Haberler

18 Ağustos 2009, Salı

Mualla Eyüboğlu Anhegger ve Köy EnstitüleriMualla Eyüboğlu Anhegger ve Köy EnstitüleriTürkiye''nin ilk kadın mimarlarından olan Mualla Eyüboğlu Anhegger 16 Ağustos 2009 Pazar günü İstanbul''da vefat etti. Cenazesi 18 Ağustos 2009 Salı Günü Teşvikiye Camisi''nde öğle namazını (13:15) takiben Zeytinburnu Merkezefendi Mezarlığı''na defnedilecek. Mualla Eyüboğlu Anhegger, 1940 yılında 3803 sayılı yasa ile ilkokul öğretmeni yetiştirmek üzere açılmış olan Köy Enstitüleri projesinde ağabeyi Sabahattin Eyüboğlu ve İsmail Hakkı Tonguç başta olmak üzere öncü isimlerle birlikte, mimar, inşaat sorumlusu, öğretmen olarak çalıştı. Haberin Devamı
Urla Meydanı, 2011 yılında hazır olacakUrla Meydanı, 2011 yılında hazır olacakNafiz Gönen, ilçenin çehresini değiştirecek çalışmayla yeni ufuklar açac aklarını söyledi.
TOKİ, Ataköy sahilini satmaktan vazgeçtiTOKİ, Ataköy sahilini satmaktan vazgeçtiToplu Konut İdaresi (TOKİ), 19 Ağustos''ta satmaya hazırlandığı Ataköy sahilindeki arazilerin satışından vazgeçtiğini açıkladı.
Teion''da yol savaşları Teion''da yol savaşları Arkeologlar ile AKP''li Belediye Başkanı Teion Antik Kenti yakınındaki yol planı yüzünden karşı karşıya geldi
İstanbullu tasarruf yaptı, yaz sıcağında kış mevsimindeki kadar su kullandı İstanbullu tasarruf yaptı, yaz sıcağında kış mevsimindeki kadar su kullandı Geçtiğimiz kış ve bahar mevsimlerinin yağmur bakımından bereketli geçmesiyle rahatlayan İstanbullular, yine de tasarruf yaparak gelecek yıllar için tedbir aldı.
Realistanbul, Seyrantepe ihalesine katılmayacakRealistanbul, Seyrantepe ihalesine katılmayacakÖncesinde katılma kararını duyuran Realistanbul konsorsiyumu ihaleye katılmama kararı verdiğini bildirildi.
Seferihisar''da yanık alana müze kurulacakSeferihisar''da yanık alana müze kurulacakBaşkan Tunç Soyer, yangın fotoğrafları ve malzemelerin sergileneceğini bildirdi İzmir''in Seferihisar ilçesinde 10 Ağustos''ta çıkan, 700 hektar alanın kül olmasına yol açan orman yangınının ardından, Türkiye''de ilk kez farklı bir uygulama gerçekleştirilecek. Yanan alana fidan dikmek yerine, orman müzesi oluşturulacak.
Macahel''e sekiz elektrik santralı kuruluyor Macahel''e sekiz elektrik santralı kuruluyor Artvin''deki yeryüzü cenneti Macahel Vadisi''nde sekiz hidroelektrik santral için lisans verildi. Firmalardan biri bir ay içinde inşaata başlıyor. Tedirgin bekleyiş sürerken onlarca sivil toplum örgütü ''Santral inşaatı vadiyi bitirir'' dedi
Antarktika''nın erime hızı 4 katına çıktı Antarktika''nın erime hızı 4 katına çıktı ''Dünyanın buz deposu'' Antarktika''daki buzulların 10 yıl öncesine göre 4 kat hızlı eridiği açıklandı.
80 bin nüfuslu kayıp şehir bulundu80 bin nüfuslu kayıp şehir bulunduÇanakkale’de bir okul inşaatı sırasında kayıp bir kent bulundu. Parion antik kenti, M.Ö. 2800 yılından kalma ve zamanında 80 bin kişiye ev sahipliği yapmış
Harabe olmaktan kurtulan Ayavukla turizme açılacakHarabe olmaktan kurtulan Ayavukla turizme açılacakİzmir''de 1922 yılında çıkan yangından kurtulan tek Rum kilisesi olma özelliğini taşıyan Ayavukla, restorasyon sonrasında sosyal ve kültürel merkez olarak turizmin hizmetine verilecek.
1 Ay Önden Gidiyor1 Ay Önden GidiyorAliağa''nın evsel atıklarını biyolojik arıtmadan geçirecek olan 100 bin kişilik Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi''ndeki inşaat seviyesi, programın 1 ay önünde giderek yüzde 40 aşamasına ulaştı.
Türkiye''nin yeni Efes''iTürkiye''nin yeni Efes''iÇanakkale''deki Parion Antik Kenti''nde tarihe ışık tutacak eserler ortaya çıkarıldı. Dünyadaki ilk kalorifer sisteminin kullanıldığı antik kentteki kazıyı yürüten Prof. Dr. Cevat Başaran, "Parion, yeni bir Efes ve Zeugma gibi ses getirecek" dedi.
Tarihi yarımada kazılıyorTarihi yarımada kazılıyorİstanbul Avcılar Firuzköy''de Küçükçekmece Gölü kıyısında izlerine rastlanan MS 4. Yüzyıla tarihlendiği düşünülen antik kent Bathonea''da kazı çalışmaları başladı.
Yapı Denetimli İl Sayısı 27''den 19''a Düşürüldü  Yapı Denetimli İl Sayısı 27''den 19''a Düşürüldü Marmara depreminin ardından gündeme gelen yapı denetimi için ilk olarak 2000''de 595 sayılı kanun hükmünde kararname çıkarıldı. Fakat Anayasa Mahkemesi''nce iptal edildi.
Prefabrik Konutlarda Yaşam Sürüyor  Prefabrik Konutlarda Yaşam Sürüyor Depremden sonra Sakarya''ya yapılan 10 bin 379 prefabrik konuttan bugüne kadar 9 bin 910''u boşaltıldı.
Perge Antik Kenti Kazılarına 40 Yılını VerdiPerge Antik Kenti Kazılarına 40 Yılını Verdiistanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji ve Klasik Arkeoloji bölümleri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu, Antalya''nın Aksu ilçesinde bulunan Perge Antik Kenti''ne 40 yılını harcadı
Tangshan: Depremden Ekolojik ŞehreTangshan: Depremden Ekolojik ŞehreKuzey Hebei eyaletindeki, Tangshan şehri, uzun yıllar içler acısı tarihe sahipken, bugün sürdürülebilir gelişimi sağlayan modern bir metropoliten alan haline geldi. 1976''da yaklaşık 270.000 insanın hayatını kaybettiği yıkıcı deprem ile kentin sanayi gelişim merkezi ortadan kalktı. Sayısız üretim ve girişim, şimdi "yeşil" yemek olarak ifade ediliyor.
Yolcu sayısı yüzde 10 arttı, liman yetmiyorYolcu sayısı yüzde 10 arttı, liman yetmiyorMarmaris''e gelen gemi sayısında krize rağmen yüzde 10 artış var. İngiliz Thomson''un da kruvaziyer rotasına Marmaris''i almasıyla bu yıl bölgeye gelen turist sayısı daha da artacak. Liman artık yetmiyor
Kuşadası''na Avrupa''nın en büyük kongre vadisiKuşadası''na Avrupa''nın en büyük kongre vadisiAydın''a gezi ve incelemelerde bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Kuşadası''ndaki Avrupa''nın en büyük Kongre Vadisi''nde incelemelerde bulundu. Günay, tesisler tamamlandığında turizme büyük katkı sağlayacağını söyledi.
İstanbul planı tartışması alevlendiİstanbul planı tartışması alevlendiKentin geleceğini belirleyen 1/100.000 Ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planı eleştirilerin hedefi oluyor.
Güçlendirilmeyen Binalar 2010''da Yıkılacak  Güçlendirilmeyen Binalar 2010''da Yıkılacak Bayındırlık ve İskan Bakanlığı''nın verilerine göre, 17 Ağustos Marmara ve 12 Kasım Düzce depremlerinde yaklaşık 376 bin konut ve işyeri, ağır ve orta hasarlı olarak kayıtlara geçti.
İlk Kadın Mimarlardan Eyuboğlu Vefat Etti  İlk Kadın Mimarlardan Eyuboğlu Vefat Etti Ressam-şair Bedri Rahmi Eyuboğlu ve yazar Sabahattin Eyuboğlu''nun kız kardeşi, Türkiye''nin ilk kadın mimarlarından Mualla Eyuboğlu Anhegger, dün kalp yetmezliği nedeniyle 90 yaşında İstanbul''da vefat etti.
17 Ağustos Depreminin Üzerinden 10 Yıl Geçti17 Ağustos Depreminin Üzerinden 10 Yıl GeçtiKocaeli''nin Gölcük ilçesinde meydana gelen ve 17 bin 480 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan 17 Ağustos depreminin üzerinden 10 yıl geçti.
Yapı Denetimsiz İllerde Bina Değil, Tabut İnşa Ediliyor  Yapı Denetimsiz İllerde Bina Değil, Tabut İnşa Ediliyor Marmara depreminin 10. yıldönümünde yine çürük binalar gündemde. Felaketin ardından çıkarılan Yapı Denetim Yasası, 8 yıldır ülkegeneline taşınamadı. Bayındırlık Bakanlığı''nın raporuna göre yapı denetiminin uygulandığı 19 ilden Denizli''de apartmanların kalite oranı yüzde 90''lara yükseldi. Sistemin olmadığı Çankırı''da ise malzeme raporlarının yüzde 60''ı usulüne uygun değil.
Yöresel Mimariye TOKİ DokunuşuYöresel Mimariye TOKİ DokunuşuTürkiye''de konut üretim sektörünün teşvik edilerek hızlı artan konut talebinin planlı bir şekilde karşılanmasını sağlamak amacıyla kurulan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı''nın, günümüzde bütün illerde ve hemen hemen bütün ilçelerde yapılarına rastlamak mümkün. Kimi zaman bütün kenti gören bir tepede, kimi zaman şehre giren ana yolların hemen kenarında yükselen, çoğunlukla alt gelir grubuna yönelik olarak inşa edilen çok katlı apartman blokları, tektipleşmiş görünümleriyle dikkat çekiyor.
Biz Şimdi Neyi Tartışalım?Biz Şimdi Neyi Tartışalım?11 Ağustos tarihinde Mimarlar Odası''nda AKM''nin yenileme projesine gelen yürütmeyi durdurma kararı ile ilgili mesleki kuruluşlar ve STK''lardan oluşan bir grup basın toplantısı düzenledi. Toplantıya pek çok mimar ve sanatçı da katıldı.
Kuşlar için doğal gölet yapacaklarKuşlar için doğal gölet yapacaklar98 kuş türü, Tuz Gölü''nü terkedince, doğal gölet yapımı için çalışma başlatıldı.
Rosenthal''i alamayan Güral enerjisini turizme yöneltti130 yıllık Alman porselen devi Rosenthal''i İtalyanlar''a kaptıran Kütahya Seramik''in sahibi Güral Ailesi, turizmde büyüyecek.
10. yıl anısına... 17 Ağustos depreminin yıldönümünde İzmir''de düzenlenen panelde, deprem yönetimi ve kentte yapılan çalışmalar masaya yatırıldı.
Üçyol-Üçkuyular üç paket halinde ihale edilecekÜçyol-Üçkuyular metro hattı inşaatında Bozoğlu İnşaat ile sözleşmenin feshedilmesinin ardından Büyükşehir, yeni ihale için çalışma başlattı.
Pasaport''a marina kurulacakYıllardır üzerinde çalışılan projede ilk adım atıldı. Fuar kapsamında denizcilik sergisi açılacak ve Pasaport''a 100 teknenin yanaşması sağlanacak.
Depremi Yaşayanlar AnlatıyorAçık Radyo''da Gürhan Ertür bu hafta boyunca 1999 Marmara ve Düzce depremlerinin ardından gelinen noktayı, yapılması gerekenleri, etkiliklerive eleştirileri uzmanlar, aktivistler ve depremi yaşayanlarla konuşuyor. 10 Ağustos''ta başlayan programın ikinci gününde deprem bölgelerinden depremzede temsilcileri programa katıldı. İzmit''ten Nurcan Taşpınar ve Düzce''den Avukat Ayşegül Şenol programa telefonla katıldılar. Yalova''dan Atila Ulaş ve Yüksel Ferah stüdyo konuklarıydı.
TOKİ''den inşaat ihalesiTOKİ, Karşıyaka''da vergi dairesi binasının inşaatını yaptırmak üzere ihale açtı.
20 milyar lık deprem parası nereye gitti?1999 depreminden bugüne 10 yıl geçti. Yapılan hesaplamalara göre uluslararası yardımlar, hibeler ve deprem vergilerinden bugüne kadar 20 milyar dolar toplandı. Ancak bunun topu topu 6 milyar dolara yakın kısmı depremzedeler için kullanıldı. Geriye kalan 14 milyar dolarlık kaynak ise bütçeye yama oldu.
‘Düşman dışarıda değil, içimizde''"İzmir''de niye işler yürümüyor?" Çoğu kez aklıma gelip de, fırsatını bulup da bir türlü soramadığım bu soruyu, sohbetimizin en koyu yerinde Aziz Kocaoğlu bana yöneltiyor.
Bursa''nın ulaşım sorunu ''ortak akıl''la çözülecekBursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kent içi ulaşımın çözümü amacıyla halk otobüsü, minibüs, taksi, dolmuş, servis ve kamyon esnafının temsilcileri ile bir araya gelerek yaptığı zirvede, "Ortak akılla, istişare ederek, karşılıklı fedakarlıklarla ve kendimizi karşımızdaki kişinin yerine koyarak bu sorunu çözeceğiz" dedi.
İyi diyorsun da para nerede?On yıl önce kubbeler hu çekip binalar secdeye vardığında, bendeniz uzaklardaydım.
''Gölün içinde cami var'' efsanesi doğru çıktıAvrupa''nın ve İstanbul''un en eski yerleşim yeri Yarımburgaz''ın bulunduğu Küçükçekmece havzasında gün ışığına çıkarılacak. Küçükçekmece halkının ''gölün içinde bir cami minaresi var'' diye anlattı şehir efsanesi böylece açığa çıktı.
Türkiye''nin gürültü haritası çiziliyorÇevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü, ülke genelinde gürültü haritaları çıkarılarak, gürültünün önlenmesine yönelik eylem planı hazırlanması için harekete geçti.
TOKİ''den Ataköy ihalelerine iptalTOKİ, İstanbul''un Bakırköy ilçesi Ataköy sahilindeki, kamuoyunda tartışmalara neden olan arazilerin kiralama ve satışına ilişkin ihaleleri, İstanbul 5. İdare Mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararı uyarınca iptal etti. TOKİ''den yapılan açıklamada, ''19 Ağustos 2009''da Ankara''da Toplu Konut İdaresi Toplantı Salonu''nda yapılacağı duyurulan İstanbul''un Bakırköy ilçesi Zeytinlik Mahallesi Ataköy sahilinde bulunan 564 ada 158 (11 bin 950,72 metrekare), 161 (11 bin 950,72 metrekare) ve 162 (40 bin 729,66 metrekare) nolu parsellerin satış ihalesi ile aynı tarihte, aynı adreste saat 16.00''da yapılacağı duyurulan Ataköy sahilindeki 564 ada 160 (59 bin 799,89 metrekare) parselin kiralama ihalesinin durdurulduğu bildirildi. Açıklamada, söz konusu ihalenin İstanbul 5. İdare Mahkemesinin 13 Ağustos 2009''da aldığı ''yürütmeyi durdurma kararı uyarınca" durdurulduğu belirtildi.
Tarih: 18 Ağustos 2009 Kaynak: Yeni Şafak
17 Ağustos''tan ders almadıkJeoloji Mühendisleri Odası, 17 Ağustos Marmara Depremi''nde on binlerce insanın hayatını kaybetmesine karşın afet tehlikelerinin önlenmesi ve risklerin azaltılması konusunda yeterli hazırlıkların yapılmadığına dikkat çekti. Oda yetkilileri, Afet Müsteşarlığı kurulması için de öneride bulundu.
Tarih: 18 Ağustos 2009 Kaynak: Yeni Şafak
Zeytinburnu''na 1280 deprem odaklı konutİstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Zeytinburnu ilçesinde uygulanacak ''Deprem Odaklı Kentsel Dönüşüm'' projesi kapsamında yapılacak 1280 konut ve iş yerinin temeli törenle atıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, törende yaptığı konuşmada, dünyanın her yerinde doğal afetlerin yaşandığını kaydederek, yerleşik alanların doğru seçilmesi halinde yaşamların kolaylaşacağını aktardı. İstanbul''da deprem dönüşümüyle ilgili olarak Zeytinburnu ilçesini model aldıklarını dile getiren Topbaş, konutları 2 yıl içerisinde bitireceklerini belirtti. Topbaş, vatandaşların yeni konutları bitene kadar mevcut dairelerinde kalacaklarını, yeni binaların bitmesinin ardından da eski binaların yıkılacağını ifade etti.
Tarih: 18 Ağustos 2009 Kaynak: Yeni Şafak
Türkiye''nin gürültü haritası hazırlanıyor Çevre ve Orman Bakanlığı, ülke genelinde gürültünün önlenmesi için harekete geçti.
10 yıl geçti, acılar hala taze Marmara Bölgesi''ni vuran büyük depreminden geriye 17 bin 480 ölü, binlerce yaralı ve kapanmayan yaralar kaldı.
Dedeman, Makissos''un işletmesine talip olduOtel devi Dedeman, Arteks İnşaat tarafından Kırşehir''de yapımına başlanan ve büyük kısmı tamamlanan 22 katlı termal otelin işletmesine talip oldu.
''Habersiz çivi bile çakmayın!''Koruma Kurulu, TOKİ''nin satmaya hazırlandığı Ataköy sahilindeki tarihi yapıları birinci sınıf eser olarak tescil etti. Kurul, ‘Bu arazilerde kurul görüşü alınmadan hiçbir işlem yapılamaz'' diye tapuya şerh koydurdu.
Yeni Foça''ya arıtma tesisiİzmir Büyükşehir Belediyesi, Yeni Foça''ya atıksu arıtma tesisi kuruyor. Yeni Foça ve çevresinin 35 yıl sonraki nüfusu dikkate alınarak hayata geçirilecek tesis, 80 bin kişinin evsel atığını arıtacak.
Hani Cihangir gibi olacaktı1997 yılında yenilenmesi gündeme gelen 2004 yılında Fatih Belediyesi tarafından AB ve UNESCO''nun desteğiyle restorasyon çalışmaları yapılan tarihi Balat ve Fener semtlerinde emlak fiyatları beklenenin aksine oldukça düşük seyrediyor. Bölgede yalnızca bina bazlı bir yenileme yapıldığı için emlak fiyatlarının yükselmediğini savunan semt emlakçıları tarihi binaların İstanbul''un banliyö semtleriyle aynı fiyattan kiraya verildiğini söylüyor.
Otelin de organiği çıktıİlk başta duyanlar şaşırıyor ama gerçek. İstanbul sınırları içerisinde hizmet veren Five Boutique Hotel''de misafirlere sunulan havlulardan çarşaflara meyve sularından şalgama kadar her şey organik.
Kepez Belediyesi iki park daha yaptırıyorKepez Belediyesi, Varsak Karşıyaka ve Teoamanpaşa Mahalleleri''nde park çalışması başlattı. Karşıyaka Mahallesi''ndeki parkta meydan, havuz ve yürüyüş yolu ve basketbol sahası yer alacak. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, program dahilinde, ihtiyaca göre, eşit hizmet anlayışıyla mahallelerin alt ve üst yapı sıkıntılarını çözmeyi sürdürüyor. Tütüncü, asfalt çalışmasıyla çamur ve toz çilesinden kurtardığı mahalleleri, yeni parklarla da güzelleştiriyor. Kepez Belediyesi, asfalt çalışmasıyla çamur ve toz derdinden kurtardığı Varsak Karşıyaka Mahallesi''ne 2''inci parkını da kazandırıyor. Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Fatih Terim Caddesi''nde, 3 dönümlük parkın inşasına başladı. Fıskiyeli havuzun, meydanın yer alacağı parkta, basketbol sahası, yürüyüş yolları, fitness aletleri, çocuk oyun seti ve oturma alanları da bulunacak. Meydanı ve spor temasıyla mahalleyi güzelleştirecek olan park, mahalle sakinlerinin hem spor hem de sosyal yaşam alanı ihtiyacını karşılayacak. Karşıyaka Mahallesi Gürdal Sitesi''nin yanındaki 1,5 dönüm alandan oluşan parkın yapımını da büyük oranda tamamlandı. Kepez Belediyesi, 2''inci park çalışmasını da Teomanpaşa Mahallesi''nde gerçekleştiriyor. 1 dönümlük alanda yapımına başlanan parkta, çocuk oyun grubu, oturma alanları ve fitness aletleri yer alacak.
Tarih: 17 Ağustos 2009 Kaynak: Yeni Şafak
Kayıp kente ilk kazma vurulduİstanbul''un tarihinde yeni bir sayfa açması ve Avrupa''nın geçmişine de ışık tutması beklenen kayıp kent Bathonea''nın meydana çıkarılması için kazı çalışmalarına başlandı.
Tüketiciyi ucuzlukla mutlu edecek olan 212 AVM açıldı212 İstanbul Power Outlet''in açılışında konuşan Nuri Akın, "200 liralık gömlek burada 40 liraya satılacak, vatandaş mutlu olacak" dedi.
Atatürk''ün baba evi onarılıyorMakedonya''nın Merkez Jupa Belediyesi''ne bağlı Kocacık köyündeki Atatürk''ün baba evini onarım projesi hayata geçiriliyor. Onarım için düzenlenen temel atma törenine Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski ve Kültür Bakanı Elizabeta Kançeska-Milevska ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül ve beraberindeki heyet üyelerinin yanısıra Türkiye''nin Üsküp Büyükelçiliği Kültür Ataşesi Ramazan Çokçelik ve İkinci Katip Sulin Aykut ile çok sayıda aydın katıldı.
Tarih: 17 Ağustos 2009 Kaynak: Yeni Şafak
Sankopark''ı gördünüz mü?AVM''ler pazar yerinin, piyasa ortamının dönüşümünün simgesidirler. AVM''ler yaşam biçimimizdeki değişimi göstermektedirler.
Konutta üst gelir sıkıştı orta direğe inmek lazımÖnay Grup Yönetim Kurulu üyesi Yunus Akdaş, konut sektörünün en durgun sezonlarından birini yaşadığını belirterek, "Üst gelir grubu projeleri sıkıştı. Orta ve alt gelir grubuna hitap eden projelerin yapılması lazım" dedi.
Hak Sahibi Vatandaşlara Biriken Kiralarının Defaten Ödenmesi KararlaştırıldıBüyükşehir Belediye Başkanı Gökçek: “Çankaya Belediyesi, Dikmen Vadisi 4 ve 5. etap projelerini hem yeterli yeşil alan ayrılmadığı İçin hem de yeşil alana gerek yok diyerek iptal ettirdi”
Kaçak yapılaşmaya ciddi yaptırım geliyorTürkiye''de ruhsatsız, kaçak yapı sorununu temelinden çözecek bütüncül bir yapı üzerinde çalıştıklarını belirten Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, bundan sonra sorumluları ''meslekten men''e varan ciddi yaptırımlar getireceklerini bildirdi.
Kentsel dönüşüme yargı freni Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin yargıdan kaçmak için aldığı yeni Mamak Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi de yargı duvarına çarptı. Ankara 6. İdare Mahkemesi, yürütmesini durdurduğu...
Ahlaksızı da var muzibi de!Kökeni Roma İmparatorluğu''na kadar dayanan pisuvar, yüzyıllar boyunca kadınların erkek dünyasına ait en az bilgiye sahip olduğu nesne oldu.
Binalar betonarme tabut gibiMimar - Kentbilimci-Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp''tan ilginç yorum.
TOKİ''den satılık tarihi eser!Koruma Kurulu, TOKİ''nin satmaya hazırlandığı Ataköy sahilindeki tarihi yapıları birinci sınıf eser olarak tescil etti.
İstanbul''suz TürkiyeBugün yine törenler yapılacak, duygusal konuşmalar yapılacak, on yıl önce ülkemizin yediği büyük darbe anılacak...
Cunda''da orman yangınıBalıkesir''in Ayvalık ilçesine bağlı Cunda Alibey Adası''nda Milli Park sınırları içinde çıkan orman yangınına 2 yangın söndürme uçağı ve 2 helikopterle müdahale ediliyor. Alınan bilgiye göre, turistik Cunda Adası''nın Çataltepe mevkisinde henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüyen yangın, 3 hektarlık alanda genişledi. İzmir''den gelen 2 yangın söndürme uçağı, İzmir ve Çanakkale''den olay yerine ulaşan 2 helikopter, bölgeye yakın orman işletme şefliklerinin arazözleri ve iş makineleriyle müdahale edilen yangının rüzgar yüzünden kontrol altına alınamadığı bildirildi. Kızılçam ağaçlarının bulunduğu bölgede 3 hektarlık alanın zarar gördüğü öğrenildi.
Tarih: 17 Ağustos 2009 Kaynak: Vatan
"Atatürk''ün müzesinde" ödenek sıkıntısıMüze eğer ödenek bulamazsa ay sonunda yeniden kapanıyor.
Hollywood Filmleri Truva''ya İlgiyi Arttırdı Antik dönemin en ünlü kentleri arasında yer alan Truva Antik Kenti''ne gelen yerli ve yabancı turist sayısında son yıllarda artış yaşandığı, bunda Hollywood filmlerin yanı sıra Türkiye ve yurt dışında çekilen belgesellerin de etkili olduğu bildirildi.
Muğlalılar güneşle ısınıp aydınlanacakProf. Dr. Oktik''in güneş enerjisinden elektrik elde etme projesine yabancılar da ilgi gösterdi. Belediye ile ilk uygulamaya bir parkta gerçekleştirecek.
Deprem Odaklı İlk Kentsel Dönüşüm Projesi “Sümer Mahallesi”İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Zeytinburnu Deprem Odaklı Kentsel Dönüşüm Projesi olan Sümer Mahallesi Projesi''nin temeli, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ın katılımı ile atılacak.
Yıl sonuna dek 2 bin 608 konutun temeli atılacakFaiz ve doların düşmesiyle sonbaharda yeniden harekete geçecek dört şirket Mavişehir, Karşıyaka ve Urla''da yeni evler inşa edecek.
Konut sektörü önünü göremiyorBilindiği gibi, vasıfsız işçilere istihdam yaratması, ithal girdisinin az olması ve 200''den fazla iş koluyla doğrudan ya da dolaylı ilişkide bulunması, ekonomik sektörlerin yüzde 30''uyla da iç içe olması nedeniyle inşaat sektöründeki olumlu veya olumsuz gelişmeler ekonominin genelini etkileyecek sonuçlar doğuruyor.
Tarihi Ayavukla Kilisesi kültüre katkı sağlayacakİzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen bina, sergi mekanı, semt eğitim merkezi ve kitaplık olarak hizmet verecek.
Limandaki işyerlerinin yapı ruhsatları yokKonak Belediyesi, iki büfenin mühürlendiği Alsancak Limanı''nda bulunan 14 işyerinden 15 gün içinde ruhsat başvurusu yapmasını istedi.
Takvim
<<Ağustos 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.