Haberler

19 Eylül 2008, Cuma

Hızla Yayılan Yavaş Şehirler Hızla Yayılan Yavaş Şehirler İtalya’nın “Yavaş Şehir (Slow City)” hareketini destekleyenler, şehir merkezlerinde araba kullanımını yasaklayarak ve McDonald’s şubeleriyle süpermarketleri kapatarak yaşanır kentler oluşturmaya çalışıyorlar. Asya’ya da sıçrayan bu akım, tüm Avrupa’da hızla yayılıyor. Toskana’nın minik Chianti şehri, 1999 yılında ilk “Cittá Slow” [İtalyanca yavaş şehir] kenti oldu, ardından Bra, Positano ve Orvieto geldi. Zamanla, yavaşlık dalgası diğer şehirler arasında yayıldı. Artık İtalya’daki 42 Yavaş Şehir’le birlikte, İngiltere, İspanya, Portekiz, Avusturya, Polonya ve Norveç’te de birçok Yavaş Şehir var. Haberin Devamı
Mimarlar sanal yarışma halindeMimarlar sanal yarışma halindeWa ismiyle bir süre önce yayına geçen Dünya Mimarlık Ağı (World Architecture Community) adlı internet sitesinin ilkini düzenlediği küresel mimarlık projesi internet oylama yarışması sonuçlandı. İlk yarışma sonucunda, ilk yirmi proje arasında Has Mimarlık Ofisi''nin üzerinde çalıştığı çevreci eğitim kompleksinin tasarımına da yer verildi. Aynı listede Charles Correa gibi önemli mimarların işleri de yer alıyor. İkinci yarışma için başvurular sürüyor.
Tarih: 19 Eylül 2008 Kaynak: Sabah
Türkiye Pavyonu, Zaragoza''da Düzenlenen EXPO 2008''de İkinci OlduTürkiye Pavyonu, Zaragoza''da Düzenlenen EXPO 2008''de İkinci Olduİspanya''nın Zaragoza kentinde 22 Haziran - 14 Eylül 2008 tarihleri arasında düzenlenen "Su ve Sürdürülebilir Kalkınma" konulu EXPO 2008''de 1.100.000 konuk ağırlayarak ziyaretçi rekoru kıran Türkiye standı, içeriğe uygun dekorasyonuyla ikinci oldu.
Peugeot’nun yarışmasında iki Türk tasarımcı ilk 10’a kaldıPeugeot’nun yarışmasında iki Türk tasarımcı ilk 10’a kaldıPeugeot''nun bu yıl beşincisi düzenlenen Tasarım Yarışması’nda Türk tasarımcılar Emre Yazıcı ve Onur Güvenç ilk 10 arasına girerek finale kalmayı başardı.
Türk halkı geçen yıl kiraya çalıştı Türk halkı geçen yıl kiraya çalıştı TÜİK’in yaptığı çalışmaya göre Türkiye genelinde hane halklarının yaptığı tüketim amaçlı harcamalar içinde en yüksek payı yüzde 28.4’le konut ve kira aldı. Onu yüzde 24.4’le gıda ve alkolsüz içecek harcamaları izledi.
GRC Pazarı Yeniden ŞekilleniyorGRC Pazarı Yeniden ŞekilleniyorYaklaşık 5 ay önce cam elyaf katkılı prekast beton üretimine başlayan Betofiber, az zamanda çok yol aldı. Geleceğin cephe kaplaması olarak sunulan GRC (Glassfibre Reinforced Concrete - Elyaf Katkılı Beton) ürünleri Türk inşaat sektörüne yeni bir soluk getirdi.
TMMOB Acaristanbul için yargıya gidiyorTMMOB Acaristanbul için yargıya gidiyorMimarlar Odası İstanbul İl Koordinasyon Kurulu ile Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Beykoz Şubesi, Danıştay tarafından yapı ruhsatı iptal edilen Acaristanbul''a Beykoz Belediyesi tarafından yeniden ruhsat verilmesini yargıya götüreceğini açıkladı.
Sızır ŞelalesiSızır ŞelalesiKayseri Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulunca 2001 yılında 2. derece doğal sit alanı olarak tescil edilen Sızır Şelalesi''ndeki çevre düzenleme çalışmaları, Sıvas Valiliği, Gemerek Kaymakamlığı ve Sızır Belediyesi ve Gemerek Köylere Hizmet Götürme Birliğinin iş birliğiyle yapıldı.
Mogan Gölü inceleme altındaMogan Gölü inceleme altındaGölbaşı Mogan Gölü''nün 30 yıllık zaman dilince geçirdiği değişim uzman bir heyet tarafından inceleniyor.
Sömürge Hakimiyeti ve Modern Mimarlık Ütopyaları: KazablankaSömürge Hakimiyeti ve Modern Mimarlık Ütopyaları: KazablankaHız yapan eski model arabalar ve öfkeli mahalle gençleri, geçmişin Fransız banliyöleri söz konusu olduğunda aklımıza gelen sahneler arasında yer alıyor. Düşük gelirli kesime hitap eden toplu konutlar ise, bu “1960’lı yılların gelişmekte olan Avrupa kenti” sahnesinin temel bileşenleri. Geliştirilen bu vizyondan ve kentlerde bugün de hala ayakta olan ilk modern sosyal konut denemelerinden, Avrupa modernizminin sömürgecilik ideallerinden kaynaklandığı anlaşılıyor.
Kurtköy makus talihini bu kez yendiKurtköy makus talihini bu kez yendiMalum İstanbul genişliyor. Hal böyle olunca dünün banliyöleri, dağ bayır bugün yerleşim alanı olarak İstanbul''a ekleniyor.
Bildiğimiz Dünyanın Sonu mu Geliyor? Bildiğimiz Dünyanın Sonu mu Geliyor? Siz benden duymuş olmayın gene, ama galiba öyle. Yani, başlıktaki sorunun cevabı, en azından dünya bilim camiasının önde gelen isimlerinin büyük çoğunluğuna göre evet.
Mimarlık, "Seçkinler Kulübü" İmajından SıyrılmalıMimarlık, "Seçkinler Kulübü" İmajından SıyrılmalıDünyanın önde gelen tasarım şirketlerinden Birleşik Krallık merkezli RMJM Mimarlık Ofisi, Stephen Lawrence Centre ile mimarlığın, siyahi ve etnik azınlık kökenli gençler tarafından gerçekçi bir kariyer hedefi olarak algılanması amacıyla ortak bir program yürütüyor.
4. Uluslararası Rotterdam Mimarlık Bienali’nin Teması “Açık Kent” Olacak4. Uluslararası Rotterdam Mimarlık Bienali’nin Teması “Açık Kent” OlacakUluslararası Rotterdam Mimarlık Bienali’nin dördüncüsü, 24 Eylül 2009 - 10 Ocak 2010 tarihleri arasında “Açık Kent - Bir Arada Varoluşu Tasarlamak” (Open City - Designing Coexistence) temasıyla düzenlenecek.
11. Uluslararası Mimarlık Sergisi Ödülleri Kazananları Açıklandı 11. Uluslararası Mimarlık Sergisi Ödülleri Kazananları Açıklandı 11. Venedik Mimarlık Bienali’nin resmi açılışının yapıldığı 13 Eylül 2008 tarihinde Teatro Piccola''da yapılan törenle 11. Uluslararası Mimarlık Sergisi Ödülleri de sahiplerini buldu.
Mükemmel Mimarlık: CERN’in Parçacık DedektörüMükemmel Mimarlık: CERN’in Parçacık DedektörüCERN’de Big Bang deneyinin yapılmaya başlandığı şu günlerde, Building Design’da 13 Temmuz 2007’de Charles Jenks tarafından kaleme alınmış yazıya yeniden göz atmakta fayda var. Mimarlar da bilim adamları gibi, kendi alanlarında sonrasında bedellerini ödeyecekleri düşünceler geliştiriyorlar. Bu eğilim birkaç nefes kesen düşünce ve iddialı kelime olarak başlıyor, fakat esasında meslek için konsepti keskinleştiriyor ve risk aldırıyor.
Corner Otel’e Hayır Platformu KurulduCorner Otel’e Hayır Platformu Kurulduİstanbul’da son dönemde hızla devam eden imar plan değişiklikleri sonucu oluşan rantın en belirgin örneklerden biri olan, İstanbul Anadolu yakasında Taşyapı tarafından inşa edilen Corner Otel''in, inşaatının durdurulması amacıyla bir platform kuruldu.
ArkiPARC 2008 İndirimli Kayıt Dönemi Sona Erdi... ArkiPARC 2008 İndirimli Kayıt Dönemi Sona Erdi... Gayrimenkul, mimarlık ve inşaat sektörlerinden önde gelen isimleri bir araya getirecek olan ArkiPARC 2008’e katılım için belirlenmiş olan indirimli kayıt dönemi sona erdi.
“Dar”a Düşen Dualar...İstanbul’u, renksiz ve dilsizliği üzerinden bir kimlik sorgusuna çektiğim, “İstanbul’u İstanbul Yapmak” başlıklı köşe yazıma pek çok cevap aldım. Nuray Togay’ın “İstanbul’a Dar Gelen Söylemler” başlıklı köşe yazısına cevap hakkımı, terminolojisini bir manyetik alan gibi kullanan söz konusu yazıdan bazı alıntılar yaparak kullanmak istiyorum izninizle.
Başkan Aziz Kocaoğlu''ndan EXPO Açıklaması: "Sadece Görevimizi Yaptık"İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in EXPO adaylık çalışmaları çerçevesinde ödenen 2 milyon Euro’nun soruşturma konusu edilmesi üzerine bir açıklama yaparak, “Bu para, kentin EXPO sürecinde karşılaştığı finansal darboğazların giderilmesi için ödenmiştir.
Alsancak Limanı yine sıkıştı Hizmetteki yetersizliğin yanı sıra, bir vincin arızasının giderilmemesi, gemilerin bekleme süresini uzattı. Kaptanlar rotayı Pire ve İstanbul''a çevirdi.
Basmane''ye gökdelen Sevil ailesine ait alana iş merkezi yapılması için son engel de aşıldı. Konak Belediyesi ve Koruma Kurulu daha önce projeyi onaylamıştı.
Çeşme''ye sualtı parkı kurulacak İzmir ve Çeşme''nin turizmdeki yerini daha da güçlendirmek amacıyla kurulan destination İzmir, dalış turizminde ideal bir adres olan Çeşme''de sualtı parkı kurulması için çalışma kararı aldı.
Kentsel rantlara vergi geliyor Gelir Vergisi Kanunu büyük çaplı değişikliğe uğruyor. İşte 90 maddelik taslaktan öne çıkan düzenlemeler... Gelir vergisinde köklü reformlar getiren kanun taslağı hazırlandı.
Adana metrosu 2009''da tamamlanacak Adana''da yapımı 10 yıldan bu yana süren hafif raylı sistem çalışmalarının gelecek yıl mart ayında tamamlanacağı bildirildi.
Deprem için bir şey yapılmıyor demeyinDünyanın en büyük bölge afet müdahale ve lojistik organizasyon merkezi İstanbul Tuzla’da kuruluyor. Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali, merkezin Akfırat beldesi sınırlarında 130 dönümlük alana kurulacağını belirterek, “Afet Müdahale Merkezi bir depremde kolay ve hızlı müdahale yapabilmesi, yiyecek, giyecek ve barınma ihtiyacına cevap verilebilmesi amacıyla inşaa edilecek. İki adet helikopter pisti, afet eğitimi simülasyon parkuru ile iki dev depo bulunacak. Bu depolarda, 86 bin çadır saklanacak” dedi.
Tarih: 19 Eylül 2008 Kaynak: Radikal
"Aksaray Belediyesi imar ihalelerinde yolsuzluk yapıldı"MHP''li milletvekilleri, Aksaray Belediyesindeki imar ihalelerinde usulsüzlük ve yolsuzluk yapıldığını ileri sürdüler.
Noel Baba Ören Yeri Kazısı Sona Erdi Antalya"nın Demre ilçesindeki MS 4"üncü yüzyıldan kalan Noel Baba Müzesi ören yerinde yürütülen kazıların bu yılki bölümü tamamlandı. 20’nci yılını dolduran kazının bu yılki bölümünde, yapının kuzey, kuzeybatı ve kuzeydoğu bölümünde çalışıldığı söylendi. Yapının tarihine ışık tutacak yeni sikkeler ve eserler bulunduğunu bildirilirken sikkelerin okunmak üzere Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne gönderildiğini belirtildi Ayrıca yapı çevresinde batıdan doğuya yer mozaikleri ile açılan yeni yapılarda seramik yağdanlıklar ve kalıntılar bulunduğunu ifade edilirken kilisenin kuzeyindeki Başpiskopos Sarayı"nda yan yana yatmış bir çiftin iskeletinin de ortaya çıkarıldığını kaydetti. Öte yandan, Noel Baba Müzesi’nin Türkiye’de en çok ziyaret edilen ören yerlerinin başında yer aldığına dikkati çeken müze yetkilileri, bu yılın ilk sekiz aylık döneminde müzeyi 343 bin 989 yerli ve yabancı turist ziyarete ettiğini açıkladılar.
Tarih: 19 Eylül 2008 Kaynak: Birgün
''Su başkenti'' İstanbulİstanbul, 2009''da dünyanın dört bir yanından gelecek su uzmanlarını ağırlamaya hazırlanıyor. 20 bin bilimcisinin katılacağı zirve sonrası Türkiye 3 yıl boyunca Dünya Su Başkenti olarak anılacak.
Kağıthane deresine deniz suyu akacakKağıthane’nin modern bir görünüme kavuşması için çok çalıştıklarını söyleyen Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, "Hazırladığımız 3D (Deniz Suyu, Demiryolu, Dönüşüm) projesi, ilçemizin değerine değer katacak" dedi.
‘İstanbul 2010’ HarcanıyorEylülle birlikte kültür ve sanat etkinlikleri de yoğunlaştı... İstanbul’dakilerin ortak özelliği, “Avrupa Kültür Başkenti” vurgulamaları. Davetiyelerinde, afişlerinde hep “2010 logosu”...
"Acaristanbul" tartışmaları devam ediyorYıkılmasına karar verilen Acaristanbul villaları için Beykoz Belediyesi''nce yeniden ruhsat verilmesiyle ilgili olarak, TMMOB Mimarlar Odası, Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül ile diğer yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağı, ayrıca ilgili kararın iptali için yargıya başvuracağı bildirildi.
Gökçek’ten Kızılay’a serbest taksi durağıAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, taksi duraklarının modern hale getirileceğini ve Kızılay’da serbest taksi durakları yapılacağını bildirdi.
Gökçek’ten ODTÜ mesajıAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, önceki gün ODTÜ’deki öğrenci eylemiyle ilgili olarak, birkaç gencin "meydan okumasıyla" bu işlerin çözüme kavuşturulamayacağını söyledi.
Orman alanlarının rehabilitasyonuOrman Genel Müdürlüğü tarafından, 31 Temmuz 2008 tarihinde başlayan ve 5 gün süren Antalya''nın Manavgat ve Serik ilçelerindeki orman yangınlarından sonra, orman alanlarının yangına dayanıklı hale getirilmesi amacıyla başlatılan, ''''Yanan Alanların Rehabilitasyonu ve Yangına Dayanıklı Ormanlar Tesisi Projesi" nin (YARDOP) tanıtım toplantısı, Antalya Kültür Merkezi''nde (AKM) yapıldı.
Yatırıma kaynak için kurumlar arsalarını satacak2009 yılı yatırımları için yeni kaynak "kamu kurumlarının menkul ve gayrimenkulleri" olarak belirlendi.
Paçallamasak da sıkıntı yaşanmazKızılırmak suyuyla ilgili olarak ASKİ Genel Müdürü Kamil Kılıç ilginç bir açıklama yaparak, "Olağanüstü gelişmeler olsa ve suyun tamamını Kızılırmak’tan versek bile bir sıkıntı olmaz. Çünkü bu suda ağır metaller ve tarım ilaçları bulunmuyor" dedi.
Maliye Bakanlığı konut yaptıracakMaliye Bakanlığı''nın turizm bölgesi Antalya''da Hazine arazisine kat karşılığı yaptıracağı konutların temelinin ekim ayında atılacağı bildirildi. Antalya Defterdarı Hidayet Mat, âtıl bulunan Hazine arazilerinin değerlendirilmesi amacıyla, Duraliler Mahallesi''ndeki Hazine arazisine, orta gelirlilere hitap edecek konutların kat karşılığı yapımı için proje hazırladıklarını söyledi. Mat, Kombassan Holding''e bağlı Kom Yapı AŞ tarafından kat karşılığı yapılacak konutların temelinin ekim ayında atılacağını kaydetti. Konutlar 150-175 bin YTL arasında satılacak.
Tarih: 19 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
Marmara Denizi derin komadaSevinç-Erdal İnönü Vakfı bünyesinde Marmara Denizi’nde incelemeler yapan araştırma grubunun başkanı M. Levent Artüz, Marmara Denizi’nde canlı yaşamının bitme noktasına geldiğini öne sürdü. Artüz, dün Marmara Denizi’nde 1-14 Ağustos tarihleri arasına yaptıkları araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Bugün Marmara’ya özgü 144 yerli balık türünden hiçbirinin kalmadığını söyleyen Artüz, "Ne sinarit, ne kılıç, mercan. Marmara’yı bir hastaya benzetirsek, koma halinde, ölümü bekliyor. Vahim bir durumla karşı karşıyayız. Marmara yoğun bir kirlilik baskısı altında" dedi.
Tarih: 19 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Mustafa Kınalı
12’nci büyük gölümüz Eber’i de yok ettikKuraklık, küçük çıkar hesapları, denetimsizlik ve küresel ısınma, Türkiye’nin 12’nci büyük gölü olan Afyonkarahisar’daki Eber Gölü’nü sonunda bitirdi.
Yeşil isteyen manava gitsinBasın toplantısında "Yeşillik görmek isteyen varsa manava gitsin" diyen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey’e çevreciler tepki gösterdi. 5 sivil toplum örgütü adına yapılan açıklamada "Yeşili korumalıyız ki toprağı koruyalım, sonra da manava yeşillik gelebilsin" denildi.
İstanbul’daki yeşil alanlara yeni ihanetSon günlerde kamuoyunu sıkça meşgul eder oldu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce yapılan 4300’den fazla plan tadilatı ve bunların sonuçları. Rüşvet, irtikap, istifalar, rant kavgaları İstanbul’un nasıl bir saldırı altında kaldığının göstergeleri oldu...
Firavun II. Ramses’in tapınağı bulunduMısır’da kazı çalışması yapan Mısırlı arkeologlar Firavun II. Ramses’e ait bir tapınak buldu. Mısır haber ajansı Mena’dan yapılan açıklamaya göre, eski Mısır’da 19. hanedanın firavunu II. Ramses için yapılan tapınak başkent Kahire’nin doğusundaki Ayn Şams bölgesinde bulundu. Tapınakta II. Ramses’in dev heykelinden parçaların yanı sıra tapınağın yapımında kullanılan döşeme taşlarının da bulunduğu belirtildi. 20’li yaşlarının başında tahta geçen ve M.Ö. 1304 yılından MÖ 1237’ye kadar Mısır’ı yöneten Firavun II. Ramses’in 90 yaşına kadar yaşadığı tahmin ediliyor.
Tarih: 18 Eylül 2008 Kaynak: Taraf
DYO''ya Avrupa''dan nano boya patentiAvrupa Patent Ofisi (EPO), DYO''nun nano ürünlerine patent belgesi verilmesi kararı aldı. Yaşar Boya ve Kimya Grubu Ar-Ge Koordinatörü Gülsen Çeliker. yaptığı yazılı açıklamada, DYO''nun fotokatalitik boyalarda solgel yöntemiyle nano patent alma başarısını gösteren ilk ve tek Türk şirketi olduğunu belirtti. DYO''nun 24-26 Eylül 2008 tarihlerinde AB''ye üye 27 ülkenin yanı sıra Norveç ve İsveç''in de üye olduğu Avrupa Boya Üreticileri ve İthalatçıları Konseyi''nin (CEPE) Berlin''de düzenleyeceği zirvede Türkiye''yi temsil edeceğini bildiren Çeliker, zirvede, nano teknoloji alanındaki çalışmalarını dünyaca ünlü kuruluşların üst düzey yöneticilerine anlatacaklarını ifade etti.
Tarih: 18 Eylül 2008 Kaynak: Dünya
ABD’den Erdoğan’a Sulukule mektubuABD Kongre üyesi ve Helsinki Komisyonu Eşbaşkanı Alcee L. Hastings, Sulukule’de sürmekte olan kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili olarak endişelerini geçen nisan ayında Başbakan Erdoğan’a gönderdiği bir mektupla dile getirdi.
Halk krizin yükünü üstlenmemelidir! ABD’de konut kredilerinin geri dönememesiyle başlayıp finans-borsa alanından sigortalara sıçrayan ve ABD’nin “sınırları”nı aşarak Asya-Avrupa borsalarını da etkisi altına alıp...
Yurtta inşaatta büyüme yüzde 2 olunca... Türkiye''de son dönemde kamunun ciddi taahhüt işlerinin olmaması, duble yol ve TOKİ ihalelerinde de siyasal kayırma iddiaları, önemli büyüklüğe ulamış inşaat şirketlerimizi yurtdışı ihalelere yöneltti.
Enerji darboğazı Tabloya bakıyoruz; 2008 yılının ilk yedi ayındaki dış ticaret açığı 45 milyar dolara yükselmiş. Ham petrol, akaryakıt, doğalgaz ve kömür gibi enerji maddeleri ithalatı ise 24.3 milyar dolara ulaşmış.
İngiltere mortgage devi sallandı İngiltere’nin en büyük tutsat (mortgage) sağlayıcısı olan Halifax’ın dünyanın dev finans kuruluşlarını iflasa sürükleyen krizin potasına girdiği ve şirketin hisselerinin 48 saatte üçte bir oranında değer kaybettiği bildirildi.
Müteahhitler yurtdışından moral veriyor Türkiye, geçen yıl yurtdışından aldığı 19.5 milyar dolarlık taahhüdü, bu yıl 25 milyar dolara yükseltmeyi hedefliyor. İç piyasa daralmaya devam ediyor Dünya, ekonomik krizle boğuşuyor.
Marmaris''te isyan varTurizm cenneti Marmaris’in yarısını kaplayan alanda maden araması için 41 şirkete ruhsat verildiği ortaya çıktı. Duruma tepki gösteren çevreciler izinlerin iptali için başvuruda bulundu.
Çevreci Yurttaşlık Yeni emisyon raporu üzerinde durma fırsatı bulamamıştık, bu arada Türkiye’de “çevrecilik nedir ne değildir, kim çevrecidir, kim değildir?” tartışması da devam ediyor.
El birliğiyle çevre katliamıTMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Yılmaz Kilim ve Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği Başkanı Ahmet Demirtaş, bugün özellikle kıyı bölgelerde yaşanan çevre sorunlarında turizmcilerin payının büyük olduğunun altını çizdiler.
Denizler Tehlikenin Eşiğindeİklim değişimleri çoktandır herkesin derdi. Buna çevrenin, doğanın, havanın, toprağın, suyun durdurulamayan kirlenmesi de eklendiğinde insan yaşamına olduğu gibi yerküredeki canlıların tümü ve gelecek nesiller için de büyük tehdit oluşturuyor.
İmar Yolsuzlukları (2)Dernekler eliyle yapılan yolsuzlukların nasıl gerçekleştiğini geçen hafta açıklamaya çalışmıştık. Bugün de arsa rantının yarattığı imar yolsuzluklarının nasıl yapıldığını belirtmeye çalışacağız.
Susuz İstanbul ‘su başkenti’ unvanı taşıyacakSu sıkıntısı çeken İstanbul’un 2009 yılından itibaren 3 yıl “Dünya Su Başkenti” unvanını taşıyacağı açıklandı. Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada Bakanlar Kurulu’nda, 16 Mart 2009 tarihinde Türkiye’de başlayacak 5. Dünya Su Forumu’ya ilgili olarak Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun bilgi sunduğunu söyledi. Çiçek, toplantıya 20 bin civarında katılımın beklendiğini belirtti. Çiçek, “3’er yılda bir yapılıyor. 2009’dan itibaren 3 yıl süreyle İstanbul Dünya Su Başkenti unvanını da taşıyacaktır. Türkiye’nin tanıtımı açısından da önemli” diye konuştu. Daha önce bu toplantıların Katar, Fas, Hollanda ve Meksika’da yapıldığı belirtildi.
Tarih: 18 Eylül 2008 Kaynak: Milliyet
"İnciraltı, bir an önce planlansın" ''Bölge, kaderine terk edildi'' diyen Dernek Başkanı Ekrem Şen zaman kaybı yüzünden, İzmir ve ülkenin zarara uğradığını söyledi.
İnşaatçı da acil eylem planı istiyorTüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Başkanı Tahir Tellioğlu, inşaat sektöründe büyümenin bu yıl genel büyüme oranının altında kalarak yüzde 2’yi bile bulamadığını söyledi. Tellioğlu, “Bu durumda Türkiye ekonomisinin yüzde 2’den fazla büyümesi mümkün değil. Hükümet inşaat sektörü için de acil eylem planı ortaya koymalıdır” dedi. Tellioğlu, inşaat sektörünün gayri safi milli hasıladaki payının yüzde 33 olduğuna dikkat çekerek, 2 bin yan sanayi kolunun etkilendiğini ve bu yönüyle “büyümeyi belirleyen birinci sektör” olduğunu kaydetti.
Tarih: 18 Eylül 2008 Kaynak: Milliyet
Aslantepe''de tunç dönemine ait yerleşim yeri bulundu Dünyanın ilk sarayının bulunduğu Malatya''daki Aslantepe''de tunç dönemine ait bir yerleşim yeri, Hitit dönemine ait bina kalıntısı bulundu. Kazı Başkanı İtalyan Profesör Marcella Frangipane, "Burada ortaya çıkardığımız sur duvarı eski tunç döneminden kalmış, bu da milattan önce 2900-2800 yıllarına denk geliyor. Bu tam tepe üstünde, akropol gibi bir duvar.'''' dedi. Aslantepe''nin çok enteresan bir tarihe sahip olduğunu anlatan Frangipane, sur duvarının hemen yanında içinde ocak ve fırınların da bulunduğu büyük ev kalıntılarına ulaştıklarını söyledi. Ardından da, "Demek ki, bu tepe üstünde en büyük 3000-2500 yıllarına ait evlerden oluşan bir yerleşim yeri vardı, fırınlarda yemek yaptılar." ifadesini kullandı.
Tarih: 18 Eylül 2008 Kaynak: Zaman
Acaristanbul''a Dava Üstüne DavaYıkılmasına karar verilen Acaristanbul villaları için Beykoz Belediyesi tarafından yeniden ruhsat verilmesi üzerine Çevre Bakanlığı ruhsatın iptali için yeniden dava açtı.
Azmak Deresi adeta cennetten köşe olduBüyükşehir, Gümüldür’de bataklıktan farksız bölgede 7 ayda adeta mucize yarattı.
''Harabe binayı tarihî eser sayanlar yanlıştan dönmeli'' Zonguldak''ta viyadüklü yol açılışını yapan TBMM Başkanı Köksal Toptan, eski lavuar (kömür yıkama tesisi) binasının tarihî eser gerekçesi ile yıkımına izin verilmemesini eleştirdi.
Sulukule''den hüzünlü ayrılık Fatih''te ''''Sulukule'''' olarak bilinen Neslişah Sultan Mahallesi''nde oturan vatandaşlar, yürütülen yenileme projesi kapsamında Gaziosmanpaşa Taşoluk''ta TOKİ tarafından inşa edilen yeni evlerine taşınmaya başladı.
Anadolu''nun en büyük anıtsal yapısı bulunduÇorum''un Ortaköy İlçesindeki Şapinuva ören yerlerinde sürdürülen kazı çalışmalarında, Anadolu''nun en büyük anıtsal yapılarından biri olan "Ağılönü Kutsal Alanı"nın gün ışığına çıkarıldığı bildirildi.
ODTÜ’den Gökçek’e mesajODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar, üniversitenin yeni akademik yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e tepki gösterdi. ODTÜ’nün etkisinin tüm Türkiye’yi kapsadığını, ODTÜ’nün Ankaralılar’ın sosyal, kültürel ve entellektüel yaşamında önemli bir zenginlik kaynağı olduğunu dile getiren Prof. Dr. Ahmet Acar, şunları söyledi: “Yerel yönetimlerden, üniversitelerin başarılı olmaları, daha iyi eğitim ve araştırma yapmaları için verecekleri desteklerin gayreti ve planlaması içinde olmalarını bekliyoruz. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin özellikle son aylarda yoğunlaşan tasarrufları, maalesef, böyle bir bilinç ve anlayıştan uzak olduğun gösteriyor.”
Tarih: 18 Eylül 2008 Kaynak: Radikal
Corio Türkiye''den vazgeçmediAvrupa''nın en büyük emlak şirketlerinden Corio, Türkiye için daha önce planlanmış yatırımlarından bazılarının iptal edildiği haberlerini yalanladı. Şirketin sözcüsü Ingrid Prins, Türk basınında Corio''nun Türkiye yatırımlarından vazgeçtiği şeklinde çıkan haberlerin ''tamamen anlamsız'' olduğunu söyledi. Prins "Corio Türkiye için hazırladığı planları uygulamaya devam edecek. Corio Türkiye''de toplam 900 milyon euro yatırım gerçekleştirmeyi planlıyor. Bu miktar hem mevcut projeleri ve gelecekte gerçekleştirilecek yatırımları içeriyor" dedi.
Tarih: 18 Eylül 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Duble yollar yatırım bütçesini 5.4 milyar YTL artırdı2009 yılı yatırım harcamaları için yapılan Yüksek Planlama Kurulu toplantısı, gelecek yıl yapılacak yerel seçimler öncesinde hükümetin içine girdiği "yatırım yarışını" da ortaya koydu.
Başarımızın arkasında uyum ve saygı varİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Geriye baktığımızda, dönemimizde hep birlikte İstanbul’a çok şeyler yaptığımızı ve çok önemli izler bıraktığımızı görüyoruz” dedi.
İhmal ya da hata var düzeltmeye çalışıyoruzCHP’lilerin Çamlık Forum Alışveriş Merkezi uygulamalarının yanlış olduğu iddialarına Denizli Belediye Başkanı AKP’li Nihat Zeybekci basın toplantısıyla yanıt verdi.
Tapu yerine icra şoku fırtınasıBodrum Bitez’de üç yıl önce Sarnıç Evleri’nden Yapı Endüstrisi’den aldıkları konutların tapularını beklerken icra şoku yaşayanlara, yenileri eklendi.
Tankla topla gelse giremezODTÜ’nün açılış töreninin ardından ODTÜ’lüler okul içinde bir protesto eylemi düzenledi. ODTÜ Mezunlar Derneği Başkanı Himmet Şahin, "Gökçek, tanklarıyla toplarıyla gelse de ODTÜ’ye giremez" dedi.
Tellioğlu: İnşaat sektörü adeta çöktüTüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Başkanı Tahir Tellioğlu, inşaat sektöründe büyümenin bu yıl genel büyüme oranının altında kalarak yüzde 2''yi bile bulamadığını bildirdi.
İsviçreli Viatrans ’likör fabrikası’na ortak olduİsviçreli Viatrans likör fabrikası için oluşturulan ortak girişime 84 milyon YTL ön avans yatırarak yüzde 40 ortak oldu. Anlaşma dahilinde yeni ortak Viatrans maliyeti payına düştüğü oranda finanse edecek.
TH & İDİL''in "25. Yıl Mimarlık Sergisi" Erciyes Üniversitesi''nde SergilenecekKasım 2007’de İzmir’de, Şubat 2008’de Adana’da ve Mayıs ayında Ankara’da izlenen "TH & İDİL - 25. Yıl Mimarlık Sergisi”, 19 Eylül’den itibaren Kayseri’de, Erciyes Üniversitesi’nde sergilenmeye başlayacak.
Takvim
<<Eylül 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.