Haberler

19 Ağustos 2008, Salı

İSPARK İstanbul Park HaritasıİSPARK İstanbul Park Haritasıİstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2005 yılında kurulan İSPARK''ın amacı İstanbul Büyükşehir Belediyesi''ne ait açık, katlı ve yol üstü otoparkları devralıp, tek elden ve sistemli bir şekilde yönetip işletmek. İSPARK, şehir içi trafik yoğunluğunu azaltmak için projeler üretiyor. Haberin Devamı
 Kentin akciğerleri yandı sabotaj şüphesi var Kentin akciğerleri yandı sabotaj şüphesi varİstanbul''un en önemli yeşil alanlarında Beykoz Çavuşbaşı Dermen Bayırı Ormanı''nda çıkan yangında 7 hektar kül oldu.
Uludağ için düğmeye basıldıUludağ için düğmeye basıldıUludağ için düğmeye basıldı Uludağ''ın yeniden yapılanması için ilk somut adımı atan Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Uludağ''ı ve Oteller Bölgesi''ni yeniden şekillendirmek amacıyla, düzenlediği ‘Uludağ Milli Parkı ve Yapı ve Yerleşimi İçin Silüet Fikir Tasarım Yarışması’nın takvimini belirledi.
Trabzon''da çöp kokuları tarihe karşıyorTrabzon''da çöp kokuları tarihe karşıyorTrabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, Trabzon Katı Atık Düzensiz Depolama Alanının Rehabilitasyon Projesi''nin tamamlanmasıyla Moloz mevkiindeki çöp ve kötü kokuların tarihe karışacağını söyledi.
UIA Kongreleri’nin Bir Sonraki Durakları: Tokyo ve DurbanUIA Kongreleri’nin Bir Sonraki Durakları: Tokyo ve Durban2008 senesinde Torino’da düzenlenen UIA Kongresi’nin bir sonraki toplantısı 2011’de Tokyo’da düzenlenecek. 22 Eylül-1 Ekim 2011 tarihleri arasında Japon Mimarlık Enstitüsü tarafından Tokyo’da gerçekleşecek kongrenin teması “Design 2050”.
Antandros''ta mozaikli Roma villası heyecanıAntandros''ta mozaikli Roma villası heyecanıBalıkesir''in Edremit ilçesine bağlı Altınoluk beldesinde bulunan Antandros antik kentinde kazı çalışmaları 3 koldan yürütülüyor.
Üç asırlık tekke sanat akademisi oluyorÜç asırlık tekke sanat akademisi oluyorDönemin İstanbul Defterdarı İsmail Efendi tarafından 1692 yılında yaptırılan Kadırga’daki “Buhara Özbekler Tekkesi” restore edildi.
2 bin 600 yıllık Frig yazıları çözülüyor2 bin 600 yıllık Frig yazıları çözülüyorEskişehir''de Frigya Vadisi''nde bulunan yazılar da övgü ve şiirlerin yanı sıra "Evi yansın", "Evlenemesin" gibi lanetlemeler de yer alıyor.
Asansörlü ve yürüyen merdivenli üst geçitAsansörlü ve yürüyen merdivenli üst geçitİzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin önemli cadde ve bulvarlarında yaptığı alt - üst geçitleri ile araç trafiğini rahatlatırken, yayaların emniyet ve güvenliği için modern üst geçitler tasarlıyor. Bu doğrultuda kolları sıvayan Büyükşehir Belediyesi, kentin ihtiyaç duyulan caddelerindeki çeşitli noktalarda uygulamak üzere asansörlü, yürüyen merdivenli yaya üst geçitlerinin projelerini hazırlıyor. Başkan Aziz Kocaoğlu, “Akçay Caddesi’nde beş noktada yaya üst geçidi yapılacak” dedi. Daha sonra kentin diğer cadde ve bulvarlarına da benzer üst geçitlerin yapılacağı belirtildi.
Tarih: 18 Ağustos 2008 Kaynak: Milliyet
İspanyol Etkisinden Kurtulan Modern Şili Mimarisinin Evrimiİspanyol Etkisinden Kurtulan Modern Şili Mimarisinin EvrimiArjantin''in batısında, And Dağları ile Büyük Okyanus arasında 4300 km’lik kıyı şeridini kaplayan, 16 milyon nüfuslu Şili’nin birçok şehrinde İspanyol desenlerinin hakim olduğu mimari dokunun izleri görülür. Genelde merkezde, dört ana noktaya bağlanan yolların kesiştiği bir meydan yer alır. Eskiden meydanı belediye binası, bir Katolik kilisesi ya da katedral ve şehrin ileri gelenlerinin oturduğu evler çevrelerdi. Ancak yaşanan şiddetli depremler nedeniyle, günümüzde kerpiç evlerin oluşturduğu mimariye ait çok az örnek kaldı.
 İstanbul''un ''Küçük Kıyametleri'' İstanbul''un ''Küçük Kıyametleri''Tarih boyunca bir çok deprem yaşayan İstanbul, depremle Bizans İmparatorluğuna başkent olmasından 12 yıl sonra, 342 yılında tanıştı, ancak kent depremden çok fazla etkilenmedi.
Bodrum söz konusu ise gerisi teferruattırBodrum söz konusu ise gerisi teferruattırBodrum’un tartışıldığı toplantıda böyle diyen başkanlar ve örgüt temsilcileri ekledi: Sahillerin yağmasına, ormanların betona çevrilmesine izin vermeyeceğiz.
Zeus''un oğlunun bin 700 yıllık heykeli bulunduZeus''un oğlunun bin 700 yıllık heykeli bulunduMersin''de, Soloi Pompeipolis Antik Kenti''nde sürdürülen kazılarda, MS 3''üncü yüzyılın ilk yarısında yapıldığı ve Roma dönemine ait olduğu belirtilen "Güneş Tanrısı Apollon" heykeli bulundu.
Kentler yeniden kurulduKentler yeniden kurulduMerkez üssü Kocaeli’nin Gölcük ilçesi olan, 17 Ağustos 1999’da saat 03.02’de meydana gelen ve yaklaşık 45 saniye süren 7.4 büyüklüğündeki depremin üzerinden 9 yıl geçti. Kocaeli, Gölcük, Düzce, Sakarya ve Yalova’da büyük can ve mal kaybı ile yıkıma neden olan depremde, resmî verilere göre 17 bin 480 kişi hayatını kaybederken onbinlerce kişi de yaralandı. Depremin ardından yaralar sarılıp, kentler yeniden kurulurken, hasarlı binalarla ilgili proplem tam anlamıyla çözülemedi. Onbinlerce konut ve iş yerinin yıkıldığı Kocaeli genelinde 47 ağır hasarlı bina, mahkeme sürecinin devam etmesi, tarihî eser niteliği taşıması ve içinde yaşayanlar olduğu için yıkılamadı. Sakarya da 1999’da meydana gelen depremde yerle bir olan ve hâlâ onarılamayan orta hasarlı 264 bina ve 1320 konutun bulunduğu bildirildi.
Tarih: 18 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye
 Romalılar işte burada güreşti Romalılar işte burada güreştiİzmir''in Torbalı ilçesi yakınlarında geçtiğimiz ay başlatılan Metropolis kazılarında önceki gün, Roma dönemine ait güreş alanına ulaşıldı. Ortaya çıkarılan "Palaestra" (güreş alanı) ile bir "Peristilli Ev" (avlulu ev), Metropolis''in Roma döneminde önemli bir kültür ve turizm merkezi olduğunu ortaya koyuyor. Hanyıkığı mevkisindeki Roma Hamamı''na ait olan Palaestra''nın çevresinde genişliği 5 metre olan bir mozaik döşemenin bulunduğu da tespit edildi. Tiyatro yamacında yapılan çalışmalarda ise büyük bir konut kompleksinin ortasında "Peristil" adı verilen sütunlu avluya ait parçalar bulundu. Mimari parçaların kalitesi, o dönemde bu bölgede, "zengin kişilere ait konutların yer aldığını" gösteriyor.
Tarih: 18 Ağustos 2008 Kaynak: Sabah
İstanbul İstanbulİstanbul İstanbulGeçmiş imparatorlukların katmanları üzerinde kurulu, görkemine Byzantium, Konstantinopol, Stambuli gibi ayrıcalıklı isimler yakıştırılmış İstanbul, günümüzde, yerel ve yabancı girişimcilerin ve ellerindeki teknik bilgi kartlarıyla uluslararası mimarların çokça mücadele ettikleri bir bölge. Kentin, "rock star" rolünü geri kazanması konusu her yerde göze çarpıyor. Uygarlıkların özgün kavşağı, halihazırda bu büyük etkiyi gösteriyor. İstanbul’un mimari soyağacı etkileyicidir, asırlık başyapıtları, kullanımdaki halleriyle inceleyebilir, Corbu’nun "Journey to the East" (Doğuya Yolculuk) için skeçler yaptığı kahvehanede bir bardak çay içebilir, Bruno Taut, Ernst Egli ve diğerlerinin boğazın yakasındaki evlerini izleyebilirsiniz.
Sincan''daki alt geçit projesinde TMO engeli kalktı, sorun çözüldüBaşkentin farklı bölgelerinde yapılan köprülü kavşak çalışmalarından Büyükşehir Belediyesi''ni en çok zorlayan bölge ise Sincan''da bulunuyor.
Bafa Gölü''ndeki kirliliğin envanteri çıkarılacak Muğla Valisi Ahmet Altıparmak, Bafa Gölü''nde yaşanan kirliğin ortadan kaldırılması için çalışmalar yapıldığını belirterek, "Bugüne kadar Bafa Gölü''nü kirleten sebepler tam olarak ortaya konulmamış" dedi. Vali Altıparmak, yaptığı açıklamada, Bafa Gölü''nde kirliliğin gündeme gelmesinin ardından bölgeyle ilgili çalışma yürütenlerle bir toplantı yaptığını belirtti. Altıparmak, "Kirliğe gölün çevresinde faaliyet gösteren bazı işletmelerin atıklarının neden olduğu tespit edildi. Bunların, balıkçılık işletmeleri ve zeytinyağı fabrikaları olduğu yönünde bir kanı ortaya çıktı" dedi. Vali Altıparmak, oluşturulan bir komisyon tarafından öncelikle gölde yaşanan kirliğin bütün yönleri ile tespiti amacıyla ''Kirlilik Envanteri'' çıkartılacağını ifade ederek, "Envanter çalışması sonrasında süratle tedbir alacağız. Öncelikle, gölde yaşanan kirliliğin önüne nasıl geçebiliriz onu tespit etmemiz lazım. Gölde, kuraklık tehdidi olup olmadığı teknik bir konu. DSİ''nin bize verdiği bilgilere göre göldeki su seviyesi geçtiğimiz yıllara göre çok iyi" dedi.
Tarih: 19 Ağustos 2008 Kaynak: Zaman
''Yer altında uyuyan güzeli uyandırıyoruz jeotermalden 5 milyar dolar kazanacağız''Petrolde dışa bağımlı olan Türkiye, enerji kaynaklarını çeşitlendirmek için yenilenebilir kaynaklara yöneliyor. Bu çerçevede ülke genelinde 33 jeotermal saha ile 32 jeotermal kuyu, özel sektöre devredilmek üzere ihaleye çıkarılıyor.
Dönüşümde yeni rota Yalova YoluKentsel dönüşüm projeleriyle Bursa’yı adeta yeniden inşaa eden Osmangazi Belediyesi, Doğanbey, Kamberler ve Tabakhanelerdan sonra kolları Yalova Yolu ile Küçükbalıklı için sıvadı.
İzmir''in geleceğine yatırım yapıyorlarİzmir geleceğe damgasını vurmak için yatırımlarına hız verdi.
Bir vurgun da CHP''li üyedenİstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi İmar Komisyonu üyesi Atalay Oğul’un eski ortağı olduğu ve halen müdürlük görevini yürüttüğü şirketin Bahçelievler’de okul alanı olarak satın aldığı araziye adeta piyango vurdu.
Balıkesir''de termal turizmi çalışmalarıKültür ve Turizm İl Müdürü Çaltı: ''2 yılda yapılacak 100 milyon dolarlık yatırımla Balıkesir, termal turizmin merkezi haline dönüşecek''.
TOKİ Evleri DökülüyorToplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yaptırılan evlerden alan aileler pişman oluyor. Kötü işçilik ve ucuz malzemeyle yapılan evler kısa zamanda dökülmeye başlıyor. Çevre düzenlemesi de genelde yapılmayan TOKİ evlerinin elektrik, doğalgaz, su gibi bağlantılarında da sorunlar yaşanıyor. Ankara Mamak’ta Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yıkılan gecekondulara karşılık olarak verilen TOKİ evlerinin, 1 ay geçmeden duvarları parçalanmaya, boyaları dökülmeye başladı. Elektrik ve suyun da bağlanmadığı evlere, yol da yapılmadığı için ulaşım sağlanamıyor. TOKİ’nin Sakarya Camili’de yaptığı Ayçiçeği konutlarında elektrik, su ve doğalgaz bağlantılarında da sorunlar yaşanıyor. Bağlantıları standartlara uygun olmadığı için henüz su verilmeyen evlerin, doğalgaz projeleri teslim edilmediği için abonelikleri de yapılamıyor.
Tarih: 19 Ağustos 2008 Kaynak: Birgün
''Laodikya'' Denizli Belediyesi''ne devrediliyorDenizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, Laodikya Antik Kenti''nin belediyeye devredileceğini, böylece Türkiye''de ilk defa bir antik kentin belediyeye devredilmiş olacağı bildirdi.
Depremde hasar gören binalara projeSakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Kutaniş: ''Elde edeceğimiz bulgular, deprem sonucu ortaya çıkan ekonomik ve sosyal kayıpların azaltılmasına yönelik çalışmalara olumlu katkıda bulunacak''.
Tüm Niğde her gün kanserojen madde soluyorNiğde Çevre Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Abidin Özkaymak, her yıl mayıs ayından, kasım ayına kadar aralıksız yanan Niğde çöp alanının halk sağlığı açısından ciddi tehlikeler oluşturduğunu bildirdi.
Tunceli’ye fabrika ve termal otelTuncelili işadamları, 500 kişiye istihdam sağlayacak soda fabrikası ve termal otel projesinin startını verdi. Şerefoğlu İnşaat A.Ş. tarafından Pertek ilçesinde Termal Otel ve Soda Fabrikası yaptırılacak. Proje kapsamında, Pertek-Hozat karayolunun yedinci kilometresi olan Singeç Köprüsü mevkiinde bulunan termal suları sondajla çıkarılarak, otel ve fabrikanın yapılacağı sahaya kadar akıtılacak. Bu amaçla bölgede boru döşeme faaliyetlerine başlandı. Dört noktada yapılan sondaj çalışmalarında 35 derece sıcaklıktaki termal suya ulaşıldı. Birkaç noktada çıkarılacak termal su, borularla Pertek ilçesi çıkışında yapılacak termal otele ve soda fabrikasına akıtılacak. Projenin tamamlanmasıyla 500 kişiye istihdam sağlanacak.
Tarih: 19 Ağustos 2008 Kaynak: Taraf
Tasarruflu ampulBelki birçok kimse tarafından bilinmiyor ama 2008 senesi ülkemizde "Enerji Verimliliği Yılı" olarak ilan edildi. Bu konudaki Başbakanlık Genelgesi Resmi Gazete''de 15.2.2008''de yayımlandı.
Başkanlar Yazıyor: Halkın belediyesi olmakTürkiye, uzun zaman kendi kültürel değerlerinden uzak bir yönetim anlayışıyla idare edildiği için yerel yönetimlere halkın katılması ve kararların birlikte alınması düşünülmedi. Halk seçtiği belediye başkanlarını bile ancak seçimden seçime görebiliyordu.
Pompeiopolis kazısında pazar yerine ulaşıldıKastamonu''nun Taşköprü İlçesi''ndeki Pompeiopolis Antik Kenti''nde yapılan 3''üncü dönem kazılarında, Roma Dönemi''ne ait mozaik ile demir ocağı ve pazar yerine ulaşıldı.
Tatlıses’in oteli satışa çıkarıldıÜnlü sanatçı İbrahim Tatlıses’in Kuşadası’ndaki oteli, haciz yoluyla satışa çıkarıldı. Bilindiği gibi, önceki yıl hizmete giren Kuşadası çevre yolu üzerindeki 4 yıldızlı “Tatlıses” otelinin açılmasının ardından Tatlıses ile otelin mobilya ve mefruşat işlemlerini yapan firma arasında alacak tartışması başlamıştı. Tatlıses, firmanın çalışmaları zamanında tamamlayamadığını ileri sürerken, firma çalışmaları zamanında yaptıklarını, 3 milyon YTL alacakları bulunduğunu iddia etmişti. Yaklaşık iki yıl süren mahkemenin ardından Kuşadası 2. İcra Dairesi 3 milyon YTL alacağa karşılık 4 yıldızlı Tatlıses Oteli’ne 28 Aralık tarihinde haciz işlemi yapılmıştı. 15 milyon YTL değer biçilen “Tatlıses Oteli” 10 Eylül tarihinde satışa çıkarılacak. İlk satışta alıcı bulunmaması halinde söz konusu otel bir gün sonra yüzde 40 düşük bedelle ikinci ihale yapılacak.
Tarih: 19 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Zafer Hacısalihoğlu
7800 Çeşme Residences hizmete girdiÇarmıklı, Kalyoncu ve Tamteks Gayri Menkul Ortaklığı''nın projesi "7800 Çeşme Residences & Hotel" hizmete girdi.
Susuzluğa doğru adım adımKüresel iklim değişikliği bütün dünyayı kavururken Türkiye’nin megakenti İstanbul da su krizi tehditi altında. Su havzalarının yapılaşmaya açılması, hızla artan nüfus, bilinçli su plan ve politikalarının uygulamaya konulmaması, hızlı sanayileşme gibi nedenlerle su sıkıntısı çeken kent, son 2 yıldır yaz aylarını susuz kalma tehlikesi ile geçiriyor.
Karamehmet’in Moskova’dan kovulma belgesiMehmet Emin Karamehmet’in Baytur İnşaat’ının Rusya’dan kovulma aşamasına geldiğini Hürriyet değil, Moskova Şehir Planlama, Geliştirme ve Yeniden Yapılandırma Departmanı’nın Moskova İnşaat Lisansları Müdürlüğü’ne gönderdiği yazılı belge söylüyor.
Müteahhitten ev alanlara büyük şokMevcut uygulamada vatandaş; hem biraz daha uygun fiyata hem de dilediği katta ve büyüklükte alabilmek için, proje üzerinden evi beğenip, müteahhitle anlaşıyor.
‘Ciddi bir su krizi yaşanacak’Eski İSKİ genel müdürlerinden Dursun Ali Çodur ve Ergun Göknel, kentin ciddi bir su krizi ile karşı karşıya olduğuna dikkat çekerek özellikle Melen projesinin şu anki durumunu eleştiriyorlar.
Diyanet’in camisi tartışma yarattıDiyanet İşleri Başkanlığı’nın Eskişehir Yolu üzerine 15 milyon dolara inşa ettireceği “neoklasik” tarzdaki cami tartışma yarattı.
Büyükşehir’den ’hülle’ ve ’gülle’İstanbul Büyükşehir Meclisi’nden ’kritik’ imar plan tadilatları genellikle cuma günleri çıkar. Biz buna ’kanlı imar cuması’ diyoruz. Belediye koridorlarında bu espri konusu olmuştur.
Depreme karşı dayanıklı duvarAlman Lirefa firmasının geliştirdiği deprem anında duvarların dağılmasını önleyen ve yıkılmasını geciktirici duvar sistemi, İTÜ Yapı ve Deprem Mühendisliği laboratuvarında yapılan testlerden başarı ile geçti.
Türkiye''nin ilk jeoparkıKula''da binlerce yıllık insan ayak izleriyle 68 volkan bacası bulunan alanda jeopark kurulması için ''Yanık Ülke'' adlı proje hazırlandı, AB Sivil Toplum Diyaloğu Fonu''ndan 103 bin 800 Euro hibe kredi çıktı.
47 dernek ve odadan Başkent''in su raporuAnkara Tabip Odası''nın (ATO) Ankara''nın 47 dernek ve odayla birlikte hazırladığı broşürde "Ankara''da yaşanan su sorununun başlıca nedeni Büyükşehir Belediye Başkanı''nın ifade ettiği gibi küresel ısınma değil bu talebin karşılanamaması." denildi.
Site hizmetleri tek elde toplanıyor, 245 milyon Euro''ya dönüyorSon dönemde hayata geçirilen konut ve rezidans projelerinin yüzme havuzundan SPA''ya, ''fitness center''dan restorana, güvenlikten bahçe ve gölet temizliğine kadar farklı uzmanlık gerektiren birçok hizmeti içermesi, Türkiye''de yeni bir sektörün doğmasına yol açtı.
TOKİ, yıkılan Gori''ye gidiyorToplu Konut İdaresi (TOKİ) yurtdışına da açılıyor. TOKİ uzmanları, Başbakan Tayyip Erdoğan''ın, Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili''nin talebi üzerine sözünü verdiği Rusya''nın vurduğu Gori''de yıkılan hastane ve konutların yenilenmesiyle ilgili teknik çalışmayı yapacaklar. Edinilen bilgiye göre, Erdoğan, Saakaşvili ile Tiflis''teki görüşmesinde bu sözü veren Erdoğan daha Türkiye''ye dönmeden talimatı TİKA''ya iletildi. Başbakanlık''tan "ön hatırlık talimatı"nı alan TİKA da, Gori''de yapılacak işler konusunda kolları sıvadı. Bu çalışmada "şemsiye" görevi üstlenecek TİKA, konut alanındaki uzmanlığıyla tanınan TOKİ''den geçici uzman görevlendirmeye hazırlanıyor. Bu uzmanlar, çatışmaların sona ermesinin ardından en kısa sürede Gori''ye giderek, Erdoğan''ı sözünü verdiği hastane ve konutlara ilişkin proje çalışmasını yapacak. Gori''nin vurulan altyapısı için de yine Türkiye''den bu konuda uzman kuruluşlardan teknik ekipler görevlendirilebilecek.
Tarih: 18 Ağustos 2008 Kaynak: Hürriyet
Güneş enerjisi zorunlu olunca ‘Yeşil Diktatörlük’ tartışması çıktıAlmanya’nın Marburg kenti sakinlerinin başı bu aralar geri dönüştürülebilir enerjiyle dertte. Zira Kent Konseyi tüm konutlarda güneş enerjisinin kullanılmasına karar verdi.
Akçansa''dan 70 milyon YTL net karAkçansa''dan yapılan açıklamaya göre, şirketin altı aylık cirosu, bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 18 oranında artarak 405,3 milyon YTL olarak gerçekleşti. Şirket, yılın ilk yarısında 69,9 milyon YTL net kar elde etti.
Dünya''yı İnşa Edenler''e Afrika fırsatlarıİçeride kamu yatırımlarının azalmasıyla yurtdışına yönelen deyimli ve büyük inşaat firmalarımız, yurtdışında önemli ihaleler kazanarak 2007 yılında 19.5 milyar dolarlık bir hacme ulaştılar.
Grand Kanyon''da toprak baraj çöktüABD''nin Grand Kanyon Ulusal Parkı''nda bulunan bir toprak barajın çökmesi sonucu yüzlerce kişi bölgeden tahliye edildi. Ulusal Park yetkilileri, bölgedeki şiddetli yağışlar nedeniyle Redlands barajının yıkıldığını, sel sularının Kanyon''un altındaki Supai kasabasına ulaştığını kaydetti. Supai''nin tamamen su altında kalmadığını belirten yetkililer, yüzlerce kişinin bölgeden tahliye edildiğini, yaralanan kimse olmadığını bildirdi.
Tarih: 18 Ağustos 2008 Kaynak: Dünya
Antalya''da 49 parsel arsaya ''ihale''Antalya Defterdarlığı, atıl durumda bulunan Hazine arazilerini ekonomiye kazandırmak amacıyla açık artırma ile satışa çıkardı.
Ampulle enerji tasarrufuEvlerde aylık elektrik kullanımının yüzde 20’sini aydınlatmanın oluşturduğu dikkate alındığında, 25 kuruş yerine 2,5 YTL’ye alınan tasarruflu lambalar sayesinde aydınlatma için faturadan yüzde 80 tasarruf etmek mümkün...
Kuşadası Limanı turisti ‘güvenlikle’ çekiyor5 yılda 20 milyon dolarlık güvenlik yatırımı yaparak kruvaziyer firmalarının tercihi haline gelen Kuşadası Limanı''nın işletmecisi Ege Ports''un yeni hedefi kruvaziyer turizmini 12 aya yaymak.
Bodrum’da konutlar yapanların elinde kaldı‘Bodrum’da yazlık’ hayalini gerçekleştirmenin tam zamanı! Mimarlar Odası Bodrum Şube Başkanı Mahmut Yıldırım, inşaat firmalarının Bodrum’da yaptıkları konutları satamayıp hüsrana uğradıklarını iddia etti.
Sudaki kirliliği dinliyorlarİsrailli uzmanlar sudaki kirliliği ölçmenin yeni yolunu buldu; sualtındaki bitkileri dinlemek... Araştırmacılar deniz yosunlarının üstüne renk değiştiren lazer bir çubuk yerleştirerek, sudaki kirlilik miktarını ve türünü ses dalgaları aracılığıyla anlıyor. Bar Ilan Üniversitesi’ndeki ekipten biyolog Zvy Dubinsky, “Kırmızı ışık sorun olduğunu anlıyoruz. Yosunlar su kalitesindeki değişimde etkilenen ilk şey oluyor” diye anlatıyor. Dubinsky’ye göre, bu durum çok daha hızlı, ucuz ve doğru bir gözleme imkânı sunuyor. Sualtına yerleştirilen özel mikrofon, uzmanlar dalgaların gücünü ölçme, yosunun ve çevresindeki suyun durumunu tespit etme şansı veriyor.
Tarih: 18 Ağustos 2008 Kaynak: Radikal
PTT binasını onarım kurtaracak mı?Kahramanmaraş PTT Başmüdürlüğü binasında yaşanan problemlere PTT Başmüdürü Vedat Kandeğer’den açıklama geldi. Kandeğer yaptığı açıklamada; il merkezi için 65 olması gereken norm kadronun 48 olduğunu belirtti. Kandeğer, yaşanan sorunun kaynağı olan norm kadro sıkıntısının, yaz dönemi başlatılan tayinler ve atamalarla halledilmeye çalışıldığını ifade etti. Kandeğer, başmüdürlüğün de yer aldığı PTT şube binasının hem yer hem de yapı olarak aldığı eleştirilere katıldığını belirterek sorunlu binanın güçlendirme ve bakım işleri için yatırım planlarına dahil edildiği haberini verdi. Binada yapılacak onarımın ne derece çözüm olabileceği ise vatandaşlarca merakla bekleniyor.
Tarih: 18 Ağustos 2008 Kaynak: Evrensel
Sabiha Gökçen’de deprem tedbirleriSabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı Dış Hatlar Terminali''nin temellerine 286 adet sismik izolatör yerleştirilecek. Havaalanının yeni terminalinde, depreme dayanıklılığın en üst seviyeye çıkarılması amaçlanıyor. Bu sistem, deprem anında oluşan sismik yükün, binaya yıkıcı güç aktarmayarak önemli bir kısmını absorbe ediyor. Böylece özellikle deprem anında binanın taşıyıcı sistemini ayakta tutarak depremin etkisi azalıyor.
Tarih: 18 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye
TOKİAntalya Mimarlar odasıyla Konya Mimarlar Odası, önemli bir inceleme, değerlendirme toplantısı düzenlemişlerdi. TOKİ’nin (Toplu Konut İdaresi) uygulamalarını inceleyip, tartışacaktık ilgililerle.
Mobilya ihracatı yüzde 42 arttıTürkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Yönetim Kurulu Başkanı Memduh Boydak, Türkiye’de rekabetin yoğunlaştığı günler yaşandığını, bu yılın ilk 7 ayında mobilya ihracatında yüzde 42’lik artış gözlemlediklerini söyledi.
İlk Güneş Mahallesi52 evden oluşan mahallenin adı ‘Draka Güneş Mahallesi’. Kanada’nın Okotoks kasabasında yaşayan mahalle sakinleri 800 güneş paneli aracılığı ile ihtiyaç duyduğu enerjiyi üretiyorlar. Isınma ve sıcak su için ihtiyaç duydukları enerjinin yüzde doksanının güneş panelleri aracılığıyla elde ediyorlar. Evlerinin ve garajlarının çatısına yerleştirdikleri güneş panelleri mahalle için hayati önem taşıyor. Güneş panelleri gün boyu güneşten gelen ışınları emiyor. Kurulan özel sistem sayesinde evlerin ısınma ve sıcak su için ihtiyaç duydukları enerji, ortak bir alanda üretiliyor. Evler ortalama bir ailenin yaşayacağı minimum büyüklükte. Bu sayede evlerin enerji ihtiyaçları da çok büyük olmuyor. Evler birbirine yakın mesafede olduğu için enerji üretim merkezinden elde edilen enerjinin evlere dağıtımı da çok güç olmuyor. Enerjiyi verimli kullandıkları için Kanada’nın R-2000 standartlarına uygunlar ve sertifikalılar.
Tarih: 18 Ağustos 2008 Kaynak: Birgün
Aynı acılar bir kez daha yaşanacakTürkiye, resmi rakamlara göre 17 bin 480 kişinin öldüğü 17 Ağustos depreminin dokuzuncu yılına girerken, fay hattının etrafındaki koruma bandının daraltılması çalışmalarında sona gelindi. Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından, Sakarya’nın Akyazı, Hendek ve Erenler ilçesindeki bantlar öncelikle daraltılacak. Çalışmaya deprem uzmanlarından tepki var: Bizzat fay kuşağının içinde yapılaşmaya müsaade edilmesi aymazlık...
Bu da dere yağmasıSu Kullanım Hakkı Anlaşması yönetmeliği uyarınca özel sektörle sözleşme imzalanmaya başlanınca, sadece Karadeniz’in üç ilindeki dereler için 426 hidro elektrik santralı projesi geldi. Vatandaş ise korumak için savaşıyor.
Toplu konutlarda kat mülkiyetine yeni düzenBayındırlık ve İskan Bakanlığı, toplu yapılarda, kat mülkiyetinin ve kat irtifakının tesisine ilişkin bir düzenleme yaptı. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın "Toplu Yapılarda Kat Mülkiyeti Ve Kat İrtifakı Tesisine Dair Yönetmelik"i Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelik ile toplu yapılarda, kat mülkiyetinin ve kat irtifakının tesisinde istenilecek belgeleri ve tapuda yapılacak işlemlerin usul ve esasları belirlendi.
Tarihi kapalı çarşı canlandıKayseri Büyükşehir Belediyesi, kent merkezinde Selçuklulardan kalma tarihi Kapalı Çarşıyı restore etti. Çarşıda, aydınlatma, merkezi ısıtma, taş kaplama ve altyapı çalışması yaptıklarını belirten Başkan Mehmet Özhaseki, restorasyon çalışmalarına 1 milyon YTL harcadıklarını söyledi.
Hasankeyf''te inceleme başladıIlısu Baraj göleti altında kalacak tarihi Batman''ın Hasankeyf İlçesi''nde hangi tarihi eserlerin taşınıp taşınmayacağına karar verecek olan ve 25 kişiden oluşan Bilimsel Kurul incelemelerine başladı. Hasankeyf''teki kurtarma kazılarının başkanlığını yapan Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam, bilimsel kurul üyelerinin de kendileri gibi ‘eski kültürel dokunun taşınmasının imkansız olduğu’ görüşünde olduklarını belirterek, kurulun tarihi eserlerin yerinde korunması konusuna önem verdiklerini söyledi.
Hasankeyf’e sahip çıkmak insanlığa sahip çıkmaktırIlısu Barajı ile sular altında kalacak olan Antik Kent Hasankeyf’e dikkat çekmek amacıyla ‘Yerinden taşıma yarına taşı’ sloganıyla Bismil’de düzenlenen etkinlik binlerce kişinin katılımıyla mitinge dönüştü.
Dicle''nin suyu temizlendiDicle Nehri''nin kirleten kaynaklar ortadan kaldırılarak, nehir suyunun kullanılabilir ve içilebilir hale getirildiği açıklandı.
İstanbul Boğazı''nda Türkiye''nin elektriğini üretmek istiyorİzmir''de yaşayan Mehmet Yazgan, İstanbul Boğazı''ndan elektrik üretecek bir proje geliştirdi. Patentini de aldığı buluşuyla akan sudan baraj kurmadan elektrik üretilebileceğini söyleyen Yazgan, çevresinde ''mucit'' olarak biliniyor.
Harput’ta yıkım beklentisiUygarlıklara beşiklik etmiş tarihi yerlerden Harput’ta yoksul emekçilerin geçimlerini sağladıkları büfeler, belediye tarafından yıkılma tehlikesinde.
İzmir''de moloz sorunuBüyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu: "Orman Bölge Müdürlüğü''nün ihalesine kendim gittim, üç ihaleyi 5 milyon YTL''ye aldım. Kentin moloz töküm alanı konusundaki sorunu 8 yıllığına çözülüyor."
Gökçek''le tartışan Kocaoğlu, canlı yayını terk ettiMelih Gökçek ve Aziz Kocaoğlu, İzmir''deki arsenikli su yüzünden tartıştı. Eleştirilere karşı cevap vermekte zorlanan Kocaoğlu, yayını terk etti.
Konut balonu patladı liberalizmin cilası döküldüKriz dönemlerinde, krizin çözümünün piyasaya bırakıldığı bugüne kadar hiç görülmedi. Etkisi atlatılamayan Mortgage krizinde de gelenek sürüyor.
Gökçek''in Boruları Sık Sık PatlıyorKızılırmak’tan Ankara’ya su getiren hatta sık sık boru patlamaları ve arızaların meydana gelmesi 360 metreküp verilen su oranının 150 bine düşmesine neden oldu.
58 taşınmazın turizm amaçlı tahsisine iptalKültür ve Turizm Bakanı Günay, 58 adet orman vasıflı taşınmazın turizm amaçlı tahsisinin iptal edildiğini söyledi.
Büyükşehir’den depreme karşı 577 milyon YTL’lik yatırım…Zeytinburnu’ndaki kentsel dönüşüm çalışmasının Türkiye’ye örnek olacağını belirten Başkan Topbaş, “İstanbul’un deprem riskini en az zararla göğüsleyebilmesi için, 5 yılda 577 milyon YTL harcayarak şehrin teknik ve bilgi altyapısının güçlendirdik. Depremi önceden belirleyecek sistem üzerinde de çalışıyoruz” dedi.
Kent arkeolojisinin önemiArkeoloji meraklısı için gerçekten “nefes kesici” bir iştir, toprağından altından çıkanlar size binlerce yıl öncesinden yazılmış mektuplar gibidir.
Turizm beldesine kırmızı asfaltİngilizler’in "Golden Beach" (Altın Sahil) diye adlandırdığı plajıyla ünlü Muğla’nın Marmaris İlçesi’ne bağlı İçmeler Beldesi’nin sınırları içerisinde kalan çevre yolunun 2.5 kilometrelik bölümü, kırmızı asfaltla kaplanmaya başlandı.
Tarihi eserlere gençlik iksiriNaim Arnas, hem mimari çevreler hem de koleksiyonerler arasında çok iyi bilinen bir isim. O kadar ki genç yaşında kendisine bulaşan antika ve tarihi eser merakı, ilerleyen yıllarda İstanbul Arkeoloji Müzeler Müdürlüğü’ne kayıtlı bir koleksiyoner olmasının da yolunu açtı.
Mogan ve Eymir’de kritik ay AğustosSu seviyesinin Mogan Gölü’nde 80 santimetre, Eymir Gölü’nde ise 1 metre düştüğü, göllerin yüzeylerinin yosun ve kamış atıklarıyla dolduğu bildirildi.
İstanbul’da 2010-2014 arası deprem bekliyorum17 Ağustos depreminin simge ismi Prof. Ahmet Mete Işıkara ile beklenen İstanbul depremi ve geride kalan 9 yılda neler yapıldığını ve bundan sonra neler yapılması gerektiğini konuştuk.
İstanbul''da yabancı konuklar neden deniz yolunu kullanmazlar?Geçen hafta Venedik''teydim. Limana bir zırhlı bağlanmıştı. Çevrede de müthiş bir telaş vardı.
Çamur attıkları Baytur’a Rusya’dan dev projeİftiracı Hürriyet’in çamur attığı Baytur İnşaat, sadece Türkiye’nin önde gelen müteahhitlik firmaları arasında yer almıyor. Baytur İnşaat, dünyada müteahhitlik sektörünün önde gelen yayın organlarından biri olan Engineering News Record (ENR) Dergisi’nin her yıl yayınladığı...
Kültür değerlerimiz için bir izlenimÜlkemiz çok şaşırtıcı. İnsanımız da öyle. Doğası etkileyici ülkemizin. Tarihi eserlerimiz de pek çok. Doğudan batıya eski uygarlıklarla, kültürlerle bezeliyiz.
TOKİ''den müteahhitlere fiyat farkı hazırlığıToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, kamuya iş yapan müteahhitlere, inşaat girdi maliyetlerindeki artışa ilişkin fiyat farkı ödenebilmesine yönelik kararname çalışmalarının hız kazandığını belirtti. Bayraktar, "Düzenlemenin pazartesi gününe yetişebilmesi için Kamu İhale Kurumunun kararname taslağını, Başbakanlığa sunmasını bekliyoruz" dedi. Bayraktar, fiyat farkı ne kadar hesaplanırsa o kadar ödeme yapılacağını ifade ederek, "Kararname genel çıkıyor. Sadece demir fiyatlarını değil, ne varsa" yanıtını verdi.
Tarih: 18 Ağustos 2008 Kaynak: Hürriyet
Emlak piyasasında ertelenen talep eylülden sonra canlanacakABD''den başlayan ve dünyaya yayılan mortgage krizinin ardından Türkiye''de yaşanan siyasi belirsizliğin etkisiyle durgunluğa giren emlak sektöründe canlanma ancak eylül sonunda bekleniyor.
Kemer Country’e ilk hacizKemer Country’yi yaratan Esat Edin’in 55 milyon dolarlık borcunu üstlenmek ve siteyi icradan korumak üzere organize olan Kemer Country ve Kütük Ev sakinlerinin oluşturduğu Ortak Girişim Platformu, borçları kapatmak için çare ararken, sitedeki ilk haczi Bank Pozitif yaptı.
Kayaköyü’ne imar kuşatmasıYaklaşık 20 yıldır “Barış ve Dostluk Köyü” olarak yaşama dönmeyi bekleyen Fethiye’nin ünlü Kayaköyü’nü, tarihsel yoldaşı olan “Kaya Çukuru”ndan ayırdılar.
İstanbul’da büyük deprem riski yokBinlerce insanın ölümüne sebep olan 17 Ağustos 1999 depreminin yıldönümünde konuşan Prof. Şener Üşümezsoy ve Prof. Ahmet Ercan, İstanbul’da büyük bir deprem riski olmadığını iddia ettiler.
Temmuzda yeni ev satışı 17 yılın dibini görürABD''de ekonomik yavaşlamanın en önemli göstergelerinden biri olarak kabul edilen yeni ev inşaatlarının temmuz ayında son 17 yılın en düşük seviyesine gerilemesi bekleniyor. Bloomberg''in tahminlerine göre bu hafta içi açıklanacak olan yeni ev inşaatında yıllık bazda yüzde 9,9''luk bir düşüş görülecek ve yeni inşaa edilen ev sayısı 960 bine gerileyecek. Bloomberg bu gerilemeye sebep olarak kriz başladı başlayalı sıkılaşan borçlanma kurallarını, artan borçlanma maliyetlerini, düşen emlak fiyatlarını ve mortgage kredileri ödenmediği için icra yoluyla satılan ev sayısındaki patlamayı gösteriyor. ABD''de son bir kaç çeyreklik dönem içinde ülkenin en büyük 5 inşaat şirketi toplam 1,08 milyar dolarlık kayıp açıklamıştı.
Tarih: 18 Ağustos 2008 Kaynak: Referans
Demiryolları bölünüp satılacakHükümet, hazırladığı iki yasa taslağıyla Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nı (TCDD) ikiye bölmeyi ve iki bağımsız kurul oluşturmayı planlıyor.
Doğu Karadeniz’in afet yönetimi kum ve çakıla takılmış!"Farklılıkların Suda Yakınlaşması" sloganı Mart 2009’da İstanbul’da düzenlenecek 5. Dünya Su Forumu’na ait. Ben ise suyla ilgili afetlerde yakınlaşılması gereken bazı kanunlarımıza ve gerçeklerimize dikkat çekmek istiyorum.
Topbaş: İstanbul’un yarısı yıkılmalıİstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’daki yaklaşık 1 milyon 200 bin binanın yüzde 57’sinin ruhsatsız olduğunu belirterek “İstanbul’un yarısının yıkılıp yeniden inşa edilmesi gerekiyor” dedi.
Marmara’daki stres her geçen yıl artıyorİTÜ Maden Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Marmara’daki Kuzey Anadolu Fay Hattı’nda (KAF) 1999’da meydana gelen depremlerin yarattığı stresin her geçen yıl arttığına dikkat çekerek TOKİ’nin uyguladığı konut edindirme sisteminin kenti depreme hazırlamak için kullanılabileceğini söyledi.
Yeni konutlara tasarruflu klozet konulsa yılda bir baraj kurtulurEce Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz, "Her yıl yeni yapılan 200-250 bin konutta tasarruflu klozetlerin kullanılması, yılda bir barajınki kadar suyun sifondan boşa akmasını önler" dedi.
"İhale yasası çürük bina yapımını önler"Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, ihale yasasında değişiklik yapılarak müteahhitlerin kâr amacıyla çürük binalar yapmasının önüne geçileceğini söyledi.
’Su havzalarına yapılacak konut projelerine kredi vermeyelim’ çağrısıBugünlerde Şahinbaş ve Aras’ın önüne bir başka ilginç proje gelmiş. Bir inşaat şirketi, İstanbul’un içme suyunu karşılayan göl veya barajlardan birinin yakınlarında, yani ’su havzası’nda konut projesi gerçekleştirmeye soyunmuş.
Takvim
<<Ağustos 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.