Haberler

19 Haziran 2008, Perşembe

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Bir Günüİzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Bir GünüHızlı kentleşme ve demokratikleşme eğilimlerinin, siyasal güç paylaşımı çalışmalarının önemli odaklarından biri haline getirdiği kentlerde, belediyeler ve diğer yerinden yönetim kuruluşlarının payına düşen sorumluluk oldukça büyük. Yerel haklar ve kent kimliğinin oluşturulmasında önemli rollere sahip, hem demokratik bir yerel yönetim birimi hem de etkin ve verimli hizmet sunan birimler konumundaki büyükşehir ve ilçe belediyelerinin karar alma sürecinin nasıl işlediğini gözlemlemek adına Arkitera Mimarlık Merkezi olarak, 9 Haziran 2008 tarihinde gerçekleştirilen İzmir Büyükşehir Belediyesi Haziran Ayı Meclis Toplantısı’na konuk olduk. Haberin Devamı
''Otel odaları'' kent müzesi oluyor''Otel odaları'' kent müzesi oluyorNecip Fazıl Kısakürek''in otel odaları şiirinden ilham aldığı Ödemiş''te aralarında merhum başbakanlardan Adnan Menderes ve Safiye Ayla gibi ünlüleri ağırlayan 81 yıllık otel ile 200 yıllık han restore edilerek kent müzesine dönüştürülüyor.
Kadıköy’ün geleceğine damgasını vuracak olan "Salı Pazarı Projesi" start alıyorKadıköy’ün geleceğine damgasını vuracak olan "Salı Pazarı Projesi" start alıyorKadıköy adına son yıllarda atılan en somut adım gözüyle bakılan Salı Pazarı Projesi nihayet başlıyor. Proje, Salı Pazarı’nın Hasanpaşa’daki modern yerine taşınmasıyla hızlanacak.
Bayrampaşa’ya 275 milyon Euro’luk eğlence merkeziBayrampaşa’ya 275 milyon Euro’luk eğlence merkeziOra İstanbul Gayrimenkul Yatırım ve Geliştirme, Bayrampaşa’da 275 milyon Euro yatırımla eğlence merkezi kuruyor.
Arkeologlar, Yunanistan Mağaralarında Geçmişin Sırlarını ArıyorlarArkeologlar, Yunanistan Mağaralarında Geçmişin Sırlarını ArıyorlarMS 575 ile 600 yılları arasında 33 kadın, erkek ve çocuk bugünkü Andritsa yakınlarında bir mağaraya saklandılar. Yanlarında biraz yiyecek, su ve bir haç vardı.
Batık kent Kekova''nın gözyaşlarıBatık kent Kekova''nın gözyaşları2. yüzyılda yaşanan deprem sonucu su altında kalan Likya''nın ticaret merkezlerinden Kekova''da su altında yapılan çekimler acı gerçeği ortaya çıkardı: Yapıların büyük bölümü tamamen yıkılmış, yüzlerce amfora define avcıları tarafından kırılmış, çöp dağları oluşmuş.
Doğa, "Müzelik" OlursaDoğa, "Müzelik" OlursaNazım Hikmet, “müzeyi gezmek iyi, müzelik olmak fena” demiş bir hikayesinde. Bir şeyin "müzelik" olması, artık onu müze dışında kolay kolay göremeyeceğimiz anlamına geliyor. Bir de göremeyeceklerimiz vaktiyle en sevdiklerimiz olursa, gerçekten “fena”.
Gecekonduya seçim rüşveti mi?Gecekonduya seçim rüşveti mi?AKP kaçak yapı ve gecekondulara hizmet götürülmesini önlemeye yönelik sert düzenlemelerden tam yerel seçimler öncesi çark sinyali verdi.
A24 Design Studio, ABD’de Fuar Standı Tasarım Ödülü KazandıA24 Design Studio, ABD’de Fuar Standı Tasarım Ödülü KazandıA24 Design Studio, ABD’de yayımlanan Exhibitor Magazine’in düzenlediği 22. Fuar Standı Tasarım Ödülleri Yarışması''nda Özel Başarı Ödülü kazandı.
Bu ''Cadde''de inşaat var!Bu ''Cadde''de inşaat var!İstanbul''un en pahalı bölgelerinden biri olan Bağdat Caddesi''nde inşaat şirketleri, kat malikleri ile anlaşıp binaları yenilemeye başladı. Bölgede Teknik Yapı, Hoffmann İnşaat, Taşyapı ve Ekşioğlu ön plana çıkıyor.
Restorasyon adı altında katliamRestorasyon adı altında katliamUNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Sıvas Divriği Ulu Cami ve Şifahanesi’nin 2005 yılında başlayan restorasyonu ile ilgili tartışmalar sürerken, uzmanların “bakımsızlıktan yok olmak üzere” diye uyardığı cami ve şifahanenin özel bir yasa ile korunması için TBMM’ye geçen ay sunulan teklif de reddedildi.
Şeyh Bedreddin Caddesi''nin Değiştirilen Adı, İade EdildiŞeyh Bedreddin Caddesi''nin Değiştirilen Adı, İade EdildiDenizli İdare Mahkemesi yeniden esas hakkında konuyu görüşerek Denizli Belediye Meclisi’nin Şeyh Bedreddin Caddesi’nin adının değiştirilmesi kararını iptal etti ve isminin iade edilmesini karara bağladı.
Rezidansa ahır koyabilir miyizRezidansa ahır koyabilir miyizÖnce işgalci sayıldıkları bölgede hak sahibi oldular, sonra da bir firmayla anlaşıp rezidans sahibi oluyorlar. Şişli''ye bağlı Ayazağa Köyü''ndeki Kazdal ailesi yapılacak rezidansa bir de ahır istiyor.
Yenişehir''de Birlik Parkı hizmete girdiYenişehir''de Birlik Parkı hizmete girdiKonak Belediyesi tarafından Yenişehir''de Türk Mimarlar ve Mühendisler Odaları Birliği (TMMOB) adına yaptırılan, "Birlik Parkı"nın açılışı dün yapıldı.
Alcatraz otel oluyorAlcatraz otel oluyorSan Fransisco açıklarındaki ünlü cezaevine evsahipliği yapan Alcatraz Adası’nın bir bölümü, turistik otel haline getiriliyor.
Menemen yangını İzmir''i korkuttuMenemen yangını İzmir''i korkuttuİzmir''in Menemen ilçesinde yaz sezonunun ilk büyük orman yangınında 500 hektar ormanlık alan etkilendi.
Yeni KentYeni KentRem Koolhaas bundan birkaç yıl önce, New York’tayken bana, “Kimseye söyleme” demişti. “Fakat 20. yy kenti artık bitti. Bize öğretecek yeni hiçbir şeyi kalmadı. Bizim işimiz yalnızca onu basitçe sürdürmek.” Koolhaas’ın bakış açısı, kentlerin gelişimini araştıranlar tarafından da paylaşılıyor. Fakat görünen o ki, Koolhaas bile gelecekte olacaklara hazırlıklı değil. Çin ve Basra Körfezi’nin her ikisinde de bir gece içinde kentler New York ile yarışabilen bir büyüklüğe sahip oluyorlar. Yalnızca 30 yıl önce, Shenzhen birkaç yüz kişinin yaşadığı küçük bir balıkçı kasabasıydı ve Dubai’de yalnızca çeyrek milyon kişi yaşıyordu. Bugün ise Shenzhen 8 milyon nüfusa sahip ve Dubai’nin parlayan kuleleri düzensiz bir şekilde çölün ortasında yükseliyor.
Sümerbank''ın Karaköy Bankalar Caddesi''ndeki Tarihi Binası YenileniyorSümerbank''ın Karaköy Bankalar Caddesi''ndeki Tarihi Binası Yenileniyor1933 yılında Atatürk tarafından kurulan ve adını Anadolu uygarlığının temel taşlarından Sümerler’den alan, Türkiye’nin "sanayi mektebi" Sümerbank’ın tarihi binası yenileniyor.
Tarihi Hanlar ve Kapalıçarşı: Eminönü’nün PotansiyeliTarihi Hanlar ve Kapalıçarşı: Eminönü’nün Potansiyeliİstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Kentsel Uygulamalar Yönetmenliği, İstanbul’un kültür mirasında önemli bir yere sahip olan Eminönü, Kapalıçarşı ve Tarihi Hanlar Bölgesi’ni “Made In / Guide for Kapalıçarşı” adlı bir projeyle ele alıyor. Bölgenin sahip olduğu potansiyeli ortaya çıkarmak amacıyla başlatılan proje kapsamında gerçekleştirilen ilk uluslararası katılımlı atölye çalışmasının sonuçları, yapılan bir sunumla sergilendi.
İYTE Mimarlık Bölümü''nde Tasarım Stüdyosu Finalleri Jüri ve Sergilerle TamamlandıİYTE Mimarlık Bölümü''nde Tasarım Stüdyosu Finalleri Jüri ve Sergilerle Tamamlandı2007 – 2008 öğretim yılının tamamlanmasıyla birlikte, İYTE Mimarlık Bölümü’nde, tasarım stüdyosu finalleri geniş katılımlı jüri ve sergilerle gerçekleştirildi. 2., 3. ve 4. sınıf öğrencileri projelerini jüri karşısında savunma fırsatı bulurken, 1. sınıf projeleri bir sergi eşliğinde sunuldu.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Çorlu, sanat eserleriyle donatılıyorTekirdağ''ın Çorlu ilçesinin giriş ve merkezlerine yerleştirilen sanat eserleri halkın takdirini kazanıyor. İlçeyi sanat eserleriyle donatacaklarını ifade eden Çorlu Belediye Başkanı Altan Ersin, "Sanata Evet sözü ancak sanata ve sanatçıya sahip çıkmakla anlam kazanır." dedi.
''Gelişmekte olan bölgelerden konut almak avantajlı olabilir''Konut almak isteyenlerin bütçesine göre hareket etmesi gerektiğini belirten Propa İnşaat''ın patronu Özçiçek, gelişmekte olan bölgeleri tavsiye etti.
Gemlik''in sahil boyu çiçeklerle süsleniyorBursa''nın Gemlik ilçesindeki Atatürk ve Emin Dalkıran kordonlarının yeşillendirme, ağaçlandırma ve çevreyi güzelleştirme faaliyeti büyük ilgi görüyor. Bir süre önce kordonları çeşitli ağaç fidanlarıyla renklendiren Gemlik Belediyesi, bu kez Atatürk Kordonu''nun deniz kıyısına bakan dolgu bölümlerini pitesporium isimli yeşil yapraklı, güzel kokulu süs bitkisiyle donattı. Bin adet süs bitkisi fidanının dikimini yerinde inceleyen ve kendisi de bu bitkilerden dikmeyi ihmal etmeyen Belediye Başkanı Mehmet Turgut, İskele Meydanı''ndaki konser alanına da yayalıca ardım isimli mavi ve yeşil tondaki süs bitkilerini ekeceklerini söyledi. Mehmet Turgut, "Yeşillendirme, güzelleştirme ve çevreyi değiştirme çalışmalarımız artarak devam edecektir." dedi.
Tarih: 19 Haziran 2008 Kaynak: Zaman Yazan: Ali Haydar Can
İdealist Kent''te tapular törenle dağıtıldıHektaş İnşaat''ın, TOKİ iştiraki Emlak Konut ile beraber hayata geçirdiği İdealist Kent projesinde 1''nci etap tapu ve anahtar teslim töreni 15 Haziran Pazar günü gerçekleştirildi.
7 Kilometrelik "Hayat" Hattıİzmir Büyükşehir Belediyesi, içmesuyu ve kanal altyapısına kavuşturduğu Sasalı ve Kaklıç’ın evsel atık suları için de 7 kilometrelik kanal hattı döşedi.
Afetlerde ''Ses''imiz Kesilmeyecekİzmir Büyükşehir Belediyesi, afet durumlarında “kesintisiz iletişim” sağlayabilmek için Sayısal Telsiz Sistemi kuruyor.
Limitless, Türkiye ofisini açtıDubai World''ün global arazi ve emlak geliştirici kolu Limitless, Türkiye''de ofis açtı. Limitless''ın 9''uncu uluslararası ofisi olan Türkiye ofisi, emlak ve arazi geliştirme, tasarım, satış ve yönetim personelinden oluşacak. Türkiye emlak ve yatırım sektöründe yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirten Doğu Akdeniz ve Türkiye Bölge Direktörü Bahaa Abouhatab, "Türkiye''nin gelişen popülasyonu ve kentselleşmeye yönelik trendi, gelecek 8 yılda 5.5 milyon dolayında konut açığı yaratacaktır. Araştırmalarımıza göre, Türkiye''de perakende alanındaki talep de gittikçe yükseliyor" dedi. Dubai merkezli Limitless''ın 100 milyar dolar değerindeki 9 global projesinin çalışmaları sürüyor.
Tarih: 19 Haziran 2008 Kaynak: Sabah
Acilen 3 milyon konuta ihtiyaç varYeni projelerini hayata geçirmek için kaynak sorunu yaşayan Toplu Konut İdaresi, acil olarak 2.5 ila 3 milyon civarında konut ihtiyacı olduğunu bildirdi.
Dedeman 8 yeni otel için kolları sıvadıAzerbaycan ve İran’daki yeni otel projeleri ve Türkiye’de 6 yeni otelle büyümesine hız veren Dedeman Turizm, 2009 sonunda otel sayısını 20’den 28’e çıkarmayı hedefliyor.
Ağaoğlu projelerini pazarladı, ABD''den özel ödül kazandıAğaoğlu''nun ''My'' konsepti altındaki konut projelerinde ikinci el satılık ve kiralık dairelerin satışını üstlenen RE/MAX ABC, ABD''de ödül kazandı. 18 yaşındayken Fenerbahçe''de açtığı ofisle başladığı emlakçılığı Bağdat Caddesi''nde sürdüren Selami Arpacı, daha sonra RE/MAX ile anlaşarak ilk RE/MAX ABC ofisini açtı. RE/MAX''e bağlı 5''i franchise olmak üzere toplam 11 satış ofisiyle ABD''de "Multi Office Broker" unvanıyla derecelendirildikten sonra, yine Las Vegas''taki törende özel ödül alan Arpacı, Ağaoğlu''yla geliştirdikleri ikinci el satış modelinin dünya çapında başarı getiren bir proje olduğunu belirtti.
Tarih: 19 Haziran 2008 Kaynak: Sabah
"Altın dağları"na göstermelik makyaj10 günlük aradan sonra yeniden birlikteyiz. Bu kez yolculuğumuz İzmir''in kuzeyine; "yazlık kent" Dikili İlçesi''ne. Öğle saatlerinde başlayan yolculuğumuzda; güneşin kavurucu etkisinin yanında, Çiğli Bölgesi''ndeki metro çalışmaları sebebiyle değiştirilen kıvrım kıvrım yol güzergahı sıkıcı bir hal alsa da, bu düzenlemenin geçici olduğunu düşünerek kendimizi rahatlatıyoruz.
Aman Bursa, dikkat!Kimileri sevinerek, kimileri de üzülerek izledi muhtemelen haberi. Ben içi kan ağlayarak izleyenler arasındayım. Bu kentin makus talihi kaçak yapıya ilişkin yazılmış onlarca yazının ardından, günün birinde, gecekonduya af geliyor!
Hilton, Sivas''ta Otel YapacakSivas Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Osman Yıldırım, Hilton Oteli''nin Sivas''ta yatırım kararı aldığını, yapılacak otel için yer arandığını söyledi.
Sanko''ya İtalyan ortakSanko Holding bünyesindeki Çimko Çimento, İtalyan Cementerie Aldo Barbetti ile ortaklık anlaşması imzaladı.
KEY''de işler karıştıİki Bakan''ın farklı açıklamaları KEY ödemelerini yine arapsaçına çevirdi. Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, “Konut Edindirme Yardımı (KEY) ödemelerine, Temmuz ayı içerisinde Ziraat Bankası şubelerinden başlanacaktır. Herhangi bir erteleme veya gecikmeden bahsetmek mümkün değildir” dedi.
İlk kentsel eğlence merkezi yılda 1 milyar euro getirecekTürkiye’nin kültür-spor tesislerinden otellere kadar pek çok tesisi içeren ilk ’kentsel eğlence merkezi’ ORA İstanbul, Bayrampaşa’da 2010’da açılıyor.
Maldivler’e balayına gitti, resort otel yapmak için ada kiraladıMaldiv adalarına balayına giden Ahmet Aydeniz İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Aydeniz, burada resort otel yatırımı için ada kiraladı.
Sualtındaki Şehirde Kilise BulunduErozyonla yerinden koparak denize yuvarlanan bir Ortaçağ kilisesi sualtı arkeologları tarafından bulundu. Bulunan kalıntıların, Dunwich şehrindeki en büyük kilise olan ve Suffolk sahillerinde kaybolan St. John Kilisesi’ne ait olduğu tahmin ediliyor. Dunwich, 1400’lü yıllarda, yani Kuzey Denizi tarafından yutulmadan önce oldukça büyük bir yerleşimdi. Suffolk Sualtı Araştırmaları yöneticisi Stuart Bacon bu kalıntıları 35 yıldır aradığını belirtti. Kazıları Bacon ile birlikte sürdüren, Southampton Üniversitesi arkeoloji profesörü David Sear 13. yüzyılda yapılan St. John Kilisesi’nin 1540 yılında, kopan yamaç parçası ile birlikte denize yuvarlandığını söyledi. “Yerini kabaca tahmin ediyorduk. Şimdiye dek yüzlerce defa dalış yapıldı, bugüne kadar bulamamıştık” dedi. Kilise kalıntılarının bugüne dek bulunamamasının sebebi ise geçen 500 yıl boyunca üstünü tamamen örten tortu.
Tarih: 19 Haziran 2008 Kaynak: BBC
TOKİ artık kirletmeyecekVan''ın Edremit İlçesi''nde TOKİ tarafından yaptırılan konutlara ait arıtma tesisi ve kanalizasyon sistemiyle ilgili Ankara''da yapılan görüşmelerin ardından arıtma tesisi ve kanalizasyon sisteminin, kapasitesinin artırılması kararlaştırıldı.
Bisiklet yolu yapan ilk 3 belediyeye ödül varÇevre Bakanı, küresel ısınmaya karşı alınabilecek önlemlerden en önemlisinin bisiklet kullanımının teşviki olduğunu söyledi, bisiklet yolu yapan ilk 3 belediyeye maddi destek vereceklerini açıkladı.
Perre Antik Kenti''ne Koruma ProjesiKommagene Uygarlığı''nın beş büyük kentinden birisi Perre Antik Kent''in nekropol ve mozaikli villa bölümlerinin korunması için proje keşfi yapıldı.
GAP 5 yıl içinde tamamlanıyorBaşbakan Tayyip Erdoğan, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), Doğu Anadolu Projesi (DAP) ve Konya Ovası Projesi (KOP) başta olmak üzere öncelikli bölgesel ekonomik kalkınma ve sosyal gelişme projelerinin hızlandırılması için bir genelge yayımladı. Resmi Gazete''de yayınlanan genelgede başta GAP, DAP ve Konya Ovası Projeleri olmak üzere önümüzdeki dönemde öncelikli projelerin hayata geçirilmesinin önem arzettiği vurgulanarak, uygulamanın etkinliğinin sağlanması ve hedefe ulaşılması için gereken esas ve usuller sıralandı. Buna göre projelerin uygulanmasında ilgili tüm taraflar arasında etkin bir eşgüdüm sağlanacak. Genelgede hükümetin hazırladığı eylem planı çerçevesinde GAP''ın 5 yıl içinde tamamlanacağı da vurgulandı.
Tarih: 19 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Demek ki kaçak var!Gecekondulaşmayı engelleyen yasayı delen bir teklif veren AK Parti “Halk mağdur olmayacak, başkanlarımız ceza derdinden kurtulacak” diyor; şehir plancıları ise “Demek ki kaçak var” diye karşı çıkıyor. Taraflar, NTV Yakın Plan’da konuyu tartıştı.
Türkiye''nin Turizme Açılan İlk Mağarası İnsuyu Tahrip EdiliyorTürkiye''nin turizme açılan ilk mağarası olan İnsuyu, sorumsuz kişiler tarafından tahrip ediliyor.
Zeugma için ortak çalışma grubuZeugma Kazı Başkanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan projenin AB''ye sunulduğu bildirildi. Proje kapsamında, AB''den 1 milyon euro''luk hibe fon sağlanacağı bildirildi.
"Deliklitaş" Yeniden YapılacakBitlis Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör, ilin sembolü olan ''Deliklitaş''ın yeniden yapılıcağını belirtti.
Sarıkaya Sarayı''na örtü sistemi geliyorAksaray merkeze bağlı Yeşilova beldesi içinde yer alan Acemhöyük ören yerinde bulunan yaklaşık 3 bin 800 yıllık Sarıkaya Sarayı''nın çevre ve doğal etkilerden korunmasını sağlamak için üzerine örtü sistemi yapılması planlanıyor.
20 YTL ile tarihe yolculuk başlıyorKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Müzekart tanıtım toplantısının ardından 20 YTL ücret ödeyerek Müzekart sahibi oldu ve ilk kartlı girişini de TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ile yaptı.
Metro parası doları yere serdiİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin metro inşaatı için aldığı 1.5 milyar Euro (2.3 milyar $) bankaların kasasına girince bankaların döviz ihtiyacı azaldı, dolar 1.26 YTL''den 1.22 YTL''ye kadar geriledi.
Fransa Türkiye BüyükelçiliğiFransa Devleti, Kültür ve dil işbirliği merkezi, işbirliği ve kültür etkinlikleri servisi, eğitim ve dil işbirliği misyonu ile muhasebe servisini barındırmak için Ankara''nın Yıldız semtinde bir bina satın almıştır. Fransa''nın Türkiye Büyükelçiliği, bu binanın düzenlenmesinde çalışacak mimarlık hizmetleri ekibini seçmek için rekabete açık kamu ihale ilanı vermektedir. Detaylı bilgi için www.ambafrance-tr.org adresini ziyaret edebilirsiniz.
Tarih: 19 Haziran 2008 Kaynak: Türk Serbest Mimarlar Derneği
Müteahhitler çözüm bekliyorTellioğlu, sektör temsilcileriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, federasyona bağlı 8 il bünyesindeki yaklaşık 30 bine yakın sektör aktörleriyle 1-15 Haziran 2008 tarihleri arasında inşaatlarda iş bırakma kararını gerçekleştirdiklerini hatırlattı.
Ormanlar ve tarlalar alev alev yandıBatı ve güney bölgelerinde etkili olan aşırı sıcaklar, farklı noktalarda orman yangınlarını da beraberinde getirdi. Sıcaklıkların 35 dereceye ulaştığı Antalya''da, Göynük Kanyonu''nda, iki ayrı noktada çıkan yangına, 5 arazöz ve 3 su tankeri ve bölgeye giden 70 kişilik ekibin yanı sıra özel yangın söndürme helikopterleri müdahale etti. Yangın kontrol altına alındı. Serik ilçesinde 5 hektarlık alan yandı. Burdur Bucak''ta 100 dekar hububat ekili tarla yandı. Muğla''nın Milas ilçesinde çıkan yangında da ilk belirlemelere göre 100 dönümlük tarım alanı yandı. İtfaiye ekiplerine, vatandaşlar ve tarım işçileri de yardım etti. Öte yandan Çanakkale''nin Eceabat ilçesine bağlı Yalova köyü yakınlarında orman yangını çıktı. 20 hektarlık alanı tahrip eden yangın kısmen kontrol altına alındı. Bu arada, önceki gün İzmir''in Menemen ilçesinde çıkan yangının 200 hektarlık alana zarar verdiği öğrenildi. Yangınla ilgili gözaltına alınan Cavit Alper tutuklandı.
Tarih: 19 Haziran 2008 Kaynak: Sabah
Rüzgar santrali çağrısıEN-ÇEV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Suat Yetişen, "Türkiye’deki enerji üretimi sıkıntısı rüzgar santralleriyle çözülmeli" dedi.
Çaresizliğin sulu gösterisi…Türkiye’ye özgü bir yönetici hastalığıdır, çaresiz kalındığında şov yaparak inandırıcı olma arayışı. Yöneticilerin, daha basit yöntemler kullanarak yaşananları ve gerçekleri halka anlatmak yerine gösteriye yönelmesi, inandırıcılıklarının büsbütün yitirilmesine neden olur aslında.
Eli ilk ekmek tutanlar ÇatalhöyüklüBilinen en eski neolitik yaşam bölgesi Çatalhöyük’te bulunan 8 bin 500 yaşındaki dünyanın en eski antik buğday örnekleri bilim dünyasında heyecan yarattı.
Gökçek mahkemenin Ulus kararına sevindiBüyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Danıştay’ın Ulus Tarihi Kent Merkezi Projesinin yürütmesinin durdurulması istemini reddetmesine Ankara halkı adına sevindiğini söyledi.
Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün ziyaretçileri arttı…İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün başarılı çalışmaları; yerli ve yabancı belediyeler ile çeşitli eğitim kurumları tarafından yakından takip ediliyor.
21 milyon, doğduğu değil doyduğu yerde1965 -2000 döneminde, toplam 21.1 milyon insan, iller arası göç kervanına katıldı. Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) 1965-2000 yıllarını kapsayan dönemde göçlerin profilini çıkardı.
ODTÜ’den suya büyük gözaltıSuda arsenik tartışmalarının yeniden alevlenmesi üzerine, ODTÜ kentte kapsamlı bir çalışma başlattı. ODTÜ, Ankara’nın dört bir yanından yeni numuneler aldıktan sonra sonuçları en geç 10 gün içinde kamuoyuna duyuracak.
Yangın ormanları yuttuİzmir’in Menemen ilçesi Yahşelli köyü bölgesinde C.A adlı köylünün tarlasında yaktığı ateşin sıçramasıyla meydana gelen orman yangınında yaklaşık 200 hektarlık alan kül oldu. Gözaltına alınan C.A çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Antalya’ın Kemer ilçesi Göynük beldesi yakınlarındaki Göynük Kanyonu’nda meydana gelen yangında 20 hektarlık alan tahrip olurken karadan müdahale edilemeyen yangını söndürme çalışmaları havadan helikopter ve uçaklarla yapılıyor. Bugün sabah saatlerine kadar süren yangın kısmen kontrol altına alınabildi. Çanakkale’nin Eceabat ilçesine bağlı Yalova köyü yakınlarında çıkan orman yangının da da 10 hektar alan tahrip oldu.
Tarih: 19 Haziran 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Merkez İstanbul’a taşınmaya yeşil ışık yaktı, ‘Yasa çıkarsa taşınırız’ dediHükümetle Merkez Bankası’nın İstanbul’a taşınması konusunda gerginlik yaşayan Başkan Yılmaz, ‘Yasa değiştirilirse İstanbul’a geliriz’ diyerek taşınmaya yeşil ışık yaktı.
Kaçak yapıda önce devrim sonra afDün Sabah''ın manşetinde Zübeyde Yalçın imzalı haberi okuyunca, "Bu sadece yerel seçime değil genel seçime de bir işaret" diye düşündüm.
Fiyatlar dibe vurdu, bundan sonra yükseliş başlarPiyasalarda yaşanan durgunluktan en fazla nasibini alan sektörlerden birisi de inşaat sektörü. Bir dönem maketlerden kapış kapış ev satılır, müşteriler ev alabilmek için kuyrukta beklerken artık bu tablo değişti.
AKM’ye reklam panosuTadilat nedeniyle 1.5 yıllığına 1 Haziran’da boşaltılan Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) ön yüzüne reklam afişleri asılabilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye Müdürlüğü talepte bulundu.
Çöp suyu işlenecek kadar arıtıldı park ve bahçeler sulanacakİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kemerburgaz Odayeri’nde inşa edilen Çöp Sızıntı Suyu Nihai Arıtma Tesisi’nin açılışını yaptı.
Four Seasons Hotel Boğaz’da kapılarını açtı166 odalı proje, özgün saray binasına ek olarak geleneksel Türk mimarisiyle tasarlanan iki adet yeni binanın el ele vermesiyle doğdu.
İzmir''den İtalyan KOBİ''lere ''hemen yatırım'' davetiTürkiye İtalya İzleme Komitesi''nin 4. Dönem Toplantısı, Trieste''de yapıldı. Toplantıya TOBB adına katılan Tamer Taşkın, İtalyan KOBİ''leri İzmir''de yatırım yapmaya çağırdı.
Tariş, alışveriş merkezi yatırımına ortak arıyorTariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Birliği, İzmir''in en değerli arsalarının bulunduğu Alsancak semtinde Tariş Alsancak Kültür Alışveriş Yaşam ve İş Kompleksi''ni kurmak için harekete geçti.
Narin Park''ta daire satışı başladıMartı GYO, Narin Park konutlarını 12 bin 800 YTL peşinat ödemesi ve 64 bin YTL''den satışa sundu. Konutlar, ilk etabı Erguvan Mahallesi''nde yeni satışa sunulan daire tipleri 1+1, 1,5+1 ile beraber halen satışı devam eden 2+1, 3+1 ve 4+1 olmak üzere 5 tipten oluşuyor. Erguvan Mahallesi''nde yeni satışa sunulan daire tiplerinde fiyatlar 1+1''lerde 64 bin YTL''den, 1,5+1''lerde ise 72 bin YTL''den başlıyor. Martı GYO, Finansbank ve Şekerbank''la yapılan işbirliği sonucunda değişik vadelerde kredilendirme imkânı sunuyor. Narin Park projesi, mimarlar Barbaros Sağdıç tarafından hazırlandı.
Tarih: 19 Haziran 2008 Kaynak: Referans
Demirtaş: İzin versinler Kemeraltı''nın altyapısını çözelimİzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Tarihi Kemeraltı Çarşısı''nın çok önemli altyapı sorunları bulunduğunu, bunların çözülmesi konusunda katkı sağlamaya hazır olduklarını söyledi.
Porsuk Barajı''nda su rezervi alarm veriyorEskişehir''in içme suyunu karşılayan Porsuk Barajı''nda su seviyesi düştü. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, tedbir alınmaması halinde, kentte susuzluk tehlikesi yaşanabileceğine işaret etti.
ODTÜ''lü öğrenciler Taşköprü''de staj yapacakOrta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Fakültesi öğrencileri yaz stajlarını Kastamonu''nun Taşköprü ilçesinde yapacak. 03-12 Temmuz ile 17-26 Temmuz tarihleri arasında iki ayrı grup halinde Taşköprü''ye gelecek olan ODTÜ''lü öğrenciler, ''Yaşayan Köyler Projesi'' kapsamında Abdalhasan köyünde devam eden restorasyon çalışmalarına katılacak. Tarihi ve kültürel eserlerin orijinal dokusunu yitirmeden, gelecek nesle ulaştırmayı amaçlayan ODTÜ''lü öğrenciler, tarihi ve kültürel varlıklar bakımından da oldukça zengin olan ilçedeki sivil mimari örnekleri üzerine ayrıntılı bir çalışma yapacak. Taşköprü''nün beklentilerinin çok üzerinde potansiyele sahip olduğunu belirten ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Arif Sargın, yaz boyunca 90 öğrencinin stajlarını Taşköprü''de yapacağını belirtti.
Tarih: 18 Haziran 2008 Kaynak: Zaman Yazan: Cevdet Çaylı
Kale: Seramikte kapasite 2 puan daha düşerse toparlanamayızKale Seramik Genel Koordinatörü Bahadır Kaya, ‘Kapasite kullanımı yüzde 72’ye düştü. 70’e düşerse, zaten durgun olan sektörün toparlanması çok zor olur’ dedi.
Enka, Rus şirketi muamelesi gördü Türkiye’nin ‘en değerli’ şirketi olduPetrol fiyatlarındaki rekor artış, tüm dünyada dengeleri değiştirirken Enka İnşaat’ı da Türkiye’nin en değerli şirketi yaptı.
İstanbul''da Nuruosmaniye ve Yavuz Sultan Selim Camileri İhale ile Restore Edilecekİstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü, tarihi Yavuz Sultan Selim ve Nuruosmaniye camilerinin tamamlama ve çevre düzenlemesi (restorasyon) işlerini ''''pazarlık usulü'''' ile yaptırmak üzere ihaleye çıkarıyor.
İzmir’de su kesintisi başladıBarajlardaki doluluk oranı hızla düşen İzmir’de Yeni Foça, Ürkmez ve Gümüldür beldelerinde su kesintisine gidiliyor. Kentin büyük bir bölümüne de 2 gündür arıza nedeniyle su verilmiyor.
Müzelik Eser Şampiyonu "Lagina Kutsal Alanı"Sahip olduğu özel coğrafi konumuyla, tarihler boyunca pek çok medeniyete yurt olan Anadolu, bu medeniyetlerin bıraktığı kültürel miraslarla da açık hava müzesi niteliği taşıyor.
Bugün "Çölleşme ile mücadele günü"Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, çölleşmenin, Türkiye''nin en önemli sorunlarından biri olduğunu ifade ederek, ''''Çölleşme ile mücadele şarttır ve zaman geçirmeden bir an önce çözülmesi gereken bir husustur'''' dedi.
Yassıca Ada''da suyu konuşmakUrla açıklarındaki Yassıca Ada''ya hiç gitmemiştim. Hani rahmetli Ahmet Piriştina''nın vefatından önce gününü geçirdiği yer orası. Konak Vapur İskelesi''ne 16 deniz mili uzaklıkta.
Kilisenin Altında MağaraÜrdünlü arkeologlar tarafından açıklandığına göre bu ülkede bulunan ve MS 230 tarihi ile, dünyanın en eski kiliselerinden birisinin altında mağara bulundu. Mağaranın, kilisenin inşasından önce Hıristiyanlar tarafından tapınma amaçlı kullanıldığı anlaşıldı. Arkeolog Abdulkadir Hüseyin, kuzey Ürdün’de, Rihab yakınlarında bulunan mağaranın üç aylık bir kazı sonunda temizlendiğini, kazı sırasında erken Hristiyanlık ritüellerine ait buluntulara rastlandığını açıkladı. Mağara, MS 230 yılında inşa edilmiş olan St. Georgeous Kilisesi’nin altında yer alıyor. Bu kilise, yine Ürdün’de, Akabe şehrinde ve İsrail’de yeni keşfedilen diğer bulunan diğer iki kilise ile birlikte dünyanın en eski üç kilisesinden birisi kabul edilmekte
Tarih: 18 Haziran 2008 Kaynak: Associated Press Yazan: Dale Gavlak
Çeşme''de kötü koku isyanıÇarşıdaki kanaletlerin üzerinin halılarla kapatılarak sorunun çözülmeye çalışıldığını belirten Certel, "Bu görüntü turizm cenneti ilçemize hiç yakışmıyor" dedi.
Gecekondulara yeni af geliyorAK Partili iki milletvekilinin imzasıyla Meclis''e verilen yasa teklifi kabul edilirse, kaçak binalara elektrik ve su bağlanacak.
”Kyoto Protokolü, Türkiye''yi söz sahibi yapacak”Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Kyoto Protokolü''nün imzalanmasının 2012 sonrası süreçte yeni düzenin şekillendirilmesinde Türkiye''yi söz sahibi yapacağını kaydetti.
Metro''da 3. Büyük Buluşmaİzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Üçyol-Üçkuyular metro çalışmalarında üçüncü büyük buluşma da gerçekleşti. Hatay ve Göztepe''den karşılıklı süren tünel kazılarının Renkli durağı mevkiinde birleşmesi, işçiler arasında büyük mutluluk yarattı.
Yeni vapurlara ilçe isimleri verilecekİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ilk şehir hatları gemisinin Temmuz ayında suya ineceğini belirterek yıl sonuna kadar 2 geminin, ardından 2’şer ay arayla 20 geminin hizmete gireceğini söyledi.
‘Sait Faik vapuru’ bu yaz da kalkmayacakRadikal yazarı Hakkı Devrim’in Boğaz’ı Sait Faik Abasıyanık, Orhan Pamuk veya Yahya Kemal Beyatlı vapurlarıyla gezme hayali, hayal olarak kaldı.
Şehirlerimiz çağ atlıyorAntalya, Konya, Kayseri, Gaziantep, Adapazarı, Bursa ve Samsun büyükşehir belediye başkanları, projeleri ve yaptıkları çalışmaları Akdeniz''de masaya yatırdı.
Güllük’te hukuk savaşıKiraladığı araziden çıkan toprağı denize dökerek 6 bin 700 metrekarelik dolgu yapıp ‘arazi yaratan’ MNG’ye dava açılıyor.
Kentsel dönüşüm projelerine ‘eleştirel’ bakışProf. Dr. Arif Esin’in “İstanbul için Kentsel Dönüşüm Projesi” kitabı ESC Yayınları’ndan çıktı. Kitapta, dünya kentlerinde yaşanan örneklerden yola çıkılarak İstanbul ile ilgili çözüm önerileri yer alıyor. Kaçak yapılaşma ve gecekondu sorununun örneklerle anlatıldığı kitap, kentsel dönüşüm projelerini de eleştiriyor. “Uluslararası Uygulamalar Işığında Kaçak Yapılaşma ve Gecekondu Sorununa Öneriler” alt başlığı ile yayımlanan kitaba Gülay Batur da karikatürleri ile katkıda bulunuyor. Avrupa Birliği üyesi ülkelerin büyük kentlerindeki bazı örnek uygulamalara yer verilen kitapta, Rotterdam, Hamburg, Glasgow, Dublin’de yaşanan sorunlar masaya yatırılıyor. Esin, kentin sorunlarının polisiye önlemlerle çözülemeyeceğine dikkat çekiyor.
Tarih: 18 Haziran 2008 Kaynak: Cumhuriyet
TÜSİAD’dan Kyoto hazırlığına destekTürk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Kyoto Protokolü’nün imzalanmasının 2012 sonrası süreçte yeni düzenin şekillendirilmesinde Türkiye’yi söz sahibi kılacağını bildirdi.
İstanbul kurutuyorÇEKÜL Vakfı Danışma Kurulu Üyesi Asaf Ertan, Istıranca ormanlarını besleyen Istıranca dereleri ve Karadeniz balıkçılığını besleyen Rezerv Deresi’nin sularının, doğal ortamından alınarak İstanbul’a getirilmesine tepki gösterdi.
Yenimahalle şimdi de kültüre temel atıyorYenimahalle Belediye Başkanı Ahmet Duyar, uluslararası konferanslara ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapabilecek 2 bin kişilik Kültür ve Kongre Sarayının temelinin 27 Haziran 2008’de atılacağını bildirdi.
Rhodiapolis antik kentinde, kazı öncesi temizlikAntalya''nın Kumluca ilçesindeki Rhodiapolis Antik Kenti''nde gelecek hafta başlatılacak kazı çalışmaları öncesinde temizlik yapılıyor. Akdeniz Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Nevzat Çevik başkanlığında yürütülecek kazı öncesi yapılan çalışmalara yaklaşık 25 kişilik ekip katılıyor. Çalışmalarla ilgili bilgi veren Prof. Dr. Nevzat Çevik, kazı çalışmaları başlamadan önce kazı alanındaki otların ve kış nedeniyle yıkılan duvarlar ile kayan toprakların temizlendiğini söyledi.
Tarih: 18 Haziran 2008 Kaynak: Referans
Çevre düzenlemesi için 5 yılda 33 milyon YTLAnkara Büyükşehir Belediyesi, 2003-2008 yılları arasında çevre düzenlemesi için toplam 33 milyon 111 milyon 432 bin YTL para harcadı.
Rahatlıkla içme suyu kalitesindeÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Ankara’nın çok iyi bir içme suyu arıtma tesisi bulunduğunu, Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi verilerine göre, bu tesisten çıkan suyun Avrupa Birliği (AB) standartlarını sağladığını belirtti.
Gençlik Parkı bu yıl açılacakBelediye Başkanı Melih Gökçek, Gençlik Parkı’ndaki yenileme çalışmalarının bu yıl tamamlanarak yeniden hizmete açılacağını bildirdi.
Çimento sektöründe el değiştirmeRekabet Kurulu, Ciments Français şirketinin Afyon Çimento, Set Group Holding ve Set Beton''daki hisselerinin OJSC Holding Company Sibirskiy Cement tarafından devralınmasına izin verdi.
İnşaatta enflasyon endeksi oluşturunTürk Seramik Sektörü Ortak Tanıtım Komitesi Başkanı ve Kaleseramik Pazarlama ve Satış Genel Koordinatörü Bahadır Kayan, piyasalardaki durgunluğun kalıcı bir hal almasının büyük sorunlara yol açacağına işaret ederek, "Piyasaların eylem planına ihtiyacı var" dedi. Durgunlukla ilgili bir eylem planı göremediğini söyleyen Bahadır Kayan, sektörlerin kendi içinde birer eylem planı olması gerektiğini vurguladı. 1.5 yıldır süre gelen sıkıntının son aylarda iyice arttığını belirten Bahadır Kayan, inşaat maliyetlerinin ürkütücü şekilde yükseldiğini söyledi. Kayan, şöyle konuştu: "12 aylık açıklanan enflasyon rakamları yüzde 10.7. Ama inşaat malzemelerinin enflasyon rakamı bu değil. İnşaata özel bir enflasyon endeksi olmalı. Şu andaki enflasyon sepetinin içinde kira, buzdolabı, karpuz var. Çimento, demir, çelik, çimento ve seramik gibi inşaat malzemelerindeki enflasyon çok daha yüksek."
Tarih: 18 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.