 3. köprü ÇED''den muaf Nükleer ve 3. köprü ÇED''den muaf Nükleer santrallar, 3. köprü, Gebze-İzmir otobanı, Ilısu Barajı gibi dev projelere Çevresel Etki Değerlendirmesi muafiyeti getirildi.
Boğaz''ın altındaki tarihî eserlere "özel koruma"Boğaz''ın altındaki tarihî eserlere "özel koruma"Avrupa ve Asya kıtasını deniz altından karayoluyla birbirine bağlayacak tüp geçit hattındaki tarihî eserler koruma altına alınacak. Cankurtaran sahili ile Haydarpaşa arasında ATAŞ firmasının yapacağı İstanbul Boğazı Karayolu Geçiş Projesi''nde tarihî eserler için özel koruma programı hazırlandı.
126 binaya THY sponsorluğunda tarihi makyaj126 binaya THY sponsorluğunda tarihi makyajEsenler Belediyesi, THY''nin sponsorluğunda, Atatürk Havalimanı yolu üzerindeki 126 binaya tarihi makyaj yapacak. Proje, 1 milyon 750 bin TL''ye mal olacak.
Balon turları Kapadokya''da sektör olduBalon turları Kapadokya''da sektör olduTürkiye''nin peribacaları, kayadan oyma kilise ve evleriyle ünlü turizm merkezlerinden Kapadokya''da, balon turlarına olan ilgi giderek artıyor.
İstanbul’a İki Yeni Uydu Şehir: Hafazanallah "Ekümenopolis" Oluruz..!’İstanbul’a İki Yeni Uydu Şehir: Hafazanallah "Ekümenopolis" Oluruz..!’Başbakan''ın en sevdiğim yönü O''nun projeci kimliğidir. Muhalefet ‘proje özürlü'' olunca günahı ve sebabı ile ortaya projeler koyan, bekleyen projeleri sonuçlandıran, yenilerini başlatan Sn. Erdoğan ve ekibi doğal olarak oyları kapıyorlar.
İlk kazma vuruluyor, 9''luk deprem bile olsa Akkuyu etkilenmeyecekİlk kazma vuruluyor, 9''luk deprem bile olsa Akkuyu etkilenmeyecekJaponya''daki nükleer sızıntı nedeniyle Akkuyu''ya ilişkin büyük tartışma yaşandı. Rusya, bölgeye 9 şiddetinde depreme dayanacak santral yapmaya hazırlanıyor. Güç Santrali Genel Müdürü Alexander Superfin, ''Reaktör bir kazan sisteminin içinde muhafaza edilecek, dışarı sızma olmayacak'' dedi.
Ali Ağaoğlu''na atılan yumurtaların ardında bu video varAli Ağaoğlu''na atılan yumurtaların ardında bu video varAğaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, deneyimlerini paylaşmak için İstanbul Teknik Üniversitesi Maslak Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi''nde üniversite öğrencileriyle bir araya geldi. Ağaoğlu konuşmasına başladıktan kısa bir süre sonra yaklaşık 30 kişilik Öğrenci Kolektifi üyesi tarafından protesto edildi.
Komagene canlanacak Adıyaman 1.5 milyon turist çekecek Komagene canlanacak Adıyaman 1.5 milyon turist çekecek Şu anda 45 bini yabancı olmak üzere yılda 190 bin turist ağırlayan Adıyaman, turizm atağına geçti, 2020 yılına kadar turist sayısını 1.5 milyona çıkarmayı hedefledi.
Kılıçdaroğlu''ndan 2B Barış ProjesiKılıçdaroğlu''ndan 2B Barış ProjesiMilyonlarca yurttaşın sorununun bulunduğunu ifade eden Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, çözümü için CHP''nin bir proje geliştirdiğini açıkladı.
2-B arazilerinin satışı yıl sonuna kadar bitiyor2-B arazilerinin satışı yıl sonuna kadar bitiyorÇevre ve Orman Bakanı Eroğlu, hükümetin 25 milyar dolara yakın gelir beklediği 2-B arazileriyle ilgili, "Tapu işlemlerinin yüzde 95''i tamamlandı. eylül ya da ekim gibi tamamı halledilecek" dedi.
Saddam''ın Irak''taki en büyük sarayı yenileniyorSaddam''ın Irak''taki en büyük sarayı yenileniyorGeçen yıl Libya''da düzenlenen 32''nci Arap Ligi Zirvesi için biraraya gelen 22 Arap ülkesinin başbakanı, bu yıl Ağustos ayında Irak''ın devrik lideri Saddam Hüseyin''in Bağdat''taki Cumhuriyet Sarayı''nda ağırlanacak. Sarayı Arap Ligi için kongre merkezine dönüştürecek olan şirket ise başkentte daha önce Başbakanlık misafirhanesini inşa eden Ankaralı Görkem İnşaat.
Sabancı, yakın coğrafyada fabrika bakıyorSabancı, yakın coğrafyada fabrika bakıyorGöçmen, çimentoda yeni satın alma çalışmalarının şekillenmek üzere olduğunu açıkladı
Rekor kırıldıRekor kırıldıTüm dünyada Facebook kullanıcıları bir gün içinde, 80 binden fazla yorum girerek bir rekora imza attı.
"Radyasyonun uzun süreli etkileri""Radyasyonun uzun süreli etkileri"Columbia Üniversitesi Radyolojik Araştırma Merkezi''nden David Brenner, Fukuşima nükleer santralinde yaşanan radyasyonun uzun süreli etkilerine dikkat edilmesi gerektiğini ve radyasyon tehdidinin henüz geçmediğini belirten bir makale kaleme aldı.
Paris''in altında 6 milyon insan iskeletiParis''in altında 6 milyon insan iskeletiParis''in üstü kadar altı da turist çekiyor. Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney''in mezarının da bulunduğu Pére Lachaise; Chopin, Oscar Wilde, Moliére, Balzac, Jim Morrison, La Fontaine ve Proust gibi isimlerin sessiz misafirhanesi. Dar koridorlarına sağlı sollu 6 milyon insan iskeletinin istif edildiği Catacombre yeraltı mezarlığı ise Fransız tarihinin geçmişi üzerine suskun bir dinleti sunuyor.
"Acil önlem alınmalı""Acil önlem alınmalı"Greenpeace, Japonya''daki kazanın derecesinin 7''ye çıkarılmasında geç kalındığını düşünüyor ve etkilenen nüfuslar için acil koruyucu önlemler alınması çağrısında bulunuyor.
Türk turizmine Hollanda''dan ödülTürk turizmine Hollanda''dan ödülHollandalılar Türkiye''yi uçakla gidilen en iyi destinasyon seçti.
Nükleer karşıtı tepkiler büyüyorNükleer karşıtı tepkiler büyüyorFukuşima Nükleer Santralı''nda yaşananlar Japonları ve Hintlileri kızdırdı...
Minareyi yapan dekorasyonu hazırlarMinareyi yapan dekorasyonu hazırlarCamiler günlük hayatımızın vazgeçilmez parçası. Haliyle iç dekorasyonları da önemli. İkinci Cami Donanımları Fuarı''ndan hem konforlu hem şık ibadethaneler için alternatifler...
Bir altı minare de Arnavutköy''deBir altı minare de Arnavutköy''deGeçtiğimiz hafta "Sanmayın ki altı minare yalnızca Sultanahmet''te" dedik, Türkiye''de üç tane altı minareli cami olduğunu söyledik. 1 Nisan''da yayınlanan haberin ardından gelen şaka gibi bir e-postayla irkildik: "Bir tane cami de Arnavutköy''de var. Taşoluk Yeşil Camii." Tabii düştük Arnavutköy yollarına. Şimdi korkumuz, altı minareli beşinci caminin ortaya çıkması! Her şey geçen hafta "Sanmayın ki altı minare yalnızca Sultanahmet''te" haberiyle başladı.
Merinos AKKM''den uluslararası başarıMerinos AKKM''den uluslararası başarıKongre ve toplantı sektöründe uluslararası otorite olan ve 53 ülkede 170 üyesi bulunan Uluslararası Kongre Merkezleri Birliği (AIPC), Türkiye''de İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı''nın ardından Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi''ni de üyeliğe kabul etti.
McDowell & Benedetti En Büyük Planlama İşini KaptıMcDowell & Benedetti En Büyük Planlama İşini KaptıMcDowell & Benedetti, Staffordshire, Uttoxeter merkezinde JCB fabrika alanını planlayacak.
Mamak çöplüğü 15 bin fidanla yeşerdi Mamak çöplüğü 15 bin fidanla yeşerdi İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ve Ankara Büyükşehir Belediyesinin ortak çalışmasıyla Mamak çöplüğü ve çevresi 15 bin fidanla yeşillendirildi.
Nisan karı kış turizmine yaradıNisan karı kış turizmine yaradıErzurum''da kayak sezonunu kapatmaya hazırlanan oteller nisan ayında yağan karla tekrar hareketlenmeye başladı.
Kapalı Çarşı''yı kim kurtaracak?Kapalı Çarşı''yı kim kurtaracak?ABD''nin prestijli gazetelerinden New York Times, Kapalı Çarşı''yı ziyaret ederek tarihi çarşının acil çözüm bekleyen sorunlarını anlattı.
İstinat duvarı çöktü, apartman tahliye edildi İstinat duvarı çöktü, apartman tahliye edildi Zonguldak''ta spor salonu inşaatının istinat duvarı çöktü. 14 ailenin yaşadığı apartman sakinleri korku dolu anlar yaşadı.
İBB ve İETT''nin "2010 Yılı Faaliyet Raporu" onaylandı İBB ve İETT''nin "2010 Yılı Faaliyet Raporu" onaylandı İBB ve İETT''nin "2010 Yılı Faaliyet Raporu"nu Belediye Meclisi''ne sunan Başkan Kadir Topbaş, yaptıkları yatırımlarla raylı sistemin ulaşımdaki payını yüzde 8''den yüzde 13''e çıkardıklarını belirterek, "Yapımı devam eden 52.5 kilometrelik raylı sistemle birlikte Marmaray da 2014 yılına kadar devreye girecek. İstanbul''un toplam raylı sistem uzunluğu 230 kilometreyi aşacak" dedi.
Elektrik Şebekesinden Metro HaritasıElektrik Şebekesinden Metro Haritasıİstanbul''da senelerdir süren ve kentin önemli noktalarını şantiye alanına çeviren metro çalışmalarının ne zaman tamamlanacağı halen netleşmiş değil. Diğer bir yandan dünyanın ilk metro sistemine 1863''te sahip olan Londra kentinin metro inşasından bu yana tam 148 yıl geçmiş ve halen metro sistemleri işlevini sürdürüyor. Londra oldukça büyük bir kent olması nedeni ile sahip olduğu metro sistemi de o denli geniş alanlara yayılıyor. 19. yüzyıldan bu yana Londra yönetimi metro sistemlerini oluşturmak ve metro hatlarını kullanıcılara en iyi şekilde aktarabilmek adına haritalamalarda farklı yöntemler kullanmış.
Gaziemir ‘kalbine'' yeniden kavuşuyorGaziemir ‘kalbine'' yeniden kavuşuyorGaziemir Belediyesi''nin projesi, yakın zamana kadar ilçenin kalbi olan AbdullahArda Meydanı''nı canlandıracak, Avrupa''nın en güzel meydanlarına benzetecek.
Maltepe, Kartal sahilinde dolguMaltepe, Kartal sahilinde dolguBüyükşehir Belediyesi, Kartal ve Maltepe ilçeleri sahilinin tamamını kapsayan Çetin Emeç Bulvarı, Caddebostan-Pendik Sahilyolu ile Turgut Özal Bulvarı''nı içeren alanı dolgu yapacak.
Bursa, Kocaeli, Sakarya havzası, ''Detroit'' olsunBursa, Kocaeli, Sakarya havzası, ''Detroit'' olsunBakan Ergün, "Hurda indirimini, yeni finansal uygulamalar ortaya konulduğunda yapabiliriz" dedi.
Çorlu Deresi zehir saçıyorÇorlu Deresi zehir saçıyorFabrikaların bıraktığı kimyasal atıklar nedeniyle çevresine zehir saçan Çorlu Deresi''nin kansere neden olduğu iddia ediliyor.
Önce kendini keşfet sonra evini dekore etÖnce kendini keşfet sonra evini dekore etAmerika''da yayınlanan Reader''s Digest isimli dergi, evini dekore ederken zorluk çekenlere ipuçları veriyor. İşe kendinizi tanımakla başlayın. Nelerden hoşlanıyorsunuz, en değerli eşyanız hangisi, gardırobunuzda neler var? Bütün bu soruların cevabını bulunca, evinizi nasıl dekore edeceğinizi biliyorsunuz demektir.
Erdoğan "Çılgın Proje"yi yarın açıklıyorErdoğan "Çılgın Proje"yi yarın açıklıyorBaşbakan Erdoğan ''Çılgın'' projesini yani Yüzyılın Projesi''ni yarın açıklıyor. Projenin ne olacağına dair ise daha önce iki iddia ortaya atıldı.
Sağlıklı Kentler Birliği Bursa''da toplandıSağlıklı Kentler Birliği Bursa''da toplandıSağlıklı Kentler Birliği''nin "Kentleşme ve Kentlerde Yaşam" temalı konferansı, Bursa Büyükşehir Belediyesi''nin ev sahipliğinde yapıldı. 14 Nisan 2011 Perşembe 14:09 tarihinde eklendi.
Mahalleye asansörle çıkılacak Mahalleye asansörle çıkılacak Karabük Belediyesi, vatandaşların yaya olarak ulaşmakta güçlük çektiği mahalleye asansör yapıyor. Belediye Başkanı Rafet Vergili, ayrıca buna benzer dik yolları olan Yenişehir ve Esentepe mahallelerine yürüyen merdiven projesi hazırladıklarını kaydetti.
Oyuncak eve imar şokuOyuncak eve imar şokuİngiltere''de Abigail Gent adındaki küçük kıza, 3. yaş günü için ailesi tarafından oyun evi Wendy house hediye edildi. Ancak oyun evi, belediye meclisinin ''imar'' iznine takıldı. Bir şirkette yönetici pozisyonundaki Richard Gent, olayın bürokrasi çılgınlığının son ispatı olduğunu söyledi. Buna karşın meclis üyeleri aileye son olarak bir mektup göndererek, küçük kız için yapılan evin imar izninin alınmasını istiyor. Belediye Meclisi, hayvanların beslendiği mekanlarda bu gibi yerlerin ahır görünümü verdiği, bu yüzden evin imar ve iskan müdürlüğünün izni olmadan yapıldığı kanaatinde.
Tarih: 15 Nisan 2011 Kaynak: Yeni Şafak
Welsh Mimarlık Okulu, Sürdürülebilir Merkezi Tamamladı Welsh Mimarlık Okulu, Sürdürülebilir Merkezi Tamamladı Sürdürülebilir bina ürünlerini araştıracak yeni merkez Shotton, Tata Sttel''de açıldı.
İpek Yolu''na Demiryolu Entegrasyonuİpek Yolu''na Demiryolu EntegrasyonuYükselişte olan Çin ve Avrasya''ya karşı güçlü duran Avrupa dünyanın yeni ekonomik merkezi olmaya hazırlanıyor.
Mimarinin Suya Yansıması Mimarinin Suya Yansıması Dünya Su Günü, geçtiğimiz ayın 22''sinde dünya çapında çeşitli etkinliklerle kutlandı. Biz de gerçekten özel bir mimariye sahip ve suyla alakalı olan on yapıyı inceledik. Avrupa ile Asya''yı bağlayan metropol İstanbul''un görülmeye değer yapılarından biri olan Yerebatan Sarnıcı, I. Justinyen zamanında civardaki saraylara su sağlamak için inşa edilmiş olan antik mühendislik harikalarından biri. Yapıyı, eski yapılardan devşirilen malzemelerden yapılmış 336 adet kolon ayakta tutuyor. Sarnıca zamanında kilometrelerce uzaktan gelen su, gerektiğinde tüm İstanbul''a bile aylarca yetecek kadar çoktu. Antik imparatorluğun çöküşü ile, sarnıç yüzyıllarca sessizliğe gömüldü ve 1500''lü yıllarda Hollandalı bir gezgin tarafından yeniden keşfedilerek batı tarafından tanındı.
Başkentin En İyi Binaları New London Ödülleri ile Onurlandırılıyor Başkentin En İyi Binaları New London Ödülleri ile Onurlandırılıyor New York, Paris ve Edinburg''dan gelen jüri üyeleri kazanan 12 projeyi belirledi.
Zaha Hadid’in Yeni Projesi Elk Grove’da Yaşayanları İkiye BöldüZaha Hadid’in Yeni Projesi Elk Grove’da Yaşayanları İkiye BöldüUluslararası üne sahip Zaha Hadid''in kurduğu mimarlık firması son zamanlarda popülerliğini korumaya devam ediyor.
Konut Tasarımı Yarışması''na Çağrı Konut Tasarımı Yarışması''na Çağrı Başvuru için son gün 28 Nisan.
Sahildeki inşaata itiraz varSahil şeridindeki turizm merkezi projesine, "Sahili betonlaştırıp doğaya zarar verecek" diyerek karşı çıkıyorlar.
Gaziantep''in incisi mozaik müze ziyarete açıldıDünyanın en büyük mozaik müzesi konumunda olan Gaziantep Mozaik Müzesi, vatandaşların hizmetine açıldı.
Uzmanlar iki şehri değerlendirdiŞehir planlamacıları ve mimarlar iki şehir projesinin İstanbul''da yeni alanları imara açacağı ve megakentin daha da kalabalıklaşacağı görüşünde hemfikir...
Emlakçılar mutluİki yeni şehrin Silivri ve Kartal''da gerçekleşeceği yorumları her iki bölgenin emlakçılarını da umutlandırdı. Silivri''deki gayrimenkulcü Cahit Yardımcı şöyle konuşuyor: "Silivri 2004 yılında Büyükşehir Belediyesi''ne bağlandığı için ciddi bir ivme kazandı.
Kültüre devlet desteği Avrupa''nın 10''da biriTürkiye''de devletin kişi başı kültür harcaması 10 Euro civarında iken Avrupa''nın önemli ülkelerinde 100 Euro''nun üzerinde.
27 dev hastane geliyorTOKİ, 27 ilde arazilerin tahsisini yaptı, 10 ilde ihale için düğmeye basıldı. Kayseri''de ihale tamamlanırken, İstanbul, Bursa, Elazığ, Konya, Mersin, Ankara, Manisa ve Yozgat için ön yeterlilik belgeleri alındı.
Mimar Sinan''ı aşmak mümkün değilDünyanın en önemli sanat tarihçilerinden kabul edilen Prof. Oktay Aslanapa geleneği devam ettirecek mimar, sanatkarlar yetişmediği için kendimize has bir mimari oluşturamadığımızı söylüyor. Bugün dünyada hakim olan kübizm mimarisinin kurucusu Corbusier''in Mimar Sinan''dan ilham aldığını anlatan Aslanapa, Mimar Sinan''ı aşmamızın mümkün olmadığını ifade ediyor.
Dünyanın "sakinleri" Seferihisar''daDünyadaki tüm Sakin Şehir''lerin buluştuğu toplantı, Türkiye''nin Cittaslow Başkenti Seferihisar''da gerçekleşecek.
Metrobüs en iyi toplu taşıma modeli seçildi İstanbul Büyükşehir Belediyesi''ne bağlı İETT, Metrobüs projesiyle "Toplu Taşımaya Yönlendiren En İyi Toplu Ulaşım Modeli" olması nedeniyle Uluslararası Toplu Taşıma Birliği (UITP) tarafından ödüllendirildi.
Bedenin Ev HalleriEv, tüm yaşamışlığıyla, barındırdığı tarihle kirli bir mekândır; anılarla, kişisel eşyalarla, duvarlardaki lekelerle, bedensel döküntülerle zamanın izlerini çoğaltır durmadan. Bedenin bir protezi, bir eklentisi gibidir; mekânları tamamen bedensel işlevlere göre örgütlenmiştir. Ev içi mekânların örgütlenmesinin tarihi, aynı zamanda bedenin kirli tarihidir.
Takvim
<<Nisan 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.