Haberler

19 Nisan 2009, Pazar

Ekonomik Durgunluktaki Mimarlık - 2Ekonomik Durgunluktaki Mimarlık - 2Tasarım dünyasının küresel ekonomik krizden nasıl etkilendiğini ele alan yazı dizisine, Almanya, Çin ve İspanya ile devam ediyoruz. Berlin''den Bonn''a, tüm mimarlar küçük ofislerin kapandığını veya kapanmak üzere olduğunu söylüyor. Büyükler ise ekipte azaltmaya gidiyor. Foster & Partners, bilindiği üzere Berlin ofisini bir süre önce kapattı. Çin''in ise, küresel krizin etkilerine maruz kalmayacağına ilişkin kati kanılar ortadan kalktı. Haberin Devamı
Tamer Nakışçı Avrupa''nın Yaratıcı Geleceğini Belirleyecek 100 Genç ArasındaTamer Nakışçı Avrupa''nın Yaratıcı Geleceğini Belirleyecek 100 Genç Arasında26 yaşındaki Nakışçı, 20-21 Nisan tarihlerinde Brüksel''de yapılacak ve Avrupa''nın 344 kentinden delegelerin katılacağı "Yaratıcılık Forumu"nda İstanbul''u temsil edecek. Tamer Nakışçı''ya bu yolculuğunda Kale Tasarım Merkezi destek veriyor.
Köprüde kriz tenhalığıKöprüde kriz tenhalığıMilyonlarca liralık ulaşım yatırımlarının önleyemediği köprü trafiğini kriz bitirdi! Boğaz köprülerinden geçen araç sayısı üç ayda 1.3 milyon adet azaldı.
Adliye kültür merkezi olduAdliye kültür merkezi olduCumhuriyet''in ilk yıllarında Atatürk''ün emriyle bir adliye binası inşa edilmeye başlanır. Mimar olarak, bir kaç ay önce İstanbul''da önemli bir sergiyle tekrar gündeme gelen, dönemin önemli mimarı Arif Hikmet Koyunoğlu seçilir.
2D Yapı 8. Kez Yapı 2009 İstanbul Fuarı''nda2D Yapı 8. Kez Yapı 2009 İstanbul Fuarı''ndaBu yıl 32.si düzenlenen Yapı 2009 İstanbul Fuarı''nda sektörün lider ismi 2D Yapı 8. kez yerini alıyor.

Tarih: 17 Nisan 2009 Kaynak: Sabah Yazan: Sevilay Yükselir
Peter Zumthor ÜzerinePeter Zumthor Üzerineİsviçreli mimar Peter Zumthor''un Pritzker Ödülü''nü alması üzerine, İhsan Bilgin''in Nisan 2001''de Arredamento Mimarlık''ta yayınlanan "Maddenin Yoğunluğu" ve Mayıs - Haziran 2000''de XXI''de yer alan "Gugalun Evi" başlıklı yazılarını yayınlıyoruz.
A24 Design Studio''nun Tasarladığı Stepevi - Dubai Mall Mağazası AçıldıA24 Design Studio''nun Tasarladığı Stepevi - Dubai Mall Mağazası AçıldıTürkiye İş Bankası, ECA Serel, Seranit, İstanbul Altın Borsası, Vitra gibi firmalar için tasarımlar yapan A24 Design Studio''nun son dönem işlerinden biri olan Stepevi mağazası, Dubai Mall''da açıldı.
Rusya''nın Yönetimini Elinde Tutan Oligarşistler İhmal Edilmiş "Ütopya''yı" Kurtarmaya ÇalışıyorlarRusya''nın Yönetimini Elinde Tutan Oligarşistler İhmal Edilmiş "Ütopya''yı" Kurtarmaya ÇalışıyorlarUzun zamandır Ruslar Ekim devriminden sonra inşa edilmiş yapıların yıkılmasından dolayı memnundular. Ama son dönemde yönetimi elinde tutan oligarşistler bu yapılara sahip çıkmaya başladılar.
İstasyon''dan Fener''e Mersinİstasyon''dan Fener''e MersinYrd.Doç.Dr. Tolga Ünlü ve Akdeniz Kent Araştırmaları Merkezi''nden Uzman Tülin Selvi Ünlü''nün birlikte hazırladıkları "İstasyon''dan Fenere Mersin / Mersin from Railway Station to the Lighthouse" adlı kitap, Mersin Ticaret Odası tarafından yayınlandı.
Ekonomik Durgunluktaki Mimarlık - 1Ekonomik Durgunluktaki Mimarlık - 1Ekonomik kriz tüm dünyada mimarları yaralıyor. Bu yazı dizisiyle tasarım dünyasındaki global durumu duyurmayı amaçlıyoruz. İlk olarak Japonya''nın durumla nasıl başa çıktığına bakalım: Mimarlar, Birleşik Devletler''in yüksek faiz krizinin etkilerini ve ekonomik durgunluğun soğuğunu hissediyorlar. Gayrisafi milli hasıladaki tahmini %2,2''lik düşüş, konut inşaatındaki azalma, bankaların kredi verme konusundaki gönülsüzlükleri nedeniyle bütün büyük ya da küçük tasarım firmaları fırtınanın dışında kalmayı tercih ediyor.
Decofire Düzenlediği Eğitim Semineri ile Bölge Bayilerini TopladıDecofire "Luxury Fireplaces&Radiators" sürekli eğitim programı çerçevesince 11-12 Nisan 2009 tarihlerinde Şile Dedeman Otel''de bölge bayilerinin satış ve montaj yetkililerini misafir etti.
''Atina''yı geride bırakırız''Kentteki turizmi 12 aya yaymak gerektiğini belirten Başkan Demirtaş, "Kazı çalışmaları bittiğinde İzmir, Akdeniz''in çekim merkezi haline gelir" dedi.
Yenilenebilir enerji tartışılıyorİstanbul Aydın Üniversitesi Enerji Politikaları ve Piyasaları Araştırma ve Uygulama Merkezi''nin (EPPAM) konuğu olacak milletvekili Dr. Soner Aksoy, "Enerji Politikaları İçerisinde Yenilenebilir Enerjinin Yeri" konulu bir konferans verecek.
Başkan Recep Altepe: Bursa yaşayan bir tarih şehri olacakAvrupa Müze Forumu yöneticilerini kabul eden Recep Altepe, Bursa''nın turizm potansiyelini harekete geçireceklerini söyledi. Bunun için 135 proje hazırladıklarını belirten Altepe, işe Bursa''yı dünyaya tanıtarak başlayacaklarını vurguladı.
Sivas Havaalanı genişletiliyorSivas Valisi Veysel Dalmaz, makamında düzenlediği basın toplantısında Sivas Havaalanı''na yeni iç ve dış hatlar terminal binası yapılacağını açıkladı. Projenin inşaat süresinin 700 gün olacağı bildirildi.
Kapalıçarşı restorasyonla gelecek kuşaklara aktarılacakYapı statiğine zarar veren müdahaleler ve bakımsızlık nedeniyle sorunlar yaşayan Kapalıçarşı''nın kurtarılması için start verildi. Başkan Topbaş, dünyanın ilk ve en büyük çarşısındaki restorasyon ve güçlendirme çalışmalarını bu dönem bitirmeyi hedeflediklerini açıkladı.
Bursa''nın konuları Meclis''te konuşuldu, şeffaf dönem başladıBaşkan Altepe seçim öncesi söz verdiği şeffaf yönetime ilk adımı attı. Bursa''nın konularını Meclis''te anlattı.
Bursaray vahimBüyükşehir Belediye Meclisi''nin dünkü gündeminin en önemli maddesi bize göre Bursaray projesinin C etabında yaşanan tıkanmaydı.
Toprak''ı isyan ettiren satışTMSF, Halis Toprak''ın Aslanlı Köşk''ünü Erdoğan''ın çocuklarına burs veren Remzi Gür''e sattı.
Hızlı tren çilesiSincan Ahi Evran Mahallesi tuğla ocakları bölgesinden geçen hızlı tren bölge halkının kabusu oldu. Bir yıl önce hızlı trenin geçmesi için yapılan köprünün altı her yağmurda göle dönüyor. Köprünün altından ne araç ne yaya geçebiliyor. Köprünün diğer tarafında bulunan okula gidemeyen öğretmenler ders saatini kaçırıyor, hızlı trenin çilesini Sincanlı çekiyor.
Demirel''den körfez hattı önergesiCHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım`a İzmit Körfezi''ne yapılması planlanan demiryoluyla ilgili soru önergesi verdi.
Turizm sezonu umut olur mu?Küresel krizin olumsuz etkilerini her sektörde görülürken gözler bu kez turizm sektörüne çevrildi. Acaba turizm sektörü de küresel krizden etkilenecek ve orada da hüsrana uğrayacak mıyız diye kara kara düşünürken, Vali Dr. Ahmet Altıparmak''ın en önemli turizm merkezlerinden Muğla''nın ilk dört aylık turist sayısını açıklaması ile moral bulduk.
Avrupa Kültür Programı, proje bekliyorAvrupa Birliği''nin kültürel projelerine destek veren ''Kültür Programı''na daha çok başvuru bekleniyor. Bakanlık bunun için İstanbul''da bilgi ve destek verecek bir ofis açtı.
Tarkan''dan Bakan Günay''a Hasankeyf ziyaretiSanatçı Tarkan ve Doğa Derneği yetkilileri, Hasankeyf''e sahip çıkılması konusunda destek istemek amacıyla Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay''ı makamında ziyaret etti.
Ağa, enerjiye 1.2 milyar euro yatırıp ilk 10''a girecekKonut projeleriyle adından söz ettiren Ağaoğlu Şirketler Grubu, enerji sektöründe hedef büyüttü.
Takvim
<<Nisan 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.