Haberler

19 Temmuz 2010, Pazartesi

Mimarlık Yayınları Hakkında Bilmedikleriniz: MonocleMimarlık Yayınları Hakkında Bilmedikleriniz: MonocleMonocle''ı tam olarak bir mimarlık dergisi olarak adlandırmak doğru değil. Dergi bir hayat kültürünü aşılarken bunun içine mimarlık ve tasarımı da dahil ediyor. 2007 yılında, Wallpaper dergisinin kurucusu (daha sonra ayrılan) ve Financial Times köşe yazarı Tyler Brule tarafından kuruldu. Merkezi Londra''da, Tokyo, Zürih ve New York gibi kentlerde de büroları var. Daha önce Mark dergisinin editörüne sorduğumuz soruları Monocle''ın yetkililerine de yönelttik. Soruların cevaplarını tasarım bölümü editörü Hugo MacDonald cevapladı. Haberin Devamı
150 yıl sonrası için çalışıyoruz150 yıl sonrası için çalışıyoruzÜsküdar''da ''En az 150 yıllık ömürleri var'' diyerek hayata geçirdiği kültür ve gençlik merkezleriyle dikkat çeken Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, geçmiş ve gelecek arasında köprü kurmaya çalıştıklarını söyledi. Kara, "Torunlarımızın yararlanacağı projeler yapıyoruz" dedi.
Bu stad Cimbom''a örnek olsunBu stad Cimbom''a örnek olsunDurban''daki stad sadece futbolla değil eğlenceyle de para basıyor. Adrenalin bombası salıncağıyla stad ''Keşke Aslantepe''de de olsa'' dedirtiyor.
Nükleer santral Gülnarlıları ikiye böldüNükleer santral Gülnarlıları ikiye böldüTBMM Genel Kurulu''nda Türkiye ile Rusya arasındaki ''''Nükleer Güç Santralinin Tesisine ve İşletimine Dair İşbirliğine İlişkin Anlaşmayı Onaylayan Kanun Tasarısı'''' kabul edilirken, yaşanan son gelişmeler Mersin''in Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli beldesinde yaşayanları ikiye böldü.
Ordu Kültür Merkezi 29 Ekim''de açılıyorOrdu Kültür Merkezi 29 Ekim''de açılıyorAK Parti Ordu Milletvekili Mustafa Hamarat, Ordu Kültür Merkezi''nde çalışmaları inceledi. Milletvekili Hamarat, merkezin 29 Ekim''e yetiştirileceğini söyledi.
Başbakan Erdoğan''dan İstanbul''a hizmete ‘tam not...''Başbakan Erdoğan''dan İstanbul''a hizmete ‘tam not...''Başkan Kadir Topbaş ile birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yatırım ve Hizmetleri Bilgilendirme Merkezi''ni gezen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çalışmaları beğendiğini belirtti ve bazı projelere yönelik önerilerini sundu.
Metro inşaatında patlamaMetro inşaatında patlamaİzmir metrosundaki çalışmalar sırasında hava tankı patladı. Olayda 2 işçi hayatını kaybederken, 4 işçi de yaralandı.
Yüksekova''ya 1 milyon yolcu kapasiteli havalimanı yapılıyorYüksekova''ya 1 milyon yolcu kapasiteli havalimanı yapılıyorUlaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Hakkari-Yüksekova''ya 5 kilometre uzaklıkta inşa edilecek Hakkari-Yüksekova Havaalanı''nın temelini attı.
Gizemli antik şehir LatmosGizemli antik şehir LatmosAydın ve Muğla arasındaki Bafa gölünde gecelerin büyülü ışığı, gündüz günbatımına kadar etraftaki Beşparmak dağlarında saklanır.
Kutsal Mekan Sular AltındaKutsal Mekan Sular AltındaDersim''de yapılan Seyrantepe ve Uzunçayır barajlarının suları altına kalan kutsal mekânlar ‘Gole Çhetu- Hızır Mekânı'' adlı belgesele konu oldu. Metin-Kemal Kahraman''ın ve Şerif Karataş''ın hazırladığı ve yaklaşık dokuz ayda tamamlanan belgesel Munzur ve Pülümür Vadileri üzerinde bulunan köylerde yapılan röportajlardan oluşuyor. Belgesel 15 Temmuz Perşembe günü saat 19.00 da Karşı Sanat''ta basının ve izleyicilerin gösterimine sunuldu.
Kum mimarları tezgah açtıKum mimarları tezgah açtıLondra''nın ünlü Thames Nehri kıyısında kum mimarları tarafından yapılan heykeller turistlerin ilgisini çekiyor. Londra''nın ünlü Thames Nehri kıyısında tezgah açan kum mimarları, yeni ve özgün bir sanat olan Kum Heykel Sanatının en çarpıcı örneklerini farklı ve benzersiz bir tema ile turistlerin beğenisine sunuyor. Kum mimarları, Thames Nehri kumsalında yeteneklerini sergileyip en güzel kumdan dinazor, uzay mekiği, oturma odası ve insan heykelleri yaparak aynı zamanda para da kazanmaya çalışıyor. Yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgi gösterdiği kum heykeller büyük ilgi görüyor. İtalyan kum mimarının Thames Nehri’nin ince sarı renkli kumumdan yaptığı çıplak kadın heykeli ise yoğun ilgi odağı oldu. Kum mimarı, büyük ilgi gören çıplak kadın heykelinin fotoğrafının çekmek isteyen turistlere bağış yapmayı şart koşuyor.
Tarih: 19 Temmuz 2010 Kaynak: Radikal Yazan: Alpaslan Düven
İstanbul''un kaybolan binaları geri geliyor İstanbul''un kaybolan binaları geri geliyor Darülfünûn binası, Ayastefanos Anıtı, Antiochos Sarayı, Galata Surları, Çandarlı Hamamı, İncili Köşk, Direklerarası, Sadabad Sarayı, Taksim Topçu Kışlası, Eski Çırağan Sarayı, Polyeuktos Kilisesi... Şimdilerde yerinde yeller esen bu yapılar eylül ayında açılacak ''İstanbul''da Tarih ve Yıkım/Hayal-et Yapılar'' adlı sergiyle üç boyutlu olarak yeniden boy gösterecek.
900 yıllık kilise bulundu900 yıllık kilise bulunduAntalya''daki Myra antik kentinde 900 yıllık Bizans kilisesi olduğu tahmin edilen dini yapı bulundu.
Karma kullanımlı projeler sanat eserleriyle yarışıyorKarma kullanımlı projeler sanat eserleriyle yarışıyorSon dönemin trend yatırımları haline gelen içinde rezidans, ofis, alışveriş merkezi ve pek çok sosyal alanı barındıran karma projeler sanat eserleriyle yarışıyor. Mimarlar fonksiyonellikten çok tasarımlarıyla öne çıkıyor.
Irmak''tan Seferihisar''a "Sakin Şehir" belgeseliIrmak''tan Seferihisar''a "Sakin Şehir" belgeseliYaşamın kolay olduğu kentlerin uluslararası ağı Cittaslow''a (Sakin Şehre) Türkiye''nin ilk üyesi olarak girmeyi başararak dikkat çeken Seferihisar''a, bir destek de Çağan Irmak''tan geldi. Doğma büyüme Seferihisarlı olan ünlü yönetmen Çağan Irmak, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer''in ricasını kırmayarak, doğduğu ilçenin tanıtımında kullanılacak bir filmin çekimlerine başladı.
Sultanahmet ancak elektrikle işleyen çevreci araçlarla kurtulurSultanahmet ancak elektrikle işleyen çevreci araçlarla kurtulurFatih Belediyesi bütün Sultanahmet Meydanı''nı motorlu taşıt trafiğine kapatıyor. Bu İstanbul''u sevenlerin ve medeni dünyanın bir hayalidir.
İkiz Kuleler''in dibinde tarih yatıyormuş...İkiz Kuleler''in dibinde tarih yatıyormuş...ABD''nin New York kentinde 11 Eylül saldırılarının hedefi olan Dünya Ticaret Merkezi''nin inşaatının altında işçiler tarafından 18. yüzyıldan kalma bir geminin kalıntıları bulundu.
Bu bir ''moda sergisi'' değilBu bir ''moda sergisi'' değilHüseyin Çağlayan''ın 16 yıllık çalışmalarını içeren retrospektifi, Londra ve Tokyo''dan sonra İstanbul Modern''e geldi. Sergi, Çağlayan''ın tasarımcılığı kadar sanatçı kimliğini de gözler önüne seriyor.
HES projeleri 2 bini aştı, çevreciler ayakta: Ekolojik denge bozuluyor HES projeleri 2 bini aştı, çevreciler ayakta: Ekolojik denge bozuluyor Haftalık haber dergisi Aksiyon, bu haftaki kapağında, çevrecilerin tepkisini çeken hidroelektrik santrallerini (HES) masaya yatırdı.
Havadan ay yıldız görünecekHavadan ay yıldız görünecekDikili''deki Garip Ada''yı satın alan Fi Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan, Türkiye''de benzeri olmayan bir turizm tesisi yapmayı hedefliyor.
 Hasankeyf''teki mağaralar ticarete kapanıyor Hasankeyf''teki mağaralar ticarete kapanıyor Hasankeyf''te kayalıklardan kopan kütlelerin düşmesi sonucu bir kişinin hayatını kaybetmesinin ardından tarihî ilçedeki mağaralardaki işletmelerin boşaltılmasına karar verildi.
Folkart Narlıdere mimarlarına ödülFolkart Narlıdere mimarlarına ödül17 farklı ülkeden gelecek vaadeden 40 genç mimara verilen ödüllerden biri de Folkart''ın mimarı Emre Arolat''ın ortaklarından Gonca Paşolar ve Kerem Piker''in oldu Her yıl Avrupa ülkelerdeki en başarılı genç mimarlara verilen Avrupa''nın en iyi genç mimarları ödülleri (Europe 40 Under 40) sahiplerini buldu.
İstanbullular bu evleri kapışıyorİstanbullular bu evleri kapışıyorÇeşme ve Alaçatı''nın taş evlerinden sonra sırada İzmir''in Basmane semtindeki eski ve bakımsız evleri...
3 bin 500 yıl önce enflasyon yokmuş!3 bin 500 yıl önce enflasyon yokmuş!Muğla''daki Stratonikeia antik kentinde sürdürülen çalışmalar, o dönemde sebze ve meyve fiyatlarının değiştirilmediğini ortaya çıkardı.
Mozaikler "branda" ile korunuyorMozaikler "branda" ile korunuyorKaunos Antik Kenti Kazı Başkanı Prof.Dr. Cengiz Işık, antik kentte yapılan kazılarda ortaya çıkan ve yaklaşık bin 300 yıllık geçmişi olan mozaiklerin güneşten zarar görmemesi için özel brandalarla korunduğunu söyledi.
Bergama yangınında piknikçi gözaltına alındıBergama yangınında piknikçi gözaltına alındıBergama''da tarihi Akropol''ün yakınındaki otluk alanda çıkan yangın kontrol altına alındı.
Engelsiz turizm başlıyorEngelsiz turizm başlıyorİzmir Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Efes Antik Kenti ve Bergama''daki Akropol Ören Yeri''nin engelliler tarafından gezilebilecek hale getirilmesi için çalışma başlattı.
İstanbul''un ikinci tünel yolunu Başbakan Erdoğan açtıİstanbul''un ikinci tünel yolunu Başbakan Erdoğan açtıİstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan "Dolmabahçe-Bomonti Karayolu Tüneli ile Kavşak ve Bağlantı Yolları"; Başbakan Erdoğan ve Başkan Topbaş tarafından hizmete açıldı. "Bizim ulaştığımız seviyelere başkalarının hayalleri dahi ulaşamaz" diyen Erdoğan, 40 dakika süren Kağıthane-Dolmabahçe arasının hizmete giren iki tünelle 5 dakikaya indiğine dikkat çekti.
İstanbul''a Philippe Starck imzalı rezidans geliyorİstanbul''a Philippe Starck imzalı rezidans geliyorPhilippe Starck ve John Hitchox tarafından geliştirilen "yoo inspired by Starck" Projesi''ni Arjantin, Meksika ve Singapur''un ardından İstanbul''a getiren Say Yapı Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Yiğit, Philippe Starck imzalı bir proje kazandırmanın mutluluğu içinde olduklarını söyledi.
Plajlar YerlebilrPlajlar YerlebilrAdalar Belediyesi aralarında Büyükşehir''e ait Yörükali''nin de olduğu 30 plajın kaçak yapıldığını tespit etti. 6 plajı yerlebir eden belediye, Heybeliada''daki plajı yıkınca Büyükşehir ekipleri müdahale etti.
Uzungöl''de artık hiçbir şey eskisi olmayacak Uzungöl''de artık hiçbir şey eskisi olmayacak Trabzon''da deniz seviyesinin 1000 metre yükseklerine tırmandı Yeşil Hafiye. Yukarıda da gördüğünüz üzere Uzungöl''deydim.
Dolmabahçe - Bomonti Tüneli hizmete giriyorDolmabahçe - Bomonti Tüneli hizmete giriyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen Dolmabahçe-Bomonti Tüneli ve Tünel Çıkışı Kavşak ve Bağlantı Yolları törenle açılıyor.
Tabakhane''nin üçte biri kamulaştırıldıTabakhane''nin üçte biri kamulaştırıldıTrabzon Belediyesi ile TOKİ''nin ortaklaşa yürüttükleri Tabakhane Kentsel Dönüşüm Projesi''nde kamulaştırmalar hızlı bir şekilde devam ediyor.
Yorgun şehirliler için sığınılacak bir liman: Sığacık Yorgun şehirliler için sığınılacak bir liman: Sığacık Sığacık, İzmir''e 50 km uzaklıkta şirin mi şirin, eski bir balıkçı köyü. Sahilde limanı çevreleyen bir kalenin içine kurulmuş. Kıvrılarak giden daracık sokaklarda dolaşırken özgün mimarisini koruyabilmiş pek çok eve rastlamak mümkün.
Rahmetli de ne şanslıymış Boğaz''a nazır yatıyor! Rahmetli de ne şanslıymış Boğaz''a nazır yatıyor! İstanbul''un sadece Boğaz''ı ve tarihî eserleri değil mezarlıkları da eşsiz. Aşiyan''da veya Kanlıca''da Boğaz''a nazır tepeleri mekan tutan mezarlıklar, serin serviler altında bir huzur iklimi sunuyor ziyaretçilerine.
2 bin 500 yıllık mezarlar eriyor2 bin 500 yıllık mezarlar eriyorFethiye''deki tarihi Amintas Kral Mezarları''nın yok olduğuna dikkat çeken Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Görevlisi Altan Türe, eserin Kültür Bakanlığı tarafından koruma altına alınmasını istedi.
Kadıköy-Kartal arası 2011''de 29 dakika...Kadıköy-Kartal arası 2011''de 29 dakika...Tünel çalışması büyük ölçüde tamamlanan Kadıköy-Kartal-Kaynarca Metrosu''nda raylara ilk kaynağı atan Başkan Kadir Topbaş, metronun 2011''in sonunda hizmete gireceğini açıkladı ve "Burada her gün 150 metre tünel kazısı yaparak bir dünya rekoru kırdık. Hedefimiz 2013 yılında İstanbul''u 204 kilometrelik raylı sistem ağıyla örmek" dedi.
En tehlikeli kent: İstanbulEn tehlikeli kent: İstanbulAvrupalılar arasında internetten yapılan araştırmadan şok edici sonuç çıktı. Amerikan online seyahat kılavuzu şirketi TripAdvisor''ın yaptığı bir araştırmaya göre, İstanbul Avrupa''nın en tehlikeli kenti seçildi. 2 bin 963 Avrupalı arasında yapılan ankette, İstanbul en tehlikeli, Yunanistan''ın başkenti Atina en kirli, İngiltere''nin başkenti Londra en pahalı ve en kötü yemeklerin bulunduğu, İsviçre''nin Cenevre kenti en güvenli, İtalya''nın başkenti Roma en güzel yemeklerin bulunduğu ve İsviçre''nin Zürih kenti de en temiz şehir seçildi.
Tarih: 16 Temmuz 2010
6 yıllık hizmet heyecanı İstanbulluları bekliyor6 yıllık hizmet heyecanı İstanbulluları bekliyorİstanbul''da 6 yılda yapılan, devam eden ve planlanan tüm yatırım ve hizmetleri bir arada görme imkanı sunan ‘Yatırım ve Hizmetleri Bilgilendirme Merkezi'', Başkan Kadir Topbaş tarafından Akşam Gazetesi yönetimine tanıtıldı.
Artvinliler HES istemiyorArtvinliler HES istemiyorDoğu Karadeniz''de yapılmakta olan hidroelektrik santralleri (HES), Artvin''in Şavşat ilçesinde düzenlenen mitingle protesto edildi.
Galatasaray''ın çadırına talip!Galatasaray''ın çadırına talip!Ali Sami Yen arazisinin ihalesini kazanan Yaşar Aşçıoğlu, Galatasaray''ın bitişikteki çadır arsasına talip oldu.
"Europe 40 Under 40" Ödüllerinin Sahipleri Gonca Paşolar ve Kerem Piker Oldu "Europe 40 Under 40" Ödüllerinin Sahipleri Gonca Paşolar ve Kerem Piker Oldu "Europe 40 Under 40" Ödülleri "The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies" ile "The Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design" kurumları tarafından, dünya mimarisinin geleceğine ışık tutacak yeni jenerasyonu teşvik etmek amacıyla, her yıl Avrupa ülkelerdeki en başarılı genç mimarlara veriliyor. Bu sene 17 farklı Avrupa ülkesinden 40 gelecek vaadeden genç mimara verilen "2010 Europe 40 Under 40" ödüllerini Türkiye''den almaya hak kazanan iki isim Gonca Paşolar ve Kerem Piker oldu. Bu konuyla ilgili EAA 15 Temmuz 2010 Perşembe sabahı Ortaköy Radisson Blue''da bir basın toplantısı düzenledi.
Kentsel Dönüşüm Projesi büyük fırsatKentsel Dönüşüm Projesi büyük fırsatBüyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı''na başkanlık yapan Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli, Kentsel Dönüşüm Projesi''nin büyük bir fırsat olduğunu söyledi. Başkan Dişli, "Bu fırsatı kaçırmamalıyız. Projeleri engellememeliyiz. Fakat tabiî ki orada esnafta mağdur edilmemeli, proje için zirvede olan bir mutabakat sağlanmalı." dedi.
 Homa Dalyanı zirvesi Homa Dalyanı zirvesi İzmir Kuş Cenneti Koruma ve Geliştirme Birliği Merkezi''nde valilikçe düzenlenen toplantıda, Çevre ve Orman İl Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Osman Avcı, Kuş Cenneti''nde gerçekleştirilen çalışmaları anlattı.
"Ayvalık, Çeşme, Bodrum Antalya gibi olmayacak""Ayvalık, Çeşme, Bodrum Antalya gibi olmayacak"Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen: Popüler yörelerimizde olduğu gibi bir turizme talip değilim. Ayvalık kültürel turizme uygun. Bu yüzden de bizim konseptimiz çok farklı.
Elindeki arazilerin değerini bilmiyor!Elindeki arazilerin değerini bilmiyor!"Satmayı hiç düşünmedik ki mülklerimizin değerini bilelim"
Nükleer santral yargıya gidiyorNükleer santral yargıya gidiyorMersin Kent Konseyi Genel Sekreteri Nuri Özdemir, ''Akkuyu Nükleer Santrali''ni Anayasa Mahkemesi''ne taşıyacaklarını söyledi. Mersin Kent Konseyi Genel Sekreteri Nuri Özdemir, Mersin''in Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli beldesine yapımı gündemde olan ''Akkuyu Nükleer Santrali'' ile ilgili olarak Meclis''te alınan kararın ''talihsiz bir karar'' olduğunu vurgulayarak, konuyu Anayasa Mahkemesi''ne taşıyacaklarını söyledi.
İstanbul''un incisi adalarda ilk projeyi İnanlar yapıyorİstanbul''un incisi adalarda ilk projeyi İnanlar yapıyorİnanlar İnşaat, Büyükada''nın ilk markalı konut projesini eski Lido Otel''in bulunduğu araziye yapıyor. Terrace Lido projesi 28 butik konut ve thalasso merkezinden oluşacak.
 Büyükşehir''den çifte açılış Büyükşehir''den çifte açılış İzmir''de bu hafta sonu iki önemli açılış gerçekleşecek. Büyükşehir Belediyesi''nin sahil bölgesinde yaşayan onbinlerce vatandaşı yakından ilgilendiren Seferihisar Arıtma Tesisi ile Özdere Çok Amaçlı Spor Salon yatırımları, Cumartesi günü törenle hizmete girecek.
Rem Koolhaas''a Altın Aslan ÖdülüRem Koolhaas''a Altın Aslan ÖdülüVenedik Mimarlık Bienali kapsamında verilen Altın Aslan Yaşam Boyu Başarı Ödülü bu sene Rem Koolhaas''a verildi. Karar, bu seneki bienalin küratörü Kazuyo Sejima''nın önermesi üzerine jüri başkanı Paolo Baratta tarafından alındı.
Tarih: 16 Temmuz 2010 Derleyen: Emine Merdim Yılmaz
Kaçak binayı kurtarmak için her yolu denedi ama...Kaçak binayı kurtarmak için her yolu denedi ama...Denizli Sümer Mahallesi İzmir Yolu üzerindeki yıkım kararı bulunan biri giriş üç katlı binayı, sahibinin çabası kurtaramadı.
Yemek ve Kentlerin FormlarıYemek ve Kentlerin FormlarıYemekle ilgili konular son zamanlarda manşet oluyor. Michelle Obama''nın çocuk obezitesine karşı kampanyalarını düşünün, Beyaz Saray''ın sebze bahçesi, şef Jamie Oliver''ın abur-cubur kültürünü önlemekle ilgili çalışmasıyla 2010 TED Ödülü''nü alması ve Michael Pollans''ın Oprah''ın programına çıkıp, "Yemek yiyin, ama fazla değil, çoğunlukla bitki..." olarak nitelendirdiği motosunu tartışması... Fakat ne kadar yiyecek sağlayacılar, üreticiler, süreçlerden, yemek kültürünün şehir çevresindeki etkisinden bahsediyoruz?
TV Oyun-Gösteri Mimarisi TV Oyun-Gösteri Mimarisi Binalar peyzaj ile birlikte çalışsa ve daha yavaş bir hızda inşa edilse hala çılgın TV gösterileri olur muydu? Mimarlık hakkında uzun süredir gördüğüm en komik program oldu. Geçen hafta Portmeirion''da tatildeyken tesadüfen karşıma çıktı. National Geographic kanalında yayınlanan bu program Abu Dabi''deki yeni Aldar genel merkezinin yapımıyla ilgiliydi. MZ & Partners tarafından tasarlanmış bu şeffaf gökdelen, dev bir madeni para gibi görünüyor.
Yeni projelerle Bağcılar''ın çehresi değişiyor Bağcılar Fatih Mahallesi''nde Eski Pazar Caddesi yürüyüş yolu oluyor. Cadde esnafıyla bir araya gelen Başkan Çağırıcı, projenin hazırlanarak ihalenin yapıldığını söyledi.
Sokak hayvanları için merkez yapılacak Gemlik''te belediye ile Engürücük Köyü Muhtarlığı arasında köy tüzel kişiliğine ait arazinin Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi olarak düzenlenmesi için protokol imzalandı.
Mahya tasarım yarışması 20 Temmuz''da başlıyor İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Geleneksel Sanatlar Yönetmenliği tarafından düzenlenen "Mahya Tasarım Yarışması"na başvurular 20 Temmuz''da başlayacak.
Sapphire''in önemiDünyanın en güzel şehri İstanbul''u kuşbakışı seyrettirebilecek bir anıtımız yoktu. İşte, Sapphire-İstanbul bittiğinde bu ihtiyacı karşılayacak. Dünyanın bütün büyük şehirlerinde bu amaçla kullanılan anıtlar var. Örneğin Paris''te Eyfel Kulesi, New York''ta Empire State Binası bu ihtiyacı karşılıyor. İstanbul Belediye Başkanlarının tümü, şehre bu ihtiyacı karşılayacak anıtlar dikmeyi planladılarsa da, bu istekleri gerçekleşemedi.
TOKİ santrali acil servis gibi Toplu Konut İdaresi''nin (TOKİ) vatandaşları projeleri hakkında bilgilendirmek ve şikâyetleri dinlemek için açtığı telefon hattı ''acil servis'' gibi hizmet veriyor.
Ulusal Gözlemevi''ne taş ocağı engeliAntalya''da bulunan TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi''nin çalışmaları, bölgede yer alan mermer ocaklarının ışıkları ve neden oldukları tozlar nedeniyle aksıyor.
Sakin kubbelerin şehriArles''daki antik tiyatroyu sabahları çevre şehir, kasaba ve köylerdeki çiftlik-otellerden gelen onlarca turist dolduruyor.
KİK, yeni fuar alanı projesinin önünü açtıİzmir''deki metro çalışmaları nedeniyle Büyükşehir Belediyesi ile birçok kez karşı karşıya gelen Kamu İhale Kurumu (KİK), bu kez belediye lehine karar verdi. KİK, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu''nun seçim bildirgesinde yer alan ve 6 yıldır hayata geçmesi için uğraş verdiği yeni fuar alanı ihalesine yapılan itirazı reddetti. Büyükşehir, Gaziemir''de 337 dönüm alana kurulacak yeni fuar alanı için 3 aşamada tamamlayacağı "uygulama projelerinin yaptırılması ve danışmanlık hizmeti alımı" ihalesinin ikinci aşamasında KİK engeline takılmıştı.
Tarih: 19 Temmuz 2010 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Ertan Gürcaner
İç mimarla müşterisinin ilişkisi evlilik ilişkisine benzerA Mimarlık''ın kurucusu Abdullah Burnaz ile son yaptığı mekanlardan Sortie''de buluştuk. 39 yaşındaki iç mimar Abdullah Burnaz 25 metrekarelik mekanlarda seramik döşeyerek işe başlamış bir isim. Şimdilerde yurt dışında başarılı işlere imza atıyor.
Alsancak yeni kent merkezi planı kabul edildiİzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Toplantısı''nda Alsancak Limanı ve Turan Bölgesi arasında kalan 471 hektarlık alanı kapsayan Yeni Kent Merkezi planı kabul edildi.
Ataköy sahil şeridi arazisi, Özyazıcı-Karadeniz Örme''ye verildiToplu Konut İdaresi''nin (TOKİ), Ataköy sahil şeridindeki arazinin hasılat paylaşımı yöntemiyle satışı için düzenlediği ihalenin ikinci ve son oturumunda en yüksek teklifi 447.15 milyon lira ile Özyazıcı İnşaat-Karadeniz Örme Sanayi İş Ortaklığı verdi.
Görünmez Köprüler ŞehriBir zaman gelecek, belki de eski bir masal veya kaynağı unutulmuş bir efsane gibi anlatılacak İstanbul şehri. Bir zamanlar böyle bir şehrin var olduğunu kimse kanıtlayamayacak. Hatta o şehrin insanlarının hafsalası bile yetmeyecek.
Yeni kentsel rant projeleri geliyor Çankaya Çaldağ ve Yenimahalle Eski AŞOT''un da aralarında bulunduğu yedi bölge Bakanlar Kurulu kararı ile "Kentsel Dönüşüm" kapsamına alındı.
30 HES, Barhal''in ekosistemini tehdit ediyorArtvin''e bağlı Yusufeli bölgesinde insanın doğa üzerindeki baskısını hafifletmek için bir araya gelen sivil toplum kurluşları, AB destekli "Kaçkar Dağları, Sürdürülebilir Orman Kullanımı ve Koruma Projesi"ni hayata geçirirken, bir başka gerçekle daha yüz yüze geldi.
Köyde müze açılışıYozgat''ın Sorgun ilçesi Çayözü köyünde, ''''Sefil Döndü'''' mahlası kullanarak şiirler yazan 68 yaşındaki Döndü Akdemir''in, atalarından kalan bazı ev ve bahçe aletleri ile kendi el emeği ürünlerinden oluşan otantik eserlerin sergilendiği ''''Kültür Müzesi'''' törenle açıldı.
Caminin karşısında ev isteyen de sütçüye kızan da TOKİ''yi arıyorTOKİ vatandaşları bilgilendirmek için açtığı telefon hattı, ''acil servis'' gibi hizmet veriyor. Gelen telefonlar arasında ''bu evleri bedava dağıtmıyor musunuz?'' diyen de var, sütçünün apartmanın üst katlarına çıkmasını şikayet eden de...
Assos kazıları için sponsor aranıyorÇanakkale''nin Ayvacık ilçesi sınırları içinden yer alan Assos Antik Kenti''nde kazı çalışmalarını yürüten Prof.Dr. Nurettin Arslan, ''''Tapınaktan sonra tiyatronun kazı ve restorasyon projesine ağırlık vermek istiyoruz. Bu çalışmalar için sponsorlara ihtiyaç duyuyoruz'''' dedi.
Ev kazaları kader değilHer yıl 5 bin çocuk ölüyor, 24 bin çocuk yaralanıyor...Ve bu korkunç rakamlar daha sadece kayıtlara geçenler. Doktora götürülmeyenleri, medyaya yansımayanları bilmiyoruz. En güvenilir yer olarak bildiğimiz evlerimizde, üzerine titrediğimiz çocuklarımız kaynar suyla haşlanıyor, elektriğe kapılıyor, kovaya düşüp yahut incik boncuk yutup boğuluyor, kibritle oynayıp yanıyor, pencereden düşüp, devrilen eyşaların altında kalıp ölüyor, yaralanıyor...
Çağlayan trafiği yer altına inecek İstanbul, Çağlayan kavşağında trafik yer altına alınarak en büyük yayalaştırılmış meydana ve miting alanına kavuşuyor.
Takvim
<<Temmuz 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.