Haberler

2 Mayıs 2006, Salı

Empire State Binası 75. Yaşını KutluyorEmpire State Binası 75. Yaşını Kutluyor1 Mayıs 1931 yılında açılan Empire State Binası bu sene 75. yaşını kutluyor. Ekonomik sıkıntının yaşandığı bir dönemde Walter Chrysler (Chrysler) ile John Jakob Raskob (General Motors) arasındaki en yüksek binayı kim inşa edecek yarışmasının sonucunda, New York ve ABD tarihi için çok önemli olan Empire State Binası’nın inşasına 17 Mart 1930 yılında başlandı. Haberin Devamı
Malezya’nın yaşayan ruhu: PetronasMalezya’nın yaşayan ruhu: PetronasMalezya’nın dini, kültürel ve tarihsel geçmişini yansıtan Petronas, metal ve cam mimarisiyle, gündüz güneşi, gece de ışığı yansıtması nedeniyle, “Malezya’nın hem gündüz hem gece yaşayan ruhu” olarak kabul ediliyor.
Gehry Los Angeles Kent Merkezi Tasarımını AçıkladıGehry Los Angeles Kent Merkezi Tasarımını AçıkladıLos Angeles gibi dağınık ve yaygın bir kentsel dokuya sahip kentte tüm etkinliklerin odak noktasını oluşturacak bir kent merkezi yaratmak kolay bir iş değildir. Frank Gehry ve tasarım ekibi bu zorluğu kabul ederek Grand Avenue’da LA yeni merkezini yaratmayı planlıyorlar.
Dubai''ye 31 otelli dev kompleksDubai''ye 31 otelli dev kompleksDubai''de dünyanın en büyük otel kompleksi kuruluyor. Her biri farklı temaya sahip otellerden oluşan 27 milyar dolarlık proje kapsamında, 10 kilometre uzunluğundaki bir arazi boyunca yan yana 31 lüks otel inşa edilecek.
İMP''nin Yarışma Projeleri Türk Mimarlar Tarafından TartışıldıİMP''nin Yarışma Projeleri Türk Mimarlar Tarafından TartışıldıİMP tarafından Türkiye dışından yabancı altı mimara hazırlatılan Kartal ve Küçükçekmece Kentsel Dönüşüm projeleri 30 Nisan 2006 tarihinde Bilgi Üniversitesi’nde düzenlenen toplantıda ayrı ayrı iki kısımda tartışıldı ve yarışmaya katılan projelerin neleri kapsadığı gündeme getirildi. Bu iki sanayi bölgesinin bu kadar konutlaşmış bir alanda kalmalarının rasyonel olmadığı için çöküntü alanı olmaya yatkın yerler olduklarına, dolayısıyla bu bölgelerin konutlaştırılmaya çalışıldığına ve gelecekte bu yerleşimlerin ulaşımın dağılacağı transfer noktaları olacağına dikkat çekildi.
Bütün koylar elden gidiyorBütün koylar elden gidiyorEge ve Akdeniz''deki koyların imara açılması acı bir tablo yarattı. 41 koyu kaybettik. Geriye kalanlar için de tehlike çanları çalıyor. İşte son durum...
Alsop Hapse GiriyorAlsop Hapse GiriyorSMC Alsop’un patronu Will Alsop, gözlerden uzaktaki son projesini açığa çıkartarak kullanıcıların gerçekten hapishaneyi ele geçirdiğini kanıtladı. Bir cezaevi için tasarımlar..
Metropoliten’de yaprak dökümüİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ın, 21. yüzyılın İstanbul''unu planlama hedefiyle kurduğu Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi''nde, yaprak dökümü başladı.
Martı GYO için SPK''dan izin çıktıMarmaris Martı Otel İşletmeleri’nin yüzde 94 hisseye sahip olduğu Akdeniz Martı Turizm ve Yatırım A.Ş.’nin Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na (GYO) dönüştürülmesi amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) yapılan başvuru kabul edildi. Martı Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı''nın kayıtlı sermaye tavanı 75 milyon YTL, sermayesi ise 25 milyon YTL olacak. TSKB Gayrimenkul Değerlendirme Şirketi tarafından Ekim 2005 tarihinde yapılan değerlendirme çalışmalarına göre, Akdeniz Martı Turizm ve Yatırım bünyesindeki duran varlıklarının piyasa değeri 119 milyon 700 bin YTL seviyesinde bulunuyor.
Tarih: 2 Mayıs 2006 Kaynak: Referans
Tarihi sur çıktı, kazı durduİstanbul arkeolojisine ışık tutan ve yok olduğu sanılan Konstantin Surları''nda tahribat başladı.
Dünyanın en büyük oteli Dubai''de yapılacakDubai senede 10 milyon turist çekmeyi hedefliyor. Bawadi projesi 27 milyar dolara malolacak. Son dönemde turizm alanında yaptığı yatırımlarla adından bolca söz ettiren Dubai boş durmuyor.
Gayrimenkul devleri İstanbul''da buluşuyorBu yıl altıncısı düzenlenecek olan Gayrimenkul Zirvesi bugün İstanbul''da başlayacak. Swissotel''de gerçekleştirilecek ve dünyanın önde gelen gayrimenkul şirketlerinin CEO''larının katılacağı toplantı yarın sona erecek.
Sulukule''de tahliye eylülde başlıyorFatih Sulukule''deki evlerin tahliyesine eylülde başlanıyor. Yıkılacak olan mahalleye Toplu Konut İdaresi iki katlı konutlar yapacak.
İlk Dijital MüzemizKayseri’ye girdiğinizde, “Şehri gezmeye Kadir Has Kent ve Mimar Sinan Müzesi’nden başlayın” uyarılarıyla karşılaşırsınız. Şehirde yaşayan insanlar için aynı zamanda park, eğlence ve ‘kaçış’ yeri haline gelen müzeyi bu kadar önemli kılan birçok özelliği, ancak gezdikten sonra fark edersiniz.
Kral dairesi bir dönümTurizmde yeni hedef müşteriyi baştan çıkarmak. Adam&Eve''de duvarlar tavana kadar aynalı, 2 kişilik banyo küveti salonun tam ortasında. Yüzme havuzlu Kral dairesi dünya starları için.
İstanbul''un yeni gözdesi ''Gümüşyaka''İstanbul''un yeni hazırlanan "Çevre Düzeni Planı" kapsamında, kentin en batı ucunda bulunan Gümüşyaka beldesi, yeni çekim alanı haline gelecek.
Gayrimenkul Zirvesi Başlıyor6. Gayrimenkul Zirvesi bugün İstanbul’da başlıyor. Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nden (GYODER) yapılan açıklamaya göre, GYODER tarafından düzenlenen gayrimenkul zirvelerinin altıncısı, 2-3 Mayıs (bugün ve yarın) tarihlerinde Swissotel’de gerçekleştirilecek. Gayrimenkul dünyasının değişen yüzünün ele alınacağı ve Türk gayrimenkul sektörünün mevcut durumunun değerlendirileceği “6. Gayrimenkul Zirvesi”nde dünyanın önde gelen gayrimenkul şirketlerinin üst yöneticileri (CEO) konuşmacı olarak yer alacak. Zirvede, sektörün bugünkü durumu ve ortak problemleri detaylarıyla ele alınarak, geleceğe dönük beklentiler dile getirilecek ve çözüm önerileri değerlendirilecek. Zirve, GYODER Başkanı Haluk Sur, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar, İş Bankası Genel Müdürü ve Bankalar Birliği Başkanı Ersin Özince ve Toplu Konut İdaresi Başkanı Erdoğan Bayraktar’ın açılış konuşmalarıyla başlayacak. 2 gün sürecek zirve boyunca toplam 8 oturum yapılacak. Zirvenin ikinci gününde “Gayrimenkul Sektörü Araştırma Raporu” da açıklanacak.
Tarih: 2 Mayıs 2006 Kaynak: Türkiye
Facia kapıdaBakırköy''deki 6 binanın beton kalitesinin Konya''da çöken Zümrüt Apartmanı''ndan bile daha kötü olduğu belirlendi. Vatandaşlar ise her an çökebilecek binalardan çıkmak istemiyor.
Afete Maruz Bölgede Yıkımİstanbul Büyükşehir Belediyesi, Avcılar’da afete maruz kalan bölgede bulunan ve güvenli olmayan yapıları tespit ederek yıkımlarla vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlıyor.
Marmaray''da tüpler Eylül''de batırılacak2010''da hizmete girdiğinde dünyanın en derin batırma tüneli olacak Marmaray''da 2 gemi tüplerin yerleştirileceği boğaz zeminini hazırlıyor.
“İstanbul Çevre Düzeni Planı” Açıklandıİstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan “İstanbul Çevre Düzeni Planı”nı Başkan Topbaş kamuoyuna açıklandı. Topbaş; “Planla kentin gelişme eğilimlerini ve ekolojik dengeleri birlikte yorumladık. Ancak bu nihai bir plan değil. Planı web sitemizde yayınlayarak bütün kamuoyunun görüşlerini alacağız” dedi.
Nükleer santrallere hayırAKP hükümeti, nükleer maceradan bir an önce vazgeçerek, insan ve doğaya duyarlı temiz enerji kaynaklarına yönelmeli.
Vakıflardan 1111 Abide Eser AçılışıVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilen 1111 vakıf abide eseri, 6 Mayıs Cumartesi günü eşzamanlı törenlerle açılacak. Bakıma muhtaç haldeki vakıflara ait eski eserleri onararak yeniden ayağa kaldırmaya çalışan Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce 1998-2002 yılları arasında 46 eser onarıldı. Restore edilen eser sayısı 2003’te 192, 2004’te 400, 2005’te 519’a ulaştı. Eserlerin tümünün açılışı dolayısıyla 7 bölgede eşzamanlı açılış törenleri gerçekleştirilecek. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce onarılan Akdeniz Bölgesi’ndeki eserleri temsilen Adana’da açılacak Yağ Camii’nin kurdelesini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kesmesi planlanıyor.
Tarih: 2 Mayıs 2006 Kaynak: Hürriyet
Allianoi''nin kaderiTrakya Üniversitesi Arkeoloji Bölümü''nden Yrd. Doç. Dr Ahmet Yaraş, yapımı sürdürülen Yortanlı Barajı''nın suları altında kalacak Allianoi antik kenti için, " Tarihte öyle bir yer düşünün ki, su için kurulmuş olsun ve su yüzünden yok olmak zorunda kalsın" diyor.
MED-ENEC Pilot Proje Yarışması BaşlıyorGüney ve doğu Akdeniz ülkelerinden pilot projelere yönelik yarışma Nisan 2006 sonunda başlıyor. Pilot proje yarışması , inşaat sektöründe enerji verimliliğini hedefleyen ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen MED-ENEC projesinin bir faaliyeti.
Kent güvenliği ve ekonominin verimiİş çevresindeki değişmeleri anlatırken diyoruz ki, faktör koşulları, talep koşulları, karşılıklı-bağımlılık ilişkileri ve rekabet sistemi her geçen gün farklılaşıyor. İnsanın çıplak gücüyle yapamadığını, aklını kullanarak bulduğu yöntem ve araçlarla yapabilmesi olan ''teknolojilerin'' kullanımı, üretim ilişkilerini köklü biçimde değiştiriyor; bu bağlamda ''güvenlik'' kavramının içerik ve kapsamını da değişiyor.
İstanbul Avrupa Kültür BaşkentiAvrupa Birliği ülkeleri temsilcilerinden oluşan bir kurul, İstanbul''un 2010 yılında Avrupa''nın Kültür Başkentleri arasında yer alması için konseye öneride bulunmuş. Aynı yıl kültür başkenti ilan edilecekler arasında Macaristan''ın Peçö kenti ile Almanya''nın Essen ve Görlitz kentleri de var.
Yalıtımda başarı ödülleri sahiplerine verildiYalıtım Sektörü Başarı Ödülleri, Yıldız Teknik Üniversitesi''nin Hisarüstü Tesisleri''nde düzenlenen gecede sahiplerini buldu. "Bursa ve Kayseri Fabrikaları ile Sincan Styropor AŞ; Hüseyin Bilmaç/Eczacıbaşı Koramic Yapı Kimyasalları Genel Müdürü; VitraTherm Arkitekt ve VitraTherm Norm Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemi; Sikalastic 445/Poliüretan Esaslı Sürme Su Yalıtım Malzemesi; Montapaneel SDS/İç Yüzeyler İçin Esnek Ayak Darbe Sesi Yalıtım Levhası; DuPont Unitherm/Çelik, Ahşap Yapılar ve Kablolar İçin Yangın Koruma Kaplaması; Eryaman 8. ve 9. Etap''ta 1100 Konuta Isı ve Su Yalıtım Uygulaması (Eryaman-Ankara)/Şener İnşaat Mad. Turizm ve San. Ltd. Şti."ye ödüllerini İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş, İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Akdoğan, İMSAD''ın bir önceki dönem başkanı Galip Sayıl, Sektörel Yayıncılar Derneği (SEYAD) Başkanı İsmail Şen, Yalıtım Dergisi Yayın Yönetmeni Sadık Özkan ve Prof. Dr. Doğan Özgür sundular.
Tarih: 1 Mayıs 2006 Kaynak: Dünya
Simpaş, 2006''yı 1.5 milyar dolarlık projeyle kapatacakSimpaş, 2006''yı, "Projeler Yılı" ilan etti. 32 yıldır inşaat sektöründe faaliyet gösteren Simpaş, bu yıl Bursa''da yatırım tutarı 1 milyar dolar olan 10 bin konutluk ''Ottomonors Projesi''nin temelini atmaya hazırlanıyor.
Kira artışı önlenemiyor yasa da kiracı aleyhineTürkiye Kiracılar Derneği Başkanı Ali Ülvi Büyüknohutçu, Türk Borçlar Kanunu içerisinde yer alan ve TBMM Adalet Komisyonu''nda görüşülmeyi bekleyen Kira Yasa Tasarısı''nın son halinin yine kiracıyı mağdur ettiğini belirterek, "Türk Borçlar Yasası içerisinde yer alan bir kira yasası olması yanlıştır. Çünkü barınmak bir borç değildir" dedi.
Avrupalı gayrimenkul devi Aerium Türkiye''de dev alımlar için düğmeye bastıAvrupa''da yaklaşık 5 milyar dolarlık ticari gayrimenkulü elinde bulunduran Londra merkezli yatırım grubu Aerium Finance, Carrefoursa''ya ait altı gayrimenkulü 330 milyon YTL''ye satın alarak Türkiye''ye adım attı.
Hazır evlere yabancı ilgisi üretici firma sayısını artırdıKısa sürede inşa edilen ve depreme dayanıklılığı ile dikkat çeken ''hazır ev''lere olan talep giderek artıyor. Türkiye''de ev almak isteyen yabancıların da tercihini hazır evlerden yana kullanması üzerine sayısı artan üretici firmalar Türkiye''nin dört bir yanında bayilik vermek için harekete geçti.
Şehirlerimizi kaçak yapılardan kurtaralımBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, çağdaş kentler kurmak istediklerini belirterek, "Kaçak yapılardan, gecekondulardan şehirlerimizi kurtaralım istiyoruz'''' diye konuştu. Başbakan Erdoğan, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Çerkezköy Kapaklı''da yaptırılan 1160 konutluk Yıldızkent Konutları''nın ve 24 derslikli ilköğretim okulunun teslim törenine katıldı. Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, 12 ayda teslim edecekleri konutları, doğalgaz bağlantısının zamanında yapılmaması nedeniyle 4 aylık bir gecikmeyle 16 ayda teslim edebildiklerini, bugün 1160 konutu her şeyi tamamlanmış olarak hak sahiplerine teslim edeceklerini belirtti. Düşük gelirlileri ev sahibi yapmak istediklerini belirten Erdoğan, "Ben de banyosu olmayan, 2 odalı bir konutun içinde doğdum, büyüdüm. Oradan gelen bir insan olarak istiyorum ki benim halkım, vatandaşım aynı sıkıntıyı yaşamasın" dedi.
Tarih: 1 Mayıs 2006 Kaynak: Sabah
Danimarkalı yazlık için geldi İstanbul''da ''özel'' ev yapıyorDanimarka''nın en büyük gayrimenkul geliştirme şirketi olan Keops, 20 milyon dolar yatırımla Çekmeköy''de akıllı konut projesi başlattı.
Dinçkök, Akmerkez''e iki kardeş getiriyorDinçkök, Akmerkez''e iki kardeş getiriyorCirosunu 3 yılda 1 milyar dolar artırmayı amaçlayan Akkök Grubu ortaklık yapısının korunması halinde Akmerkez''in ikinci ve üçüncü versiyonunu inşa edecek.
İstanbul için ‘Erguvan’ Vakti Başladıİstanbul’da 2. Lale Devri sona ererken, yerini mor salkımlı erguvanlar alıyor. İstanbul’u 22 türde 3 milyon laleyle süsleyen Büyükşehir Belediyesi, 2 yıl içinde 30 bin erguvan ağacı dikerek şiirlere, şarkılara, resimlere konu olan “Erguvan Vakti”ni geri getiriyor.
Tüzmen Müteahhitler için Katar’a GidiyorDevlet Bakanı Kürşad Tüzmen, bugün Katar’a gidecek. Çoğunluğunu müteahhitlerin oluşturduğu 70 kişilik heyetle ziyarette bulunacak olan Tüzmen, Katar’ın özellikle Türk müteahhitlik sektörü açısından büyük önem taşıdığını belirterek, bu ülkede yapılacak alt ve üst yapı yatırımlarından Türk müteahhitlerinin daha fazla pay alması ve Katarlı yatırımcıların Türkiye’ye gelmesi konularının ele alınacağını ifade etti.
Raylı sistem sabah ve akşam trafiğine yetişemiyorİstanbul’da ulaşım sorunun yegane çözümü olarak gösterilen raylı sistemlerde son yıllarda hızla artan bir yolcu talebi yaşanıyor. Özellikle Kabataş-Zeytinburnu cadde tramvayı ile Aksaray-Havalimanı hafif metro hattında ‘pik saatler’ olarak tabir edilen sabah ve akşam saatlerinde büyük yoğunluk yaşanıyor. Yolcular 45 dakikayı bulan sefer süresinde ‘balık istifi’ denilen bir şekilde ayakta seyahat ediyor. Kabataş’tan çıkan tramvay Sirkeci istasyonunda doluyor; gerideki istasyonlarda bekleyen yolcular ise boş gelecek tramvayı beklemek zorunda kalıyor. İstanbullular, Büyükşehir Belediyesi’nin en azından pik saatlerde 5 dakikada bir olan sefer sayısının artırılmasını istiyor.
Tarih: 1 Mayıs 2006 Kaynak: Zaman Yazan: Ali Kuş
Anadolu, Tarihine Sahip ÇıkmıyorKültürel varlıkların korunması için 1970 UNESCO Sözleşmesi, Avrupa Arkeolojik Mirasın Korunması Sözleşmesi gibi uluslararası anlaşmalara rağmen, “kültür varlıkları yerinde güzeldir” anlayışından uzak birçok ülke, Anadolu topraklarından çıkarılan tarihi eserleri iade etmemek için direnirken, bu tarihi eserlerin Türkiye''ye geri getirilmesi için mücadeleler de sürdürülüyor.
Haydarpaşa''yı ''kurtarma'' kararıHükümetin özelleştirme programında ''''7 gökdelenli rant alanı'''' olarak pazarlanması gündeme gelen Haydarpaşa alanı ''''kentsel ve tarihi sit'''' olarak koruma altına alınıyor.
Tarihi Bulgur Palas Turistik Tesis Olacakİtalyan mimar Giulio Mongeri’nin 1912’de inşasına başladığı Bulgur Palas, yeniden hayata dönüyor. Osmanlı Bankası arşivinin saklandığı, daha sonra bankayla birlikte Garanti Bankası’na geçen kagir bina, Fatih Belediyesi tarafından restore edilecek.
Köprü ve yoldan 76.9 milyon YTLİstanbul Boğaziçi köprüleriyle paralı otoyollar para basmaya devam ediyor. Karayolları Genel Müdürlüğü''nün 2006 Mart sonu verilerine göre, İstanbul Boğaziçi köprüleriyle işletmedeki altı paralı güzergâhtan üç ayda geçiş yapan araçlardan toplam 76 milyon 912 bin 17 YTL gelir elde edildi. Söz konusu süre içerisinde köprü ve otoyollardan geçiş yapan araç sayısı ise 57 milyon 202 bin 516 olarak gerçekleşti. Mart ayının sonu itibarıyla İstanbul Boğaziçi köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet köprülerinden 30 milyon 353 bin 260 araç çift yönlü geçiş yaparak gişelere 33 milyon 301 bin 437 YTL gelir bıraktı. Aynı süre içinde paralı otoyolları kullanan 26 milyon 849 bin 276 araçtan ise 43 milyon 610 bin 580 YTL gelir elde edildi. En son 1 Temmuz 2004 tarihinde geçiş ücretlerine zam yapılan Boğaziçi köprüleri ile paralı otoyolların bu yılki toplam gelirinin 400 milyon YTL''ye ulaşması bekleniyor. Boğaziçi ve paralı otoyollardan geçen yıl toplam 305 milyon YTL gelir elde edilmişti.
Tarih: 1 Mayıs 2006 Kaynak: Radikal
Morsalkımlı İstanbul...Arnavutköy''ün arka sokaklarını dolaştık birlikte. Morsalkımlara, göğe yükselen erguvanlara baktık. Bir morsalkım koparıp vermek istedim, ''Dalında kalsın'' dedi.
Mavi Kule satılacakTürkiye Denizcilik İşletmeleri (TDİ) İzmir Karşıyaka''daki ünlü Mavi Kule Apartmanı''nda bulunan 44 dükkandan oluşan 3 katlı çarşıyı, restoran katını ve 2 apartman dairesini satışa çıkardı. İhale kapalı zarf içerisinde teklif almak ve sonrasında görüşmeler yapmak suretiyle pazarlık usulü ile 30 Mayıs''ta gerçekleştirilecek. İhalenin tahmini bedeli ve geçici teminatı açıklanmadı.
Tarih: 30 Nisan 2006 Kaynak: Milliyet
Cevahir''in satışı ertelendiTürkiye''nin en büyük alışveriş merkezi Cevahir''in satışı, sahibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Cevahir Holding anlaşamadığı için dava sürecinin bitimine kadar ertelendi.
Egeports''a ikinci iptal Danıştay''danÖzelleştirilen Kuşadası Limanı''nı alan Egeports''a kötü haber çıktı. Liman içerisine yaptığı 56 işyeri ile ilgili Aydın 1''inci İdare Mahkemesi''nin verdiği ruhsat iptalinden sonra, Danıştay 6''ncı Dairesi de Kuşadası Kruvaziyer Liman ilave ve revizyon uygulama imar plan notlarını iptal etti.
Galataport''tan sonra Egeport da iptal olduAydın''ın Kuşadası İlçe Belediye Meclisi üyesi Ahmet Altunsoy, Danıştay 6. Dairesinin, Kuşadası Kruvaziyer Limanı''nın ilave ve revizyon yatırımıyla ilgili imar planını iptal ettiğini bildirdi.
Bursa''nın Çelik Palas''ı da satılıyorÇelik Palas Oteli Bursa''nın simgelerinden biridir. Engin Yenal''ın "Bir Masaldı Bursa" (YKB Yayını 1996) isimli kitabında Çelik Palas''ın hikâyesi anlatılır.
Haydarpaşa için 10 bin imzaHaydarpaşa-Harem arasına yapılması planlanan ''''Dünya Ticaret Merkezi ve Kruvaziyer Limanı'''' projesine karşı toplanan yaklaşık 10 bin imza, TCDD Genel Müdürlüğü''ne gönderildi. Haydarpaşa Dayanışma Platformu üyesi bir grup Haydarpaşa Postanesi önünde bir araya gelerek projeyi protesto etti. Grup adına yapılan açıklamada, projenin, kentsel dönüşüm adı altında İstanbul''un talan edilmesi anlamına geldiği belirtildi. Grup açıklamanın ardından Haydarpaşa Postanesi''ne giderek 10 bin imzalı dilekçeyi TCDD Genel Müdürlüğü''ne yolladı.
Tarih: 30 Nisan 2006 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Atakan Adalı
Danıştay’dan Ofer’e ikinci iptal kararıDanıştay 6. Dairesi, Kuşadası Kruvaziyer Limanı''nın ilave ve revizyon yatırımıyla ilgili imar planını durdurdu.
Lara Plajı LİMAK''taAntalya Kemerağzı Muratpaşa Beldesi Lara Plajı bölgesinde yer alan parsel, Kültür Turizm Bakanlığı tarafından 10 milyon 550 YTL ile LİMAK İnşaat Sanayi ve TAŞ''ye verildi. LİMAK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sezai Bacaksız, Antalyalıların korktuğu gibi, çevreye zarar veren hiçbir şey yapmayacaklarını savundu.
Tarih: 30 Nisan 2006 Kaynak: Cumhuriyet
‘İstanbul trafiği, Marmaray’a kadar pansuman çözümlerle idare edilecek’Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul’un ulaşım sorununda nihai çözüm olan Marmaray Projesi’nin orta ve uzun vadede gerçekleşeceğini, bu arada bazı idari tedbirlerle kentin trafiğini rahatlatmaya çalışacaklarını söyledi.
İstanbul çok değişecekBoğaziçi Köprüsü ışıklandırılacak, Çamlıca''ya kuş gözlem parkı yapılacak... Tüm bu projeleri ise Turizm Atölyesi gerçekleştirecek.
Antalya Lara Temalı Park ihalesini Limak İnşaat kazandıAntalya Büyükşehir Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında tartışma yaratan ve içinde Disneyland kurulması amacıyla tahsise çıkarılan Lara Temalı Park ihalesini 10 milyon 550 bin YTL''lik en yüksek teklifle Limak İnşaat A.Ş. aldı.
Bodrum’da ‘kirlilik’ tartışmasıTürkiye’nin turizm merkezlerinden biri olan Bodrum’un koylarında son günlerde yaşanan kirlilik tartışma konusu oldu. Bodrumlular, kirlilikten adalardaki Yunanlılar ve yerli balık üretim tesislerini sorumlu tutuyor.
Çıkmaz sokak uygarlığımızKentlerimizdeki ''''kimliksiz'''' leşmenin temel nedeni, 55 yıldır süren ''''muhafazakâr-liberalizm'''' in sürekli yükselen ''''imar rantı'''' düşkünlüğü...
''Şehir hatları'' ''modern''e fark attı''Şehir Hatları Vapurları''nın gelecek yüzyıldaki görünümü belirleyecek ''İstanbul Vapurunu Seçiyor'' anketinde, mevcut şehir hatları vapurlarını temsil eden model yüzde 40 oy oranıyla, modern vapuru geride bıraktı. İlk gün İstanbulluların oylarıyla klasik modellere fark atan ''modern vapur'' temsilcisi model 8 ise yüzde 31''de kaldı. Dört gün önce başlayan seçimde dün saat 19.00 itibarıyla 173 bin 679 oy kullanıldı. Ankara, Antalya, Bursa gibi Anadolu şehirlerinin de seçime katılmaya başladığı görüldü. Türklerin yoğun olarak yaşadığı Almanya ve Fransa ile İtalya''dan da oylamaya yoğun ilgi var. www.ido.com.tr ve www.ibb.gov.tr adresli internet sitelerinde iki ay sürecek oylama, dünden itibaren İstanbul''un iskele, alışveriş merkezi gibi 51 farklı noktasında kurulan sandıklarda kullanılan oylarla da ''referanduma'' dönüştü. İstanbul''un ilk vapurları olan ''Balta Burun'' isimli ahşap kaplamalı klasik vapurları temsil eden model1 ve model2''nin oylarının toplamıysa yüzde 15''te kaldı.
Tarih: 29 Nisan 2006 Kaynak: Radikal
Takvim
<<Mayıs 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.