Haberler

19 Mayıs 2008, Pazartesi

Mimarlar Eşit Şartlarda Yarışmak İstiyorMimarlar Eşit Şartlarda Yarışmak İstiyorTürkiye'de tüm mimarların katılımına açık mimari tasarım yarışmalarının azlığı ve yurtdışındaki yoğunlukta mimari tasarım yarışması açılmaması tasarımcıların sürekli tartıştığı bir konu, ancak yapılan bir araştırma bunun Avrupa’da da “sıradan” bir sorun olduğunu gösteriyor. Daha fazla yarışma açılabilmesi için düzenleyicilerin maddi olarak nasıl desteklenebileceğine ilişkin fikirler üretilmeli. Haberin Devamı
İSKİ, Longoz Ormanları’na kıyamadıİSKİ, Longoz Ormanları’na kıyamadıİstanbul’a su getirmek için İğneada’nın Longoz Ormanları’nı tahrip etmek üzere olan İSKİ, Milliyet’in haberi ve kamuoyu tepkisi üzerine geri adım attı.
Türkiye’nin ilk deprem dönüşümü Zeytinburnu’nda başladıTürkiye’nin ilk deprem dönüşümü Zeytinburnu’nda başladıTürkiye’nin ilk deprem dönüşüm projesini Zeytinburnu Sümer Mahallesi’nde başlatan Başkan Topbaş, “Burada 24 ayda tamamlanacak proje ortaya çıktığında Türkiye’ye örnek olacak ve vatandaşlarımız ‘bizim bölgemizde de kentsel dönüşüm yapın’ diyecek” dedi.
Dikey kentleşmeye yeşil çözümlerDikey kentleşmeye yeşil çözümlerMimari tasarımın aslen bir zanaat olduğuna inanan Yeang, ekoloji ve mimarlığı bir araya getirirken ilhamı biyolojiden aldığını söylüyor.
Kraliçe'nin gezdiği ''Koza Han'' nasıl bir yer?Kraliçe'nin gezdiği ''Koza Han'' nasıl bir yer?Sultan II. Bayezid tarafından İstanbul'daki külliyesine gelir temin etmek amacıyla 1491 yılında yaptırılan ve tarihi ''İpek Yolu'nun son durağı olarak bilinen ''Koza Han'''ın yıldızı, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ve eşi Edinburgh Dükü Prens Philip'in ziyaretinin ardından yeniden parladı.
Yıldızı parlayan Koza Han çirkin binalardan kurtulacakYıldızı parlayan Koza Han çirkin binalardan kurtulacakİngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ile eşi Edinburg Dükü Prens Philip'in ziyareti ile dünyanın gündemine oturan Bursa'daki Koza Han, etrafını saran binalardan kurtarılıyor.
2 kilometrelik hattın üstünde 1.3 milyar $'lık servet yatıyor2 kilometrelik hattın üstünde 1.3 milyar $'lık servet yatıyorBüyükdere Caddesi'nin 2 kilometrelik bölümündeki rezidansların toplam değeri 1.3 milyar doları buluyor. Aynı hatta tamamlanan ve inşaatı devam eden 745 rezidans dairesi var.
ABD'de "Osmanlı Bahçesi" açıldıABD'de "Osmanlı Bahçesi" açıldıABD'nin St. Louis kentinde bulunan Missouri Botanik Bahçesi'nde, geleneksel Türk bahçe kültürünü yansıtan ''Osmanlı Bahçesi'' açıldı.
Adanızla beraber gezebilirsinizAdanızla beraber gezebilirsinizArtık deniz üzerinde kelimenin tam anlamıyla 'yaşamak' mümkün. Bir İtalyan yat firması sahibinin fikri olan 'Wally Island' adlı yüzen adayı satın alan, üzerinde spor yapabilir ya da sevdiği bir bitkiyi yetiştirebileceği bir toprak parçasına sahip olabilir.
Bakanlık kaya mezarına villa için devredeBakanlık kaya mezarına villa için devredeKültür ve Turizm Bakanlığı, Muğla Bodrum'da Karyalılara ait 3 bin 500 yıllık kaya mezarları ve odalarının üzerine villa yapılmasıyla ilgili soruşturma açılması için Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı ve Turgutreis Belediye Başkanlığı'na yazı gönderdi.
Kadir Topbaş UNESCO’yu yanlış anlamışKadir Topbaş UNESCO’yu yanlış anlamışSulukule’deki ‘dönüşüm’ projesi de dahil İstanbul’un UNESCO sınavından geçtiğini açıklayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a UNESCO Heyeti’nden “yanlış anlaşıldı” açıklaması geldi.
Sıraevler İstanbul’un yeni çekim merkezi olduSıraevler İstanbul’un yeni çekim merkezi olduRestorasyonu tarihi doku korunarak gerçekleştirilen Akaretler Sıraevler, bir anda Beşiktaş’ı İstanbul’un yeni çekim merkezi konumuna getirdi.
Belediye Meclisi, Güler ve Topbaş'ı mahkemeye düşüren okula yer belirlediBelediye Meclisi, Güler ve Topbaş'ı mahkemeye düşüren okula yer belirlediİstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Vali Muammer Güler ile Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın yargılanmalarına izin verilmesine sebep olan Ataköy'deki okula, aynı yerde başka bir parseli tahsis etti.
Kışın güneşle ısınma modasıKışın güneşle ısınma modasıTürkiye’de konutlarda daha çok sıcak su elde edilmesi amacıyla kullanılan güneş enerjisinden son dönemde elektrik elde etmek için yürütülen çalışmalara ağırlık verilmeye başlandı.
258 plaj ile 13 marinaya ‘Mavi bayrak’258 plaj ile 13 marinaya ‘Mavi bayrak’Türkiye’de 2008 yılının “mavi bayraklı” plaj ve marinaları belli oldu. Bu yıl büyük çoğunluğu Antalya’da olmak üzere 258 plaj ile 13 marina, “Mavi Bayrak Ödülü” almaya hak kazandı.
Assos antik kenti havadan fotoğraflanacakAssos antik kenti havadan fotoğraflanacakÇanakkale'nin Ayvacık ilçesi sınırları içinde yer alan ''Assos Antik Kenti''nin havadan fotoğrafları çekilecek.
Zaha Hadid: "Gözlem Yapmak Önemli, Ancak Tasarım için Yeterli Değil"Zaha Hadid: "Gözlem Yapmak Önemli, Ancak Tasarım için Yeterli Değil"İstanbul Modern’in Londra Tasarım Müzesi ile iş birliği içinde ve VitrA’nın ana sponsorluğunda gerçekleştirdiği Tasarım Kentleri sergisi kapsamında düzenlenen Tasarım Sohbetleri’nin ilkinde, serginin küratörü ve Londra Tasarım Müzesi Müdürü Deyan Sudjic ve ünlü mimar Zaha Hadid bir araya geldi. Sudjic, mimara çocukluğunu, yetiştiği ortamdaki kültürü, onu bugünkü konumuna getiren etkenleri, ofisini, projelerini, öğrencilerini ve tasarıma yaklaşımını içeren sorular yöneltti.
Kap Camii'nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii'ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Başıbüyük’ün derdi büyük kadınlarıİstanbul, Maltepe’nin sırtlarındaki ‘şahane manzaralı gecekondu mahallesi’ Başıbüyük’te ucundan harekete geçen kentsel dönüşüm projesine karşı en güçlü direniş kadınlardan...
Gayrimenkulden çıkmaya hazırlanan Koç, Koray’ı satıyorKoç Topluluğu odaklandığı dört ana sektör dışında kalan gayrimenkul sektöründen çıkma kararı doğrultusunda Yapı Kredi Koray’ı satıyor.
Elginkan da zincir mağazalar atağına kalktıElginkan Topluluğu E.C.A ve Serel markalarına 100 milyon dolar yatırım yapacak. Grup, Elmor Plus ve Concept’lerin sayısını 20’ye, Elmor Shop’ları da 100’e çıkarmayı hedefliyor.
Zeus sunağına nazır Türk tasarımıGaranti Bankası’nın sponsorluğunda açılan ‘Turkish Delight’ başlıklı sergide tanınmış Türk tasarımcıların geleneksel izler taşıyan çağdaş tasarımları yer alıyor.
Küresel ısınmaya karşı yeraltında su depolanacakKuraklık tehlikesiyle karşı karşıya bulunan Konya, İzmir, Bursa, Trakya, Aydın, Manisa ve Erzurum gibi bölgeleri susuz bırakmamak için, yeraltındaki kapalı akiferlere su pompalanacak.
Tarihî esere 'çakıyla ilan-ı aşk' nostaljisine son!27. Müzeler Haftası açılışını gerçekleştirmek üzere Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Hattuşa ve çevresini gezen Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, tarihî eserlerin yazılarla kirletilmesinin kendisini çok üzdüğünü belirterek, "Artık kimse cebinden çakısını çıkararak eserlerin üzerini kazıyamayacak." dedi.
'İstanbul'da 1 milyon 600 bin bina riskli'Çin'in Sichuan eyaletinde yaşanan 7,8'lik depremin ardından gözlerin yeniden üzerine çevrildiği İstanbul'da, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a göre yaklaşık 1 milyon 600 bin bina deprem riski taşıyor.
Demiryolu için yeni alternatif: Hızlı trenÖnce Sosyal Güvenlik Reformu hazırlıkları, sonra reformun Meclis'te yasalaşması süreci, ardından 1 Mayıs ile ilgili gelişmeler, son olarak da İstihdam Paketi derken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik uzun süredir Bursa'dan uzak kalmıştı.
"Doğal depo" çözümüBüyük bir kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya bulunan Konya, İzmir, Bursa, Trakya, Aydın, Manisa ve Erzurum gibi bölgeleri susuz bırakmamak için yeraltındaki kapalı akiferlere su pompalanacak.
İstanbul'a yeni tüp tünel ihalesi yine ertelendiİstanbul'un iki yakasını denizin altından birleştirecek ve sadece lastik tekerlekli araçların geçebileceği yeni tüp tünelin yapım ihalesi bir kez daha ertelendi.
Hasankeyf'in akıbeti yakında belli olacakHasankeyf'in kaderi 20 Haziran'da belli olacak. Tarihi kenti sular altında bırakacak Ilısu barajına maddi kaynak sağlayan İsviçre-Almanya-Avusturya Konsorsiyumu Türkiye'den proje hakkında daha fazla bilgi istedi.
Prof. Şengör İstanbul'da 7.6'lık deprem bekliyorÇin'i vuran 8.0 büyüklüğündeki deprem İstanbul ve çevresindeki deprem riskini yeniden gündeme getirdi. İTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Şengör, İstanbul'da beklenen depremin büyüklüğü için 7.6 tahmininde bulundu.
İşte İstanbul'un en zengin 50 mahallesi!Türkiye'de ilk defa bir şehrin tüm mahalleleri taranarak, toplam harcama potansiyellerinin ortaya konduğu bir rapor hazırlandı.
UNESCO kırık not da verdiİstanbul'un Dünya Kültür Mirası listesinde kalıp kalmayacağını belirleyecek olan UNESCO heyeti, kentten ayrılırken olumlu görüşler bildirmesine rağmen kırık notlar da verdi.
Çin depremi bizim inşaatı salladıRezerv sorunları nedeniyle yılbaşından bu yana yüzde 53 yükselen çelik fiyatları Çin'deki depremle hem üretim azalıp hem de talep artınca tavan yaptı. Fiyat 15 günde % 13 arttı.
Açık artırma ile konut satışıToplu Konut İdaresi'ne (TOKİ) ait Türkiye genelinde 730 iş yeri ve 46 konut, açık artırma yöntemiyle satışa sunulacak.
Binlerce kaleden 100 tanesiTürkiye'de sayıları kesin olarak bilinmese de binlerce kale bulunuyor. NTV Yayınları'nın hazırladığı Türkiye'nin Kültür Mirası dizisinin ilk kitabı olan 100 Kale, bu binlerce kale içinden en önemli 100 tanesini tanıtıyor. Sayısız kavmin mekânı olan bu coğrafyada, tarihin zor ve tehlikeli şartları altında yaşamanın en temel ihtiyacı güvenlikti. Eskiçağ ve Ortaçağ hatta kısmen Yakınçağ'da savunma, yerleşim yerlerinin en önemli ihtiyaçlarından biriydi. İşte bu yüzden, üzerinde yaşadığımız topraklarda binlerce kale bulunuyor. NTV Yayınları tarafından hazırlanan Türkiye'nin Kültür Mirası dizisinin ilk kitabı olan Faruk Pekin ve Hayri Fehmi Yılmaz imzalı 100 Kale, binlercesi içinden en önemlileri sayılabilecek 100 tanesini kapsıyor. Kitap her biri Türkiye'nin ayrı bir mücevheri olan, duruşu, zamana meydan okuyuşuyla dikkat çeken kaleleri geleceğe taşımayı hedefliyor. 100 kale içinde, 10. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Artvin Kalesi, altı medeniyetin yurdu olan Van'daki Hoşab Kalesi, Çanakkale Boğazı'nın kilidi Kilitbahir Kalesi, geçmişi MÖ 855 yılına uzanan Rumkale, Selçuk Kalesi öne çıkan eserler arasında yer alıyor. Kitabın satış fiyatı kitapçılarda: 25 YTL, kitap.ntvmsnbc.com'da 18 YTL.
Tarih: 19 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah
Rönesans, dünya devi Strabag ile ortak olduTürk inşaat sektörünün önde gelen firmalarından Rönesan İnşaat, dünyanın dördüncü uluslararası taahhüt firması Stratabag ile ortaklık kurdu.
Belediyelere ek kaynak geliyorHükümet kamuoyunda "Deli Dumrul Yasası olarak" bilinen kapısının önüne park edilen araçtan bile vergi alınmasını öngören tasarıdan geri adım attı.
Krizden “Gingle Mail” doğduABD’de yaşanan mortgage krizi ekonomi literatürüne yeni bir kavram kazandırdı: Gingle Mail. Konut kredisi alan ABD’li ev sahipleri, düşen ev fiyatları sebebiyle krediyi ödemekten vazgeçip anahtarlarını postayla bankalara iade ediyor. Çıkardığı ses nedeniyle Gingle Mail (Çıngıraklı Posta) olarak adlandırılan postalar ise ABD banka portföylerinde büyük yığınlar oluşturdu. Bankaların ellerindeki konutları satamaması mevcut krizi daha da tetikliyor.
Tarih: 19 Mayıs 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Cenk Esen
Okul zillerinde ‘susturucu' dönemiMilli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından gönderilen genelgeye göre bundan sonra tüm okulların zil sesleri okulların dışında duyulmayacak seviyeye düşürülecek, en fazla 5 saniye çalacak ve dinlendirici müziklerden seçilecek.
Meteoroloji’den 5 yıldızlı dönüşümAtatürk Havalimanı Meteoroloji Müdürlüğü’ne bağlı Florya Meteoroloji İstasyonu baştan sona yenilenerek, hem teknik hem de fonksiyonel olarak eskisinden daha verimli hale getirildi. 2 bin 500 metrekare alan içinde kurulu olan istasyonun teknik blok, rasat bölümü ve lojmandan oluşan 3 binası Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla yeniden dizayn edildi. Teknik anlamda otomatik gözlem istasyonu işlevi gören Florya İstasyonu’nun daha verimli hale gelmesi için odaları yeniden tanzim edildi. Teknolojinin son ürünü modern izleme cihazları ile donatıldı. İstasyonda meteorolojik gelişmeler 2 personel tarafından 24 saat aralıksız olarak takip ediliyor veriler toplanarak merkeze gönderiliyor. Atatürk Havalimanı Meteoroloji Müdürü Hasan Köksal, “6-7 ay öncesine kadar binalarımız kullanılmaz haldeydi. Ders için gelen öğrenciler çamur yüzünden çok zorluk çekiyordu. Yaptığımız yenileme çalışmalarının ardından burayı daha etkin şekilde kullanılacak bir düzeye getirdik. Şimdi derse gelen öğrencilere daha sistematik ve doyurucu bilgiler sunabiliyoruz” dedi.
Tarih: 19 Mayıs 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Cemil Yıldız
Corio, Ada AVM'nin tamamına sahip olduHollandalı gayrimenkul yatırım şirketi Corio, Adapazarı'nda Aralık 2007'de açılan Ada alışveriş merkezinin, kalan yüzde 70 hissesini 44.8 milyon dolar bedelle satın alarak tamamına sahip oldu. Yapılan açıklamada, Adapazarı'nın ilk alışveriş merkezi olduğu belirtilen Ada'nın, stratejik bir konuma ve çekim gücü yüksek mağaza karmasına sahip olduğu belirtildi. Son olarak Malatya'da 110 milyon Euro yatırımla bir alışveriş merkezi kurma projesini açıklayan Corio'nun, Malatya şehir merkezinde 33 bin 400 metrekarelik bir alan üzerine kurulması ve 2010'a kadar tamamlanması planlanan AVM geliştirme çalışmaları Acteeum Grup tarafından gerçekleştirilecek.
Tarih: 19 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah
Bakan Günay tartışmalı alanları yerinde incelediBodrum'da 5 kata izin veren yeni imar değişikliği, Güllük Körfezi'ndeki denize dolgu ve kaya mezarını tahrip edilerek yapılan yüzme havuzlu villa tartışmalarının ardından dün Bodrum'a giden Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, tartışmalı alanları yerinde inceledi. Günay, incelemesi sırasında tartıştığı Turgutreis Belediye Başkanı ANAP'lı Ali Server Yazgan'a "Burada 25 metre koruma alanı olması gerekirken inşaat ruhsatı vermişsiniz" dedi. Yazgan da inşaata Muğla Anıtlar Koruma Kurulu'nun göz yumduğunu söyledi. Günay gazetecilere ise "Pina Yarımadası'ndaki dolguya müdahil olmaya çalıştık, kaya mezarları üzerindeki inşaatlar tarih duyarsızlığıdır" diye konuştu.
Tarih: 19 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Alp Arbak
‘Kamu vicdanı’ Kiler’i ihaleden ettiTOKİ, 25 Nisan’da gerçekleştirilen eski Likör Fabrikası satış ihalesini ’tek firma’ katıldığı için onaylamayarak 30 Mayıs’ta yenilenmesi kararını aldı.
‘TOKİ olmasaydı Türkiye’de kriz çıkardı’Eskişehir’de TOKİ tarafından yaptırılan konutların anahtar teslimi ve kura çekim törenine katılan Başbakan Erdoğan, Toplu Konut İdaresi’nin Türkiye’deki mortgage krizini önlediğini söyledi.
Müteahhitlere kötü haber, demir-çelik zamları sürecekDemir Çelik Üreticileri Derneği (DÇUD) Genel Sekreteri Veysel Yayan, girdi fiyatlarındaki artış nedeniyle demir çelik ürünlerinde yeni fiyat artışlarının olabileceğini söyledi.
Gerçek müteahhitler TOKİ'den şikayetçi değilToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, müteahhitlerin, "TOKİ'nin kapsamlı şekilde konut yapma işine girmesine" yönelik eleştirileri hakkında, "Hiçbir iş beceremeyen adam gelip, müteahhit oluyor. Gerçek müteahhitler bizden şikayetçi değil" dedi.
Antalya Doğu Garajı'ndan Roma tarihi fışkırdıAntalya Büyükşehir Belediyesi'nin Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yer alan Doğu Garajı düzenleme projesinde değişiklik yapacaklarını açıklayan Başkan Menderes Türel, projenin bir bölümünü gezi alanı gibi değerlendirerek, Roma döneminden kalan mezarları koruma altına alacaklarını belirtti.
Kuraklık sorununa yeraltı barajı çözümüDevlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ), özellikle yağışların yetersiz olduğu iç bölgelerde yaşanan kuraklık sorununun çözümü için 'yeraltı barajları projesi' geliştirdi.
Meteoroloji arazisinde belediye ısrarıİstanbul Büyükşehir Belediyesi, Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nün arazisinde mahkeme kararını by-pass edecek bir plan değişikliğini kabul etti.
Kentsel dönüşüm projeleri, suç örgütlerinin sığınaklarını yok ediyorBüyük şehirlerde kentsel dönüşüm projeleriyle yapılan toplu konutlar, çarpık şehirleşmeyi ortadan kaldırırken, suç ve terör örgütlerinin barınma alanlarını da yok ediyor.
Sıkışan inşaatçılar demir, boya karşılığı ev satıyorPiyasalardaki durgunluğun etkisiyle satışları azalan inşaatçılar, projelerini tamamlamak için arayış içinde. Kullanılan yöntemlerden biri de takas şirketleri aracılığıyla boya, demir, mobilya karşılığında konut satışı yapmak.
Ankara'nın güneyinde yeni bir kent doğuyorTBMM'nin girişimiyle Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Gölbaşı'nın Örencik mevkinde başlatılan toplu konut projesiyle birlikte bölgeye yoğun nüfus akışı bekleniyor.
İki itiraza meclisten ‘ret’ kararıAlsancak Limanı’yla Turan arasındaki Yeni Kent Merkezi İmar Planı, Büyükşehir Belediyesi’yle Vakıflar Genel Müdürlüğü ve TCDD arasında krize neden oldu.
Açıkhava yenilendiİzmir Büyükşehir Belediyesi, Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’na el attı. Üç bin seyirci kapasiteli sanat mekanı tamamen yenilendi, deprem yönetmeliğine uygun olarak güçlendirildi. Isıtma - soğutma, havalandırma, aydınlatma ve sıhhi tesisat sistemleri son teknolojiyle donatıldı. Tribünlerin su yalıtımı ve kaplaması değiştirilerek binanın ömrü uzatıldı. Sahnede ses ve ışık sistemi daha fonksiyonel hale getirildi. Çalışmalar 2 milyon 571 bin YTL’ye mal oldu. 29 Mayıs’ta muhteşem bir geceyle kapılarını tekrar açacak. Dünya starı Julio Iglasias burada sahneye çıkacak. Iglasias, söyleyeceği şarkılarla İzmirlilere unutulmaz dakikalar yaşatacak.
Tarih: 19 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
Kanaletlere şok raporİzmir’de yağmur sularının sele dönüşmeden denize ulaşmasını sağlayan sistem mahkemelik oldu. Üç kişilik uzman heyet inceleme yaptı, “Uygulama altyapı tekniğine ve kamu yararına aykırı” diye olumsuz görüş belirtti.
İstanbul'a yeni Kültür Sanat Merkeziİstanbul Kültür, Sanat ve Tanıtma Merkezi, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından açıldı.
Beylikdüzü Marka City açıldıİstanbul Beylikdüzü’ndeki Marka City Alışveriş ve Yaşam Merkezi hizmete girdi. Marka City’nin açılışında konuşan Marka İş Merkezleri Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çebi, merkezde 700 kişinin istihdam edildiğini söyledi. Toplam 20 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulan Marka City Alışveriş ve Yaşam Merkezinin her yaş grubuna hitap eden mağazaları, çocuklara yönelik oyun alanları, sinema salonları ve restoranları ile Beylikdüzü’nün cazibe merkezi olacağı kaydedildi. Marka City Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nin üçüncü katında bulunan ve toplam 6 salondan oluşan 550 kişilik sinema salonlarının işletmesini oyuncu Şafak Sezer’in yapacağı belirtildi.
Tarih: 19 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
UNESCO heyeti, Kapadokya'yı gezdiUNESCO Dünya Kültür Mirası Koruma Merkezi Başkanı Francesco Bandarin, American Museum of Natural History Müzesi üst düzey yöneticilerinden oluşan heyetle, Kapadokya'da UNESCO'nun destek sağladığı mekanları gezdi.
Ataşehir'deki arsa satışları iptal edildiKadıköy Belediyesi'nin, yeni kurulan Ataşehir ilçesi sınırlarında kalan arazilerle ilgili satış kararları iptal edildi. Konunun Zaman tarafından gündeme getirilmesi üzerine İstanbul Valiliği soruşturma başlattı.
İnşaata demir zammı tatiliTüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu (TMF) olağanüstü genel kurulunda açık oylamayla aldığı karar doğrultusunda, acil olan işler dışında, 1-15 Haziran tarihleri arasında ‘iş bırakma’ kararı aldı.
Çürük binada satıcının sorumluluğu 20 yıla çıkıyorSatıcıların, çürük binalardan doğan zararları karşılama süresi, müteahhitlerle eşitlenip 20 yıla çıkıyor. Müteahhit “Pazarlamacıyım” diyerek zamanaşımından yararlanamayacak.
Çeşme’ye yeni bir otelİzmir'in tatil cenneti Çeşme, yeni bir otel kazanıyor. Dünyaca ünlü Rezidor Oteller Grubu, bu sonbaharda 305 odalı Radisson SAS Hotel Çeşme’yi açmaya hazırlanıyor. Üst düzey yönetici Kurt Ritter, tesisin, Türkiye’deki ilk resort otelleri olacağını söyledi. Ritter, “Tatil amaçlı oteller grubumuzda gittikçe daha da önem kazandığı için Doğu Akdeniz’in bu en popüler tatil merkezlerinden birine gelmiş olmaktan mutluluk duyuyoruz” diye konuştu. Tesis, biri kumsalda olmak üzere üç restoran, iki bar, 3 bin 500 metrekarelik SPA, açık havuz, çocuk kulübü, mağazalar ve gece kulübüyle hizmet verecek. İş amaçlı gelip tatil yapma şansı bulan misafirlerine toplantı ve konferans imkanı sunacak. Dünyanın en hızlı büyüyen otel yönetim şirketlerinden kabul edilen The Rezidor Hotel Group, halen 51 ülkede 333 otelde 70 bine yakın odayla konuklarını ağırlıyor.
Tarih: 19 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Cesur Sert
Balıkçıya yol göründüUrla İskele’deki balık restoranları için “barınak sınırlarını işgal ettikleri” gerekçesiyle terk ve yıkım kararı verildi. İşletmeciler ayağa kalktı.
Bodrum’da Günay tepkisiKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın Bodrum gezisi, Güllük Körfezi’ndeki kaçak deniz dolgusu, 3500 yıllık kaya mezarlar üzerine villa inşa edilmesi ve 5 kata izin veren yeni imar değişikliği nedeniyle tartışmaların odağındaki ilçeyi hareketlendirdi. Günay’ın programı, çevrecilerin eylem yapacağı söylentisi üzerine 6 kez değiştirildi. Bodrum Kalesi’ne giden Günay ve beraberindekilerin yolu, İskele Meydanı’nda, Mavi Yol Girişimi ve Yurtsever Cephe üyeleri tarafından kesildi. Yurtsever Cephe Bodrum Sözcüsü Ayhan Karahan, 3 gün içerisinde toplanan 5 bin 600 imzalı dilekçeyi Bakan Günay’a verdi. Günay, “Gerekeni yapacağım” dedi.
Tarih: 19 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Yaşar Anter
Elginkan, Elmor mağazaları açıyor2008 yılını mağazacılıkta atılım yılı ilan eden Elginkan Topluluğu’nun ilk “Elmor Plus” mağazası İstanbul Kozyatağı’nda açıldı. Elmor Plus’ın ikincisi bu ay içinde Antalya’da, üçüncüsü de Ankara’da açılacak. Elginkan Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Yücel Unan, E.C.A ve Serel markaları için 2010 yılına kadar 100 milyon dolar yatırım planladıklarını belirterek, “Özellikle sektör profesyonelleri ve mimarların ürünlerimize rahat bir ortamda ulaşabilmeleri için mağazacılık bu yıl yatırım kalemlerimiz arasında önemli bir yer tutacak” dedi. Elginkan Topluluğu, E.C.A ve Serel markaları için 2010 yılına kadar 100 milyon dolar yatırım yapacak. Topluluk 2012 sonuna kadar Elmor Plus ve Elmor Concept mağazalarının sayısını 20’ye, Elmor Shop’ların sayısını da 100’e çıkarmayı hedefliyor.
Tarih: 19 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
Likör ihalesi rekabet eksikliğinden iptal edildiEmlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (Emlak GYO), Mecidiyeköy’deki Likör Fabrikası arazisinin satış ihalesini, yeterli rekabet ortamı oluşmadığı gerekçesiyle iptal etti.
Bodrum, Bodrum olmalıSon dönemeci de geçtiğinizde, Bodrum Kalesi'nin o büyüleyici silüeti karşınıza çıkar. Şöyle bir durup baktığınızda büyülenirsiniz.
Gökçek koltukta 20. yılı bekliyorBüyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, işçiler toplu iş sözleşmesi imzaladığı törende bundan sonraki iki yılın da sözleşmesini yapmayı temenni etti, "20. senede yolumuza beraber devam ederiz" dedi.
İzmir bir tasarım kenti olmalıGeçen hafta sonu İzmir’de yayımlanan tüm gazetelerde İzmir Reklamcılar Derneği’nin verdiği ilanlar yer alıyordu. Bu derneğin sesini duyurması için AKŞAM Ege’de biz de kendimize düşen görevi yerine beş yıl boyunca getirmeye çalıştık, sütunlarımızı açtık.
İkinci konutlar ve turizmTürkiye’de özellikle Ege ve Akdeniz kıyıları başta olmak üzere, ikinci konutların (yazlıkların) sayısı her geçen gün hızla artıyor. 1980’li yılların ardından tırmanışa geçen yazlık edinme eğilimi, kıyı alanlarının olumsuz etkilenmesine, taşıma kapasitelerinin zorlanmasına, ekolojik dengenin bozulmasına neden olurken, ekonomik olarak katkıdan çok zarar getirmektedir. Bir turizm ülkesi olan Türkiye’de böylesine bir yapılaşmanın teşvik edilmesi oldukça üzücüdür.
Hazır mutfak patlayınca yabancı pazara akın ettiTürkiye’de konut üretiminin artmasıyla, hazır mutfak sektörü de 2000’li yıllara kadar karşılaşmadığı bir yoğunluk yaşamaya başladı. 2000 öncesinde neredeyse sadece renovasyonlardan oluşan pazar, özellikle son 2-3 yıldır yeni lüks konut projelerindeki artışın etkisiyle hızla büyüdü. Sektör analizlerine göre yılda 900 bin adet hazır mutfak üretiliyor. Bunun cirosal karşılığı ise 2 milyar 700 bin YTL.
İnsanların artık ışığa ihtiyacı varİtalya'nın en büyük mobilya üreticisi Natuzzi'nin kurucusu, başkanı, baş tasarımcısı ve baş tutkunu Pasquale Natuzzi'ye göre, tam 49 yıldır devam eden başarının ardında, yenilikçi bakış açısı ve yaratıcı gücün yanı sıra, çok çalışmak ve müşteriyi dinlemek de var.
Yayaya geçit yokStrazburg Caddesi'ndeki yayaya geçit vermeyen refüj çalışması, çevre sakinlerini çileden çıkardı. Esnaf, caddenin ortasına konulan beton bariyerlerin kaldırılması için imza kampanyası başlattı. Vatandaşlar yapılan çalışma için "Hizmet değil işkence" yorumunu yaptı.
Emlakı ’odak’tan çıkaran Koç Yapı Kredi Koray’dan çekiliyorKoç Holding, sektörel yapılanma planı çerçevesinde odaklandığı 4 ana sektör arasına almadığı gayrimenkul sektöründen çekiliyor. Koç Holding, Yapı Kredi Koray’daki hisselerini satışa çıkartma kararı aldı. Yatırımcıların yönetimde daha etkin bir strateji izlemek istemesi halinde Koray Grubu da süreci Koç Grubu ile birlikte değerlendirmeye alacak.
Sezuan'ın insanlarıÇin'de son 50 yılın en korkunç yıkımına neden olan 7.9 büyüklüğündeki deprem Sezuan'ı haritadan sildi. Bertolt Brecht'in "Sezuan'ın İyi İnsanı" oyununda üç tanrının iyi insan aramak için indiği eyaleti.
Kentsel dönüşüme yarı fiyatına daireKİPTAŞ, kentsel dönüşüm kapsamında Zeytinburnu'nda yapacağı konutları, piyasa değerinin yarı fiyatına hak sahiplerine verecek. Zeytinburnu Sümer Mahallesi'nde kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapılacak bin 536 lüks konutun tanıtım töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 'Konutlarınız iki kat değerlenecek, sakın satmayın' diyerek hak sahilerini uyardı.
Bandırma Limanı’na Çelebi’den 175.5 milyon dolarlık teklifDevlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğüne ait Bandırma Limanının 36 yıl süreyle işletme hakkının devri ihalesinde, en yüksek teklifi 175 milyon 500 bin dolar ile Çelebi Ortak Girişim Grubu (OGG) verdi.
Elginkan Topluluğu mağaza zinciri kuruyorSanayi üretimi yapan 10 fabrikası, 20 şirketi ve 3 bine yakın çalışanı ile 55 yıldır ECA ve SEREL markaları ile Türkiye yapı ve ısı sektöründe faaliyet gösteren Elginkan Topluluğu, 2008 yılını “mağazacılıkta” atılım yılı ilan etti. Elginkan Topluluğu, E.C.A ve SEREL markaları için 2010 yılına kadar 100 milyon dolar yatırım yapmayı planlanıyor. Topluluk, 2012 sonuna kadar Elmor Plus ve Elmor Concept mağazalarının sayısını Türkiye çapında 20’ye, Elmor Shop’ların sayısını da 100’e çıkarmayı hedefliyor. Elginkan Topluluğu’nun yapı sektöründe faaliyet gösteren şirketi Elmor’un adını taşıyan ilk “Elmor Plus” mağazası İstanbul Kozyatağı’nda açıldı. Açılışta konuşan Elginkan Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Yücel Unan, 50 ülkeye ihracat yaptıklarını ve 2007 yılında 600 milyon dolar ciro gerçekleştirdiklerini söyledi.
Tarih: 17 Mayıs 2008 Kaynak: Türkiye
Tarihi Muğla evleri turizmin hizmetindeÜniversite ve kültür kenti Muğla’da kültür turizmi çalışmaları hız kesmeden sürüyor. Muğla merkezinde kültür turizmine açılabilecek 400 tescilli bina bulunuyor. Eski Muğla evleri belediye tarafından restorasyonu yapılarak turizmin hizmetine sunuluyor. Muğla Belediyesi 5 eski Muğla evini kültür turizminin hizmetine sunarken, Valilik başta olmak üzere diğer kurumlar da 22 evi restore ederek kullanmaya başladı. Eski Muğla evlerinden restorasyonu yapılan iki butik otel de hizmet veriyor.
Alman medyasından İzmir ve Egeİzmir’de geçen ay düzenlenen bir turizm çalıştayının (bendeniz work-shop yerine bu sözcüğü daha çok seviyorum) ne kadar da yararlı olduğunu SunExpress Genel Müdürü Paul Scwaiger’den gelen dergiyi görünce bir kez daha anladım... FVW Alman Medya Grubu, SunExpress, TÜROFED ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile Crowne Plaza Otel’de düzenlenen Çalıştay’da İzmir’de ve Batı Anadolu’da turizmin bugünü ve yarını masaya yatırılmıştı.
"Demir İpek Yolu"nun temeli temmuzda atılacak"Demir İpek Yolu" olarak adlandırılan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'nin Türkiye sınırları içindeki 76 kilometrelik bölümünün yapımı Temmuz ayında başlayacak.
Sibirya Çimento'dan dev yatırımRusya'nın Sibtsement (Sibirski Cement) çimento şirketi Türkiye'de faaliyette bulunan İtalyan Türk Set Group çimento şirketinin satın alınması ile ilgili işlemleri tamamladı. Sibtsement Türkiye'de dev yatırımlar planlıyor. Kommersant gazetesine konuşan Sibtsement şirketi Başkanı Andrey Muravyev yurtiçi ve yurtdışı çimento piyasasında daha fazla yatırım yapmayı planladıklarını öncelikli hedeflerinin de Türkiye olduğunu söyledi. Muravyev ilk olarak Türk Set Group çimentonun devir işlemlerini yılsonuna kadar gerçekleştirecek.
Tarih: 16 Mayıs 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Kaya mezarlarındaki inşaata bakanlık şerhiKültür ve Turizm Bakanlığı, Bodrum'un Turgutreis Beldesi'ndeki kaya mezarlarında yapılan izinsiz inşai ve fiziki müdahalelere ilişkin haberlerle ilgili olarak, "taşınmazda izinsiz olarak yapılan fiziki müdahalelerin sorumluları hakkında yasal soruşturma açılması" konusunda Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı ve Turgutreis Belediye Başkanlığı'na yazı gönderdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Bodrum'un Turgutreis Beldesi'nin, 20K-1 a pafta, 6460 parselin üzerinde kayaya oyularak yapılmış Geç Helenistik, Erken Roma dönemine ait oda mezar ve işlikler bulunduğu hatırlatılarak, buluntuların Kayra Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü uzmanlarınca tespit edilerek tescile önerildiği anımsatıldı.
Tarih: 16 Mayıs 2008 Kaynak: Yeni Şafak
70 milyon dolarlık proje mahkeme kararı bekleyecekManisa Belediye Başkanı Bülent Kar, gerçekleştirilmesi planlanan Oto Terminal Projesi ihalesinin, konuya ilişkin açılan dava sonuçlanıncaya kadar ertelendiğini bildirdi.
Bastırırım parayı, keserim ormanı devri başlatıldıCumhurbaşkanı Gül’ün onayladığı ormanlık alanlara ve kıyılara turizm tesisi olanağı veren kanun değişikliğine çevrecilerden tepki geldi.
Bursa'da tarım alanlarının uydudan envanteri çıkarılıyorBursa İl Tarım Müdürlüğü, çiftçi kayıt sistemi, kadastro, imar iskan iskan verileri ve uydu fotoğrafın bir uydu fotoğrafının bir yazılım ile örtüştürerek şehrin tarımsal varlığının envanterini çıkaracak.
Tarihi köprülere korkuluk yapılıyorTarihi Zağnos ve Tabakhane köprülerinin korkulukları Trabzon Belediyesi tarafından aslına uygun olarak yeniden yapılıyor.
Tarihi konaklar restore ediliyorYozgat'ta yıkılmaya yüz tutan tarihi konakların aslına uygun olarak restore edilip, turizme kazandırılması amacıyla başlatılan çalışmalar kapsamında, tarihi binaların mirasçılarına "takas" önerisi götürüldü.
Zeugma kazıları temmuzda başlayacakZeugma Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Kutalmış Görkay, ''Zeugma henüz 3 senelik olan genç bir kazı. Burayı Efes'le yarıştırmak bu kenti öldürmek demektir'' dedi.
Atmosferdeki sera gazları tavan yaptıGüney Kutbu buzulları üzerinde yapılan araştırmalar, atmosferdeki sera gazlarının, son 800 bin yılın en yüksek seviyesinde olduğunu ortaya koydu.
Demiryolu bereketiBursa'nın heyecanla beklediği demiryolu projesi, ciddi bir istihdam imkanı da yaratacak. Buna göre 190 kilometrelik hat hizmete girdiğinde, her kilometrede 8 kişiye demiryolu ile ilgili sektörde çalışma imkanı doğacak.
TOKİ şehirleri geliyor“Biz aslında müteahhitle konut sahibi olmak isteyen dar gelirli arasında köprü görevi görüyoruz” diyen TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, “Ülkemizin lokomotif sektörü olan inşaatçılığı diri tutuyoruz” diye konuştu.
İSKİ’den 2 yılda 3 milyar YTL’lik su ve çevre yatırımı…İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, İSKİ’nin “2007 Faaliyet Raporu”nu onayladı. Raporu Meclis’e sunan Genel Müdür Mevlüt Vural; “2007’de 1 milyar 416 milyon YTL’lik yatırım yaptık. Bu yıl da 1 milyar 562 milyon YTL yatırımla su ve çevre projelerine hız kesmeden devam ediyoruz” dedi.
Çirkinlik Abidesi KöprülerKöprü uzmanı Altok Kurşun, Antalya’daki köprülü kavşakları topa tuttu. Kurşun, “Almanya’da tarlalarda traktörlerin geçmesi için yapılan köprüler bile bir sanat eseri.
Otobüs duraklarında da sigara içmek yasakTürkiye 19 Mayıs'ta sigarasız hayatla tanışmaya hazırlanırken, Sağlık Bakanı Recep Akdağ da konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Akdağ, yasayla birlikte otobüs duraklarında da sigara içilemeyeceğini söyledi. CNN TÜRK'te Gürkan Zengin'in hazırlayıp sunduğu Editör programına konuk olan Recep Akdağ, sigara yasağı için başbakanlık tarafından hazırlanan genelgeye açıklık getirdi. Stadyumlarda sigara yasağının nasıl uygulanacağı yönündeki soruyu cevaplandıran Akdağ, stadyumların ikiye bölüneceğini yüzde 50'lik kısmın sigara içilebilir alan olarak ayrılacağını söyledi. Bakan Akdağ genelgede yapılacak kapalı alan tanımı çerçevesinde otobüs duraklarının da sigara içme yasağı kapsamına girdiğine dikkat çekti.
Tarih: 16 Mayıs 2008 Kaynak: CNN Türk
Kadifekale için Son Günİzmir Büyükşehir Belediyesi, Kadifekale heyelan bölgesinden Uzundere’deki toplu konutlara taşınacak vatandaşlarla yapılan görüşmeleri tamamladı. 2508 hak sahibinden 1700 kişi ile uzlaşıldı.
KorumaGelişmiş ülkelerin uygar kentlerini görenler sık sık bizim kentlerimizle karşılaştırmalar yaparak kentsel sorunlarımıza ilişkin çeşitli düşünceler üretirler.
Otomotiv, inşaat ve beyaz eşyaya demir-çelik zammı kapıdaABD mortgage piyasasındaki zararını tarımsal emtia piyasasında yüklü pozisyonlar alarak kapamaya çalışan spekülatör yatırımcılar gıda fiyatlarının tavan yapmasına neden oldu.
Öğrencinin apartı küçük yatırımcıyı cezbettiEskişehir'de öğrenciler için yapılan apart daireler İstanbul, Ankara ve İzmirli küçük yatırımcının gözdesi oldu.
5 milyar dolarlık otoyol ihaleleri için yerli-yabancı yatırımcı akınıİzmit Körfez Geçişi otoyol projesi için 7 Ekim'de yapılacak ihaleye, yerli ve yabancı yatırımcılar akın etti. İhale için bugüne kadar 3'ü yabancı 6 yatırımcı şartname aldı.
Ülkeyi yaşanmaz hale getirenler üzerineKuraklık yüzünden buğday, domates, pirinç daha az yetişiyor. Koskoca Van Gölü 15 yıl sonra yok olacak. Bodrum beton ormanına dönüşüyor. Boğaz sırtları kaçak yapılarla doldu bile... Tüm bunlara karşın alınan önlemler ise belirsiz.
Beckham’a Dubai’de komşu olma yarışıBirleşik Arap Emirlikleri’ni oluşturan yedi emirlikten biri olan Dubai, son 10 yılda yapılan yatırımlarla, yaklaşık 7 trilyon dolar hacminde bir pazara hitap eden, Doğu Afrika, Hindistan ve Avrupa’yı da kapsayan çok büyük bir coğrafyanın ticaret merkezi haline geldi.
'Uygarlık' işgaline suç duyurusuKültür Bakanlığı, Kayra uygarlağından kalan eserler üzerine yüzme havuzlu villalar yapan müteahhit için yasal işlem yapılmasını istedi.
Kentsel dönüşüme karşı örgütleniyor‘Kentsel Dönüşüm Projesi’ şimdilerde Pendik Sapanbağları’nda yaşayan vatandaşların başını ağrıtacağa benziyor. Tapulu arazileri üzerine başlarını sokacak evler yapan mahallelinin yuvaları yıkılarak yerine ‘çok’ katlı binalar yapılmak isteniyor.
Tuzla Tershanesi'ni şimdiye kadar kim denetledi?Onlarca işçinin öldüğü Tuzla'da tersanelerden sadece dördünün iskân izninin olduğu ortaya çıktı. Tersanelerde itfaiye ekibi de bulunmuyor.
Bornova’da 131 bin metrekarelik yeşil alanİzmir Bornova’nın Pınarbaşı semtinde, 5’inci Sanayi Sitesi yanında ilçe belediyesine ait atıl durumdaki 131 bin metrekare arazi, yeşil alan yapılacak. Belediye Başkanı Sırrı Aydoğan, düzenleme için 30 Mayıs’ta ihaleye çıkacaklarını açıkladı. Aydoğan, Homeros Vadisi’nden sonra Bornova’nın en büyük parkı olacağını söyledi, şöyle konuştu: “Go-kart pisti, ata binilecek manej, 1.5 kilometre uzunluğunda yürüyüş ve bisiklet parkuru, piknik ve çocuk oyun alanları, seyir terasları, çay bahçesi, spor sahaları, açık-kapalı düğün salonu, içinde çeşitli türde kuşların bulunacağı kafeslerle farklı etkinlikler için mekanlar, otoparklar olacak. Projeyi bir yılda tamamlayacağız.”
Tarih: 16 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
Investate 08’de kıyıların geleceği belirlenecekBU yıl ilk kez düzenlenecek olan Türkiye Sahilleri Emlak Yatırım Buluşması (Investate 08), Türk kıyılarının geleceğini belirlemeye hazırlanıyor. Ikon Events ve Akın Nalça Modular Spaces’ın düzenlediği Investate, 24-25 Mayıs tarihinde Bodrum Princess Otel’de gerçekleştirilecek. Türkiye sahillerinin gayrimenkul ve turizm yatırımları yönünden en önemli etkinliği olma hedefi taşıyan Investate konferans ve fuarına binin üzerinde ziyaretçi bekleniyor. Kıyıların ve emlak sektörünün geleceğini belirleyici bir rol üstlenen etkinlik boyunca düzenlenecek konferans ve seminerlerin, çevre, kültürel miras, tarihi doku, mimari gibi kıyıların geleceğinde önemli rol oynayan konuların yanı sıra; yatırımcı ve yerel yönetimlerin sorunlarının tartışılarak çözüm önerilerinin üretildiği bir platform olması bekleniyor. Investate’e proje geliştirme şirketleri, inşaat firmaları, konut projeleri, bankalar, danışmanlık firmaları ve yan sanayi kuruluşları olmak üzere 36 firma katılıyor.
Tarih: 16 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet
Bursa’ya ne yaptık?İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in Bursa ziyareti sırasında çekilmiş Koza Han görüntülerini hüzün ve burukluk içinde seyrettim.
İzmir’in yaşı 10 bine dayandıKemalpaşa’nın Ulucak Höyüğü’ndeki çalışmalardan sürpriz sonuç çıktı. İzmir’in geçmişinin 8 bin 500 değil,10 bin yıla kadar uzanabileceği anlaşıldı.
Roma Hamamı kaz kaz bitmediİlk kazı çalışmaları 1937 yılında başlanan Roma Hamamı bu yıl da kazılmaya devam edilecek. Çalışmalarda, Roma Hamamı’ndaki bir dükkan ile Kutsal Yol’daki sütunların restorasyonlarına başlanacak.
‘Four Seasons’a onay vermedik’UNESCO’nun Four Seasons Oteli’nin Bizans kalıntıları üzerine yaptırdığı inşaatı “onayladığı”na ilişkin yorumların doğru olmadığı ortaya çıktı.
AVM’lerin sayısı zamanla denge noktasına ulaşacakAVM’lerdeki sürecin, tıpkı hipermarketlerde olduğu gibi devam edeceğini ifade eden Optimum Outlet ve Eğlence Merkezi Müdürü Süleyman Sayın, "Alışveriş merkezlerinden bazıları zamanla elenecek ve AVM sayısı bir denge noktasına ulaşacaktır" dedi.
'Termik santral istemiyoruz'Enka’nın İzmir’in Aliağa İlçesi’nde yapmayı planladığı, termik santrale halktan tepki geldi. ‘İzmir Yaşamı Savunuyor’ başlığı ile bildiri yayımlayan bölge halkı, termik santrale karşı mücadele edeceklerini kamuoyuna ilan etti.
İşini bilen müteahhit TOKİ’den zarar etmezToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, "TOKİ’nin konut üretiminde çıtayı yükselttiğini, toplu konutların yerini TOKİ şehirlerinin aldığını" bildirdi.
Karaman: Belediye ağaçları sökünce...Karaman Belediyesi ekipleri çevre düzenlemesi kapsamında yaklaşık 13- 14 yıllık ağaçları söktü. Belediyenin ağaçları sökmesine sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler tepki gösterdi.
İstanbul’da ’Kent Konseyi’ fiyaskosuFlorya’daki belediye sosyal tesislerinde dün ’Kent Konseyi’ toplantısı vardı. Ne yazık ki, konseyin ilk toplantısına ilgili organların seçiminin gerçekleştirilebilmesi için yeterli katılım sağlanamadı. Yazık!..
Ağaç minareyi geçemez gemi Sultanahmet’i ezerİstanbul Dünya Mirası Listesi’nden çıkarılıp, Tehlikede Olan Dünya Mirası Listesi’ne alınma riskiyle karşı karşıya.
Ulus'ta 'yıkım' başladı!Ankara Anakent Belediyesi, "Ankara Tarihi Kent Yenileme Alanı Projesi" kapsamında Ulus'ta yıkımlara başladı.
İsmailağa Cemaati’ne oy çokluğu ile imarİsmailağa Cemaati’nin lideri Mahmut Ustaosmanoğlu’nun amcaoğlu Abdullah Ustaosmanoğlu’nun temsilcisi olduğu Bayrampaşa Yeşil Camii İlme Hizmet Vakfı’na ait arsalarla ilgili imar planı tadilatı yapıldı.
Eryılmaz: Takipteyiz, yargıya götüreceğizÇankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz , "Türkiye ancak bütün kişi ve kurumların hukuka saygı duymasıyla gerçek anlamda demokratikleşebilir. Bugün Ankara kent yönetiminde, hukuksuz davranışlar hüküm sürüyor" dedi.
Esenboğa Yolu güvenli mi?Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek'in, "Artık daha güvenli olacak" vaadiyle açtığı Esenboğa Yolu'nda sık sık kaza meydana gelmesi dikkat çekiyor.
Barajlarda çökme tehlikesiÇin makamları, felaket bölgesindeki 400’den fazla su toplama alanı ve barajda "güvenlik riski" tespit etti. Çin Su Kaynakları Bakanı Chen Lei, bazı hidroelektrik santralleri ve barajların yıkılma tehdidi altında bulunduğunu bildirdi. Çatlayan Zipingpu barajında, basıncı hafifletmek için su seviyesi düşürüldü. Binlerce asker, sağanak yağmur altında zamanla yarışarak barajdaki gedikleri onarmaya çalışıyor. Tek bir barajın çökmesi durumunda bile felaketin bilançosu katlanacak. Çin Sanayi ve Enformasyon Bakanlığı da internet sitesinde, her türlü alet ve malzeme bağışı yapılması için çağrıda bulunuldu. Çin makamları, yayımladıkları 31 kalemlik listede basit çekiçten şişme bota ve yeraltı arama cihazına kadar malzemeye acil gereksinim duyulduğunu belirtti.
Tarih: 16 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet
Melih Gökçek bu kez de Atakule önüne 'göz dikti'Melih Gökçek yönetimindeki Ankara Anakent Belediyesi, çok tartışılacak bir adım daha atarak Atakule'nin önündeki alana köprülü kavşak yapmaya hazırlanıyor.
Makina Mühendisleri müteahhitlere destek verdiGaziantep Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ali Peri, son yıllarda arsa fiyatlarındaki fahiş artışlardan sonra yaşanan demirdeki fiyat patlamasının inşaat sektörünü olumsuz yönde etkilediğini söyledi.
Ağaç katliamına tepkiMuğla-Marmaris yolunu genişletme çalışmaları sırasında aralarında koruma kapsamındaki günlük ağacının da (sığla) bulunduğu 2 bin ağacın kesildiği, yaklaşık 300’ünün de gelecek günlerde aynı sonla karşılaşacağı öğrenildi.
Çalık Grubu’nun Haydarpaşa ısrarıOrtada ihale ve sözleşme yokken Çalık Grubu’na ait GAP İnşaat’ın Haydarpaşa’yı önce Manhattan, sonra Venedik’e çeviren yağma projelerine Osmanlı versiyonu da eklendi.
Müzelerde Deprem Riski ve Riskin Azaltılması Üzerine DüşüncelerDepremler Türkiye’de bulunan tarihi yapılara sürekli olarak önemli hasarlar vermiştir. Yaşanan en yakın tarihli hasar, İstanbul’un yaklaşık 80 km uzağında meydana gelen 1999 Kocaeli depremi sonucunda oluşmuştur. Söz konusu depremden etkilenen müze ve kütüphaneler Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Topkapı Sarayı Müzesi, Beyazıt Kütüphanesi, Süleymaniye Kütüphanesi, Dolmabahçe Sarayı, Ragıp Paşa Kütüphanesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri ek binası ve İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’dir.
Takvim
<<Mayıs 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.