Haberler

19 Haziran 2009, Cuma

Mimarlık Toplumu Yönetir mi?Mimarlık Toplumu Yönetir mi?Mimarlık teorisyeni ve filozof Sven-Olov Wallenstein, "Biyopolitika ve Modern Mimarlığın Ortaya Çıkışı" başlıklı kitabında Fransız Devrimi bağlamında biçimsel bir taklitçilik olarak nitelenebilecek klasik mimarlık paradigmasının nasıl çözündüğünü ele alıyor ve biyopolitik sürece dayanan yeni bir mimarlık mantığının doğuşunu analiz ediyor. Bunu yaparken ise, Fransız filozof Michel Foucault''nun biyopolitika teorisini kullanıyor. Mimarlığın yönetim gücünü sorguluyor. Yoksa "mimarlık" sözcüğünün kendisinden mi vazgeçmek gerekiyor? Haberin Devamı
Vekillerin Kurbağalıdere''den daha mühim işleri varmış...Vekillerin Kurbağalıdere''den daha mühim işleri varmış...İstanbul Birinci Bölge milletvekillerinden kimisi 20 yıldır kokan Kurbağalıdere sorunundan haberi olmadığını belirtirken, kimisi de çeşitli bahanelerle görüşme talebini geri çevirdi.
Four Seasons''a ikinci kez retFour Seasons''a ikinci kez retDanıştay, Sultanahmet''teki tarihi kalıntılar üzerine yapılan Four Seasons Oteli ek inşaatıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararına yönelik itirazları da reddetti.
Esenboğa Avrupa''nın en iyi havalimanıEsenboğa Avrupa''nın en iyi havalimanıAvrupa Uluslararası Havalimanları Konseyi tarafından Esenboğa Havalimanı "5-10 milyon yolcu" kategorisinde "En iyi havalimanı" seçildi.
İstanbul''un yolları çiçek desenli İstanbul''un yolları çiçek desenli İstanbul Park ve Bahçeler Müdürlüğü, son beş yıl içerisinde büyük bir değişikliğe gitmiş. İstanbul''un 18 farklı noktasındaki park ve bahçeler şefliğinde 3 bin 500 kişi çalışıyor.
Türkiye''nin ilk Yavaş Şehir adayıTürkiye''nin ilk Yavaş Şehir adayıSeferihisar, ''Yavaş Şehir'' olmak için başvurdu. Salyangoz sembollü sertifikayı almak için 50''yi aşkın kriteri yerine getirmek gerekiyor.
Beylikdüzü, metrobüs için bir süre daha bekleyecekBeylikdüzü, metrobüs için bir süre daha bekleyecekMetrobüs hattının 4. etabı olan Avcılar-Beylikdüzü''nün hizmete açılma tarihindeki belirsizlik devam ediyor. İçinde bulunduğumuz haziran ayında bitirilmesi planlanan hat için kazı çalışmalarına dahi başlanamadı.
Metropoliste SavaşMetropoliste SavaşYalancı peyzaj tasarımlarına ve hayali mimariye sahip bu kentler, tekrar tekrar ele geçirilmeyi ve çatışmalara sahne olmayı bekliyor. MOUT (Military Operation on Urban Terrain - Meskûn Mahal Muharebesi/Kentsel Alanda Askeri Operasyon) alanları, silahlı kuvvetlerin görev yaptıkları bölge dışındaki kentlerde her an çıkabilecek ayaklanmalara hazır olmalarını ve antrenman yapmalarını sağlıyor. MOUT kentlerinde hayat, bir mimari simülasyon ve militer peyzaj döngüsünde ilerliyor.
Mostar Köprüsü''ne kardeş geldiMostar Köprüsü''ne kardeş geldiBosna-Hersek''teki önemli Osmanlı miraslarından Mostar Köprüsü''ne kardeş geldi. Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) tarafından restore ettirilen tarihî Konjic Köprüsü, önceki akşam düzenlenen muhteşem bir törenle açıldı.
Lykia Links Akdeniz''in en iyi 5. golf sahası seçildiLykia Links Akdeniz''in en iyi 5. golf sahası seçildiGolf sahası mimarisindeki en önemli isimlerden Perry O''Dye tarafından yapılan Lykia Links Antalya, Akdeniz''in en iyi golf tesisleri arasında seçildi. İsveç''in ekonomi gazetesi DI''ın haftasonu ekinde yapılan listede Lykia Links Akdeniz''in en iyi 5 golf sahası" seçti. 18 delikli tesis golf terminolojisinde "denize sıfır golf tesisi" olarak adlandırılan ''links saha''da deniz manzarasına karşı golf oynama imkanı sunuyor. 5 çeşit golf ayağına sahip olan tesiste golfçüler kendilerine en uygun sahada oynayabiliyor.
Tarih: 18 Haziran 2009 Kaynak: Sabah
Hayalinizdeki evi tasarlayınHayalinizdeki evi tasarlayınAutodesk, Project Dragonfly ile herkese çevirim içi olarak, hiçbir yazılıma gerek kalmadan tasarım yapma imkanı sağlıyor.
Mimar ve Tasarımcılar Liderlerini ArıyorMimar ve Tasarımcılar Liderlerini ArıyorMimarlar, tasarımcılar ve plancılar arasından yeni bir lidere ihtiyacımız var. Evet, daha iyi binalar, sokaklar ve kamusal alanlar tasarlamalarını istiyoruz, fakat asıl isteğimizin tasarım kavramıyla pek ilgisi yok. Çünkü kamunun faydalandığı mekan ve binaların tasarımının büyük bir değişim geçirmesi, bunun için de acil olarak, şehirlerin politik bir yaklaşımla yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor ve bunu yapabilecek, doğuştan yetenekli, yer, mekan ve form ilişkisini anlamak üzere eğitim görmüş çok az insan var.
Ve 11 yıl sonra Akropolis Müzesi...Açılışı sabırsızlıkla beklenen Akropolis Müzesi, 20 Haziran’da kapılarını açmaya hazırlanıyor.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Adem Baştürk olduİstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterlik görevine Prof. Dr. Adem Baştürk atandı. Baştürk, daha önce de aynı görevi yürütmüştü.
İBB’den Şişli’ye Bol Sıfırlı, Yeni Rant AlanıNisan 2005''te, İstanbul Büyükşehir Belediyesince (İBB) onaylanan imar planı çerçevesinde bazı parseller birleştirilerek büyük parseller oluşturuldu. Parsellerin birleştirilmesi sonucunda sokaklar trafiğe kapatıldı. Belediyenin esas hedefi ise M.İ.A (Merkezi İş Alanları) yapılaşmasına izin vermek. Yapılacak binalarda kat sınırlaması da bulunmuyor. Bu durum, bir zamanların sessiz meskenlerinden biri olan mahallede gürültü ve toz kirliliği yaratan büyük şantiyelerin kurulmasına sebep oldu.
Kızılay''a bütüncül plan gerekli tepkisiTMMOB Şehir Plancıları Odası, Emek İşhanı''nın gelişigüzel kararlarla değil, Kızılay kent merkezine ilişkin bütüncül bir plan çerçevesinde işlevlendirilmesi gerektiğini belirtti.
Güzelyalı semtine yeraltı otoparkı"İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstiklal Caddesi''ne uğramıyor. Orası Beyoğlu Belediyesi''nin sorumluluğunda. Maalesef İzmir''de böyle değil. İlçe belediyeler bu gücü kullanmalı."
Global Yeşil Enerji''nin devrine izin aldıGlobal Yatırım Holding, iştiraki Yeşil Enerji''deki yüzde 95 hissesinin Norveç''te kurulu ve yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösteren Statkraft''a devri için gerekli tüm izinlerin alındığını açıkladı.
İstanbul''a yeni bir sanat mekânıİstanbul''un etkinlik mekanlarına yeni bir yer daha eklendi. Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM) bünyesinde, ''çok amaçlı etkinlik merkezi'' olarak tasarlanan ''the Seed'' yeni etkinliklere ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Kongre, toplantı merkezleri işletmeciliği ve etkinlik yönetiminde önemli bir şirket olan Fransız GL Events Group''un Türkiye şubesi GL Events Türkiye tarafından yürütülen the Seed, tohum manasına geliyor. Sabancı Müzesi''nde açılan the Seed, ulusal ve uluslararası kültür-sanat etkinliklerinin yanı sıra iş dünyasından önemli toplantı, etkinlik ve kongrelerle birlikte, seçkin marka, kurum ve sanatçılara ev sahipliği yapmayı amaçlıyor.
Tarih: 19 Haziran 2009 Kaynak: Zaman
Kıyılar ve Ataşehir el değiştiriyorEğer öneri yasalaşırsa;Türkiye''nin gözdesi kıyılar Kültür Bakanlığı ile Bayındırlık Bakanlığına, İstanbul''un parlamaya aday yıldızı Ataşehir, TOKİ''ye emanet.
Şapkadan tasarım kütüphanesi çıktı Demirden harflerden ''Eski Şapka Fabrikası'' yazılı bir tabelanın hemen altında artık DesignLibrary (Tasarım Kütüphanesi) tabelası parıldıyor.
Çimento üreticileri beton yol istiyorTürkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Genel Koordinatörü Tezmen, beton yolun maliyetinin daha düşük olduğunu söyledi.
GÜMÇED`den ağaç kesimlerine tepkiBursa''nın en önemli turizm merkezlerinden olan ve Osmanlı Devletinin Kurucusu Osmangazi ile oğlu Orhangazi''nin türbelerinin bulunduğu Tophane''de yapılan temizlik ve düzenleme çalışmalarında yüz yıla yakın ağaçların kesildiğini söyleyen GÜMÇED Genel Başkanı Adnan Önürmen sert tepki gösterdi. Önürmen, "Bursa''nın akciğeri konumunda yer alan ve tarihi değerleriyle her gün yüzlerce yerli ve yabancı turistin uğrak yeri haline gelen Tophane sırtlarında, her biri uzmanlar tarafından 70-80 yıllık olduğu düşünülen onlarca ağacın kesiliyor. Belediyelerin yıkarak ve keserek güzelleştirmek düşüncesinden bir an önce vazgeçmesi gerekiyor. Bir ağaç onlarca yılda meydana geliyor. Sebebi ne olursa olsun ağaçları kesmek bir insanı kesmekten farksızdır" diye konuştu.
Tarih: 19 Haziran 2009 Kaynak: Olay
Çevre ödülü plastikçilere verilsinPAGDER Bursa Şube Başkanı İlker Biliktü, "Bilimsel olarak incelendiğinde sektörün doğa dostu olduğu görülecektir. Bence çevre ödülü plastikçilere verilmelidir" dedi.
Bursa''da deniz taşımacılığı aktif hale gelecekBüyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Haziran ayı meclis toplantısı öncesinde yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Yasak kentin mayını temizlenecekKültür Bakanlığı Türkiye-Suriye sınırındaki ünlü Karkamış antik kentinde mayınların ''elle'' temizlenmesi için temmuz ayında ihaleye çıkıyor.
Mardan Palace''a incelemeAntalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Azeri asıllı Rus işadamı Telman İsmailov''un Mardan Palace Otel''i hakkında inceleme başlattı. Açılışa Monica Belluci gibi dünyaca ünlü yıldızlar katılmıştı.
Yağmalanan tarihi geri isteme zamanıEge''den Akdeniz''e inerken arkeolojik alanlara her uğradığımda yağmacıların sesi gelir kulağıma...
Doğu bölgesinden batı yakasına haksız rekabet suçlamasıBursa''da arıtma tesisi bulunmayan bazı bölgelerin yasayla tanınan ek sürenin 13 Mayıs''ta dolmasına rağmen harekete geçmemesi sanayiciler arasında tartışma ve suçlamaları da beraberinde getirdi.
Su boru hatları!Enerji kelimesini silin, yerine suyu koyun! Su kıt, su yaşamsal, su stratejik önemi olan bir konu!
Kararlılık Zirvesiİzmir Büyükşehir Belediyesi''nde bir araya gelen belediye ve oda başkanları ile dernek temsilcileri ve zabıta müdürleri, işportaya karşı kararlıkla mücadelenin sürdürülmesi konusunda her türlü desteği vermeye hazır olduklarını bildirdiler.
''Belediyelerin değil ülkenin çıkarı önemli''Bakan Ertuğrul Günay, sahil kesimindeki belediyelerin imar ve ruhsat yetkisinin Kültür ve Turizm Bakanlığı''na devrine ilişkin tepkilere cevap verdi: "Yetki onlardayken, kıyılar beton yığınına döndü".
''Kemeraltı kurtulacak''Kocaoğlu, "Tarihi çarşıyı, üç-beş kopuğa teslim etmeyeceğiz. Birlik ve kararlı olursak, işportayı da işgalleri de sona erdiririz" dedi.
9 Bin Yıl Önceki İnsanNeolitik dönem yerleşim yeri olan Çatalhöyük’te başlayan arkeolojik çalışmalarda, 9 bin yıl önceki insan laboratuvar ortamında incelenecek İnsanlığın bilinen en eski toplu yerleşim yerlerinden olan ve Neolitik dönemde sanat eseri sayılan duvar resimlerinin bulunduğu Çatalhöyük’te bu yıl çalışmaların, elde edilen bulguların, laboratuvar ortamında incelenmesiyle başlayacağı bildirildi. İngiliz arkeolog Profesör Ian Hodder başkanlığında 1993 yılından bu yana süren kazı çalışmalarında bu yıl, Neolitik dönemle ilgili, arkeolojik çevrelerce büyük merak uyandıran bilgilere ulaşılması planlanıyor. Kazı başkan yardımcısı Shahina Farid, “Yeni ip uçları bulmak için çaba harcayacağız. Özellikle çene kemiklerindeki dişler üzerinde yoğunlaşılacak, o dönem insanlarının ne tür yiyecekler tükettikleri ve yaşam koşulları hakkında daha ayrıntılı bilgiler ortaya çıkacak. Çatalhöyük insanının çeşitli hayvanların etleri ve tarımsal ürünlerle beslendiklerini biliyoruz ama, yeni bilgilere ulaşmayı umuyoruz” dedi.
Tarih: 18 Haziran 2009 Kaynak: Birgün
Müze Kent çok yakınKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul''un "Sur-i Sultani" olarak bilinen; Topkapı Sarayı, Gülhane Parkı ve Sirkeci Garı''nı da içine alan tarihi yarımada bölgesini "Müze Kent" yapma çalışmalarının hızlandırıldığını açıkladı.
İsviçre''nin yüz yıllık hayaliAlp dağlarının altında kazılan 57 kilometre uzunluğundaki tünelin iki ucu birleştirildi. 2018''de hizmete girecek tünelin maliyeti 15 milyar doları bulacak.
"Kuleli Müzesi" için ilk adımKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay''ın müze olmasını istediği Kuleli Askeri Lisesi için İstanbul İl Özel İdaresi, kolları sıvadı. 6 Temmuz''da lisenin tarihi ana binasının güçlendirilmesi, dış cephe restorasyonu ve aydınlatmasının yapımı için ihale düzenlenecek. İhaleyi kazanan firma 520 günde çalışmayı tamamlayacak. Kamunun geçmişte en prestijli binaları kendisine ayırdığını belirten Bakan Günay, Üsküdar''daki Kuleli Askeri Lisesi''nin çok güzel bir müze olabileceğini ifade etmişti.
Tarih: 18 Haziran 2009 Kaynak: Sabah Yazan: Hasan Ay
Konut satışında kıpırdama varKonut sektörü 2004 ve 2005 yıllarında patlama yaşamıştı. Fakat konut kredisi faizlerinin yükselmesi ve ardından global krizin etkisi ile konut satışları tamamen durma noktasına geldi.
Yenilenebilir yasası Meclis''ten parça parça geçirilecekYenilenebilir kaynaklarla ilgili yasa haftaya Meclis''e geliyor. İkiye bölünen yasada alım garantisine ilişkin maddeler Meclis tatile girmeden yasalaşacak.
Sonunda bu cinayeti durduracak bir ses duyduk Her yaz aynı olayı yazıyorum... Yıllardır, "Göcek koylarında bir cinayet işleniyor diyorum." Kahraman Sadıkoğlu isimli iş adamı bir gecekonduyu almış devlete gemi diye yutturmaya alışıp dünyanın en güzel koyunda işgal başlatmış...
Akdoğan Bursa''yı masaya yatırdıCHP İl Başkanı Gürhan Akdoğan, parti meclis üyeleri, il yönetimi, ilçe başkanları ile partisinin belediye başkanlarının da katıldığı basın toplantısında A''dan Z''ye Bursa''yı masaya yatırdı.
''Tarihi yaşatacağız''Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kentin kalbi olan Hanlar Bölgesi''nin gün yüzüne çıkartılmasına yönelik çalışmalar kapsamında Geyve Han''ın önünde yapılan düzenlemeleri yerinde inceledi.
İstanbul Design Weekend başlıyorİstanbul’da tasarımın tanıtımı için düzenlenen Design Week (İDW 2009) bu yıl ‘İstanbul Design Weekend’ adıyla organize edildi. Financial Times’ın da geniş yer ayırdığı etkinlik, 21Haziran’a kadar sürecek. İstanbul’un dört ana bölgesi olan Nişantaşı, Taksim-Beyoğlu-Galata, Etiler-Levent-Ortaköy ve Şişli’de 70’in üzerinde noktada, etkinliğe 360’ın üzerinde tasarımcı katılıyor. Dream Design Factory’nin düzenlediği etkinlik çerçevesinde katılımcı mekânlar vitrin, enstalasyon ve yeni ürünleri ziyaretçilere tanıtma fırsatı buluyor. Etkinlik dün akşam Hasköy’de Eski Şapka Fabrikası’ndaki tasarım kütüphanesinin açılışıyla başladı. İDW 2009 kapsamında, Michelangelo Pistoletto’nun ‘Deniz ve Kara Arasında’ sergisinden, ünlü İtalyan tasarımcı Paola Navone tarafından hazırlanan ve Milano Tasarım Haftası’na damgasını vuran Richard Ginori enstalasyonuna kadar birçok başarılı çalışma, dört gün boyunca İstanbullu tasarım tutkunlarıyla buluşacak.
Tarih: 18 Haziran 2009 Kaynak: Radikal
Yusufçuk kanatlı çiftlik: Sanat, bilim ve teknolojiDaily Mail kaynaklı habere göre, Belçikalı tasarımcı Vincent Callebaut devasa bir yusufçuk kanadı şeklinde dev bir çiftlik tasarlamıştı.
Hasankeyf''te sonuna kadar mücadeleIlısu Barajı''na karşı çıktıkları için Çevre Bakanı''nın ''yaygaracı'' dediği çevrecilerden yanıt: Herhalde Bakan''ı Hasankeyf''in önemi hakkında yeterince bilgilendiremedik.
Teke tüke ''müze''si oy Madımak!Bakan Ertuğrul Günay, 37 kişinin can verdiği Madımak''ın ''anı evi''ne dönüştürülememesinin faturasını mülk sahibine kesti: Oradan bir rant üretme gayreti var.
TOKİ''ye İtalya''dan sosyal konut ödülüToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, İtalya''nın Milano kentinde yapılan EIRE Uluslararası Gayrimenkul Fuarı''nın düzenleme heyetince, sosyal konut üretimine yaptığı katkılardan dolayı ödüle layık görüldü. Fuara katılmak üzere İtalya''ya giden Bayraktar, ödülü, fuarın organizasyon heyeti başkanı Antonio Intiglietta''nın elinden aldı. Türkiye''nin inşaat sektöründe ve sosyal konut alanında geldiği seviye hakkında bilgi veren Bayraktar, Türkiye''nin inşaat yatırımları için son derece cazip bir ülke olduğunu dile getirdi. EIRE 2009''un gündeminde ise gayrimenkul finansmanı, kent planlaması, yeşil kentler ve binalarla yeni mimari projeler yer aldı.
Tarih: 18 Haziran 2009 Kaynak: Akşam
Takvim
<<Haziran 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.