Haberler

18 Ağustos 2006, Cuma

Alternatif kamu fikriAlternatif kamu fikriKent, yaratıcı sermaye ilişkisi ve endüstri sitlerinin dönüşümü ayrıştırıcı, dışlayıcı kamu fikrinin değişmesini gerektiriyor. Marmaray projesi İstanbul’un omurgasını teşkil eden karadaki ve denizdeki endüstriyel ulaşım sitinin dönüşümü ile ilişkili bir proje. Ancak tarihindeki belki de en önemli proje kentin gündemine sanki basit bir ulaşım ve özelleştirme projesi olarak yansıyor: Bu proje ile hizmet dışı kalacak olan Haydarpaşa Garı, diğer istasyonlar ve mülkün de özelleştirilerek gelirlerinin kullanılması amaçlanıyor. Haberin Devamı
Müteahhit, cezaevi inşaatından ''firar'' ettiMüteahhit, cezaevi inşaatından ''firar'' ettiCezaevi Reform Projesi çerçevesinde yeniden inşa edilen Bakırköy Kadın ve Çocuk Cezaevi''nin inşaatı, ekonomik krize girdiği söylenen müteahhidin ortadan kaybolması üzerine yarım kaldı.
Denizler can çekişiyor, Gökova ölüyorDenizler can çekişiyor, Gökova ölüyorİstanbul Üniversitesi''nin Ege Denizi ve Akdeniz''de başlattığı bilimsel araştırma sonuçlarına göre, denizlerdeki yüzeysel kirlilik ve dip kirliliği çok büyük boyutlarda.
Hasarlı binaları boyayıp öğrenciye kiralamışlarHasarlı binaları boyayıp öğrenciye kiralamışlarTürkiye''nin en büyük felaketlerinden biri olan Marmara Depremi''nin üzerinden 7 yıl geçti; ama yaşananlar sarsıntıdan ders alınmadığını gösteriyor.
Hasankeyf''in yüzde 80''i yok olacakHasankeyf''in yüzde 80''i yok olacakDevlet Su İşleri (DSİ), Hasankeyf antik kentinde ne kadarlık alanın Ilısu barajının suları altında kalacağını uydu fotoğrafları üzerinde yaptığı çalışmayla ortaya koydu. Projeye göre antik kentin yüzde 80''i yok olacak.
Tarihi Bomonti Bira Fabrikası Kutman''ınTarihi Bomonti Bira Fabrikası Kutman''ınBomonti semtine ismini veren Tekel''in İstanbul''daki Bomonti Bira Fabrikası, Global Yatırım Holding''in oldu. Limak, Özkar, Yazıcı Demir Çelik, IC Antbel ve Global Yatırım''ın kaldığı ihaleyi 12 milyon 750 bin YTL''ye Global Yatırım Holding aldı.
Sadece yıldönümlerinde hatırlıyoruzSadece yıldönümlerinde hatırlıyoruz17 Ağustos 1999’dan bu yana neler yapıldı? İstanbul başta Türkiye’de depreme dayanıklı kaç ev yapıldı, kaç yapı sağlamlaştırıldı, kaç kişi olası bir depremde neler yapması gerektiğini öğrendi?
Belediyenin Kuğulu Park kararına tepkiBelediyenin Kuğulu Park kararına tepkiAnkara Büyükşehir Belediyesi''nin Kuğulu Park''ın bir bölümünün trafiğe dahil edilmesi yönündeki kararı Çankayalı bir grup tarafından protesto edildi.
Beton Sadece Beton DeğilmişBeton Sadece Beton DeğilmişTÇMB ve Betonart dergisinin mimarlık öğrencilerine yönelik her yıl düzenlediği “Betonart Mimarlık Yaz Okulu” bu yıl da 22-29 Temmuz 2006 tarihleri arasında Kayseri’de gerçekleştirildi. Bu yılki proje konsepti “Madde ve Doku olarak Beton” du. rciyes Üniversitesi işbirliğiyle Çimsa ve Yibitaş Lafarge sponsorluğunda gerçekleşen yaz okulunda mimarlık öğrencileri çeşitli deneyler ve gözlemlerde bulunurken eğlenceli saatler de geçirdiler. Betonun özellikleri ve kullanım alanları hakkında bilgi edinen öğrenciler daha önce yaşamadıkları deneyimlere tanık oldular. Grup çalışmaları sırasında betonu kalıplara dökerken katılımcılar betonun her aşamasını görme fırsatı elde ettiler.
Lübnan''ı yeniden inşa etmek...Lübnan''ı yeniden inşa etmek...İsrail''in Lübnan operasyonu ile birlikte ülkenin yıkılan altyapısını onarmak, yolları ve evleri yeniden inşa etmek için ne kadar para gerekeceği tam olarak tahmin edilemese de, bu miktarın oldukça büyük olacağı kesin gözüküyor. Lübnan hükümeti sadece altyapı hasarının 2.5 milyar dolara ulaştığını tahmin ediyor.
Türkiye’nin Yeni LokumlarıTürkiye’nin Yeni LokumlarıYeni bir mega alışveriş merkezi, modern sanat müzesi ve istikbal için cesur planlarla İstanbul 21. yüzyıla katılıyor. Tabi ki Türkiye Avrupa Birliği’ne katılabilir, Harvey Nicks geldi! Şehir, iplere dizilmiş canlı tavuklar ve her türlü yemek kabı ve tavalarıyla, büyüleyici bir şekilde düzensiz sokak pazarların arasına dağılmış eski tarz perakende satış yerleriyle ve turislerin örümcek ağı Kapalı Çarşı’sıyla meşhur. Fakat Harvey Nichols ve ona eşlik eden yeni mega alışveriş merkezi Kanyon ile İstanbul markalı nirvanaya 2 çağ birden atladı.
Dünya Anıtlar Fonu''nun Koruma Altına Aldığı 100 Anıt 2006 ListesiDünya Anıtlar Fonu''nun Koruma Altına Aldığı 100 Anıt 2006 ListesiTehdit altında bulunan kültür bölgelerinin korunmasını amaçlayan Dünya Anıtlar Fonu''nun 2006 listesinde 55 ülkeden dünyanın önemli tarihi mirasları yer alıyor. Global ısınma, doğal afetler, terörizm, ilgisizlik ve benzeri nedenlerden ötürü yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan tehlikedeki 100 anıt için hazırlanan listenin başında 2003 yılından bu yana işgal altında olan Irak tüm ülke olarak yer alıyor.
Bodrum Havalimanı İhalesi SonuçlandıBodrum Havalimanı İhalesi SonuçlandıHavaalanı işletmeciliği son yıllarda büyük şirketler tarafından cazip bir alan olmaya başladı. Havacılık sektörü dışındaki firmalar tarafından da teklif alan ihalelerden biri Bodrum / Milas Havaalanı ihalesi oldu. IC-İçtaş Holding, TAV Holding, Çelebi gibi daha önceleri de havalimanı tecrübesi olan firmaların da katıldığı ihalede şaşırtıcı bir sonuç yaşandı ve Teknotes Firması en düşük teklifi vererek birinci oldu. Teknotes Şirketi, Belgrad Havalimanı’nı işleten firmalarla ortak olarak katıldığı ihaleyi, 3 yıl 9 ay gibi rekor bir işletme süresi vererek kazandı.
İskenderiye...İskenderiye...Bazı kentler, şık muhafazaların kadifeleri içinde, bir camekânın ardından görülebiliyor, Tarihçelerinde kesinlik var, kesin tarihler, kesin isimler, kesin ölçüler. Bazı kentler ise kiriyle pasıyla elinizi tutuveriyor, bu kentlerin tarihçelerinde ise belirsizlikler, uygarlıkların üst üste yığılmasıyla karmaşıklaşan bilgiler var, tarihler yaklaşık, isimler sanılıyor, ölçüler ise tahmin edilen. İşte İskenderiye böyle bir kent, tanıdık bir yer! Üç alfabe birden kullanılıyor. Arap, Latin ve tanrılar, Firavunlar, rölyeflerden oluşan, kutsal yazıların kadim Mısır alfabesi.
Fuksas''ın Nijerya''daki Bilim ve Teknoloji EnstitüsüFuksas''ın Nijerya''daki Bilim ve Teknoloji EnstitüsüMayıs ayında, Afrika Bilim ve Teknoloji Enstitüsü tasarımı ile RIBA’nın düzenlediği uluslararası yarışmayı kazanan İtalyan mimar Massimiliano Fuksas, Enstitü için ”Mandela felsefesini hatırlayabileceğim birşeyler tasarlamak istedim” diyor. Güney Afrika’nın çöllerinde yeralan İleri Bilim ve Teknoloji Yapıları topluluğu yaklaşık 240 bin m2 ve 360 milyon Dolar''a mal oluyor. Kompleks bilimadamları ve mühendislere eğitim ve araştırma olanakları sağlıyor.
Disneyland tutkusu Lara Park''ta fiyatı ikiye katladıAylardır büyük tartışmalara neden olan Lara Kent Parkı ihalesini Rixos Otellerinin sahibi Fettah Tamince kazandı. Gelen tepkiler üzerine ilk ihalesi iptal edilen Lara Temalı Park’ının ikinci ihalesi dün Ankara’da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerçekleştirildi.
İETT arazisi ihalesi yenidenİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Arap sermayesi ve diğer büyük şirketlerin teklif verdikleri bilinen İETT''nin Levent''deki arazisine ilişkin, "Arazimizi en iyi şekilde değerlendireceğiz, bize para lazım, parası olan herkese açığız" dedi.
Karadeniz''e kıyısı olanlar Kirliliğin Farkında DeğilKaradeniz Ekosistemini İyileştirme Projesi kapsamında yapılan bir anket, Karadeniz ülkelerinin, kirliliğin farkında olmadığını ortaya koydu.
Kentlere çocuklar sahip çıkacakÇevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı''nın (ÇEKÜL) "Kentler Çocuklarındır" projesi düzenliyor.
Karadeniz''in Efes''i gün ışığına çıkıyorZonguldak''ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesindeki Antik Teion Kenti''nde yapılan yüzey araştırmalarında, bölgenin kuruluş yıllarını belirten ça-nak-çömlek parçalarının yanı sıra antik tiyatronun mimari yapısı da ortaya çıkarıldı.
Anadolu''da üretimi seven Bektaş, konuta da el attıGeçen yıl Anadolu''daki ilk yatırımı olan Çankırı Çerkeş tesisini faaliyete geçiren Hey Tekstil, ikinci yatırımını Nevşehir Hacıbektaş''ta hizmete açtı.
Tarihi binalara kafesle korumaKonak Belediye Başkanı Ali Muzaffer Tun-çağ, yıkılmaya yüz tutmuş tarihi binaların ön cephelerini demir kafes ile kaplayarak önlem almaya başladı.
Bakanlık Fırtına Vadisi''ni kolluyorFırtına Vadisi’ne 10 kilometre aşığıda yeniden santral kurulmasına karşı açılan davanın Danıştay’a sunulan dilekçesinde, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın da çevrecilerden yana tavır koyduğu ortaya çıktı.
GAP''ı bitirmek boynumuzun borcuHasankeyf’in kurtarılması için kolları sıvayan ANAP Mardin milletvekili Muharrem Doğan ile önceki günkü sohbette söz döndü dolaştı GAP’a geldi.
Belediye Kuğulu Kavşağı çalışmasına başladıAnkara Büyükşehir Belediyesi, Kuğulu Kavşağı''na katlı geçit yapılması için çalışmalara başladı. Ankaram Platformu''nun Kuğulu Kavşağı''na alt ve üstgeçit yapılmasının gerekli olmadığı ve bölgedeki trafik sorununa çözüm getirmeyeceğini savunarak Melih Gökçek''i protesto etmeleri ve parkta nöbet tutmalarına rağmen kavşak çalışması başladı. Gece geç saatlerde başladığı bildirilen çalışmalarda, belediyeye ait iş makinesi Mısır Büyükelçiliği tarafında, Çankaya istikametindeki asfaltın bir bölümünü kazıdı. Çalışma nedeniyle, gidiş ve geliş istikameti iki şeride düşürüldü.
Tarih: 18 Ağustos 2006
Yeraltı Otoparkı Durdurulduİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Kültürpark’ta yapımına başlanan 591 araç kapasiteli yer altı otoparkı inşatının durdurulduğunu açıkladı.
Gaziosmanpaşa''ya dev yatırımBüyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, dün düzenlenen törenle Gaziosmanpaşa’da yaptırılan Cebeci Spor Kompleksi ile Şehir Parkı’nın birinci kısmının açılışını yaptı.
Sadece 200 hastanede güçlendirme yapıldıSağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerin sadece 200’ü depreme karşı güçlendirildi. 17 Ağustos depreminden sonra bakanlığa bağlı hastanelerin dörtte biri için deprem projesi hazırlandı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, DYP Hatay Milletvekili Mehmet Eraslan’ın soru önergesine verdiği yazılı cevapta, 200 hastanede “Deprem Güvenlik Tahkiki ve Deprem Güçlendirme” projesinin hazırlandığını bildirdi. Sağlık Bakanlığı’na bağlı toplam 783 hastane bulunduğunu söyleyen Akdağ, 2002 yılında başlatılan “Depreme Karşı Güçlendirme Projesi” ile Türkiye genelindeki tüm hastane binalarının bütçe imkanları dahilinde planlamaya tabi tutulduğunu ifade etti.
Tarih: 18 Ağustos 2006
Lara Kent Parkı 23 milyon YTL''ye Ude Tur''unAntalya Kemerağzı Muratpaşa Beldesi Lara Plajı mevkiinde bulunan ve temalı park yapılmak üzere açılan alanı, Ude Tur Yatırım İşletme Sanayii ve Ticaret Anonim Şirketi, İstanbul Bomonti Tekel Bira Fabrikası Binası''nı da Global Yatırım Holding Anonim Şirketi aldı.
Büyükşehir’den Gaziosmanpaşa’ya şehir parkı ve spor kompleksiİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Gaziosmanpaşa Cebeci Spor Kompleksi ve Şehir Parkı’nın inşası tamamlanan 1. kısmının açtı ve 2. kısmının temelini attı.
Hafriyat için yer kalmadı, belediyenin gözü maden ocaklarındaSon yıllarda inşaat sektöründeki patlamanın etkisiyle İstanbul''un Kadıköy, Şişli ve Küçükçekmece gibi merkezi bölgelerinde bulunan ve belediyeden yasal izni olan 5 hafriyat döküm yeri, dolduğu için kapandı.
İlk ulusal müzik müzesi kurulduTürkiye''nin ilk ulusal müzik müzesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü bünyesinde kuruldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Resmi Gazete''de yayınlanarak, Bakanlar Kurulu kararıyla kurulan müze, İstanbul Üsküdar''da Tekel deposu olarak kullanılan ve yeniden düzenlenen tarihi binada, 2007 yılı başında hizmete girecek. Türk müzik sanatı ve kültürü üzerine araştırma ve inceleme yapan yerli ve yabancı müzikolog, etnomüzikolog ve akademisyenlere bu alanda bilgi, belge ve dokümanlara ulaşma olanağı sağlayacak olan müzede, çalgılar, notalar, arşiv kayıtları ile müzikle ilgili tüm etnografik materyaller yer alacak. Tarihi süreç içinde Türk Müzik kültürüne ait başta Türk çalgıları olmak üzere, tüm görsel, yazılı, basılı ve sesli materyaller sergilenecek. Bakanlığa ait çeşitli müzelerde bulunan konuyla ilgili materyallerin yanı sıra yurt içindeki ve dışındaki kişilerin ellerinde bulunan özel çalgı koleksiyonları, yayınlar, plaklar ve diğer dokümanlar da satın alma ya da hibe yoluyla müze envanterine kazandırılacak.
Tarih: 18 Ağustos 2006
İstanbul''da yapıların yüzde 80''i ruhsatsızİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul''da yapıların yüzde 80''inin ruhsatsız olduğunu söyledi. Topbaş, "Vatandaş deprem riski olan binaları kendi yenileyecek" dedi. ''Uluslararası Bütünleşik Afet Riski Yönetimi'' konulu uluslararası konferansın kapanışında konuşan Topbaş, şöyle dedi: "İki yılda nüfusun yüzde 50''sinin yaşandığı 10 ilçedeki binaları taramış olacağız. İki buçuk yılda riski taşıyan 6 bin bina yıkıldı. İstanbul''un en önemli problemi, yapılarının yüzde 80''inin imara aykırı ve ruhsatsız olması. Bunlarla ilgili yasal düzenleme yapılmadığı takdirde, ciddi mesafe almak mümkün değil. Vatandaş kendi tedbirini kendisi alacak. Vatandaşlar banka kredisi kullanıp riskli yapılarını imar durumuna göre yenileyecek. Çünkü bir kısmı kaçak. Dört kat yapılması gerekirken altı-yedi kat yapılmış. Yıkarsa yedi kat yapamayacak. Böyle bir gerçekle karşı karşıyayız."
Tarih: 18 Ağustos 2006 Kaynak: Radikal
Pera Palas ''ultra lüks'' olmak için 1 Ekim''de kapanıyorİstanbul Tepebaşı''nda bulunan Pera Palas Oteli 132 yıl sonra ilk kez yenilenmek üzere kapılarını misafirlerine kapatıyor.
Kuğulu için iptal davası yoldaKültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu''nun, Kuğulu Park''a müdahale izni durduruldu. Projenin iptali davası da açılacak. Ankara 8. İdare Mahkemesi, avukat Hakkı Eser Öcal''ın başvurusunu kabul ederek, ''davalı idarenin savunması alınıp yeni bir karar verilinceye kadar, idare işleminin yürütülmesinin durdurulmasına, davalı idareye beş gün süre tanınmasına'' karar verdi. Ankaram Platformu, kavşak projesinin iptali için de yargıya gitme kararı aldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek''in "Kesinlikle parka dokunulmayacak" açıklamasına rağmen, buraya yapılacak bir altgeçidin parka zarar vermeden gerçekleşemeyeceğini savunan platform üyeleri, nöbet tutmaya devam ediyor. Bu arada belediye ekipleri Atatürk Bulvarı''nın bir bölümünde çalışmalarına başladı.
Tarih: 18 Ağustos 2006 Kaynak: Radikal
Onur Konuğu İl OlmakUşak''ın makus kaderini değiştirmek yolunda attığı adımları daha önce de bir çok kereler bu köşeden yazdık...
Bomonti Bira Fabrika Binası, Global''in olduGlobal Yatırım Holding A.Ş., Kültür ve Turizm Bakanlığı''nca yayımlanan Turizm Yatırımcılarına Kamu Arazisi Tahsis Şartnamesi çerçevesinde ihalesine çıkılan "Bomonti Turizm Merkezi" yatırımının gerçekleştirilmesi için yapılan ihalede en yüksek teklifi verdi.
''Kızkalesi''nde denize lağım karışıyor'' iddiasıMersin''in önemli turizm yöreleri arasında yer alan Kızkalesi beldesinin kanalizasyon atıklarının, Silifke ilçesine bağlı Narlıkuyu beldesi sahillerinde kirlilik yarattığı iddia edildi. Narlıkuyu Belediyesi Meclis Üyesi Ali Küçük ve Akkum Mahallesi Muhtarı Hasan Vurur, Kızkalesi''nin kanalizasyon sularının, depolandığı kuyudan kaynak suları aracılığıyla Akkum plajında denize karıştığını ileri sürdüler. Vurur, sorunun çözülmemesi durumunda Kızkalesi Belediyesi hakkında dava açacaklarını belirtti. Kızkalesi Belediye Başkanı Necati Kale ise bürokratik engeller yüzünden arıtma tesisi yaptıramadıklarını söyledi.
Tarih: 18 Ağustos 2006
Binaların yüzde 80''i ruhsatsızİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ruhsatsız binalardan yakınarak, "İstanbul''un en önemli problemi, yapılarının yüzde 80''inin imara aykırı ve ruhsatsız olması. Bunlarla ilgili yasal düzenleme yapılmadığı takdirde ciddi mesafe almak mümkün değil" dedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Uygulamalı Sistemler Analizi Uluslararası Enstitüsü, Kyoto Üniversitesi Afet Önleme Araştırma Enstitüsü ve Dünya Bankası Enstitüsü desteğiyle düzenlenen "Uluslararası Bütünleşik Afet Riski Yönetimi" konulu konferansın halka açık son gününde İstanbul''un depreme hazırlığı tartışıldı. 2.5 yılda risk taşıyan 6 bin binanın yıkıldığını kaydeden Topbaş, Zeytinburnu''ndaki riskli 2295 binayı yıkmak için yasal düzenleme beklediklerini anlattı. Topbaş, hükümetten kentsel dönüşüm yasası çıkarmaları talebinde bulunduklarını söyledi. İstanbul Valiliği adına sunum yapan İSMEP Direktörü Kazım Gökhan Elgin de, kamu binalarındaki güçlendirme çalışmalarının sürdüğünü, Topkapı Sarayı Mecidiye Köşkü, Arkeoloji Müzesi ve Aya İrini''de güçlendirme çalışmaları yapılacağını açıkladı.
Tarih: 18 Ağustos 2006 Kaynak: Milliyet
Deprem hastanesi enkazıİstanbul''da depreme yönelik hazırlıklar kapsamında yapılan üç deprem hastanesinden birinin inşaatını Üsküdar Belediyesi durdurdu, hastane şimdi çürümeye terk edilmiş durumda.
Dilovası çöplüğüne karşı basın açıklamasıİzmit''in Gebze ilçesine bağlı Dilovası beldesinde, belediyenin ve yöre halkının karşı çıkmasına karşın Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çöp deponi alanına yönelik tepki giderek yaygınlaşıyor. Ercan Teker başkanlığındaki Ekoloji ve Sağlık Derneği (EKOSDER), yarın saat 14.00''te Dilovası Belediyesi önünde konuya ilişkin basın açıklaması yapacak. Basın açıklamasına EKOSDER öncülüğünde kurulan ve içinde hemşeri derneklerinin de yer aldığı sivil toplum örgütleri tarafından da katılım sağlanacağı öğrenildi.
Tarih: 17 Ağustos 2006 Kaynak: Birgün
Zehirli Gemi Hileli GeliyorHiçbir ülke izin vermediği için 7 yıldır Hollanda''nın Amsterdam Limanı''nda bekleyen Otapan adlı gemi sökülmek üzere Türkiye''ye geliyor ancak geminin, "Notifikasyon" belgesinde belirtilen orandan daha fazla asbest içerdiği iddia ediliyor. Avrupa Gemi Söküm Platformu''nun Amsterdam Limanı''ndaki Van Ejik firmasına yaptırdığı araştırma, tüyler ürperten veriler sunuyor. Araştırma sonuçlarına göre gemi bildirildiği gibi 1 ton değil net 10, brüt 60 ton asbest, daha önce bildirilmemiş organik kirleticiler ve ağır metaller içeren atıklar taşıyor, gemiye koruma kıyafetleri olmadan çıkmak tehlike arz ediyor. Raporda ayrıca "Hollanda hükümeti gerçekleri bildiği halde, geminin yola çıkmasına izin vermiş ve Türkiye''yi bu konuda uyarmayarak buradaki insanların hayatını ciddi tehlikeye atmıştır" ibaresi yer alıyor.
Dünyanın En Riskli KentleriGüney Asya''yı vuran depremin ardından sırada ne tür bir afetin olacağı korkusu bütün dünyayı sardı. Dünya kentlerinden tehlikede olanlar arasında İstanbul''u da sayan ABD''nin saygın gazetelerinden New York Times deprem hatlarındaki bölgeleri haber yaptı.
Hasankeyf için ‘baraj içinde baraj’ formülüAnavatan Partisi Genel Sekreteri Muharrem Doğan’ın Ilısu Barajı’nın kotunun 510 metreden 479 metreye düşürülmesi halinde su altında kalmaktan kurtarılacağı yönündeki önerisiyle Hasankeyf yeniden gündeme gelirken, benzer bir sorun yaşayan Bulgaristan’da hazırlanan bir proje Hasankeyf için de umut olabilecek.
Bütün müteahhitler beraat etti, sadece Göçer ceza aldıYaklaşık 64 bin binanın yıkıldığı depremlerde can ve mal kaybına yol açtıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan müteahhitlerin çoğu hapse girmeden kurtuldu.
Tasarımın en Radikal yarışması için geri sayım12-17 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek İstanbul Design Week kapsamında düzenlenen ''Tasarımda Radikal Eğilimler 2'' adlı yarışmaya son başvuru tarihi 6 Eylül
İstanbul’daki binalar yıkılıp tekrar yapılmalıİstanbul Valisi Muammer Güler, kentteki yüksek riskli binaların güçlendirilmesi yerine yeniden yapılmasının daha iyi bir çözüm olduğunu söyledi.
Antalya’daki Minicity’ye Büyük İlgiAntalya’daki Türkiye’nin ikinci minyatür şehri Minicity’i son 1,5 ayda 50 bin kişinin ziyaret ettiği bildirildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Temmuz 2004’te açılan ve 1 Haziran 2006’dan bu yana Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen minyatür şehir Minicity, yerli ve yabancı çok sayıda turisti ağırlıyor. Minicity Genel Müdürü Burhan Gümüşoğlu, işletim hakkı Antalya Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden Antepe’ye geçen Minicity’de giriş fiyatlarının 20 YTL’den 2 YTL’ye çekildiğini söyledi. Daha fazla Antalyalının Minicity’i görmesini amaçladıklarını belirten Gümüşoğlu, amaçlarının Anadolu’nun dört bir yanındaki tarihî eserlerin herkesin görmesini sağlamak olduğunu söyledi.
Tarih: 17 Ağustos 2006 Kaynak: Türkiye
Kanyon, The Times’a Haber Olduİngiltere’nin önde gelen yayınlarından The Times, Levent’te Eczacıbaşı ve İş Gayrimenkul yatırım ortaklığıyla kurulan Kanyon’a geniş yer verdi. Türkiye’deki gelişen değerler ve yeniliklerden bahseden haberde, eskiden İstanbul denilince akla ilk Kapalıçarşı’nın geldiğini, ancak Kanyon ve İstanbul Modern gibi özgün mimariye sahip binalarıyla İstanbul’un bir 21. yüzyıl şehri ve Avrupa kenti kimliği kazandığı anlatıldı. ABD ve Uzak Doğu’da örnekleri bulunan alışveriş merkezleri gibi ‘’deneyimsel mimari’’ anlayışıyla tasarlanan Kanyon, üstünün açık olmasıyla ilgi topluyor.
Tarih: 17 Ağustos 2006 Kaynak: Türkiye
Tsunami HesabıProf. Şengör, Marmara''da meydana gelmesi beklenen depremde dalgaların 5-6 metreye kadar yükseleceğini söyledi. Profesör Celal Şengör, Marmara depremiyle ilgili ilk kez üç boyutlu derin su ortamında tsunami hesabı yapıldığını söyledi: "Olası bir tsunamide dalga 5-6 metreye kadar yükselir.
Lara Kent Parkı Sahibini BuluyorKültür ve Turizm Bakanlığı’nın tahsise açtığı Lara Kent Park’ı bugün sahibini buluyor. Parkın tahsisi için 4 firma başvuruda bulundu.
Herkes binasını güçlendirsin devlet ''proje''lerle meşgul...1999 depreminin üstünden yedi yıl geçti, Türkiye''de yapıların yüzde 8''inin güçlendirilmesi gerekiyor, ancak can kurtaracak önlemler hâlâ ''kâğıt üstünde''
Fener Balat Rehabilitasyon Programı 3. Kısım Restorasyon İhalesi duyuruldu!MEDA programı çerçevesinde Avrupa Birliği fonlarıyla Avrupa Komisyonu ve Fatih Belediyesi ortaklığıyla yürütülen Fener Balat Rehabilitasyon Programı kapsamında gerçekleştirilecek restorasyon uygulamalarının 3. Kısmı için ihale duyurusu 10 Ağustos 2006 tarihinde yapıldı. İhale Makamı ise, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu. 2. Kısım Restorasyon İhalesi Fener ve Balat semtlerinde yer alan 21 konut yapısını, kapsamaktadır. İhale duyurusuna ve diğer belgelere Avrupa Komisyonu Delegasyonu’nun http://www.deltur.cec.eu.int linkinden ulaşılabilir. Fener ve Balat Semtleri Rehabilitasyon Programı hakkında bilgi için www.fenerbalat.org  
Tarih: 17 Ağustos 2006
17 Ağustos''tan bu yana ne değişti?Yeni bir deprem beklenirken büyük çoğunluk ''Allah korusun'' demekten başka bir şey yapmıyor. İstanbul''un lalelerine 147 milyon YTL bulunuyor, can kaybını azaltacak önlemlere bulunamıyor.
Farelere hükmeden Apollon adınaÇanakkale''nin Gülpınar Köyü''ndeki tapınak, tanrı Apollon''un fareler üzerindeki gücüne adanmış. Apollon Smintheus, kabartmalarında Homeros''un İlyadası''ndaki Troia Savaşları anlatılan dünyadaki tek tapınak...
Yedi yıl geçti, devlet hâlâ enkaz altındaAKP iktidarı dört yıldır havanda su dövdü. Bu hızla giderse hastaneler 190, yurtlar 55, okullar 33 yıl sonra güçlenmiş olacak. Konutların akıbeti meçhul.
Nüfusu 3’e Katlandıİstanbul’un, 17 Ağustos 1999 depreminde en çok hasar gören ilçesi Avcılar’da güçlendirilmesi gereken binalar bürokratik engeller yüzünden ortada kalırken, yeniden cazibe merkezine dönüşen ilçede nüfus ve inşaatlarda patlama yaşanıyor.
Bürokrasi Komedisi18 bin eşsiz eseri tehdit eden Ağalar Camisi''nin onarımı için iznin beş ay önce verildiği ancak bürokrasiye takılıp ilgililere ulaşmadığı anlaşıldı.
İki Tarihi Esere Bir Heyet Orijinal, Diğeri Sahte DediAnadolu Medeniyetleri Müzesi’ndeki iki tarihi eser yüzünden Kültür Bakanlığı ile bu eserleri müzeye teslim eden Mahir Akkar mahkemelik oldu. Eserler hakkında "orijinal" ve "sahte" diye iki ayrı bilirkişi raporu verildi.
Yıllara yaygın inşaat ve onarım işleriGelir Vergisi Yasası''nın 42''nci maddesi uyarınca birden fazla takvim yılına sirayet eden inşaat ve onarma işlerinde kâr ve zarar işin bittiği yıl kârı olarak tespit edilir ve tamamı o yılın geliri sayılarak, işin bittiği yıl beyannamesinde gösterilir.
17 Ağustos Marmara depremi çeşitli etkinliklerle anıldı"Asrın depremi" olarak da nitelendirilen 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi''nin 7''inci yıldönümü nedeniyle Kocaeli Depremzedeler Derneği, geleneksel olarak düzenlediği anma yürüyüşünü bu yıl da tekrarladı. İzmit Belediye İşhanı önünde toplanan depremzedeler, saat 02:30''da yürümeye başladı.
Kemeraltı Tarihi Yeniden Canlanıyor Mu?Tarihi Kemeraltı çarşısı yeniden canlanıyor'' başlıklı haberi Akşam Ege''de okuyunca düşündüm. Konak ve Büyükşehir Belediyeleri''nin bunca çabasına rağmen Kemeraltı Çarşısı eski tarihi kimliğine kavuşur mu?
En kritik 24 saat!Hollanda''da yıllarca bekledikten sonra söküm için Türkiye''ye getirilmek üzere yola çıkan ve 60 ton asbest taşıyan "Otopan" isimli geminin bu gece ya da yarın sabah Aliağa''ya ulaşması bekleniyor.
Gökçek: "Kuğulu Park''a müdahale yok"Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Kuğulu Kavşağı''na katlı geçit yapılması projesinde Kuğulu Park''a müdahalenin söz konusu olmadığını söyledi.
Deprem Önlemleri Orta Vadeli Programda Yer AlıyorDeprem Konseyi''nin, 2006-2013 dönemini kaysayan 7 yıllık 9. Kalkınma Planı''nda "deprem" sözcüğüne dahi yer verilmediği şeklindeki açıklamasına; depremle ilgili atılacak somut adımların 3 yıllık dönemi kapsayan 2007-2009 Orta Vadeli Program''da bulunduğu yanıtı verildi.
Lağım ve atıklarla tarımsal sulama yapılıyorTürkiye''de, su kaynaklarının kirlenmemesi için acil önlem alınması gerektiği, aksi halde ekolojik yapıların tehdit altında olduğu belirtildi.
Yargı, Kuğulu Park''a tecavüzü durdurduAnkara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu''nun, 1. derece sit alanı olan Kuğulu Park''ın yanında altgeçit inşaatı yapılması için Büyükşehir Belediyesi''ne izin vermesi tepki yarattı.
Yarayı saracak parayla borç ödendiCHP Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu, deprem yaralarının sarılması ve başta İstanbul olmak üzere risk altındaki yerleri olası büyük depremlere hazırlamak amacıyla kullanılmak üzere konulan deprem vergilerinden elde edilen trilyonlarca liranın borç ve faiz ödemelerine aktarıldığını söyledi.
Yapılaşmada Vatandaşın Patron Olduğu Düzen KaldırılmalıMarmara depreminin üzerinden 7 yıl geçti. Uzmanlar, insanların yapı denetimi yapılmış yeni konutlara 3 kat daha fazla para ödedi.
Deprem için plan yapmamak çağdışılıkUzmanlar, Türkiye''nin gelecek 7 yılını şekillendiren 9. Kalkınma Planı''nda deprem ve diğer afetlere yer verilmemesini "çağdışılık" olarak nitelendirdiler. Ulusal Deprem Konseyi Başkanı Prof. Dr. Haluk Eyidoğan ise DPT Müsteşar Yardımcısı Halil İbrahim Akça''nın, "Bu deprem strateji belgesi değil" yorumuna, "Ekonomiyi doğrudan ilgilendiren bir afet kalkınma planında yer almalı" karşılığını verdi.
İnşaat devleri Mavi Tünel''de yarışacakDevlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü''nün, Konya Mavi Tünel projesinin ihalesine aralarında Doğuş, Nurol, Cemil Özgür, Limak, Gama, Özaltın, Cengiz ve Yüksel İnşaat''ın da bulunduğu 19 şirket başvurdu.
Tatlıcı kuleleri kıymete bindiDiyarbakırlı işadamı Salih Tatlıcı, yıllardır boş duran İstanbul Zincirlikuyu''daki Tat Towers gökdelenlerini satıyor. İmar ve kaynak sorunu nedeniyle binaları uzun yıllar boyunca tamamlayamayan Tatlıcı, bölgenin değerlenmesi üzerine satış görüşmelerine başladı.
Olası Bir Afette Hizmet Verecek "Lojistik Destek Merkezi" Açıldıİstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından eski Halkalı Çöplüğü’nün üzerinde inşa edilen Lojistik destek Merkezi, olağanüstü durumlarda İstanbul genelinde ihtiyaç duyulan yiyecek, içecek, battaniye, çadır gibi acil sosyal talepleri karşılayacak.
Takvim
<<Ağustos 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.