Haberler

18 Temmuz 2008, Cuma

“Kültürlerin Buluştuğu, Taşların Konuştuğu Hoşgörü Şehri: Mardin”“Kültürlerin Buluştuğu, Taşların Konuştuğu Hoşgörü Şehri: Mardin”Medeniyetin beşiği olarak adlandırılan Mezopotamya’nın kuzeyinde bulunan, binlerce yıl boyunca çeşitli kültürlerin etkisinde kalmış, bunun yansımaları mimarisinde belirgin olan bir tarih şehri Mardin. “Kültürlerin buluştuğu, taşların konuştuğu hoşgörü şehri”, coğrafi yapısı ve stratejik konumu dolayısıyla defalarca kuşatılmış, el değiştirmiş, her seferinde bir önceki kültürün etkilerini taşıyan yeni taş yapıların birbiri üzerine eklenmesiyle günümüze kadar gelmiş. Farklı inançların dini yapıları ile üst üste teraslar, parçalı kütleler şeklinde yamaca inşa edilmiş konutlardan oluşan şehir dokusu (Yenişehir hariç) 10. yy’dan bugüne aynı. Haberin Devamı
Tuzla’ya rakip geliyorTuzla’ya rakip geliyorTuzla’nın yetersiz kalması nedeniyle Yalova’da iki yıl önce yapımına başlanan Yalova Altınova tersane projesinde dolgu ve altyapı işlemleri tamamlandı.Bugüne kadar 200 milyon YTL’nin harcandığı proje tamamlandığında Altınova, Avrupa’nın en büyük tersane bölgelerinden biri olacak.
ODTÜ’lüler Gökçek’e rest çektiODTÜ’lüler Gökçek’e rest çekti‘Gerekirse ODTÜ’yü yıkarım’ diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek’e ODTÜ’lüler ateş püskürdü. Rektör Akbulut: ‘Yıkabiliyorsa yıksın. Ben kapıda bekliyor olacağım.’ Mezunlar: ‘Gökçek rant peşinde...’
Kivalina: Devlere karşı savaşan köyKivalina: Devlere karşı savaşan köyAlaska’daki Kivalina Köyü, küresel ısınmanın ilk kurbanı olarak biliniyor. Üstünde yaşadıkları topraklar yavaş yavaş yok olan Kivalinalılar, 24 dev enerji şirketine, küresel ısınmaya sebep oldukları için 400 milyon dolarlık tazminat davası açtı.
İstanbul''un 8 yeni ilçesinin ilk yöneticileri göreve başladıİstanbul''un 8 yeni ilçesinin ilk yöneticileri göreve başladıYeni kurulan Ataşehir, Başakşehir, Çekmeköy, Beylikdüzü, Esenyurt, Sancaktepe, Arnavutköy ve Sultangazi ilçelerinin kaymakamları belli oldu.
‘Haydarpaşa Manhattan’ için ilk adım atıldı‘Haydarpaşa Manhattan’ için ilk adım atıldıİstanbul Büyükşehir Belediyesi, Hükümet tarafından hazırlanan ve sivil toplum kuruluşlarının tepkisini çeken “Haydarpaşa Manhattan” projesi için Haydarpaşa Garı ve çevresini kapsayan 110 hektarlık alan için ilk ihaleyi açtı.
Su savaşları başlıyorSu savaşları başlıyorSuya cep telefonu kadar para harcarsak su sorunu çözülür mü? Bolivya’daki gibi yağmur suyu biriktirmek için hapse girmeyi göze alabilir misiniz? Akarsular özelleştirildiğinde hayvanlar suyu pet şişeden mi içecek?
 Kentteki yol çalışmaları vatandaşa ''çile'' oldu Kentteki yol çalışmaları vatandaşa ''çile'' olduİstanbul''da 46''sı büyük şantiye, 450 ayrı noktadaki yol çalışmaları hayatı durma noktasına getirdi.
Soma’nın akciğerini kızıl canavar yediSoma’nın akciğerini kızıl canavar yediManisa Soma’ya bağlı Devlethan Köyü yakınlarındaki ormanlık alanda 4 ayrı yerde yangın çıktı.
 1,5 milyar Euro cirolu Martinsa-Fadesa battı 1,5 milyar Euro cirolu Martinsa-Fadesa battıİspanya''da başta inşaat sektörü olmak üzere son dönemlerde yaşanan ekonomik krizin ilk faturasını emlak acenta firması, "Martinsa- Fadesa" öderken, firmanın borsadaki işlemleri durduruldu.
Yüksek Yoğunluklu Kentsel Barındırma ÇözümleriYüksek Yoğunluklu Kentsel Barındırma ÇözümleriYüksek yoğunluklu barındırma, her gelir grubundan bireylerin ihtiyaçlarını karşılamalı ve işgücünün temel aktörlerini dışlamaktan kaçınmalı. Nitelikli ve herkese açık yaşam alanları, parklar, bahçeler, sosyal konfor ve eğlence alanlarına yakınlık, kolaylık sağladığı kadar, bir bölge halkı oluşturacak alanlar yaratmada da kendine özgü bir duyarlılık taşır. Yükselen kule trendinin dışında form bulan 10 yenilikçi geliştirme örneği, geniş master planlarla olduğu kadar, küçük boşlukları dolduran projelerle de bizlere bazı yüksek yaşam olanaklarını gösteriyor.
 Konutta ortalama faiz yüzde 1.63''e yükseldi Konutta ortalama faiz yüzde 1.63''e yükseldiBankaların konut kredisi için uyguladıkları faiz oranları bu hafta yerinde saydı. Konut kredi faizleri yüzde 1.48 ile yüzde 1.96 arasında değişiyor.
Tarih: 17 Temmuz 2008 Kaynak: Sabah
 ''En yüksek'' tahtına konutlar oturdu ''En yüksek'' tahtına konutlar oturduİstanbul''da arsa arzı eksikliği nedeniyle, sosyal donatı alanlarına da yer ayırabilmek için inşaat şirketleri tarafından tercih edilen uzun binalar, kentin haritasını da değiştiriyor.
Biopark doğal hayatı göletle buluşturuyorBiopark doğal hayatı göletle buluşturuyorBiopark Biyolojik Havuz Sistemleri, doğal yüzme göletleri ve biyolojik arıtma sistemleri konusunda Avusturyalı Rabags ile gerçekleştirdiği lisans anlaşmasıyla firmanın ekolojik havuz ve göletlerini Türkiye''ye getiriyor.
Kırklar Kilisesi Sokağı Törenle AçıldıKırklar Kilisesi Sokağı Törenle AçıldıRestore edilerek yepyeni bir çehre kazanan Kırklar Kilisesi Sokağı’nın açılışı, Mardin Metropoliti Saliba Özmen, Polisan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Necmettin Bitlis, Polisan Holding CEO’su Erol Mizrahi, Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar, Mardin Belediye Başkanı Metin Pamukçu ile 2008 yılında Gülen Boya’nın iletişim yüzü olan Ajda Pekkan’ın katılımıyla gerçekleşti.
 300 milyon dolarlık ''212'' alışveriş merkezi geliyor! 300 milyon dolarlık ''212'' alışveriş merkezi geliyor!İstanbul Bağcılar''da yapımı devam eden 212 İstanbul Alışveriş Merkezi, Mayıs 2009''da açılıyor.
Yapay İklimli Modern Kentler ve MimarlıkYapay İklimli Modern Kentler ve Mimarlık“İnsanlar kışın evlerini ısıtabiliyorsa, neden yazın soğutamasınlar?” 1918 yılında Alexander Graham Bell’in sorduğu bu sorunun cevabı niteliğindeki klima sistemleri, 20. yy’da modern yaşamın bir parçası haline geldi ve başta ABD olmak üzere tüm dünyada yeni mimari formların oluşmasına yol açtı. İklimleme teknolojileri, dışarıya kapalı yapay iklimler yaratarak ve coğrafi değişiklikleri çevresel bağlamda “anlamsız” hale getirerek insanın doğayla olan ilişkisini köklü biçimde değiştirdi.
Vodafone Türkiye Mağazaları’nda DuPont™ Corian®Vodafone Türkiye Mağazaları’nda DuPont™ Corian®DuPont, masif yüzey çözümü DuPont™ Corian®’ı sektörle buluşturmasının ardından her geçen gün kendini geliştirerek yaratıcı renk seçenekleri ile tasarım dünyasındaki heyecan verici gelişmelere ayak uyduruyor.
Nemetschek, Allplan''in Yeni Sürümünü Piyasaya SürdüNemetschek, Allplan''in Yeni Sürümünü Piyasaya SürdüMimari, yapı tasarımı, iç mimari, peyzaj planlama, bölge planlama ve bu alanlara ek olarak yapı modelinin strüktürel analizi, hesaplamalar ve mühendislik çizimlerinde de kullanılan Allplan, disiplinlerarası iş birliğini geliştirmeyi ve buna bağlı olarak tasarım ekiplerinin daha kısa sürede ve daha düşük maliyetle proje hazırlayabilmesini sağlamayı amaçlıyor. Allplan’ın yeni versiyonu Allplan BIM 2008''de kullanıcılar, programın arayüzünü kendi çalışma yöntemlerine, projenin tipine veya aşamasına göre uyarlayabiliyor. Eskiz, iki boyutlu çizimler, 3 boyutlu görsellerin yanı sıra metraj ve maliyet verileriyle obje tabanlı bina modelleme araçları da sunan Allplan BIM 2008 kullanıcıları, tüm bu fonksiyonları barındıran tek bir tasarım sisteminde çalışabiliyor.
Tarih: 16 Temmuz 2008
Türkiye’de imar sorunu (2)1970’li yıllara gelinceye değin yaşanan süreçte, anlamı “kent toprağında rant yaratma ve oluşan ranttan kimin ne kadar pay alacağını yeniden düzenleme” aracına indirgenmiş ve bu nedenle yaptırım gücü ve saygınlığı kalmamış olan imar planları ile kentlerin sorunlarının çözülmesi mümkün değildi.
Tekel''e ait 2 taşınmazın satışı tamamÖYK, Marmaris ve İstanbul''da bulunan iki taşınmazın satışını onayladı.
Var mı İstanbul’dan popüleri?İstanbul, Avrupa’nın popüler şehirleri Paris, Prag, Venedik, Barselona ve Viyana’yı geride bırakarak en iyi üçüncü kenti şeçildi.
"Apartmanların enerji tüketiminde asansör giderlerini ciddiye almıyoruz"Makina Mühendisleri Odası (MMO) Erzurum İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Mehmet Gavgalı, binaların tükettiği enerjinin yaklaşık yüzde 10''nun asansörler tarafından kullanıldığına işaret ederek, bu durumun apartman bütçelerini zorladığını söyledi.
ODTÜ''nün binaları ve AK Parti davasıAnkara Büyükşehir Belediyesi''nin binaları için yıkım kararı aldığı ODTÜ ile Anayasa Mahkemesi''nde kapatma davası süren AK Parti arasında bir benzerlik var.
Güneş evi ile çevreci enerji Alman kombi ve ısıtma sistemleri üreticisi Vaillant, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi''nce yaptırılan Güneş Evi''nin elektrik sistemini döşedi. Binanın çatısına yerleştirilen 24 adet 162 Wh kapasiteli güneş pilleri ile saatte 3,88 kw elektrik üretecek. Bu elektrik 100 wattlık bir ampulün 38 saate kadar yanmasını sağlayabiliyor. Ayrıca evdeki diğer elektrikli cihazlar da enerjisini buradan alacak.
Tarih: 18 Temmuz 2008 Kaynak: Zaman
Gecekondu bölgesinde yükselen konutlara İngiliz ve Araplar talipToplu Konut İdaresi (TOKİ) başkentin 4,5 milyar dolarlık Kuzey Ankara Projesi için yabancı ortaklarla görüşüyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa gerçekleştirilen projenin 2012 yılında tamamlanması planlanıyor.
Yeraltında neler oluyor?Kanalizasyon yeraltı suyuna, şebeke suyu kanalizasyona karışıyor; her ikisi birden denize dökülüyor. Tarımda masrafsız diye bol sulama yapılıyor, toprak tuzlanıyor, çölleşmeye yol açıyor.
5 bin yıllık antik kentte 154 yıldır kazı yapılıyorTarihte ilk altın paranın basıldığı Manisa’daki Sart Antik Kenti’nde 1854 yılında başlatılan kazılar sürüyor. Eserlerin henüz 0.06’sının çıkarıldığı tahmin ediliyor.
KEY alacağı mahkeme yolundaKEY alacağının kişi başına yaklaşık 3 bin 366 YTL olması gerektiğini hesaplayan Kamu-Sen, 8,5 milyon hak sahibine yarı yarıya daha az ödeme yapılmasına karşı konuyu yargıya götüreceğini açıkladı.
Atatürk Havalimanı kendi enerjisini üretecekİstanbul Atatürk Havalimanı’nda uygulanacak projeyle havaalanının tüm elektrik ihtiyacı, ısıtmanın yüzde 40, soğutmanın ise yüzde 35’i karşılanacak.
Ankara’da hızlı enerji trafiğiTürkiye ve İsrail, içinden petrol, doğalgaz, elektrik, su ve fiberoptik geçecek Akdeniz Boru Hattı için fizibilite yapılmasına karar verdi.
Nükleer santrala 8 talip varMersin-Akkuyu’da kurulması planlanan Türkiye’nin ilk nükleer santral inşaatı için mart ayında açılan yarışma çerçevesinde, 8 firma şartname aldı.
Kuraklıktan sonra kokuSon sağanaklar da İstanbul’un barajlarına deva olmadı. Kente su sağlayan barajlarda doluluk önceki gün yüzde 29.79 iken, dün yüzde 29.71’e geriledi. Su seviyesinin azalmasının yanı sıra, ‘kötü koku’ da tartışma konusu.
"Bakanlık İzmir''e çifte standart uyguluyor"İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kent suyunda ''''standardın üzerinde'''' bulunan arsenik değerlerine karşı hızla tedbirler aldıklarını, buna rağmen Sağlık Bakanlığı tarafından İzmir''e karşı çifte standart uygulandığı savundu.
TCDD 390 kilometrelik demiryolunu yenileyecekTürkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü (TCDD), 2008 sonuna kadar 390 kilometre demiryolunu yenileyecek ve 5863 rayı değiştirecek. TCDD Genel Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Türkiye''de 8697 kilometresi ana hat, 2287 kilometresi tali hat olmak üzere toplam 10 bin 984 kilometre demiryolu hattı bulunuyor.
Mega yatırıma Maliye darbesiBodrum Yat İmalat Bakım Onarım ve Çekek Yeri Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi, Milas’ın Ören Beldesi’nde 275 dönümlük araziye Yat İmalat Bakım ve Onarım Çekek Yeri kurmayı planladı.
Ve Kızılırmak can çekişiyorAnkaralılar için tartışmalı biçimde içme suyunu veren Kızılırmak’ın Sivas bölümü, yaz kuraklığı nedeniyle büyük oranda düştü. Başkent her an su sıkıntısına girebilir.
Kuraklık yüzünden düğünler ertelendiZiraat Odaları Birliği''nin araştırmasına göre, geçtiğimiz yıl kuraklık nedeniyle tarımsal üretimde beş milyar YTL zarar meydana geldi.
Ya yasayla düzelir ya da YıkarızODTÜ ile ilgili belediyenin kestiği cezaya ve yıkım tehdidine tepkiler büyürken, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "ODTÜ’nün bu saatten sonra plan yapılarak kurtulması mümkün görünmemektedir. Tek çözüm yapılaşmanın affedilmesi için özel bir kanun çıkartılmasıdır. Çözüm için elimizden geleni yaparız. Değilse de mecburen yıkılır" dedi.
Topbaş''a Tokat gibi 2 Önergeİstanbul’un onca yatırıma rağmen aylar sonra tekrar susuzlukla karşı karşıya kalması ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Kadir Topbaş’ın “Daha az duş alın” gibi su tasarrufu taktikleri vermesi sadece kamuoyunu değil, İBB Meclisi’ni de karıştırdı.
2010 yılında Türkiye''nin yarısı su sıkıntısı çekecekÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Ankara, Aydın, Çorum, Erzurum, Nevşehir, Sinop, Şırnak''ta su sıkıntısı çekildiğini belirterek, 2010 yılında bu kentlere 34 kent daha ekleneceğini söyledi.
Greenpeace''den korkutucu uyarıGreenpecae Akdeniz Genel Direktörü Dr. Uygar Özesmi, ''''Büyük felaketler bizi bekliyor. Türkiye''nin bir sahra iklimine doğru gitmesi söz konusu'''' dedi.
ABD''de apartman inşaatı arttıMortgage krizi ile birlikte güderek küçülen ABD emlak sektörü dün gelen rakamlarla umutlandı. ABD''de, müstakil konut inşaatları düşerken, apartman inşaatları artış gösterdi.
Türkiye yabancıyı güleryüzle çeken İspanya''yı örnek alsınEkonomist Prof. Dr. José Villaverde Castro Türkiye''nin doğrudan yabancı yatırım çekmek için İspanya modelinden yararlanabileceğini söyledi.
TOKİ''yi örnek alan şirketler de arazilerini ihaleye çıkardıToplu Konut İdaresi (TOKİ) ve TOKİ iştiraki şirketlerin ellerindeki arazileri açık artırma, hasılat paylaşımı modeli gibi yöntemlerle ihale ederek rekor fiyatlarla satması, şirketlere de örnek oldu.
Fatih''te 69 olan mahalle sayısı 24''e düşürülüyorYeni Belediyeler Yasası çerçevesinde Eminönü ile birleştirilen 422 bin nüfuslu Fatih ilçesinin 69 olan mahalle sayısı 24''e düşürülüyor. Yeni düzenleme gereğince Çarşamba ile özdeşleşen Kocadede Mahallesi, Beyceğiz''le birleştirilerek ''Atikali'' oldu.
İki mahalle daha yenilendiBornova Çamkule Mahallesi ile Altındağ''da kaldırım düzenlemesi, kanal yenilemesi, ızgara imalatı, yağmur suyu kanalları yapıldı, park alanı düzenlemeleri gerçekleştirildi.
Yapıtsan, 7 kat binayı 7 milyona teslim edecekİzmir''de prestij projelere imza atan şirketin Yönetim Kurulu Üyesi Cem Özakbaş, "İnşaatı 18 ayda içinde bitireceğiz" dedi. İş Bankası 20 yıldan fazla bir süredir hizmet verdiği Alsancak şubesinin faaliyet gösterdiği 7 katlı binayı yıkmaya karar verdi.
"Tesettür"lü binalar kenti İzmir...İzmir''de çirkinlikleri örtü ile kapatmak, geçtiğimiz yıllarda yapılan Uluslararası Akdeniz Oyunları sırasında icat edildi. Yabancı sporcuların geçeceği güzergahlardaki çirkinlikler örtü ile kapatıldı.
Mühürlü mağaranın sırrıAmerika kıtasının bir zamanlar en büyük yerleşimi olan yüksek piramitleri ve geometrik tapınaklarıyla ünlü Teotihuacan’daki mühürlü mağarada antik bir uygarlığın sırları yatıyor.
KEY düzenlemesi geçti, TMSF’nin Hazine borcu siliniyorKonut Edindirme Yardımı (KEY) ödemelerine ilişkin düzenlemenin de dahil edildiği yasanın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından ödemelerin başlaması bekleniyor.
Nükleer atıklar tamamen bertaraf edilemiyorGreenpeace Akdeniz Enerji ve İklim Kampanyası Sorumlusu Hilal Atıcı, dünyanın hiçbir ülkesinde nükleer atıkları tamamen bertaraf etmeye yönelik bir çözüm bulunamadığını belirtti.
Hızlı Tren Bursa’ya da gidecekUlaştırma Bakanlığına bağlı Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü (DLH) ve TCDD, Bandırma ve Bursa’yı Osmaneli veya İnönü’den Ankara-İstanbul hızlı tren hattına bağlayacak proje üzerinde çalışıyor.
Porsuk’ta kuraklık tehlikesiEskişehir ve Kütahya’nın can damarı Porsuk Çayı’nda kuraklık baş gösterdi. Porsuk Barajı’ndaki doluluk oranı yüzde 38’e kadar düştü.
Kimmeryalıların sığınağı Altınoluk!‘Barbar Conan’ın kavmi Altınoluk’ta aranıyor. Arkeologlara göre, savaşçı ve göçebe Kimmerlerin hiçbir yerde bulunamayan izleri burada olabilir.
Selimiye, ‘Pisa Kulesi’ mi oldu?Selimiye Camii’nin dört minaresinden birinde 30 yıldır var olduğu iddia edilen eğrilik araştırılıyor. Simetriyi bozan eğriliğin taş gövdeden değil, külahtan kaynaklandığı tahmin ediliyor.
Emlakçılığı nete taşıyıp, 400 temsilciliğe ulaştıIlkon Emlak, internet üzerinden başlattığı sanal emlak ofis sisteminde, temsilcilik sayısını 400''e çıkardı. Ilkon''un patronu Kaya Şahin şirketin emlak alanında, kendi geliştirdiği teknolojisi ve etkili emlak alım-satım yöntemleriyle interneti kullandığını belirterek şöyle konuştu: "Teknolojinin gelişmesi ile tüm dünyada internet kullanımı da arttı. Bu da farklı iş imkanlarının da doğmasını sağladı. Türkiye''de ilk kez uyguladığımız bu sistem sayesinde, herkes kendi işinin sahibi olacak ya da ikinci bir iş imkanı oluşturabilecek."
Tarih: 17 Temmuz 2008 Kaynak: Sabah
Hazine''ye ait araziler, arsa ve binalar 49 yıla kadar kiralanabilecekSerbest Bölgeler Kanunu ile Gümrük Kanunu''nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu''nda kabul edildi.
TOKİ, taksitlerini yüzde 4.5 arttırdıToplu Konut İdaresi (TOKİ), kredi ve konut bedellerinin ödenmesine ilişkin taksitleri, yılın ikinci yarısı için yüzde 4.5 artırdı.
Atatürk Orman Çiftliği için kanun teklifi kabul edildiTBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda, Atatürk Orman Çiftliğinin (AOÇ) 258 bin 186 metrekare arazisi ile bu arazi üzerinde bulunan spor tesislerinin, yapılacak bir protokole 49 yıl süreyle bedelsiz olarak Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne (GGM) devrini öngören kanun teklifi kabul edildi.
”İstanbul''un su sorunu yok”İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "İstanbul''un su sorunu yok, İstanbullu su tasarrufu yapıyor" dedi.
Havaray rahatlatacakİstanbul’da trafiğin yoğun olduğu bölgelere yapılacak havaray sistemiyle araç kalabalığı engellenecek. Kilometre maliyeti 25 milyon YTL olarak hesaplanan havaray, toplam 55 km olacak.
Üstyapı, yıl sonuna kadar yetiştirilecekEsenler Belediyesi’nin cadde ve sokakları güzelleştirmek ve daha kullanışlı hale getirmek için yürüttüğü düzenleme faaliyetlerinde sona yaklaşıldı. Çalışmanın başladığı 2006 yılında, 12 mahallenin 309 sokağında bordür ve tretuvarları yenileyen belediye, 2008 yılı sonuna kadar bütün sokaklarda çalışmaları tamamlamış olacak. Öncelik sırasına göre hizmetleri yürüttüklerini belirten Belediye Başkanı Mehmet Öcalan, “Altyapıyı tamamladıktan sonra üstyapıya başladık. Değişik mahallelerimizde yaklaşık 20 bin ton asfalt serimi yaptık. Gerek tretuar ve bordür, gerekse baskılı beton uygulaması yapılan sokak ve caddelerimiz çok çağdaş ve güzel bir görünüm kazandı” dedi.
Tarih: 17 Temmuz 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Gültekin Kaya
Gökçek ODTÜ''yü yıktıracak!Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Çankaya Belediye arasındaki kavga ODTÜ''ye uzandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, ODTÜ''deki “uygulama imar planı, yapı ruhsatı ve iskan belgesi bulunmayan” binalarla ilgili, “Eğer kaçak yapılarla ilgili aykırılıklar düzeltilmezse bu yapılar yıkılacak. Yasa bunu emrediyor” dedi.
Enerjisa sektörün en büyük kredisini aldı: 1 milyar euroEnerjisa, Uluslararası Finans Kurumu (IFC), Akbank ve WestLB AG koordinasyonundaki uluslararası finans kurumları ve Avrupa Yatırım Bankası (EIB) ile 1 milyar euroluk kredi anlaşması imzaladı.
Çeşme isyanıBelediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, kaliteli eğlence yerleriyle dünya turizm standartlarına uyum sağlamaya çalışan Çeşme’de, arazi tahsisi ve SİT kararları yüzünden yatırımların engellendiğini belirtti.
Bursaray''da "C Etabı"na imza“Bursa Hafif Raylı Sistemi’nin (BursaRay) Uludağ Üniversitesine (UÜ) kadar uzatılmasını öngören “C etabı”nın yapım sözleşmesi, törenle imzalandı."
Ankara’nın konut açığı Bayraktar’ı utandırdıMamak töreninde konuşan TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, "200 küsür konuta 7 bin küsür başvuru oldu. Ben bu tablodan utandım demek ki bu kadar insanın konuta ihtiyacı var" dedi.
Konut Yardımı tozlu raftan çıktı, iki haftada ödenecekBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, Konut Edindirme Yardımı (KEY) adı altında çalışanlardan kesilen paraların iki hafta içinde hak sahiplerine ödeneceğini açıkladı.
İstanbul''da binaların yüzde 70''i, başkentte yüzde 40''ı kaçakSayıştay, "Büyükşehir belediyelerinde altyapı faaliyetlerinin koordinasyonu" konulu bir performans raporu hazırladı. Rapora göre kaçak yapılaşmada ilk üçe İstanbul, Ankara ve İzmir girdi.
İzmir''den sonra Antalya da Expo yarışına hazırlanıyorAntalya, Expo için kolları sıvadı. Dünyanın en büyük fuar organizasyonlarından olan ve Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) tarafından 1851''den beri organize edilen Expo''lara evsahipliği yapmak için çalışmalara başlayan Antalya 2017, 2020 ve 2023''te yapılması hedeflenen organizasyonlara aday olacak.
Ünye Belediyesi Kent Meydanı Kentsel Tasarım Fikir Proje Yarışması Davası SonuçlandıYarışmacılardan Kaan Özer, Demet Badem ve Cem Açıkkol, yarışmanın sonuçlandırılması ve ödüllerin belirlenmesi istemiyle Ünye Belediye Başkanlığı’na açtığı davayı kazandı.
Basf Yapı Kimyasalları Sanayi AŞ Yalıtım Bilincini ArttırıyorYalıtım ile sağlıklı ve konforlu yaşam alanları oluşturulması ve yapılarda enerji verimliliğinin artırılması yönünde faaliyet gösteren İZODER (Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği), kamuoyunda yalıtım bilincini geliştirmek amacıyla düzenlediği ödüllü Karikatür Yarışması''nın bu yıl ikincisini gerçekleştiriyor. Yalıtımın İnsana, Çevreye ve Ekonomiye Katkıları konulu yarışmaya BASF Yapı Kimyasalları platin sponsor olarak destek veriyor.
Tarih: 16 Temmuz 2008
Somfy’den İç Dekorasyon Pazarına Yeni Bir ÇözümSomfy Türkiye, ilk kez bu sene Yapı Fuarı’nda tanıttığı WireFree %100 Kablosuz Motorları’nın lansmanını, bu kez de perde piyasasının önde gelen firmaları için gerçekleştirdi. Geçtiğimiz günlerde İstanbul The Plaza Hotel’de yapılan toplantıya Somfy Orta Doğu ve Somfy Fransa yetkilileri de katılımcı olurken, Somfy’nin bu özel teknolojisi ile iç dekorasyon pazarına yeni bir çözüm getirileceği belirtildi.
Tarih: 16 Temmuz 2008
Bostik SA Tekbau AŞ’yi Bünyesine Kattı3 yıl önce sektörün güçlü markası Çekomastik ile Türkiye pazarına giren Total Grubu kuruluşlarından Bostik SA, Tekfen Holding kurucu ortağı Ali Nihat Gökyiğit Holding iştiraklerinden Tekbau AŞ’yi de bünyesine katarak Türkiye’deki faaliyetlerini genişletti.
Takvim
<<Temmuz 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.