Haberler

2 Mart 2011, Çarşamba

Bir Kentle Lego Oynamak: Budapeşte MaketiBir Kentle Lego Oynamak: Budapeşte MaketiAvrupa''nın pek çok büyük kentinin elle tutulur büyüklükte maketleri olduğunu biliyor muydunuz? Bu maketlerden biri de Budapeşte için yapılmış ve makette Macaristan''ın başkentinin binalarını 500 kez küçültülmüş boyutta görmek mümkün. Hatta, kentin yaşamında meydana gelen değişiklikler yıldan yıla takip ediliyor ve yeni yapılan mimari açıdan önemli yapılar maketteki yerlerine yerleştiriliyor. Peki bu devasa ve gizemli maket nerede bulunuyor, neden herkes tarafından görülemiyor? Haberin Devamı
Uydukent''e yargıdan bir kötü haber daha geldiUydukent''e yargıdan bir kötü haber daha geldiAydın 1. İdare Mahkemesi, Kuşadası Belediye Meclisi''nin yeni imar planı tadilatına yapılan itirazı değerlendirdi, yürütmeyi durdurma kararı verdi.
Tahrir Meydanı turizm için umut oldu!Tahrir Meydanı turizm için umut oldu!Mısır, gösterilerden dolayı ülkeyi terk eden turistleri yeniden çekmek için sanatçılardan yardım istiyor.
Dünya''dan bir Sinan geçti...Dünya''dan bir Sinan geçti...Osmanlı''nın geniş topraklarına uzanan şaheserler inşa etti. Damgasını vurduğu yüzlerce eserle bir gelenek yarattı. Kendisinden sonraki nesillere bu geleneği taşıdı.
Girne Amerikan Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü "COME-ON-Interiors" Sergisi''ne ÇağırıyorGirne Amerikan Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü "COME-ON-Interiors" Sergisi''ne Çağırıyor"COME-ON-Interiors" sergisiyle Girne Amerikan Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü, tasarımla ilgilenen herkesi projelerindeki heyecanlarına çağırıyor.
Müzenin açılmasına daha iki yıl varMüzenin açılmasına daha iki yıl varİstanbul Resim Heykel Müzesi tartışmasına, Milli Saraylar''dan yanıt geldi. Dün Radikal''e konuşan Milli Saraylar''dan bir yönetici, ‘Kusura bakmasın ama rektör restorasyon işinden anlamıyor.'' dedi.
Tokyo Kulesi, daha bitmeden Dünya rekoru kırdıTokyo Kulesi, daha bitmeden Dünya rekoru kırdıJaponya''nın başkenti Tokyo''da yapımı devam eden kule, şimdiden dünyanın en yüksek kulesi ünvanını ele geçirdi.
Kaçak Yahudi yerleşimlerine yıkımKaçak Yahudi yerleşimlerine yıkımİsrail Başbakanı Netanyahu, Savunma Bakanı Barak ve Başsavcı Weinstein, Filistinlilere ait topraklarda bulunan inşaat halindeki yerleşimleri yıkma kararı aldı.
Dünyanın en kirli havasıDünyanın en kirli havasıÇin''in Çevre Bakanı Zhou Shengxian, çevre kirliliği ve doğal kaynak talebinin, ülkenin ekonomik büyümesi önünde engel teşkil edebileceği uyarısında bulundu.
222 yıllık Yıldız’ın hali içler acısı222 yıllık Yıldız’ın hali içler acısıSultan II. Abdülhamid''in görüntü alınmasına izin vermediği tek yer olan Yıldız Sarayı''ndaki Harem Dairesi''ni, HABERTÜRK görüntüledi.
Bir zamanlar adı savaş ile anılıyorduBir zamanlar adı savaş ile anılıyorduVietnam, şimdi Asya turizminde başı çeken yerlerden.
30 kişi spor yaparken asma tavan çöktü, yaralı yok30 kişi spor yaparken asma tavan çöktü, yaralı yokSivas''ta, Sularbaşı Mahallesi''ndeki spor salonunun alçı asma tavanı, akşam saatlerinde yaklaşık 30 kişinin spor yaptığı sırada, henüz bilinmeyen bir nedenle çöktü. Salondakiler, tavanın çökmesinin ardından 112 acil servisi arayarak yardım istedi. Bunun üzerine salona sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. Ambulansla olay yerine gelen sağlık ekipleri, kimsenin yaralanmadığını tespit etti.
‘Sadece tapumuzu değil kentimizi de koruyacağız’‘Sadece tapumuzu değil kentimizi de koruyacağız’Emek Hareketi Çevre Kurulu "Kentsel Dönüşümden Bölgesel Dönüşüme Yaşam alanlarımız Yok Oluyor" başlıklı sempozyum düzenledi.
Almanya ile sfenks kriziAlmanya ile sfenks kriziAlmanya''da bulunan Hattuşaş Sfenksi, Türkiye ile ülke arasında yeni bir krize neden oldu. Kültür Bakanı Ertğrul Günay''ın uyarısından sonra Berlin Kültür Sekreteri de sfenksin Türkiye''ye ait olduğu görüşünde.
En Yüksek Bina Sapphire''i Başbakan Açacak!En Yüksek Bina Sapphire''i Başbakan Açacak!Kiler Holding''in İstanbul 4. Levent''te inşa ettiği İstanbul Sapphire Residence ve Çarşı projesinde geri sayım başladı. Bu geri sayım, Sapphire''in girişine geçen hafta kurulan dev LED ekrandan saniye saniye ilan ediliyor.
Yeni Bir Tasarım Hareketi, Obeziteyi Durdurabilir mi?Yeni Bir Tasarım Hareketi, Obeziteyi Durdurabilir mi?Amerika''daki obezite salgınıyla mücadele eden binalar ve çevreler, Etkin Tasarım için bir ilk oluşturuyor. Günümüzde obezite, Amerika''nın önde gelen önlenebilir ölüm nedenleri arasında tütünü geçiyor. Amerikalılar''ın üçte birinden çoğu fazla kilolara sahip ya da obez. Yakın çevrenin tasarımı sayesinde fiziksel aktiviteye teşvik eden, obezite ve obeziteyle ilişkili hastalıkların adreslendiği "Etkin Tasarım", New York Şehri tarafından yayımlanan kılavuzda izlenebiliyor.
Müze, iki kurumu birbirine düşürdüMüze, iki kurumu birbirine düşürdüMimar Sinan Üniversitesi Rektörü, Resim Heykel Müzesi''nin kapalı kalmasını Milli Saraylar''a bağladı.
Marmaray ihalesine 5 teklifMarmaray ihalesine 5 teklifUlaştırma Bakanlığının ''''Marmaray Projesi CR3 Sözleşmesi'''' olarak anılan Gebze - Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi İnşaat, Elektrik ve Mekanik Sistemler ihalesinde teklifler alındı. İhalede, beş ayrı ortak girişim teklif verdi
Kale çevre dostu ürünü Kaleguard''ı tanıttıKale çevre dostu ürünü Kaleguard''ı tanıttıKaleguard, seramiğin kullanıldığı mekânlarda uygulandığında bakteri oluşumunu engelliyor.
Yargı, "HES''e dur" dediYargı, "HES''e dur" dediArtvin Demirdöven HES projesinin üretim lisansı Ankara 8. İdare Mahkemesi''nce iptal edildi.
Meralar da HES''lere açıldıMeralar da HES''lere açıldıMera Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik, 25 Şubat''ta Resmi Gazete''de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Ancak meraları enerji yatırımlarına açan yönetmeliğe tepkiler de gecikmedi.
Yeni Laboratuvar Sıfır Enerji Tüketimine OdaklandıYeni Laboratuvar Sıfır Enerji Tüketimine OdaklandıGolden, Colorado - Rocky Sıradağları''nın eteklerinde geçenlerde güneş batarken ABD''nin en büyük net sıfır enerji tüketimine sahip ofis binasında iş yoğunluğu zirveye çıkmıştı. Yere monte edilmiş hoparlörlerden klasik havalandırma ve ısıtma sistemlerinin vınlamasına benzer sesler çıkıyor. 20 bin 439 metre karelik kapalı ofis alanına sahip bu binada bu tip sistemler yok. Ancak yöneticiler, çalışanların zifiri sessizlikten rahatsız olduğunu keşfedince, daha iyi bir çalışma ortamı için bu yöntemi bulmuş.
"Osmanlı Payitahtı"nın hedefi büyük""Osmanlı Payitahtı"nın hedefi büyük"Osmanlı''ya bir dönem başkentlik yapan Bursa, Cumhuriyet''in 100. yılı 2023''te, 5 milyon turist ağırlamayı planlıyor.
Ayasofya''da kulaklıkla tanıtım dönemiAyasofya''da kulaklıkla tanıtım dönemiTürkiye''nin en çok turist alan Ayasofya Müzesi''nde sesi ve dili birbirine karışan tur rehberi dönemi bitiyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ayasofya''da gruplara kulaklık kullanma zorunluluğu getiriyor.
İzmir''in Simge Yapıları Bu Sergide Buluştuİzmir''in Simge Yapıları Bu Sergide BuluştuSerbest Mimarlar Derneği''nin sergisi Konak Pier, Kordon Otel, Kültür ve Tarih Müzesi gibi İzmir''in simge binalarının projelerini bir araya getirdi.
Vodafone Ofis Binası Yılın Kurumsal Binası Ödülü''nü AldıVodafone Ofis Binası Yılın Kurumsal Binası Ödülü''nü AldıPorto''da 2009 yılında tamamlanan Vodafone Ofis Binası, tasarım blogu Arch Daily''de kurumsal bina kategorisinde 2010 Yılın Binası Ödülü''ne layık görüldü ve "Dünya''daki en yaratıcı ofis" ünvanını alan yirmi binadan biri oldu.
Modern PiramitlerModern PiramitlerPiramitler insanlık tarihinin en eski mimari simgeleri arasında gösteriliyor ve bin yıllardır yerli yerinde duruyor. Hatta sonsuzluğun, ölümsüzlüğün sembolü haline gelmiş durumdalar. Ancak, 20. yüzyıl hafızalarımızda uzun vadeli düşüncelerle yer almamasına rağmen, piramite benzer formlardaki yapılar tam da geçtiğimiz yarım yüzyılda yeniden moda oldu. Günümüzde "sonsuzluk görünümü" ile donatılan çeşitli işlevlerde pek çok yapı var.
Oscar Amca''nın MekanlarıOscar Amca''nın MekanlarıSinema emekçileri ve tutkunlarının nefeslerini tuttuğu, herkesin Oscar Amca''yı eve atma fırsatını kolladığı o gece 27 Şubat 2011''de gerçekleşecek. Bu sene 83. kez yapılacak olan Akademi Ödülleri törenini yapımcılar Bruce Cohen ve Don Mischer''ın yaptığı açıklamaya göre, son dönem yakışıklılarından James Franco ve Walt Disney prensesi Anne Hathaway sunacak. Bir filmde kurgu, oyun gücü, yönetim gibi etkenler kadar önemli başka bir unsur ise o filmlerin geçtiği mekanlar. Hayat, bazen mekanları, mekanlar ise bazen hayatları şekillendiriyor. Oscar Ödülleri''nde En İyi Film Adayları''nı Arkitera Mimarlık Merkezi olarak bu sene de inceledik.
16 büyükşehir daha geliyorMHP, büyükşehir kriteri olan 750 bin nüfusun 400 bine indirilmesini istedi. Kanun teklifi benimsendiği taktirde 16 olan Büyükşehir Belediyesi sayısı 32''ye yükselecek.
Karayolu Tüp Geçiş Projesi''ni Şehir Plancıları Odası Dava EttiTMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi''nin Boğaz Karayolu Tüp Geçiş Projesi''ne yönelik yapmış olduğu basın açıklaması şu şekilde:
Amazon''a güzel haberBrezilya Mahkemesi, Amazon Yağmur Ormanları''nda büyük bir hidroelektrik santrali yapılması planı askıya alındı.
Takvim
<<Mart 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.