Haberler

18 Mart 2011, Cuma

Modernlik, Modernistlik, Kitsch ve CürümModernlik, Modernistlik, Kitsch ve CürümSözlerime soyut bir soru sorarak başlamamı lütfen mazur görün: Mimarlıkta modernlikten ne anlıyoruz? Gayrımenkul pazarlama şirketlerinin ilanlarında yer aldığı gibi "prestijli, seçkin, size özel..." falan gibi bir sıfatı mı? Modern mimarlık dediğimizde yalnızca biçemle ilgili bir sorunsaldan mı söz ediyoruz? Yoksa mimarlık adı verilen sembolik alanın konu aldığı, faaliyet gösterdiği, farkındalık ürettiği profesyonellikle ilişkili bir sorunsaldan mı söz ediyoruz? Modernlikle ilgili tartışmalarda genelllikle bu sorular sıkça yer alır. Benim burada, yazının başında bu soruları sormamın ise özel bir nedeni var. Haberin Devamı
Yenilenebilir enerji için umut doğdu Yenilenebilir enerji için umut doğdu Japonya''daki deprem, tsunami ve nükleer patlamalar, dünyada nükleer enerji alanındaki gelişmelerin askıya alınmasına neden olurken, yenilenebilir enerjinin durumdan kârlı çıkabileceği tartışılıyor.
Ulus’ta Tarih Yeniden Doğuyor…Ulus’ta Tarih Yeniden Doğuyor…Büyükşehir Belediyesi, "Ulus, Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı" Çalışmalarını Sürdürüyor.
Sabuncubeli Tüneli ihalesi Haziran''daSabuncubeli Tüneli ihalesi Haziran''daİzmir ile Manisa arasındaki uzaklığı 15 dakikaya indirecek tünel, yap-işlet-devret modeli ile 1 Haziran''da ihaleye çıkacak. Kapalı teklif alma usulü ile yapılacak ihalenin dosya bedeli 5 bin, geçici teminat tutarı ise 300 bin lira.
Başbakan Erdoğan''ın ''çılgın'' projesi: İstanbul''da 82. il kurulacakBaşbakan Erdoğan''ın ''çılgın'' projesi: İstanbul''da 82. il kurulacakBaşbakan Erdoğan''ın sır gibi sakladığı ve seçim beyannamesinde açıklayacağı ''çılgın projenin'' medeniyetler şehri adı altında İstanbul''da yeni bir şehirleşme projesi olduğu öğrenildi.
Deprem ve nükleerDeprem ve nükleerProf. Dr. Osman Bektaş, Sinop nükleer santrali için sadece Kuzey Anadolu fayı değil, Karadeniz faylarının da sorgulanması gerektiğini bildirdi.
Nükleere karşı tek sesNükleere karşı tek sesTürkiye AKP Hükümetinin nükleer sevdasına karşı birleşti. Pek çok örgüt, nükleer programların derhal askıya alınmasını istedi.
Muhteşem restorasyonMuhteşem restorasyonOsmanlı padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman ile Avrupa''da, Türkiye''de ve batıda birçok resim, müzik ve bale gibi tarihi çalışmalara konu olan Kanuni''nin eşi Hürrem Sultan''ın Süleymaniye Camisi haziresindeki türbeleri, 1940''lı yıllardan sonra en ciddi restorasyona alındı.
 Marble işte böyle büyüdü Marble işte böyle büyüdü Sektöründe dünyanın en büyük fuarlarından biri haline gelen MARBLE, Çarşamba günü açılıyor. 42 ülkeden 265 yabancı firmanın katılacağı 17. fuara 55 binin üzerinde ziyaretçinin gelmesi bekleniyor. 1995 yılındaki ilk Marble fuarında hiç yabancı katılım olmamıştı.
"Japonya halkının yanındayız""Japonya halkının yanındayız"TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Anma-Dayanışma Toplantısı ve Basın Açıklaması için 19 Mart Cumartesi günü saat 19.00''da Taksim Meydanı''na çağırıyor.
İzmir''in zemini İstanbul kadar riskli!İzmir''in zemini İstanbul kadar riskli!İzmir depreme ne kadar hazır? Hangi bölgeler, risk sınırının üzerinde ? Bu soruların yanıtını arayan uzmanlar, İzmir''in ''''deprem röntgeni''''ni çekti. İşte o rapora yansıyanlar...
İzmir''in kentsel dönüşüm planları, uluslararası kurultayda ele alındı İzmir''in kentsel dönüşüm planları, uluslararası kurultayda ele alındı Çağdaş kentleşmeyle doğal afetlere hazırlıklı bir Türkiye için düzenlenen "2011 Konut Kurultayı" İstanbul''da yapıldı. Kentsel dönüşüm konusunda otorite kabul edilen dünya çapında isimler ile Amerika, Meksika, Kore, Japonya gibi dünyanın önemli ülkelerinde kentsel dönüşümlere imza atmış yerli ve yabancı mimarlık, mühendislik, şehircilik, jeoloji, çevre ve inşaat uzmanlarının bir araya geldiği Kurultay''da, İzmir Büyükşehir Belediyesi''ni Genel Sekreter Yardımcısı Ali Rıza Gülerman temsil etti.
En yakın nükleer tehlike: MetsamorEn yakın nükleer tehlike: MetsamorJaponya''da yaşanan deprem sonrası nükleer tehlikenin boyutları arttıkça ülkeler kendi nükleer politikalarını yeniden gözden geçirmeye başladı.
"Nükleeri durdur""Nükleeri durdur"Greenpeace Akdeniz, bugün gerçekleştirdiği basın toplantısında Japonya''da yaşanan nükleer felaketin boyutlarını değerlendirdi ve Hükümet''in her şeye rağmen Türkiye''de nükleer enerji planlarına son hız devam etmesini eleştirdi.
2. reaktörden duman çıkıyor2. reaktörden duman çıkıyor11 Mart''ta Tokyo''da meydana gelen depremin ardından zarar gören Fukushima Daiichi nükleer santralinden duman çıkmaya başladı.
Deprem sonrası toplanacak alan yokDeprem sonrası toplanacak alan yokJaponlar deprem sonrası düzeni hiç bozmadı. Belirlenen alanlarda su ve yemek kuyruğuna girdi. Bizde ise bugün deprem olsa vatandaşların toplanacağı boş alan yok. Mevcut alanlar ise kamu kurumları eliyle inşaat projelerine veriliyor.
Deprem gibi!Deprem gibi!Temel kazısı yüzünden yan taraftaki evin çatısı ve duvarı yıkıldı, faciadan dönüldü.
Jean-Paul Huchon: "Birlikte çalışmak çok önemli"Jean-Paul Huchon: "Birlikte çalışmak çok önemli"İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Dünya Büyük Metropoller Teşkilatı (Metropolis) ve Ile-de-France Bölge Başkanı Jean-Paul Huchon ile buluştu. Huchon, birlikte çalışmanın son derece önemli olduğunu söyledi.
Nükleere Alternatif: Artı Enerji KöyüNükleere Alternatif: Artı Enerji KöyüJaponya''daki Fukuşima nükleer santralinde yaşanan patlama ve radyoaktif sızıntı sonrasında dünya nükleer enerjiyi masaya yatırırken Almanya''daki bir Kıpti köyü ilginç bir alternatif geliştirdi.
"En fazla yüzde 10 yıkılır""En fazla yüzde 10 yıkılır"7.5 büyüklüğündeki olası bir İstanbul depreminde, binaların en fazla yüzde 10''unun yıkılacağını savunan Bakan Demir, "Uzmanların ifade ettiği bu" dedi.
Felaketin izlerini silmek yılları bulacakFelaketin izlerini silmek yılları bulacakJaponya''nın kuzeydoğusunu geçtiğimiz hafta cuma günü sadece birkaç dakika içerisinde yerle bir eden 9,00 şiddetindeki deprem ve tsunami felaketinin ardından bölgenin yeniden inşası ise yılları bulacak.
Nihayet vizesiz Rusya!Nihayet vizesiz Rusya!30 gün sonra iki ülke arasında vizesiz seyahat edilebilecek. Rusya ile Türkiye arasında vizelerin 30 gün sonra kaldırılması için görüş birliğine varıldığı bildirildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev''in düzenledikleri ortak basın toplantısının öncesinde yapılan nota teatisine, Türkiye adına Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu imza koymuştu. Buna göre, nota teatisinin yapılmasıyla Türkiye ve Rusya vatandaşlarının karşılıklı olarak vizesiz seyahatleri 30 gün sonra başlayacak.
Tarih: 17 Mart 2011 Kaynak: Haber Türk
Gecekondulardan bıkan Kolombiya TOKİ’ye koştuGecekondulardan bıkan Kolombiya TOKİ’ye koştuGüney Amerika''daki Venezuela''nın petrol karşılığı konut yapımını istediği Toplu Konut İdaresine (TOKİ), aynı kıtadaki Kolombiya''dan da iş birliği teklifi geldi.
2010 yılında tarih onarıldı2010 yılında tarih onarıldı2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, 325 milyonluk bütçesinin 160 milyonunu "kültürel mirasın korunması" projelerine ayırdı. Yapılan restorasyonlarla tarih ayağa kalktı.
Türkiye''nin nükleeri dünyaya örnek olacakTürkiye''nin nükleeri dünyaya örnek olacakBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Başbakanı Vladimir Putin''le "Beyaz Ev" olarak bilinen Rusya başbakanlık binasında bir araya geldi.
Piramitler, beyaz kumsallar ve aşıkların buluşma noktası MeksikaPiramitler, beyaz kumsallar ve aşıkların buluşma noktası Meksika10 gün süren Panama kanalı geçişinin ardından artık Orta Amerika''ya gelen Şenol Acar, kurtuluşunun 100. yılını kutlayan Meksika''da, Aztekler''in hala nasıl yapıldıkları sır olan piramitlerini dolaştı. Aşıkların buluşma yeri Acapulco körfezinin güzelliğine tanıklık etti, 30 metrelik kayalıklardan denize atlayan gençlerin gösterisini izledi.
Nükleer tehdit artıyorNükleer tehdit artıyorJaponya''daki deprem ve tsunami felaketinin ardından dünya Fukuşima Santrali''ndeki hareketliliği izliyor. Radyasyon seviyelerindeki artış korkutuyor.
İş dünyasından nükleere destek geldiİş dünyasından nükleere destek geldiİş dünyası, enerji ihtiyacının karşılanmasında tek gerçekçi çözümün nükleer olduğu görüşünde.
Türkiye''nin nükleer aşkı Avrupa''yı şaşırtıyorTürkiye''nin nükleer aşkı Avrupa''yı şaşırtıyorJaponya''da yaşanan nükleer kriz sonrasında nükleer enerjinin güvenilirliğini ve maliyetini yeniden ele alan Avrupa, Türkiye''nin nükleer santral kurma konusundaki ısrarını şaşkınlıkla izliyor.
Galata Mevlevihanesi, yenilenen yüzüyle bu yıl ziyarete açılacakGalata Mevlevihanesi, yenilenen yüzüyle bu yıl ziyarete açılacakTarihî Galata Mevlevihanesi, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı''nın1 milyon 533 bin 812 TL''lik bütçesiyle yenilendi. Çevre düzenlemesiyle de mevlevihanenin bahçesi ziyaretçilere daha iyi hizmet verecek.
Metro''nun Kapalı 3 Çarşısı Temmuzda Kapılarını AçacakMetro''nun Kapalı 3 Çarşısı Temmuzda Kapılarını AçacakMetro hattının Levent ve Gayrettepe istasyonlarında yer alan üç alışveriş noktası, Turyap işletmeciliğinde hizmete açılacak.
Anıt mezar bakıma alınıyorAnıt mezar bakıma alınıyorTürk demokrasi tarihinde on senelik bir döneme damgasını vuran ve asılarak idam edilen eski Başbakan Adnan Menderes ve arkadaşlarının naaşlarının bulunduğu Topkapı''daki anıt mezar, yıllar sonra onarılacak.
Mega Müze için yeraltı haritası çıkarılacakMega Müze için yeraltı haritası çıkarılacakBüyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğinde yapılacak Ege Uygarlıklar Müzesi''nin kurulacağı alanda arkeolojik buluntuya rastlanmazsa çalışmalar başlayacak.
Tüm dünya gözünü Japonya''ya diktiTüm dünya gözünü Japonya''ya diktiTarihinin en büyük depremini ve ardından gelen tsunamiyi yaşayan Japonya''da nükleer tehlike artarak devam ediyor, Fukuşima''daki nükleer santralde önce patlama oldu ardından yangın çıktı. Daiichi Nükleer Santralı''nın 2 numaralı reaktöründe meydana gelen patlamanın ardından 4 numaralı reaktörde çıkan yangın saatler süren çalışma sonucu söndürülebildi.
Mühendis ve mimarlara yeni iş kapısıMühendis ve mimarlara yeni iş kapısıSadece mühendislik ve mimarlık fakülteleri mezunu, Bayındırlık ve İskan Bakanlığının yapacağı sınavda başarılı olanlar, yapı malzemeleri konusunda piyasa gözetimi ve denetimi yapabilecek.
Fotoğraf mı ters, ev mi?Fotoğraf mı ters, ev mi?Almanya''da ters bir şekilde inşa edilen ev, görenleri şaşkına uğratıyor. Ülkenin kuzeyindeki Bispingen''de yapılan ve ''Çılgın Ev'' adı verilen bina, 26 Mart''ta kapılarını ziyaretçilere açacak.
Seyit Rıza''nın evi restore edilecekSeyit Rıza''nın evi restore edilecek1937 Dersim olaylarından sonra idam edilen Seyit Rıza''nın evi yenilenecek. Dersim Dernekleri Federasyonu, Seyit Rıza''nın Hozat''ın Sin nahiyesine bağlı Ağdat köyündeki evinin restorasyonu için kampanya başlatacak.
Yağan kara rağmen dereler kuruyorYağan kara rağmen dereler kuruyorOrdu''da yapılmak istenen 63 adet hidroelektrik santrali (HES) ile dereler kurutuluyor. İnşaat çalışmalarıyla da ormanlar kırılıyor, hafriyat derelere ve tarım arazilerine boşaltılarak doğa katliamı yaşanıyor.
9 bin metrekarelik dev tekno market İstiklal Caddesi''nde9 bin metrekarelik dev tekno market İstiklal Caddesi''ndeTekno market zinciri Alman Saturn, İstiklal Caddesi üzerindeki Demirören AVM''de 9 bin metrekarelik yeni mağazasını bugün açıyor. Saturn bu büyüklükle Türkiye''de en büyük tekno market mağazasının altına imza atıyor.
Dünya nükleere sırt çeviriyor, Türkiye çevrecileri yargılıyorDünya nükleere sırt çeviriyor, Türkiye çevrecileri yargılıyorJaponya''da yaşanan nükleer felaketin ardından çeşitli ülkelerde nükleer karşıtı eylemler hız kazanır, santral projeleri bir bir durdurulurken, Türkiye''de nükleer karşıtları 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor.
''''Marmara''da tsunami olmaz"''''Marmara''da tsunami olmaz"Ahmet Mete Işıkara, Japonya''da meydana gelen depremin, Türkiye''deki etkileri hakkında konuştu.
ARKİV Buluşmaları - 12: UIB Otomotiv Anadolu Teknik LisesiARKİV Buluşmaları - 12: UIB Otomotiv Anadolu Teknik Lisesi15 Mart 2011 Salı günü Bursa''da yer alan ve M artı D Mimarlık tarafından tasarlanan UIB Otomotiv Anadolu Teknik Lisesi''nde ARKİV Buluşmaları''nın 12.si gerçekleşti. Buluşmaya M artı D Mimarlık''tan Dürrin Süer Kılıç, Metin Kılıç, Damla Duru ve Ece Uyar, Deniz Güner, yarışmanın jüri üyelerinden Murat Taş, Nilüfer Taş, Salih Pançalı, Yusuf Özdamar, Hasan Varhan, Kalebodur''dan Pelin Özgen, Cem Köker ve Bahadır Arıkan, Arkitera Mimarlık Merkezi''nden Ömer Yılmaz ve Pınar Koyuncu katıldı. Bugüne kadar kapalı oturumlar halinde gerçekleşen ARKİV Buluşmaları''nda bir ilk yaşandı ve Uludağ Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğrencileri de yapıyı mimarlarıyla bilikte gezme şansını yakaladılar.
Çağdaş Türk Mimarlarıyla Mimarlık ve Felsefe Üzerine SöyleşiÇağdaş Türk Mimarlarıyla Mimarlık ve Felsefe Üzerine SöyleşiBahçeşehir Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Emre Arolat, Murat Tabanlıoğlu, Han Tümertekin ve Nevzat Sayın''ı "Çağdaş Türk Mimarlarıyla Mimarlık ve Felsefe Üzerine" konulu söyleşi ile bir araya getirdi. Uzun bir aradan sonra yaşanan bu buluşmaya ilgi yoğundu. Bahçeşehir Üniversitesi''nin konferans salonu mimarlık mesleği ile ilişkili pek çok kişinin (1200 kişi) katılımı ile gerçekleşti.
İstanbul Boğazı Karayolu Tüp TüneliTMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ve TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Tüneli hakkında basın ve kamuoyuna yönelik bir duyuru yayınladı.
"Çağdaş İstanbul''da Tarihi Mirasın Konumu" Konferansı Pera Müzesi''nde Gerçekleşti"Çağdaş İstanbul''da Tarihi Mirasın Konumu" konferansı 17 Mart 2011 tarihinde Pera Müzesi Oditoryumu''nda gerçekleşti. Prof.Dr. Doğan Kuban tarafından gerçekleştirilen konferansı öğrencilerden profesyonellere kadar birçok kişi izledi.
ABD nükleer santrallerine güveniyorÜlkedeki santrallerin her türlü sismik harekete ve tsunamiye dayanacak şekilde tasarlandığı açıklaması geldi.
Şehir içinde doğal yaşam: Karavanlarİstanbul''da şehir içinde henüz bir karavan kampı alanı olmasa da, yeni teknoloji karavanlar sayesinde, kamp alanına ihtiyaç duymadan konaklama yapmak da mümkün.
Tartışmalı kanun kabul edildiTartışmalı "Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanun Tasarısı" TBMM''de yapılan komisyon toplantısıyla, Çevre Komisyonu''nda görüşülerek kabul edildi.
Maden ocakları hafriyatla rehabilite edilecekİstanbul''da madencilik faaliyetleri nedeniyle doğal yapısı bozulan Ömerli ve İmrahor''daki araziler hafriyat toprağı ve inşaat/yıkıntı atıkları ile doldurularak rehabiliteye hazır hale getirilecek.
Ada''nın yükselme yolunda dokuz taşTürkiye''de turizmin ilk başladığı yer olan Kuşadası''nın yeniden yükselişe geçmesi için acil çözüm bekleyen sorunları, "Analiz raporu"nda toplandı.
Rant çemberi kırıldıBirGün''ün 14 Aralık 2009''da ‘İmar Planlarında Yeniden Doğuş'' manşetiyle verdiği özel haberde ortaya çıkarılan rant paslaşması, mahkeme tarafından iptal edildi.
Büyükadalılar yıktırmadıBüyükşehir Belediyesi''ne bağlı yaklaşık 150 kişilik ekip, parktaki çalışmaları yıkmak istedi ama... Adalar Belediyesi tarafından Büyükada doğumlu CHP istanbul eski İl Başkanı mimar Mehmet Bölük adına yapılan park İstanbul Büyükşehir belediyesi engeline takıldı. Dün Büyükada''ya giden Büyükşehir Belediyesi''ne bağlı yaklaşık 150 kişilik ekip, parktaki çalışmaları yıkmak istedi. Ancak Adalar Belediyesi ekipleri ve esnaf, yıkım ekibini engelledi. Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu, yetkinin kendilerinde olduğunu söylerken Büyükşehir Belediyesi''nden yapılan açıklamada ise Çınar Meydanı''nın kendilerinin yetki ve sorumluluğunda olduğu, Adalar Belediyesi''nin çalışmasının yetkisiz olduğu belirtildi.
Tarih: 18 Mart 2011 Kaynak: Vatan Yazan: Bülent Aydoğdu
İkitelli sel felaketinde askerî gölete incelemeİstanbul İkitelli''de can kaybı ve ciddi maddi zarara yol açan sel felaketine askerî göletin patlamasının yol açtığı iddiaları incelemeye alındı.
''Yürüyen Köşk''ün bahçesi için karar çıktıYalova Belediye Başkanı Koçal, "Anıtlar Yüksek Kurulu, böyle bir yapının yürüyen köşk alanı içinde yer alamayacağını bildirerek yıkım kararı verildiğini iletti" dedi.
Japonya sahilleri 4 metre kaydıJaponya''nın GPS istasyonlarından toplanan veriler, depremin ardından coğrafi konumun ilk tahminlerden daha fazla değiştiğini gösteriyor.
İnönü Stadı mirasımızdırCumhuriyetin İstanbul''a armağanı olan stat, korunması gerekli mimarlık eseridir.
Takvim
<<Mart 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.