Haberler

19 Ağustos 2009, Çarşamba

Frank Lloyd Wright: İçeriden Dışarıya (From Within Outward) SergisiFrank Lloyd Wright: İçeriden Dışarıya (From Within Outward) SergisiFrank Lloyd Wright''ın dünyaca ünlü Guggenheim Müzesi''nin inşasının 50. yılı vesilesiyle "Frank Lloyd Wright: İçeriden Dışarıya" adlı sergi 15 Mayıs ile 23 Ağustos 2009 tarihleri arasında New York''ta, daha sonra Bilboa''da devam edecek. Guggenheim Müzesi ve Frank Lloyd Wright Vakfı''nın işbirliği ile hazırlanan sergide ünlü mimarın aralarında belediye ve hükümet binaları, sanat merkezleri ve de uygulanmamış tasarımlarının da yer aldığı 64 farklı projesi sergileniyor. Haberin Devamı
En Büyük Ödül Onduline Avrasya''yaEn Büyük Ödül Onduline Avrasya''yaOnduline Grup Başkanı Mr. Jean Noel Fourel liderliğinde ve Onduline Grup''un varlık gösterdiği 30 ülkeden üst düzey yöneticilerinin ve Genel Müdürlerinin katılımıyla İstanbul''da düzenlenen toplantıda en büyük ödül Türkiye''nin oldu.
Yaratıcılık Para Yüzünden HafifletildiğindeYaratıcılık Para Yüzünden HafifletildiğindeÜç yıl önce Parrish Sanat Müzesi, New York'' ta bulunan Southampton''a bağlı Water Mill çayırlarına yeni bir yapı inşa edeceğini ilan ettiğinde heyecanlanmamak çok zordu. Sorun yapının mimarisi ile ilgili değildi. İsviçreli mimarlık ofisi Herzog & de Meuron''ın yaptığı köysel pavyon kümelerinden oluşan tasarım, pastoral ortama mükemmel bir uyum sağlıyordu. İç içe geçen galeriler izleyici, sanatçı ve sanat yapım süreçleri arasındaki bağı güçlendiriyordu.
CHP, 3. Köprü''nün nereye yapılacağını açıkladıCHP, 3. Köprü''nün nereye yapılacağını açıkladıCHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, 3. köprünün Anadolu Yakası''nda, Beykoz''daki Marmara Üniversitesi arazisinden, Avrupa yakasındaysa, Tarabya Oteli''nin hemen üstünden geçeceğini öne sürdü.
Katar''a da cami yapacakKatar''a da cami yapacakİlk kadın cami tasarımcısı Zeynep Fadıllıoğlu''na Katar hükümetinden 2 cami projesi için teklif geldi.
Bağcılar''a beş yıldızlı Ramazan çadırı kurulduBağcılar''a beş yıldızlı Ramazan çadırı kurulduBağcılar Belediyesi''nin 24 bin metrekare kapalı alana kurduğu Ramazan çadırında 3 bin kişi iftar açabilecek. Çadır 8 adet dev klima ile serinletilecek
Gerçekten "Cennet" OlacakGerçekten "Cennet" Olacakİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, dünyanın en önemli kuş barınaklarından biri olan Kuş Cenneti''nde yeni gezinti yolları ile flamingo adası planladıklarını, ziyaretçilerin akülü arabalarla dolaşabileceği yeni düzenlemeler için çalıştıklarını açıkladı.
''Bina, hastaneye verilsin"''Bina, hastaneye verilsin"Projeyi hatalı bulan Yılmaz tesisin Sağlık Bakanlığı''na devriyle ilgili teklifini ilgili makamlara bildirdi.
Duble yollar ekmek kapısı olduDuble yollar ekmek kapısı olduÖzellikte inşaat sektöründeki durgunluğu ortadan kaldırmak, işsizliğe çözüm bulmak için geliştirilen duble yollara bugüne kadar 31 milyar lira yatırım yapıldı. İnşaat sektörünü ayağa kaldıran duble yollar 124 bin kişiye de ekmek kapısı oldu.
Çatalhöyük''te yeni dönemÇatalhöyük''te yeni dönemSelçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan, imzalanan bir protokolle arkeoloji bölümü öğretim üyeleri ve öğrencilerinin Batı Höyük''teki geç dönem mezarları konusunda bilimsel araştırma yapabileceğini söyledi.
Mualla Eyüboğlu Anhegger ve Köy EnstitüleriMualla Eyüboğlu Anhegger ve Köy EnstitüleriTürkiye''nin ilk kadın mimarlarından olan Mualla Eyüboğlu Anhegger 16 Ağustos 2009 Pazar günü İstanbul''da vefat etti. Cenazesi 18 Ağustos 2009 Salı Günü Teşvikiye Camisi''nde öğle namazını (13:15) takiben Zeytinburnu Merkezefendi Mezarlığı''na defnedilecek. Mualla Eyüboğlu Anhegger, 1940 yılında 3803 sayılı yasa ile ilkokul öğretmeni yetiştirmek üzere açılmış olan Köy Enstitüleri projesinde ağabeyi Sabahattin Eyüboğlu ve İsmail Hakkı Tonguç başta olmak üzere öncü isimlerle birlikte, mimar, inşaat sorumlusu, öğretmen olarak çalıştı.
Antarktika''nın erime hızı 4 katına çıktı Antarktika''nın erime hızı 4 katına çıktı ''Dünyanın buz deposu'' Antarktika''daki buzulların 10 yıl öncesine göre 4 kat hızlı eridiği açıklandı.
"Mühendislik ve Mimarlık Yasaları Çıkarılmalı""Mühendislik ve Mimarlık Yasaları Çıkarılmalı"Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, mühendislik ve mimarlık meslek yasalarının mutlaka çıkarılması gerektiğini söyledi.
80 bin nüfuslu kayıp şehir bulundu80 bin nüfuslu kayıp şehir bulunduÇanakkale’de bir okul inşaatı sırasında kayıp bir kent bulundu. Parion antik kenti, M.Ö. 2800 yılından kalma ve zamanında 80 bin kişiye ev sahipliği yapmış
Harabe olmaktan kurtulan Ayavukla turizme açılacakHarabe olmaktan kurtulan Ayavukla turizme açılacakİzmir''de 1922 yılında çıkan yangından kurtulan tek Rum kilisesi olma özelliğini taşıyan Ayavukla, restorasyon sonrasında sosyal ve kültürel merkez olarak turizmin hizmetine verilecek.
1 Ay Önden Gidiyor1 Ay Önden GidiyorAliağa''nın evsel atıklarını biyolojik arıtmadan geçirecek olan 100 bin kişilik Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi''ndeki inşaat seviyesi, programın 1 ay önünde giderek yüzde 40 aşamasına ulaştı.
Tangshan: Depremden Ekolojik ŞehreTangshan: Depremden Ekolojik ŞehreKuzey Hebei eyaletindeki, Tangshan şehri, uzun yıllar içler acısı tarihe sahipken, bugün sürdürülebilir gelişimi sağlayan modern bir metropoliten alan haline geldi. 1976''da yaklaşık 270.000 insanın hayatını kaybettiği yıkıcı deprem ile kentin sanayi gelişim merkezi ortadan kalktı. Sayısız üretim ve girişim, şimdi "yeşil" yemek olarak ifade ediliyor.
Termik Santrallere Geçit YokTermik Santrallere Geçit YokZiraat Mühendisleri Odası yönetimi, Bolu''da kurulmak istenen termik santrali yargı yoluyla durdurdu. Sırada diğer santraller var.
Seferihisar''da yanık alana müze kurulacakSeferihisar''da yanık alana müze kurulacakBaşkan Tunç Soyer, yangın fotoğrafları ve malzemelerin sergileneceğini bildirdi İzmir''in Seferihisar ilçesinde 10 Ağustos''ta çıkan, 700 hektar alanın kül olmasına yol açan orman yangınının ardından, Türkiye''de ilk kez farklı bir uygulama gerçekleştirilecek. Yanan alana fidan dikmek yerine, orman müzesi oluşturulacak.
Heybeliada''da YangınHeybeliada''da YangınHeybeliada''da yaklaşık 2 bin metrekarelik alanda yangın çıktı. Yangın, Heybeliada Ruhban Okulu''na yaklaşık 300 metre kala söndürüldü.
İstanbullu tasarruf yaptı, yaz sıcağında kış mevsimindeki kadar su kullandı İstanbullu tasarruf yaptı, yaz sıcağında kış mevsimindeki kadar su kullandı Geçtiğimiz kış ve bahar mevsimlerinin yağmur bakımından bereketli geçmesiyle rahatlayan İstanbullular, yine de tasarruf yaparak gelecek yıllar için tedbir aldı.
Urla Meydanı, 2011 yılında hazır olacakUrla Meydanı, 2011 yılında hazır olacakNafiz Gönen, ilçenin çehresini değiştirecek çalışmayla yeni ufuklar açac aklarını söyledi.
TOKİ, Ataköy sahilini satmaktan vazgeçtiTOKİ, Ataköy sahilini satmaktan vazgeçtiToplu Konut İdaresi (TOKİ), 19 Ağustos''ta satmaya hazırlandığı Ataköy sahilindeki arazilerin satışından vazgeçtiğini açıkladı.
Macahel''e sekiz elektrik santralı kuruluyor Macahel''e sekiz elektrik santralı kuruluyor Artvin''deki yeryüzü cenneti Macahel Vadisi''nde sekiz hidroelektrik santral için lisans verildi. Firmalardan biri bir ay içinde inşaata başlıyor. Tedirgin bekleyiş sürerken onlarca sivil toplum örgütü ''Santral inşaatı vadiyi bitirir'' dedi
Teion''da yol savaşları Teion''da yol savaşları Arkeologlar ile AKP''li Belediye Başkanı Teion Antik Kenti yakınındaki yol planı yüzünden karşı karşıya geldi
Realistanbul, Seyrantepe ihalesine katılmayacakRealistanbul, Seyrantepe ihalesine katılmayacakÖncesinde katılma kararını duyuran Realistanbul konsorsiyumu ihaleye katılmama kararı verdiğini bildirildi.
"Yaşasın Mimari" Belgeselinin Yayın Günü Değişti"Yaşasın Mimari" belgeselinin ilk bölümü 22.08.2009 Cumartesi günü 10:30''da NTV''de seyircileriyle buluşacak. 15 Ağustos Cumartesi günü saat 10:30 yayına girmesi planlanan "Yaşasın Mimari" adlı mimarlık belgeseli, aynı gün sabah saatlerinde başlayan memurlar ile hükümet arasındaki toplu iş görüşmeleri yayınının uzaması nedeniyle 22 Ağustos 2009 Cumartesi günü yine 10:30''a ertelendi.
Tarih: 19 Ağustos 2009
Eyüboğlu için son görev...Kalp yetmezliği nedeniyle 90 yaşında yaşamını yitiren Türkiye''nin ilk kadın mimarlarından Mualla Eyüboğlu''nun cenazesi dün törenle toprağa verildi.
3. köprü Tarabya - Beykoz arasına yapılacakCHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, 3. köprünün Anadolu Yakası''nda, Beykoz''daki Marmara Üniversitesi arazisinden, Avrupa Yakası''ndaysa Tarabya Oteli''nin hemen üstünden geçeceğini öne sürdü. ''Güzergahtaki araziler el değiştiriyor'' dedi
İstanbul 2010 Ajansı: Şenlikler Beyazıt Meydanı''nda yapılsın İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı''nın Yürütme Kurulu, ilgili kurumlardan her yıl Sultanahmet Meydanı''nda düzenlenen Ramazan Şenlikleri''nin bu yıl Beyazıt Meydanı''nda gerçekleştirilmesini istedi. Ramazan ayında yapılan bu şenliklere karşı olmadıklarını belirten 2010 Ajansı Yürütme Kurulu, şenliklerin trafik ve ulaşım açısından çok daha rahat olan Beyazıt Meydanı''nda yapılmasının İstanbullular için daha faydalı olacağını açıkladı. Kurul ayrıca, İstanbul''un turistik yönden en önemli mekânlarından biri olan Sultanahmet Meydanı''nın, özellikle yaz aylarında binlerce turist tarafından ziyaret edildiğini ve Ramazan ayında kurulan etkinlik alanları nedeniyle Meydan''ın çevresinde konumlanan ana tarihî mekânların turistler tarafından ziyaret edilemediğini belirtti.
Tarih: 19 Ağustos 2009 Kaynak: Zaman
Beyazıt meydanıYetmişli yılların başında Sultanahmet - Akbıyık''da oturuyordum. Doğrusu o sıralar İstanbul harap, Sultanahmet perişan halde idi. Koca caminin dışı bir yana iç avlusu dahi kendi haline terkedilmişti.
İstanbul’da antik zamanlara ilk kazma İstanbul’da, binlerce yıllık tarihe ışık tutacağı belirtilen antik Bathonea kentinin ortaya çıkarılması için başlatılan kazı çalışmalarında ilk kazma vuruldu.
Korkutan tahminler!İstanbul için iki deprem senaryosu! Resmi rakamlara göre 17 bin 480 kişinin hayatını kaybettiği 17 Ağustos''un yıl dönümünde 15 bilim adamı bir araya geldi. İTÜ''de yapılan sempozyumda İstanbul''un olası büyük depremi için, ikisi de birbirinden felaket iki ayrı senaryo çizildi...
Altepe: Bursalılar denizle buluşacakBursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Kurşunlu-Kumsaz arasındaki sahil bandındaki 500 bin metrekare alana yapılacak rekreasyon çalışmasını başlattıklarının müjdesini verdi. Altepe, "Yapacağımız düzenlemeler ve sosyal tesislerle bu bölgeye hayat katacağız" dedi.
Derenin suyu azalınca köylüler susuz kaldı Karacabey''in Uluabat ve Bakırköy''ün de aralarında bulunduğu 11 köy susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Mustafakemalpaşa''da son bir haftadır Belediye''nin Çan Deresi''nden gelen şebeke suyundan su alamayan köyler duruma tepki gösterdi.
Bandırma ve Tekirdağ Marmaray''la bağlanıyorTekirdağ-Muratlı arasında Marmaray Projesi kapsamında yeni bir demiryolu hattının yapımına başlandı.
Hatay''da Fransız köprüsü bulunduHatay''ın İskenderun İlçesi''nde, içme suyu borusu onarım çalışmaları kazısında, kentin işgali sırasında Fransızlar tarafından yapılan köprü ortaya çıkartıldı.
Yatağanlılar müze istiyorLagina ve Stratonikeia gibi antik kentlerden çıkarılan eserlerin ilçelerinde sergilenmesini isteyen Yatağanlılar, müze açmak için çalışmalara başladı. Başkan Işık, "Taş yerinde ağırdır. Müzenin kurulması için gereken desteği vermeye hazırım" dedi.
ATSO ''markalaşma'' projeleri başlatıyorATSO, kültür ve sanat ile ticari hayatının geliştirilmesi için yeni projeler hazırladıklarını ve hayata geçirmeyi hedeflediklerini bildirerek, ''markalaşma projeleri başlatıyoruz'' dedi. Başkan Budak, eski hizmet binasını özgün bir müze veya kültür evi haline getireceklerin söyledi.
''Nitelikli inşaat standartlarından taviz vermeceğiz''Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, afet planının her yıl gözden geçirildiğini belirterek, "belediye olarak kat sınırlamasından ve kaliteli inşaat standartlarından taviz vermeyeceğiz" dedi.
Kaçak yapıya izine "meslekten men"Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, kaçak yapı sorunun temelinde yapılabilir mantığının yattığını belirterek, kaçak yapıya izin verenlerin meslekten men edileceğini ifade etti. Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Türkiye''de ruhsatsız, kaçak yapı sorununun temelinde bunların "yapılabilir" görülmesinin yattığını belirterek, sorumlular hakkında meslekten men''e varan "çok ciddi müeyyideler" getireceklerini bildirdi. "Yurt genelinde etkili olacak bir sistem üzerinde çalışıyoruz. Ruhsata aykırı yapı yapma olgusunda ihmali bulunan disiplinlere ciddi müeyyideler getirmeyi de içinde barındıran, topyekün planlamadan tutun, tasarım, yapım ve kullanıma açmaya kadar tüm alanı içine alacak yeni bir düzenlemeye ihtiyaç var." diye konuştu.
Tarih: 19 Ağustos 2009 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Adnan Bahadır
Türk mobilya sektörü Afrika''ya açılıyorTürk mobilya sektörü ihraç ürünlerinin tanıtımı, ihracatçı firmaların yurt dışı pazar paylarında artış sağlanması ve iki ülke iş çevreleri arasında işbirliği imkanlarının artırılması amacıyla İstanbul İhracatçı Birlikleri organizasyonunda ve Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) öncülüğünde, Güney Afrika Cumhuriyetine yönelik ev, ofis, mutfak mobilyaları ve mobilya yan sanayini kapsayan "Sektörel Nitelikli Ticaret Heyeti Programı" düzenlendi.
Tekfen, Kazakistan''da ek iş aldıTekfen Holding''in bağlı ortaklığı Tekfen İnşaat, Kazakistan''da 125 milyon dolarlık ek iş aldı.
Çevreci projesi olana kaynak hazır Dünyada sosyal sorumluluk projeleri için Afrika''dan sonra ikinci vakfı Türkiye''de kuran Coca-Cola, vakıf bünyesinde 2010 sonuna kadar 5 milyon lira harcayacak. Hayata Artı Vakfı''nın öncelikli hizmet alanı çevre ve su kaynaklarının korunması olacak. Vakıf, ''Hayata Artı Gençlik Programı'' kapsamında gençler tarafından getirilen çevre projelerine kaynak sağlıyor. Vakfın kuruluşunun basına duyurulduğu toplantıda destek verilen bazı projelerden bahsedildi. Bunların içinde İzmirli lise öğrencileri tarafından başlatılan Gediz Nehri''ni temizleme ve kurumaya yüz tutan Seyfe Gölü''nün canlandırılması projelerinin tanıtımı yapıldı. Açılış konuşmasını yapan şirketin Avrasya ve Afrika grubu başkanı ve vakıf mütevelli heyeti üyesi Ahmet Bozer, "2008''de dünyadaki vakıflarımız toplum odaklı projelere 82 milyon dolar harcadı. Sürdürülebilir bir çevre politikası olmazsa şirketlerin sürdürülebilir işlerinin olmayacağının farkındayız." dedi. Vakfın yönetim kurulu başkanı ve şirketin Türkiye başkanı Galya Frayman Molinas da bugüne kadar gerçekleştirilen toplumsal yatırımların artık vakıf çatısı altında toplanılacağının altını çizerek, vakfın 2010 sonuna kadar yaklaşık 5 milyon lira harcamış olacağına dikkat çekti. Projeleri sivil toplum, kamu, tarım, sanayi ve ticaret sektörlerinden 10 bin kişiyle buluşturan vakıf, 100''den fazla kamu kuruluşu ve belediyeyle de ortaklık kurdu.
Tarih: 19 Ağustos 2009 Kaynak: Zaman
Kızılırmak Deltası''nda kuşlara halka takılıyorOndokuz Mayıs Üniversitesi''nden ornitolog Kiraz Erciyas, 2002 yılından bugüne kadar 123 farklı türden yaklaşık 50 bin göçmen kuşa halka takıldığını kaydetti. Erciyas, çalışma kapsamında deltadaki kuş envanterini de çıkardıklarını söyledi.
UNDP ve DHL afet için elele verecekBirleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile lojistik firması DHL, havaalanlarını olası bir doğal afet için her zaman hazır tutmak üzere pilot program başlattı. UNDP ve DHL''nin felaketlere daha iyi hazırlanabilmek için yeni bir model geliştirdiği, GARD (Get Airports Ready for Disaster) adı verilen ve havaalanlarını her zaman olası bir doğal afet için hazır tutmak üzere odaklanmış program sayesinde, afetlere karşı küresel ölçekte önemli bir inisiyatif alınmış olunacağı belirtildi. Endonezya''daki Makassar ve Palu havaalanlarında iki pilot uygulaması başarıyla tamamlanan GARD ile birlikte, tüm dünyada uygulanabilecek bir çalışmanın başlangıcının yapıldığı belirtilirken, uygulamanın ardından DHL GARD ekibinin 2009 ve 2010''da Asya ve Amerika''da doğal afetlerin daha sık yaşandığı bölgelere yakın havaalanlarında, yerinde eğitim programları vermeyi planladığı kaydedildi.
Tarih: 19 Ağustos 2009 Kaynak: Yeni Şafak
İşte uygarlığı yok edebilecek tehlikeWorld Watch Enstitüsü''nün "Dünyanın Durumu" adı ile bu yıl 26''ıncısını hazırladığı rapor, sera gazları salınımının tehlikeli boyutlara ulaştığını bir kez daha gözler önüne serdi.
İyi diyorsun da para nerede?On yıl önce kubbeler hu çekip binalar secdeye vardığında, bendeniz uzaklardaydım.
‘Düşman dışarıda değil, içimizde''"İzmir''de niye işler yürümüyor?" Çoğu kez aklıma gelip de, fırsatını bulup da bir türlü soramadığım bu soruyu, sohbetimizin en koyu yerinde Aziz Kocaoğlu bana yöneltiyor.
20 milyar lık deprem parası nereye gitti?1999 depreminden bugüne 10 yıl geçti. Yapılan hesaplamalara göre uluslararası yardımlar, hibeler ve deprem vergilerinden bugüne kadar 20 milyar dolar toplandı. Ancak bunun topu topu 6 milyar dolara yakın kısmı depremzedeler için kullanıldı. Geriye kalan 14 milyar dolarlık kaynak ise bütçeye yama oldu.
TOKİ''den inşaat ihalesiTOKİ, Karşıyaka''da vergi dairesi binasının inşaatını yaptırmak üzere ihale açtı.
Depremi Yaşayanlar AnlatıyorAçık Radyo''da Gürhan Ertür bu hafta boyunca 1999 Marmara ve Düzce depremlerinin ardından gelinen noktayı, yapılması gerekenleri, etkiliklerive eleştirileri uzmanlar, aktivistler ve depremi yaşayanlarla konuşuyor. 10 Ağustos''ta başlayan programın ikinci gününde deprem bölgelerinden depremzede temsilcileri programa katıldı. İzmit''ten Nurcan Taşpınar ve Düzce''den Avukat Ayşegül Şenol programa telefonla katıldılar. Yalova''dan Atila Ulaş ve Yüksel Ferah stüdyo konuklarıydı.
Pasaport''a marina kurulacakYıllardır üzerinde çalışılan projede ilk adım atıldı. Fuar kapsamında denizcilik sergisi açılacak ve Pasaport''a 100 teknenin yanaşması sağlanacak.
Üçyol-Üçkuyular üç paket halinde ihale edilecekÜçyol-Üçkuyular metro hattı inşaatında Bozoğlu İnşaat ile sözleşmenin feshedilmesinin ardından Büyükşehir, yeni ihale için çalışma başlattı.
Bursa''nın ulaşım sorunu ''ortak akıl''la çözülecekBursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kent içi ulaşımın çözümü amacıyla halk otobüsü, minibüs, taksi, dolmuş, servis ve kamyon esnafının temsilcileri ile bir araya gelerek yaptığı zirvede, "Ortak akılla, istişare ederek, karşılıklı fedakarlıklarla ve kendimizi karşımızdaki kişinin yerine koyarak bu sorunu çözeceğiz" dedi.
''Gölün içinde cami var'' efsanesi doğru çıktıAvrupa''nın ve İstanbul''un en eski yerleşim yeri Yarımburgaz''ın bulunduğu Küçükçekmece havzasında gün ışığına çıkarılacak. Küçükçekmece halkının ''gölün içinde bir cami minaresi var'' diye anlattı şehir efsanesi böylece açığa çıktı.
Türkiye''nin gürültü haritası çiziliyorÇevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü, ülke genelinde gürültü haritaları çıkarılarak, gürültünün önlenmesine yönelik eylem planı hazırlanması için harekete geçti.
TOKİ''den Ataköy ihalelerine iptalTOKİ, İstanbul''un Bakırköy ilçesi Ataköy sahilindeki, kamuoyunda tartışmalara neden olan arazilerin kiralama ve satışına ilişkin ihaleleri, İstanbul 5. İdare Mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararı uyarınca iptal etti. TOKİ''den yapılan açıklamada, ''19 Ağustos 2009''da Ankara''da Toplu Konut İdaresi Toplantı Salonu''nda yapılacağı duyurulan İstanbul''un Bakırköy ilçesi Zeytinlik Mahallesi Ataköy sahilinde bulunan 564 ada 158 (11 bin 950,72 metrekare), 161 (11 bin 950,72 metrekare) ve 162 (40 bin 729,66 metrekare) nolu parsellerin satış ihalesi ile aynı tarihte, aynı adreste saat 16.00''da yapılacağı duyurulan Ataköy sahilindeki 564 ada 160 (59 bin 799,89 metrekare) parselin kiralama ihalesinin durdurulduğu bildirildi. Açıklamada, söz konusu ihalenin İstanbul 5. İdare Mahkemesinin 13 Ağustos 2009''da aldığı ''yürütmeyi durdurma kararı uyarınca" durdurulduğu belirtildi.
Tarih: 18 Ağustos 2009 Kaynak: Yeni Şafak
Zeytinburnu''na 1280 deprem odaklı konutİstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Zeytinburnu ilçesinde uygulanacak ''Deprem Odaklı Kentsel Dönüşüm'' projesi kapsamında yapılacak 1280 konut ve iş yerinin temeli törenle atıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, törende yaptığı konuşmada, dünyanın her yerinde doğal afetlerin yaşandığını kaydederek, yerleşik alanların doğru seçilmesi halinde yaşamların kolaylaşacağını aktardı. İstanbul''da deprem dönüşümüyle ilgili olarak Zeytinburnu ilçesini model aldıklarını dile getiren Topbaş, konutları 2 yıl içerisinde bitireceklerini belirtti. Topbaş, vatandaşların yeni konutları bitene kadar mevcut dairelerinde kalacaklarını, yeni binaların bitmesinin ardından da eski binaların yıkılacağını ifade etti.
Tarih: 18 Ağustos 2009 Kaynak: Yeni Şafak
Türkiye''nin gürültü haritası hazırlanıyor Çevre ve Orman Bakanlığı, ülke genelinde gürültünün önlenmesi için harekete geçti.
10 yıl geçti, acılar hala taze Marmara Bölgesi''ni vuran büyük depreminden geriye 17 bin 480 ölü, binlerce yaralı ve kapanmayan yaralar kaldı.
10. yıl anısına... 17 Ağustos depreminin yıldönümünde İzmir''de düzenlenen panelde, deprem yönetimi ve kentte yapılan çalışmalar masaya yatırıldı.
Rosenthal''i alamayan Güral enerjisini turizme yöneltti130 yıllık Alman porselen devi Rosenthal''i İtalyanlar''a kaptıran Kütahya Seramik''in sahibi Güral Ailesi, turizmde büyüyecek.
17 Ağustos''tan ders almadıkJeoloji Mühendisleri Odası, 17 Ağustos Marmara Depremi''nde on binlerce insanın hayatını kaybetmesine karşın afet tehlikelerinin önlenmesi ve risklerin azaltılması konusunda yeterli hazırlıkların yapılmadığına dikkat çekti. Oda yetkilileri, Afet Müsteşarlığı kurulması için de öneride bulundu.
Tarih: 18 Ağustos 2009 Kaynak: Yeni Şafak
Takvim
<<Ağustos 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.