Haberler

18 Ağustos 2007, Cumartesi

"Kalemi Elime Alıyorum ve Bir Bina Ortaya Çıkıveriyor""Kalemi Elime Alıyorum ve Bir Bina Ortaya Çıkıveriyor"O muhtemelen Dünya’nın yaşayan en büyük mimarı. Oscar Niemeyer 100 yaşına girerken, Jonathan Glacey’ye nadir söyleşiyi bahşetti ve sıradışı kariyerine yeniden baktı. Niemeyer, güçlü binalarının da gösterdiği gibi, kontrol etmeyi seven bir adam. Bugün, çoğu her gün birlikte çalıştığı profesyonel ekibinden oluşan ailesiyle çevrelenmiş olan mimar, denklerinin tümünden daha uzun yaşadı. Peki bugün ilham almak için kime bakıyor? Daha genç meslektaşlarıyla tartışıyor mu? Çağdaş mimarların işlerine bakıyor mu? Tarih kitaplarındaki yerinden haberdar mı? “İnsanlar bana, gelecekte birinin binalarıma bakması fikrinden keyif alıp almadığımı soruklarında onlara o kişinin de kaybolacağını söylüyorum. Herşeyin bir başı ve bir sonu var. Sen. Ben. Mimarlık. Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışmalı ancak mütevazi kalmalıyız. Hiçbirşey çok uzun süre baki kalmaz.” Haberin Devamı
Manisa''daki yangın kontrol altına alındıManisa''daki yangın kontrol altına alındıManisa-İzmir arasında, yaklaşık 350 hektarlık alanda etkili olan orman yangını kontrol altına alındı. Soğutma çalışmaları sürüyor. 4 gün içinde beşinci kez aynı bölgede orman yangını çıkması nedeniyle, sabotaj ihtimali üzerinde duruluyor.
Bahçeli ve Emek Eski Numaralara KavuşuyorBahçeli ve Emek Eski Numaralara KavuşuyorBüyükşehir Belediyesi, Ankara Hürriyet’in gündeme taşıdığı ve halkın büyük tepkisine neden olan Bahçelievler ve Emek’teki sokak numaraları konusunda, eski numaralara dönülmesini isteyen mahkeme kararını uygulama başladı. Böylece, her iki semtteki 60 yıllık numaraların bulunduğu tabelalar yeniden asılıyor.
"Küresel ısınmaya Kyoto çare değil, radikal önlemler şart""Küresel ısınmaya Kyoto çare değil, radikal önlemler şart"Türkiye''nin saygın çevre dergisi Ekoloji Mazagin, küresel ısınmaya karşı insanlığın elindeki en önemli reçetelerden biri olan Kyoto Protokolü''nün kesin çözüm olmayacağını, dünyaya sadece 10 yıl kazandıracağını yazdı. Küresel ısınmanın önüne geçilmesi için radikal kararlar alınması gerektiği kaydedildi.
Kuzeydoğu Anadolu’daki izler yok ediliyor!Kuzeydoğu Anadolu’daki izler yok ediliyor!Yapımı devam eden baraj inşaatı ve yol yapım çalışmalarından zarar gören tarihi yapıların tümünün Osmanlı dönemine ait eserler olması, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ise yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan bu eserleri kurtarmak için herhangi bir girişimde bulunmaması dikkat çekiyor.
Hitit uygarlığının sonunu kuraklık getirmişHitit uygarlığının sonunu kuraklık getirmişEski çağ tarihi uzmanı Prof. Dr. Hasan Bahar, kuraklığın Anadolu''da tarih boyunca hüküm süren pek çok medeniyetin en büyük sorunu olduğunu söyledi. Prof. Dr. Bahar, Hitit uygarlığının kuraklıktan en çok etkilenen medeniyet olduğunu dile getirdi.
Hasankeyf''i sular altında bırakacak kredi tamamHasankeyf''i sular altında bırakacak kredi tamamIlısu Barajı''na toplam 1.3 milyar Euro''luk krediyi Bank of Austria Societe Generale ve Dekabank sağlayacak.
Venedik’teki Santiago Calavatra’nın Tasarladığı Köprü 2007 Yılı Sonunda AçılacakVenedik’teki Santiago Calavatra’nın Tasarladığı Köprü 2007 Yılı Sonunda AçılacakYakın bir tarihte Venedik’in 3 bölgesine birden erişim, İspanyol mimar Santiago Calatrava’nın 92,3 metre uzunluğunda tasarladığı köprü sayesinde kolaylaşacak ve Büyük Kanal’ın üzerinde bulunan 4.köprünün meydan bölgesi bu hafta içinde bağlanacak.
Tarihi Av Köşkü Ziyaretçilerini BekliyorTarihi Av Köşkü Ziyaretçilerini BekliyorÜmraniye’de bulunan tarihi Hekimbaşı Av Köşkü, uzun süre devam eden restorasyon çalışmalarının ardından hizmete girdi. Tarihi yapısına uygun olarak yenilenen köşk ziyaretçilerini bekliyor.
Deniz Seviyesinde Olağanüstü YükselmelerDeniz Seviyesinde Olağanüstü YükselmelerDeniz seviyesi şu anda da makul bir düzeyde yükseliyor. Son on yılda 3 santimetre yükseldi, bu da geçen yüzyıldaki ortalama yükselme oranının iki katı. Denizin 20. yy’daki yükselme hızı ise daha önceki yüzyıllardan fazla ve bunun önemli bir sebebi insan faaliyetleri. Okyanuslardaki su sıcaklığının artışı sebebiyle oluşan su seviyesindeki yükselmenin sebebi %50 oranında küresel ısınma. Bu yükselmeyi eriyen buzul dağları oluşturuyor. "Büyük buzul kütlelerinin oluşumu binlerce yıl sürerken bunlar günümüzdeki sürekli parçalanıyor."
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Kavşak, su ve kent yönetimiAnkara’da Kuğulu’daki kavşak yapımı işi, belediye yönetimi hakkında kesin kanaat oluşumu için yeterliydi aslında.
KuruduTürkiye kurudu. Kutsal kitapların gözde nehirlerinin yukarıdan aşağıya su, aşağıdan yukarıya medeniyet taşıdığı günler çoktan geride kaldı.
Portekizli çimento devi Türkiye''de büyüyecekYibitaş Lafarge''ı, 535 milyon Avro''luk rekor fiyatla satın alan dünyanın en kârlı çimentocusu Portekizli Cimpor, Türkiye''de üç çimento fabrikası, üç öğütme-paketleme tesisi, 12 hazır beton tesisi ve iki agrega ocağının sahibi oldu.
Aydın''da Tralleis SeferberliğiTralleis Antik Kenti''nin turizle kazandırılması içini Aydınlı milletvekilleri, sivil toplum kuruluşları adeta seferberlik ilan etti. Kazılar için bir günde 20 bin YTL toplayan Vali Malay, yabancıların buldukları eserleri götürdüğünü belirterek herkesi tarihi kente sahip çıkmaya çağırdı.
Haftada 35 bin kişi kirli sudan ölüyorStockholm Uluslararası Su Haftası''nda 40 dolayında ülkeden yüzlerce uzman küresel ısınmayı masaya yatırdı. Tartışmalardan çıkan ortak sonuca göre ileride bir buzul çağı yaşanacak ve insanlığın buna hazırlanması gerek. Stockholm Uluslararası Su Enstitüsü Müdürü Anders Berntell de "Su artık sağlık sorununun ötesinde, uluslarası güvenlik meselesi haline gelmiştir" dedi. Seminerlerde haftada 35 bin kişinin ölümüne yol açan kirli suların nasıl temizleneceği, tarım alanlarının hâlâ sınırlı su kaynaklarının israf edilerek sulanması ve enerji gibi alt başlıklarla ele alınıyor. Stockholm''de 2009''da İstanbul''da yapılacak Beşinci Dünya Su Forumu''nu tanıtmak amacıyla geniş bir Türk delegasyonu da katılıyor. Heyete Forum Genel Sekreteri Prof. Oktay Tabasaran başkanlık ediyor.
Tarih: 17 Ağustos 2007 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Osman İkiz
Barajın içinden 300 yıllık Osmanlı köyüBodrum’un su ihtiyacının yüzde 70’ni karşılayan Mumcular Barajı’nda su miktarının tarihinde en düşük seviyeye inmesi nedeniyle yaklaşık 300 yıllık Osmanlı köyü Çömlekçi’den kalan han, yel değirmenleri, su kemeri ve kiremit fabrikası gün ışığına çıktı.
İktidar depremi umursamadıTürkiye''yi sarsan 17 Ağustos 1999 depreminin 8. yılında, "depremi felakete dönüştüren" nedenler için hâlâ yasal önlem alınmadı.
Fethiye''ye hücumYabancılara mülk satışının 2003 yılında kabul edilmesinden sonra Alanya, Side gibi tatil kesimlerinde yabancı egemenliği gün geçtikçe artıyor.
Garden Hilton Projesi Adıyaman’da BaşlıyorHilton Oteller Grubu Yatırımlar Başkan Yardımcısı ve Kuzey Avrupa Sorumlusu Mike Collini, Adıyaman’da açacakları Garden Hilton’u Türkiye’de birçok yere açmayı planladıklarını söyledi. Mike Collini ve Kosifler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Proje Sözcüsü Hilal Kosif ile Proje Koordinatörü Haluk Gürşen, Vali Halil Işık’ ı makamında ziyaret ederek Hilton Oteller Grubu tarafından Adıyaman’a yapılacak olan yatırımı anlattı. Vali Halil Işık, Adıyaman’ın ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimine dikkat çekerek, “Bunun için Kosifler Grubu, Hilton Oteller Grubu ile birlikte oteller zincirinin bir örneğini ilimizde oluşturmak istemektedir. Yer arayışımız sürüyor” dedi. Collini de Adıyaman’ı seçmelerinin aldıkları olumlu izlenimler olduğunu kaydetti.
Tarih: 17 Ağustos 2007 Kaynak: Türkiye
Görür: İstanbul depreme hazır değilİTÜ Maden Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, 1999’daki Marmara Depremi’nin İstanbul’u hedef durumuna getirdiğini söyledi.
En etkili deprem anıtı olabilirdi17 Ağustos sonrası, Sakarya''daki prefabriklerde 50 aile seçilerek ''örnek köy'' projesi başlatıldı. Depreme dayanıklı Beriköy, güneşle ısınıp yağmurla yıkanacaktı. Ama daha iyi bir hayatın simgesi olacak köyün, sekiz yılda sekizde biri bile bitirilemedi.
Manhattan''a otomobille girmek 8 dolarABD''nin New York kentinin kalbi Manhattan''a otomobille girmek artık 8 dolar. Kentin trafik sorununu çözme arayışları sonucunda alınan karar, federal hükümetten de destek gördü. Hükümetten yapılan açıklamada, New York kentine uygulamaya geçilmesi için 354 milyon dolar verileceği kaydedildi. Hafta içi 06.00-18.00 saatleri arasında Manhattan adasının 86. sokağının aşağısına giren otomobillerden 8, büyük araçlardan ise 10 dolar alınacağı açıklandı. Bölgede yaşayan ya da çalışanlara ait otomobiller için ise günlük tarifenin 4 dolar olarak belirlendiği ifade edildi.
Tarih: 17 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet
Dağdaki yangın Atina''ya ''indi''Yunanistan''ın başkenti Atina yakınlarındaki büyük orman yangını kente yaklaştı. Yunan başkentinin kuzeyindeki Pendeli Dağı''nda dün sabah çıkan orman yangını, şiddetli rüzgâr ve yetkililerin başlarda önemsememesi sonucu kilometrelerce uzunlukta bir cepheye yayılarak Atina''nın kuzey semtlerini ateş çemberine aldı. Medyadaki haberlerde şehrin Kifisia, Politia, Brilissia semtlerinin tehlikede olduğu, Melissia ve Nea Pendeli semtlerinde ise birkaç evin yandığı bildirildi. Pendeli ve civarında bulunan 3 hastane ve 2 çocuk tatil kampı acilen boşaltıldı. Büyük çoğunluğu Atina dışında tatilde olan ve yangını medyadan öğrenen, tehlike altındaki semtlerin sakinleri Yunan TV ve radyo kanallarının telefonlarını kilitledi. Yangın nedeniyle kısa süren elektrik kesintileri de yaşandı.
Tarih: 17 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Taki Berberakis
''Kızılırmak kirli'' uyarısı kulak arkasıAnkara''nın susuz kalmaması için gerekli önlemleri almamakla suçlanan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek''i zora sokacak bir resmi belge daha gün yüzüne çıktı.
Yeni Çarşı''da YıkımAltındağ Belediyesi ekipleri Hamamönü Yeni Çarşı’da "Eski Kent Dokusunu Korumak ve Sağlıklılaştırmak" Projesi kapsamında yaklaşık 15 dükkanın yıkım çalışmalarına başladı. Kültür Bakanlığı ve Altındağ Belediyesi’nin ortaklaşa gerçekleştireceği proje kapsamında yıkılan dükkanların yerine meydan yapılacağı bildirildi. Altındağ Belediyesi İmar Müdürü Ziya Kalaycıoğlu çalışmaların en geç bir ay içinde tamamlanacağını belirterek, "Belediyeye ait olan bu arsa üzerindeki yıkım için gerekli her türlü hukuki işlem tamamlandı. Bu alan bir ay içerisinde meydan olarak düzenlenecek" dedi. Yıkımda herhangi bir olay yaşanmazken bazı esnaflar dükkanlarını zamanında boşaltamadıkları için yetkililelerle tartıştı.
Tarih: 17 Ağustos 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Zeynep Gürcan
Risk her yerde denetim 19 ilde varMarmara Depremi''nin üzerinden 8 yıl geçmesine karşın yapı denetimine ilişkin yasal mevzuat boşlukları giderilmedi. 3 yıl önce gerçekleştirilen Deprem Şûrası''nda alınan kararların birçoğu unutuldu.
Bursaray viyadüğü tamamBursa''nın hafif raylı sistemini kentin doğusuna ulaştıracak olan B etabının en zorlu bölümlerinden biri olan viyadük inşaatı son segmentinin de eklenmesiyle tamamlandı. Viyadüğün Ankara Yolu ile Gökdere Kavşağı''nı bağlayan son segmenti de yerleştirilirken, küçük kaynak işlerinin bu ay sonuna kadar bitirilmesi bekleniyor. Ankara Yolu''nun kapalı olan bölümü bu ayın sonunda trafiğe açılacak. Viyadük inşaatı için kurulan iskelelerin kaldırılmasıyla Ankara Yolu 3 şerit gidiş, 3 şerit geliş olarak hizmet verecek. Toplam uzunluğu 493 metre olan viyadük inşaatının 195 metresi çelikten oluşuyor. 298 metresi ise prefabrik-betondan inşa edildi. Viyadük, Gökdere Kavşağı''ndan Ankara Yolu''na kadar 14 adet betonarme ayak üzerine oturuyor.
Tarih: 17 Ağustos 2007 Kaynak: Zaman
Sungate’e Yeni SolukTürkiye’nin ilk 7 yıldızlı tesisi Sungate Otel, 340 milyon dolar bedelle Mirax Grubu’nun oldu. Rus şirket, dev tesise Moskova’daki gece kulüplerinden yapıp, boş olan alanları da lüks villalarla dolduracak.
Silivri''den Beykoz''aBanliyö dahil, öngörülen 560 kilometrelik raylı sistemin 250 kilometresinin 2012''de tamamlanacağını ifade eden Topbaş, 2012 yılında Silivri''den çıkan bir insanın raylı sistem ile Sarıyer''e, Beykoz''a gidebileceğini söyledi. Başkan, İstanbul''da 126 kavşak ve yol düzenlemesi yapıldığını ve 160 kilometre tünel yol inşa ettiklerini anlattı.
Tarih: 30 Temmuz 2007 Kaynak: Sabah
Takvim
<<Ağustos 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.