Haberler

19 Mayıs 2010, Çarşamba

Bu Ne Perhiz, Bu Ne Lahana Turşusu?Bu Ne Perhiz, Bu Ne Lahana Turşusu?Edirne Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından açılan Selimiye Cami Çevresi Ulusal Kentsel Tasarım Proje Yarışması''nın sonuçları 24 Mart 2010 tarihinde açıklandı. Selimiye Cami Türkiye''nin UNESCO Dünya Mirası Ön Listesinde yer aldığı ve 2010 yılı içinde eserin asıl listeye alınması beklentisi uğruna verilen uğraşlar nedeniyle yaklaşık 2 ay sonra 17 Mayıs 2010 tarihinde Edirne Ticaret ve Sanayi Odası''nda gerçekleştirilen ödül töreni ve Kolokyum''u Arkitera olarak sizin için izledik. Haberin Devamı
TOKİ Başkanı''ndan çarpıcı açıklamaTOKİ Başkanı''ndan çarpıcı açıklamaTOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, depreme karşı kentsel dönüşüm için üniversitelere büyük iş düştüğüne dikkat çekerek, "Gerekirse deprem profesörleri yürüyüş yapsın, kendilerini yaksın, bu işe hep beraber saldıralım" dedi. Bayraktar, imar plan değişikliği yetkisinin de halkın referandumuna sunulmasını istedi.
3. Köprü planı 2,5 ayda tamamlanacak3. Köprü planı 2,5 ayda tamamlanacakİstanbul''a yapılması planlanan 3. köprüyle ilgili plan çalışmalarının 2,5 ayda tamamlanacağını öngördüklerini ifade eden Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ardından ihale çalışmalarının başlayacağını bildirdi.
"Karadeniz ölüyor""Karadeniz ölüyor"DenizTemiz Derneği/Turmepa Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan M. Yaramancı, denizlerdeki kirlilik oranlarının ciddi boyutlara geldiğini vurgulayarak Karadeniz''in artık yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna ve çevre literatüründe "ölü deniz" diye anılmaya başlandığına dikkat çekti.
İstanbul''daki "Hayalet" yapılarİstanbul''daki "Hayalet" yapılarEşsiz mimari özellikler taşıyan, ancak günümüze ulaşamayan tarihi binalar, "İstanbul''da Tarih ve Yıkım/Hayal-Et Yapılar" sergisi ile yeniden canlandırılacak.
Eğlence tüm yurtta yasaklanır ama İzmir''de asla!Eğlence tüm yurtta yasaklanır ama İzmir''de asla!Osmanlı ülkesinde, dönem dönem sosyal toplantılar ve eğlenceler yasaklansa bile, İzmir her zamanki muhalif tavrının etkisiyle olsa gerek, şenlikli günlerinden hiç ödün vermemiş.
Efsane otel yeniden açıldıEfsane otel yeniden açıldıSovyetler Birliği''nin efsanevi binalarından Ukrayna Otel, uzun bir aradan sonra yeni kimliğiyle yeniden açıldı.
3 boyutlu tanıtım3 boyutlu tanıtımKonut projelerinde maketten tanıtımın yerini, yeni nesil 3 boyutlu tanıtım ve pazarlama teknikleri alıyor.
Sulukule''nin son anlarına tanıklıkSulukule''nin son anlarına tanıklıkNejla Osseiran''ın yaptığı ''Canım Sulukule...'', Sulukule''nin kentsel dönüşüm/yersizleştirme sürecinin son anlarına tanıklık ediyor. Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi 18 Mayıs Salı günü saat 18.00''de yönetmenliğini Nejla Osseiran''ın yaptığı ''Canım Sulukule...'' kısa filminin gösterimine ve sonrasında gerçekleştirilecek panele ev sahipliği yapıyor.
Yeditepenin SilüetleriYeditepenin SilüetleriFotoğraf sanatçısı Halim Kulaksız, sanatta 50''nci yılını İstanbul fotoğrafları albümüyle kutluyor. Türkiye''deki ilk renkli fotoğraf sergisini 1971 yılında açan Kulaksız, önümüzdeki günlerde de 50 yıllık fotoğraf serüvenini anlatan bir retrospektif kitap yayımlayacak.
Metropolitan Müzesi''nin Çatısındaki KarmaşaMetropolitan Müzesi''nin Çatısındaki KarmaşaGeçenlerde sıcak bir sabah vakti, tişörtlü erkekler ve bikinili kadınlar Michael Jackson, Led Zeppelin and Jimi Hendrix''in gürültülü şarkıları eşliğinde hararetle iş yapıyorlardı. Kimileri ip cambazı gibi yatay sırıkların üstünde yalın ayak dengede duruyor; kimileri maymunlar gibi sırıklara tırmanarak bitişme noktalarını renkli naylon iplerle tutturuyor; kimileri de yerde Kızılderili çadırına benzer şeyler kuruyorlardı.
Haliç Köprüsü''nün mimarı Hakan Kıran bu kez müteahhitlik koltuğuna oturduHaliç Köprüsü''nün mimarı Hakan Kıran bu kez müteahhitlik koltuğuna oturduÖnümüzdeki yıl tamamlanması planlanan bol tartışmalı Haliç Köprüsü''nün mimarı Hakan Kıran, ''Göktürk Residence'' projesiyle müteahhitlik koltuğuna da oturdu. Kıran, ''Ya batacağım ya çıkacağım'' dediği projeye 45 milyon dolar yatırdı.
EXPO için yeniden yaratılmışEXPO için yeniden yaratılmış2010 Dünya Fuarı''nın maliyetinin 58 milyar doları bulması bekleniyor. Bu rakama, Şanghay''ın altyapısı için harcanan 45 milyar dolar da dahil...
Evler katlanıyor hayatlar genişliyorEvler katlanıyor hayatlar genişliyorArtık ev alırken kullanmayacağınız alanlara da para ödeme devri bitti. Nef projesi için geliştirilen ''katlanmış ev''leri alırken, sadece her zaman kullanacağınız alan için para ödeyeceksiniz.
Efes Antik kenti dünya turizm liderleri arasına girecekEfes Antik kenti dünya turizm liderleri arasına girecekKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Anadolu''nun binlerce yıllık geçmişi olduğunu, çok sayıda kültüre, uygarlıklara ev sahipliği yaptığını belirterek, "Anadolu topraklarında binlerce yıl önceye giden eski yerleşim merkezleri, insan elinden çıkmış yaşam izleri var ki Efes onların yanında oldukça yeni sayılır" dedi.
Çin''deki Hainan Adası Lüksün Başkenti OluyorÇin''deki Hainan Adası Lüksün Başkenti OluyorSanya, China - Bir müteahhit Asyanın en büyük otelini inşa ettiğini söylüyor. Otelin içinde bir kumar salonu ve köpek yarışı pisti olacak. Çin''in en büyük yat kulübü olan The Visun Royal, üyelerinin kullanımına sunmak için bir helikopter satın almayı planlıyor.
İstinyeli, arsayı 6 ayda 8 misli kârla satıyorİstinyeli, arsayı 6 ayda 8 misli kârla satıyorİstinye Mahallesi sakinleri, 30 yıl işgal ettikleri arsanın satışa çıkarılmasıyla dönüm noktası yaşadı. 6 ay önce 6.5 milyon TL''ye aldıkları arsayı, bugün 25.7 milyon euro''ya satıyorlar.
Focus''un 17 gözdesiFocus''un 17 gözdesiAlman Focus Dergisi, tatilcilere 2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul''u adres gösterdi. Dergi, "İstanbul Alaaddin''in Lambası gibi. 13 milyonluk metropol, her dileği yerine getiriyor" ifadesine yer verdi.
11 Eylül''de vurulan yere cami tartışması11 Eylül''de vurulan yere cami tartışmasıABD''nin New York kentinde 11 Eylül 2001 saldırılarıyla yerle bir olan İkiz Kuleler''in yakınına, 13 katlı olacak ve içinde cami, aşevi, spor salonları, tiyatro, yüzme havuzunun da bulunacağı kültür merkezi yapılması planı tartışmalara neden oldu.
"Kentsel Kalite için Kamu Yararını Gözetin!""Kentsel Kalite için Kamu Yararını Gözetin!"Joan Clos i Matheu 17 Mayıs''ta santralistanbul''da "Barselona Örneği Üzerinden Kamusal Alan Kavramı ve Mekan Kalitesi Deneyimleri" başlıklı bir konferans verdi. Matheu, kentlerin gelecekleri için alınması gereken acil tedbirlerden, fikirlere, kamusal ve özel mekan kavramlarından, kentin ekonomik kalkınmasından bahsetti ve Barselona şehri üzerinden örnekler verdi.
Velux''ün Ürünleri ile Sürdürülebilir YaşamVelux''ün Ürünleri ile Sürdürülebilir YaşamÇatı pencereleri konusunda uzman Velux sadece ürünleri ile değil geliştirdiği projelerle de sürdürülebilir binalar yaratma konusuna daha fazla katkı sağlamayı hedefliyor. Bu çalışmalarının toplamına da "Sürdürülebilir Yaşam" adını veriyor.
Asya - Avrupa Koridoru''nda Kentsel Büyüme ve Korumada Uluslararası Politikalar İstanbul''da TartışılacakAsya - Avrupa Koridoru''nda Kentsel Büyüme ve Korumada Uluslararası Politikalar İstanbul''da TartışılacakArkitera Mimarlık Merkezi, Japon Mimarlık Enstitüsü (AIJ), İstanbul Metropoliten Planlama ve TAGO Mimarlık işbirliğiyle düzenlenen "İstanbul Sempozyumu 2010", Asya-Avrupa Koridoru''nda Kentsel Büyüme ve Korumada Uluslararası Politikalar Forumu kapsamında 20-21 Mayıs 2010 tarihlerinde Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü''nde gerçekleştirilecek. Buildist Yapı Malzemeleri Fuarı, Mitsubishi Plastics ve YA-SA''nın ana sponsoru olduğu sempozyum iki gün boyunca çok sayıda uluslararası konuşmacıyı ve katılımcıyı İstanbul''da ağırlayacak.
İzocam Yeni Bölge Müdürlükleri ile Büyüyorİzocam Yeni Bölge Müdürlükleri ile BüyüyorYalıtımın öncü firması İzocam, 1 Mayıs itibariyle Bölge Müdürlüklerinin sayısını 5''e yükseltti. İzocam Bursa Bürosu faaliyetlerini Bursa Bölge Müdürlüğü olarak sürdürecek. Yalıtım sektöründeki faaliyetlerini her geçen gün daha da geliştirerek sürdüren İzocam, yeni bölge müdürlükleri ve bayileriyle de büyümeye devam ediyor.
İMSAD: Faiz Seviyesi ve İnşaat Malzemesi Fiyatları Gayrimenkule Yatırım için En Uygun Zamana İşaret EdiyorİMSAD: Faiz Seviyesi ve İnşaat Malzemesi Fiyatları Gayrimenkule Yatırım için En Uygun Zamana İşaret EdiyorTürkiye''nin ilk detaylı aylık inşaat sektörü değerlendirme raporu olma özelliği taşıyan ve İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) tarafından yayınlanan raporda inşaat sektörüne yatırımda en uygun dönemde bulunulduğuna değinildi.
Karadeniz kirleniyor, Marmara boğuluyorKaradeniz kirleniyor, Marmara boğuluyorKaradeniz''e 10''dan fazla ülkenin atık suyunu boşaltması Marmara''ya dakikada 30 ton katı kirlilik getiriyor ve geleceği tehdit ediyor.
İzmir, herkesin sahip olmak istediği özel bir şehirİzmir, herkesin sahip olmak istediği özel bir şehirHomeros''un inzivaya çekilip ölümsüz mısralarını yazdığı mağara, Meles''in kıyısındaydı. Ünlü şairin anısına, adının verildiği bol revaklı bir anıt dikilmişti. Madeni paralarının üzerinde de ayrıca resmi bulunuyordu.
3''üncü köprü ihalesi bu yıl yapılacakUlaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul''da yapılması planlanan 3''üncü köprüyle ilgili plan çalışmalarının 2,5 ayda tamamlanacağını düşündüklerini belirterek, "Amacımız bu yıl içinde ihaleyi gerçekleştirmek'''' dedi. Yıldırım, İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi''nde düzenlenen "Türk Bölgesel Yolcu Uçağı Çalıştayı''''nın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Yıldırım, 3''üncü köprüde sürecin ne kadar hızlı gideceğinin plan çalışmalarının tamamlanmasına bağlı olduğunu vurguladı. Yıldırım, Çalıştay''da yaptığı konuşmada ise, "Kendi uçağımızı kendimiz yapma hayalimizi, projemizi artık hayata geçirme zamanı gelmiştir, geçmektedir. Bunun için her şey var. Heyecan, birikim, siyasi irade, kararlılık var. O halde hareket etme zamanıdır" dedi.
Tarih: 19 Mayıs 2010 Kaynak: Sabah
Cittaslow SeferihisarYıllardan beri dünya ve Türkiye örneklerine bakıyorum. Gördüğüm, sürdürülebilir yerel kalkınmanın, 3''lü bir sacayak üzerine oturduğudur: 1- Tarihi ve kültürel miras, 2- Doğal kaynaklar, 3- Yerel kabiliyetler...
Akademisyenlere Sulukule şokuRomanların yerlerinden edilmesinden sonra ortaya çıkan tablodan söz ediyorum. Yaklaşık 10 gün önce Fatih Belediyesi "kentsel yenileme" çerçevesinde TOKİ evlerinin temel atma törenini gerçekleştiriyor. Ancak TMMOB Mimarlar Odası''na göre, temel atma töreni, alanda kazılarını sürdüren İstanbul Arkeoloji Müzesi''nin raporu beklemedenyapılmış.
TOKİ, SGK’nın hizmet binalarını yenileyecek...Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK''nın birleştirilerek yeniden yapılandırılması ile kurulan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), yeniden yapılandırmaya paralel olarak hizmet binalarını da yenileyecek.
Amplio’nun Hilton Garden Inn Projesi LEED Sertifikasına Layık Görüldü Amplio Otel Yatırımları tarafından inşası devam eden ve 56 yıl sonra ilk kez hayata geçirilecek olan İstanbul Hilton Garden Inn - Golden Horn oteline USGBC (Amerikan Yeşil Bina Konseyi) tarafından LEED (Enerji ve Çevre Tasarımı Konularında Liderlik) sertifikası verildi. Amplio''nun projesi, bu sertifikaya layık görülen ilk Türk otel projesi oldu.
Evini kendin bitir daha ucuza getir!Batı ülkelerinde, uzmanlaşmış az sayıda inşaat şirketi, müşterilerine zor ama ekonomik bir seçenek sunuyor: "Evi kendin bitir ve ucuza getir." Bu bazen sadece boya badana işi oluyor, bazen de şirket yeni ev sahibihe sadece kabası bitmiş, kepenkleri takılmış evi teslim ediyor. Artık alıcının bütçesine ve tabii ustalığına olan güvenine göre...
Takvim
<<Mayıs 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.