Haberler

2 Nisan 2007, Pazartesi

İnşaat Patlaması Mimar Maaşlarını Yükseltiyorİnşaat Patlaması Mimar Maaşlarını Yükseltiyor2007 şimdiden mimar maaşları açısından kârlı bir yıl oldu ve sonuç olarak mimari hizmet bedelleri arttırıldı. Kalifiye eleman kıtlığı artmaya başlarken bedelinin adını koymak şimdiki gündemi oluşturuyor. Yüklü miktarda şişirilen maaşlar yükseliyor, “kafa avcıları” tarafından bulunan personel bir firmadan diğerine geçiş yapıyor, yeni başlayanlara transfer ücreti ödeniyor – görünüşe göre 2007’de mimarlar en iyi elemanı bulma yarışındaki yöntemlerle avukatlar, bilgi sistem danışmanları ve şehir finansörleriyle aynı lige atlıyor. Kariyer danışmanlık firması Adrem’in yöneticisi Delwar Hossain: “İş imkanları kıtlıktan bolluğa geçiyor, şimdi bolluk zamanı. Personeli elde tutmak için haklı sebeplerle her türlü yöntem deneniyor. Bazıları transfer ücreti bile veriyor” diyor. Kalifiye eleman talebindeki bu artış tek bir anlama geliyor: Maaşlar roket hızıyla fırlıyor. Deneyimli gözlemcilere göre bu mimari hizmet bedellerinde önemli bir yükselişe yol açacak. Haberin Devamı
Yeni teknopark Pendik''e kurulacakYeni teknopark Pendik''e kurulacakUzun süredir gündemde olan Teknopark projesinde adresi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. Erdoğan, yeni bilişim üssünün İstanbul Pendik''te kurulacağını söyledi.
Komşu ''tarihini'' geri aldı darısı bizim başımızaKomşu ''tarihini'' geri aldı darısı bizim başımızaTürkiye yurt dışındaki tarihi mirasını ülkeye getirme konusunda bir türlü beklenen sonucu alamazken, antik Yunan krallığı Makedonların resmi törenlerinde kullandıkları altın taç, 2 bin 500 yıl sonra ana vatanına döndü.
Bu marangozun atölyesi müşterilere açıkBu marangozun atölyesi müşterilere açıkEski bir DJ olan Yalçın Sürgit (35), marangozluğa aşık. Üç yaşında geçirdiği çocuk felci yüzünden bir ayağı sakat kalmış. Buna rağmen masa başında çalışmak yerine zor olanı seçmiş.
Doktora Sahibi Mimar ''Karikatürist'': Salih MemecanDoktora Sahibi Mimar ''Karikatürist'': Salih MemecanSaat 1''de olan randevumuza gecikmeli erken gitmiştik... Doğru okudunuz. Gecikmeli; çünkü iş arkadaşımı beklerken onunla buluşacağımız saati yanlış anlayıp buluşma yerine bir saat öncesinden gelmiştim.
Büyükşehir’in ‘konut’ hamlesi devam ediyor…Büyükşehir’in ‘konut’ hamlesi devam ediyor…İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin konut kampanyaları hız kesmeden devam ediyor. 1728 konuttan oluşan “Tuzla Konutları 2.Etap Satış Kampanyası” Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından başlatıldı. Konutlarda ‘teslim alıncaya kadar taksitsiz seçenekle’ ödeme kolaylığı da sağlanıyor.
İzmit Tren Garı, Türkiye''de birinci olmaya hazırlanıyorİzmit Tren Garı, Türkiye''de birinci olmaya hazırlanıyorTCDD Genel Müdürlüğü tarafından en iyi 7 tren garından biri olarak belirlenen İzmit Tren Garı''nda, Türkiye birincisi olmak için hummalı bir çalışma yapılıyor. Gar Müdürü Hüseyin Doğan, "Birinci seçilebilmek için tren garımızı baştan sona yeniledik." dedi.
Deniz kirliliğinin önlenmesine yönelik çalışmalarımız devam ediyorDeniz kirliliğinin önlenmesine yönelik çalışmalarımız devam ediyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Müdürlüğü ve Zabıta Destek Hizmetleri Müdürlüğü, Çevre Koruma Zabıta Amirliği deniz denetim ekipleri, deniz kirliliğinin önlenmesi amacıyla denetimlerine havadan helikopterle ve denizden 2 adet kontrol teknesi ile aralıksız devam ediyor.
İstanbul''un ''İmar''ı Dünya''da yokİstanbul''un ''İmar''ı Dünya''da yokİstanbul''da giderek yaygınlaşan "ayrıcalıklı imar hakları" na dayalı yapılaşmalara "dünya kenti" olmak adına izin verilirken diğer ülkelerdeki yapılaşma kuralları tam tersi önceliklere sahip...
Kilise binası önce Dingo’nun Ahırı, sonra Performans Merkezi olduKilise binası önce Dingo’nun Ahırı, sonra Performans Merkezi olduBeyoğlu’ndaki 131 yıllık Ermeni Katolik Kilisesi’ne ait iki bina, "The Hall" adıyla yaratıcı etkinliklere ev sahipliği yapacak bir mekana dönüştürüldü.
Çin Seddi’ne rakip Çin EjderiÇin Seddi’ne rakip Çin EjderiÇin’in Henan vilayetindeki Şinzeng kentinde inşa edilmekte olan 20 kilometre uzunluğundaki ejderha projesi, halkın tepkisini çekti.
Butik ihaleButik ihaleİstanbul Boğazı’nın satılık tek arsası, 3 Nisan’da kıran kırana bir mücadeleye tanık olacak. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından satışa çıkarılan Halis Toprak’a ait Carlton Oteli’nin arazisine yerli ve yabancı çok sayıda ünlü ismin talip olacağı konuşuluyor.
BM: Antarktika''da buzul kalmayacakBM: Antarktika''da buzul kalmayacakBM Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli''nin (IPCC) çalışmaları sonucunda, küresel ısınmanın Avrupa''da, kutuplarda, küçük ada devletlerinde ve dünyanın başka bölgelerinde yol açabileceği sonuçlar belirlendi.
Jest diye onarmadıkJest diye onarmadıkDoğu Anadolu''nun alternatif turizm bölgesi haline getirilmesi projesini tanıtan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Akdamar Kilisesi''nin onarımıyla ilgili, "Ben de, hükümetim de kimseye jest yapmıyor. Bizim yaptığımız, bu ülkenin var olan kültür değerlerini dünyayla paylaşmaktır" dedi.
Küresel ısınma sonucu Marmara Denizi''nde yeni bir ada oluşacakKüresel ısınma sonucu Marmara Denizi''nde yeni bir ada oluşacakKüresel ısınma ile ilgili senaryolara Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Yılmaz Kanbak da ada oluşumu tahmini ile katıldı. Dünya ısısının ortalama 2,4 derece artması durumunda İzmit Körfezi, Sapanca Gölü ile birleşerek Sakarya Nehri''ne ulaşacak.
İstanbul’un şehir içindeki tek limanı olan Zeyport 30 milyon YTL’ye satılıkİstanbul’un şehir içindeki tek limanı olan Zeyport 30 milyon YTL’ye satılıkTCDD, Zeyport’u kiracısı ile birlikte 30 milyon YTL’ye satışa çıkardı. Aynı anda 10 geminin yanaşabildiği limanın açık artırması 12 Nisan’da yapılacak.
“Mimar Sinan Eserleri Trakya Gezi Haritası” Yayımlanıyor“Mimar Sinan Eserleri Trakya Gezi Haritası” YayımlanıyorÇEKÜL Vakfı’nın “Sinan’a Saygı” projesi kapsamında sürdürdüğü “Mimar Sinan Eserleri Gezi Haritaları” serisinin ikincisi olan “Mimar Sinan Eserleri Trakya Gezi Haritası”, Atlas Dergisi’nin nisan sayısıyla birlikte dağıtılıyor. Trakya Gezi Haritası’nda, Mimar Sinan’ın ayakta kalmayı başarmış 21 eseri yer alıyor.
800 yıllık caminin restorasyonu bitti fakat abdest alma yeri unutuldu800 yıllık caminin restorasyonu bitti fakat abdest alma yeri unutulduKültür Bakanlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından geçen yıl restorasyonu tamamlanan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan 800 yıllık tarihi Şehidiye Camii''nde abdest alma yerinin yapılmadığı ortaya çıktı.
Kale Grubu “3 Boyutlu Teknolojiyi” Seramikle BuluşturduKale Grubu “3 Boyutlu Teknolojiyi” Seramikle BuluşturduKale Grubu, 50. yılını kutladığı 2007 yılında, ileri teknoloji ürünü 3 boyutlu Reptile Koleksiyonu ile seramik sektöründe bir yeniliğe daha imza atıyor.
Ömerli Havzası yapılardan arındırılıyorÖmerli Havzası yapılardan arındırılıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi bağlı kuruluşarından İSKİ, “Mutlak Koruma Alanlarında Sıfır Yapılaşma Projesi” kapsamında bir adım daha attı ve Kurtdoğmuş Köyü’ndeki 15 binanın daha yıkımını gerçekleştirdi. Yıkımlar devam ediyor.
Başkan Kocaoğlu, Türkiye''nin ilk doğaltaş müzesini açtıBaşkan Kocaoğlu, Türkiye''nin ilk doğaltaş müzesini açtı13.Marble – Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı”na evsahipliği yaparak adını dünyaya duyuran İzmir, aynı anda ikinci bir gururu yaşıyor.
Bilimkurgu ve KentBilimkurgu ve KentGeçen haftalarda, Silver Lake Film Festivali çerçevesinde, BLDGBLOG ve Materials&Applications’ın ortak ekip oluşturarak küratörlüğünü yapacağı mimari film festivali yine BLDGBLOG aracılığı ile duyurulmuştu. 8 Mayıs Salı günü, ekip Pasadena’da yer alan dönüştürülmüş bir rüzgar tünelinde, sinema, bilimkurgu, mekan, peyzaj ve mimarlık hakkındaki konuşmalara ve sunumlara yer verilecek olan geceye ev sahipliği yapacak. Sitede daha önce de çogu kez üzerinde durulduğu gibi, modern mimari, sinema ve bilimkurgularda yer alan görsel ve mekansal malzemelerden çok fazla şey öğrenebilir. Bu etkinlik de bunun için güzel bir fırsat. Mimari ve sinemanın bağları, yalnızca bir yazı ile anlatılmayacak kadar derin. Buna rağmen mimariyi sinemaya dair düşünmeye yöneltecek bir kaç örnek gösterilerek özetlenebilir. Aynı şey sinemada mimari düşünceye yönelmek için de söz konusu.
Cumhuriyet tarihinin en pahalı eviCumhuriyet tarihinin en pahalı eviYeniköy''teki tarihi Erbilgin Yalısı satılıyor. Biçilen fiyat inanılmaz bir rekor: Tam 100 milyon dolar! 3 yabancı firma ve 1 Arap şeyhinin talip olduğu yalı bu fiyata satılırsa, en pahalı gayrimenkul olacak.
En İyi MimariEn İyi MimariGaller Prensi’nin Londra Ulusal Galerisi’ni, “çok sevilen bir arkadaşın yüzünde gaddarca çıkan çıban”a benzeyen bir eklentiyle mahvetmesinin üzerinden 20 yıldan uzun bir süre geçti. Charles ilk çarpışmayı kazanmıştı –tasarım tamamen bozulmuştu- ama savaşı kaybetti.
Çirkin köprünün yıkım kararı postaya takıldıÇirkin köprünün yıkım kararı postaya takıldıİstanbul 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, 500 yıllık Mimar Sinan yapımı Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü’nün siluetini bozduğu gerekçesiyle 1 Şubat’ta inşaatını durdurduğu Mimarsinan Köprülü Kavşağı’nın kaldırılmasına karar verdi.
Karanlığa Karşı SanatKaranlığa Karşı Sanat30 Mart 2007 saat 13:00’da Ortaköy Kültür Merkezi Afife Jale Sahnesi’nde, kültür ve sanatı içine alan sivil toplum kuruluşlarından TOBAV (Devlet Tiyatroları Opera ve Balesi Çalışanları Vakfı), DETİS (Devlet Tiyatrosu Sanatçıları Derneği), TOMEB (Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği)...
Akdamar Müzesi haçsız açıldıAkdamar Müzesi haçsız açıldıVan Gölü’ndeki Akdamar Adasıyla aynı adı taşıyan tarihi Ermeni Ermeni Kilisesi, 1.5 yıl süren restorasyon sonunda Akdamar Kilisesi Anıt Müzesi olarak törenle açıldı.
Ağrı Dağı için Master Planı hazırlandıAğrı Dağı için Master Planı hazırlandıMilli Park ilan edilen Ağrı Dağı için Master Planı hazırlandı. Hazırlanan plan sayesinde artık Ağrı Dağı''nda cazip yatırımlar yapılarak daha fazla dağcı turistin ziyareti bekleniyor.
Acaristanbul''un yıkımı mahkemece durdurulduAcaristanbul''un yıkımı mahkemece durdurulduÖzel orman arazisine yapılan villalara belediyenin yıkım kararı verdiği Acaristanbul için idare mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mahkeme, Acarlar''ın ''telafisi güç zararlara yol açabileceği'' iddialarını karara gerekçe gösterdi.
2007 Pritzker Mimarlık Ödülü''nün Sahibi Richard Rogers2007 Pritzker Mimarlık Ödülü''nün Sahibi Richard RogersMerkez ofisi Londra’da yer alan Richard Rogers Partnership şirketinin sahibi Richard Rogers, 2007 Pritzker Mimarlık Ödülü’ne layık görüldü. Rogers’ın dünyanın en önemli mimarlık ödüllüyle onurlandırılacağı resmi tören 4 Haziran’da Londra’da gerçekleştirilecek. 1619 yılında Inigo Jones tarafından tasarlanan Banqueting House’daki tören sırasında 73 yaşındaki mimara 100.000$ para ödülü ve bronz madalya takdim edilecek. Jüri seçiminin anonsu sırasında, Hyatt Vakfı Başkanı Thomas J. Pritzker, jüri görüşünden alıntı yaparak; İtalya, Floransa doğumlu, önce Londra’daki Architectural Association’da, ardından da Birleşmiş Milletler Yale Üniversitesi’nde mimarlık eğitimi gören Rogers’ın nazik ve içten bir karaktere sahip olduğunu dile getirdi.
Gelecek BaşkentteGelecek BaşkentteAnkara Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde 24 Nisan - 04 Mayıs 2007 tarihleri arasında düzenlenen Gelecek Başkentte sergisi Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin çalışmalarına yer veriyor.
Çırağan’ın saray bölümü yenilendiÇırağan Palace Kempinski’nin halkla ilişkilerini yürüten şirketten yapılan yazılı açıklamada, hikayesi Sultan II. Mahmut ile başlayan, Sultan Abdülmecid tarafından tekrar inşa ettirilen, 1910’da çıkan yangınla tarihe karışan sarayın, yıllar boyunca Osmanlı sultan ve sadrazamlarına ev sahipliği yaptığı hatırlatıldı.
''Ev yerine arsasını satsak inanın daha çok kazanırız''Ant Yapı''nın ortaklarından Mehmet Okay, arsa fiyatlarının çok yükseldiğini belirterek, "Proje geliştirmek yerine arsa biriktirip satsak daha çok kazanacak hale geldik" dedi.
Üçüncü kapışma Yeniköy''de olacakMart ayında 2 büyük arazi ihalesinin yapıldığı İstanbul, 3 Nisan''da yeni bir kapışmaya sahne olacak. Devler, Carlton Oteli arazisi için yarışacak Carlton arazisiyle ilgilenenler arasında Zorlu, Sabancı, Fiba Holding''in olduğu öğrenildi. Fiyat tahminleri ise 150-200 milyon dolar arasında.
Giza piramidinin sırrı 4500 yıl sonra çözüldüFransız mimar nasıl inşa edildiği açıklanamayan Giza piramidinin 4 bin 500 yıllık sırrını çözdüğünü iddia etti. Mimar Jean-Pierre Houdin, 3 boyutlu teknoloji kullanarak yaptığı çalışmaları şöyle özetledi: "Dışarıdaki çerçeveyi belirlemek için bir rampa yaptılar. Daha sonra da, içerden dışarıya doğru piramidi inşa ettiler. Böylece hem işgücünden tasarruf edildi, hem de tek bir taş bile ziyan edilmedi. Sanıldığı gibi 100 bin kişi değil sadece 4 bin kişiyle tamamlandı."
Tarih: 2 Nisan 2007 Kaynak: Sabah
Otoyol işletmesi ve yeni ihale aynı pakette yer almalıTürkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, köprü ve otoyolların özelleştirilmesi ile yeni otoyol yapım ihalelerinin aynı pakette yer alması gerektiğini söyledi. Eren, hükümetin de öneriyi dikkate alarak tartıştığını dile getirdi.
Kent-Yorum: Kapitalizmin dekoru olarak kent"Bir şehri kıskanıyorum, benim böyle neyim var" Haydar Ergülen. Dekor, bir yeri süsleme amacıyla verilen düzen olarak tanımlanmakta.
Küresel ısınmayı önlemenin yollarıBM''in hazırladığı rapor, küresel ısınmanın ne tür tahribatlar oluşuracağını ve ne gibi önlemler alınması gerektiğini bildiriyor.
Plansız projelere boğulurken avangard tasarımlara sarılmak...Büyük kentlerimiz giderek yaşanamaz yerler haline geliyor. İlk akla gelenler, kent içinde bir yerden bir yere gidememe sonucuyla ortaya çıkan "trafik" ya da asıl olarak "ulaşım" sorunu...
''Akdamar Kilisesi, jest değil''Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Efes Pilsen ile Kültür Bakanlığı işbirliği ile yürütülecek, "Doğu Anadolu Turizm Geliştirme Projesi çerçevesinde Çoruh Vadisi turizme hazırlanıyor. Konuyla ilgili toplantıya katılmak üzere İstanbul''a gelen Turizm Bakanı Atilla Koç, önceki gün Akdamar Anıt Müzesi''nin açılışını yaptıklarını belirterek, Dehşet güzel olmuş. Bunları kimseye jest yapmak, bir şeyler ispat etmek için yapmıyoruz. Bu benim ülkemin kültür zenginliği. O kültür zenginliğini dünyayla paylaşıyorum, yaptığım bu" dedi. Bakanlığı''na, ''Zenginliklerin Farkına Varma Bakanlığı'' dediğini anlatan Bakan Koç, kendi döneminde 80 olan kazı sayısını 130''a çıkardıklarını belirterek, halen kazılması ve gün yüzünü çıkarılması gereken 20 bin höyüt ve 3 bin antik kentin bulunduğunu söyledi. Koç, Doğu Anadolu Turizm Geliştirme Projesi''nin hedefinin, kendisinin de hedefi olduğunu anlatarak, herkesi Çoruh Vadisi''ne gezmeye çağırdı. Koç, "Bu vadi eşsiz bir destinasyon olacak" dedi. Efes Bira Grubu Türkiye Bölge Başkanı Semih Maviş de grup olarak ülke turizmi adına daha soluklu ve büyük projelere destek verme kararıyla yeni adımlar atmaya başladıklarını bildirdi. Maviş, projenin mali bütçesi konusunda ise bilgi vermeye yanaşmadı. 2.5 yıl devam edecek olan Çoruh Projesi''nin tüm sponsorluk hizmetlerini Efes Pilsen verecek.
Tarih: 2 Nisan 2007 Kaynak: Sabah
Çalık, Tarlabaşı''nın dönüşümüne 100 milyon dolarlık ilk adımı attıBeyoğlu''ndaki Tarlabaşı semti için en iyi teklifi veren Çalık Holding, toplam 3 bin binayı kapsayan ve 1 milyar dolara malolması öngörülen rehabilitasyon projesinin 278 binalık ilk etabı için 100 milyon dolarlık proje hazırladı. Proje, Anıtlar Kurulu''nun onayını bekliyor.
Alkışlamamız gereken bir tabloVan Gölü''ndeki Akdamar Adası üzerinde bulunan Surp Haç Kilisesi''nin restorasyonu tamamlandı ve kilise, kaderine terk edildikten 92 yıl sonra müze olarak yeniden doğdu.
Derkenar "Sahi, Kültür Sarayı''nı kim yaktı!.."Atatürk Kültür Merkezi''nin yıkımına karşı çıkan sanatçıları eleştirirken AKM''nin 1970''te yandığını anımsatan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç...
İstanbul artık ''yaşanılamaz'' bir kentYapılan araştırmaya göre İstanbul 215 şehir arasında genel yaşam kalitesi yönünden 13 sıra gerileyerek 121’e düştü.
Başkan Kadir Topbaş; “İstanbul’un parasını doğru kullanıyoruz...”Basın mensuplarının iptal edilen tünel yol ihaleleriyle ilgili sorularını cevaplandıran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Tünellerin katılım yollarını şimdi yapmamız gerekmediği için ihaleleri iptal ettik. İstanbul’un parasını doğru ve etkin kullanıyoruz” dedi.
Mozaik müzeleri hep hayal mi kalacak?Bugünlerde hem Gaziantepliler hem Antakyalılar dünyanın ikinci en önemli mozaik müzesinin kendi şehirlerinde bulunduğu iddiasında.
Piramitlerin sırrıFransız mimar Jean-Pierre Houdin, Mısır piramitlerinin binlerce yıl öncesinin teknolojisiyle nasıl inşa edildiğine dair sırrı çözdüğünü açıkladı. Piramitlerin en büyüğü olan "Keops" piramidi üzerinde 8 yıldır çalışan Houdin, yarattığı üçboyutlu bilgisayar modeliyle yüzyıllardır akıllara takılan soruyu yanıtladı. Houdin''in teorisine göre, 4 bin 500 yıl önce inşa edilen ve her biri 2.5 ton olan 3 milyon taş bloktan oluşan piramit, aşamalı olarak kurulan iki rampa sayesinde yapıldı. İlk etapta 43 metrelik bir dış rampa kullanan Mısırlılar, ardından 136 metrelik spiral şekilli bir iç rampayla inşaatı tamamladı. Houdin''in, internette www.3ds.com/khufu adresindeki bilgisayar modeli sayesinde, piramitleri uzaylıların yaptığına dair komplo teorileri de tarihe karıştı.
Tarih: 2 Nisan 2007 Kaynak: Cumhuriyet
''Adem ile Havva''Aantalya, turizm sezonuna umutlu giriyor. Turizmciler, böyle diyorlar. Herkeste umutlu bir bekleyiş var. Berlin ve son olarak Moskova''daki turizm fuarlarından bu izlenimlerle dönmüşler.
Antik tiyatrolarda restorasyonKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, aralarında Aspendos''un da bulunduğu, gösterilere kapatılması yönünde rapor verilen 5 antik tiyatroda restorasyon ve kuvvetlendirme çalışması yapılacağını bildirdi. Restorasyon çalışmalarında kullanılacak vinçin hizmete girdiği Efes Antik Kenti''nde incelemelerde bulunan Koç, Türkiye''de 116 olarak bilinen antik tiyatro sayısının, yaptıkları envanter çalışması sonucunda, toprak altında bilinmeyenler hariç 206 olarak tespit edildiğini kaydetti. Bu eserlerin restorasyonu için TÜRSAB''la anlaşma yaptıklarını belirten Koç, Efes Antik Tiyatrosu''yla beraber Aspendos, Kaş Patara, İznik ve Bergama''da çalışma yürüttüklerini söyledi. Koç, Alsancak''ta Tekel''e ait sigara fabrikasının müzik amaçlı kültür merkezi olarak kullanılmak üzere Arkas Holding''e devredileceğini bildirdi. Koç, daha önce müziğin yanı sıra opera ve tiyatro ünitelerini barındırması planlanan kompleksin sadece müziğe hizmet edecek olması nedeniyle ikinci bir kültür merkezinin Bornova''da yapılacağını söyledi.
Tarih: 2 Nisan 2007 Kaynak: Cumhuriyet
AKP Talibanlığı ve AKMVenedik''in "La Fenice" operası on yıl önce kundaklandı ve yandı. Venedik, görkemli bir şehir... "La Fenice" den başka bir yerde "opera" izlenemez mi?
Teknoloji binalara ''akıl'' kazandırdıGayrimenkul sektöründe artan hareketlilik, alışveriş merkezi, otel ve plazalarda teknoloji kullanımını da giderek artırdı. "Türkiye''de akıllı binalara ilişkin artan bir ilgi var" diyen uluslararası bina teknolojileri üreticisi Honeywell''in Türkiye Bina Çözümleri Müdürü İlkin Özel, yaşanan değişimi şöyle yorumluyor: "Artık söz konusu binalarda yaşayanlar, enerji, bakım ve işletme giderlerini en aza indirirken konfor, güvenlik, verimlilik ve çevre koruma gibi konulardan vazgeçmemeyi öğreniyorlar." Türkiye''nin otomasyon ve akıllı binalarla 1980''lerde tanıştığına dikkat çeken Özel, "Özellikle son yirmi yıldaki teknolojik gelişmelerle sektör çok hızlı bir şekilde ilerledi. Örneğin Polat Tower Residence halihazırda entegre bina yönetim sisteminin kullanıldığı dünyadaki en teknolojik konut binalarından birisidir" diye konuştu. Türkiye''de 1992''den bu yana faaliyette olduklarını söyleyen Özel, tamamen Türk mühendislerinden oluşan kadroları ile Cezayir''den Kazakistan''a, Azerbaycan''dan Japon Denizi''ndeki Sakhalin Adası''na kadar hizmet verdiklerini belirtti.
Tarih: 2 Nisan 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Temelsiz bina göz göre göre çöktüYanındaki arsada harfiyat çalışması yapılan 2 katlı bina herkesin gözü önüde çöktü. Burdur''da meydana gelen olayda, bina boş olduğu için ölen ya da yaralanan olmazken çökme anı kameralar tarafından kaydedildi.
Tarih: 2 Nisan 2007 Kaynak: Zaman
Osmangazi Belediyesi Demirtaş Spor Kulübü''ne modern bina yaptırdıMahallelere yaptığı spor tesisleriyle dikkat çeken Osmangazi Belediyesi, Bursa''nın en eski kulüplerinden biri olan Demirtaş Spor Kulübü''ne modern bir hizmet binası yaptırdı.
Tarih: 2 Nisan 2007 Kaynak: Zaman
Silivri doğalgaz deposu bu ay açılıyorİthal gazla birlikte bölgede üretilen doğalgazın depolanması amacı ile projelendirilen Türkiye''nin ilk ve tek yeraltı doğalgaz depolama tesisi olan İstanbul-Silivri doğalgaz tesisleri hizmete hazır durumda. Silivri açıklarında 1,6 milyar metreküp depolama kapasitesine sahip tesisler, bu ay yapılacak törenle fiilen hizmete alınacak. İthal gazın depolanması amacı ile programa alınan Tuz Gölü yeraltı doğalgaz depolama tesislerinin de önümüzdeki yıllarda tamamlanarak hizmete alınması planlanıyor.
Tarih: 2 Nisan 2007 Kaynak: Zaman
Kimseye ayrıcalık yapılmıyorİmar izinlerini belediyelerin verdiği İngiltere''de hükümetlerim yabancı sermayeyi teşvik edici kararları olsa bile belediyeler bunları uygulamayabiliyorlar.
Kıtalara göre iklim değişikliği karnesi6 Nisan''da tamamlanacak olan rapor, her bir kıtanın iklim değişikliğinden nasıl etkileneceğini açıklıyor. Asya, Avrupa, Afrika susuzluk, Amerika hortumlarla uğraşacak.
Paris gökdelen düşmanıGökdelen kültürünün hiç benimsenmediği Fransa''da, son yıllarda konut sorununun sık sık gündeme gelmesi, Paris''e gerçek karakteristiğini veren orta gelir dilimindeki sınıfların satış ve kira fiyatlarının aşırılığı nedeniyle şehir merkezlerini terk etmek zorunda kalmaları konuyu tekrar tekrar başlıklara taşıyor.
Atina''da katı kurallar varYunanistan''ın iki büyük kenti Atina ve Selanik''te İstanbul ve Ankara''daki gibi gökdelenler dizisi kesinlikle bulunmuyor.
Mısır piramitlerini 4 bin işçi inşa ettiPiramitlerin nasıl inşa edildiğine dair 4 bin 500 yıllık teorilere bir yenisi daha eklendi. Fransız mimarlar yaptıkları 2 yıllık çalışmanın ardından, en büyük piramit Keops''un, içeriden ve sadece 4 bin işçiyle inşa edildiğini ileri sürdü.
Frankfurt''ta Kamusal Denetim ZinciriUzun yıllar Frankfurt''ta yaşayan ve çalışan mimar Hasan Çakır , isteyenin sermaye gücüyle istediği yere istediği binayı dikmesinin mümkün olmadığına dikkat çekti. Frankfurt''un bir "gökdelenlerin konuşlandırma" tasarımı ile "kamusal mekân" tasarımı olduğunu belirten Hasan Çakır, planlama dairesinden belediye meclisine kadar oldukça geniş bir denetim mekanizmasının kentin genel dokusunun altüst edilmesine karşı koruyucu ve geliştirici bir görevi yerine getirdiğini belirtti. Çakır, şunları söyledi: "Örneğin Avrupa Merkez Bankası''na da ev sahipliği eden Frankfurt, son 10 yılda kent merkezi için yeni bir program hazırlıyor. Kamusal alanın yeniden düzenlenmesini hedefleyen bu program üzerinden, bozulduğu düşünülen kentsel mimarinin dokusu elden geçiriliyor. Sonuçta, kentsel ve kamusal alan onarılarak yaşanılır hale getiriliyor. Kamusal alanın tahrip edilmesine karşı bir tepki olan bu tutum, kamusal alanı şenlendirmeyi ve çağdaş yaşama uygun bir biçimde onarımı hedefliyor. Burada elbette gökdelen konuşlandırma ve kamusal mekân tasarımları çerçevesinde bina yapılabilir. Ancak kamunun belirlediği sınırlamalar çerçevesinde kalınır. Sermaye gücünü sınırlayan ve politikacıların istediğini yapmasını engellen bir kamusal denetim zinciri var ki, bu zincir kent halkının temsilcisi olan yerel yöneticilerin her zaman dikkat ettiği bir olanaktır."
Tarih: 2 Nisan 2007 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Osman Çutsay
Grafik tasarım tarihimizin unutulmayan adı: İhap HulusiCumartesi sabahı genellikle sergileri gezerim, açılışın kalabalığından uzak, sakin bir mekánda eserleri görebilirsiniz. Bu cumartesi de Galatasaray’daki Yapı Kredi binasında Türk grafik tasarımında birçok ilke imza atan İhap Hulusi’nin Tasarımcının Bir Genç Sanatçı Olarak Portresi sergisini gezdim.
Küresel ısınma dünyayı değiştirecekBM Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli''nin çalışmaları sonucunda, küresel ısınmanın Avrupa''da, Asya''da ve dünyanın diğer bölgelerinde yol açabileceği sonuçlar belirlendi. Rapora göre, Asya''da birçok ülkede açlık sorunu olacak, Avrupa''da milyonlarca insan yoksunluk içinde yaşayacak.
Tarihî çarşı ve hanlar pazar günleri de açılacakYerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan tarihî Kapalıçarşı, Mısır Çarşısı, Sahaflar Çarşısı ve Mahmutpaşa, 8 Nisan''dan itibaren pazar günleri de açık olacak. Ancak inancı gereği pazar günü çalışmak istemeyen gayrimüslimler ile pazar günü dinlenmek istediğini söyleyen bazı esnaf bu karara karşı çıkıyor.
Küresel ısınmaya karşı bir saatlik karanlıkAvustralya''nın en büyük kenti Sydney''de küresel ısınmaya dikkat çekmek için şehirdeki bütün ışıklar bir saatliğine söndürüldü. Dünya Saati(Earth Hour)isimli ışık söndürme eylemine limandaki ünlü köprü, kentin sembolü olan Opera binası başta olmak üzere 65 bin konut ve 2 bin işyeri destek verdi. Yaklaşık 4 milyon kişinin yaşadığı kentte sadece cadde ışıkları ve bazı ticari liman işletmelerinin ışıkları yanık bırakılırken, halk mum ve fener kullandı. Çevrecilerin düzenlediği eylemin halktan destek almasıyla büyük başarı elde edildiği belirtildi. Avustralya Enerji Bakanlığı, yüzde 5''lik bir enerji tasarrufu beklerken yoğun ilgi sayesinde yüzde 10''luk bir oran yakalandı. Uzmanlar, eylemdeki enerji tasarrufunun 50 bin aracın trafikten çekilmesiyle sağlanacak enerjiyle ya da 200 bin televizyonun bir saat çalışmasını sağlayacak enerjiyle eşdeğerde olduğunu belirttiler. Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF), Sydney''de sera etkisi yapan gazların atmosfere salınmasının azaltılması hedefine destek vermek için düzenlenen eylemi dünyada bir ilk olarak nitelendiriyor.
Tarih: 2 Nisan 2007 Kaynak: Hürriyet
Küresel ısınmaya karşı ne yapmalı?ABD''de yayımlanan Time dergisi, son sayısında küresel ısınmaya karşı alınabilecek önlemlere yer verdi.
Ekosistem bozulduRekor sayıda bilim adamının hazırladığı küresel ısınma raporunda "Yüzlerce canlı türünün eski yayılma alanları değişmiş, ekosistemler bozulmuş durumda" denildi.
Aspendos''ta Restorasyon YapılacakKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, aralarında Aspendos''un da bulunduğu, gösterilere kapatılması yönünde rapor verilen beş antik tiyatroda restorasyon ve kuvvetlendirme çalışması yapılacağını açıkladı.
Güvenli yaşam, siteleri cazip hale getirdiSon yıllarda ekonomide yaşanan istikrara bağlı olarak inşaat sektöründe yaşanan canlılık, hızlı bir konutlaşma hamlesini meydana getirdi.
Cevahir, komşularla alışverişe çıkacak!Cevahir Alışveriş Merkezi''ndeki yüzde 50 hissesini Kuveytlilere satan İbrahim Cevahir, Edirne''de Türkiye, Yunanistan ve Bulgaristan sınırlarının kesiştiği yerde alışveriş merkezi kurmayı planlıyor.
Dubai''ye haberLevent İETT Garajı''nın Dubai Prensi''ne ilk satışı hukuksuz ve usulsüzdü. O yüzden değer tespiti yapıldı, açık artırma usulüyle ihaleye çıkıldı.
TECU Bakır Çatı ve Cephe Kaplamaları Yapı Fuarı’ndaBakır ve bakır alaşımı ürünler konusunda dünya çapında önemli firmalardan biri olan KM EUROPA METAL AG , TECU bakır kaplama ürünleriyle ile bu yıl yine Yapı Fuarı’nda yer alıyor.
Ulaşımda Toplu Taşıma ve Erişilebilirlik Odaklı YaklaşımlarArkitera Mimarlık Merkezi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi (İMP)’nin ortaklaşa düzenlediği “İMP Toplantıları” 29 Mart 2007 Perşembe günü gerçekleştirilen "Ulaşım ve Kent" başlıklı panelle sona erdi.
Sarıyer’de yıkımlar sürüyorSarıyer’de 22 yıl önce yapılan ve İmar Yasasındaki değişiklikle ruhsatsız duruma düşen Uyum Villalarının çevresindeki villaların da yıkım işlemi sürüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Boğaziçi İmar Müdürlüğü ile Zabıta Dairesi Başkanlığı- Zabıta Tedbir ve Zabıta Destek Hizmetleri Müdürlükleri koordinasyonunda, Kilyos yolu üzerindeki villaların yıkımı amacıyla 2 gün önce başlatılan işlemler devam ediyor. İlk gün 57 villanın yıkılmasının ardından yıkım ekipleri, bu villaların çevresindeki Boğaz manzaralı ve boş oldukları belirlenen villaların yıkımına başladı. Çalışmaların dünkü bölümünde, Acarlar’a ait olduğu öne sürülen villaların da aralarında bulunduğu binalar ile Çamtepe Villaları olarak bilinen Fener Yolu Sokaktaki 18 binanın yıkımı gerçekleştiriliyor. 3 günlük çalışma süresi içerisinde 100’e yakın villanın yıkıldığı bildirildi.
Tarih: 30 Mart 2007 Kaynak: Türkiye
Çevre dostu araç köprüden ucuz geçecekUlaştırma Bakanlığı küresel ısınmaya karşı trafikte köklü değişikliklere gidiyor. Çevreye daha az zarar veren araçlar köprü ve otoyol geçişlerinde daha az ücret verecek. Buna göre; öncelikle 35-40 yaşın üzerindeki araçlar, piyasadaki fiyatları karşılığında sahiplerinden satın alınacak. Bunlardan ilki 20 yaşın üzerindeki yaklaşık 250 bin araçın trafikten toplanması olacak... Yetkililer, bu araçları satın almak için gerekli kaynağın ayrıldığını, konuyla ilgili hazırladıkları taslak tebliğe araç sahipleri ve otomobil üreticilerden farklı tepkiler geldiği için biraz daha bekleneceğini belirtiyorlar. Bir diğer çalışma ise emisyon oranları düşük çevre dostu araçlar için yapılıyor. Bu araçlara yeni teşvikler getiren düzenlemeye göre, köprü ve otoyol geçişlerinde çevreye duyarlı üretilmiş araçlardan daha az ücret alınacak. Özellikle şehir içi trafiğinde tehlike oluşturan benzin ve gaz tankerleri gibi tehlikeli madde taşıyan araçlara da sınırlama getiriliyor. Yayımlanacak yönetmelik uyarınca, patlayıcı, anti oksidan, zehirli, parlayıcı ve radyoaktif madde içeren araçlara teknik standartlar konulacak. Karşılamayanlar trafiğe çıkamayacak.
Tarih: 30 Mart 2007 Kaynak: Türkiye
Belediye gökyüzünde!Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, çeşitli alanlarda İstanbul’u havadan da kontrol edip tedbirler almak ve bazı hizmetlerde bulunmak için harekete geçti.
Has Oda onarılıyorYavuz Sultan Selim’in 1517’de Mısır’ı fethinin ardından İstanbul’a getirilen ve Topkapı Sarayı’nda korunan Kutsal Emanetler, sergilendikleri bölümlerde yapılacak yeni düzenlemelerden sonra daha modern şartlarda ziyarete açılacak.
Dubai Towers’ı füze ile vuracaklarŞeyh Maktum’un Levent İETT garajı arazisinde yapacağı Dubai Towers projesinin iptali için Şehir Plancıları’nın açtığı dava reddedildi. Ancak 15. Füze Üs Komutanlığı’ndan izin alınmadığı gerekçesiyle yeni bir dava açıldı.
"Yeni Mimarlık Politikası Hayata Geçiyor"Mimarlar Odası Ankara Şubesi''nin, Nevşehir''in Ürgüp ilçesinde düzenlediği ve "Yeni Mimarlık Politikası Hayata Geçiyor" kampanyasını başlattığı Danışma Kurulu Toplantısı''nın atölye çalışmalarının sonuç bildirgesi açıklandı.
Taşeron Hintli mimarlarŞöyle zor bir cümle: "Artık, bir mimarın, yanında çalıştırdıkları ile hiçbir zaman tanışmayabileceği düşünülemez olmaktan çıkmıştır."
Yine işe yaramayan yağışlarMartın da sona ermesiyle birçok kişinin ümitleri iyice kırılmaya başladı. Kardan bahsediyorum, maalesef yok.
TOKİ otel de yapacakDaha önce konutun yanı sıra hastane, okul, çocuk yuvası, helikopter pisti yapan TOKİ, şimdi de otel yapacak. İlk aşamada, Sinop, Samsun ve Ordu illerinde otel yapılması için ihale gerçekleştirilecek.
İETT Genel Müdür Yardımcısı Acar''dan Suçlama: Levent''teki arazi satışı hileliİstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kadir Topbaş hakkındaki iddiaların ardı arkası kesilmiyor. CHP''nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi''ne ilişkin iddialarının ardından...
17 şehirde kirlilik hedef sınırı aşıldı17 şehirde ocak ayında yapılan ölçümlerde kükürtdioksit "hedef sınır" değeri geçen yıla göre ortalamanın üstünde çıktı.
Kentin sürpriz konuklarıRant uğruna kesilen ağaçlar, yaban yaşamın da dengesini değiştirdi. Doğal yaşam alanları kaybolan hayvanlar, Antalyalıların karşısına sürpriz yerlerde çıkmaya başladı.
Villalar yıkıldı, gecekondu apartmanlar ne olacak?İsatanbul Sarıyer’deki "Uyum Villaları" hakkında verilen yıkım kararı en sonunda uygulandı.
Pendik''e İleri Teknoloji Parkı için özel yasaPendik''te Sabiha Gökçen Havaalanı ile birlikte yapılması planlanan ileri teknoloji parkı kurma projesi, bu kez kentsel dönüşümle birlikte canlandırılıyor. ''Pendik Kentsel Dönüşüm ve İleri Teknoloji Parkı Projesi Kanunu Tasarısı'' TBMM Başkanlığı''na sunuldu. Kentsel dönüşüm ve ileri teknoloji parkı olarak belirlenen alan içindeki her türlü arsa ve arazilerle bunlar üzerinde bulunan bütün yapıların iyileştirilmesi, tasfiyesi, yenilenmesi, bölgede konut, ticaret, sanayi, rekreasyon alanları kurulması için proje geliştirilmesi, imar ve kamulaştırma işlemleri bu kanun tasarısına göre yapılacak. Park alanında kalan Hazine arazileri ve taşınmazları, ücretsiz olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi''ne devredilecek. Hazine arazilerinin bir kısmı da konut yapımı için yine bedelsiz olarak Büyükşehir Belediyesi''ne verilecek.
Tarih: 30 Mart 2007 Kaynak: Radikal
Belediye ''bitti'' diyor, 7 yıldır bitmiyorGaziosmanpaşa, Karayolları mahallesinde yapımına 7 yıl önce başlanan, müteahhit firma Yenice İnşaat hakkında açılan yolsuzluk soruşturması nedeniyle 2002 yılında yapımına ara verilen devlet hastanesi bir türlü bitirilemiyor. Gaziosmanpaşa Belediyesi internet sitesinde hastanenin kaba inşaatının tamamlandığını ve yapımına tekrar başlandığını duyuruyor. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü''nün internet sitesindeki verilere göre ise 7 blok ve 9 kattan oluşacak 300 yataklı hastanenin bugüne dek ancak yüzde 31''i tamamlanabildi. Gaziosmanpaşa Halk İnisiyatifi sözcüsü Kadir Özkan , hastane inşaatına 2002 yılından beri bir çivi bile çakılmadığını belirterek "Geçen ay Sağlık Bakanı Recep Akdağ gelip hastane inşaatını denetledi. Ama değişen bir gelişme olmadı. İnşaatın özel hastane yapılması için devredileceği veya çocuk esirgeme yurdu yapılacağı iddiaları var. Biz hastanemizin bir an önce bitirilmesini istiyoruz" dedi.
Tarih: 30 Mart 2007 Kaynak: Cumhuriyet
En büyük güneş enerjisi santralıDünyanın en büyük güneş enerjisi santralı Portekiz''de açıldı. Başkent Lizbon''un 200 km. güneydoğusundaki Serpa''da kurulan 11 megavat gücündeki santral 61 milyon avroya (yaklaşık 113.5 milyon YTL) mal oldu. Portekiz ve ABD''li enerji şirketlerinin ortaklaşa yaptığı santral, Avrupa''nın en çok güneş ışığı alan yerlerinden biri olan Serpa''da 8 bin eve hizmet verecek ve 30 bin ton sera gazının yayılmasını engelleyecek. Haziran 2006''da yapımına başlanan santralda kısmi üretim ocak ayında başlamıştı. Enerji ihtiyacının büyük kısmını ithal eden Portekiz, son zamanlarda güneş ve rüzgâr enerjisi üretimine yaptığı yatırımlarla 750 bin evin ihtiyacını karşılamaya başladı.
Tarih: 30 Mart 2007 Kaynak: Radikal
AKM ve bellek silicileriAKM yıkılsın mı, yıkılmasın mı tartışmasında konuyu bir soruya indirgeyebiliriz: "İstanbul gerçek bir kent midir, yoksa bir çadırkent midir?"
Zeytinburnu''nda 4 katlı bina boşaltıldıZeytinburnu''nda içerisinden sesler geldiği iddia edilen bir bina, yıkılma tehlikesine karşı boşaltıldı. Binanın etrafı güvenlik şeridi ile çevrildi. İtfaiye ve ambulans ekipleri de olay yerine geldi. Zeytinburnu Beştelsiz Mahallesi Bağiçi Sokak''ta bulunan 4 katlı apartmanda oturan bina sakinleri, sesler duyunca durumu itfaiyeye ve polise haber verdi. Olay yerine gelen polis ekipleri, binanın yıkılma ihtimaline karşı, apartmanda oturan yaklaşık 40 kişiyi dışarı çıkarttı. Binanın yanındaki Karaman apartmanı da güvenlik gerekçesiyle boşaltıldı.
Tarih: 30 Mart 2007 Kaynak: Zaman
Tünel ve yol ihaleleri iptal edildiİstanbul Büyükşehir Belediyesi, geçen hafta yapılan 5 karayolu tüneli ihalesinin iptal edildiğini ve yeniden ihaleye çıkılacağını bildirdi. İBB''den yapılan açıklamada, 22 Mart''ta yapılan 5 karayolu tüneli ihalesinin dün akşam geç saatlerde iptal edildiği vurgulandı. İhale kapsamında, tünellerle birlikte kavşak ve bağlantı yolları yapımının da bulunduğunu, bunun maliyetleri çok yükselttiğini kaydeden yetkililer, "Aciliyet arz eden tünel yollar ile onun kadar acil olmayan bağlantı ve yan yolların ayrı ayrı ihale edilmesine karar verildi" dediler. Yetkililer yeniden ihaleye çıkılacağını söylediler. Toplam 436 milyon YTL''ye ihale edilen karayolu tünelleri ve kazanan firmalar şunlardı: Fulya-Levazım arası: Limak inşaat-Kolin inşaat ortak girişimi. Eyüp Silahtarağa Caddesi-Gaziosmanpaşa Caddesi arası: Ahmet Aydeniz A.Ş.+Tinsa İnşaat ortak girişimi. Sarıyer-Çayırbaşı arası: Öztaş İnşaat. Dolmabahçe-Fulya arası: Limak-Kolin ortak girişimi. Levazım-Akatlar arası: Limak+Kolin ortak girişimi.
Tarih: 30 Mart 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Mehmet Demirkaya
Tarlabaşı birleşerek kurtulacakTarihi evleri bakımsızlıktan dökülen Tarlabaşı''na ''birleşme'' çözümü. Proje kapsamında semtteki küçük evler 5''erli ve 10''arlı gruplar halinde birleştirilip tek blok haline getirilecek.
Ilısu için Hasankeyf şartlı onay çıktıAlmanya Büyükelçiliği, Hasankeyf''i sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali''nin Almanya ayağı için gerekli dışsatım kredisi teminatının 24 Mart''ta Almanya Federal Hükümeti''nce onaylandığını bildirdi.
Kazakistan''da çevre önlemiKazakistan, Hazar Denizi sahilinde petrol ve gaz üretim alanlarında faaliyetlerini 1 Nisan ile 15 Temmuz arasında durduracak.
Osman bu neÖnce Karadenizliler yazdı Alman Yeşiller Partisi Eş Başkanı Claudia Roth''a, "Sürmene Çamburnu''nu çöplük yapıyorlar" diye. O da, "Lütfen yapmayın" diye Erdoğan''a mektup gönderdi. Mektubu görünce şaşıran Erdoğan da, Çevre Bakanı Pepe''ye sordu: "Osman bu ne?"
Takvim
<<Nisan 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.