Haberler

19 Temmuz 2009, Pazar

Geçmişe Sürgün Edilen Gelecek VizyonuGeçmişe Sürgün Edilen Gelecek VizyonuBir binanın kıymetini bilmemiz için ne kadar yaşlanması gerekiyor? Peki ya bir binanın kültürel önemi, maddi ve bürokratik sorunları ne zaman gölgede bırakır? Bunlar, Kisho Kurokawa''nın yıkılma ihtimali taşıyan tarihi binası Nakagin Kapsül Kulesi söz konusu olduğunda akla gelen ilk sorular. Akıl almaz kentsel yaklaşımları Japonya''nın savaş sonrası dirilişinin simgesi haline gelen Metabolizm hareketinin az bulunur yapısal bir örneği olan kule, şu anda köhnemiş durumda. Haberin Devamı
Avrupalı Öğrencilerden Avrupa''nın En Büyük Adliye Sarayına Tam Not Avrupalı Öğrencilerden Avrupa''nın En Büyük Adliye Sarayına Tam Not İstanbul Çağlayan''da Varyap tarafından yapımına devam edilen Avrupa''nın en büyük adliye sarayı AB''den ilk onayı aldı!
Seyyar tavanlı alanda sigara içmek yasaklandıSeyyar tavanlı alanda sigara içmek yasaklandıBaşbakanlık genelgesine göre, seyyar bir tavanıya da çatısı (çadır, güneşlik vb. dahil) olanyerler de "kapalı alan" olarak değerlendirilecek.
Fotoğraf sanatçısı Shulman öldüFotoğraf sanatçısı Shulman öldüMimari fotoğraflar çeken ünlü fotoğrafçı Julius Shulman 98 yaşında yaşamını yitirdi.
Görüntü kirliliği örtü ile önlendiGörüntü kirliliği örtü ile önlendiİzmir''in merkezi noktalarından biri olan Çankaya''daki eski Atlas Oteli binası, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan özel tasarımlı bir örtüyle kaplanarak kötü görüntüsünden kurtarıldı.
1900''deki köprü projesinde raylı sistem de vardı1900''deki köprü projesinde raylı sistem de vardıYeni Boğaz Köprüsü''ne raylı sistem tartışılıyor. Almanların II. Abdülhamit''e önerdiği köprüde de raylı sistem vardı.
Tarihi Konak Sahnesi 82 yıl sonra onarımdaTarihi Konak Sahnesi 82 yıl sonra onarımdaEmektar binanın çatısı, tüm doğramaları, kanalizasyon sistemi, 2 milyon TL''lik yatırımla elden geçirilecek.
''İnönü İmar Savaşı''nı torunlar kazandı''İnönü İmar Savaşı''nı torunlar kazandıİsmet İnönü''nün ''eski eser'' sayılan Maçka''daki 2 katlı villasına çivi bile çakamayan torunları muradına erdi. Evle ilgili imar değişikliği talepleri Belediye Meclisi''nde kabul edilen torunlar, villayı yıkıp 4 katlı bina inşa edebilecek.
Ankara-Konya hızlı treni 2010''da sefere başlayacakAnkara-Konya hızlı treni 2010''da sefere başlayacakAnkara-Konya Yüksek Hızlı Tren Projesi''nin ilk ray kaynağı, yarın saat 11.30''da Konya-Pınarbaşı''da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın katılımıyla yapılacak. Sözkonusu hatta hızlı tren 2010 sonunda sefere başlayacak. Ankara-Konya arası 1 saat 15 dakika olacak.
Fenerbahçe''nin projesine mühürFenerbahçe''nin projesine mühürKadıköy Belediyesi''nin açtığı ve ilanı Bursa''da bir yerel gazetede yayınlanan ihale sonucu Fenerbahçe Spor Kulübü''ne verilen 58 dönümlük arazide başlatılan inşaat çalışmasına mühür vuruldu.
Ayasofya''ya ‘ışık'' tuttu, Gül''ün konutunu aydınlattıAyasofya''ya ‘ışık'' tuttu, Gül''ün konutunu aydınlattı‘Kültür başkenti‘ İstanbul''un ‘doğru'' aydınlatılması için düğmeye basıldı. Ayasofya''nın yeni aydınlatma tasarımını iGuzzini ve Tepta Aydınlatma kazandı.
Gizli Tehlike: Baz İstasyonlarıGizli Tehlike: Baz İstasyonlarıGSM (Global System for Mobile Communications/Mobil İletişim için Küresel Sistem) ağının kapsama alanını genişletmek için bina çatılarına kurulan baz istasyonları, kuruldukları bölgede yaşayan insanların tepkisine neden oluyor. Genellikle beyaz renkli ve kutu şeklinde, 4 metre boyunda, iki çubuk antenle bir çanak antenden oluşan istasyonların, yaydıkları mikrodalgalar nedeniyle birçok sağlık sorununu da beraberinde getirdiğinden şüpheleniliyor.
Yeniden cazibe merkezi olacakOsmanlı Sadrazamı Lala Mustafa Paşa tarafından Konya''nın Ilgın ilçesinde yaptırılan ve son yıllarda bakımsız görünümüyle dikkati çeken Mimar Sinan''ın eseri olan külliye, restorasyon çalışmalarının 2010 yılında tamamlanmasıyla yeniden cazibe merkezi olacak.
"Stadın % 24''ünü yaptım" diyen Talu yargı yolundaEren Talu''nun yürütmeyi durdurma için harekete geçtiği belirtildi. Sektörde Talu''nun "İnşaatın yüzde 24''ünü yaptım, yeni yüklenici benim projemi kullanacak" diyerek sonuç alabileceği konuşuluyor.
Mardin Belediyesi''nden iki bin konutMardin Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu, Mardin''de iki bin konut yapılacağının müjdesini verdi.
Fi-Yaka Beylikdüzü zamanında başladıİnşaat sektörünün önde gelen firmalarından Fiyapı, Fi-Yaka Beylikdüzü evlerinin temellerini söz verdiği tarihte attı.
Rusya, UNESCO Başkanlığı için kesenin ağzını açtıUNESCO Başkanı Japon asıllı Koitiro Matsura''nın kasım ayında görev süresinin dolmasının ardından boşalacak koltuk için Rusya kolları sıvadı.
Muğla''da orman yangınıMuğla''nın Dalaman ilçesinde çıkan orman yangını kontrol altına alındı. Yangına 3 helikopter ve 2 uçakla müdahale edildi.
Uludağ''a ilk kazma 2010''daÇevre ve Orman Bakanlığı müsteşar yardımcısı Mustafa Eldemir, otel sahiplerinin işi yokuşa sürmemeleri halinde 5 yıl sonra bambaşka bir Uludağ''ın tüm dünyanın hizmetine gireceğini müjdeledi.
MÜSİAD: Kamunun yaptırdığı konutlar niteliksizMÜSİAD İnşaat Sektör Kurulu Başkanı Mahmut Asmalı, kamu ihalelerinde birçok müteahhitin düşük fiyatla inşaat işi aldığını belirterek, "Bu müteahhitler inşaatta malzemeden kısıyor" uyarısında bulunuyor.
Saadet Sayın AEERPA''nın Yönetim Kurulu Üyeliğine SeçildiTürk Serbest Mimarlar Derneği üyesi mimar restorasyon uzmanı Saadet Sayın, üyesi bulunduğu Avrupa Restorasyon Firmaları Birliği (Association Européenne des Entreprises de Restauration du Patrimoine Architectural AEERPA) Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. Avrupa Komisyonu’nun, AEERPA’dan talebi, mimarların koruma alanındaki eğitimine yönelik programların hazırlanmasında danışman olarak görev yapmak.
Tarih: 17 Temmuz 2009
Büyükşehir’de görev değişikliği…İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nde bazı daire başkanlığı ve müdürlüklere yeni atamalar yapıldı.
Konut satışları ve kiralar artıyorGaranti Mortgage''nin desteğiyle REIDIN.com tarafından hazırlanan Emlakendeks''in haziran ayı raporuna göre geçen ay konut satış fiyatları en çok Bursa''da yükseldi.
Arolat Emirates Glass''a çok yakınAldığı uluslararası ödüllerle adını duyduğumuz Emre Arolat’ın kurucularından olduğu Türkiye’nin en büyük mimarlık ofisi EAA-Emre Arolat Architects, 7800 Çeşme Konutları ve Oteli projesiyle mimarlık dünyasının prestijli ödüllerinden Emirates Glass Leaf Awards’da ‘Çok Amaçlı Yapılar’ kategorisinin üç finalistinden biri oldu. Emirates Glass Leaf Awards ödülleri, 4 Eylül’de Berlin’de yapılacak törenle sahiplerine takdim edilecek. Finalde bu kategoride Kohn Pedersen Fox Associates PC tarafından tasarlanan Shanghai World Financial Center ve Space Craft Architects’in O-Central binası ile yarışacak ‘7800 Çeşme Konutları ve Oteli’, tüm kategorilerin üstünde tek bir projeye verilecek Overall Winner ödülünün de adayları arasında yer alıyor.
Tarih: 17 Temmuz 2009 Kaynak: Radikal
Tanık: Gökçek’in mühendisleri cetvel kullanmayı bilmiyorlarÇankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, yeraltı kavşağı yapılacaksa "trafiğin asla birbirini kesmemesi gerektiğini" belirterek, "Sayın Başkana bu projeyi yapan mühendisler hem cetvel kullanmayı bilmiyorlar, hem de o yöndeki bir uygulamadan ona bilgilendirmedikleri için ortaya çıkacak bir kazada durumunda bu tür olayların yaşanacağı gözönüne alınamamıştır" dedi.
Isı sektöründe "yeşil" adımlarKüresel ısınma tehdidinin giderek büyümesi, ısı sektörünü, yenilenebilir enerji kaynakları ve enerji verimliliği sağlayan cihazların kullanımına yöneltiyor.
Denizli de "güneş enerjisi" diyorDenizli Valisi Yavuz Erkmen, Orköy projesi kapsamında köylere kurulan güneş enerjisi sistemiyle Denizli''de maddi olarak yıllık 1 milyon 44 bin lira israfın önlendiğini söyledi.
Çöpten gelen 2,5 milyon dolarGaziantep Büyükşehir Belediyesi, çöplerden elde edilen gazla elektrik üretimini sağlayacak ''''Katı Atık Düzenli Depolama Alanının Rehabilitasyonu ve CNG & Elektrik Üretim Tesisi Projesi'''' ile her yıl katı atıkların depolanması için ayırdığı 2.5 milyon doları yeni yatırımlarda kullanabilecek.
Sigarada pazar şemsiyesi kriteriSağlık Bakanı Akdağ, iki gün sonra şemsiye altında bile sigara içilemeyeceği tespitine açıklık getirdi: ''Üç beş tane pazar şemsiyesini getirir bahçeyi örterseniz olmaz. Yasa konusunda yeniyiz. Hata varsa, eksik varsa düzeltiriz''
Eski günlerdeki gibiCami, imaret ve han olmak üzere üç bölümden oluşan Lala Mustafa Paşa Külliyesi, 1574-1584 yılları arasında yaptırıldı. Osmanlı külliyeleri içinde önemli bir yere sahip olan ve cami, sübyan mektebi, imaret, çarşı, iki han, fırın, mutfak, medrese, hamam, kütüphane, dükkanlar, şadırvan sebil, samanlık, odunluk, ve görevli odalarından oluşan külliye, dönemin önemli ilim ve ticaret merkezlerinden biri olarak kullanıldı.
Üçüncü köprüye ''Hayır'' diyenler buluşuyorAdım adım ilerlemekte olan, İstanbul Boğazı''na üçüncü köprü planlarını kent için bir ‘cinayet'' olarak görenler de var.
Takvim
<<Temmuz 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.