Haberler

18 Haziran 2009, Perşembe

Metropoliste SavaşMetropoliste SavaşYalancı peyzaj tasarımlarına ve hayali mimariye sahip bu kentler, tekrar tekrar ele geçirilmeyi ve çatışmalara sahne olmayı bekliyor. MOUT (Military Operation on Urban Terrain - Meskûn Mahal Muharebesi/Kentsel Alanda Askeri Operasyon) alanları, silahlı kuvvetlerin görev yaptıkları bölge dışındaki kentlerde her an çıkabilecek ayaklanmalara hazır olmalarını ve antrenman yapmalarını sağlıyor. MOUT kentlerinde hayat, bir mimari simülasyon ve militer peyzaj döngüsünde ilerliyor. Haberin Devamı
Türkiye''nin ilk Yavaş Şehir adayıTürkiye''nin ilk Yavaş Şehir adayıSeferihisar, ''Yavaş Şehir'' olmak için başvurdu. Salyangoz sembollü sertifikayı almak için 50''yi aşkın kriteri yerine getirmek gerekiyor.
Beylikdüzü, metrobüs için bir süre daha bekleyecekBeylikdüzü, metrobüs için bir süre daha bekleyecekMetrobüs hattının 4. etabı olan Avcılar-Beylikdüzü''nün hizmete açılma tarihindeki belirsizlik devam ediyor. İçinde bulunduğumuz haziran ayında bitirilmesi planlanan hat için kazı çalışmalarına dahi başlanamadı.
Hayalinizdeki evi tasarlayınHayalinizdeki evi tasarlayınAutodesk, Project Dragonfly ile herkese çevirim içi olarak, hiçbir yazılıma gerek kalmadan tasarım yapma imkanı sağlıyor.
Mostar Köprüsü''ne kardeş geldiMostar Köprüsü''ne kardeş geldiBosna-Hersek''teki önemli Osmanlı miraslarından Mostar Köprüsü''ne kardeş geldi. Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) tarafından restore ettirilen tarihî Konjic Köprüsü, önceki akşam düzenlenen muhteşem bir törenle açıldı.
Lykia Links Akdeniz''in en iyi 5. golf sahası seçildiLykia Links Akdeniz''in en iyi 5. golf sahası seçildiGolf sahası mimarisindeki en önemli isimlerden Perry O''Dye tarafından yapılan Lykia Links Antalya, Akdeniz''in en iyi golf tesisleri arasında seçildi. İsveç''in ekonomi gazetesi DI''ın haftasonu ekinde yapılan listede Lykia Links Akdeniz''in en iyi 5 golf sahası" seçti. 18 delikli tesis golf terminolojisinde "denize sıfır golf tesisi" olarak adlandırılan ''links saha''da deniz manzarasına karşı golf oynama imkanı sunuyor. 5 çeşit golf ayağına sahip olan tesiste golfçüler kendilerine en uygun sahada oynayabiliyor.
Tarih: 18 Haziran 2009 Kaynak: Sabah
Mimar ve Tasarımcılar Liderlerini ArıyorMimar ve Tasarımcılar Liderlerini ArıyorMimarlar, tasarımcılar ve plancılar arasından yeni bir lidere ihtiyacımız var. Evet, daha iyi binalar, sokaklar ve kamusal alanlar tasarlamalarını istiyoruz, fakat asıl isteğimizin tasarım kavramıyla pek ilgisi yok. Çünkü kamunun faydalandığı mekan ve binaların tasarımının büyük bir değişim geçirmesi, bunun için de acil olarak, şehirlerin politik bir yaklaşımla yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor ve bunu yapabilecek, doğuştan yetenekli, yer, mekan ve form ilişkisini anlamak üzere eğitim görmüş çok az insan var.
Türkiye''nin heykelle imtihanı bitmiyorTürkiye''nin heykelle imtihanı bitmiyor29 Mart seçimlerinden sonra belediye başkanları değişti ama heykellerin kaderi değişmedi. Tartışmaya konu olan heykellerin ortak özelliği ''müstehcen'' olmaları...
Su savaşlarına doğruSu savaşlarına doğruKuraklıktan toprakları verimsizleşen ve yılanların istilasına uğrayan Irak''ın bu durumundan, Fırat''ta beş büyük barajı bulunan Türkiye ve Suriye sorumlu tutuldu.
İstanbul''u güzelleştirmek için eskiye benzetmek gerekmiyorİstanbul''u güzelleştirmek için eskiye benzetmek gerekmiyorTürkiye''de 20. yüzyıl mimarlık tarihi dendiğinde ilk akla gelen, 1930''lardan 1980''lere dek mimarlık alanını en çok etkileyen isim kuşkusuz Sedat Hakkı Eldem''in eserlerinin yer aldığı sergi Osmanlı Bankası Müzesi''nde 8 Temmuz''a kadar açık.
Saddam''ın SaraylarıSaddam''ın SaraylarıFoto muhabiri Richard Mosse BLDGBLOG''da ilk olarak geçen yıl, uluslararası taşımacılık endüstrisinin hava kazaları tatbikatlarını görüntülediği unutulmaz görsel turu ile adını duyurmuştu. Kendisiyle o zamandan beri haberleşiyorduk. Mosse bu ilkbahar Irak''tan döndüğünde, beklenmedik şekilde yoğun ve etkileyici olan yeni işlerini gönderdi. Burada ilk defa yayınlanan bu olağandışı görüntüler, Saddam Hüseyin''in ABD ordusunun geçici barınağına dönüştürülen kraliyet saraylarını gösteriyor.
İstanbul Design Weekend başlıyorİstanbul’da tasarımın tanıtımı için düzenlenen Design Week (İDW 2009) bu yıl ‘İstanbul Design Weekend’ adıyla organize edildi. Financial Times’ın da geniş yer ayırdığı etkinlik, 21Haziran’a kadar sürecek. İstanbul’un dört ana bölgesi olan Nişantaşı, Taksim-Beyoğlu-Galata, Etiler-Levent-Ortaköy ve Şişli’de 70’in üzerinde noktada, etkinliğe 360’ın üzerinde tasarımcı katılıyor. Dream Design Factory’nin düzenlediği etkinlik çerçevesinde katılımcı mekânlar vitrin, enstalasyon ve yeni ürünleri ziyaretçilere tanıtma fırsatı buluyor. Etkinlik dün akşam Hasköy’de Eski Şapka Fabrikası’ndaki tasarım kütüphanesinin açılışıyla başladı. İDW 2009 kapsamında, Michelangelo Pistoletto’nun ‘Deniz ve Kara Arasında’ sergisinden, ünlü İtalyan tasarımcı Paola Navone tarafından hazırlanan ve Milano Tasarım Haftası’na damgasını vuran Richard Ginori enstalasyonuna kadar birçok başarılı çalışma, dört gün boyunca İstanbullu tasarım tutkunlarıyla buluşacak.
Tarih: 18 Haziran 2009 Kaynak: Radikal
Müze Kent çok yakınKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul''un "Sur-i Sultani" olarak bilinen; Topkapı Sarayı, Gülhane Parkı ve Sirkeci Garı''nı da içine alan tarihi yarımada bölgesini "Müze Kent" yapma çalışmalarının hızlandırıldığını açıkladı.
"Kuleli Müzesi" için ilk adımKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay''ın müze olmasını istediği Kuleli Askeri Lisesi için İstanbul İl Özel İdaresi, kolları sıvadı. 6 Temmuz''da lisenin tarihi ana binasının güçlendirilmesi, dış cephe restorasyonu ve aydınlatmasının yapımı için ihale düzenlenecek. İhaleyi kazanan firma 520 günde çalışmayı tamamlayacak. Kamunun geçmişte en prestijli binaları kendisine ayırdığını belirten Bakan Günay, Üsküdar''daki Kuleli Askeri Lisesi''nin çok güzel bir müze olabileceğini ifade etmişti.
Tarih: 18 Haziran 2009 Kaynak: Sabah Yazan: Hasan Ay
''Belediyelerin değil ülkenin çıkarı önemli''Bakan Ertuğrul Günay, sahil kesimindeki belediyelerin imar ve ruhsat yetkisinin Kültür ve Turizm Bakanlığı''na devrine ilişkin tepkilere cevap verdi: "Yetki onlardayken, kıyılar beton yığınına döndü".
Kararlılık Zirvesiİzmir Büyükşehir Belediyesi''nde bir araya gelen belediye ve oda başkanları ile dernek temsilcileri ve zabıta müdürleri, işportaya karşı kararlıkla mücadelenin sürdürülmesi konusunda her türlü desteği vermeye hazır olduklarını bildirdiler.
''Kemeraltı kurtulacak''Kocaoğlu, "Tarihi çarşıyı, üç-beş kopuğa teslim etmeyeceğiz. Birlik ve kararlı olursak, işportayı da işgalleri de sona erdiririz" dedi.
Doğu bölgesinden batı yakasına haksız rekabet suçlamasıBursa''da arıtma tesisi bulunmayan bazı bölgelerin yasayla tanınan ek sürenin 13 Mayıs''ta dolmasına rağmen harekete geçmemesi sanayiciler arasında tartışma ve suçlamaları da beraberinde getirdi.
Akdoğan Bursa''yı masaya yatırdıCHP İl Başkanı Gürhan Akdoğan, parti meclis üyeleri, il yönetimi, ilçe başkanları ile partisinin belediye başkanlarının da katıldığı basın toplantısında A''dan Z''ye Bursa''yı masaya yatırdı.
''Tarihi yaşatacağız''Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kentin kalbi olan Hanlar Bölgesi''nin gün yüzüne çıkartılmasına yönelik çalışmalar kapsamında Geyve Han''ın önünde yapılan düzenlemeleri yerinde inceledi.
Sonunda bu cinayeti durduracak bir ses duyduk Her yaz aynı olayı yazıyorum... Yıllardır, "Göcek koylarında bir cinayet işleniyor diyorum." Kahraman Sadıkoğlu isimli iş adamı bir gecekonduyu almış devlete gemi diye yutturmaya alışıp dünyanın en güzel koyunda işgal başlatmış...
Hasankeyf''te sonuna kadar mücadeleIlısu Barajı''na karşı çıktıkları için Çevre Bakanı''nın ''yaygaracı'' dediği çevrecilerden yanıt: Herhalde Bakan''ı Hasankeyf''in önemi hakkında yeterince bilgilendiremedik.
9 Bin Yıl Önceki İnsanNeolitik dönem yerleşim yeri olan Çatalhöyük’te başlayan arkeolojik çalışmalarda, 9 bin yıl önceki insan laboratuvar ortamında incelenecek İnsanlığın bilinen en eski toplu yerleşim yerlerinden olan ve Neolitik dönemde sanat eseri sayılan duvar resimlerinin bulunduğu Çatalhöyük’te bu yıl çalışmaların, elde edilen bulguların, laboratuvar ortamında incelenmesiyle başlayacağı bildirildi. İngiliz arkeolog Profesör Ian Hodder başkanlığında 1993 yılından bu yana süren kazı çalışmalarında bu yıl, Neolitik dönemle ilgili, arkeolojik çevrelerce büyük merak uyandıran bilgilere ulaşılması planlanıyor. Kazı başkan yardımcısı Shahina Farid, “Yeni ip uçları bulmak için çaba harcayacağız. Özellikle çene kemiklerindeki dişler üzerinde yoğunlaşılacak, o dönem insanlarının ne tür yiyecekler tükettikleri ve yaşam koşulları hakkında daha ayrıntılı bilgiler ortaya çıkacak. Çatalhöyük insanının çeşitli hayvanların etleri ve tarımsal ürünlerle beslendiklerini biliyoruz ama, yeni bilgilere ulaşmayı umuyoruz” dedi.
Tarih: 18 Haziran 2009 Kaynak: Birgün
Yağmalanan tarihi geri isteme zamanıEge''den Akdeniz''e inerken arkeolojik alanlara her uğradığımda yağmacıların sesi gelir kulağıma...
Teke tüke ''müze''si oy Madımak!Bakan Ertuğrul Günay, 37 kişinin can verdiği Madımak''ın ''anı evi''ne dönüştürülememesinin faturasını mülk sahibine kesti: Oradan bir rant üretme gayreti var.
Konut satışında kıpırdama varKonut sektörü 2004 ve 2005 yıllarında patlama yaşamıştı. Fakat konut kredisi faizlerinin yükselmesi ve ardından global krizin etkisi ile konut satışları tamamen durma noktasına geldi.
TOKİ''ye İtalya''dan sosyal konut ödülüToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, İtalya''nın Milano kentinde yapılan EIRE Uluslararası Gayrimenkul Fuarı''nın düzenleme heyetince, sosyal konut üretimine yaptığı katkılardan dolayı ödüle layık görüldü. Fuara katılmak üzere İtalya''ya giden Bayraktar, ödülü, fuarın organizasyon heyeti başkanı Antonio Intiglietta''nın elinden aldı. Türkiye''nin inşaat sektöründe ve sosyal konut alanında geldiği seviye hakkında bilgi veren Bayraktar, Türkiye''nin inşaat yatırımları için son derece cazip bir ülke olduğunu dile getirdi. EIRE 2009''un gündeminde ise gayrimenkul finansmanı, kent planlaması, yeşil kentler ve binalarla yeni mimari projeler yer aldı.
Tarih: 18 Haziran 2009 Kaynak: Akşam
Mardan Palace''a incelemeAntalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Azeri asıllı Rus işadamı Telman İsmailov''un Mardan Palace Otel''i hakkında inceleme başlattı. Açılışa Monica Belluci gibi dünyaca ünlü yıldızlar katılmıştı.
Yusufçuk kanatlı çiftlik: Sanat, bilim ve teknolojiDaily Mail kaynaklı habere göre, Belçikalı tasarımcı Vincent Callebaut devasa bir yusufçuk kanadı şeklinde dev bir çiftlik tasarlamıştı.
İsviçre''nin yüz yıllık hayaliAlp dağlarının altında kazılan 57 kilometre uzunluğundaki tünelin iki ucu birleştirildi. 2018''de hizmete girecek tünelin maliyeti 15 milyar doları bulacak.
Su boru hatları!Enerji kelimesini silin, yerine suyu koyun! Su kıt, su yaşamsal, su stratejik önemi olan bir konu!
Yenilenebilir yasası Meclis''ten parça parça geçirilecekYenilenebilir kaynaklarla ilgili yasa haftaya Meclis''e geliyor. İkiye bölünen yasada alım garantisine ilişkin maddeler Meclis tatile girmeden yasalaşacak.
Artemis tapınağında türbe bulunduArtemis Tapınağı alanında yürütülen kazı çalışmalarında Aydınoğlu Beyliği dönemine ait türbe ortaya çıkarıldı.
Kadıköy ve ihanetİstanbul âşığı o büyük şair, "sade bir semtini sevmek bile bir ömre değer" demişti... Bense bırakın bir semtini, bir mahallesini, Caddebostan''ı sevmeyi kaç ömre bedel saydım hep.
Selimiye, ''dünya kültür mirası''na girmeye hazırOsmanlı döneminin en görkemli yapılarından biri olan ve Mimar Sinan''ın ''ustalık eserim'' dediği Selimiye Camii, dünya markası olma yolunda.
Avrupa''ya enerji çölden gelecek20 büyük Alman şirketinin oluşturduğu konsorsiyum, Kuzey Afrika çöllerine kuracağı güneş panelleriyle Avrupa''nın enerji ihtiyacını karşılamayı planlıyor.
Geleceğin mutfağıTasarımcılar yeni buluş ve ürünleriyle hayatımızı her geçen gün biraz daha kolaylaştırıyorlar. Globalleşmenin en iyi yanlarından biri olan haberleşme sistemleri ile de bizler bu yeni ürünleri belki de anında tanıyıp öğreniyor, teknoloji ve yeniliklerden mahrum kalmıyoruz.
Ankara’ya dünyanın en büyük müzesi kurulacak 5 milyon turist çekecekKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ankara ve İstanbul''da iki büyük müze yapılacağını açıkladı. Günay, Türkiye''nin, dünyanın başka ülkesinden bir şey almadan, ''dünyanın en büyük müzesini'' kurabileceğini belirterek, "Ankara''da kurulacak ve 1 haftada gezilebilecek Türkiye Uygarlıklar Müzesi 40 bin metrekare alan üzerinde yer alacak, yılda 5 milyon ziyaretçi çekecek" dedi.
Bakan''dan kaçak yapı tarihe karışacak müjdesiBayındırlık Bakanı Mustafa Demir,"Yaptığımız düzenlemelerle Türkiye''de yakın bir zamanda İstanbul''un da çok dertli olduğu kaçak yapı kavramını sözlüklerimizden çıkarıyoruz" dedi.
Osmanlı mirası Konjiç Köprüsü ayağa kalktıBosna-Hersek''teki Osmanlı mirasından Konjiç Köprüsü restore edilerek hizmete sokuldu. Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) tarafından restorasyonu yaptırılan başkent Saraybosna yakınlarındaki tarihî Konjiç Köprüsü''nün açılışı dün gerçekleştirildi.
"Yatağan''da ikinci santral çevreyi yok eder"Türkiye Yeşiller Partisi Eş Sözcüsü Bilge Contepe, "Yatağan''a yapılacak olan ikinci termik santral bölgenin doğal ve tarihi güzelliklerini yok eder" diyerek bölgeye ikinci bir santralin kurulmasını eleştirdi.
Çevre dostu ulaşım için ne yapabilirim?Arabanızı aynı yöne gidenlerle paylaşabilir, araç kullanırken çevreci önlemler alabilirsiniz ya da "otomobilsiz şehirler hareketi"ne katılabilirsiniz...
"Akıllı kentler" projesi tanıtım atağındaBelediyelere yönelik projeler geliştiren bilişim şirketi Sampaş''ın liderliğinde, alanında uzman 24 firmanın katılımıyla oluşturulan "21. Yüzyılın Akıllı Kentleri Platformu" Ankara''da yerel yöneticilerle buluştu.
Oyak''tan her emekliye iki anahtarOyak, 10.5 milyar liralık bilanço varlığıyla 241 bin 048 üyesini emeklilikte "bir ev, bir araba" sahibi yapmayı garantiledi.
Basmane''yi ayağa kaldıracak bir projeKonak Belediyesi İzmir''deki turizm potansiyeleni ortaya çıkarmak için, başkan yardımcıları ve meclis üyelerinin de bulunduğu Turizm Komisyonu kurdu. Komisyona Ege Turizim Derneği de destek verdi.
Çatalhöyük medeniyeti laboratuvarda incelenecekİnsanoğlunun bilinen en eski toplu yerleşim yerlerinden olan ve Neolitik dönemde sanat eseri sayılan duvar resimlerinin bulunduğu Çatalhöyük''te bu yıl çalışmalar, elde edilen bulguların, laboratuvar ortamında incelenmesiyle başlayacak.
130 milyar dolar toprağa gömüldüTürkiye’nin sanayileşme hamlesi adı altında kimi zaman seçim yatırımı olarak temeli atılan kimi zaman da ödenek bulamayan yatırımlara 130 milyar dolar gömüldü.
Takvim
<<Haziran 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.