Haberler

19 Temmuz 2007, Perşembe

Nafile Mekanlar Üzerine Düşünmek: Urbanlab 2007 (1)- LüksemburgNafile Mekanlar Üzerine Düşünmek: Urbanlab 2007 (1)- LüksemburgLüksemburg kenti, ikinci kez Avrupa Kültür Başkenti oluşunu kültür ve sanat projelerinin yanı sıra, Hou Hanru küratörlüğünde programlanan bir dizi etkinlik kapsamında düzenlenen şehircilik atölyelerinde, uluslararası profesyonellerin yol göstericiliğinde, kenti araştırmaya, düşünmeye ve geleceğini kurmaya yönelik çalışmalara ev sahipliği ediyor. Mayıs 2007 yılında, AMO/OMA yönlendiriciliğinde gerçekleşen “Nafile mekanlar (Junkspace)” içeriği üzerinden bir projesi deneyimi. Haberin Devamı
Yozgat''ta 86 milyon YTL''lik termal şehir inşa edilecekYozgat''ta 86 milyon YTL''lik termal şehir inşa edilecek710 apart daire, beş yıldızlı bir termal otel, 2 adet butik otel ve günübirlik termal tesislerin bulunacağı Club Gökkuşağı Termal''in maliyeti 86 milyon YTL. Proje, Türkiye''nin en büyük termal tesisi olacak.
Önce yeni imar planı çıktı, sonra yangınÖnce yeni imar planı çıktı, sonra yangınMuğla''nın Bodrum ilçesinde temmuz ayı içerisinde meydana gelen orman yangınlarının arazi rantçıları tarafından çıkarıldığı iddia ediliyor. Yangının özellikle rüzgârlı günlerde, aynı anda birkaç noktada başlaması kasıt ihtimalini güçlendirirken yanan bölge ile ilgili Turizm Bakanlığı''nca alınan son kararlara dikkat çekiliyor.
Kiptaş, ortasında tekke olan lüks rezidans arazisi satıyorKiptaş, ortasında tekke olan lüks rezidans arazisi satıyorKiptaş, üzerinde Karaağaç Tekkesi''nin kalıntıları bulunan Sütlüce''deki 3.6 bin metrekarelik arsayı satışa çıkardı. İmarı rezidans yapmaya müsait olarak ilan edilen arazinin satışı Alevi derneklerini ayaklandırdı.
''Bağdat Caddesi Fener''in malı mı?''''Bağdat Caddesi Fener''in malı mı?''100. yıl Bağdat Caddesi’ndeki görkemli şovla kutlanacak. Gecenin sürprizi, samba. Fenerbahçe, 100. yılını muhteşem gösterilerle kutlamaya devam ediyor...
Başkent’in gündemi suBaşkent’in gündemi suSusuzluk tehlikesi Başkent’in gündemine oturdu. Bir yandan Ankara’nın 25 günlük suyu kaldığı iddia edilirken, diğer yandan son umut Kızılırmak’ta da su seviyesinin düştüğü belirtildi. Ankaralı da çareyi su deposuna hücum etmekte buldu.
Ceneviz surları kurtuluyorCeneviz surları kurtuluyorTaksim-Yenikapı metrosu inşaatını engellediği gerekçesiyle taşınması planlanan 700 yıllık Ceneviz Surları yerinde kalıyor. Tünel, surların 3 metre altından geçecek.
İstanbullu''ya kötü haber: Alibey ve Papuçdere''den sonra Kazandere de kuruduİstanbullu''ya kötü haber: Alibey ve Papuçdere''den sonra Kazandere de kuruduKüresel ısınmanın etkisi ile oluşan susuzluk tehlikesi Ankara ve İstanbul''da büyük bir hızla büyüyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi''nin seçimden sonra su kesintisine başlayacak olması, dikkatleri bu konuya çekerken dün İstanbul''da bir barajın daha kuruduğu haberi geldi.
Abu Dhabi projenin kaynağına iniyorAbu Dhabi projenin kaynağına iniyorBirleşik Arap Emirlikleri''nin başkenti Abu Dhabi''de inşaatı devam eden Masdar (Kaynak) projesi, 2009''da tamamlandığında içinde 50 bin kişi yaşacak. Çölün ortasında etrafı duvarlarla çevrili Masdar''ın elektriği güneş panelleri ve rüzgardan sağlanacak. Kompleksin içine kesinlikle motorlu taşıtlar giremeyecek.
Seyrantepe ihalesi için 28 firma şartname aldıSeyrantepe ihalesi için 28 firma şartname aldıAli Sami Yen Stadyumu yerine Seyrantepe''de kurulacak yeni spor kompleksinin ihalesi, 19 Temmuz''da, Ankara''da Toplu Konut İdaresi''nde (TOKİ) yapılacak. İhale için şimdiye kadar aralarında yabancıların da bulunduğu 28 firma şartname aldı.
Fevziye Mektepleri Vakfı Erenköy KampüsüFevziye Mektepleri Vakfı Erenköy KampüsüFevziye Mektepleri Vakfı, geçtiğimiz hafta, davetli bir yarışma sonucunda inşa edilen ve 2007 yılı Mart ayında tamamlanan Erenköy Kampüs Yapılarının kapılarını Arkitera Mimarlık Merkezi’ne açtı. Bu gezi, Arkitera Proje ve Arkiv’de gördüğümüz başarılı mimari görselleştirme teknikleri ve fotoğraflardan aşina olmamıza karşın, uygulanmış yapıları yerinde görmenin, mekanların içinde olmanın, yapı elemanlarının ve malzemelerinin etkilerini birebir görmenin ne denli önemli bir deneyim olduğunu bizlere hatırlatmış oldu.
Çevre cinayetiÇevre cinayetiMuğla Milas''a bağlı Ören beldesi sahilinde çok sayıda ölü balık su yüzüne vurdu. Denizde ve sahile yakın balık çiftliğinde binlerce balık telef olurken, katliamın termik santralın denize bıraktığı klorlu sudan kaynaklandığı iddia edildi.
Mahalledeki isyana yargı kulak verdiMahalledeki isyana yargı kulak verdiKent gündeminin bir süredir en önemli maddesi haline gelen Bahçelievler ve Emek semtlerindeki sokak isimlerinin değiştirilmesi uygulamasına, Ankara 1. İdare Mahkemesi’nden yürütmeyi durdurma kararı geldi.
Köyler yaşasınKöyler yaşasınÇevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı’nın (ÇEKÜL) "Köyler Yaşamalıdır" projesi kapsamında hayat bulacak olan, Kızılcahamam’a bağlı Taşlıca köyünde rölöve çalışmalarına başlandı.
Binlerce turna balığı oksijensizlikten öldüBinlerce turna balığı oksijensizlikten öldüGölbaşı’nda su girdisi olmayan Mogan Gölü’nde oksijensizlik nedeniyle olduğu belirtilen toplu balık ölümleri meydana geldi. Mogan Gölü’nün tüm kıyılarında meydana gelen balık ölümlerinde binlerce gümüş, kadife ve turna balığı ile kurbağa yavruları kıyıya vurdu.
Allianoi Antik Kentinde Son DurumAllianoi Antik Kentinde Son Durumİzmir’in Bergama ilçesinin 18 kilometre kuzeydoğusunda yer alan 1.800 yıllık Allianoi Antik Kenti, Roma döneminden kalan en iyi korunmuş termal tedavi merkezi. Bu önemli kültür mirasında 1998 yılında başlatılan kazı çalışmaları şu anda kazı ruhsatı verilmediği için sürdürülemiyor.
Neden Bizden Daha Yeşiller?Neden Bizden Daha Yeşiller?Merkez ofisi Dessau, Almanya’da bulunan Federal Çevre Ajansı, çalışmalarına terkedilmiş havagazı fabrikalarının kıyısında az katlı – yatay bir binada devam ediyor. Savaş yıllarında mühimmat üretim merkezi konumundaki Dessau, müttefiklerin bombalarıyla görünür biçimde zarar gördü. Bu sebeple hem acenta binası hem de bulunduğu yer ekolojik açıdan duyarlı, yeni bir Avrupa’yı şekillendirmeliydi denilebilir. Berlin kökenli genç firma Sauerbruch Hutton tarafından tasarlanan bina için dünyadaki en verimli örneklerden biri olacağı söylendi, ancak sürdürülebilirlik iddiasını kendi içerisinde gerçekleştiremedi. Dört katlı bina, zemin altı borularından oluşan bir sistem tarafından ısıtılıp soğutulan, haddinden büyük bir iç avlu etrafında dönüyor.
Türkiye’nin İlk Ev Estetik Merkezi “Marshall Key Showroom”Türkiye’nin İlk Ev Estetik Merkezi “Marshall Key Showroom”Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek dekorasyonda renk kullanımı ve boya uygulaması ile ilgili tüm ihtiyaçları karşılamayı hedefleyen Kalamış - Marshall Key Showroom, 12 Temmuz 2007 Perşembe günü gerçekleştirilen organizasyonla kapılarını açtı.
Schüco, Kıbrıs’ta Düzenlediği Seminer ile Ürünlerini TanıttıSchüco, Kıbrıs’ta Düzenlediği Seminer ile Ürünlerini TanıttıSchüco Türkiye, 13 Temmuz Cuma günü düzenlediği seminer ile Kıbrıs inşaat sektörünün önde gelen isimleri ile bir araya geldi.
Kalesinterflex - Anadolu Üniversitesi Disiplinlerarası Ortak ÇalıştayıKalesinterflex - Anadolu Üniversitesi Disiplinlerarası Ortak ÇalıştayıÜniversite - sanayi işbirliği çerçevesinde Kalesinterflex ile Anadolu Üniversitesi İleri Teknolojiler Araştırma Birimi (İTAB) koordinatörlüğünde Endüstriyel Tasarım, İç Mimarlık, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği ile Mimarlık bölümlerinden öğretim elemanları ve 43 öğrenci ile birlikte yürütülen “Kalesinterflex ile Yeni Açılımlar” konulu proje çalıştayı sonuçlandı.
Arkitera Mimarlık Merkezi, 2007 Yılını SüzüyorArkitera Mimarlık Merkezi, 2007 Yılını SüzüyorArkitera Mimarlık Merkezi 2007 sonunda yayınlanacak ve yıl içinde mimarlık, inşaat, gayrimenkul, şehircilik ve tasarım alanlarında gerçekleşmiş önemli olayları ve etkinlikleri basılı olarak arşivlemeyi hedefleyen bir yayın olan Mimarlık Almanağı 2007’yi hazırlıyor.
Abdurrahman Hancı''yı KaybettikAbdurrahman Hancı''yı KaybettikMimarlar Odası kurucularından mimar Abdurrahman Hancı 17 Temmuz 2007 tarihinde vefat etti. 1923''te İstanbul''da doğan Hancı ortaöğrenimini Galatasaray Lisesi''nde tamamladıktan sonra 1946 yılında Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümü''nden mezun oldu. 1947 - 1948 yılları arasında Fransa''da çalışan Hancı savaşta yıkılmış olan Le Havre kentinin yeniden imarı ile görevlendirilmiş olan Auguste Perret ile de çalışma şansı buldu. 1951 yılında Beyoğlu''nda "Kitap Sarayı" adlı kitapçı dükkanının iç mekan düzenlemesi ile Büyükada''da Yalman Evi''ni yaptı. Yine 1951 yılında Turgut Cansever ile girmiş olduğu Anadolu Kulubü yarışmasında birincilik ödülünü aldı.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Büyükşehir İstanbul’un otopark sorununu çözüyorBüyükşehir Belediyesi, önümüzdeki 3 yılda yap-işlet devret modeliyle 72 otopark yaparak İstanbul’un otopark sorununu çözüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi şehrin kanayan yarası olan otopark sorununu çözmek için çalışmalarına hız verdi.
İstanbul Avrupa’nın en iyi üçüncü şehriİstanbul, ABD’nin çok satan “Travel and Leisure” dergisinin okuyucularına yaptığı ankette, Avrupa’nın en iyi üçüncü şehri seçildi.
Esnaf ve sanatkara toplu işyeri projesiBursa''da 14 adedi tamamlanmış, 6 adedinin inşası devam eden 20 adet küçük sanayi sitesi bulunmaktadır. Bunlar esnaf-sanatkarımız tarafından, Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifleri kurularak binbir güçlükle yapılan işyerleridir.
Şanlıurfa’nın saklı tarihi toprak altındaHarran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cihat Kürkçüoğlu, ‘tarihte önemli ve birçok medeniyete ev sahipliği yapması sebebiyle, zengin bir tarihi içinde barındıran Şanlıurfa’da, yapılan 35 arkeolojik kazıya rağmen, halen toprak altında zengin bir tarih yattığını’ söyledi. Şanlıurfa’nın, dünyada kültür ve medeniyet merkezi sayılan ve arkeoloji literatüründe “Bereketli Hilal” olarak adlandırılan bölgede yer aldığını dile getiren Kürkçüoğlu, şimdiye kadar yapılan 35 arkeolojik kazıya rağmen daha birçok tarihi yapının gün yüzüne çıkarılmayı beklediğini söyledi.
Tarih: 19 Temmuz 2007 Kaynak: Türkiye
"Seyrantepe" ihalesi bugün yapılıyorAli Sami Yen stadyumu yerine Seyrantepede kurulacak yeni spor kompleksinin ihalesi, bugün Toplu Konut İdaresi''nde (TOKİ) yapılıyor. Edinilen bilgiye göre, ihale için, 28 firma şartname aldı. Şartname alan firmaların 14''ünde yabancı ortak bulunduğu belirtiliyor.
Karadeniz’in ilk antik kentiÇaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesindeki Antik Teion Kenti’nde, ağustos ayında kazılara ve arkeolojik su dalışlarına başlanacak.
"Şantiyede israf edip evi pahalı satıyorlar"İstanbul''da inşaatı süren Diamond Hill ve Diamond Villages projelerinin sahibi Hat Yapı, malzemeyi verimli kullanarak maliyetten yüzde 10 tasarruf ediyor.... Şirketin ortaklarından Hüseyin Candelen, "Konut fiyatlarındaki sürekli artışın en büyük sebeplerinden biri de şirketlerin şantiyede israf ederek çalışması" diyor.
Otopark izni çıkmadıİzmir Büyükşehir ve Konak Belediye Başkanlığı''nın İzmir 1. İdare Mahke-mesi''nin vermiş olduğu Kültürpark''a ''otopark'' yapılması girişimine yönelik verdiği "yürütmenin durdurulması" kararına itiraz reddedildi. Mahkeme kararında, güç veya olanaksız zararların doğması ve idari işlemin açıkça hukuka aykırı olması koşullarının her ikisinin birlikte gerçekleştiği ve kararın dayandığı bilimsel gerekçeleri de uygun buldu.
Tarih: 19 Temmuz 2007 Kaynak: Birgün
Seyrantepe Stadı İhalesiBugün Galatasaray için önemli bir gün. Seyrantepe Stadı''nın ihalesi bugün yapılacak. İhaleyi açan, bilindiği gibi Başbakanlık Toplu Konut İdaresi TOKİ.
14 yıllık rüya Bakü-Tiflis-Bakü projesi hayata geçiyorAvrupa’dan Çin’e kadar kesintisiz ulaşımı sağlayacak Kars-Bakü-Tiflis Projesi için 31 Ağustos’ta ihaleye çıkılıyor.
Anadolu''da tarihsel komşulukBizans Sempozyumu''ndaki "Selçuklu" bildirileri, dostluğun ve kardeşliğin izlerini yansıttı. Siyasetin seçim söyleminde "kardeşlik" öne çıktı.
Şam’ın en prestijli projesi Ankaralı bir firmadanSuriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın desteklediği, ülkenin en prestijli projesi Junacity, Ankaralı İNKA firması tarafından gerçekleştirilecek.
Boğaziçi''nde ''tarihe'' otoparkKültür ve Turizm Bakanlığı''nın İstanbul''da "korunması gerekli kültür varlığı" olarak tescil ettiği "tarihi ahşap bina" yıkılarak "açık otoparka" çevrildi.
Yabancılar 3.5 milyar dolar yatırıyor ’kapitalizmin tapınakları’ yayılıyorThe Wall Street Journal, seçim ortamına rağmen 2007 yılında Türk emlak sektöründe 3.5 milyar dolarlık yabancı sermaye yatırımı olacağını belirtti. Financial Times ise büyük kentler dışında açılan alışveriş merkezleri için, ’kapitalizmin tapınakları illere yayılıyor’ ifadesini kullandı.
Karadeniz''in ''''Efes''''i gün ışığına çıkacakFilyos beldesindeki antik Teion Kenti''nde, bu yılın Ağustos ayında kazılara ve arkeolojik su dalışlarına başlanacak. Kazılarda, MÖ 7. yüzyılda kurulan antik kentin mimari yapısının ortaya çıkarılması hedefleniyor.
Yangınların biri biterken diğeri başlıyorTürkiye''nin temmuz ortası yangın bilançosu endişe veriyor. Çukurova''da hafta sonundan beri etkili olan yangınların önemli bir bölümü kontrol altına alındı. Geride 633 hektarlık (1266 futbol sahası) kül kaldı.
WSJ: İstanbul emlakta yabancının gözdesiDünya iş çevrelerinin gazetesi Wall Street Journal, İstanbul ticari emlak piyasasına yabancı yatırımcı talebinin tırmandığını yazdı. Türk ticari emlak piyasasında geçen yıl 2.9 milyar dolar olan yabancı yatırımın bu yıl 3.5 milyar dolar olacağını yazan gazeteye göre, piyasada Avrupalı, Amerikalı ve Ortadoğulu emlak yatırımcıları dikkati çekiyor. Haberde, 27 Avrupa kenti arasında daha önce PricewaterhouseCoopers tarafından yapılan araştırma da haberde vurgulanıyor. Araştırmada İstanbul 27 Avrupa kenti arasında ''emlak sektörünün en çok gelişeceği kent'' olarak belirlenmişti. Wall Street Journal "Yatırımcılar, Türkiye''nin Avrupa ortalamasının üzerindeki büyüme hızından etkilenmiş durumdalar" dedi. Gazete, genel ekonomiye olan güvenin arttığını vurgularken, risk tarafında da, emlak talebinin desteklenmesi için faizin daha da düşmesi gerektiğini belirtti.
Tarih: 19 Temmuz 2007 Kaynak: Radikal
Kuraklık Kızılırmak''ı da vurduTürkiye''nin en uzun nehri Kızılırmak''ın su seviyesi, yağış azlığı ve sıcak havalar nedeniyle düştü. Başkent Ankara''nın da içme suyu ihtiyacını karşılaması planlanan Kızılırmak''ın Sivas bölümü bugünlerde dere görünümünü andırıyor. Üzerinde 7 baraj barındıran 1150 kilometre uzunluğundaki Kızılırmak''ta su seviyesinin düşmesi, çevredeki tarımı ve canlı hayatını tehdit ediyor. DSİ yetkilileri, temmuz ayında yapılan incelemelerde, nehrin şu anki su seviyesi ortalama 10 metreküp/saniye olarak tespit edildi. Nehrin rejiminin düzensiz olduğunu ifade eden yetkililer, ırmağın yıllık ortalama debisinin 184 metreküp/saniye olduğunu kaydetti.
Tarih: 19 Temmuz 2007 Kaynak: Milliyet
Mezar taşlarının diliKültür AŞ tarafından yayımlanan Fatih Külliyesi adlı üç ciltlik muhalled eser hakkında önceki gün bu sayfada çıkan güzel haber, eminim, dikkatinizden kaçmamıştır.
Eryılmaz’dan ASKİ’ye engel çıkardı suçlamasıÇankaya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı Beton Yapı Elemanları Şantiyesi, Mamak Natoyolu’nda hizmete girdiği günden itibaren su sıkıntısı yaşarken, Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz, ASKİ’nin önlerine engel çıkardığını iddia etti.
Urartulardan kalma kanalizasyon sistemiErzincan''ın Üzümlü ilçesinde bulunan Altıntepe mevkiinde, 2003 yılından itibaren yürütülen arkeolojik kazılar dahilinde, Urartular dönemine ait tuvalet ve kanalizasyon sistemi ortaya çıkarıldı. Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Karaosmanoğlu nezaretinde yürütülen çalışmalar neticesinde, Urartu dönemine ait tuvalet ve kanalizasyon sisteminin ortaya çıkarıldığı belirtildi. Karaosmanoğlu, ortaya çıkarılan kalıntıların bugüne kadar bulunanların en eskisi olduğunu belirtti. Altıntepe''de, kazılara öğretim elemanları, araştırma görevlileri, öğrenciler ve işçilerden oluşan 35 kişilik bir ekip katılıyor.
Tarih: 19 Temmuz 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Burhan Torunlar
Emaar''ın villalarını Yapı Merkezi yapacakDubaili inşaat şirketi Emaar Properties''in Atasay Kuyumculuk''la kurduğu Emaar Türkiye şirketinin Büyükçekmece''de yapacağı Toskana Vadisi Evleri projesini, Yapı Merkezi inşa edecek. Toskana Vadisi Evleri''ni, 700 milyon dolarlık bir yatırımla hayata geçireceklerini belirten Emaar Türkiye CEO''su Ozan Balaban, "555 villadan oluşan projede ana müteahhit şirket olarak Yapı Merkezi''ni seçtik. Tercihimizde Yapı Merkezi''nin gücü ve Dubai Metro''sundaki deneyimi büyük rol oynadı" dedi. Yapı Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Emre Aykar da, "Emaar projelerindeki firma seçimlerinde son derece hassastır. Emaar''la Toskana Vadisi Evleri projesinde birlikte yol almaktan mutluluk duyuyoruz" diye konuştu.
Tarih: 19 Temmuz 2007 Kaynak: Milliyet
İller Bankası, ticaret merkezi kiralayacakİller Bankası Genel Müdürlüğü, Ankara Maltepe''de bulunan yeraltı katlı otopark ve ticaret merkezinin, 4 bin 707 metrekare emsal alan ve 11 bin 679 metrekare otopark alanından oluşan İller Bankası mülkiyetindeki bölümlerini kiraya vermek üzere ihale açtı. Yeraltı katlı otopark ve ticaret merkezinin mülkiyeti İller Bankası''na ait olan bölümleri, ihale şartnamesi, sözleşme ve ilanda belirtilen şartlar ve İller Bankası mevzuatı çerçevesinde aylık 106 bin YTL tahmin edilen bedel üzerinden kiraya verilecek. İhale, 27 Temmuz 2007 tarihinde saat 14.00''de ''kapalı teklif usulü'' ile İller Bankası''nda gerçekleştirilecek. Kira ihalesine katılmak isteyenler, ihale dokümanını, İller Bankası Genel Müdürlüğü''nden temin edebilecekler.
Tarih: 19 Temmuz 2007 Kaynak: Milliyet
Kayseri''ye 80 milyon dolarlık alışveriş merkeziKayseri Şeker Fabrikası, alışveriş merkezi, otel ve hastane yaptırmak için 80 milyon dolar tutarında yeni yatırım yapacak.
Su santrallarıKuraklık Türkiye’nin pek çok yerinde etkili, ama susuzluk özellikle Ankara, İstanbul, İzmir ve Bursa’yı vuruyor. Konya Ovası başta, orta Anadolu’nun bazı yerlerini vuruyor. Buna karşılık, Anadolu’nun pek çok yerinde su sıkıntısı, anılan kentlerdeki gibi değil. Sıkıntı varsa da, daha az. Hatta öyle ki, enerji amaçlı, küçük çaplı rüzgar ve su santrallarında kullanılan türbünler için sıraya giriliyor. 970 santral projesi. Enerji Bakanı Hilmi Güler’in deyimiyle, "2013’e kadar suyu son damlasına kadar kullanmış olacağız, tek damla boşa akmayacak". Büyük kentler susuzlukla karşı karşıya, öte yanda su santralları. Demek ki, büyük kentler on yıldır kötü yönetiliyor.
Tarih: 19 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yalçın Doğan
2 yıldır yıkılmayı bekliyorlarCiner’in Taksim’de inşa ettiği binanın 4 katının kaçak olduğunu 2 yıl önce tespit edilip, yıkım için yasal süreç başladığı ortaya çıktı.
1. Levent''te belediye, işyerlerine ruhsat vermiyorKonut alanı 1. Levent''te iki katlı binaların ofis, restoran ve banka şubesi olarak kullanılması nedeniyle Beşiktaş Belediyesi yazılı afişlerle bölgeden gayrimenkul alacak veya kiralayacak olanları uyardı.
Balmumcu, Gayrettepe ve Dikilitaş''ın hâlâ planı yokİstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi''nde ocakta onaylanan Dikilitaş, Gayrettepe ve Balmumcu''ya ilişkin 1/1000 ölçekli uygulama planları hâlâ Beşiktaş Belediyesi''ne gönderilmedi.
İrlandalı fonların hedefinde Bahçeşehir''deki AVM''ler varBahçeşehir''de Prestige Alışveriş Merkezi geçen haftalarda 55 milyon dolara İrlandalı Quinn fonuna satılırken bir başka İrlandalı emeklilik fonu da Verdemolino Alışveriş Merkezi''ni incelemeye aldı.
Japonlar Japon mimari ürünü İkebana''yı ziyarete geldiGüneri İnşaat’ın Japon kültüründen esintiler taşıyan konut projesi İkebana Evleri, İstanbul’a gelen Japon turistlerin gezi programına girdi.
En büyük otel kompleksi açılıyorMNG Grubu’nun yaklaşık 80 milyon dolarlık yatırımla tamamladığı otel ve kongre merkezi kompleksi seçimlerden sonra açılacak. Havaalanına 700 metre mesafedeki kompleks, Türkiye’nin en büyük otel ve kongre merkezi kompleksi olacak.
Rant yangınları ciğerleri yaktıAlanya’daki yangın kontrol altına alındı. Milaslılar ormanları yakanların asıl faillerinin bulunmasını istedi. Yetkililerin sıcak hava ve vatandaşların dikkatsizliğine bağladığı yangınların birbiri ardına gelmesi “ormanlar rant kapısı mı oldu” şüphelerini daha da güçlendiriyor.
Bayraklı''ya "Yürüyen Merdivenli ve Asansörlü" Üst Geçit MüjdesiRaylı Sistem Projesi’nin Bayraklı ayağını denetleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, semt muhtarlarıyla bir araya geldi. Başkan Kocaoğlu, yürüyen merdivenli ve asansörlü yeni yaya geçidi ile taşıt üst geçit çalışmalarının yılbaşında biteceği müjdesini verdi.
Gökten Üç Rapor Düştü - Hepsi Kafamıza!Bu yazının kaleme alındığı günlerde üç şey oluyor. Daha doğrusu, yakından tanık olduğumuz üç süreç işlemeye devam ediyor. Bunlardan birincisi, öldürücü sıcak dalgalarının çeşitli Avrupa ülkelerini ve Türkiye’yi kasıp kavurması, tarumar etmesi, ormanların yanmasına, insanların ölmesine yol açması.
Seyrantepe ihalesine rekor ilgiAli Sami Yen stadyumu yerine Seyrantepede kurulacak yeni spor kompleksinin ihalesi, 19 Temmuz’da, Ankara’da Toplu Konut İdaresi’nde (TOKİ) yapılacak. İhale için, şimdiye kadar aralarında yabancıların da bulunduğu 28 firma şartname aldı. Şartname alan firmaların 14’ünde yabancı ortak bulunduğu belirtiliyor.
Mimarlıkta en iyi işveren Elginkanİşverenlerin, kaliteli fiziksel çevreler üretimindeki önemini vurgulamayı amaçlayan Arkitera İşveren Ödülü bu yıl Elginkan Holding ve Hatay-Samandağı Köylere Hizmet Götürme Birliği''ne (SKHGB) verildi. Özel sektör kategorisinde Elginkan, İTÜ Geliştirme Vakfı Ekrem Elginkan Lisesi''yle (mimar Selim Velioğlu) ödüle layık görülürken; SKHGB Hıdırbey Köy Meydanı Çevre Düzenleme Projesi''yle (Atölye-de Mimarlık) kamu kategorisinde ödül aldı. Mimarlar Ersen Gürsel, Cem İlhan, Haydar Karabey ve Doğan Tekeli''den oluşan jüri Devlet Hava Meydanları İşletmesi ve ODTÜ Rektörlüğü''ne de, bugüne kadar mimarlık dünyasıyla kurdukları olumlu ilişkiler nedeniyle ''Teşekkür Ödülü'' verilmesini kararlaştırdı. Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından iki yılda bir verilen İşveren Ödülü ekim ayında yapılacak törende sahiplerine sunulacak.
Tarih: 18 Temmuz 2007 Kaynak: Radikal
Küresel ısınma Meclis''e uğramadıBaşkent’e içme suyu sağlayan barajlardaki toplam doluluk oranının yüzde 8’lere kadar düştüğü, bu nedenle Ağustos ayından itibaren su kesintilerine başlanacağı uyarısı yapılmasına rağmen Meclis bahçesindeki çimler gündüz vakti sulanmaya devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi, tükenmekte olan su kaynaklarının kontrolsüz kullanılmasına karşı yasal yaptırımlar uygulama kararı aldı. Bu yaptırımların, Meclis bahçesinin sulanması karşısında nasıl uygulanacağı merak konusu oldu.
Tarih: 18 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Ankara Yazan: Kerem Yücel
Galatasaray stadı için 28 firma yarışacakGalatasaray''ın Seyrantepe''deki stadı için yarın ihale yapılacak. Şartname alan 28 firmanın 14''ünde yabancı ortak bulunuyor.
Su kesintisi kapıya dayandıAnkara içme suyu sağlayan barajlardaki toplam doluluk oranının yüzde 8''lere kadar düştüğü, bu nedenle ağustos ayından itibaren su kesintilerine başlanacağı bildirildi. Ankara''da su sorununun büyüdüğüne ve bu konuda yeni çalışmalar yapıldığını belirten Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) yetkilileri yaptıkları açıklamada, kente su sağlayan barajların toplam su hacimlerinin 1 milyar 509 milyon metreküp olduğunu ifade etti. ASKİ yetkilileri, şu andaki doluluk oranının yüzde 8''lere düştüğüne dikkati çektiler. ASKİ yetkilileri yaptıkları açıklamada, Ankara''da günde bir milyon metreküp su tüketildiğine işaret ederek, mevcut suyun en fazla 80 gün yeteceğini kaydetti.
Tarih: 18 Temmuz 2007 Kaynak: Birgün
İlk susuz yaz kararı başkentten!Ankara''da barajların doluluk oranı yüzde 8''e kadar düştü. ASKİ, ağustos ayından itibaren başkette su kesintilerine başlayacak. İSKİ''yse İstanbul''da kesinti planlamıyor.
Barajlar alarm veriyorAnkara’da susuzluk tehlikesi kapıya dayandı. Başkent’e içme suyu sağlayan barajlardaki toplam doluluk oranının yüzde 8’lere kadar düştüğü, bu nedenle Ağustos ayından itibaren su kesintilerine başlanacağı bildirildi.
Kâbusa 5 varİstanbul''a su sağlayan barajların doluluk oranı dün itibarıyla yüzde 31.81''e düştü. Alibeyköy, Elmalı, Istrancalar ve Kazandere barajlarında su miktarı hızla tükenirken Pabuçdere Barajı kurudu. Eski İSKİ Genel Müdürü Ergun Göknel, İstanbul''un çok ciddi bir susuzluk tehlikesi ile karşı karşıya olmasına karşın yaklaşan seçimler nedeniyle kesinti yapılmadığını ve gerçeklerin halktan gizlendiğini belirtti. İSKİ''nin verilerine göre Terkos Barajı''nda dün 93 milyon, Ömerli Barajı''nda 67 milyon, Darlık Barajı''nda 46 milyon, Sazlıdere Barajı''nda 31 milyon, Büyükçekmece Barajı''nda 20 milyon metreküp su bulunuyor. Su miktarı, Elmalı''da 5 milyon 105 bin, Alibeyköy Barajı''nda 2 milyon 566 bin, Kazandere''de 0.396 bin, Istrancalar''da 0.537 bin metreküpe kadar düştü. Bu doluluk İstanbul''a ancak 80 gün yeterli. Ergun Göknel, kentin su sıkıntısına yönelik yaptığı değerlendirmede, tüm uyarılara karşın yaklaşan seçimler nedeniyle kesintiye gidilmeyip kente hâlâ günde 2 milyon metreküp su verilmesini eleştirdi.
Tarih: 18 Temmuz 2007 Kaynak: Cumhuriyet
"İstanbul, Avrupa taşrası olmayı kabul etti"Ayasofya''da devam eden ''Aşk Ocağında Can Olmak'' sergisinin küratörü kültür tarihçisi Ekrem Işın, ''Elemterefiş'' ile ''Ali Emîrî Efendi ve Dünyası'' sergileriyle de gündeme gelmişti.
Cersaie Fuarı 25. Yılını KutluyorSeramik kaplama ve banyo aksesuarları sektörünün uluslararası alanda en önemli fuarlarından biri olan Cersaie, bu yıl artık gelenekselleşen buluşma noktası Bologna Exhibition Centre’da 25. yılını kutluyor.
Takvim
<<Temmuz 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.