Haberler

18 Haziran 2010, Cuma

Mimarlığın "Baba"larıMimarlığın "Baba"larıHer yıl Haziran ayının 3. haftası Babalar Günü olarak kutlanıyor. Mimarlığın "baba"ları bazen gerçekten mimarların babaları da olabiliyor. Dünya çapında tanınan mimarlardan Albert Speer ve oğlu Albert Speer Jr., Jørn ve oğlu Jan Utzon, Frank Lloyd Wright ve oğlu Lloyd Wright, Bernard Tschumi ve babası Jean Tschumi, Álvaro Siza Vieira ve oğlu Álvaro Leite Siza Vieira, ülkemizden Neşet ve oğlu Emre Arolat, Behruz ve oğlu Can Çinici, Ahmet Can ve oğlu Orçun Ersan, Şandor ve kızı Tülin Hadi, Doğan Hasol ve kızı Ayşe Hasol Erktin, Aytaç ve oğlu Ali Manço, Hayati ve oğlu Murat Tabanlıoğlu, Atilla ve oğlu Cem Yücel ilk akla gelenlerden. Arkitera Mimarlık Merkezi olarak tüm babaların Babalar Günü'nü kutlarken "baba mesleği"ni seçenleri araştırdık. Haberin Devamı
Bilişim Vadisi'nde ibre Kocaeli'ye döndüBilişim Vadisi'nde ibre Kocaeli'ye döndüSanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, "Bilişim Vadisi için Kocaeli ön planda. İnşaallah projeyi burada kuracağız" dedi.
Kentsel dönüşüm teklifi TBMM'de kabul edildiKentsel dönüşüm teklifi TBMM'de kabul edildiBüyükşehir Belediye Başkanları'na "süper yetkiler" verilmesi tartışmasıyla gündeme oturan Büyükşehir belediyelerinin kentsel dönüşüm ve gelişim projeleri uygulayacağı alanları genişleten kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Milletvekillerinin, uzayan görüşmeler sırasında bulmaca çözmeleri dikkat çekti.
Sirkeci'nin eski hanları otel oluyorSirkeci'nin eski hanları otel oluyorSirkeci - Hocapaşa yayalaştırma projesi bir zamanlar ticaretin kalbi olan Sirkeci Hanlarını otele dönüştürecek.
Geleceğin şehirleri belli olduGeleceğin şehirleri belli olduİstanbul, Kayseri ve Trabzon IWA'nın geleceğin şehirleri projesi kapsamında baştan yaratacaklar.
Nişantaşı'nda dolanırken Riyad'dan saray teklifi aldıNişantaşı'nda dolanırken Riyad'dan saray teklifi aldıİç mimar Koray Yavuzer, bir haftasonu Nişantaşı'nda dolaşırken bir telefon aldı: Riyad'da saray yaptırmak isteyen bir müşteri var. Yavuzer şimdi Suudi Arabistan'ın emlak zenginlerinden Gadhir ailesinin evini altın varaklar kristaller ve Kapalıçarşı'dan halılarla 2 milyona döşüyor.
Büyükşehir plazaya mı taşınıyor?Büyükşehir plazaya mı taşınıyor?İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Merter Ek Hizmet Binası'nın satılması ve burada çalışanların Mecidiyeköy'de kiralanan iki plazaya taşınacağı iddia ediliyor.
"Kuzey Marmara Otoyolu Projesi" İstanbul'un planlarına işlendi"Kuzey Marmara Otoyolu Projesi" İstanbul'un planlarına işlendiİstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, ‘3. Çevreyolu ve Bağlantı Yolları'nı da içeren ‘Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin 1/25.000 ölçekli planlara işlenmesini onayladı. 3. Köprünün ormanlara ve su havzalarına zarar vermeyeceğini vurgulayan AK Parti Gurup Başkan Vekili Ergün Turan, "Havzaların imara açılmasına karşıyız, ancak İstanbul'da 3. Köprü bir ihtiyaç olarak ortadadır" dedi.
Hayalleri gerçeğe dönüştüren evlerHayalleri gerçeğe dönüştüren evlerMaviye ya da yeşile komşu bir evde dalgaların sesiyle uyanıp, uçsuz bucaksız bir denize bakmak ya da geceleri cam tavandan yıldızları seyretmek... Kulağa nasıl geliyor!
Kamulaştı!Kamulaştı!1993'te yaşanan ve hafızalarda "Sivas Katliamı" olarak kalan Madımak Oteli'nin kundaklanması 33 insanımızın yanarak ve dumandan boğularak hayatını kaybetmesiyle sonuçlanmıştı.
Sivas'tan Kars'a 5 saatte gidilecekSivas'tan Kars'a 5 saatte gidilecekDevlet Demiryolları (TCDD), Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars demiryolu projesinin yapım çalışmalarına başlanması için Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı'na başvuracak. Projeyle Sivas'tan yola çıkan vatandaş 5 satte Kars'ta olabilecek.
Şirketler totem yapıyor, bereketli olsun diye kuzeye bakan ofis arıyorŞirketler totem yapıyor, bereketli olsun diye kuzeye bakan ofis arıyorHint yapı felsefesine göre girişi kuzey cephesine bakan ofislerde çalışan şirketler başarılı oluyor. Son dönemde Türkiye'de de yayılmaya başlayan bu felsefe emlak ofislerine kuzey cephesine bakan ofis taleplerini artırıyor.
Securistyle Türkiye Pazarında Artık Daha Etkin Securistyle Türkiye Pazarında Artık Daha Etkin Dışa açılır pencere ve cephe donanımları konusunda ürün kalitesi ve çeşitliliğiyle dünyanın öncü firmalarından olan ve Sterling dış cephe makasları ile tanınan İngiliz Securistyle şirketi, bundan böyle Türkiye ve civar ülkelerdeki operasyonlarını yeni oluşturduğu temsilcilik kanalıyla yürütecek.
Arterium, toplu konuttan ayrışmak için karma binalar tasarladıArterium, toplu konuttan ayrışmak için karma binalar tasarladıBaşakşehir'deki Arterium projesinde birbirinden bağımsız binalar ile karma bir mimari tarzı benimsendi. Yatırımcı Mahmut Alper Tuğsuz "Bölge aynı tipte konutların olduğu bir toplu konut bölgesiydi. Bu görüntüden uzaklaşmak istedik" dedi.
Yüzen mezarlıkYüzen mezarlıkMezar yeri fiyatları kontrolden çıkınca tuhaf bir alternatif geliştirildi. Hong Kong'da yaşayan Tin Shun, tasarladığı yüzen mezarlıkla bir ilke imza attı. Yüzen mezarlık fikrinin nasıl doğduğuna gelince... Shun "Mezar yerlerinin pahalılığından dolayı şehir halkının yüzde 90'ının öldükten sonra yakılmayı istemesinden etkilendim" diyor. İçerisinde bir krematoryum barındıracak ve insan küllerinin koyulduğu çok katlı bölmelerden oluşacak mezarlığın 2030 yılında faaliyete geçmesi bekleniyor.
Tarih: 18 Haziran 2010
Yenilenebilir enerjide ikinci taslak endişesiYenilenebilir enerjide ikinci taslak endişesiİş dünyasının uzun süredir yasalaşmasını beklediği ‘Yenilenebilir Enerji Yasa Taslağı'nda ek taslak endişesi yaşanıyor. Taslak, TBMM'de komisyondan geçerken Enerji Bakanlığı bürokratlarının ek bir taslak hazırladığı ve görüşmeler sırasında bunu araya sıkıştıracağı iddia edildi.
Tarih: 18 Haziran 2010 Kaynak: Referans Yazan: Enis Tayman
Türk yemeği çılgınlığıTürk yemeği çılgınlığıTürk dizileri Arap ülkelerinde sosyal yaşamı da etkiliyor. Yoğun talep nedeniyle Körfez'de birbiri ardına Türk lokantası açılıyor.
İstanbul'un ikinci ‘Tünel Yolu' da hizmete girdiİstanbul'un ikinci ‘Tünel Yolu' da hizmete girdi"7 Tepe 7 Tünel" projesiyle karayolu trafiğini rahatlatmayı hedefleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Piyalepaşa-Kağıthane Tüneli'nin ardından yapımı tamamlanan 2 bin 340 metrelik Dolmabahçe-Bomonti Tüneli de hizmete aldı.
Doğu Avrupa'nın altın şehri PragDoğu Avrupa'nın altın şehri PragYılda yaklaşık 10 milyon turisti ağırlayan Prag, Orta Avrupa'da kendinizi tarihle iç içe hissedebileceğiniz nadir şehirlerden biri.
Her Derde Deva Bisiklet Her Derde Deva Bisiklet Kopenhag dünyadaki yaşam kalitesi ne yüksek şehirlerden bir tanesi. Her sene farklı kurumlar tarafından yapılan en yaşanabilir, en yeşil şehirler listesinde ilk onda yer alıyor. Şehrin bir başka özelliği de dünyadaki bisiklet dostu şehirlerden bir tanesi olması. Aynı zamanda dünyadaki en başarılı kamusal bisiklet programına sahip şehir. Bu özelliği geçtiğimiz yıllarda Uluslararası Bisiklet Birliği tarafından ilk bisiklet şehri ünvanı ile taçlandırıldı. Bu kapsamda 2008-2011 yılları arasında önemli etkinlikler düzenleniyor.
Karadeniz usulü yangın merdiveniKaradeniz usulü yangın merdiveniBenzerlerine daha çok Karadeniz bölgesinde rastlanan 'mimari harikalara' bir yenisi bu kez Doğu Anadolu'dan eklendi. Van'da İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı 6 katlı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nin yangın merdiveni görenleri şaşırtıyor. Çünkü binanın arka kısmından ikinci kata kadar inen yangın merdiveni zeminden yaklaşık 4 metre yüksekte son buluyor. Buradaki kapı ise binanın içine açılıyor. Olası bir yangında bu merdiveni kullanmak zorunda kalanların akıbeti de merak konusu.
Tarih: 17 Haziran 2010 Kaynak: Sabah Yazan: Yahya Öylek
3'üncü köprü planı, belediye meclisinden geçti3'üncü köprü planı, belediye meclisinden geçtiİstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, 1/100000 ölçekli çevre düzeni planına şerh konulmasını oy çokluğuyla kabul etti.
Four Seasons inşaatına durFour Seasons inşaatına durMilliyet'in gündeme getirdiği ve ısrarla takip ettiği tarihi kalıntılar üzerine yapılan Sultanahmet'teki Four Seasons Oteli'yle ilgili dava karara bağlandı.
Cami sıvasının altında çiniler çıktıCami sıvasının altında çiniler çıktıSüleymaniye Camisi restorasyon çalışmaları sırasında çimentoyla etrafı örtülen ayaklarda 453 yıl önce yapılmış orijinal İznik çinileri ortaya çıkarıldı.
Süleymaniye'deki saklı geçmiş bulunduSüleymaniye'deki saklı geçmiş bulunduİstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürü İbrahim Özekinci, Süleymaniye Camisi'nin restorasyonu sırasında, 1960'lı yıllarda caminin içinin tamamen çimentoyla sıvandığını gördüklerini belirterek, 'Çimentodan arındırma işlemleri sırasında da Süleymaniye Camisi'nin bize bir sürpriz hazırladığını gördük.
Topbaş-Gökçek yasası Meclis'teTopbaş-Gökçek yasası Meclis'teKentsel dönüşüm projeleri kapsamında yetkileri arttırılacak belediyeler TBMM'de...
Hey Bu Şehirler Nereye Kayboldu?Hey Bu Şehirler Nereye Kayboldu?Akrotiri, Angkor, Babil, Kuelap, Machu Picchu, Petra, Pi-Ramses, Tikal, Truva ve Tucume... Hepsi eski dünyanın mega kentleri. Başka bir ortak özellikleri ise artık fiilen yaşamasalar da efsanelerinin yaşıyor olması. Filmlere, şiirlere konu olan bu kentlerden kalanlar yavaş yavaş gün ışığına çıkıyor. Ancak sanki hala çözülememiş binlerce sırlarıyla uykudan uyandırılmayı bekliyorlar...
Indesit Company İki Ödülün Daha Sahibi Oldu...Indesit Company İki Ödülün Daha Sahibi Oldu...Avrupa'nın ikinci büyük beyaz eşya üreticisi Indesit Company, inovasyon alanında iki prestijli ödüle layık görüldü. Düzenlenen törende Indesit Company CEO'su Andrea Merloni ödülleri İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'dan aldı.
Kuşadası arkeoloji günleri 2010 başladıKuşadası Profesyonel Turist Rehberleri Derneği'nin (KURED) düzenlediği Arkeoloji Günleri 2010 Efes Antik Kent gezisi ile başladı. Kuşadası, İstanbul ve İzmir'den gelen rehberlere antik kenti gezdiren Kazı Başkanı Avusturyalı Arkeolog Sabine Ladstatter ören yerini en son bilimsel veriler ışığında anlattı. Gezi konferansa katılan rehberler de 5 saat boyunca not tutarak, fotoğraf çekti. KURED Başkanı Ali Karapınar, turistleri gezdirirken verdikleri bilgilerin en yeni bulguları yansıtan bilimsel açıklamalar olması ve rehberler arasında anlatım birliği sağlanması için üç senedir Arkeoloji Günleri düzenlediklerini açıkladı.
Türkiye'nin ilk 5 yıldızlı oteli oldu, 55 yılda 13.2 milyon kişiyi ağırladıTürkiye'de 55'inci yılını geride bırakan Hilton, 13 milyon ziyaretçi ağırladı. Hilton İstanbul, Conrad ve Hilton Parksa İstanbul Bölge Genel Müdürü Armin Zerunyan, "10 Haziran 1955'te açılarak, Türkiye'nin ilk 5 yıldızlı oteli olduk. 16 otelle Türkiye'de en fazla otele sahip yabancı zinciriz" dedi.
Teknoloji geliştiren MIT ‘1000 dolarlık ev'i gündeme aldı, 2-3 yıl sonra randevu verdiYıllar önce konuşulmaya başlayan ‘400 dolardan ucuz bilgisayar'lar bugün teknoloji marketlerin raflarında yerini alırken şimdi de ABD'nin dünyaca ünlü yükseköğrenim kurumlarından MIT, ‘1000 dolarlık ev' için çalışıyor. MIT'nin Gayrimenkul Bölüm Başkanı Dr. Brian Anthony Ciochetti, 2-3 yıl sonra -arsa ve işçilik maliyeti hariç- bu fiyata evlerin ticarileşeceğini düşünüyor.
2 bin 800 kişiye ekmek kapısı olacakBolu Dağı A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Daylan, Bolu Dağı'nda 75 milyon dolara mal olacak yeni tesisin 2 bin 800 kişiye iş imkanı sağlayacağını söyledi.
Büyükşehir'den 3. köprüye vizeİstanbul Boğazı'na yapılması planlanan 3. köprü, Büyükşehir Belediye Meclisi'nde görüşüldü. AKP'lilerin 'evet', CHP ve SP'lilerin 'hayır' oyu verdiği projenin, İstanbul'un 1/25 binlik planlarına işlenmesi oy çokluğuyla kabul edildi. Başkan Kadir Topbaş'ın katılmadığı Meclis toplantısında konuşan CHP Sözcüsü Gökhan Zeybek, İstanbul'un akciğerleri olan orman ve su havzalarının ciddi risk altında olduğu ve her köprünün büyük nüfus hareketliliğine yol açtığını belirterek 'Hukuki haklarımızı kullanacağız' dedi. AKP Grup Başkanvekili Ergün Turan, kendilerinin de İstanbul'un akciğeri orman ve su havzalarının baskı altına alınmasına karşı olduklarını ifade etti. Bu arada görüşmeleri izlemek isteyen bazı sivil toplum kuruluşları üyelerine izin verilmedi. Çıkan arbedeyi güvenlik güçleri engelledi.
Tarih: 18 Haziran 2010 Kaynak: Akşam Yazan: Nebahat Koç
Ayamama deresi kesiti genişletilecekİstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), geçen yıl eylül ayında taşan Ayamama Deresi kesitinin genişletileceğini bildirdi.
Tarihî Kentler Birliği Tokat Semineri başladı 'Avrupa Bir Ortak Miras' kampanyası kapsamında kurulan Tarihî Kentler Birliği, yurt çapında başlattığı seminerlere devam ediyor.
Park yolu mu, rant yolu mu?İstanbul'da Edirnekapı ile Ayvansaray arasında kalan Molla Aşkı Kültür Parkı geçen yıl Fatih Belediyesi tarafından düzenlenen bir törenle açıldı. Uzun yıllar bakımsız kalan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Fatih Belediyesi tarafından elden geçirilerek daha kullanışlı hale getirilen park, senelerdir kamuya açık hizmet veriyordu. Parkın yine halkın kullanımına açık olması beklenirken, Fatih Belediyesi kimsenin tahmin edemediği bir karar aldı. Haliç'e bakan ve manzarası Pierlotti'nin manzarasından daha geniş olan parkı bir işletmeciye kiraladı. Yeni kiracı da park içinde halkın ve çocukların eğlenmesi için yapılan tesisleri kaldırdı ve yerlerine ticari amaçlı kapalı açık kafeteryalar, lokanta, iki otopark yaptırdı.
Üsküdar'da "Mavi Marmara Anıtı" dikilecekGazze'ye giden gemide İsrail komandoları tarafından öldürülen 9 kişinin anıtı yapılıyor. Anıt İstanbul Üsküdar'a dikilecek. Üsküdar Belediyesinden yapılan açıklamada, İsrail ordusu tarafından "Mavi Marmara" gemisine düzenlenen saldırıda yaşamını yitiren 9 kişi anısına bir anıt yaptırılmaya başlandığı bildirildi. İlçedeki Beşiktaş Vapur İskelesi'nin karşısına dikilecek olan anıtın, Marmara mermerinden ve geminin prototipi şeklinde yapılacağı belirtilen açıklamada, yanında bir kitabe ile ölenlerin isimlerinin de yazılı olacağı kaydedildi. Anıtın 45 günde tamamlanmasının planlandığı belirtildi. Açıklamada, heykeltıraş Cemil Güntepe tarafından yapılacak anıtın, 3,5 metre uzunluğunda, 80 santimetre eninde ve 90 santimetre yüksekliğinde olacağı belirtildi.
Tarih: 17 Haziran 2010 Kaynak: Birgün
Büyükada'daki yetimhane çevre enstitüsü olabilir Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Fener Rum Patrikhanesi'ne iadesine karar verdiği Büyükada'daki yetimhanenin, Uluslararası Çevre Enstitüsü yapılması yönünde görüşmelerin devam ettiğini söyledi.
Kral mezarı 40 yıl sonra anavatanında misafir Yıllardır, umarsızlığımızla yabancılara 'kaptırdığımız' tarihi eserlerimizden biri daha anavatanına 'misafir' olarak geliyor.
Mimarlık paylaşılamıyorİç mimarlar, mimarların ‘iç mekân tasarımı' yapmalarını ‘suç' sayarak dava açtılar.
"Orta direk" nasıl ev sahibi olur?Gayrimenkul araştırma raporuna göre, Türkiye'de 2010-2015 yılları arasında konut ihtiyacı 3.4 milyon adet olacak. Ancak en yüksek gelir grubu dışındaki hane halkı faizler 0.60-0.80'e inerse ev sahibi olabilecek.
3. köprü inşaatı seneye başlayabilirUlaştırma Bakanı Binali Yıldırım, üçüncü köprüde bu yıl ihaleye çıkmayı planladıklarını, değerlendirme tamamlandığı takdirde ve her şey yolunda giderse inşaatın seneye başlayacağını bildirdi.
Takvim
<<Haziran 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.