Haberler

19 Nisan 2007, Perşembe

Milano''da Tasarımla Dolu Bir HaftaMilano''da Tasarımla Dolu Bir HaftaMilano 18-23 Nisan 2007 tarihleri arasında her sene olduğu gibi sadece Avrupa’dan değil bütün Dünya’dan gelen en yetenekli tasarımcıları, üreticileri ve tasarım meraklılarını ağırlıyor. Milano’daki tasarım etkinliklerinin bir ayağını Massimiliano Fuksas tarafından tasarlanan ve 2006 yılında hizmet vermeye başlayan Milano Yeni Fuar Alanı’nda düzenlenen I Saloni etkinliği oluşturuyor. I Saloni etkinliği, 46. kez kapılarını ziyaretçilere açan Uluslararası Mobilya ve Mobilya Aksesuarları Fuarı, 24. kez düzenlenen Euroluce Uluslararası Aydınlatma Bienali ve gençlere kendilerini gösterme firsatı sunan ve 10. yılını kutlayan SaloneSatellite’dan oluşuyor. Haberin Devamı
Ulusal Mimarlık Yarışmaları SempozyumuUlusal Mimarlık Yarışmaları Sempozyumuİzmir Mimarlar Odası’nın organizasyonuyla 14 Nisan Cumartesi günü İzmir Sanat''ta gerçekleşen Ulusal Mimarlık Yarışmaları Sempozyumu Mimarlar Odası Genel Başkanı Bülent Tuna''nın açılış konuşmasıyla başladı.
Redevco, Erzurum’a 45 milyon Euro yatıracakRedevco, Erzurum’a 45 milyon Euro yatıracakTicari gayrimenkul alanında Avrupa’nın en büyüklerinden olan, alışveriş merkezi alanında uzman Redevco, Türkiye’de yapmayı planladığı bir milyar Euro’luk yatırım çerçevesinde Erzurum’a 45 milyon Euro’luk bir iş merkezi yapacak.
3 yılda 165 bin metrekarelik ofis geliyor3 yılda 165 bin metrekarelik ofis geliyorKiraların her geçen yıl arttığı ve boşluk oranlarının da istikrarlı olarak düştüğü İstanbul''da gelecek 3 yıl içinde 165 bin metrekarelik yeni ofis inşa edilecek.
Gaznelilerden kalan minare Dünya Kültür Mirası listesindeGaznelilerden kalan minare Dünya Kültür Mirası listesindeBirleşmiş Milletler''e (BM) bağlı UNESCO, Afganistan''da ilk kez bir minareyi ''Dünya Mirası'' listesine alarak koruma altına aldı.
Bornova Kültür Merkezi için geri sayım başladıBornova Kültür Merkezi için geri sayım başladıBüyükşehir Belediyesi’nin Bornova Özdar Caddesi üzerinde yapacağı kültür merkezinin ihalesi Mayıs başında gerçekleştirilecek. Merkezin gelecek yılın Mart ayında tamamlanması planlanıyor.
Mardin Kalesi yıkılma tehlikesiyle karşı karşıyaMardin Kalesi yıkılma tehlikesiyle karşı karşıyaMimarlar Odası Mardin Şube Başkanı Yılmaz Altındağ, Mardin Kalesi''nin yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı. Altındağ, kale ile ilgili yaklaşık iki yıl önce bir rapor hazırladıklarını belirterek, kale eteklerindeki kaya parçalarının büyük bir tehlike arz ettiğine dikkat çekti.
Lüks konutta zam şampiyonu oldukLüks konutta zam şampiyonu oldukİstanbul, dünya kentleri arasında A+ konutta yüzde 90 ile en çok fiyat artışı yaşayan kent olurken, ortalama fiyat artışında da dünya 3''üncüsü oldu.
Teker: Konut sektörü ''vahşi batı'' gibiTeker: Konut sektörü ''vahşi batı'' gibiFinansal açıdan denetime tabi tutulmayan konut sektörünün ciddi riskler taşıdığını söyleyen Teker, "Ama ''İnşallah size ev yapacağım, 300 bin dolar ver'' diyeni kimse kontrol etmiyor" dedi.
Türkiye’de istikrar korunursa yabancı ’limitsiz’ yatırım yaparTürkiye’de istikrar korunursa yabancı ’limitsiz’ yatırım yaparİngiliz gayrimenkul yatırım şirketi FCM Salamanca, Yeşil İnşaat’ın İstanbul Esenyurt’taki 10 bin konutluk Modernist projesine yüzde 50 ortak oldu.
Whirlpool Mutfak Sanatları Akademisi (WMSA)’nden Çalışanlara Pratik LezzetlerWhirlpool Mutfak Sanatları Akademisi (WMSA)’nden Çalışanlara Pratik LezzetlerWhirlpool Mutfak Sanatları Akademisi’nin (WMSA) dünyaca ünlü şefleri, Mayıs ayında yemek tutkunlarına pratik yemekler, organik lezzetler, vejetaryen yemekleri ve bıçak kullanım teknikleri gibi çeşitli konularda eğitim veriyor.
Tasarım Merkezi (TM) Dergisi''nin Nisan Sayısı ÇıktıTasarım Merkezi (TM) Dergisi''nin Nisan Sayısı ÇıktıTasarım Merkezi(TM) Dergisi Nisan ayında 5. sayısıyla yayın hayatında devam ediyor. Yine temel bir konsept üzerinden kurgulanan dergi, Anadolu’dan, Gündem: Çocuk Çevresi, Tasarım ve Geleceğin Gündemleri ve İnovasyon başlıklarından oluşuyor.
İstanbullular projeleriyle İstanbul’a yön verecekİstanbullular projeleriyle İstanbul’a yön verecekBüyükşehir Belediyesi, İstanbulluların yönetime katılımını sağlamak amacıyla, şehrin sorunlarının çözümüne yönelik proje üreten vatandaşlara 5 bin YTL’ye kadar destek verecek. Başkan Kadir Topbaş’ın talimatıyla başlatılan çalışma kapsamında Büyükşehir’in hizmet verdiği tüm alanlarda proje sunulabilecek.
UNESCO Sürecinde İstanbulUNESCO Sürecinde İstanbulAvrupa ile Asya''nın kesiştiği coğrafyada üç imparatorluğun başkenti İstanbul 1985 yılından beri UNESCO Dünya Mirası ünvanına sahip. Dünya mirasına aday olmak, seçilmek ve bu ünvanı korumak uzmanların, bürokratların ve diplomatların birlikte çalıştığı karmaşık bir süreç. Bu süreçte görev alan Prof.Dr. Cevat Erder (ODTÜ, ICOMOS - Türkiye), Prof.Dr. Zeynep Ahunbay (İTÜ, ICOMOS-Türkiye) ve Mehmet Gürkan (Kültür ve Turizm Bakanlığı) "Dünya Mirası" ünvanının anlamını, başvuru ve seçim aşamalarını ve "Tehlike Altındaki Dünya Mirası" listesine alınma tehdidi altındaki İstanbul''un dünyaya karşı sorumluluklarını 17 Nisan 2007 Salı günü saat 18:30''da Pera Müzesi Konferans Salonu''nda anlattılar.
İstanbul turizmde hala gerideİstanbul turizmde hala gerideTürkiye turizmde hala dünya devleriyle aynı kulvarda değil. Türkiye''nin cazibe merkezi İstanbul, Paris, New York, Londra gibi şehirlerin çok gerisinde kalıyor.
Çeşme Sheraton çok eşli Katarlıyı spa ile tavlayacakÇeşme Sheraton çok eşli Katarlıyı spa ile tavlayacakSheraton Grubu’nun dünyada franchise verdiği tek şirket olan Dilek Holding, sahibi olduğu Çeşme Sheraton’daki kongre salonu ve spa tesislerini 12 milyon dolar yatırımla yeniledi...
Amazonların kayıp kenti aranıyorAmazonların kayıp kenti aranıyorEfsanevi kadın savaşçılar Amazonların yaşadığı yöre olarak bilinen Samsun''un Terme ilçesi Gölyazı beldesinde, Amazonların yaşadığı iddia edilen kayıp şehri bulmak için çalışma başlatılacağı bildirildi.
"Eyfel Paris’in, AKM Cumhuriyet’in sembolüdür""Eyfel Paris’in, AKM Cumhuriyet’in sembolüdür"Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un, “Türkiye’yi Sydney Opera Binası gibi bir binaya kavuşturacağız” dediği Atatürk Kültür Merkezi’nin akıbeti tartışılmaya devam ediyor. Doğan Tekeli: “Eyfel Kulesi nasıl Paris’in sembolü ise AKM de Cumhuriyet döneminin sembolüdür, yıkılmamalıdır.”
AKM için herkes eteğindeki taşı döktüAKM için herkes eteğindeki taşı döktüKültür-Sanat dünyası nicedir AKM ve Muhsin Ertuğrul Sahnesi''nin akıbetini tartışıyor. Gün geçmiyor ki yeni bir gelişme yaşanmasın. Sahiden AKM ve Muhsin Ertuğrul Sahnesi ne olacak?
Jean Nouvel AtölyesiJean Nouvel AtölyesiCraig Wood projeyi şöyle tanımlıyor: “Tasarım inanılmaz ışığını, Manhattan endüstriyel liman bölgesindeki atmosferden ve şehrin yapısından alıyor”. 19. Street ve West Side Highway kavşağındaki Manhattan Hudson Nehri boyunca devam eden Nouvel’in “bir vizyon makinası” olarak tanımladığı proje 23 katlı olarak başlamış.
KONE’den Deprem Sertifikalı AsansörKONE’den Deprem Sertifikalı AsansörSektöre getirdiği yenilikler ve çıkardığı ürünlerle standartları oluşturan KONE, Türkiye gibi deprem kuşağında bulunan bir ülkede depremi algılayıp önlem alan deprem sertifikalı asansörleriyle hizmet sunuyor.
Herkese Açık Bir Vadi, Herkese Açık Bir AKMHerkese Açık Bir Vadi, Herkese Açık Bir AKMArkitera Mimarlık Merkezi’nin 16 Nisan 2007 Pazartesi günü Bahçeşehir Üniversitesi’nde düzenlediği, mimarlardan, sanatçılardan ve sivil toplum örgütlerinden 250’nin üzerinde katılımcı ile gerçekleşen İstanbul Forumu Toplantıları “AKM ve Kongre Vadisi” panelinde uzmanlar ortak olarak; Atatürk Kültür Merkezi’nin yıkılması ve Harbiye’nin örtülerek Kongre Vadisi’ne dönüştürülmesi yerine, bu bölgelerin halkın kullanımına açılması gerektiğini belirttiler. Prof.Dr. İhsan Bilgin, Taksim Bölgesi’nin İstanbul’da son 50 yılın en iyi tasarlanmış bölgelerinden biri olduğunu ve bu bölge ile sürekli uğraşıldığını belirterek panelin açılışını yaptı. Özellikle Taksim Meydanı’ndaki metro çalışmaları gibi, bütünlük içinde ele alınmayan işler nedeniyle, döneminin ilginç özelliklerini yansıtan bölgelerin, küçük planlarla ve hamlelerle değiştirildiğini söyledi.
Mimarlık, Tasarım ve Sanat Öğrencileri Eskişehir''de BuluşuyorMimarlık, Tasarım ve Sanat Öğrencileri Eskişehir''de BuluşuyorTürkiye''de ve KKTC''de mimarlık tasarım sanat bölümlerinde okuyan öğrencileri bir araya getirmeyi amaçlayan "Eskişehir Mimarlık Tasarım Sanat Öğrencileri Buluşması" bu yıl Anadolu Üniversitesi''nde gerçekleştiriliyor.
Bilgi - Mimarlık Atölyesi Fikir Projesi Yarışması Sergisi Ziyaretçilerini BekliyorBilgi - Mimarlık Atölyesi Fikir Projesi Yarışması Sergisi Ziyaretçilerini BekliyorBilgi - Mimarlık 2006 - 2007 akademik yılı atölye etkinlikleri kapsamında ve Bilgi - Mimarlık programına kayıtlı öğrenciler arasında, Galata A.Ş.’nin desteğiyle, geçtiğimiz ay bir fikir projesi yarışması düzenlendi.
Modern Mimarlık Mirası ve KentMimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Kentsel Tasarım Bilim Dalı''nın organize ettiği "Modern Mimarlık Mirası ve Kent” paneli, 18 Nisan 2007 tarihinde, Mimar Sinan Üniversitesi Oditoryumu’nda gerçekleşti.
Alışverişte bölgesel merkez modasıKale Center Güngören''de 80 milyon dolarlık yatırımla alışveriş merkezi kuruyor. Müstakiller İnşaat''ın 28 milyon dolarlık yatırımı Hayatpark da Bağcılar''da eylül ayında hizmete giriyor. Kale Center, bölgede sosyal hayatı değiştirmeye talip Alışveriş merkezi yatırımlarının merkezi olan İstanbul''da yeni yatırımlar yavaş yavaş şehir merkezlerinden, bölgesel ''center''lara yöneldi. Kale Endüstri Holding''in Güngören''de 80 milyon dolarlık yatırımla hayata geçireceği Kale Center''dan sonra bir yatırım haberi de Bağcılar''dan geldi. Müstakiller İnşaat, 28 milyon dolarlık yatırımla Bağcılar''da Hayatpark Alışveriş Merkezi''ni inşa edecek.
Tarih: 19 Nisan 2007 Kaynak: Sabah
Kilis''te kültürel seferberlik"İlk ayak bastığım Türk şehrindeki bu uyanıklığa cidden hayran kaldım ve bir daha iman ettim ki bu millet asla ölmeyecektir.. var olun aziz Kilisliler..."
Beyoğlu''nun 7 harikası seçimle belirleniyorTarihî binaların yoğun olduğu Beyoğlu''nda turistlerin en çok nereyi görmesi gerektiğiyle ilgili bir seçim yapılıyor. Galatasaray Meydanı''nda kurulan yarım ay şeklindeki stantta, ilçedeki 21 tarihî yapının yer imleri yer alıyor.
AKM yıkılsın mı?Hannover Messe Fuarı''ndan yazıyorum. Dört gündür yeterince yazıldığı için fuardan bahsetmek istemiyorum. Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu''nun yıkılacağını ilk yazan kişi olarak AKM''nin yıkılmasına değineceğim.
İstanbul''da TOKİ satışı 7 Mayıs’ta40 bin YTL''lik dairelerin satışı için başvurular 7 Mayıs’ta. 4 bin YTL peşinatı ödeyene taşınana kadar taksit ödemeyecek.
Avrupa''nın gayrimenkul devi Erzurum''da iş merkezi yapıyorTicari gayrimenkul alanında Avrupa''nın en büyük şirketlerinden biri olarak gösterilen Redevco firması, Erzurum''a 45 milyon euro''luk yatırım yapacak.
Kaçırılan eserleri Avusturya iade ettiKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde Avusturya’dan getirtilen eserlerle ilgili basın toplantısı düzenledi.
İlk metroDinçer, Ankara Belediyesi''nde ODTÜ''den mühendis arkadaşları Yusuf Ata Arıak, Murat Katoğlu, Hasan Mani, Prof. Semih Eryıldız, Ethem Özbakır, Levent Tosun, Yusuf, Kadri Atabaş ve kardeşi Tahir Dinçer ile önemli projelere imza attı.
Anten kirliliğine son veriliyorBüyük kentlerdeki anten kirliliğine son verecek olan anlaşma televizyon kuruluşları tarafından imzalandı. Anten Anonim Şirketi''nin amacı tepelerdeki anten kulelerinin temizlenmesi ve bunların tek antende toplanması.
Yapı denetimi var mı?Bu ülkede, Bayındırlık Bakanlığı var; belediyeler var; yapı denetim firmaları var. Ama, yapı denetimi diye bir şey yok." Haklı olarak, böyle diyor Y. N. Gerçekten de, bizde "yapı denetimi" mefhumu gelişmemiş.
İstanbul Ulaşım Ana Planını Kim Yapıyor?İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi (İMP) ile Arkitera tarafından düzenlenen İMP toplantılarının sonuncusu olan “Kent ve Ulaşım” konulu toplantı 29 Mart 2007 akşamı yapıldı.
Galataport ilgi görüyorİkinci kez ihaleye çıkacak olan Galataport''a Uzakdoğu''dan da ilgi var. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül''le görüşen Singapur''un dışişlerinden sorumlu Devlet Bakanı Zeynel Abidin Raşid, projeyle ilgilendiklerini açıkladı. Raşid, Gül''e, Galataport projesine ilgi duyduklarını söyledi. Singapur sermayesinin Türkiye''deki en büyük yatırımı Mersin Limanı. Mersin Limanı''nın 36 yıllık işletme hakkı ihalesini, 2005''te, 755 milyon dolar teklif veren Akfen ile Singapurlu ortağı Singapore Port kazanmıştı.
Tarih: 18 Nisan 2007 Kaynak: Radikal
2A Kapsamına Giren Ormanlar da Satılacak: Orman yağması sürüyorCHP İzmir Milletvekili Erdal Karademir, hükümetin 2B''lerden sonra 2A kapsamına giren orman arazilerini de satmaya çalıştığını söyledi. Karademir şöyle konuştu: "AKP hükümeti bir yandan 2B alanlarını satma formülleri ararken, bir yandan da Orman Kanununun 2A maddesine dayanarak Anayasa''daki ve Orman Kanunu''ndaki henüz ''orman vasfını'' koruyan yerlerin bile orman sayılmamasını öngören düzenlemelere imza atıyor. 16 Mart ve 22 Mart tarihli yönetmelikler, AKP hükümetine bu olanağı sağlıyor." CHP''li Karademir, AKP hükümetinin başarısız 2B düzenlemesinden sonra 16 Mart ve 22 Mart 2007''de çıkardığı yönetmeliklerle 2A kapsamına giren orman alanlarının 49 - 99 yıl süre ile kiralanması ve ormancılık faaliyetleri dışında kullanıma konu edilmesine olanak verdiğini de kaydetti. Konuyu soru önergesiyle Meclis''e taşıyan Karademir, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe''ye, "AKP hükümetinin, Orman Kanunu''nun 2A maddesini gündeme getirmesinin, orman içinde yerleşik 7 bin 300 köyde yaşayan 2.5 milyon yurttaşımızın beklentilerinin, genel seçimlere alet edilmesi midir?" sorusunu yöneltti.
Tarih: 18 Nisan 2007 Kaynak: Birgün Yazan: Evrin Güvendik
İzmir Limanı ihalesi Danıştay’a takıldıDanıştay mersin limanı hakkında karar veremedi. Karar çıkmazsa Akfen İzmir limanı için yarışamayacak. Danıştay’dan Mersin Limanı ile ilgili karar bir türlü çıkmayınca, İzmir Limanı satışı bloke oldu.
Hasanoğlan için şimdi düş kurma zamanıMimarlar Odası Ankara Şubesi ilkini Ulucanlar Merkez Kapalı Cezaevi''nin yeniden kullanıma açılması konusunda düzenlediği ''Kent Düşleri Yarışması''na, Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü''nün Değerlendirilmesi Ulusal Fikir Projesi yarışmasıyla devam ediyor.
CHP''liler bu kez uyumadıFord Otosan''a ait 180 dönümlük Acıbadem''deki arsa 25 Şubat 2004''te Sinpaş''a satıldı.
Küresel felakete yeni kanıtKuzey Kutbu’nda sıcaklığın yükselmesi sonucu dev bir buz tabakasının erimesiyle yeni bir ada bulundu. İngiliz basınının haberine göre, “Warming Island” (Isı Adası) adı verilen büyük kayalık ada, Grönland’ın doğusundaki Kuzey Kutup Dairesi’nin 620 kilometre kuzeyinde ortaya çıktı. ABD’li kaşif Dennis Schmitt tarafından bulunan ada, küresel ısınmanın yeni bir kanıtı olarak görülüyor. Danimarkalı harita uzmanı Hans Jepsen, “Buzul-köprü güneye doğru çekilince ada ortaya çıktı” derken, kaşif Schmitt, “Karanlık günler bizi bekliyor. Kötü sonuçların farkındayız” diye konuştu.
Tarih: 18 Nisan 2007 Kaynak: NTVMSNBC
Aspendos''un soruları...Anadolu Ateşi ''nin antik Aspendos tiyatrosu ''ndaki gösterileri üzerine süregelen tartışmalar bitmiyor... Konuya girmeden önce kimi "önyargı" ları giderelim...
"Onlarca Modernist inşa edeceğiz"Yeşil İnşaat ve Yeşil-Salamanca Yönetim Kurulu Üyesi Burak Duruman ise, "Birlikte onlarca Modernist inşa edeceğiz. Yalnızca İstanbul''da değil, diğer şehirlerde, hatta Avrupa''da projeler düşünüyoruz. Kimyası çok uyan iki ortak olduk. Toplu konut ve villa projelerimizde Salamanca ortak olacak" diye konuştu.
Tarih: 18 Nisan 2007 Kaynak: Sabah
"Hayalet villalar"ın enkazı da mahkemelik22 yıl sonra yıkılan Uyum Villaları''nın enkazı da mahkemelik oldu. 40 villanın hissedarlarından olan Veli İmam Temel, binalardan çıkan demir ve inşaat malzemelerinin kendi iradeleri dışında başka kişilere verildiğini belirterek tespit istedi. Bunun üzerine mahkeme yıkım alanında bilirkişi eşliğinde tespit yaptı. İstanbul''da Sarıyer sırtlarında yer alan ve 1985''te yapılan villalar, İmar Yasası''ndaki değişiklikle ruhsatsız duruma düşmüştü. 85 tanesi Nurettin Sözen''in İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı döneminde yıkılan villalardan geriye kalan 54''ünün yıkımı ise 26 Mart''ta yapılmıştı. Sarıyer Sulh Hukuk Mahkemesi''nde tespit davası açan Temel dilekçesinde, demir ve diğer hurdaların kendi iradeleri dışında Sadık Akkaya adlı bir kişi ile arkadaşlarınca toplandığı anlatıldı. Suçlanan Sadık Akkaya ise Veli İmam Temel''in kardeşi Süleyman Temel''in oğlu Alper Temel ile hurdalar konusunda anlaştıklarını söyledi.
Tarih: 18 Nisan 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Canan Yılmaz
''Türkiye''nin simge binası AKM yıkılmamalı''Arkitera Mimarlık Merkezi''nce düzenlenen panelde bir araya gelen mimar ve şehir plancıları, Türkiye''nin simge yapılarından olan AKM''nin yıkılmaması gerektiği konusunda görüş birliğine vardı.
Sinpaş kurumsallaşıyor halka arza hazırlanıyorSinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, bir aile şirketinden kurumsallaşmış bir yapıya geçiş aşamasında olduklarını söyledi. Çelik, ana şirket olan Sinpaş Yapı Endüstrisi AŞ’yi ikiye böldüklerini ve bundan böyle Sinpaş GYO ile konut sektöründe, Sinpaş Yapı Endüstrisi AŞ ile ticari gayrimenkul alanında faaliyet göstermeye devam edeceklerini belirtti. Çelik, Sermaye Piyasası Kurulunun (SPK) onaylaması ve prosedürlerin tamamlanmasının ardından bu yılın ikinci yarısında halka arzı gerçekleştirmeyi planladıklarını söyledi.
Tarih: 18 Nisan 2007 Kaynak: Hürriyet
Hızlı trene yakın takip!Hızlı trenin 23 Nisan''da deneme seferlerine başlatılması planlanırken, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Süleyman Karaman''ın projede herhangi bir problem çıkmaması için "canla başla çalıştığı" belirtiliyor.
Romus ve Romulus imitasyon çıktıKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, dün düzenlediği basın toplantısında Avusturya’da ele geçen Bizans ve Roma dönemine ait 316 adet paha biçilmez tarihi eser arasında bulunan ünlü Romus ve Romulus heykelinin sahte olduğunu açıkladı. Koç, "Orijinali Anadolu’da olmayan sahte bir eser. Orada yapılan tespitlerde bu anlaşılmış. Orijinalleri Roma’da" dedi. "İki eser Avusturya’da imitasyon olarak yakalandı" diyen Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Orhan Düzgün ise Romus Romulus’un zaten Anadolu kökenli olmadıklarını vurguladı. İmitasyonun nerede yapıldığını bilemediklerini aktaran Düzgün, yakalanan diğer eserler için de, "Bunlar daha önce müzelerimizde sergilenen eserler değil, Anadolu’nun dört bir yanında yapılan kaçak kazılar sonucu yurtdışına çıkarılmışlar" dedi. Düzgün, eserlerin değerinin ise 100 milyon dolarlarla ifade edilebileceğinin altını çizerek, kaçıran kişilerin de gümrük kontrolü sırasında yakalandığını ve haklarında Avusturya’da gerekli tahkikatın yapıldığını kaydetti.
Tarih: 18 Nisan 2007 Kaynak: Hürriyet
Kale Endüstri, Corio''yu reddettiKale Endüstri grubu, pazar günü Güngören''de açacağı Kale Center alışveriş merkezine talip olan Akmerkez''in ortağı Corio''yu reddetti.
Yakıştı mı İstanbul''a bu laleler Başkan?İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bu yıl İstanbul''a tam 8 milyon 296 bin lale dikti... Bunun için harcanan para 2 milyon 136 bin YTL... Şimdi en çok sorulan soru şu: "İstanbul''da rögar kapağı olmadığı için kanalizasyonda çocuklar ölüyor. Bunca sorun varken belediye trilyonlarca lira harcayıp lale dikiyor. Belediye Meclisi''nden bu kararlar nasıl geçiyor?" İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2005’te İstanbul’a 600 bin lale dikti... 2006''da bu sayı 3.5 milyona çıkarıldı... Bu yıl ise kentin özellikle merkezi yerlerine tam 82 türde 8 milyon 296 bin lale dikildi... Bu lalelerin 1.2 milyonu erken açtı!.. Açacak daha 7 milyon lale var... Bu lalelerin alımı ve dikimi için harcanan para ise 2 milyon 136 bin 144 YTL olarak açıklandı... Sadece lale değil, 2.7 milyon sümbül, nergis ve muskari de kentin değişik bölgelerine dikildi. Bu da toplam 11 milyon soğanlı bitki anlamına geliyor... Şimdi İstanbul''da herkes bu laleleri konuşuyor... En çok sorulan soru ise, bir süre önce rögar kapağı olmadığı için kanalizasyona düşüp sürüklenerek boğulan 5 yaşındaki Dilara''yı hatırlatıyor. O soru şu: "İstanbul''da rögar kapağı olmadığı için kanalizasyonda çocuklar ölüyor. Bunca sorun varken belediye trilyonlarca lira harcayıp lale dikiyor. Belediye Meclisi''nden bu kararlar nasıl geçiyor?"
Tarih: 18 Nisan 2007 Kaynak: Hürriyet
Hızlı tren 23 Nisan’da başlıyorTürkiye, hızlı tren kullanan dünyanın 8 ülkesinden biri olmak için gün sayıyor. TCDD Genel Müdürlüğü yetkilileri, Ankara-İstanbul arasında demiryolu ulaşımını 3 saat 15 dakikaya indirecek Hızlı Tren Projesi’nin Ankara-Eskişehir etabındaki çalışmaların tamamlandığını, bu güzergáhtaki deneme seferlerinin 23 Nisan’da başlayacağını açıkladılar. TCDD Genel Müdürlüğü, deneme seferlerinde kullanılacak, saatte 250 kilometre hıza ulaşabilen, 2 lokomotif ve 4 vagonluk seti, ihale sonucu İtalyan RFI-MER MEC firmasından 4 aylığına kiraladı. Denemeler sonrası, yıl sonuna kadar Ankara-Eskişehir arasında hızlı trenle yolcu taşımacılığına başlanılması hedefleniyor. Hızlı trenle, 206 kilometrelik Ankara-Eskişehir arası, 1 saat 15 dakikaya inecek. Henüz başlanmayan Eskişehir-İstanbul bölümünün yapımının ise 24 ayda tamamlanması ve 2009 yılında hattın tümünün devreye alınması öngörülüyor.
Tarih: 18 Nisan 2007 Kaynak: Hürriyet
Takvim
<<Nisan 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.