Haberler

2 Nisan 2009, Perşembe

Yeni İşiniz: Yeni Bir İş BulmakYeni İşiniz: Yeni Bir İş BulmakYakın zamana kadar, iş ilanları talebin arzı aştığı bir piyasa oluşturuyordu ve düzgün bir portfolyosu olan her mimar ya da tasarımcı iyi bir iş bulabiliyordu. Fakat, Jack Kelly & Partners''ın müdürü Billy Clark''ın, Architectural Record''da yayınlanan işsiz mimarlar için stratejiler hakkındaki bir makalede söylediği gibi, "Sorun siz değilsiniz, piyasa". Günümüzün iş piyasasında, eleman arayan bazı firmalar var, ancak onları bulmak beceri ve çaba istiyor. Ne yazık ki, kimsenin sizin için iş bulacağı yok, dolayısıyla artık yeni işinizin "yeni bir iş bulmak" olduğunu kabul etmelisiniz. Haberin Devamı
Tisnado: "Projelerimiz, Karışımlardan Oluşuyor"Tisnado: "Projelerimiz, Karışımlardan Oluşuyor"1973 yılında Paris''te kurulan ve dünya genelinde önemli çalışmalara imza atan Architecture Studio''nun ortaklarından Rodo Tisnado, UNICERA Fuarı kapsamında İstanbul''daydı.
Mimarlar Paris''in Yeni Tasarımı ile İlgili Planlarını Ortaya KoydularMimarlar Paris''in Yeni Tasarımı ile İlgili Planlarını Ortaya KoydularNicholas Sarkozy''nin yeni "Büyük Paris" vizyonuna yanıt olarak ortaya konan projeler, New York''daki Central Park''ın örnek alındığı bir yeşil alan kullanımı ve şehir merkezinikapsamına alan otoyol sistemi gibi öneriler içeriyor.
RMJM 60 Çalışanını İşten ÇıkardıRMJM 60 Çalışanını İşten ÇıkardıKüresel dev RMJM, 2008 yılı vergi öncesi karını ikiye katladığını açıklamasının hemen ardından Avrupa ofislerindeki 60 çalışanını işten çıkardığını söyledi. Geçtiğimiz sene İngiltere''nin en büyük 100 listesinde 15. sırada yer alan Edinburghlu ofisin bütün dünyadaki onbinlerce çalışanı gönüllü olarak %10''luk kesintiye razı olmuşlardı. Durumu Yönetim Kurulu Başkanı Peter Morrison, "RMJM, resesyonun negatif etkilerinden korunmak için çalışan sayısını düşürmek zorundaydı. Acınacak bir durum fakat kesinlikle kaçınılmaz," şeklinde açıkladı.
Tarih: 2 Nisan 2009 Kaynak: Architects'' Journal Yazan: Richard Waite Çeviren: Emine Merdim Yılmaz
Bebek''teki tarihi yetimhane, milyon dolarlık rezidansa dönüştüBebek''teki tarihi yetimhane, milyon dolarlık rezidansa dönüştü160 yıllık geçmişe sahip eski Fransız Yetimhanesi''nin, orijinaline sadık kalınarak tamamen yenilenen binalarında hayata geçecek Bebeköy Residence projesi, 2010 yılında İstanbul''un Kültür Başkenti olması ile Ağahan Ödülüne aday olacak.
Topkapı Sarayı doğalgaza geçiyorTopkapı Sarayı doğalgaza geçiyorOsmanlı sultanlarının ısıtmakta zorlandığı Topkapı Sarayı Müzesi, 531 yıl sonra doğalgaza geçiyor. Önümüzdeki kış çalışır hale getirilmesi planlanan sistemin altyapısı tamamlanmak üzere.
Çevresiyle dost binalar, enerji ve suda yüzde 50 tasarruf sağlıyorÇevresiyle dost binalar, enerji ve suda yüzde 50 tasarruf sağlıyorTürkiye''de de yavaş yavaş örnekleri görülmeye başlayan ''yeşil binalar'' olarak adlandırılan çevre dostu binalar, enerji ve su kullanımında yüzde 50''lere varan oranda tasarruf sağlıyor.
Proje Günlüğü 1: Haydar Aliyev Kültür MerkeziProje Günlüğü 1: Haydar Aliyev Kültür MerkeziGelecekte mimari ne boyutlara ulaşır bilinmez ama tasarımları ile hayallerdeki geleceği yaratan, başka bir zaman diliminde yaşayan mimarlardan biridir "Zaha Hadid". Eserleri ya günümüz teknolojisinin el verdiği ölçüde hayata geçirilebiliyor ya da gerçekleşemiyor. Bu nedenle Azerbeycan''ın başkenti Bakü''de halen inşaat halinde olan "Haydar Aliyev Kültür Merkezi Projesi" tamamlandığında çağın en önemli projelerinden biri olacak.
SOM En Yaratıcı Mimarlık Şirketi SeçildiSOM En Yaratıcı Mimarlık Şirketi SeçildiABD''de yayınlanan Fast Company dergisinin mart sayısında Mustafa Kemal Abadan''ın ortağı olduğu Skidmore, Owings & Merrill (SOM), "Dünyanın En Yaratıcı 50 Şirketi" arasında 32. sırada yer aldı.
Pırlantalı muslukla su tasarrufuPırlantalı muslukla su tasarrufuElginkan Topluluğu, yüzde 65 oranında su tasarrufu sağlayan pırlantalı, kişiye özel muslukları haziran ayında pazara sunacak. Elginkan Topluluğu, geliştirdiği akıllı armatürle yüzde 65’e varan su tasarrufu sağlarken, kişiye özel fotoğraflı, pırlantalı çeşme yapıyor. Elginkan Topluluğu Genel Müdürü Hakan Günderen, haziranda pazara sunacakları ve banyoları kişiselleştiren armatür serileriyle, alışılagelmiş musluk anlayışını değiştireceklerini söyledi. Primemix’in suyun istenilen sıcaklığa gelene kadar boşa harcanmasını önlediğini belirten Günderen, “İstediğiniz derece ve debiyi ayarladığınızda bu musluğun beynine yazılıyor ve her açışınızda bu sıcaklıkta su geliyor” dedi. Normal musluklarda suyun istenilen sıcaklığa gelmesini beklerken, dakikada 6 litre suyun boşa harcandığını anlatan Günderen, bu ürünün sağladığı tasarruf nedeniyle kendisini 6 ayda amorti ettiğini açıkladı.
Tarih: 1 Nisan 2009
YÜTAŞ Yeni Ürünlerini I-Deco''da TanıttıYÜTAŞ Yeni Ürünlerini I-Deco''da TanıttıI-Deco İstanbul Dekorasyon, Mobilya ve Tasarım Fuarı, bu yıl ikinci kez CNR Expo''da yurtdışından ve yurtiçinden tüketiciler, iç mimarlar, dekoratörler ve tasarımları ağırladı. Her fuarda yenilikleriyle ürün yelpazesini genişleten YÜTAŞ, yeni ürünlerini de sunduğu standı ile ilgi çekti. Türkiye temsilciliğini yaptığı Amerikan Kohler Vitrifiye, Armatür, Spa ve Hidromasaj Sistemleri, İsveç Bolon Vinyl Dokuma Yer Kaplamaları, İspanyol Noken Armatür, Vitrifiye ve Banyo Dolapları ve ithal duvar kağıtlarını fuar ziyaretçilerine tanıtan YÜTAŞ ayrıca, Aqua-Step, GRANORTE, NEXTFLOOR, Panespol ve Polystyl''den oluşan 5 farklı markasına da fuarda yer verdi.
Tarih: 31 Mart 2009
‘Mimarlık küçük projelerden doğar''‘Mimarlık küçük projelerden doğar''Doğayla bütünleşen yapıların mimarı Kengo Kuma ‘Büyük ölçekli projelerde, kapitalist düzenin sizi yuttuğunu fark ediyorsunuz. Ben doğal olandan, insani ölçeklerde tasarım yapmaktan keyif alan bir mimarım'' diyor.
Nice Yıllara Eyfel!Nice Yıllara Eyfel!31 Mart 1889 tarihinde açılan Gustave Eiffel''in firması tarafından, Fransız Devrimi''nin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde inşa edilen ve bugün dünyanın en çok ziyaretçi çeken noktalarından biri olan Eyfel Kulesi 120. yaşını kutluyor. Fransız Devrimi''nin yüzüncü yıl kutlamaları anısına Dünya Fuarı (EXPO) için yapılan Paris''deki demir kulesi olarak adlandırılan kule, aynı zamanda Fransa''nın da sembolü. Son yüzyılın en büyük turizm cazibelerinden biri olan Eyfel Kulesi, yılda ortalama 6,5 milyon turist çekiyor. 2002 yılında toplam ziyaretçi sayısı 200 milyona ulaşmış olan kulenin tasarımında uyluk kemiğinden esinlenildiği söyleniyor.
İstanbul isyanıİstanbul, ayrı bir siyasi merkez olmaya doğru mu gidiyor? Önceki gün NTV stüdyosunda ağırladığımız 3 partiden 3 konuk bana bu soruyu sordurdu.
Büyükçekmece CHP''li Akgün''ünBüyükçekmece Belediye Başkanlığı seçimini CHP''li aday Hasan Akgün''ün kazandığı kesinleşti.
İstanbul''un yeni ilçelerindeki projeleri, mercek altına aldıkYerel seçimlerle, İstanbul''a sekiz yeni ilçe daha eklendi. Beylikdüzü, Arnavutköy, Başakşehir, Ataşehir, Sultangazi, Sancaktepe, Çekmeköy ve Esenyurt, yeni ilçe olarak ilk belediye başkanlarına kavuştu.
Büyükşehir''den Türkiye''nin ilk ‘hidrojen yakıt pili'' uygulaması...Türkiye''nin ilk pratik uygulaması olan ve İDO''nun Yenikapı Merkez Binası''na kurulan temiz enerji teknolojisi sayesinde, elektrik kesintilerinde hidrojen ile çalışan yakıt pilli kesintisiz güç kaynağı anında devreye giriyor.
Dozer dikkat, bu evde insan var!İstanbul suriçinin en eski yerleşimlerinden Sulukule, 2005 yılından bugüne Türkiye''nin gündemine yerleşen "kentsel yenileme" olgusunun en çok konuşulan ismi oldu.
Antalya artık ondan sorulacakAntalya''da Büyükşehir Belediye Başkanlığını AKP''li Menderes Türel''in elinden alan Prof. Dr. Mustafa Akaydın, işe belediyenin mali tablolarını inceleyerek başlayacağını söyledi.
Toplumcu belediye istiyoruzTMMOB Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu, yerel seçimlerle "Toplumcu politikalara yönelik bir bekleyişin bulunduğu konusunda tüm partilere bir mesaj verildiğini" bildirdi.
CHP''de değişim sinyaliSeçimi değerlendiren Baykal, hükümete ömür biçti. Yeni bir dönemin açıldığını söyleyen Baykal, kendisi için de dersler çıkardı: "Artık yeni sorumluluklara, yeni görevlere hazırlanmalıyız," dedi.
Lüks konutta satışlar arttıHarçların binde 15''ten binde 5''e düşürülmesi, satışda da Katma Değer Vergisi''nin yüzde 18''den yüzde 8''e çekilmesi, piyasayı hareketlendirdi.
KİPTAŞ ''acil satışı'' yine ertelendiMaltepe''deki otel arsası ihalesini ilginin düşük olması nedeniyle uzatmak zorunda kalan KİPTAŞ''ın eli yine boş kaldı. İhale uzatma formülü tutmayan KİPTAŞ arsanın satışını bu kez belirsiz bir tarihe erteledi.
1+1''lerin yıldızı parladı!Global kriz nedeniyle kredi imkanlarının daralması, oturum ya da yatırım amaçlı konut almak isteyenleri küçük metrekareli, stüdyo ve 1+1 tipi dairelere yöneltti.
İngiltere''de emlak piyasası canlanıyorİngiltere''de konut kredisi onayları şubat ayında son 9 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu gelişme konut piyasında alınan ilk pozitif sinyal oldu.
Tarihî eserler değişen kanunla ihya olduKaynak yetersizliği yüzünden harabe görüntüsünden kurtulamayan tarihî eserler, 2004''ün Haziran ayında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu''nda yapılan düzenlemeyle ihya edildi.
Zamana direnen Selçuklu abidesi Alaeddin CamiiUzun yıllar Selçuklu Devleti''ne başkentlik yapan Konya''da o dönemim izlerini taşıyan en önemli eserlerden biri Alaeddin Camii. Bizans ve klasik döneme ait 41 taş mermer sütunu ile dikkat çeken Alaeddin Camii, minberindeki ahşap işlemeciliğinin en güzel örneğini oluşturuyor.
Şehri 5 yıl bu isimler yönetecekİstanbul''un çiçeği burnunda başkanlarının kimliklerine bakıldığında, değişik mesleklere mensup isimlerin ilçeleri yöneteceği görülüyor. 39 ilçede seçilen başkanlar, futbolculuktan öğretmenliğe, mühendislikten avukatlığa kadar 19 ayrı mesleğe sahip.
Elginkan Topluluğu, Kartal ve Maltepe''de kentsel dönüşüm projesine başlıyorE.C.A.''nın sahibi Elginkan Topluluğu, Kartal ve Maltepe''de 76 dönüm arazi üzerinde konut ve iş merkezi yapacak. İnşaatı 2010''da başlayacak projeden Elginkan, en az 600 milyon dolar ciro hedefliyor.
Küresel ısınma sınırları bozarKüresel ısınma nedeniyle Alpler’deki buzulların erimesi, İtalya ile İsviçre’yi, aralarındaki sınır çizgilerini yeniden belirlemeye itiyor. KÜRESEL ısınma nedeniyle Alpler’deki buzulların erimesi, İtalya ile İsviçre’yi, aralarındaki sınır çizgilerini yeniden belirlemeye itiyor. İsviçre Federal Topografi Enstitüsü tarafından yapılan açıklamaya göre, buzulların erimesi yüzünden iki ülke arasındaki sınırın şekli değişti ve yeniden çizilmesi gerekiyor.İsviçreli yetkililer, yeni sınırın bazı yerlerde birkaç metre kadar İtalya’dan, bazı yerlerde ise İsviçre’den içeri girdiğini, bir yerde ise 100 metreye ulaştığını belirtiyor.
Tarih: 1 Nisan 2009 Kaynak: Evrensel
Çok bilenler çok yanılır!Yerel seçimlerin sonuçlanması ile birlikte başta mali sektör olmak üzere iş çevrelerinin lobi faaliyeti iyice yoğunlaştı; gerçek gündeme, ekonomideki sorunların gereğini yapmaya yoğunlaşalım.
Seçimden çıkan derslerSeçim konusunda iki gün geç yazıyor olmanın en önemli sıkıntısı meslektaşlarımızın yazılabilecek her şeyi çoktan dile getirmiş olmalarıdır.
Yeni hat son bir ayda 4 milyon kişiyi taşıdıMetrobüsü Anadolu Yakası''na taşıyan Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme etabının faaliyete geçtiği 3 Mart''tan bu yana İETT''nin kazancı da 3.5 milyon TL arttı.
Maliye Bakanlığı''ndan arazi satışıMaliye Bakanlığı, Antalya''nın ilçelerindeki 21 parça atıl durumdaki hazine arazisini ekonomiye kazandırılmaları amacıyla satışa çıkardı.
"Kentinizin kaderini değiştirin"REC Türkiye, Sürdürülebilir Kentler Birliği (ICLEI) tarafından geliştirilen İklim Dostu Kentler Kampanyasını Türkiye''de hem iklim dostu hem de yaşanabilir kentlerin yaygınlaşması amacıyla yürütmeye başladı.
İklim değişikliği artık kendini hissettirecek Afet İşleri Genel Müdürlüğünün hazırladığı "Afet Bilgileri Envanteri"nde iklim değişikliğinin etkilerine de yer verildi. Buna göre, iklim değişiklikleri önümüzdeki yıllarda kendini hissettirecek, sıcaklık artışları 2 ile 4 dereceyi bulacak.
Mimarlar Odası: TOKİ Konut Yarışması İptal EdilmeliTMMOB Mimarlar Odası, bugün yaptığı bir basın açıklamasıyla, TOKİ''nin İstanbul Kayabaşı Bölgesi için düzenlediği Konut Tasarımı Mimari Fikir Proje Yarışması''nın iptal edilmesi gerektiğini belirtti.
Yapma TOKİ24 Mart 2009 tarihli "Yeni Şafak" gazetesinde okuduğum bir habere göre TOKİ "İspanya Modeli" diye bilinen ve sahilde oluşturulacak mini kentler kurmak istiyormuş. Bu sebeple başvurduğu Maliye''den istediği arazilerin hiçbirini alamamış. Dolayısıyla proje hayata geçirilememiş.
Takvim
<<Nisan 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.