Haberler

19 Şubat 2010, Cuma

RAF Yapı Malzemesi Ödülü''ne Başvurular BaşladıRAF Yapı Malzemesi Ödülü''ne Başvurular Başladıİlki 2008 yılında ArkiPARC etkinlikleri kapsamında verilen RAF Yapı Malzemesi Ödülü 2010 yılında da Türkiye’de satış ağı bulunan yapı malzemelerinin başvurularını bekliyor. Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından 2010 yılında Buildist Fuarı kapsamında verilecek olan RAF Yapı Malzemesi Ödülü’nün temel amacı, performansı, üretiminde kullanılan malzemelerin özellikleri, standartlara uygunluğu, zamana ve dış çevre koşullarına dayanımı ve çevre etkisi ile fiziksel çevreye değer katan yapı malzemelerinin üreticilerinin onurlandırılması. Ödüle aday ürünün, seri üretimine son beş yıl içerisinde başlanmış olması gerekiyor. Ürünün halen üretiminin devam etmesi ve Türkiye’de satış ağının bulunması gerekiyor. Bir ürün, ödüle en fazla iki defa aday olabiliyor. Haberin Devamı
Turizmciler istekli, esnaf tepkiliTurizmciler istekli, esnaf tepkiliTurizmciler, Demre ilçesi Taşdibi ve Sülüklü plajlarının bulunduğu bölgede iki arazinin otel yapımı için tahsis edilmesinin, ilçede turizm sektörünü hareketlendireceğini savunurken, Demre esnafı, tesislerin caretta carettaların yaşam alanlarını yok edeceğini öne sürdü.
Mesafeler kısalıyor, hasret azalıyor Mesafeler kısalıyor, hasret azalıyor Türkiye artık eski Türkiye değil. Dünya üzerinde ve bölgede söz sahibi olduğu, yabancı ülkelerce de kabul gören bir güç konumunda.
Tünel turizme açılacakTünel turizme açılacakAgora’da bir evin bahçesinden girişi olan 2500 yıllık tünelin bulunması büyük yankı uyandırdı. Ekibiyle birlikte kazı çalışmalarını yürüten Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy bölgede başka yerlerde de tünel girişleri olduğu yolunda bilgiler geldiğini belirterek “Daha geniş çaplı bir araştırma için, Dokuz Eylül Üniversitesi’nin tecrübeli mağara ekibi ile birlikte tünele gireceğiz. Işıklandırmadan sonra yürüyüş parkuru olarak turizme açılmasını sağlayacağız. İzmir’e çok önemli değerler katacak” dedi.
Tarih: 19 Şubat 2010 Kaynak: Milliyet Yazan: Mustafa Oğuz
Dikkat! Çınarlı''da Trafik DeğişikliğiDikkat! Çınarlı''da Trafik DeğişikliğiAliağa-Menderes Raylı Sistemi kapsamında, Çınarlı Hemzemin Geçidi, yarından itibaren trafiğe kapatılıyor.
Telefon kulübesindeki kütüphaneTelefon kulübesindeki kütüphaneİşte müthiş bir geri dönüşüm hikayesi... İngiltere''deki bir kasabanın sakinleri telefon kulübesine yeniden hayat verdi...
Onlar Özgürce Yaşasın Diye...Onlar Özgürce Yaşasın Diye...Osmanlı döneminde kuşların barınması için cami, medrese, türbe, kilise ve sinagogların dış cephesine yapılan kuş evleri, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.
Niye müzeye yöre halkı gelmeye çekiniyor?Niye müzeye yöre halkı gelmeye çekiniyor?İstanbul Modern bu sorunun cevabı için bir Amerikan fonuna başvurdu. İstanbul Modern''in kapılarını ziyaretçiye kapattığı akşam saatleri. Önceki akşam Oya Eczacıbaşı ile birlikte müzenin sessizleşen koridorlarında turluyoruz.
Lidyalılar, Vedat Nedim Tör Müzesi''nde Lidyalılar, Vedat Nedim Tör Müzesi''nde Bir medeniyet zengini olan ülkemizde taşı toprağı deştikçe insanı hayrette bırakan zenginlikler ortaya çıkıyor.
Kaş-Kekova özel çevre koruma bölgesi deniz yönetim planKaş-Kekova özel çevre koruma bölgesi deniz yönetim planAkdeniz''de barındırdığı biyolojik çeşitlilikle ön plana çıkan Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi''nin deniz yönetim planının hazırlanması ve uygulanması amacıyla protokol imzalandı.
İnciraltı’nın ikinci planı da davalıkİnciraltı’nın ikinci planı da davalıkMimarlar Odası''nın, İnciraltı Planı''nın iptali için açtığı ilk dava devam ediyor. Oda, hazırlanan ikinci plan için de Danıştay''a başvuruda bulundu İnciraltı için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan İnciraltı Planı ile ilgili ard arda davalar açılıyor.
Celal Atik Havuzlarında Yeni DönemCelal Atik Havuzlarında Yeni Dönemİzmir Büyükşehir Belediyesi, Kültürpark Celal Atik Yüzme Havuzu''nu baştan aşağı yenilemek için çalışmalara başladı. Havuz, modernize edilmiş haliyle Temmuz ayından itibaren hizmet vermeye başlayacak.
 Parlayan şehir Gaziantep Parlayan şehir Gaziantep Son zamanların parlayan yıldızı Gaziantep. Şimdi, Suriye''ye vizesiz geçiş uygulaması ile Gaziantep daha da hareketlendi.
İspirtohane''de sanata engel kalmadıİspirtohane''de sanata engel kalmadıBakırköy Belediyesi engellilerin mimari ve ulaşım sorunlarından kaynaklanan problemlerinin ortadan kaldırmak için İspirtohane Kültür Merkezi''ne bir engelli asansörü koydu. Türkiye Omurilik Felçliler Derneği Başkanı ve Bakırköy Belediye Meclis Üyesi Ramazan Baş ile asansörün ilk denemesine katılan Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen "Daha önce Ataköy 5. Kısım Camisi''ne engelli asansörü koymuştuk. Meclisimizde bu yıl ilk kez engelliler komisyonu kurduk. Bakırköy''de engelliler için çalışmalarımıza devam edeceğiz" dedi.
Tarih: 19 Şubat 2010 Kaynak: Sabah
Senaryo ürkütücü deprem planı hazırSenaryo ürkütücü deprem planı hazırTBMM Deprem Araştırma Komisyonu, İstanbul''da 7.5 şiddetinde olası bir depremin felaket senaryolarına karşı hazırladığı "Afet Önleme Azaltma Temel Planı"nı açıkladı.
İstanbul''u Mantoluyoruz Projesi ile Bursa''ya da Enerji Geliyorİstanbul''u Mantoluyoruz Projesi ile Bursa''ya da Enerji GeliyorBlue Safe Mavi Kale''nin tüm dünyada gittikçe önem kazanan enerji tasarrufu konusunda farkındalık yaratmak için başlattığı kampanya sergisi 28 Şubat''a kadar Bursa As Merkez AVM''de sergilenecek. "İstanbul''u Mantoluyoruz" projesi, yalıtımın küresel ısınmanın önlenmesindeki önemini ve ısı yalıtımının beraberinde getirdiği enerji tasarrufunu anlatmak amacıyla düzenleniyor. Kampanya kapsamında, İstanbul''da bulunan, İstanbul''u farklı yönleri ile anlatan ve mimari özellikleri ile öne çıkan bazı binaların maketleri yapıldı ve bu maketler modacı/tasarımcı Ümit Ünal''ın yorumu ile mantolandı.
Bodrum''un turizm merkezi kararına durdurmaBodrum''un turizm merkezi kararına durdurmaDanıştay 6. Dairesi, Bodrum''un Göltürkbükü, Gündoğan ve Yalıkavak beldelerinin ''''Turizm Merkezi'''' ilan edilmesine karşı açılan davada ''''yürütmeyi durdurma kararı'''' verdi.
Büyükşehir''den Tıbbi Atık TesisiBüyükşehir''den Tıbbi Atık TesisiErzurum Büyükşehir Belediyesi Tıbbi Atık ve Sterilizasyon Tesisi, tam kapasite hizmet vermeye devam ediyor. Çat Yolu Mevkii''nde Alman Kalkınma Bankası (KfW) tarafından finanse edilerek yaptırılan ve Düzenli Katı Atık Depolama Sahası''nın içerisinde bulunan tesis, Doğu Anadolu Bölgesi''nde kurulan ilk tıbbi atık ve sterilizasyon tesisi olma özelliğini de taşıyor.
GOOGLE Ofislerinin Tasarımcısı İstanbul''da GOOGLE Ofislerinin Tasarımcısı İstanbul''da Uluslararası mimarlık, tasarım ve danışmanlık şirketi DEGW, coğrafi genişleme planı çerçevesinde İstanbul Levent''de ilk ofisini açtı. Amerika, Avrupa ve Asya olmak üzere toplam 13 noktada pratiğini sürdüren DEGW, özellikle Forbes Dergisi tarafından "çalışılabilecek en iyi şirket" olarak seçilen Google ofislerini tasarlayarak isminden sözettirmişti. Ekonomik kriz nedeniyle yabancı mimarlık şirketlerinin İstanbul''da ofis kapattığı bir dönemde Türkiye''ye giren DEGW, bu açılımla beraber özellikle gelişmekte olan Türkiye ve ortadoğu bölgelerinde adından sözettirmek isterken öncelikle ofis projelerine katkı sağlamayı hedefliyor.
Adana Havalimanı apronu büyüyorAdana Havalimanı apronu büyüyorYıllık 2,5 milyona yakın yolcunun kullandığı, ancak Ulaştırma Bakanlığı DLH Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan ''''Çukurova Bölgesel Havalimanı'''' projesi nedeniyle kapatılacağı tartışmalarına konu olan Adana Havalimanı''nda, uçak park alanı genişletiliyor.
Projeler hem karada, hem denizin altında yeşile doyacakProjeler hem karada, hem denizin altında yeşile doyacakYeşil bina teknolojileri hiçbir yerde sınır tanımıyor. Ünlü mimarların tasarım projeleri denizin 400 metre altında dalgadan, Katar''da güneşten, Sidney''de ise rüzgârdan faydalanıp kendi enerjisini üretiyor.
Müşteriye ürünle "kur yapıp" raf arası iç mimari hizmeti verecekMüşteriye ürünle "kur yapıp" raf arası iç mimari hizmeti verecekSarı ve gri zemin rengi alet-hedavat satan bir markayı andırsa da The Woo bir ev dekorasyon mağazası hem de 16 mimarın tasarladığı ürünlerin satışının yapıldığı bir mağaza. Şimdilik iki mağazası var. Biri Palladium diğeri ise İstanbul Forum''da. Markanın kurucuları mimar Mete Övür, Meral Bağcı ve işletmeci Mete Armağan. Mimar ortaklardan Mete Övür, "Kendi özgünlüğünde yepyeni bir marka" diyor The Woo için.
Uras & Dilekçi Sütlüce''de camları açılan ofis yapacakUras & Dilekçi Sütlüce''de camları açılan ofis yapacakAysir Turizm, Kazak ortağı ile Sütlüce Ofis Projesi adıyla yatırım yapıyor. Projenin mimarları Emir Uras & Durmuş Dilekçi bölgenin karakterine uygun yatay ve camları açılan ofislerden oluşan bir proje çizdi.
İstanbul''da 5 metrelik tsunamiye hazırlık!..İstanbul''da 5 metrelik tsunamiye hazırlık!..Depremde dev dalgalar oluşacağı senaryosuna göre önlemler alınıyor: Güvenli yollar planlandı, 100 helikopter pisti yaptırıldı.
Kremlin hazineleri Topkapı Sarayı''ndaKremlin hazineleri Topkapı Sarayı''nda''Moskova Kremlin Sarayı Hazineleri Topkapı Sarayı''nda'' sergisiyle, Kremlin Sarayı''nın eserleri Türkiye''ye ilk kez getirilecek.
Erdoğan da yakından ilgileniyorErdoğan da yakından ilgileniyorİstanbul''un ayakta kalan en eski saat kulesi olan Tophane''deki Nusretiye Saat Kulesi, 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı''nın desteğiyle restore edilecek.
SANAA Tarafından Tasarlanan Rolex Learning Centre AçılıyorSANAA Tarafından Tasarlanan Rolex Learning Centre AçılıyorSANAA tarafından tasarlanan radikal ve deneysel Rolex Learning Centre binası 22 Şubat''ta kapılarını ziyaretçilerine açıyor. Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL)''nın bir parçası olan bina saat firması Rolex projeyi desteklediği için onun ismiyle anılıyor.
Mimarlar projelerini meslektaşlarına anlatıyorMimarlar projelerini meslektaşlarına anlatıyorÇanakkale Seramik & Kalebodur sponsorluğunda Türkiye''nin ilk mimarlık veritabanı olan ARKİV buluşmaları geleneksel toplantılarına 16 Şubat Salı günü Sapphire İstanbul binasında yaptı.
Metro Darüşşafaka''daMetro Darüşşafaka''daİstanbul Metrosu''nun 4. Levent-Hacıosman hattındaki Darüşşafaka İstasyonu''na test sürüşleri dün Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ın katılımıyla yapıldı. Yeni sistem için hazırlanan 2 bin kişilik sekizli dizi tren ilk defa kullanıldı.
Yerin 270 metre altında 11 metrelik kristaller...Yerin 270 metre altında 11 metrelik kristaller...Meksika''da bulunan Naica madenlerinde yerin yaklaşık 270 metre altında yapılan araştırmalarda bulunan dev kristaller şaşırttı... Bilim adamları, kristallerin her birinin 11 metre uzunluğunda olduğunu ve ağırlıklarının da neredeyse 55 ton geldiğini dile getirdi. Kristallerin üzerinin alçı benzeri bir maddeyle kaplı olduğu ve milyonlarca yıl içinde oluştuğu da açıklandı. Mağaranın sıcaklığının yüzde 90 nem oranıyla 48 dereceyi bulduğunu belirten uzmanlar, içeriye soğutucu giysilerle girilebiliyor. Mağaraya giren ekibin lideri George Kourunis hislerini, "Yeni bir gezegene adım atmış gibiyim" diye özetledi.
Tarih: 18 Şubat 2010 Kaynak: Sabah
Hayal-et YapılarHayal-et YapılarTarih ve Yıkım / Hayalet Yapılar, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından desteklenen, Prof.Dr. Turgut Saner, Cem Kozar ve Işıl Ünal''dan oluşan bir ekip ile yürütülen bir proje. Bu proje, İstanbul''un tarih boyunca geçirdiği yıkımları ve yeniden yapılmaları, seçilmiş olan 12 yapı üzerinden tartışmaya açıyor. Seçilen 12 yapı şu şekilde sıralanıyor: (1) Sultanahmet''deki Antiochos Sarayı, (2) Saraçhane''deki Polyeuktos Kilisesi, (3) Galata Surları, (4) Saraçhane''deki Çandarlı Hamamı, (5) Sarayburnu''ndaki İncili Köşk, (6) Saraçhane''deki Direklerarası, (7) Kağıthane''deki Sadabad Sarayı...
Louisiana Pavyonu Uluslararası İnnovasyon Ödülü''nü KazandıLouisiana Pavyonu Uluslararası İnnovasyon Ödülü''nü KazandıLouisiana Modern Sanat Müzesi heykel parkındaki yeşil pavyon geçen bir kaç ay boyunca oyun ve enerji için bir katalizör oldu. Pavyon şimdi de sürdürülebilirlik ve akıllı malzemeleri birleştiren tasarımı ile 2010 JEC İnnovasyon Ödülü''ne layık görüldü.
Avrupa''nın en modern kan merkezi açıldıAvrupa''nın en modern kan merkezi açıldıAvrupa''nın en büyük kan merkezleri arasında gösterilen Bayraklı''daki Kızılay Ege Bölge Kan Merkezi, hizmete girdi. Kan Merkezi Müdürü Dr. Gökay Gök, 5 milyon TL''ye mal olan merkezden, Ege Bölgesi''ndeki 150 hastaneye kan dağıtımını gerçekleştireceklerini ve 08.00 ile 17.30 saatleri arasında kan bağışlarını kabul edeceklerini söyledi. Bayraklı Kazım Dirik mahallesinde uzun zamandır inşaatı devam eden Türk Kızılayı Ege Bölge Kan Merkezi hizmete girdi. 8 katlı dev binanın depolarında 20 bin eritrosit, 1500 trombosit depolayabileceklerini belirten Gök, şu açıklamayı yaptı: "Kan bağışı gönüllüleri, son derece modern bir tesiste bağışlarını yapabilecek. Kafeteryamızda dinlenecekler. Yeni merkezimizde 10.00-17.30, Üçkuyular ve Alsancak''taki tesislerimizde 10.00-19.00 saatleri arasında kan bağışı kabul edebileceğiz. Ege''nin 150 hastanesine kan servisi, buradan yapılacak."
Tarih: 18 Şubat 2010 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Erkan Doğan
Tarihi Kemeraltı Karakolu taşınıyorTarihi Kemeraltı Karakolu taşınıyorYoğun insan trafiğinin yaşandığı Kemeraltı Çarşısı''nda, fiziki koşulları yetersiz, Karaburunlu Zade Hacı İbrahim Ağa Vakfı tarafından yaptırılan ve 1904''te hizmete giren tarihi yapıda hizmet veren Kemeraltı Karakolu taşınıyor.
Peter Kogler''in gözüyle İstanbulPeter Kogler''in gözüyle İstanbulAvusturyalı sanatçı Peter Kogler, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Görsel Sanatlar Yönetmenliği tarafından yürütülen, "İstanbul''da Yaşıyor ve Çalışıyor Projesi" kapsamında İstanbul''u anlatacak.
İÇMİMAR Dergisine Yepyeni Bir Yüz ve İçerikİÇMİMAR Dergisine Yepyeni Bir Yüz ve İçerikİçmimarlar Odası''nın dergisi İÇMİMAR, yepyeni bir yüz ve içerik ile artık İSİS İletişim tarafından çıkarılıyor. Derginin İSİS tarafından hazırlanan ilk, toplamda 18. sayısı 15 Şubat itibariyle dağıtıma çıktı. Dergide öne çıkan konular arasında ‘biomimik'', ‘steampunk'' gibi tasarımı etkileyen yeni kavramlar ekseninde yazılar, son dönemin gözde küresel tarzı ‘style industrial'', yat iç mekan tasarımı, Heimtextile ve Maison&Objet gibi uluslararası fuarlardan geleceğin trendlerine ilişkin ipuçları ve içmimari, mimari ve endüstriyel tasarımda ‘yeni'' olan her şeye dair haberler yer alıyor. Dergi, aboneler yanında, İçmimarlar Odası üyesi tüm içmimarlara bedelsiz olarak ulaştırılıyor. Dergiyi internet ortamında okumak da mümkün: www.icmimardergisi.org
Tarih: 18 Şubat 2010
Altın çağını yaşayan kent: DenizliAltın çağını yaşayan kent: DenizliSon 6 yılda hızlı bir değişim gösteren kent, şehircilik, siyaset, kültür-sanat ve ekonomide gerçekleştirdiği büyük atılımlarla Türkiye''de örnek şehir oldu Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, "Belediye birliklerinden ve belediyelerden onlarca yönetici her yıl Denizli''deki değişimi görmek için kente geliyor" dedi.
Ocak''ta İstanbul değerlendi Bursa kaybettiOcak''ta İstanbul değerlendi Bursa kaybettiGaranti Bankası''nın desteğiyle REIDIN.com tarafından hazırlanan ve Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli''deki konut satış fiyatları ve kira değerlerinin analizini içeren REIDIN.com Emlakendeks''in Ocak 2010 raporu yayınlandı.
Göl ortasındaki karayoluna itirazGöl ortasındaki karayoluna itirazElmalı''daki Avlan gölü kuruyunca ortasından geçirilen Elmalı-Finike karayolunun güzergâhının değiştirilmesi istendi.
"Terminal değişime ayak uyduracak""Terminal değişime ayak uyduracak"Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, son dönemde yaptıkları çalışmalarla Bursa''da turizm ve hizmet sektörünü öne çıkarmaya çalıştıklarını hatırlatarak bu değişime otobüs terminalinin de ayak uydurması için her türlü yatırımı yapmaya hazır olduklarını söyledi.
Kent Mimarisine Genç ÇözümlerKent Mimarisine Genç ÇözümlerMarshall Boya ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı işbriliği ile gerçekleştirilen "Kent Mimarisine Genç Çözümler" sergisi 17 Şubat''ta yapılan panelle birlikte açıldı.
Litpa Aydınlatma İSO 2009 Çevre Dostu Uygulama Ödülü''ne Layık GörüldüLitpa Aydınlatma İSO 2009 Çevre Dostu Uygulama Ödülü''ne Layık Görüldüİstanbul Sanayi Odası çevre bilincini geliştirmek, çevre dostu teknolojilerini kullanmaya teşvik etmek temelinde vermiş olduğu Çevre Dostu Uygulama Ödülü Litpa Aydınlatma''nın işletme müdürü Zübeyde Yazıcı’ya verildi. Her yıl düzenlenen 3 dalda verilen ödülü firmanın fabrika boyahane bölümünde kurulu, çevreci bir alternatif olan Plaforizasyon Sistemi sayesinde aldı. Bu sistemde geleneksel boya öncesi yüzey hazırlamadaki çevreye zarar veren katı, sıvı, gaz atıklar oluşmuyor ve enerji sarfiyatında %90''lara varan tasarruf sağlanıyor. Litpa Aydınlatma doğal kaynakların korunmasını hedeflerken, enerji kaynaklarınıda tüketmemek (eko-verimlilik) üzerine kurulu bir üretim anlayışını ilke edinmiştir.
Tarih: 18 Şubat 2010
2009 Mehmet Kemal Dedeman Araştırma ve Geliştirme Proje Yarışması2009 Mehmet Kemal Dedeman Araştırma ve Geliştirme Proje YarışmasıBu yıl 6. düzenlenen Mehmet Kemal Dedeman Araştırma ve Geliştirme Projesi Yarışması ödül töreni 12 Şubat Cuma günü Dedeman Oteli''nde yapıldı. Turizm ve Madencilik alanında düzenlenen yarışmayı, bu sene turizm dalında "İkinci konutların Turizm Sektöründe yeniden değerlendirilmesine ilişkin model çalışması" ile Dr. Kunter Manisa (YTÜ, Y.Mimar) ve Ar.Gör. Hasan Gül (Akdeniz Üniversitesi, İktisadi İlimler Fak.) kazandı.
ARKİV Buluşmaları-3: İstanbul SapphireARKİV Buluşmaları-3: İstanbul SapphireÇanakkale Seramik & Kalebodur sponsorluğunda 16 Şubat 2010 tarihinde gerçekleşen ARKIV Buluşmaları''nın üçüncüsü İstanbul Sapphire''de yapıldı. Buluşmaya projenin mimarı Murat Tabanlıoğlu''nun önderliğinde Nevzat Sayın, Can Çinici, Alişan Çırakoğlu, Kerem Erginoğlu, Boran Ekinci, Kurtul Erkmen, Murat Aksu, Umut İyigün, Burak Altınışık, Işıl Altınışık, Pelin Özgen ve Arkitera Mimarlık Merkezi''nden Ömer Kanıpak, Beril Azizoğlu ve Emine Merdim Yılmaz katıldı. Binanın yerleştiği arsa Büyükdere Caddesi üzerinde Dubai Towers tartışmalarıyla geçtiğimiz senelerde gündemden düşmeyen bir çevrede yer alıyor.
Otopark istiyoruzİzmir''de uzun yıllardır yeterli otopark yapılmaması bu sorunun her geçen gün katlanarak artmasına neden oldu. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre kentteki motorlu araç sayısı bir milyona dayandı. Buna karşılık otopark sayısı ise 10 bini bile zor buluyor.
"Beceriksiz deseler de metro işimiz gecikecek"Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, KİK tarafından Ege Üniversitesi-Evka-3 hattı ihalesinin iptali üzerine tepkisini böyle ifade etti.
Saraya yakışan otoparkı yapın Yeni Asır Gazetesi''nin 4 yıl ısrarla sürdürdüğü yayınlar sonucunda inşaatı gerçekleşen Torbalı Adliyesi binasında otopark unutuldu.
Avrupa Kültürel Miras Zirvesi İstanbul''da Avrupa Kültürel Miras Kuruluşları Federasyonu (Europa Nostra), Avrupa Kültürel Miras Zirvesi''ni 8-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul''da yapmaya hazırlanıyor.
K.Çekmece''de 53 binayı kapsayan çalışmaKüçükçekmece''nin inşaat yüksek mühendisi belediye başkanı Aziz Yeniay, ilçedeki binaların depreme karşı güçlendirilmesi için İstanbul Teknik Üniversitesi, Aydın Üniversitesi Deprem Kordinasyon Merkezi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ortak çalışma içerisine girdiklerini belirtti.
Yeşil Türbe''nin Çatlayan Çinileri Yazın DeğiştirilecekBursa''nın simgesi Yeşil Türbe''deki restorasyonun tamamlanmasının ardından aşırı soğuklar sebebiyle çatlayan çiniler, teknik ekip tarafından incelendi. Türbenin dış cephesinde kötü görüntüye sebep olan çinilerin havaların ısınmasıyla birlikte değiştirilmesine karar verildi. Uzmanlar, birkaç çininin aşırı soğuktan çatlamasını "binde bir hata payı" olarak değerlendirdi.
THY''nin istikbali göklerdeHavacılıkta son yıllarda önemli ataklar yapan Türk Hava Yolları (THY), tanıtım, reklam ve sponsorluk anlaşmalarıyla da adından söz ettiriyor. Güneydoğu Asya ülkelerinden Tayland''ın başkenti Bangkok''un en yüksek binası olan ve dünyanın da en yüksek gökdelenlerinden birisi olma özelliğine sahip Baiyoke Tower Tayind''a THY''nin 2010 yılı ile birlikte başlayan yeni reklam konsepti ''Globally Yours'' görseli uygulandı. 15 günlük bir çalışma sonucunda giydirilebilen reklam,2 bin 200 metrekareyle THY''nin dış mekanda kullanmış olduğu en büyük mecra olma özelliği taşıyor.
Tarih: 19 Şubat 2010 Kaynak: Yeni Şafak
İstanbul''u Haritalamakİstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı''nın katkılarıyla gerçekleşen "İstanbul 1910-2010 Kent, Yapılı Çevre ve Mimarlık Kültürü Sergi Projesi"nin tanıtım toplantısı 17 Şubat Çarşamba günü Prof.Dr. Murat Güvenç ve Prof.Dr. Sibel Bozdoğan''ın katılımları ile İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı''nda gerçekleşti.
Ankara''da üç mimarÇeşitli zamanlarda çeşitli vesilelerle değişik konularda kitaplar okuyor, eski dergileri tarıyor ve günü gelince yazmak düşüncesiyle notlar alıyorum. Bugün izninizle bu notlardan dikkat çekici bulduğum birkaçını sizinle paylaşmak istiyorum.
Kadir Topbaş: Bu memlekette iş yapmak çok zor İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, belediye icraatlarının CHP tarafından sürekli mahkemeye götürülmesine isyan etti.
Tarihî yarımadayı internette gezin! ''3dlocationearth'' statların ardından şimdi de İstanbul''un tarihî ve popüler bölgelerini 3 boyutlu olarak internet kullanıcılarının hizmetine sundu.
Avustralya''dan Çanakkale''deki 5 projeye destek Avustralya hükümeti, 95 yıl önce dedelerinin savaştığı Çanakkale''de sivil toplum örgütlerince sunulan 5 projeyi destekleme kararı aldı.
Hakan Tartan, Konak''ta "müze kenti" yaratacak Dr. Hakan Tartan, sanatçı bir aileden gelmenin verdiği kültür birikimini, kent yaşamına ''ayrıcalıklı'' hizmetler sunarak aktaran bir belediye başkanı... Eminim ki, Tartan''ın ''kültür sanatı'' her yönüyle halkın daha geniş kesimlerine ulaştırmadaki düşünce zenginliği, Konak''ı çok daha zevkle yaşanılacak bir yer haline getirecektir. Yeter ki Başkan''ın yüreğindeki festival coşkusu, sokaktaki insanın ruhuna her geçen gün biraz daha sinsin.
Çanakkale Belediyesi 5,5 Kilometre Bisiklet Yolu YaptıÇanakkale Belediyesi''nin 2009 yılında 5,5 kilometre bisiklet yolu yaptığı açıklandı. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, bisiklet yolları konusunda önceki yıllarda başlattıkları çalışmalara 2009 yılında hız verdiklerini belirterek, "Troya köprüsünden başlayıp Troya caddesi boyunca devam ederek Tansaş kavşağından 75. Yıl Parkına kadar uzanan yolun dışında Atatürk caddesinden Kipa''ya kadar 5,5 kilometrelik yolda bisiklet yolu çalışmasını tamamladık. 7 bin 760 metrekare ve 1,70 metre genişliğindeki bisiklet yolunun yapımına ise 172 bin 963 TL kaynak kullanıldı. İl merkezinde bisiklet yolları ile ilgili çalışmalarımız bundan sonra da devam edecek" dedi.
Tarih: 18 Şubat 2010 Kaynak: İHA
BSH Ev Aletleri Kurutma Teknolojisine "İklim ve Çevre için İnovasyon Ödülü"İnovasyon ve enerji verimliliğinde beyaz eşya sektörünün lider şirketi BSH Ev Aletleri, Almanya Çevre Bakanlığı ile Almanya Sanayi Federasyonu''nun (BDI) ortaklaşa gerçekleştirdiği "İklim ve Çevre için İnovasyon Ödülü" (IKU) ile onurlandırıldı.
Güneşli Kule''ye mimarlık ödülüMimarlık sektörünün uluslararası ödüllerinden biri olan ‘MIPIM Architectural Review Future Project Awards 2010’un bu yılki birincisi ‘Güneşli Kule’ projesiyle Suyabatmaz Mimarlık oldu. Yarışmayı, MIPIM fuarı İngiliz Mimarlık Dergisi Architectural Review işbirliğiyle 2002 yılından bu yana düzenliyor. Suyabatmaz Mimarlık, ödülünü, 17 Mart gecesi Fransa’nın Cannes şehrinde yapılacak törende alacak. Yarışmaya katılan projeler ise bütün dünyadan yedi 1000’e yakın katılımcının bir araya gel MIPIM Fuarı’nda sergilenecek.
Tarih: 18 Şubat 2010 Kaynak: Radikal
Haliç ve İstanbul kongre merkezleri talebi artıracakİstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, İstanbul''un toplantı kapasitesini 3 katına çıkaran yeni Haliç ve İstanbul kongre merkezlerinin, mutlaka yeni kongre taleplerini de getireceğini kaydetti.
Kültür mirasını ‘bozmadan'' korumakMimari restorasyonlardaki proje ve uygulamalar ‘sorun''larıyla birlikte ele alındı
Tarım dünyayı yok eder mi?Dünya Politikaları Enstitüsü yani Earth Policy Institute''ün son araştırmasına göre, dünyada tarım büyük baskılarla karşı karşıya.
Takvim
<<Şubat 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.