Haberler

2 Eylül 2008, Salı

Akdeniz’in Küçük New York’u BenidormAkdeniz’in Küçük New York’u BenidormTürkiye’de pek çok tatil beldesinin hikayesi benzer cümleler ile başlar: “Küçük bir sahil kasabasıydı, nüfusu şu kadardı, balıkçılık ile geçimini sağlardı...” Küçük bir sahil kasabasından popüler bir tatil beldesine dönüştükten sonraki manzara ise hiç kimse için iç açıcı değildir: Yerleşim yerini bir ur gibi saran, dokuya uymayan evler, oteller, plajlara adım atmaya imkan vermeyen kalabalık... Türkiye’deki Alanya, Kuşadası, Didim bu şekilde dönüşen tatil bölgelerinin ilklerinden. Yılboyu bol güneş imkanı sunan bu yerleşim yerleri artık Türkler’den çok Almanlar ya da İngilizler tarafından tercih ediliyor. Avrupa’nın gözde tatil ülkelerinden İspanya’daki Benidorm da benzer dönüşüm geçirmiş yerlerden biri. Haberin Devamı
Müşterilerimi Alacak mı?Müşterilerimi Alacak mı?Benim işimde çalışan en parlak yıldızlarından birisi işten ayrılmaya hazırlandığını söyledi. Benim müşterilerimi alabileceği konusunda endişelerim var. Ne yapabilirim?
Hollanda''da rüzgar değirmenleri atağıHollanda''da rüzgar değirmenleri atağıHollanda''da, 20 büyük kuruluş, rüzgardan enerji elde edilmesi amacıyla, Kuzey Denizi''ne yapılması planlanan rüzgar değirmenleri parkları" konusunda, hükümetin acele etmesini istiyor.
 Bayramiç''te orman yangını Bayramiç''te orman yangınıKazdağları''ndaki Ayazma mesire yeri yakınlarında bulunan Gavurgerdeği mevkisindeki ormanlık alanda, henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.
2008 Dünya Belediye Başkanı Olmaya Aday 11 Finalist Belirlendi2008 Dünya Belediye Başkanı Olmaya Aday 11 Finalist Belirlendi2008''in ilk yarısında oluşturulan 50 kişilik aday listesinde yer alan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bugün açıklanan finalistler arasında bulunmuyor.
Türkiye’nin ‘Outlet’i açıldı: VIA/PORT Outlet ShoppingTürkiye’nin ‘Outlet’i açıldı: VIA/PORT Outlet ShoppingAvrupa’nın ve Türkiye’nin ‘outlet’ konseptli dev alışveriş merkezi VIA/PORT Outlet Shopping, ziyaretçilerine kapılarını açtı.
Tercüman binası Altınbaş’ın üniversite kampüsü olacakTercüman binası Altınbaş’ın üniversite kampüsü olacakTopkapı Cevizlibağ’daki E-5 üzerinde bulunan rahmetli Kemal Ilıcak’ın yaptırdığı Tercüman Binası, üniversite oluyor. Altınbaş Holding’in kurduğu Kemerburgaz Üniversitesi’nin kampüsü haline getirilecek binanın tadilat ve yenileme çalışmaları tamamlandı.
100 eski binayı topladı, 75 katlı kuleyi Seyrantepe''ye dikecek100 eski binayı topladı, 75 katlı kuleyi Seyrantepe''ye dikecekSeyrantepe''de 100''den çok eski binanın sahibi ile anlaşıp kendine 32 dönümlük arsa yaratan Taşyapı''nın patronu Turanlı, 350 milyon dolara 255 metrelik rezidans yapacak.
Çin''in en yüksek binası yarın açılıyorÇin''in en yüksek binası yarın açılıyorÇin''in en yüksek binası olan Şanghay Dünya Ticaret Merkezi yarın açılıyor. 101 katlı, 492 metre uzunluğundaki merkez 14 yıllık bir çalışmanın ürünü. Projenin mimarları binanın kullanılabilen çatısıyla hesaplandığında aslında dünyanın en yüksek binası olduğunu açıkladı.
Bir kısmı yanan Patara''da kazılar sona erdiBir kısmı yanan Patara''da kazılar sona erdiAntalya''nın Kaş ilçesine bağlı Likya uygarlığının başkenti Patara Antik Kenti''ndeki kazıların bu yılki bölümü, sona erdi. Temmuz ayında başlayan kazılar, yaklaşık iki ay sürdü.
 Marmaray''da tek tüp kaldı Marmaray''da tek tüp kaldıMarmaray Projesi kapsamında İstanbul Boğazı''nın iki yakasını birleştirecek 11 tüp tünelden 10.''su Sarayburnu açıklarında denize indirildi.
Kula''nın kaderi jeoparkla değişecekKula''nın kaderi jeoparkla değişecekDünyanın en genç yanardağlarından birine sahip olan ve antik dönemde Yanık Ülke (Katakekaumane) olarak adlandırılan Manisa''nın Kula ilçesi, Türkiye''nin ilk jeoparkını kurmak için harekete geçti.
Bafra’da meçhule giden bir hastaneBafra’da meçhule giden bir hastane1996’da Bafra’da bağışlarla yapımına başlanan ve kaba inşaatının yüzde 85’i bitirilen bölge hastanesi, ‘metruk ev’e döndü. Olan, halkın modern hastane özlemine oldu.
Göztepe’nin Meçhul Gökdelenleri Yakında Satışa ÇıkıyorGöztepe’nin Meçhul Gökdelenleri Yakında Satışa Çıkıyor23 Ağustos 2004’te açılan kat karşılığı ihaleyi kazanan Taşyapı’nın, Göztepe''de bulunan Meteoroloji Bölge Müdürlüğü''nün yerine inşa edilecek 49’ar katlı dört bloktan oluşan lüks konut projesi, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı vermesine ve Kadıköy Belediyesi’nin inşaatı mühürlemesine rağmen İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi''nde oy çokluğuyla onaylandı. Bodrum katlarıyla birlikte toplam 156 metre yüksekliğe ulaşan lüks konut bloklarının 12 katlı apartmanların ortasında oldukça ürkütücü bir görüntü sergileyerek, bölgeye yeni altyapı sorunları getirmesi bekleniyor.
Su bitti çöplük göründüSu bitti çöplük göründüİstanbul’daki barajlardaki su seviyesinin düşmesi, su kaynaklarındaki çöpleri de ortaya çıkardı. Büyükşehir Belediyesi de barajların boşalmasını fırsat bilerek 200 personelle temizlik çalışması başlattı. İlk olarak Alibeyköy Barajı’nda yapılan temizlik çalışmalarında 200 görevli üç günde 2 bin 750 poşeti dolduran 14 ton çöp topladı. Çöpler dört kepçe yardımıyla 15 kamyona doldurularak Kemerburgaz Geri Kazanım Tesisi’ne taşındı. Tesiste plastik, alüminyum ve kağıtlar, geri kazanım için ayrıştırıldı.İSKİ yetkilileri, kent halkını kuru derelere çöp atmamaları için uyardı. Geri dönüşümü uzun zaman alan pet şişe, naylon torba gibi maddeler yüzeysel kirlilik de yaratırken, suda çabuk çözülebilen evsel atıklarsa su kalitesini bozuyor.
Tarih: 1 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Şenol Coşkuner
AVM''ler outlet center''a dönüyorAVM''ler outlet center''a dönüyorYatırım furyasına kapılıp açılan fakat rekabet etmekte güçlük çeken alışveriş merkezleri çareyi outlet konseptinde buldu. Büyük yatırımlarla açılan AVM''ler birer birer outlet center oluyor.
Gerekirse Ataköy arazisini satmayızGerekirse Ataköy arazisini satmayızTOKİ Başkanı Bayraktar, Ataköy arazisi için 12 şirketin şartname aldığını belirterek, "Adrese teslim ihale yapıyormuşuz gibi gösteriliyor. Kamuoyunun vicdanını ikna edemezsek gerekirse arsayı satmayız" dedi.
Zorlu Center Projesi Emre Arolat - Murat Tabanlıoğlu İmzasını TaşıyacakZorlu Center Projesi Emre Arolat - Murat Tabanlıoğlu İmzasını TaşıyacakTüm Türkiye’nin merakla beklediği, Karayolları arazisi üzerine yapılacak olan Zorlu Center projesi belli oldu. İstanbul III Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, 4 proje arasındaki tercihini Tabanlıoğlu Mimarlık AŞ-Emre Arolat Mimarlık Ltd. Şti. Ortak Girişim Grubu’ndan yana kullandı. Zorlu Gayrimenkul’ün geçen yıl haziran ayında açtığı "Zorlu Center Mimarlık ve Kentsel Tasarım Yarışması"na 117 firma başvurmuştu. Bunların arasından 13 uluslararası mimarlık ofisi seçilerek yarışmaya katılmaya hak kazanmıştı.
“Yarışmanın Gücü”, Fiziksel Çevrenin Yarışmalarla Şekillenmesini SağlayacakArkitera Mimarlık Merkezi, bir süredir yürüttüğü “Tüm Kamu Yapıları Yarışmayla Yapılsın” kampanyasını daha etkin bir şekilde sürdürmek ve güçlendirmek amacıyla “Yarışmanın Gücü”nü düzenliyor.
Kuraklık...Ağustos ayında Stockholmíde yapılan Dünya Su Haftası Forum’una Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan bir rapor sunuldu: “Climate Change and Water” (İklim Değişikliği ve Su). Rapor dünyadaki iklim değişikliğinin su konusunda nelere sebep olacağını belirtiyor.
Kuş Cenneti Yok Olup GidecekDoğa koruyucularının son durağı Kuş Cenneti oldu. Ege Üniversitesi ve TÜBİTAK’ın iş birliğiyle bu yıl 4’ncüsü düzenlenen “Gediz Deltası-Spil Dağı Milli Parkı- Kula ve Çevresinde Ekoloji Temelli Doğa Eğitimi” projesi, 12 gün süren yoğun çalışma maratonunun ardından arazi incelemelerini tamamladı.
Çeşme''de Yağma DurdurulduÜç yıl kadar önce, Bakanlar Kurulu’nca Çeşme yarımadasının güney kesimi ve Paşalimanı’nın tamamını kapsayan, 10 bin hektarlık kamu arazisi turizm bölgesi ilan edildi. Ardından bölgedeki SİT kararları kaldırıldı ya da dereceleri önemsizleştirildi.
Köprüler Para Basıyor, AKP Satmaya ÇalışıyorAKP hükümeti, 6 otoyol ve 2 Boğaz köprüsünü, işletme hakkı devri yöntemiyle bir an önce özelleştirmeye ve bütçeye yama yapmaya hazırlanırken, İstanbul Boğaziçi köprüleri ile işletmedeki otoyollar kazandırmaya devam ediyor.
Eresin ilk konut projesinde evleri otel gibi kiraya verecekTurizmci Eresin Grubu, Büyükçekmece’de rezidans ve iş merkezinden oluşan bir proje ile konut sektörüne girdi. Projede evler otel gibi işletilirken metrekaresi 2.500-3.000 dolardan satılacak. Evler, boşken ise aylık en az 2 bin dolardan kiraya verilebilecek.
Ergene Havzası''na master planı geliyor Ergene Havzası''nı kirlilikten kurtarmak için kapsamlı bir çalışma başlattıklarını açıklayan Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, denetim eksikliğinden kaynaklanan kirliliği önlemek için Trakya''ya takviye eleman göndereceklerini kaydetti. Önceki gün Tekirdağ Ticaret Odası konferans salonundaki il koordinasyon kurulu toplantısına katılan Bakan Eroğlu, toplantı çıkışında basın mensuplarının sorularını cevaplandırırken, Ergene Havzası''nın kirliliği ile ilgili kararlar aldıklarını belirtti. Eroğlu, Ergene için özel bir master planı hazırladıklarını anlattı.
Tarih: 2 Eylül 2008 Kaynak: Zaman
Abant Gölü’nü nilüferler öldürecekİzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Okan Külköylüoğlu, hızla artan nilüferlerin yapraklarının güneş ışığının gölün sığ kısımlara girmesini engelleyerek buradaki canlıların yaşamını tehdit ettiğini söyledi.
Allianoi''de ne oldu?Allianoi Girişim Grubu Antik Kente termal suyu taşıyan boruların baraj çalışmaları sırasında zarar gördüğünü söylüyor. Antik kentin sular altında kalmaması için başlatılan hukuk süreci ise devam ediyor.
Güç bendeEskil çağda “kent”, gerçekte yalnızca oy verme yetkisi olan vatandaşlarındır. Çoğunluk olan köleler, hizmetçiler kentin dışındadır.
TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar''ın yaşattığı dejavuŞu günlerde"Dejavu kelimesini nasıl tanımlarsın" diye sorsanız hiç tereddüt etmeden Toplu Konut İdaresi Başkanı (TOKİ) Erdoğan Bayraktar üzerinden derim.
Haydi çocuklar çürük okullara!Yapılan incelemeler sonucunda İzmir’de çürük olduğu bilimsel raporlarla tespit edilen 116 okul binasından sadece 16’sında güçlendirme çalışması yapılıyor. Geriye kalan ‘çürük’ raporlu binaların çoğunda ise tehlike altında eğitim sürüyor.
Emekle yapılan evler yıkılmasın‘Kentsel dönüşüm’ adı altında gerçekleştirilecek yıkımlardan Kayışdağı’na bağlı Emek Evleri sakinleri de paylarına düşeni almak üzere.
Kat karşılığı inşaatlarda gayrimenkul sahiplerine ödenen kiralarÜlkemizde giderek yoğunluk kazanan "kat karşılığı satış vaadi ve inşaat sözleşmeleri" nedeniyle ortaya çıkan uyuşmazlıkların çözümünde karşılaşılan vergisel olaylar da çeşitlenmektedir.
Biz de Sapına Kadar ÇevreciyizSinop’ta Sanko Holding’in hükümet planlaması olarak yapmaya kalktığı nükleer santrala karşı yaşam haklarını koruma amacıyla çoğunluğu yabancı gençlerden oluşan çevreci gençlik kampındakilerin tepkilerini dile getirirken polisçe coplandıktan sonra gözetime alınmalarıyla Kyoto’ya karşın uluslararası büyük bir skandal yaşandı.
Bodrum Kalesi’ne güzellemeBodrum Kalesi’ni denizden görmüştüm ilk kez. 1967 yazında Marmaris’e yapılmış bir gemi yolculuğunun dönüş yolundaki uğrak yeriydi Bodrum.
TOKİ son derece yerinde karar aldıTOKİ''nin Ataköy Galleria ihalesini iptal etmesi, emlak ve gayrimenkul sektöründe olumlu karşılandı. Sektör temsilcileri, 130 bin metrekarelik arazinin 450 milyon YTL gibi düşük bir rakamdan ihale edilmeyecek olmasının son derece yerinde bir karar olduğunu vurguladı. İhalenin iptal edilmesini değerlendiren TURYAP Yönetim Kurulu Üyesi Başak Soner, kararı son derece yerinde bulduğunu ifade ederek, ''TOKİ son derece yerinde bir karar almıştır. Bu arazi 2038 yılından sonra kullanılacak ve sahibine bu süreye kadar da gelir getirecektir. Dolayısıyla böylesi değerli bir arazinin ihale başlangıç fiyatının en az 1.5 milyar dolardan başlatılması gerekir'' dedi.
Tarih: 2 Eylül 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Orhan Turan
Eskiyi atma, geri dönüştürAvrupa’da yapılan araştırmalara göre ortalama bir insan, ömrü boyunca 3.3 tonluk elektronik ürününü tüketip, çöp haline getiriyor.
İstanbul''da su seviyesi alarmıİstanbul''un su ihtiyacını karşılayan barajlardaki doluluk oranı yüzde 20''nin altına düştü. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi''nden (İSKİ) edinilen bilgiye göre, kente su sağlayan barajlardaki doluluk oranı bugün yüzde 19,62''ye geriledi. Barajlarda geçen yıl ağustos ayı doluluk ortalaması yüzde 24,35 olmuştu. Barajlardaki kullanılabilir su miktarı ise, Terkos''ta 70,574, Ömerli''de 55,048, Büyükçekmece''de 28,859, Sazlıdere''de 6,236, Darlık''ta 6, Elmalı''da 2,185, Pabuçdere''de 0,641, Istırancalar''da 0,636 ve Kazandere''de 0,29 milyon metreküp olarak ölçüldü.
Tarih: 2 Eylül 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Başkanlar Yazıyor: Yeni bir İstanbul içinİstanbul’u atalarımızın başardığı gibi, kimliğini de koruyarak insanlar için daha yaşanabilir bir hale getireceğiz. Biz hem devleti ve onun iş görme alanlarını; hem de halkı, halkın ortak hayatlarına dair verdiği ortak kararları temsil ediyoruz. Çalıştığımız alan da kamusal alan.
Törenle açıldı, ruhsat alamadıGaziosmanpaşa 75. Yıl Mahallesi’nde, muhtarın 110 bin YTL harcayarak yaptırdığı ve yaklaşık 6 ay önce belediye başkan yardımcıları, ilçe emniyet ve milli eğitim müdürü, ilçe sağlık grup başkanlığı, siyasiler ve çok sayıda yurttaşın katıldığı büyük bir törenle devir teslim töreni yapılan Cumhuriyet Parkı içindeki sağlık ocağı “yeşil alan” üzerinde bulunduğu için ruhsat alamıyor ve faaliyete başlayamıyor.
Çimento üretimi yüzde 12 arttıTürkiye''de bu yılın 4 ayında, tamamı özel sektöre ait fabrikalarda olmak üzere yüzde 11,8 artışla 15 milyon 423,3 bin ton çimento üretildi.
Adrese teslim ihale yine iptal, DATİ şirketi şoktaAdrese teslim yorumlarına neden olan Ataköy arazisi ihalesinin yine TOKİ tarafından iptal edilmesi, arazinin en büyük talibi Denizciler Ataköy Turizm İnşaat (DATİ) şirketinde şok etkisi yarattı.
ABD''de ev fiyatlarında rekor düşüşABD''de konut fiyatları ikinci çeyrekte yüzde 15,4 oranında düştü. "Standard & Poor''s / Case-Shiller ABD Ulusal Konut Fiyat Endeksi"ne göre, ABD''de konut fiyatları ikinci çeyrekte tarihindeki en keskin düşüşü gerçekleştirdi. "Standard & Poor''s / Case-Shiller 20" şehir endeksine göre ise Haziran ayında bir önceki yıla göre yüzde 15,9 oranında gerileme yaşandı. Endekse dahil olan 20 şehirde de Haziran ayında artış yaşanmadı. 10 kenti kapsayan, "10 city endeksi" ise yüzde 17 gerileyerek, son 21 yılın en büyük düşüşünü gerçekleştirdi..
Tarih: 2 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
Zorlu, 510 milyon doları ödedi, 9 santralı devraldıAnkara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.’ye ait, toplam 141 MW kurulu gücündeki 9 santralin özelleştirme ihalesini 510 milyon dolarla kazanan Zorlu Enerji, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) ile sözleşme imzalayarak santralları devraldı.
Ünye Belediyesi Kent Meydanı Kentsel Tasarım Fikir Proje Yarışması Jürisi Tekrar ToplandıŞartnamesi jüri üyeleri tarafından hazırlanmadığı için düzenlendiği 2005 yılında iptal edilen, 2006 yılında tekrar açıldıktan sonra ise "beklenen mekansal, mimari, peyzaj mimarlığı düzeyini tutturamamış olmaları nedeniyle" katılan hiçbir projeye ödül verilmemesiyle sonuçlanan Ünye Belediyesi Kent Meydanı Kentsel Tasarım Fikir Proje Yarışması''nın jürisi tekrar toplandı.
Ece Banyo, İdeal ile pazar payını arttıracakVitrifiye sektörünün hızlı büyüyen firması Ece Banyo, dünyanın lider firması Ideal Standard International''ın tüm markalarının Türkiye''deki tek yetkili satıcısı oldu.
Dünyanın gözü Burdur’daBurdur’un Ağlasun ilçesi sınırları içindeki, tarihi MÖ 6000’lere dayanan Sagalassos Antik Kenti, gün ışığına çıkan tarihî eserleriyle tüm dünyanın dikkatlerini üzerine topluyor. Belçika’daki Leuven Katolik Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Marc Waelkens başkanlığında yürütülen kazıların bu yılki bölümü tamamlandı. Kazılarda gün ışığına çıkarılan eserler arasında en büyük ilgiyi Roma İmparatoru Marcus Aurelius’a ait baş ve ayak heykelleri ile 16. Roma İmparatoru Antoninus Pius’un eşi Faustina Maior’a ait baş heykeli çekti. Geçtiğimiz yıl çıkarılan Roma İmparatoru Hadrian’a ait baş heykeli ise Londra’daki British Museum’da düzenlenen “Hadrian” sergisinin en önemli parçası oldu. Burdur Müzesi’nde, 60 bin tarihî eser muhafaza ediliyor, ancak 3 bini sergilenebiliyor.
Tarih: 1 Eylül 2008 Kaynak: Türkiye
Bu yılki kazılar tamamlandıBazilikada bu yılki kazılar tamamlandı. Büyükorhan’a bağlı Derecik köyünde bir çiftçi tarafından bulunan bin 600 yıl öncesine ait bazilikada, bu yılki kazılar sona erdi.
Sultanahmet''in dibine yapılan bina tıraşlandıSultanahmet Camii''nin duvarına bitişik olan dört katlı binanın fazla katı tıraşlandı. Normal üç kat ve yarım kat terastan oluşan betonarme bina, cami bahçesinin duvarı üzerinde yükseliyor görüntüsü arz ediyordu.
20 kule yerine 4 kule dikilecek para kaybetsek de itibar kazandıkZorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu: "Ben o araziye 4 kule yerine 20 kule de dikebilirdim. Ancak, 50 dönümü yeşil alana ayırmayı tercih ettim. Benim için önemli olan itibar kazanmak. Para kaybetmek çok da sorun değil."
Çevreci otellerin yıldızı yeşile boyanacakKültür ve Turizm Bakanlığı, çevreye duyarlı konaklama tesislerinin yıldızlarını yeşile boyayacak. Hazırlanan ''çevreci tesis'' formunun 8 temel maddesine uyan tesisler yeşil yıldız alıp, çevreciliğini belgelemiş olacak. Türkiye Otelciler Federasyonu da şemsiyesi altındaki çevreye duyarlı tesislere ''beyaz yıldız'' vereceğini açıkladı.
Tarih: 1 Eylül 2008 Kaynak: Zaman
Bu iskele yıkılamıyorDidim''in dünyaca ünlü Altınkum Plajı''na izinsiz ve kaçak yapılan üç iskelenin yıkımı için belediye encümeni 2005 yılında karar aldı.
AVM hizmetlerinde asgari standartlar belirlenmeliCepa Alışveriş Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Celebcioğlu, "Ankara''nın batı aksı 4 projeyi kaldırır ancak bundan sonra yapılacak ilave bir AVM yatırımı, mevcut projeleri olumsuz yönde etkileyecektir" dedi.
Avrupalılar mobilya üretimini bırakıyor, Türkiye merkez olurİşçilik ve enerji maliyetlerinin artması Avrupalı şirketleri üretimi bırakmaya ya da Uzakdoğu''ya taşımaya zorluyor. Batılı firmaların terk etmeye başladığı sektörlerden biri de mobilya.
Mimar Sinan''ın yaptığı cami 490 yıldır alttan ısıtmalıTarihî Osmanlı evlerinin en güzel örneklerinin bulunduğu Sakarya''nın Taraklı ilçesindeki Osmanlı sadrazamlarından Yunus Paşa tarafından 1517 yılında Mimar Sinan''a yaptırılan Kurşunlu Camii, ilçeyi ziyaret edenlerin en uğrak mekanı oluyor.
Bakanlık, inşaat malzemelerini mercek altına aldıBayındırlık ve İskan Bakanlığı, Avrupa Birliği (AB) uyum yasaları çerçevesinde inşaat malzemelerini denetlemeye başladı.
Bir yıldan beri caddenin yönüne karar veremedilerDenizli''nin Tavas ilçesinin en işlek yeri olan Hükümet Caddesi''nde yön karmaşası devam ediyor. Bir yıldır tartışılan, caddenin tek veya iki yönlü olması meselesi için iki mahkemede dava açıldı, birbirine zıt sonuçlar çıktı.
Ev sahibi olma yaşı 25''e düştüBüyük şehirlerdeki kira fiyatlarının yüksekliği ev sahibi olma yaşını da etkiliyor. Karı-koca çalışan çiftler maaşlarının önemli bir kısmını kiraya yatırmak yerine banka kredisiyle ev alma yoluna gidiyor.
Amazon''da "modern" kayıp kentArkeologlar, Brezilya''da Amazon nehri havzasının ücra kesiminde bir zamanlar yoğun bir nüfusun, döneminin modern yerleşim birimlerinde yaşadığını ortaya çıkardılar.
Emlak kralı Çinliye orman talanı hapsiÇin''de büyük bir inşaat projesi için, yasadışı ağaç kesimi yaparak orman alanını tahrip eden bir işadamı 2.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Gençlik Günlüğü gazetesinin haberine göre, büyük bir emlak şirketinin sahibi ve yönetim kurulu başkanı olan 57 yaşındaki Luo Zhongfu, Guizu eyalet mahkemesi tarafından orman alanını yasadışı biçimde inşaata açmak için tahrip etmekten suçlu bulundu. Mahkeme ayrıca, etkin Amerikan dergisi Forbes tarafından 1994 ve 1995''te Çin''in en zengin adamı olarak gösterilen Luo''yu 50 bin yuan (yaklaşık 10 bin YTL) para cezasına çarptırdı. Luo hakkında, 2006''da resmi izin beklemeden Guizu''da orman alanının bir bölümünü tahrip etmesinden dolayı dava açılmıştı. Çinli işadamının 47 milyon dolar tutarındaki emlak projesinde 1200 villanın inşaatı öngörülüyordu. Luo''nun siyasete atılan eşi Yang Şiurong da aynı davada suçlu bulunarak 2.5 yıl hapis cezası ve 10 bin yuan (yaklaşık 2 bin YTL) para cezasına çarptırıldı. Çiftin kararı temyiz edecekleri bildirildi.
Tarih: 1 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
Yayla yolları ‘turizm’ için birleştiriliyorKaradeniz’de yaylaları birleştirme projesi hayata geçiyor. Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, yayla turizmi süresinin uzatılmasını amaçlayan Karadeniz yaylalarını birleştirme projesi doğrultusunda, Ordu ve Artvin arasındaki yaylaları birleştirecek master planları ihale edildiğini açıkladı.
Allianoi''nin antik künkleri kırıldıİzmir''in Bergama İlçesi''nde bulunan Allianoi Antik Kenti''nde, DSİ tarafından yaptırılan rölöve çalışmalarına ek olarak Bergama Müzesi tarafından mozaik çizimleri sırasında antik hamamlarda bulunan suyun boşaltılması, Allianoi Girişim Grubu ile müze yetkililerini karşı karşıya getirdi. Allianoi Girişim Grubu üyeleri sıcak suyun havuzlara gitmesini engellemek için antik künklerin kepçelerle parçalandığını ileri sürerken, müze yetkilileri suyun pompalarla boşaltıldığını söyledi. Allianoi Girişim Grubu Dönem Sözcüsü Alime Mitap, "Bu yapılan olayı Allianoi''nin yok edilmesine dönük yeni bir hamle olarak yorumluyoruz. Mahkemeye başvurarak bir tespit yaptırıp, ardından da Cumhuriyet Savcılığı''na suç duyurusunda bulunacağız" dedi.
Tarih: 1 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Turan Gültekin
Soldaki dalgalanmalarSolda işler karışık. Sol dediğin nedir, kaç kişidir bilemem. Ama merkez medya denilen medyada giderek daha çok yer almasından, Türkiye siyaseti içinde her şeye rağmen bir kıymeti harbiyesi olduğu sonucuna varmak mümkün.
Deniz Taksi için 16 bin merak telefonuDeniz Taksi müşterilerinin taleplerine yetişemediklerini belirten İDO Genel Müdürü Doç. Ahmet Paksoy, hafta içi iki yaka arasında, hafta sonu da Adalar''dan çok ciddi talepler aldılarını söyledi.
Yetersiz müdahale, kötü yönetim!Orman Mühendisleri Odası’nın raporuna göre Antalya yangını, ihmal ve yetersiz müdahale sonucu anızdan ormana kolayca sıçradı. Yangın kötü yönetildi, yanan orman alanı da açıklananın dört katı.
Ataköy''ü neden satıyoruz''Rekabetsiz satış'' (28.8.2008) başlıklı yazınızda, İdaremiz ile ilgili belirtmiş olduğunuz görüşler üzerine aşağıdaki bilgiyi paylaşmak istedik.
Doğuş İnşaat’tan Sofya’da metro imzasıDoğuş İnşaat, Sofya’da 3.8 kilometrelik metro güzergahı ile 4 istasyonun inşaatını yapacak. 45 ayda tamamlanacak proje Avrupa Yatırım Bankası tarafından finanse ediliyor.
Aççana Höyüğü''nde kazı sezonu sona erdiHatay''da, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Mustafa Kemal Üniversitesince sürdürülen Aççana Höyüğü''ndeki kazı çalışmalarının bu yılki bölümü tamamlandı.
Samsun’a 500 milyon Euro’luk santralAvusturyalı enerji şirketi OMV, Lehman Brothers ve Türk şirketi Met Group, kurdukları Borasco Elektrik ile 500 milyon Euro’nun üzerinde yatırım yaparak Samsun’da 890 MW kurulu güce sahip bir doğalgaz santrali yapacak.
Sahili imara açtı görevden alındıYalıkavak Belediyesi''nin CHP''li Belediye Başkanı Mustafa Saruhan, hakkında yürütülen soruşturmalar nedeniyle İçişleri Bakanlığı''nın talimatı ile görevinden alındı. Kararı Bodrum Kaymakamı Abdullah Kalkan''ın tebliğ ettiğini belirten Saruhan "Bana bir neden iletilmedi, sadece görevden el çektirildiğim belirtildi" dedi. Saruhan, yapılaşma izni olmayan sahil alanını 2004''te imara açmış ve 3 bin 500 villa yapılmasına izin vermişti. Bölge İdare Mahkemesi''nin planları iptal etmesi üzerine belediye Danıştay''a bölgedeki kısmi yapılaşma ile ilgili bir rapor sundu. Ancak Danıştay, yerel mahkemenin kararını onaylayınca villalar kaçak duruma düştü.
Tarih: 1 Eylül 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Alp Abrak
Samsun''a hafif raylı sistemSamsun Büyükşehir Belediyesi tarafından ihale edilen 156 milyon dolarlık Hafif Raylı Sistem Projesi''nin zemin etüt çalışmaları başladı.
İskenderun Körfezi yatırıma doymuyorİskenderun Körfezi, BTC Boru Hattı’nın devreye girmesi ve İSDEMİR’in yassı mamul üretimine başlamasından sonra yan sanayi kuruluşlarının çekim merkezi haline geldi.
Metrobüs 8 Eylül’de Zincirlikuyu’ya geliyorİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, Avcılar-Zincirlikuyu metrobüs hattının 8 Eylül tarihinde hizmete gireceğini açıkladı.
Kuşadası''nı kirletmeyelimEkosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) yetkilileri, "Kuşadası''nı kirletmeyelim, koruyalım" başlıklı kampanya ile, her yıl yüz binlerce turisti ağırlayan ilçedeki doğaya, tarihe, denize sahip çıkılmasını ve kıyıların kirletilmemesini istiyor.
Çifte Medrese''nin minaresini korkusuz 2 kadın restore ediyorErzurum''un tarihi simgelerinden Çifte Minareler Medresesi''nde 15 metre yükseklikteki minarede çalışma yapan 2 kadın restoratör, görenlerin ilgi odağı oluyor.
Vogiatzis: Bu cami mutlaka kurtulmalıYalı Camii''nin özel bir mülkiyet olduğunu hatırlatan Vogiatzis, "Dini ve kültürel değerlerimize saygı gösterirsek, Türkiye ile esenlik içinde yaşarız" dedi.
Doğal taş sektörü, İtalya''da vitrine çıkıyorİZFAŞ''ın yürüttüğü milli katılım organizasyonu kapsamında Türk doğal taş sektöründen 60 firma, İtalya''nın Verona kentinde düzenlenecek "Marmomacc Uluslararası Taş Tasarım ve Teknoloji Fuarı"na katılıyor.
Otogar''ın çehresi Büyükşehir''le değiştiKocaeli Büyükşehir Belediyesi kent genelindeki ulaşımı rahatlatacak projeleri hayata geçirirken aynı zamanda İzmit Otogarı''nın eksikliklerini çözüme kavuşturdu.
Sudan''daki Osmanlı eserleri restore edilecekOsmanlı Devleti''nin Afrika''daki topraklarının en güneyinde yer alan Sudan''ın Suakin şehrinde yer alan Osmanlı kalıntıları restore edilecek.
Restorasyon yüzünden bazı camiler kapalıÇoğunluğu cami olan 35 tarihî eserde başlatılan restorasyon çalışmaları, halkın alıştığı camilerde teravih ve diğer namazları kılmasına mani oluyor.
Selimiye''yi UNESCO''ya aldıracağızKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye''nin UNESCO Dünya Miras Alanları Listesi''ndeki yerlerinin sayısının artırılması gerektiğini belirterek, "Edirne''deki Selimiye Camii ve Alanya''nın kalıcı listeye alınması yönünde çalışmalar var" dedi.
Çimento üretimi % 12 arttıTürkiye''de bu yılın 4 ayında, tamamı özel sektöre ait fabrikalarda olmak üzere yüzde 11,8 artışla 15 milyon 423,3 bin ton çimento üretildi.
Dünya''nın Gözü Burdur Sagalassos''taBurdur’un Ağlasun ilçesi sınırları içindeki, tarihi MÖ 6000’lere dayanan Sagalassos Antik Kenti, gün ışığına çıkan tarihi eserleriyle tüm dünyanın dikkatini çekiyor.
Orman yangınları ve bizÖnce herkesin, hepimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun. Geride kalan haftada da medya kuruluşlarının haber merkezlerinde en çok ilgi “uğraşılan” haberlerin arasında “orman yangınları” ilk sırada yer alıyordu.
Tarihi değirmenler turizme açılamıyorDeniz Ticaret Odası Bodrum Şube Başkanı Gündüz Nalbantoğlu’nun Bodrum’un Haremtan Tepesi’ndeki arazisinde bulunan 300 yıllık iki yel değirmenini restore ederek, kültür turizmine kazandırmak için hazırlattığı proje, Muğla Kültür ve Tabiat Varlıkları’nı Koruma Kurulu’na takıldı.
Mavi mermer Erzurum''a umut oldu18 yıl gazetecilik yaptıktan sonra maden şirketi kuran Recep Keleş, Erzurum’un Narman ilçesinde doğada nadir bulunan mavi mermer yatakları buldu.
Boğaz’ın yalı camileriÖyle güzel, öyle özeller ki… Kimi orta yerde, kimi kuytuda. Kiminin yüzüne doğuyor güneş, kimi günü turuncuya dönen pencereleriyle uğurluyor. Aralarında bir iş bölümü mü var bilinmez ama sanki hepsinin içinden Boğaz akıp gidiyor.
Fiyatlar yerine oturduİstanbul’da birbiri ardına inşa edilen lüks sitelerde dairelerin metrekare fiyatı ortalama 1500 YTL’den bin YTL’nin altına düştü. Şirketler kampanya yarışında düğmeye bastılar.
İzmir, Çamlı Barajı’nı istiyorİzmir’de yaşanan ciddi su sıkıntısına karşın AKP hükümetinin baraj projelerinin yapımını engellemesi tepki çekiyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Çevre ve Orman Bakanlığı’na çağrısını yineleyerek “Bakanlık ÇED raporunu vererek İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni bu barajın yapılması için görevlendirmelidir” dedi. Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından Yeni Foça’da düzenlenen 7. Yaz Eğitim Kampı’nı ziyaret eden Kocaoğlu, panelde de konuştu. Kocaoğlu, kentteki su sıkıntısına ve alınan önlemlere dikkat çekti. Büyükşehir belediyesi tarafından yapılmak istenen Çamlı Barajı için Çevre ve Orman Bakanlığı’nın gerekli ÇED raporunu vermediğini anımsatan Kocaoğlu, bu yanlıştan bir an önce dönülmesi gerektiğini söyledi. Öte yandan İzmir Valisi Cahit Kıraç, yüksek arsenik oranları nedeniyle kamu kurum ve kuruluşlarında çeşme suyu tüketilmemesi konusunda uyarı yaptı.
Tarih: 1 Eylül 2008 Kaynak: Cumhuriyet
‘Melen’e çöp suyu da karışıyor’İstanbul’un acil içme suyu sorununa çözüm olarak geçen ekim ayında hizmete sokulan Melen Çayı Projesi’nde her geçen gün yeni bir ihmal ortaya çıkıyor. Fabrika ve kanalizasyon atıklarının bırakıldığı Melen’e çöp sularının da karıştığı belirlendi. Ayrıca Melen Çayı su toplama havzası içinde bulunan Düzce Belediyesi’nce belirlenen yeni çöp döküm alanı Melen için yeni bir tehdit oluşturuyor. CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda dün düzenlenen toplantıda konuşan CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, “Çevrecinin daniskasıyım” diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı göreve çağırarak, yurttaşlara da “AKP, İstanbul halkına fabrika, kanalizasyon ve çöp suları karışan suyu içirecek” uyarısında bulundu. CHP Düzce İl Başkanı Zekeriya Tozan da Küçük Melen Çayı’nın kenarında toprakla kapatılan Düzce Belediyesi’ne ait çöplükten sızan suların Melen suyuna karıştığını söyledi. Tozan, “sızdırmaz duvar” yapılmayan çöp alanının İstanbul’un içme suyunu tehdit ettiğini belirtti.
Tarih: 1 Eylül 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Tarkan Temur
Vekillerden Sulukule çıkartmasıCHP Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekilli Mehmet Sevigen, CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal ve ÖDP Genel Başkanı İstanbul Bağımsız Milletvekili Ufuk Uras dün Sulukule’de evleri yıkılan yurttaşları ziyaret etti.
Haute couture mimariyi de sardıModa dünyasının kalbi olan haute couture kavramı şimdi de mimariye yansıyor. ‘www.mimarlikmuzesi.org’ sitesinde izlenebilecek Archi-Couture sergisi, mimari dünyasının içine düştüğü yanılsamayı eleştiriyor.
‘Ankara’nın suyu kurşunlu’İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in suyunda arsenik olduğunu açıklayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e aynı şekilde yanıt verdi.
Sulukule’nin yüzde 25’i satılmış!Enkazlar arasında zor günler geçiren Sulukuliler önceki gün ansızın yapılan yıkımlarla iyice mağdur oldu. Yıkımdan sonra elektriği, telefonları kesilen Sulukuleliler kanalizasyonların da patlamasıyla sabahı zor etti.
Çevre Bakanı’ndan ’daniska’ savunmasıÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın çevreye verdiği önemi ispatladığını belirterek, Erdoğan’ın çevrecilik konusunda altın madalya ile ödüllendirilmesi gerektiğini söyledi. İktidarları döneminde, çevrecilik konusunda 70-80 yıl atılmayan adımların atıldığını anlatan Eroğlu, turizm teşviklerinin kendi iktidarlarından önce gerçekleştirildiğini belirtti. Başbakan Erdoğan’ın, "çevrecilik konusunda altın madalya ile ödüllendirilmesi gerektiğini" ifade eden Eroğlu, Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığı dönemdeki icraatlarını anlattı. İstanbul’un sahillerinde artık denize insanların rahatlıkla girdiğini belirten Eroğlu, "Sayın Başbakanımız, çevrecilik konusuna çok önem veren bir kişidir, bunu da ispatlamıştır. Başbakanımızın yaptıklarına bunların hayali bile yetmez" dedi.
Tarih: 1 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
Sinop termik santrale hayır dediSinop halkı, şehirlerine termik santral yaptırmayacaklarını vurguladı. Sinop İskele Meydanı’nda bir araya 2 bin kişi sermayenin Sinop’tan elini çekmesini istedi.
Dört mevsim gidip yaşanılması gereken güneş kenti Van"Beşinci Dünya Su Forumu Bölgesel Hazırlık Süreci" kapsamında Devlet Su İşleri 17. Van Bölge Müdürlüğü’nde düzenlenen "Van Gölü Hidrolojisi ve Kirliliği" konulu konferansta Van Gölü’ndeki en büyük tehlikelerin kıyı selleri, kıyıdaki plansız yapılaşma ve göldeki kirlenme olduğu söylendi.
’Likör’e İsviçreli ortak alıyor, komşu arazi Ali Sami Yen’le ’uyum’ arıyorAşçıoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, eski Likör Fabrikası arazisi üzerine inşa edecekleri rezidans ve çarşı için İsviçreli ortak alacaklarını açıkladı.
Takvim
<<Eylül 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.