Haberler

19 Nisan 2010, Pazartesi

CABE Rehberleri Buildist''in Desteği ile Türkçe''ye ÇeviriliyorCABE Rehberleri Buildist''in Desteği ile Türkçe''ye Çeviriliyorİngiliz Mimarlık ve Yapılı Çevre Komisyonu CABE (Commission for Architecture and Built Environment) 10 senedir mimarlarla, plancılarla, tasarımcılarla ve müşterilerle çalışarak onlara hayatlarını şekillendirecek projeler üzerinde deneyimler sunan bir kuruluş. CABE, müşterilere, müteahhitlere, mimarlara ve plancılara tavsiye veriyor ve kamu kurumlarına iyi tasarımlarla yardımcı oluyor. Kamu kurumlarının ev tasarım uzmanlıklarını destekliyor. Daha iyi bir yapılı çevre için eğitimler veriyor ve mimarlık, tasarım ve kamusal alan çalışmaları ile ilgili yayınlar hazırlıyor. PDF olarak hazırlanan bu yayınların bir kısmı CABE ile yapılan işbirliği sonucu Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından Türkçe''ye çeviriliyor. Buildist''in mimarlık kültürüne verdiği desteğin bir ürünü olan bu yayınlar Burcu Karabaş tarafından Türkçeleştiriliyor. Haberin Devamı
Sanat eserine dönüşen tapınakSanat eserine dönüşen tapınakSerge Spitzer''in Hasköy''deki Mayor Sinagogu''nda gerçekleştirdiği yerleştirme bağlamla içeriğin, mimarlıkla sanatın ilişkisini sorguluyor.
Sığacık Yat Limanı gelecek ay açılıyorSığacık Yat Limanı gelecek ay açılıyorKolin Grubu''nun yap-işlet modeliyle yaptığı 400 yat kapasiteli limanda geri sayım başladı. Başkan Soyer, "Turizm gücümüz artacak. İlçemiz zenginleşecek" dedi.
Görmek ve bilmekGörmek ve bilmekİstanbul Film Festivali bu yıl oldukça iyi bir seçkiyi, biz sinemaseverlere sundu.
Bina yetersiz ve burada trafik sorunu yaşanıyorBina yetersiz ve burada trafik sorunu yaşanıyorBaşlıkta belirttiğimiz bina, İzmir Büyükşehir Belediyesi''ne bağlı 21 ilçedeki 260 mezarlık ile bu ilçelerdeki tüm cenaze işlemlerinin yürütüldüğü mekan. Bina Yenişehir''de ve Mezarlıklar Müdürlüğü''ne ait tarihi bir mekan. Yasal işlemlerdeki resmi sıfatıyla söyleyecek olursak, İzmir Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü.
Ege''de Bir Sosyal Yaşam Vadisi Düşsel Seyirlerle YalıkavakEge''de Bir Sosyal Yaşam Vadisi Düşsel Seyirlerle YalıkavakEgenin neredeyse tüm kıyılarını görmüş olmamıza rağmen, her defasında yeni bir şeyler keşfedip bambaşka heyecanlar yaşıyoruz. Kim bilir bu belki de gördüklerimizden çok, hayalini kurduklarımızdan ileri geliyor. Çünkü zaten, biz mimarlar ve kent plancıları kentlerle duygusal ilişkiler yaşarız.
Kaçak yalı yıkıldıKaçak yalı yıkıldıEmirgan''da kaçak olarak yapıldığı gerekçesiyle 10 yıldır mahkemelik olan inşaat halindeki 3 katlı yalı, sabah erken saatlerde yıkıldı.
Urla planları mecliste tartışmalara neden olduUrla planları mecliste tartışmalara neden olduUrla''daki bazı mülk sahiplerinin İzmir Kentsel Bölge Nazım İmar Planı''na yaptığı itirazın Büyükşehir Belediye Meclisi''nde oy çokluğu ile kabul edilmesi, AK Partili ve CHP''li meclis üyeleri arasında tartışma yarattı. AK Parti Grup Başkan Vekili Yusuf Kenan Çakar, itirazın kabul edilmesi halinde Büyükşehir Belediyesi''nin üç yıldır doğru ve düzgün duruşundan vazgeçmiş olacağını öne sürerken, Başkan Aziz Kocaoğlu ise Çakar''ın sözlerine sert tepki gösterdi.
Şahin: Uludağ Üniversitesi 3`e bölünmeliŞahin: Uludağ Üniversitesi 3`e bölünmeliİnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, Bursa Teknik Üniversitesi`nin kurulmasına sevindiklerini belirterek, ancak nereye kurulacağı sorusuna da cevap verilmesi gerektiğini söyledi.
"Erginoğlu & Çalışlar" XII. Ulusal Mimarlık Ödülleri''ni Topladı"Erginoğlu & Çalışlar" XII. Ulusal Mimarlık Ödülleri''ni TopladıMimarlar Odası''nın her iki yılda bir düzenlediği ve bu yıl XII. dönemi gerçekleştirilen Ulusal Mimarlık Ödülleri, 16 Nisan 2010 tarihinde Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi''nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Bu dönem, 160 eserin / 211 pano ile katılımı değerlendirmeye alındı.
Turizmin başkentine yeni terminalTurizmin başkentine yeni terminalIC Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen, eskisi yıkılarak daha geniş ve modern bir şekilde yapılan Antalya Havalimanı İç Hatlar Terminali ile yolculara daha kaliteli hizmet verileceğini söyledi.
Ali Sami Yen arazisine 416.5 milyon liraAli Sami Yen arazisine 416.5 milyon liraTOKİ, Ali Sami Yen Stadı''nın arazisinin satışına ilişkin ihaleyi 416 milyon 500 bin lirayla Nurol-Aşçıoğlu grubu kazandı.
Emek''in yıkılması kültürel bir soykırımdırEmek''in yıkılması kültürel bir soykırımdırYıkılmayacakmış,aynen üst kata taşınacakmış... Siz kimi kandırıyorsunuz! Planları niye bugüne kadar sakladınız? Bizans sarayının üstüne otel yapan, kültürel mirasların talan edilmesine göz yumduğu için UNESCO''dan bile fırça yiyen bir zihniyet (bkz. İstanbul''un Dünya Kültür Mirası Listesi''nden çıkarılması tehlikesi), ''Emek Sineması''nı yıkmayacağız, yeni yapılacak alışveriş merkezinin üstüne taşıyacağız'' dese kim inanır ki!
Su ve rüzgârda gerçek yatırımcının önü açılacakSu ve rüzgârda gerçek yatırımcının önü açılacakEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, hidroelektrik santrallar (HES) konusunda bir netleştirmeye gitmeleri gerektiğini belirterek, "Gerçek yatırımcının daha fazla önü açılacak ama spekülatif yatırımcının önü daha fazla kapanacak. Bundan sonra çantacıların işi o kadar kolay olmayacak" dedi.
Geri Dönüştürülmüş Plastikten AdaGeri Dönüştürülmüş Plastikten AdaOkyanusta milyonlarca poundluk plastik yüzüyor ve bu konuda yapılabilecek en iyi şey bunları toplayıp geri dönüştürmek olacaktır.
Pedalımda İstanbul varPedalımda İstanbul varPedalımda İstanbul var Gazetemizde "bisiklet dünyası"na dair yazılar yazan ilüstratör Aydan Çelik, sevdalısı olduğu şehri diğer tutkusu ile buluşturunca, ortaya ‘İstanbul'' adındaki özel yapım bisiklet çıktı.
Konak''a en büyük Arkeoloji ParkıKonak''a en büyük Arkeoloji ParkıKonak Basmane''deki Altınpark kazılarına yeniden başlandı. Dokuz Eylül Üniversitesi''nden Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy başkanlığındaki ekip, İzmir''in 9040 olarak açıklanan yaşına ışık tutacak kalıntıları birer birer gün ışığına çıkarıyor.
Marmaray''da perde kalktı, deniz ve kara tünelleri birleştiMarmaray''da perde kalktı, deniz ve kara tünelleri birleştiMarmaray''da perde kalktı, deniz ve kara tünelleri birleşti.
Liman tamam, bekle bizi Samos!Liman tamam, bekle bizi Samos!Seferihisar''dan Yunan adasına feribot seferleri haziranda başlıyor. Türkiye''nin ‘Yavaş Şehir'' unvanlı ilk ilçesi Seferihisar, yaz sezonuna hazırlanıyor. Yapımı tamamlanma noktasına gelen Sığacık Yat Limanı''nın, Mayıs ayı içinde açılacak olması yüzleri güldürürken, Belediye Başkanı Tunç Soyer "Yunanistan''ın Samos Adası''na düzenlemeyi planladığımız feribot seferleri için de geri sayımı başlattık.
Kilisenin arsasına rezidans projesiKilisenin arsasına rezidans projesiİstanbul Şişli İlçesi''nde iskâna ilk açılan bölge olan Kurtuluş''un çehresi dev bir projeyle değişmenin eşiğinde. Semtin Beyoğlu sınırlarında kalan ve Aya Dimitri Kilisesi''ne de ev sahipliği yapan Son Durak meydanındaki 20 dönümlük bir arazide yüzlerce konutluk bir rezidans ve alışveriş merkezi (AVM) yapılması planlanıyor.
The Times uyardı: İstanbul kaygılandırıyorThe Times uyardı: İstanbul kaygılandırıyorİngiliz The Times Gazetesi, dünyada bazı yerlerin deprem açısından tehlikede bulunduğunu söyleyerek "İstanbul da kaygılandırıyor" yorumunu yaptı.
Hasankeyf''in keyfi kaçmasınHasankeyf''in keyfi kaçmasınEtkileyici güzelliği UNESCO tarafından tescillenen Hasankeyf, Doğu ve Batı medeniyetinin önemli bir merkezi olmasının yanında tarihi ve doğal güzellikleriyle de zengin bir hazine. Sahip olduğu potansiyelse 50 yıllık baraj projesi nedeniyle ortaya çıkarılamıyor.
Governors Adası''na Yeni Bir PlanGovernors Adası''na Yeni Bir PlanFederal yönetim Governors Adası''nı New York şehri ve eyaletine Ocak 2003''te 1 Dolar''a sattığı zaman, kısa çöpü kimin çektiği belli değildi.
Yıldızlı sanat galerisiYıldızlı sanat galerisiİki yıl önce başlatılan çalışma sonucu oluşturulan koleksiyon ile SwissOtel Grand Efes Oteli ziyarete açık dev bir sanat merkezi haline getirildi.
Falezler niye kırıldı?Falezler niye kırıldı?Antalya kent merkezinde inşaatı tamamlanma aşamasına gelen otelin, müşterilerinin denize girmelerini ve güneşlenmelerini sağlamak amacıyla merdiven ve güneşlenme terası yapımı için falezlerde iş makineleriyle çalışma yapması üzerine belediye işlem başlattı.
EXPO ve provaEXPO ve provaŞanghay''a EXPO-2010 süresince (6 ay), yerli-yabancı "80 milyon turist" bekleniyor. 184 gün boyunca, her gün "ortalama 184 bin kişi."
Tartışılan müze açılıyorTartışılan müze açılıyor''Darwin''in evrim teorisini kanıtladığı için'' kapatıldığı savunulan ve dünyanın sayılı Tabiat Parkları arasında yer alan "Tabiat Tarihi ve Madencilik Müzesi" Eylül ayında açılıyor. MTA Genel Müdürü ise "Evrim" iddialarını reddediyor.
Emek Sineması için direniş vaktiEmek Sineması için direniş vaktiSekiz aydır kapalı olan Emek Sineması çalışanları, 2002 tarihli bu fotoğrafta bir arada: Soldan sağa; İlhan İraz, Aykut Karaağaç, İskender Sarıtaş, (müdür) Hikmet Dikmen, Selma Uçar, Şükran Öztek, Naciye Dikmen. Arkadakiler; Ahmet Yumurtacı, Hayrettin Akkoç, Murat Aldemir. Emekliler dinlenmeye çekilmiş, gençlerse işsiz...
İstanbul depremi 19 yıl içindeİstanbul depremi 19 yıl içindeİTÜ Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, araştırmalar sonucunda beklenen İstanbul depreminin, 2029 yılına kadar ve 7,2 büyüklüğünde gerçekleşeceğini söyledi.
Coachella Müzik Festivali''ne Dev Bir Kuş KonduCoachella Müzik Festivali''ne Dev Bir Kuş KonduWoodstock''tan bu yana müzik festivalleri daha farklı bir eğlence felsefesine doğru değişim gösterdi, tabii ki ifade ediliş biçimleri de. Bu yılki Coachella Festivali''nde de durum farklı değil.
Camekana Değil Emekana Bakmak...Camekana Değil Emekana Bakmak...Her ne kadar Tuzla Belediyesi, ilçenin imajını köftesi, sahil şeridi, ‘prestij alışveriş caddesi'', ‘osmanlı evleri'' ve Formula 1 ile ‘cilalamaya'' çalışsa da, Türkiye''nin çoğunluğunun aklına Tuzla deyince kapkara bir resim geliyor olmalı: sürekli can öğüten kocaman bir tersane. Tuzla Belediyesi ‘İstanbul buradan başlar!'' sloganı ile şehrin üzerindeki ‘Avrupa Kültür Başkenti'' ve ‘Müstakbel Küresel Finans Başkenti'' halelerinden parça koparmaya çalışıyor.
Bolu Dağı''na 75 milyon dolarlık yatırımBolu Dağı''na 75 milyon dolarlık yatırımBolu Dağı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Daylan, Avrupa''nın en büyük tesisinin Bolu Dağı''na kurulacağını belirterek, ''''D-100 kara yolunun Bolu Dağı kesimine yapılacak olan 630 bin metre kare büyüklüğündeki alış veriş merkezi ve dinlenme tesisinde 2 bin 800 kişiye iş imkanı sağlanacak'''' dedi.
Bahçeşehir Üniversitesi''nin Japonya Mimarlık Yaz Okulu''nun 2.''si GerçekleşiyorBahçeşehir Üniversitesi''nin Japonya Mimarlık Yaz Okulu''nun 2.''si GerçekleşiyorBahçeşehir Üniversitesi''nin Japonya''da Kültürlerarası Mimarlik Çalışması adıyla 2009 yılında düzenlediği yaz okulu etkinliğinin 2.''si 20 Haziran-8 Ağustos 2010 tarihleri arasında Japonya''da gerçekleştirilecek.
AvantGarde İstanbul''un en işlek yerine konduAvantGarde İstanbul''un en işlek yerine konduYapılan bir araştırmada İstanbul''un önünden en çok geçilen noktası seçilen Zincirlikuyu''da daha önce Yapı Kredi''nin bulunduğu binayı Öztanık Grubu AvantGarde adıyla 84 odalı butik otele çevirdi. Otel nisan sonunda açılıyor.
Klaros Antik Gölü!Klaros Antik Gölü!Menderes''te bulunan ve dünyanın en önemli 3 kehanet merkezinden biri olan tarihi mekan, bu yılki yağışlar nedeniyle sular altında kaldı.
''Eski Antakya Evleri'' ne olacak?''Eski Antakya Evleri'' ne olacak?Hatay''da, sınır komşusu ülkelerle vize uygulamasına son verilmesi dolayısıyla yaşanacak hareketliliğin yanı sıra tarihi, kültürel ve coğrafya açısından potansiyel de dikkate alındı. İşte düşünülen projeler...
Akyazı projesi için ilk adım atıldıAkyazı projesi için ilk adım atıldıTrabzon''un Akyazı beldesinde yapılması planlanan stadyum ile sosyal ve sportif tesisleri kapsayan ''''Akyazı Projesi'''' için TOKİ görevlilerince denizde sondaj çalışmaları yapılıyor.
Açılımlı Dönüşüm ve Kentsel YalanlarAçılımlı Dönüşüm ve Kentsel YalanlarAçıl Susam Açıl Kürt açılımı, Demokratik açılım, Alevi açılımı derken, Roman açılımıyla siyasal alandaki açılım furyası toplumsal alana da taşınmış oldu. Aslında isimlendirilmese de, kentsel dönüşüm projelerinin her biri bir açılımı temsil ediyor; Ayazma-Tepeüstü açılımı, Sulukule açılımı, Başıbüyük açılımı, Tarlabaşı açılımları bu açılımlara bir dizi örnek oluşturuyor.
Abant Nasıl Kurtulur?Abant Nasıl Kurtulur?Abant Tabiat Parkı''nda yapılan ‘çevre düzenlemesi'' Bolu Valiliği, sivil toplum örgütleri ve doğa bilimcileri karşı karşıya getirdi. Bolu Valisi Akpınar, "Biz yuvalara zarar vermedik.
''Emek'' tartışması büyüyor''Emek'' tartışması büyüyorSinemacılar ve sinemaseverler Emek Sineması''nı savunmak için yürüyüş yapacak. Beyoğlu''nun tarihi sinemalarından Emek''in durumunun ne olacağıyla ilgili tartışmalar sürerken sinemanın yıkılmaması için eylemlerini sürdürüyor. Sinemanın durumuyla ilgili olarak 14 Nisan Çarşamba günü İKSV''de yapılan toplantının ardından Emek Sineması''nı Yıktırmıyoruz Platformu da bir toplantı yaptı. Alınan kararlara göre grup 18 Nisan Pazar günü saat 17:00′de Taksim meydanından Emek Sineması''nın önüne kadar bir yürüyüş yapacak. Yürüyüşe bir çok oyuncu, yönetmen ve sinemaseverin destek vermesi bekleniyor.
Tarih: 16 Nisan 2010
Avrupa Standartları Komitesi''den Büyükşehir''e ziyaretAvrupa Standartları Komitesi''den Büyükşehir''e ziyaretAvrupa Standartları (CEN) Yol Güvenliği Komitesi,İstanbul Büyükşehir Belediyesi Trafik Müdürlüğü''nün davetlisi olarak İstanbul''a geldi.
Bu Tesis "Parmak Isırtacak"Bu Tesis "Parmak Isırtacak"Aliağa-Menderes Projesi''nin en önemli ayaklarından biri sayılan Çiğli''deki Depo ve Atölye Tesisi, sahip olduğu teknik özellikleriyle "Türkiye''de ilk" olacak. Trenlerdeki en küçük hasarlar bile bilgisayar ve kameralar sayesinde anında tespit edilerek kumanda merkezine bildirilecek ve banliyö araçlarında "en yüksek oranda" güvenlik sağlanacak.
Öncüoğlu Mimarlık Tarafından Tasarlanan Starcity Alışveriş Merkezi 15 Nisan 2010''da Kapılarını Ziyaretçilerine AçtıÖncüoğlu Mimarlık Tarafından Tasarlanan Starcity Alışveriş Merkezi 15 Nisan 2010''da Kapılarını Ziyaretçilerine AçtıAtatürk Havalimanı, E-5, TEM ve sahil yolunu birleştiren Basın Ekspres Yolu üzerinde konumlanan Starcity Alışveriş Merkezi 15 Nisan 2010''da kullanıcılara kapılarını açtı.
Mimar Sinan''ın izinde bir yolculuk Mimar Sinan''ın izinde bir yolculuk Geçen hafta cuma günü Mimar Sinan''ın 422. ölüm yıldönümüydü. Birçok ilde bu büyük sanatkâr için anma programları yapıldı. Biz de Koca Usta''nın hatırasına mimarlık dehası eserlerinden bir seçme yaptık.
Metro ve büyük kanal ulaşımı felç edecekMetro ve büyük kanal ulaşımı felç edecekİZSU, Gazi Bulvarı''nın Basmane Meydanı''ndan Konak''a gidiş yönünü, Büyük Kanal Projesi''ndeki revizyon yüzünden 3 ay kapatma kararı aldı.
Atatürk Maskı müze olacakAtatürk Maskı müze olacakBuca Belediye Başkanı Ercan Tatı, Yeşildere yolundaki dev maskın içinde Atatürk''ün fotoğrafları ve eşyalarının sergileneceğini söyledi.
Dünya Anıtlar ve Sitler Günü''nün 2010 Teması: "Tarım Mirası"Dünya Anıtlar ve Sitler Günü''nün 2010 Teması: "Tarım Mirası"ICOMOS Dünya Anıtlar ve Sitler Günü, her sene Nisan ayının 18''inde tüm dünya ile birlikte Türkiye''de de kutlanıyor. Bu sene de 18 Nisan 2010 tarihinde "Tarım Mirası" teması ile İzmir''de kutlanacak olan Dünya Anıtlar ve Sitler Günü''nün önceki senelerdeki temaları şu şekilde sıralanıyor: 2003 yılında Bodrum''da gerçekleşen konferansının teması "Sualtı Kültür Mirası", 2004 yılının "Toprak Mimarisi ve Mirası", 2005 yılının "ICOMOS''un 40. Yıl Dönümü", 2006 yılının "Endüstriyel Miras", 2007 yılının "Kültürel Peyzajlar ve Doğa Anıtları", 2008 yılının "Dini Miras ve Kutsal Yerler", 2009 yılının "Miras ve Bilim"
Arkitera Kampüste''nin 4. Durağı''nda Can Çinici KTÜ Mimarlık Fakültesi Öğrencileriyle BuluştuArkitera Kampüste''nin 4. Durağı''nda Can Çinici KTÜ Mimarlık Fakültesi Öğrencileriyle BuluştuArkitera Mimarlık Merkezi''nin Medyasoft''un desteği ile başlattığı 2010 yılı içinde Anadolu''daki mimarlık fakültelerinde mimarların katılımıyla gerçekleştirdiği konferans serisi Arkitera Kampüste''nin dördüncü durağı, 15 Nisan 2010 tarihinde Can Çinici''nin katılımıyla Karadeniz Teknik Üniversitesi''nde gerçekleştirildi.
Büyümenin Reçetesi Yine İhracat!Büyümenin Reçetesi Yine İhracat!Tüm Türkiye gibi İnşaat Sektörünün de 2010 yılında ihracata odaklanması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Kerem Alkin, Türkiye ekonomisinin küresel krizin etkilerini hızla geride bıraktığını ve bununla birlikte özel sektör yatırımlarına daha fazla odaklanmak gerektiğini vurguladı.
İMÇ yıkılmayacakİMÇ yıkılmayacakDanıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, İstanbul''un ilk alışveriş merkezi İstanbul Manifaturacılar Çarşısı (İMÇ) bloklarının yıkılmasını öngören Tarihi Yarımada Koruma Amaçlı Nazım ve Uygulama İmar Planları''nı iptal eden daire kararını onadı.
İmarsız araziye yatırım yapan kazanacakİmarsız araziye yatırım yapan kazanacakEv almayı düşünenler ve gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenler için durgun olan emlak piyasasının fırsat sunduğunu belirten İstanbul Emlak Odası İkinci Başkanı Nizamettin Aşa, "Emlak fiyatları dip yaptı. Daha fazla düşmez. Ev alacaksanız tam zamanı" diyor
İklimin şekil verdiği sınırlı alanların projeleriİklimin şekil verdiği sınırlı alanların projeleriMimarlar iklim şartlarının şekil verdiği bazı projelerde alan kullanımına özen gösteriyor. Katar''da çöl gülünü olabildiğince geniş alan üzerine yayıyor, Norveç''te ise kayalıklar arasında butik oteli de olan bir kütüphane inşa ediyor.
Emre Arolat Barcelona''daEmre Arolat Barcelona''daEvidea projesini anlatacak Emre Arolat, Evidea Konutları hakkında sunuş yapması için Fundació Mies van der Rohe Faundation ve Docomomo International tarafından 16-17 Nisan tarihlerinde Barcelona''da organize edilecek olan Coup de Dés 2010 Konferansı''na konuşmacı olarak davet edildi. Arolat, "Modernizm''in Doğu Akdeniz Şehirlerindeki Mimari ve Kentsel Yansımaları ile Çağdaş Aracıları" temasının ele alınacağı Barcelona''daki konferansta Evidea Konutları hakkında bir sunuş gerçekleştirecek ve projeyi World Architecture Community''nin kurucusu ve mimarlık eleştirmeni Süha Özkan ile tartışacak.
Tarih: 16 Nisan 2010 Kaynak: Sabah Emlak
Bursa''da konut fiyatları tavan yaptıBursa''da konut fiyatları tavan yaptıGaranti ve Reidin.com tarafından hazırlanan, ''''EmlakEndeks Türkiye Mart 2010" raporuna göre, konut satış fiyatlarının mart ayında en çok arttığı il Bursa oldu.
Meğer otel içinmişMeğer otel içinmişAbant''ta suyun yükselmesine, doğal dengenin ve görünümün bozulmasına neden olan yol çalışmalarının altından otel planları çıktı. Ağaçların kesildiği bölgede otel yapılabilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İl Çevre Orman Müdürlüğü yazışıyor.
Görsel Medyada MimarlıkGörsel Medyada Mimarlıkİnşaat piyasası ekonominin lokomotiflerinden biri olarak sayılıyor. Ekonomik krize nedeniyle mimari üretim azalsa bile durması söz konusu olmadı. Bu durumun somut kanıtı 2008 ve 2009 yıllarının ARKİV Seçkileri''nde gözlemlenebiliyor. Pazarlama teknikleri açısından mimari projelerin sunumu gün geçtikçe mesleğin içinden olsun ya da olmasın daha fazla göze hitap etmeye başladı. Mimarın projesini üç boyutlu anlatması bile bahsi geçen bu gözler için yeterli olmuyor. Tasarladığı ürünün yaratacağı hayatı da düşünmesi gerekiyor ve bu hayatı sokaktaki insanın gözünden anlatmanın yollarını arıyor. Artık sık sık bir projenin yaşayan halinin perspektif görüntülerine, hatta bu perspektiflerin anlık görüntülerinin oluşturduğu filmlere ihtiyaç duyuluyor.
Toyo Ito''nun Tasarladığı Taichung Metropolitan Opera Binası için Temel AtıldıToyo Ito''nun Tasarladığı Taichung Metropolitan Opera Binası için Temel AtıldıTayvan''ın merkezindeki şehirlerden biri olan Taichung''u kültürüyle tanınan bir bölgeye dönüştüreceği umut edilen yeni bir metropol opera binası için temel attıldı.
Mimarlar Odası 42. Olağan Genel Kurulu İzlenimleriMimarlar Odası 42. Olağan Genel Kurulu 16-17 Nisan 2010 tarihinde ODTÜ Kemal Kurdaş salonunda yapıldı. Seçimler ise 18. Nisan günü Mimar Kemal İlköğretim okulunda tamamlandı.
Mesele sadece Emek Sineması değil!Geçmişte ne filmler seyrettim, ne güzel anılar biriktirdim o salonda! Ama artık önemli olan şu sorunun cevabı. Geçtiğimiz altı yedi yılda, festival ve galalar hariç canım film seyretmek istediğinde kaç kez gittim Emek Sineması''na?
İstemezükçülerin Emek yaygarası..Gene bir kaşık suda fırtına. Gene birtakım sahte kahramanlar ortada. "Emek''i yıktırmayız."
The Marmara''nın turizm belgesi iptalGeçen hafta yazdığım Mardan Palas ile ilgili yazıdan sonra Ankara''dan bir dostum aradı. Mardan Palas ile Antalya Büyükşehir Belediyesi''nin arasının düzeldiğini söyledi.
TOKİ, 275 milyon TL''lik arsa sattı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) geçen hafta 197 parça arazi için düzenlediği ihalede, 5 saatte 275 milyon liralık satış yaptı. Bunun 44 milyon lirası peşin, 231 milyon lirası ise taksitle tahsil edilecek. Ankara-Eskişehir yolunda, Temapark yapılması öngörülen bölgedeki 62 parça arsa için 148 milyon liralık teklif geldi. TOKİ, ihaleden sonra yaptığı değerlendirmede uygun bulduğu tekliflere kesin satış yapıyor.
Tarih: 19 Nisan 2010 Kaynak: Zaman
Bonus, köprü geçişini bedava yaptıGaranti Bonus Card, 10. yaş günü nedeniyle dün Boğaz köprülerinden bedava geçiş imkânı sağladı. Ayrıca Dentur tekneleriyle de İstanbul Boğazı''nda ücretsiz seyahat edildi. Devlet haricinde ilk kez bir özel sektör firması tarafından yapılan bedava köprü geçişi uygulamasından, yalnız Bonus Card sahipleri değil, tüm İstanbullular yararlandı.
Tarih: 19 Nisan 2010 Kaynak: Zaman
Çeşme İzmir''e fark atacak Defalarca sormama rağmen ne İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ne de İzmir Valisi Cahit Kıraç''tan ses çıkmadı.
‘Sinema''ma dokunma!İstanbul''un bütün dünya metropolleriyle yarışıp hatta kanımca bir adım öne geçtiği bugünlerde... Kültür-sanat etkinlikleri, konserler, sergiler, festivaller, yeme içme mekânları, gece eğlenceleri... Yani aklınıza ne gelirse artık...
Altın Ayı törenindeki HES isyanı ses getirdi Erdoğan devreye girdiÇevre örgütlerinin büyük tepkisini çeken HES''lere neşter geliyor. Son olarak ünlü yönetmen Semih Kaplanoğlu''nun ''Bal'' filmi için Altın Ayı ödülü alırken isyan ettiği HES''ler için Başbakan''ın talimatı üzerine harekete geçildi.
Galatasaray aslında ne istemişti?Yaklaşık on yıl önce... Galatasaray yöneticisi Mehmet Cansun, Özelleştirme İdaresi''ne gider. Kulüp, Ali Sami Yen Stadı''nın yanındaki Tekel Likör Fabrikası arazisini, planlanan yeni statla birleştirip maç saatleri dışında da yaşayacak, çok amaçlı bir kullanım alanı oluşturmayı istemektedir.
Dünyanın en yüksek ikinci binası Mekke''deDünyanın en yüksek binası Burj Dubai''den sonra ikinci yüksek binası, Mekke''de hemen Kabe''nin yanı başında bulunuyor. Saudi Gazette''nin haberine göre, Mekke Royal Clock Tower kulesi dünyanın ikinci yüksek binası olma özelliğini kazandı ve 828 metrelik Burj Dubai''den ise sadece 11 metre kısa. 817 metre yüksekliğindeki Mekke Royal Clock Tower''ın otel bölümünün haziran sonunda açılması, kulenin saatinin de temmuz sonunda çalışması bekleniyor. Mekke''ye her yıl sadece hac farizasını yerine getirmek için en az 3 milyon kişi gelirken, umrelerle birlikte yıllık yaklaşık 10 milyon kişi Mekke''yi ve Medine''yi ziyaret ediyor.
Tarih: 19 Nisan 2010 Kaynak: Akşam
Ali Sami Yen''ildiAli Sami Yen stadının arazisi dün düzenlenen ihalede 416 milyon 500 bin liraya Nurol - Aşçıoğlu Ortak Girişim Grubu''na satıldı. Arazinin gerçek değeri ile ilgili tahminler 1 ila 1,5 milyar lira arasında değişiyordu.
Bayraklı Belediyesi''nden ‘kentsel dönüşüm'' anketiBayraklı Belediyesi, kentsel dönüşüm uygulamalarında örnek yol izliyor. ‘Yerinde dönüşüm''ü savunan ve teknik ön çalışmaların yanı sıra sosyolojik araştırmaları da sonlandıran belediye, pilot olarak belirlediği Fuat Edip Baksı Mahallesi''nde, beklentileri halka sordu. 576 vatandaşla yapılan ankette bölgenin sosyo-demografik haritası çıkartıldı.
Kemer tünelleri açılıyorAntalya-Kemer Karayolunda yapımı tamamlanan toplam 2 bin 402 metre uzunluğundaki 3 tünel, yarın törenle hizmete açılacak.
Urla''da imar şartı 3 bin metrekareBüyükşehir Belediyesi, Urla''da tarım arazilerinin korunması için yaptığı mücalede geri adım attı. Çeve ve Orman Bakanlığı üst ölçekli planda bu ilçede imar hakkı için en fazla 3 bin metrekare sınırlama getirdi. Büyükşehir Belediyesi ise bu sınırı 10 bin metrekare olarak belirledi. Fakat son meclis toplantısında arazi sahiplerinin itirazlarını kabul eden belediye sınırı 3 bin metrekareye düşürdü. AK Parti gurubu bu karara spekülasyon iddialarıyla karşı çıktı. Söz konusu planlar Meclis''te oy çokluğuyla kabul edildi.
Tarih: 19 Nisan 2010 Kaynak: Milliyet
Emek Sineması için yürüyüşSinema ve oyuncu birliklerinden oluşan "Emek Sineması''nı Yıktırmayalım Platformu" üyeleri, Emek Sineması''nın yıkılmasını yaptıkları yürüyüşle protesto etti. Platforma destek vermek için bir araya gelen oyuncular, sinema çalışanları ve vatandaşlardan oluşan 1000 kişilik grup dün Taksim Meydanı''ndan Emek Sineması''nın önüne kadar yürüdü. Eyleme destek vermek amacıyla bir araya gelen müzik grubunun çaldığı müziklerin renk kattığı eylemde "Emek Bizim, İstanbul Bizim, Sessiz Kalma, Emeğe Sahip Çık" sloganları atarak yürüyen platform üyeleri tarihi Emek Sineması önünde basın açıklaması yaptı. Toplantıya beklenilenin altında oyuncunun katılması dikkat çekti.
Tarih: 19 Nisan 2010 Kaynak: Milliyet Yazan: İbrahim Şahin
Kültür ve Turizm Bakanı Günay: ''Abant''ta Bakanlığın izin verdiği otel planı yok''Kültür ve Turizm Bakanlığı, Abant Gölü''nde Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın izni ya da bilgisi dahilinde bir otel yapımının söz konusu olmadığını açıkladı. Günay''ın açıklamasında göre Abant''ta ‘turistik tesis yapılması ve bölgenin turizm merkezi ilan edilmesi'' talebi, Bolu Valiliği''nden geldi; Kültür ve Turizm Bakanlığı ise yanıt yazısında sadece böyle bir talep konusunda izlenilmesi gereken süreci'' anlattı, herhangi bir onay vermedi.
Yine aynı tartışmaHer 4 yılda bir belirlenen emlak vergisi değerleri 2005 yılında olduğu gibi bu yıl da büyük tartışmaları beraberinde getirecek. Geçmiş dönemlerde olduğu gibi bu yılda yine iller arasında, hatta aynı ilin mahalleleri, sokakları arasında bile hiç bir mantığı olmayan fahiş değerler tespit edilmeye devam ediyor.
Ali Sami Yen Stadı''nın 3''te birine park yapılacak Ali Sami Yen Stadı''nın arsasının satış ihalesi yarın yapılacak. Şimdiye kadar bir ortak girişim grubunun şartname aldığı ihaleyle ilgili açıklamalar yapan Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, stadın arsasının üçte birinde park yapılacağını, Mecidiyeköy''ün rahatlatılacağını söyledi.
Paris''in yeni ‘ikiz kuleleri ''Eyfel''e saygıdan kısa tutuldu2012 yılında Londra''da düzenlenecek Olimpiyat Oyunları''nın sembolü olacağı iddia edilen bir ‘sanat kulesi'' hem mimari çevreler hem de Londralılar tarafından tartışılıyor. Hintli sanatçı Anish Kapoor''a sipariş edilen ‘sanat eseri'' 115 metrelik bir çelik kule.
A Tasarım Tarafından Tasarlanan Viaport City Scape Abu Dabi Ödülleri''nde Finale Kaldı Cityscape Abu Dabi bu sene 18-21 Nisan 2010 tarihleri arasında Abu Dabi Ulusal Sergi Merkezi''nde düzenleniyor.
Emek Sineması, AKM ve diğerleriKamusal işlevler piyasaya terk ediliyor, yaratıcı işler sermayenin patronajı altında biçimleniyor. Belki de özel sektöre devredilen konuların tekrar kamuya çekilmesi gerekiyor. Dünyada 90''lardan beri kamu modelinde bir değişim yaşanıyor. Kamunun bir 3. taraf gibi gözüktüğü müzarekere alanı daralıyor ve kamusal işlevler piyasa mekanizmalarına terk ediliyor.
Güneşlenme terası için falezleri kırdılarAntalya kent merkezinde inşaatı tamamlanma aşamasına gelen otelin, müşterilerinin denize girmelerini ve güneşlenmelerini sağlamak amacıyla merdiven ve güneşlenme terası yapımı için falezlerde iş makineleriyle çalışma yapması üzerine belediye işlem başlattı.
Takvim
<<Nisan 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.