Haberler

18 Temmuz 2007, Çarşamba

Fevziye Mektepleri Vakfı Erenköy KampüsüFevziye Mektepleri Vakfı Erenköy KampüsüFevziye Mektepleri Vakfı, geçtiğimiz hafta, davetli bir yarışma sonucunda inşa edilen ve 2007 yılı Mart ayında tamamlanan Erenköy Kampüs Yapılarının kapılarını Arkitera Mimarlık Merkezi’ne açtı. Bu gezi, Arkitera Proje ve Arkiv’de gördüğümüz başarılı mimari görselleştirme teknikleri ve fotoğraflardan aşina olmamıza karşın, uygulanmış yapıları yerinde görmenin, mekanların içinde olmanın, yapı elemanlarının ve malzemelerinin etkilerini birebir görmenin ne denli önemli bir deneyim olduğunu bizlere hatırlatmış oldu. Haberin Devamı
Seyrantepe ihalesi için 28 firma şartname aldıSeyrantepe ihalesi için 28 firma şartname aldıAli Sami Yen Stadyumu yerine Seyrantepe''de kurulacak yeni spor kompleksinin ihalesi, 19 Temmuz''da, Ankara''da Toplu Konut İdaresi''nde (TOKİ) yapılacak. İhale için şimdiye kadar aralarında yabancıların da bulunduğu 28 firma şartname aldı.
Çevre cinayetiÇevre cinayetiMuğla Milas''a bağlı Ören beldesi sahilinde çok sayıda ölü balık su yüzüne vurdu. Denizde ve sahile yakın balık çiftliğinde binlerce balık telef olurken, katliamın termik santralın denize bıraktığı klorlu sudan kaynaklandığı iddia edildi.
Mahalledeki isyana yargı kulak verdiMahalledeki isyana yargı kulak verdiKent gündeminin bir süredir en önemli maddesi haline gelen Bahçelievler ve Emek semtlerindeki sokak isimlerinin değiştirilmesi uygulamasına, Ankara 1. İdare Mahkemesi’nden yürütmeyi durdurma kararı geldi.
Köyler yaşasınKöyler yaşasınÇevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı’nın (ÇEKÜL) "Köyler Yaşamalıdır" projesi kapsamında hayat bulacak olan, Kızılcahamam’a bağlı Taşlıca köyünde rölöve çalışmalarına başlandı.
Binlerce turna balığı oksijensizlikten öldüBinlerce turna balığı oksijensizlikten öldüGölbaşı’nda su girdisi olmayan Mogan Gölü’nde oksijensizlik nedeniyle olduğu belirtilen toplu balık ölümleri meydana geldi. Mogan Gölü’nün tüm kıyılarında meydana gelen balık ölümlerinde binlerce gümüş, kadife ve turna balığı ile kurbağa yavruları kıyıya vurdu.
Allianoi Antik Kentinde Son DurumAllianoi Antik Kentinde Son Durumİzmir’in Bergama ilçesinin 18 kilometre kuzeydoğusunda yer alan 1.800 yıllık Allianoi Antik Kenti, Roma döneminden kalan en iyi korunmuş termal tedavi merkezi. Bu önemli kültür mirasında 1998 yılında başlatılan kazı çalışmaları şu anda kazı ruhsatı verilmediği için sürdürülemiyor.
Türk ''Yunak Evleri'' Hollywood''u solladı!Türk ''Yunak Evleri'' Hollywood''u solladı!CNN International''daki ''The Art Of Life'' programında ''Yunak Evleri'' detaylarıyla incelendi. Kapadokya''daki ''Yunak Evleri'' 5. ve 6. yüzyıldan kalan 6 mağara evden oluşuyor ve 17 odası bulunuyor. Odalarda antika eşyalar yer alıyor.
Karayolları, bin 700 kilometre daha uzadıKarayolları, bin 700 kilometre daha uzadıKarayolları Genel Müdürlüğü, 2006 yılında 1.240 kilometre bölünmüş yol ile 459 kilometre tek yolu tamamlayarak hizmete açarken, 2007 yılı içinde 500 kilometre duble yol yapmayı planlıyor.
Neden Bizden Daha Yeşiller?Neden Bizden Daha Yeşiller?Merkez ofisi Dessau, Almanya’da bulunan Federal Çevre Ajansı, çalışmalarına terkedilmiş havagazı fabrikalarının kıyısında az katlı – yatay bir binada devam ediyor. Savaş yıllarında mühimmat üretim merkezi konumundaki Dessau, müttefiklerin bombalarıyla görünür biçimde zarar gördü. Bu sebeple hem acenta binası hem de bulunduğu yer ekolojik açıdan duyarlı, yeni bir Avrupa’yı şekillendirmeliydi denilebilir. Berlin kökenli genç firma Sauerbruch Hutton tarafından tasarlanan bina için dünyadaki en verimli örneklerden biri olacağı söylendi, ancak sürdürülebilirlik iddiasını kendi içerisinde gerçekleştiremedi. Dört katlı bina, zemin altı borularından oluşan bir sistem tarafından ısıtılıp soğutulan, haddinden büyük bir iç avlu etrafında dönüyor.
Türkiye’nin İlk Ev Estetik Merkezi “Marshall Key Showroom”Türkiye’nin İlk Ev Estetik Merkezi “Marshall Key Showroom”Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek dekorasyonda renk kullanımı ve boya uygulaması ile ilgili tüm ihtiyaçları karşılamayı hedefleyen Kalamış - Marshall Key Showroom, 12 Temmuz 2007 Perşembe günü gerçekleştirilen organizasyonla kapılarını açtı.
Schüco, Kıbrıs’ta Düzenlediği Seminer ile Ürünlerini TanıttıSchüco, Kıbrıs’ta Düzenlediği Seminer ile Ürünlerini TanıttıSchüco Türkiye, 13 Temmuz Cuma günü düzenlediği seminer ile Kıbrıs inşaat sektörünün önde gelen isimleri ile bir araya geldi.
İlk "Akıllı Salon" Gümüldür''eİlk "Akıllı Salon" Gümüldür''eİlçe ve beldelere “açılıp kapanabilen” tribünlü “akıllı” salonlar kurmaya hazırlanan İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilk adımı Gümüldür’de atıyor. İhalesi tamamlanıp yer teslimi yapılan salonlar, 4 ay gibi kısa bir sürede hazır olacak.
Kuğulu projesine bilirkişi itirazıKuğulu projesine bilirkişi itirazıKuğulu Kavşağı ile ilgili tartışmalar hala gündemdeki ağırlığını korurken bir gelişme de mahkemede bilirkişi heyetinin verdiği raporda yaşandı.
Ördekli Hamamı''nın muhteşem silüeti restorasyonla ortaya çıkarıldıÖrdekli Hamamı''nın muhteşem silüeti restorasyonla ortaya çıkarıldıBursa merkez Osmangazi Belediyesi, Ördekli Hamamı''nın muhteşem silüetini ortaya çıkardı. Göz kamaştıran Ördekli Hamamı''nın restorasyonu tamamen bittiğinde Bursa, Ulucami, Yeşil Türbe gibi simgesel yapılarından birine daha kavuşacak.
İzmir''deki Kentsel Dönüşüm Türkiye''ye Örnek Olacakİzmir''deki Kentsel Dönüşüm Türkiye''ye Örnek Olacakİzmir Büyükşehir Belediyesi, Kadifekale’deki vatandaşların taşınacağı Uzundere’de, midye üretimi için özel steril havuzlar, sterilizasyon ünitesi ve 21 adet midye satış reyonu yapacak.
Kalesinterflex - Anadolu Üniversitesi Disiplinlerarası Ortak ÇalıştayıKalesinterflex - Anadolu Üniversitesi Disiplinlerarası Ortak ÇalıştayıÜniversite - sanayi işbirliği çerçevesinde Kalesinterflex ile Anadolu Üniversitesi İleri Teknolojiler Araştırma Birimi (İTAB) koordinatörlüğünde Endüstriyel Tasarım, İç Mimarlık, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği ile Mimarlık bölümlerinden öğretim elemanları ve 43 öğrenci ile birlikte yürütülen “Kalesinterflex ile Yeni Açılımlar” konulu proje çalıştayı sonuçlandı.
Arkitera Mimarlık Merkezi, 2007 Yılını SüzüyorArkitera Mimarlık Merkezi, 2007 Yılını SüzüyorArkitera Mimarlık Merkezi 2007 sonunda yayınlanacak ve yıl içinde mimarlık, inşaat, gayrimenkul, şehircilik ve tasarım alanlarında gerçekleşmiş önemli olayları ve etkinlikleri basılı olarak arşivlemeyi hedefleyen bir yayın olan Mimarlık Almanağı 2007’yi hazırlıyor.
Abdurrahman Hancı''yı KaybettikAbdurrahman Hancı''yı KaybettikMimarlar Odası kurucularından mimar Abdurrahman Hancı 17 Temmuz 2007 tarihinde vefat etti. 1923''te İstanbul''da doğan Hancı ortaöğrenimini Galatasaray Lisesi''nde tamamladıktan sonra 1946 yılında Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümü''nden mezun oldu. 1947 - 1948 yılları arasında Fransa''da çalışan Hancı savaşta yıkılmış olan Le Havre kentinin yeniden imarı ile görevlendirilmiş olan Auguste Perret ile de çalışma şansı buldu. 1951 yılında Beyoğlu''nda "Kitap Sarayı" adlı kitapçı dükkanının iç mekan düzenlemesi ile Büyükada''da Yalman Evi''ni yaptı. Yine 1951 yılında Turgut Cansever ile girmiş olduğu Anadolu Kulubü yarışmasında birincilik ödülünü aldı.
Mimarlık Eğitiminin Haritası "Arkitera Kampüste" ile ÇıkıyorMimarlık Eğitiminin Haritası "Arkitera Kampüste" ile ÇıkıyorArkitera Mimarlık Merkezi, Türkiye ve KKTC’de mimarlık eğitimi veren tüm üniversitelere “Arkitera Kampüste” projesi ile ulaşacak. Türkiye’de ve KKTC’de kaç üniversitede mimarlık eğitimi veriliyor biliyor musunuz? Arkitera Mimarlık Merkezi, bir ilki gerçekleştirerek "Arkitera Kampüste" etkinliği ile mimarlık alanında lisans ve yüksek lisans eğitimi veren üniversiteler hakkında bilgi toplayacak, okulları ziyaret edecek, belgeleyecek ve aktaracak. Türkiye’deki mimarlık kültürünün gelişmesi amacıyla birçok yayın ve etkinlik gerçekleştiren Arkitera Mimarlık Merkezi, mimarlık okulları, öğrencileri, mezunları ve akademisyenleri ile çeşitli platformlarda sürdürdüğü bilgi paylaşımını 29 Ekim - 10 Kasım 2007 tarihleri arasında "Arkitera Kampüste" buluşması ile destekleyerek Türkiye ve KKTC’de mimarlık bölümü bulunan 37 üniversitede birer sunum yapacak.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
2 yıldır yıkılmayı bekliyorlarCiner’in Taksim’de inşa ettiği binanın 4 katının kaçak olduğunu 2 yıl önce tespit edilip, yıkım için yasal süreç başladığı ortaya çıktı.
1. Levent''te belediye, işyerlerine ruhsat vermiyorKonut alanı 1. Levent''te iki katlı binaların ofis, restoran ve banka şubesi olarak kullanılması nedeniyle Beşiktaş Belediyesi yazılı afişlerle bölgeden gayrimenkul alacak veya kiralayacak olanları uyardı.
Balmumcu, Gayrettepe ve Dikilitaş''ın hâlâ planı yokİstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi''nde ocakta onaylanan Dikilitaş, Gayrettepe ve Balmumcu''ya ilişkin 1/1000 ölçekli uygulama planları hâlâ Beşiktaş Belediyesi''ne gönderilmedi.
İrlandalı fonların hedefinde Bahçeşehir''deki AVM''ler varBahçeşehir''de Prestige Alışveriş Merkezi geçen haftalarda 55 milyon dolara İrlandalı Quinn fonuna satılırken bir başka İrlandalı emeklilik fonu da Verdemolino Alışveriş Merkezi''ni incelemeye aldı.
Japonlar Japon mimari ürünü İkebana''yı ziyarete geldiGüneri İnşaat’ın Japon kültüründen esintiler taşıyan konut projesi İkebana Evleri, İstanbul’a gelen Japon turistlerin gezi programına girdi.
En büyük otel kompleksi açılıyorMNG Grubu’nun yaklaşık 80 milyon dolarlık yatırımla tamamladığı otel ve kongre merkezi kompleksi seçimlerden sonra açılacak. Havaalanına 700 metre mesafedeki kompleks, Türkiye’nin en büyük otel ve kongre merkezi kompleksi olacak.
Rant yangınları ciğerleri yaktıAlanya’daki yangın kontrol altına alındı. Milaslılar ormanları yakanların asıl faillerinin bulunmasını istedi. Yetkililerin sıcak hava ve vatandaşların dikkatsizliğine bağladığı yangınların birbiri ardına gelmesi “ormanlar rant kapısı mı oldu” şüphelerini daha da güçlendiriyor.
Bayraklı''ya "Yürüyen Merdivenli ve Asansörlü" Üst Geçit MüjdesiRaylı Sistem Projesi’nin Bayraklı ayağını denetleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, semt muhtarlarıyla bir araya geldi. Başkan Kocaoğlu, yürüyen merdivenli ve asansörlü yeni yaya geçidi ile taşıt üst geçit çalışmalarının yılbaşında biteceği müjdesini verdi.
Gökten Üç Rapor Düştü - Hepsi Kafamıza!Bu yazının kaleme alındığı günlerde üç şey oluyor. Daha doğrusu, yakından tanık olduğumuz üç süreç işlemeye devam ediyor. Bunlardan birincisi, öldürücü sıcak dalgalarının çeşitli Avrupa ülkelerini ve Türkiye’yi kasıp kavurması, tarumar etmesi, ormanların yanmasına, insanların ölmesine yol açması.
Seyrantepe ihalesine rekor ilgiAli Sami Yen stadyumu yerine Seyrantepede kurulacak yeni spor kompleksinin ihalesi, 19 Temmuz’da, Ankara’da Toplu Konut İdaresi’nde (TOKİ) yapılacak. İhale için, şimdiye kadar aralarında yabancıların da bulunduğu 28 firma şartname aldı. Şartname alan firmaların 14’ünde yabancı ortak bulunduğu belirtiliyor.
Mimarlıkta en iyi işveren Elginkanİşverenlerin, kaliteli fiziksel çevreler üretimindeki önemini vurgulamayı amaçlayan Arkitera İşveren Ödülü bu yıl Elginkan Holding ve Hatay-Samandağı Köylere Hizmet Götürme Birliği''ne (SKHGB) verildi. Özel sektör kategorisinde Elginkan, İTÜ Geliştirme Vakfı Ekrem Elginkan Lisesi''yle (mimar Selim Velioğlu) ödüle layık görülürken; SKHGB Hıdırbey Köy Meydanı Çevre Düzenleme Projesi''yle (Atölye-de Mimarlık) kamu kategorisinde ödül aldı. Mimarlar Ersen Gürsel, Cem İlhan, Haydar Karabey ve Doğan Tekeli''den oluşan jüri Devlet Hava Meydanları İşletmesi ve ODTÜ Rektörlüğü''ne de, bugüne kadar mimarlık dünyasıyla kurdukları olumlu ilişkiler nedeniyle ''Teşekkür Ödülü'' verilmesini kararlaştırdı. Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından iki yılda bir verilen İşveren Ödülü ekim ayında yapılacak törende sahiplerine sunulacak.
Tarih: 18 Temmuz 2007 Kaynak: Radikal
Küresel ısınma Meclis''e uğramadıBaşkent’e içme suyu sağlayan barajlardaki toplam doluluk oranının yüzde 8’lere kadar düştüğü, bu nedenle Ağustos ayından itibaren su kesintilerine başlanacağı uyarısı yapılmasına rağmen Meclis bahçesindeki çimler gündüz vakti sulanmaya devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi, tükenmekte olan su kaynaklarının kontrolsüz kullanılmasına karşı yasal yaptırımlar uygulama kararı aldı. Bu yaptırımların, Meclis bahçesinin sulanması karşısında nasıl uygulanacağı merak konusu oldu.
Tarih: 18 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Ankara Yazan: Kerem Yücel
Galatasaray stadı için 28 firma yarışacakGalatasaray''ın Seyrantepe''deki stadı için yarın ihale yapılacak. Şartname alan 28 firmanın 14''ünde yabancı ortak bulunuyor.
Su kesintisi kapıya dayandıAnkara içme suyu sağlayan barajlardaki toplam doluluk oranının yüzde 8''lere kadar düştüğü, bu nedenle ağustos ayından itibaren su kesintilerine başlanacağı bildirildi. Ankara''da su sorununun büyüdüğüne ve bu konuda yeni çalışmalar yapıldığını belirten Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) yetkilileri yaptıkları açıklamada, kente su sağlayan barajların toplam su hacimlerinin 1 milyar 509 milyon metreküp olduğunu ifade etti. ASKİ yetkilileri, şu andaki doluluk oranının yüzde 8''lere düştüğüne dikkati çektiler. ASKİ yetkilileri yaptıkları açıklamada, Ankara''da günde bir milyon metreküp su tüketildiğine işaret ederek, mevcut suyun en fazla 80 gün yeteceğini kaydetti.
Tarih: 18 Temmuz 2007 Kaynak: Birgün
İlk susuz yaz kararı başkentten!Ankara''da barajların doluluk oranı yüzde 8''e kadar düştü. ASKİ, ağustos ayından itibaren başkette su kesintilerine başlayacak. İSKİ''yse İstanbul''da kesinti planlamıyor.
Barajlar alarm veriyorAnkara’da susuzluk tehlikesi kapıya dayandı. Başkent’e içme suyu sağlayan barajlardaki toplam doluluk oranının yüzde 8’lere kadar düştüğü, bu nedenle Ağustos ayından itibaren su kesintilerine başlanacağı bildirildi.
Kâbusa 5 varİstanbul''a su sağlayan barajların doluluk oranı dün itibarıyla yüzde 31.81''e düştü. Alibeyköy, Elmalı, Istrancalar ve Kazandere barajlarında su miktarı hızla tükenirken Pabuçdere Barajı kurudu. Eski İSKİ Genel Müdürü Ergun Göknel, İstanbul''un çok ciddi bir susuzluk tehlikesi ile karşı karşıya olmasına karşın yaklaşan seçimler nedeniyle kesinti yapılmadığını ve gerçeklerin halktan gizlendiğini belirtti. İSKİ''nin verilerine göre Terkos Barajı''nda dün 93 milyon, Ömerli Barajı''nda 67 milyon, Darlık Barajı''nda 46 milyon, Sazlıdere Barajı''nda 31 milyon, Büyükçekmece Barajı''nda 20 milyon metreküp su bulunuyor. Su miktarı, Elmalı''da 5 milyon 105 bin, Alibeyköy Barajı''nda 2 milyon 566 bin, Kazandere''de 0.396 bin, Istrancalar''da 0.537 bin metreküpe kadar düştü. Bu doluluk İstanbul''a ancak 80 gün yeterli. Ergun Göknel, kentin su sıkıntısına yönelik yaptığı değerlendirmede, tüm uyarılara karşın yaklaşan seçimler nedeniyle kesintiye gidilmeyip kente hâlâ günde 2 milyon metreküp su verilmesini eleştirdi.
Tarih: 18 Temmuz 2007 Kaynak: Cumhuriyet
"İstanbul, Avrupa taşrası olmayı kabul etti"Ayasofya''da devam eden ''Aşk Ocağında Can Olmak'' sergisinin küratörü kültür tarihçisi Ekrem Işın, ''Elemterefiş'' ile ''Ali Emîrî Efendi ve Dünyası'' sergileriyle de gündeme gelmişti.
Cersaie Fuarı 25. Yılını KutluyorSeramik kaplama ve banyo aksesuarları sektörünün uluslararası alanda en önemli fuarlarından biri olan Cersaie, bu yıl artık gelenekselleşen buluşma noktası Bologna Exhibition Centre’da 25. yılını kutluyor.
Halkalı’da ‘zehirleniyoruz’ korkusuHalkalı Toplu Konutlar 3. Etap sakinleri, sitelerinin karşısında kurulu olan ve İstanbul’un tüm asfalt gereksinimini sağlayan asfalt fabrikası İsfalt’tan çıkan gazdan dolayı dışarı çıkamıyorlar.
1923''ten günümüze mimari icatlarBerlin''de, "''Model ve Sembol -Türkiye''nin İcadı"'' adlı fotoğraf sergisi açıldı. Kreuzberg semtinde bulunan "''Neue Gesellschaft für Bildende Kunst"'' adlı sanat derneğinin salonunda, sanatçı Katja Eydel tarafından açılan fotoğraf sergisinde, 1923 yılından bu yana, içinde bulunduğu modernleşme süreci mimari yönden ele alınıyor. Eydel, çalışmaları sırasında Türkiye''ye gittiğini ve burada 8 ay kaldığını, Türkiye''nin farklı bölgelerini yakından görme fırsatı bulduğunu söyledi. NGBK''nin Yönetim Kurulu Başkanı Cornelia Rainauer de Eydel''in, Türkiye''nin önemli yapılarını fotoğraflarıyla ortaya koyduğunu ifade etti. Serginin açılışına, Türkiye''nin Berlin Başkonsolosu Ahmet Nazif Alpman ve çok sayıda davetli katıldı. NGBK''de 19 Ağustos''a kadar ziyaretçilere açık olacak sergi çerçevesinde çeşitli konferanslar, sanatçılarla söyleşiler ve film gösterileri düzenlenecek.
Tarih: 17 Temmuz 2007 Kaynak: Birgün
Başka bir Sulukule mümkünİstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Programı çerçevesinde düzenlenen bir çalışma, Sulukule projesinin nasıl bir şekilde, insanları yaşam çevrelerinden uzaklaştırmadan, yerinden etmeden ve katılımcı şekilde yapılabileceğini gösterdi.
Ormanlar 2B Yasası için yanıyorTürkiye yüzölçümünün yaklaşık yüzde 25''ini oluşturan alan ormanlarla örtülü. Yıllardır temelinde insan kaynaklı sabotaj ve ihmaller nedeniyle orman alanları önemli ölçüde tahrip ediliyor.
Hangi politikacı ateşi söndürecek?Şimdi ateşi söndürmek her şeyden daha önemli. Çünkü haşlanarak ölmek üzereyiz! Bireyler olarak körüklememeye çalışsak da sistem, ateşi beslemeyi sürdürüyor. Haşlandığımızın farkına varıp ateşi besleyen sistemi tersine çevirmek ise bizim elimizde...
İstanbul için son 96 günİstanbul''un su havzalarında yapılan araştırmalarda, ciddi bir kuraklığın yaşandığına şahit olundu. Uzmanlar "iklim değişikliklerine bağlı kuraklığın artacağını söylemiştik, ancak bu kadar hızlı seyir edeceğini tahmin edememiştik" diyor.
Çevre bilinciBol bol deodorant kullandık, en yakın yerlere uçakla gittik, şehir içerisinde 4x4 araçlarla gezdik, klimaları ve elektrikli küçük ev aletlerini sınırsızca kullandık.
Orman yangını değil yürek yangınıNe zaman bir orman yangını haberi duysam, aklıma hep o görüntü gelir. Ağaçlar yanıyor, orta yaşlı bir adam gözyaşları içinde, çaresiz bir ses tonuyla haykırıyor: "Evlatlarım, evlatlarım yandı."
Gelecek kararıyorHafta sonu özellikle Bodrum, Manavgat, Çeşme''de turistik bölgelere ve arazi değeri yüksek alanlara yakın bölgelerde çıkan orman yangınları, "kasıt" olasılığını güçlendirirken Antalya''nın Alanya ilçesine bağlı Demirtaş beldesi İspatlı köyünde başlayan ve İshaklı ve Seki köylerine de sıçrayan orman yangını hâlâ kontrol altına alınamadı.
Mimarlık ve kent filmleriurulduğu 1954 yılından günümüze, mimarlık kültürünün gelişmesi ve tarihi mirasın korunması amacıyla çalışan Mimarlar Odası, bu çalışmalara yeni bir boyut kazandırmak amacıyla, "İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali" ni düzenliyor. Hedef, etkinliğe, başta mimarlar olmak üzere, bu alana ilgi duyan herkesin etkin olarak katılımını sağlamak; mimarlık ve kent konularında üretilmiş filmleri desteklemek, yeni yapımları özendirmek, başarılı filmleri izleyiciyle buluşturmak. Ayrıca, konuyla ilgili mimar, yönetmen ve uzmanların etkinlik kapsamında İstanbul''da bir araya gelmelerini sağlayarak ülkemizi ve mimarlık ortamımızı geniş kesimlere tanıtmak. Festival kapsamında, yurtiçinden ve yurtdışından yarışmaya katılarak ön elemeyi geçmiş belgesel ve canlandırma türünde filmler gösterilecek ve bu filmler arasında bir yarışma yapılacak. Ayrıca konuyla ilgili olarak, çeşitli söyleşi ve etkinlikler de düzenlenecek. Yarışmaya belgesel ve canlandırma türünde, mimarlık ve kent konularını işleyen, son 2 yıl içinde üretilmiş filmler başvurabilir. (www.archfilmfest.org/  - 0 212 227 69 10)
Tarih: 17 Temmuz 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Kartal''dan Adalar''a teleferikle geçilecekKartal Belediye Başkanı Arif Dağlar, kiralık bir binada hizmet veren belediyenin, yapımı süren ve gökyüzünden bakıldığında Kartal görüntüsündeki yeni belediye binasına taşınacağını söyledi.
Şaban Ormanlar uğurlanıyorDemokrasi, bağımsızlık ve sosyalizm mücadelesinin önderlerinden TMMOB Mimarlar Odası''nın 18-19 ve 20. dönem genel başkanı Şaban Ormanlar, bugün Bostancı Kuloğlu Camii''nde kılınacak öğle namazının ardından Kurtköy Mezarlığı''nda toprağa verilecek. 1927''de doğan Ormanlar, İstanbul Erkek Lisesi''ni bitirdi. Ormanlar, "Dernek ve Hür Gençlik" dergisinin faaliyetlerine katıldı. 1951 TKP tevkifatında tutuklanan Ormanlar, Mimarlar Odası''nın etkin bir hale gelmesi çalışmalarında aktif rol oynadı. 1972-75 arasında odanın genel başkanlık görevini yürüten Ormanlar, 15 Temmuz Pazar günü evinde kalp krizi geçirerek yaşamını yitirmişti.
Tarih: 17 Temmuz 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Alanya''daki yangın kontrol altındaOrman yangınları hız kesmiyor. Antalya, Çanakkale, Muğla ve Mersin''den orman yangını haberleri geliyor. 300 hektarda etkili olan Alanya''daki yangında birkaç ev yanarken, 180 hektarda etkili olan Bodrum''daki yangında bir kişi ağır yaralandı.
Yol çalışmaları, okullar açılmadan tamamlanacakİstanbul''un en önemli sorunlarının başında gelen ulaşım problemi, yapılan yol çalışmalarının eklenmesiyle içinden çıkılmaz bir hal alıyor. İstanbul''da devam eden yol inşaatlarının okullar açılmadan tamamlanması için asflatlama çalışmalarına hız verildi.
Rüzgara göre yangın ayarlamasıRüzgar raporları yayınlanıyor. Rüzgar hangi saatte, hangi hızda esecek, bunu gösteren raporlar. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün internette yayınlanan normal rüzgar raporları.
Küçükçekmece Ayazma - Tepeüstü Mevkileri Kentsel Dönüşüm ProjesiTürk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, Küçükçekmece Ayazma - Tepeüstü Mevkileri Kentsel Dönüşüm Projesi’nin bölge halkına etkilerini anlatan ve sağlıklı ve güvenli bir çevrede yaşama ve barınma hakkının temel bir insanlık hakkı olduğunu hatırlatan bir basın açıklaması yayınladı. Basın açıklamasının tamamını aşağıda yayınlıyoruz.
Takvim
<<Temmuz 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.