Haberler

18 Mayıs 2007, Cuma

“Karaburun Sahili''ni Kaybedersek Geri Döndüremeyiz”“Karaburun Sahili''ni Kaybedersek Geri Döndüremeyiz”İstanbul‘un kuzeyinde, Karaburun’dan Kilyos’a kadar olan kıyı şeridi, hemen arkasında Belgrat Ormanları’nın yer aldığı doğal plajı ve sığ deniziyle turizm açısından değerli bir sahil. Ancak, kıyı kesiminin hemen gerisinde yapılan kömür, kum ve kil üretimi sırasında ortaya çıkan kum ve toprağın kıyıya yığılmasıyla buradaki doğal kıyı çizgisi bozulmuş. Son yıllarda karada kömür rezervinin azalması ve üretimin denize doğru kayması da bu bozulmayı artırmış. Bu deformasyonların sonucunda Karaburun Plajı düzenlemesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ihale ile Ömer Çavuşoğlu''na ait Çavuşoğlu İnşaat''a verildi. Son bir kaç aydır Karaburun sahilinde yürütülen çalışmalar sonucunda, plaja kısa aralıklarla 9 tane mahmuz inşa edildi. Haberin Devamı
İstanbul’da yüksek yapılara standart geliyorİstanbul’da yüksek yapılara standart geliyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi, Boğaziçi Üniversitesi ile birlikte yüksek yapılara plan proje safhasından itibaren daha etkin müdahale edecek, deprem riskini en aza indirecek ve şehrin estetik görünümünü koruyacak bir yönetmelik hazırlıyor.
Taşocakları "su"yu tehdit ediyorTaşocakları "su"yu tehdit ediyorKüresel ısınma dolayısıyla kurak geçen kışın ardından su kıtlığı yaşayan ülkemizde 20 bin yeni taşocağı açılması için ruhsat başvurusu yapılması çevrecileri harekete geçirdi. Çevreciler tabiatın dengesini bozduğu gerekçesiyle taş ocaklarına tepki gösteriyor.
Projem İstanbulProjem İstanbulİstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’ın Haziran 2006’da İstanbul’daki Rektör ve Rektör Yardımcılarıyla kamuoyuna tanıtarak başlattığı proje ile üniversitelerin Belediye’nin yetki ve sorumluluk alanına giren konulardaki akademik araştırmaları destekleniyor.
Mostar Havaalanı''nın tadilatını Türkiye yapacakMostar Havaalanı''nın tadilatını Türkiye yapacakSivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Türk havayolu şirketlerinin Mostar Havaalanı''na sefer düzenlemesini kolaylaştırmak için geçen hafta Bosna Hersek''e gitti.
TBMM Komisyonu: Nükleer faydalıTBMM Komisyonu: Nükleer faydalıTBMM Küresel Isınma Komisyonu, nükleer enerjinin, küresel ısınmaya yol açıp iklim değişikliğine neden olan karbondioksit salımının azaltılmasına katkıda bulunacağını kaydetti.
Kuraklık ciddi, tasarrufu ihmal etmeyinKuraklık ciddi, tasarrufu ihmal etmeyinÇevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, mayısta ölçülen hava sıcaklığı ve yağış miktarının Türkiye''nin ciddi bir kuraklık tehdidi ile karşı karşıya olduğunu gösterdiğini belirterek, vatandaşları suyu tasarruflu kullanmaları yönünde uyardı. Çevre Bakanı Osman Pepe, kuraklıktan en çok büyük şehirlerin etkileneceğini söyledi.
İshakpaşa Sarayı lamina cam ile korunacakİshakpaşa Sarayı lamina cam ile korunacakDünyanın ilk merkezi ısıtmalı sarayı olarak bilinen tarihî İshakpaşa Sarayı lamina cam örtüsü ile korunacak. Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğretim üyelerinin aralarında bulunduğu 20 kişilik bilim kurulu, binlerce turistin ziyaret ettiği sarayda yanlış yapılan restorasyon çalışmalarının tarihi yapıya büyük zarar verdiğini kayda geçirmişti.
Atatürk Orman Çiftliği ve Anayasal KorumaAtatürk Orman Çiftliği ve Anayasal Koruma2006 yılında çıkarılan 5524 sayılı yasa ile Atatürk Orman Çiftliği''nin (AOÇ) imara açılması kanunlaştı ve bu konuda Ankara Büyükşehir Belediyesi''ne geniş yetkiler verildi. Var olmayan gerçek dışı gerekçelere dayanılarak çıkarılan bu yasanın amacı, AOÇ''nin mal varlığının belediyenin kontrolüne bırakılmasıdır.
Yayla evlerinin tapu sorunu TBMM gündemine geliyorYayla evlerinin tapu sorunu TBMM gündemine geliyorTürkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve Adana Milletvekili Vahit Kirişçi, Mera Kanunu''nda değişiklik öngören yasa teklifini, en kısa sürede yasalaşması için TBMM Genel Kurulu''na sunacaklarını bildirdi.
Türk Tasarımcı Mevlana’nın Dervişleri ile Amerika’da Yarı FinaldeTürk Tasarımcı Mevlana’nın Dervişleri ile Amerika’da Yarı Finalde“2007 UNESCO Mevlana Yılı” nda Mevlana’nın dervişleri, Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümü son sınıf öğrencisi Behiç Alp Aytekin’in tasarımı ile Amerika’da gerçekleştirilen Adobe Design Achievement Awards (ADAA) yarışmasında yarı finalde.
İstanbul''un 6 aylık suyu kaldıİstanbul''un 6 aylık suyu kaldıİstanbul''da kurak geçen kışın ardından barajlardaki doluluk oranı yüzde 46''lara kadar geriledi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tüketim hızının bu şekilde sürmesi durumunda tedbir alınacağını duyurdu.
Maltepe Pazarı yeniden doğuyorMaltepe Pazarı yeniden doğuyorYıkılması büyük tartışma yaratan, şehir plancıları ve mimarların tepkisini çeken Havagazı Fabrikası’nın yerinde yine başka bir tartışmalı yıkımın mağdurları yerlerini alıyor. Maltepe Pazarı’nın esnafı Havagazı Fabrikası alanına yerleşiyor, yanan Modern Çarşı esnafının bir bölümü de bu yerleştirmeden faydalanacak.
Başkan Kocaoğlu''ndan metro müjdesi: "Metro ağı 9 kat büyüyecek"Başkan Kocaoğlu''ndan metro müjdesi: "Metro ağı 9 kat büyüyecek"İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 2008 sonu, 2009 başında İzmir’in 90 km.’lik metro ve raylı sistem ağına sahip olacağının müjdesini verdi.
Havana’yı Gerçek Kimliğine Kavuşturan Ünlü Kent Tarihçisi “Eusebio Leal Spengler&#8221 Türkiye’ye GeliyorHavana’yı Gerçek Kimliğine Kavuşturan Ünlü Kent Tarihçisi “Eusebio Leal Spengler” Türkiye’ye GeliyorGeliştirdiği ve uygulamaya geçirdiği yerel koruma modeliyle, Havana kentinin gelmiş geçmiş en başarılı mimarı kabul edilen ünlü Kent Tarihçisi Eusebio Leal Spengler, ÇEKÜL Vakfı’nın davetlisi olarak ilk kez Türkiye’ye geliyor.
Cagliari Çağdaş Sanatlar MerkeziCagliari Çağdaş Sanatlar MerkeziProjenin amacı, kültürel değişimler için bir nokta yaratırken aynı zamanda Cagliari’ye denizden ulaşımda bir anıt olarak da hizmet edecek ve proje programında geçen beş zorlayıcı unsura yanıt oluşturacak bir çözüm üretmekti.
Tasarım Merkezi (TM) Dergisi’nin Mayıs Sayısı ÇıktıTasarım Merkezi (TM) Dergisi’nin Mayıs Sayısı ÇıktıTasarım Merkezi (TM) Dergisi Mayıs ayında 6. sayısıyla yayın hayatına devam ediyor. Yine temel bir konsept üzerinden kurgulanan dergi, Anadolu’dan, Gündem: Gençlik ve Tasarım başlıklarından oluşuyor.
2007 Mies van der Rohe Ödülleri Sahiplerini Buldu2007 Mies van der Rohe Ödülleri Sahiplerini BulduKusursuz ve yüksek nitelikli yapım tekniğini yenilikçi bir anlayışla Avrupa’da örnek olarak ortaya koyan eserlerin değerlendirildiği Mies van der Rohe Ödülü, 14 Mayıs 2007 tarihinde Barcelona Mies van der Rohe Pavyonu’nda gerçekleştirilen ödül töreni ile sahibini buldu. Ödül, daha once ARKIMEET konferansları kapsamında İstanbul’da da bir konferans veren Luis M. Mansilla ve Emilio Tuñón kuruculuğundaki Mansilla + Tuñón mimarlık ofisi tarafından İspanya Castilla, León da tasarlanan Çağdaş Sanat Merkezi (MUSAC) projesine verildi.
İstanbul’da binalar artık gelişigüzel yükselemeyecekBüyükşehir Belediyesi yüksek yapılara, plan- proje safhasından itibaren daha etkili müdahaleyi öngören, deprem riskini en aza indirecek ve şehrin estetik görünümünü koruyacak bir yönetmelik hazırlıyor. Büyükşehir Belediyesi, “Yüksek Yapılar Yönetmeliği” hazırlanması için Boğaziçi Üniversitesi ile birlikte bilimsel ve teknik bir iş birliği protokolü imzaladı. Büyükşehir Belediye Meclisi önceki günkü toplantısında söz konusu protokol kapsamında 100 bin YTL’lik bir harcama yapılabilmesi için İmar Müdürlüğü’ne yetki verildi. İmzalanan protokole göre Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü ile Boğaziçi Üniversitesi tarafından hazırlanacak, “Yüksek Yapılar Yönetmeliği”nde yüksek yapının tanımı yapılacak. Dünyaya açılan İstanbul’da her geçen gün artan yüksek binalara plan ve proje safhasında daha etkin bir biçimde müdahale edilebilecek ve depremden zarar görme riski en aza indirilecek. Böylece megakent İstanbul’un daha sağlıklı büyüyerek dünya vitrininde hak ettiği yeri alması yolunda önemli bir adım atılmış olacak. Yönetmelikte yüksek yapıların deprem analizinde kullanılacak yöntemler, deprem yer hareketleri ve uygulanacak performans kriterlerine ilişkin hükümler de yer alacak. Projede Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü mühendisleri ile Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri görev alacak.
Tarih: 18 Mayıs 2007 Kaynak: Türkiye Yazan: Sadettin Erkişi
Bu işin şakası yok!Küresel ısınmaya bağlı olarak ortaya çıkan iklim değişiklikleri dünya için ciddi tehlike arz ediyor. Durumun farkında olan bilim adamları, kötü gidaşatı durdurabilmek için harekete geçti.
"Projem İstanbul"a, üniversitelerden 237 başvuru yapıldıİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından kentin yaşam kalitesinin yükseltilmesi amacıyla uygulamaya konulan "Projem İstanbul"a, üniversitelerden 237 başvuru yapıldığı bildirildi.
Topbaş; “Yeni projelerle iklim değişikliğiyle mücadele ediyoruz…”New York’ta başlayan “C40 Büyük Kentler İklim Zirvesi”nde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, iklim değişikliğiyle mücadele için başlatılan yeni projeleri anlattı.
İstanbul''da tarihi binalar bir bir yıkılıyorİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Tarihi Papazoğlu Medresesi''ni bünyesinde barındıran ve geçtiğimiz ay Malatyalı işadamı Mehmet Çeker tarafından 24 milyon YTL''ye satın alınan Gedikpaşa İlköğretim Olculu binasının, hiçbir komisyon kararı olmaksızın yıkımına başladı. Koruma Kurulu tarafından, 2003 yılında korunması gereken tarihi eserlerin başında gösterilen ve yıllardır kullanılmayan bina, ''bünyesindeki tarihi eserlerin ihyası koşuluyla'' kararına rağmen, tamamen yıkılmaya başlandı. 2,5 dönüm arazisi de bulunan ve metruk halde olmasına rağmen, Anıdar Kurulu''nun büyük hassasiyet gösterdiği binanın satışının durdurulmasına yönelik, birçok sivil toplum örgütü tarafından dava açılmış, ancak söz konusu davalar usûl yönünden bozulmuştu.
Tarih: 18 Mayıs 2007 Kaynak: Birgün
Sanayi sitesi kapma yarışıBaşta 4’üncü Levent ve Maslak olmak üzere, Kayışdağı, Merter, Fikirtepe, Kuştepe, Dolapdere gibi İstanbul’da gökdelenlerin arasında sıkışıp kalan sanayi siteleri, gayrimenkul şirketlerinin yeni gözdesi oldu.
"Rüzgâr türbini yetiştiremiyoruz"Geç oldu, güç oldu ama Türkiye rüzgâr enerjisini keşfetti. Lisans dosyaları birikti, firmalar parasını peşin yatırdıkları türbin için iki yıl kuyrukta beklemek zorunda!
''Kyoto beklesin nükleer gelsin''Küresel ısınmanın Türkiye''deki etkilerini araştırmak üzere kurulan TBMM Araştırma Komisyonu''ndan çıka çıka nükleer santrallara yeşil ışık kararı çıktı.
Tamince''den Dubai için dev işbirliğiÜnlü turizmci Fettah Tamince''nin şirketi Sembol İnşaat ile Dubai''nin dev yatırım şirketi Zabeel Yatırım stratejik bir ortaklığa imza attı.
Beyoğlu''nun çökmek üzere olan eşsiz binalarıGençlik anılarımıza ev sahipliği yapmış olan Beyoğlu, yeniden canlanıyor. Ama tarihe tanıklık etmiş binaları hâlâ hak ettiği ilgiyi göremiyor.
Toskana yeniden doğacakİtalya''nın Toskana Eyaleti''nde 11 kilometrekarelik Castelfalfi arazisini satın alan Avrupa''nın turizm devi TUI Group, tarihi bölgeyi kültürel dokusunu koruyarak yeniden inşa edecek. Bölgede, zeytin ve üzüm ekimi dahil tarımsal özelliklerin muhafaza edilmesi de hedef1eniyor. TUI Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Michael Frenzel, şirketin Almanya''nın Hannover kentindeki olağan büyük kurultayında yaptığı konuşmada, projeyi şirket tarihinin en büyük projesi olarak niteledi. TUI, bölgedeki kilise ve kaleyi yeniden düzenleyip turizm amaçlı eklemelerle hizmete açacak. Bu doğrultuda, yeni lokantalar, butikler ve bir wellness merkezi kurulacak. Yerel yönetimin izniyle, üç ayrı konseptte oteller inşa edilecek. Villalar ve konutların yanı sıra mevcut golf alanının büyütülüp genişletilmesi de planlanıyor. Yatırımın mali boyutu konusunda üç haneli milyon Avro rakamları telaffuz ediliyor. Projeyle, yenilenebilen enerji kullanımı ile kendi kendine yeterlilik hedefleniyor. TUI Group, 11 adet Boeing 787 Dreamliner ve 50 adet Yeni-Nesil Boeing 737 siparişi de verdi. Yaklaşık 4.7 milyar dolar tutarındaki anlaşma kapsamında alınan uçaklar, TUI Group''a bağlı Hollandalı Arkefly, Belçikalı Jetairfly, İngiliz Thomsonfly, Alman TUIfly ve İskandinav Nordic TUIfly şirketlerinde kullanılacak.
Tarih: 18 Mayıs 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Hortumtepe’de ihale zamanıToplu Konut İdaresi Başkanı, Seyrantepe’de yapılacak ve Galatasaray’a devredilecek stadyum için ay sonunda ihaleye çıkılabileceğini söylüyor.
Sokakta araba, halı yıkayana 118 YTL cezaİstanbul''da yaşanan kuraklık ve barajlardaki su seviyesinin yüzde 46''lara düşmesi ile belediyeler yeni önlemler aldı. Belediyeler vatandaşların bilinçsiz su tüketimine yönelik şikâyetlerinin artması ile birlikte, sokakta halı ve otomobil yıkamanın önüne geçmek için denetimlerini sıklaştırdı. Halı ve otomobil yıkama konusunda denetimlerini artıran ilçe belediyeleri, 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu''nun 32/1 maddesi uyarınca, halı ve otomobil yıkayanlara 118 YTL ceza kesmeye başladı. İlk uygulamayı yapan Zeytinburnu Belediyesi, son 10 gün içinde sokakta halı yıkayan beş kişiye Kabahatler Kanunu uyarınca 118''er YTL ceza kesti. Bağcılar''da ise son bir haftada sokakta halı yıkayan 13 kişi tespit edildi ve uyarıldı. Bağcılar Belediyesi, su tüketimi konusunda halkın bilinçli davranması için bez afişler hazırladı. Fatih''te de oto yıkamacılarının kuyu suyu kullanıp kullanmadığı denetlendi.
Tarih: 18 Mayıs 2007 Kaynak: Zaman
“Bu yaz ciddi kuraklık tehlikesi var”Çevre Bakanı Osman Pepe ''''Türkiye bu yaz çok ciddi bir kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya'''' dedi. Bakanlık kuraklığa karşı yeni önlem paketini açıklamaya hazırlanıyor.
Yer Altında Berlin Tarih TuruMark Bradenburg adında küçük bir kasabadan doğup, bugün Almanya’nın en büyük metropolü haline gelen Berlin, yer altındaki önemli yapı ve sistemleriyle de tarihin önemli izlerini taşıyor. 1997 yılında, yaşamı boyunca yer altının farklı özellikleri ile ilgilenmiş kişiler tarafından, Berlin’in tarihi gelişimini ve ilgili belgeleri incelemek amacıyla kurulan Berlin Underworlds (Berliner Unterwelten) bünyesinde akademisyenlerin (mimar, tarihçi, avukat, sanat tarhçisi, ekonomist, şehir ve bölge planlamacısı, öğrenci) yanı sıra organizasyonlara farklı yönlerden katkıda bulunan esnaf, adli görevli, öğretmen, polis ve küçük öğrencilerin bulunduğu bir sivil toplum örgütü.
Müzeler Gecesinde Bilet Ücretsiz18 Mayıs, dünyada ''Müzeler Günü'' olarak kutlanıyor. Ülkemizde ise 18-24 Mayıs tarihleri arasında ''Müzeler Haftası'' düzenleniyor. Haftanın ilk günü olan 18 Mayıs''ta Türkiye''deki bütün müzeler yerli turistlerce ücretsiz gezilebilecek. Bunun yanı sıra dünya genelinde 2 bin müze 19 Mayıs''ta 19.00-23.00 saatlerinde yerli ve yabancı turistlere ücretsiz olacak. Bu etkinliğe Türkiye''den Mevlânâ, Efes ve Ayasofya''nın aralarında bulunduğu bazı müzeler katılacak. İstanbul Modern Sanat Müzesi de ziyaretçilerine kapılarını 19 Mayıs Cumartesi günü gece saat 23.00''e dek ücretsiz olarak açacak.
Tarih: 17 Mayıs 2007 Kaynak: Zaman
Kentsel dönüşümde sona gelindiBüyükşehir Belediyesi ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığının (TOKİ) ortaklaşa yürüttüğü Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi’nin alt yapı çalışmalarının tamamlanma aşamasına geldiği bildirildi.
AKP ''Hâkimiyet'' sembolünü abartmışAKP''nin inşaatı devam eden yeni genel merkezinin girişine yerleştirilen, iç içe geçmiş iki kareden oluşan ''sekiz kollu yıldız'' dikkat çekiyor. ''Masonik sembol'' olduğu öne sürülen yıldız aslında Selçuklularda ''hâkimiyet ve mükemmellik'' anlamına geliyor.
Kartal''da kentsel dönüşümle 250 bin kişiye iş imkanıSanayinin ağırlıkta olduğu Kartal-Pendik 5.5 milyar dolarlık yatırımla ticaret ve yaşam merkezi haline dönüştürülecek. 100''e yakın fabrikanın taşınacağı bölge dev şirketlerin yapacağı yatırımlara gözde bir iş ve yaşam merkezi haline getirilecek.
Kuruluşunun 50. Yıldönümü Dolayısı ile Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Uluslararası Bir Sempozyum DüzenliyorTürkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) 21 - 23 Mayıs 2007 tarihleri arasında kuruluşunun 50. Yıldönümü dolayısı ile bir sempozyum düzenliyor.
2A yönetmeliğine iptal başvurusuTürk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Mart ayında yürürlüğe giren Orman Yasası’nın 2-A maddesi uyarınca orman sınırları dışına çıkarılacak yerler hakkında yönetmeliğin iptali ve yürürlüğünün durdurulması için Danıştay’a başvurdu.
''Yapmayanlar ancak yıkarlar''İhalesi geçtiğimiz aylarda, tek kişilik katılım ve ihaleye katılan kişinin Kadir Topbaş''ın yakın arkadaşı olduğu gerekçesiyle iptal edilen ''Kongre vadisi'' projesi yenilenirken yeni projede de İstanbul''un en önemli tiyaro sahnelerinen biri olan Muhsin Ertuğrul Sahnesi''nin yıkılacak binalar içinde yer aldığı belirtildi.
El Kaide''nin arsası satılıyorEmlak Konut GYO, 2005''de icradan aldığı El Kaide’nin destekçisi Nasco Nasreddin Holding’in Zeytinburnu’ndaki arsasını satıyor.
Çimento fiyatlarına darbeAltyapı yatırımlarına hız vereceği için seçimleri heyecanla bekleyen çimento sektörü, tarihin erkene çekilmesi ile sıkıntı yaşıyor.
Dubai''deki projeler sahiplerini bekliyorDubai''de çok sayıda dev proje tamamlanmak üzere. Çoğunun daha tasarım esnasında satışının yapıldığı projelerde alıcılar genellikle gayrimenkul şirketleri. Asıl ev sahiplerinin evlere taşınıp taşınmayacakları ise meçhul..
Yabancılar Kilis''te OSB kuruyorKilis''te kurulacak 22 bin dönümlük yeni organize sanayi bölgesinde 84 fabrika yapılması planlanıyor.
Dubai''ye 6 yıldızlı otelTamince, Dünya Projesi’nden sonra şimdi de Dubaili ortağıyla Palmiye Adası’nda 500 milyon dolarlık 3 projeye imza atacak.
İstanbul''da göç zamanı!Bu yaz teslim edilecek konutlar nakliye şirketlerine hareketli günler yaşatıyor. Şirketlerin en çok taşımacılık yaptığı semtler ise alışkın olmadıkları şekilde Kurtköy, Beylikdüzü ve Ümraniye..
Bellek prangasıMetropolü tanımlarken, kaybolmak, dokunamamak, yüzleşememek, labirent gibi sözcükleri sık sık kullanırız. Her an gözün görebileceğinden, kulağın duyabileceğinden fazlası vardır metropolde, keşfedilmeyi bekleyen bir dekor, bir manzara vardır.
İstanbul''a ''2010'' oyunlarıİstanbul''un 2010''da "Avrupa Kültür Başkenti" olacağını duyunca, yıl boyunca sürecek sanat etkinliklerini, sergileri, konserleri ve özellikle tarihi çevrelerde gerçekleşecek buluşmaları düşlemiştik...
3 ülkeye 1 turizm merkeziİbrahim Cevahir, Meriç Nehri üzerinde yer alan Kavak Adası''na otel, alışveriş merkezi ve havaalanı kurmayı planlıyor. 600 milyon doların üzerinde yatırım yapılması beklenen proje için Yunanlı işadamı Odisseas Athanasiou ile anlaşan Cevahir, yeni ortağıyla birlikte dün adayı gezdi.
En büyük yayla affı yola çıktıYaylalarda yükselen villalar için en kapsamlı affın eli kulağında. Mera Kanunu''nda AKP''lilerin önerisiyle yapılacak değişiklik, yaz sıcağından bunalan Çukurovalıların kendini attığı Tekir Yaylası''nda heyecan yarattı.
Başkan Topbaş ‘İklim Zirvesi’ndeABD’nin New York kentinde düzenlenen “C40 Büyük Kentler İklim Zirvesi”ne katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, zirvenin “Yenilenebilir Enerji Sistemlerini Benimsemek” konulu altıncı panelinde bir konuşma yaptı. Topbaş konuşmasında, bu toplantının, iklim değişikliğiyle mücadelede önemli açılımlar sağlayacağına inandığını belirterek, dünyanın üretim ve tüketimin her aşamasında kirlendiğini ve iklim değişikliği sebebiyle denizlerin ve okyanusların giderek küçüldüğünü söyledi. İklim değişikliğinin etkilerinin azaltılmasına yönelik alınacak tedbirlerde hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin sorumlulukları olduğunu ifade eden Topbaş, Türkiye’nin bu anlamda yaptığı yasa değişikliklerini anlattı. Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin özellikle enerji, ulaşım, atık yönetimi ve çöp gazından elektrik üretimi projeleri sayesinde yıllık 1.8 milyon ton sera gazı emisyonunu azaltmayı hedeflediklerini de vurguladı.
Tarih: 17 Mayıs 2007 Kaynak: Türkiye
Altı aylık suyu kalan İstanbul''da son durumİSKİ''ye göre İstanbul''un altı aydan da az suyu var. Başkan Topbaş''sa umutlu: Halkı uyardık, 200 bin metreküp su tasarrufu sağladık.
Dünyayı kurtarmak için beş yıl kaldı"İklim Çözümleri" adlı bir rapor hazırlayan Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF), "Dünyayı kurtarmak için beş yılımız kaldı" dedi.
Bazı kentlerde konut fiyatları neden daha hızlı artıyor?Tüketimin düştüğünü, ancak konut talebinin henüz düşmediğini önceki hafta yazdık. Öte yandan bazı kentlerde konut fiyatları hızla artmaya devam ediyor. Özellikle de İstanbul''da. Bunun nedeni genellikle nüfusa bağlanıyor.
Susuzluğa karşı projelerBatı bölgelerimiz ''kavrulmaya'' başlandı. Ne yazık ki bir çok makam ve kişi bunun hala farkında değil. Artık uyanalım... Susuz kalıyoruz...
TMMOB: Ormanı korumak için 2A''yı durdurunTürk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, martta yürürlüğe giren Orman Yasası''nın 2-A maddesi uyarınca orman sınırları dışına çıkarılacak yerler hakkında yönetmeliğin iptali ve yürürlüğünün durdurulması için Danıştay''a başvurdu. Dilekçede, "Yönetmelikle gerek kaçak yapılaşma, gerekse tarım alanı açma şeklinde gasp edilmiş ve/veya yüksek rant getirecek orman alanlarının yapılaşmaya açılmasıyla ülke geneline yayılacak bir uygulama başlayacaktır" denildi. Dilekçede, yönetmeliğin hiçbir ölçüt getirilmeden yanan orman alanları hariç tüm ormanları uygulama kapsamı içine aldığı ifade edildi.
Tarih: 17 Mayıs 2007 Kaynak: Milliyet
Takvim
<<Mayıs 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.