Haberler

2 Nisan 2006, Pazar

İMP Yarışmasıyla İlgili İstanbul Serbest Mimarlar Derneği Başkanı Cafer Bozkurt’un AçıklamasıİMP Yarışmasıyla İlgili İstanbul Serbest Mimarlar Derneği Başkanı Cafer Bozkurt’un Açıklamasıİstanbul Belediyesi Metropolitan Planlama Dairesi tarafından 6 adet yabancı mimarın İstanbul’da proje yapmaları için davet edilmeleri ile ilgili tartışmalar sürüyor. Yarışmada mimarların sunumu dün gerçekleşti. sonuçlar ise 1 Nisan Cumartesi günü açıklanıyor. Öncesinde İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İSMD) başkanı Cafer Bozkurt’un dernek olarak bu süreçte yaşadıklarını anlattığı açıklamasını yayınlıyoruz. Haberin Devamı
1500 yıllık tarihin üstü otel olacak1500 yıllık tarihin üstü otel olacakSultanahmet''teki Four Seasons Otel''in ek olarak yaptıracağı otel odaları, 6. yüzyılda kurulan tarihi Bizans Sarayı''nın kalıntıları üzerinde yükselecek. Ancak Türkiye''de ilk kez uygulanacak bir projeyle 50 odalı ek binalar, arkeolojik zemine değil 4 metrelik çelik direklerin üzerine iki ve üç katlı olarak inşa edilecek.
Dünya Mimarları ‘İstanbul’ Projelerini SunuyorDünya Mimarları ‘İstanbul’ Projelerini SunuyorDünyaca ünlü 6 mimar, “Kartal Sanayi Bölgesi Merkezi İş Alanları (MİA) Planlaması” ile “Küçükçekmece Sahili İç-Dış Kumsal Rekreasyon Alanları Planlaması”na yönelik hazırladıkları projelerini Uluslararası Değerlendirme Kurulu’na sunmaya başladı.
Foster''dan Dikey Bir Şehir ProjesiFoster''dan Dikey Bir Şehir ProjesiMoskova Belediye Başkanı, Thames Bank’ın İngiliz mimarı Lord Foster tarafından tasarlanacak, 600 metre yüksekliğinde bir kule inşa edilmesini onayladı. Gökdelen 2010 yılında tamamlandığında Avrupa’nın en yüksek binası olacak. Belediye Başkanı Yuri Luzhkov, geçen hafta Moskova’da Foster’la görüşmesinden sonra, 118 katlı Moskova Şehri Kulesi’nin planını onayladı.
Bernard Tschumi’nin Manhattan’daki Yeni Binası “Blue Tower”Bernard Tschumi’nin Manhattan’daki Yeni Binası “Blue Tower”“Amerika’nın Kapısı”, “Manhattan’ın Gettosu” olarak adlandırılan Aşağı Manhattan Doğu Bölgesi, dünyanın her tarafından ülkeye göç edenlerin ilk yerleşim uğrak noktasıydı.
Pendik''te sahipsiz binalar yıkılıyorPendik''te sahipsiz binalar yıkılıyorPendik Belediye Başkanlığı''na bağlı ekipler ilçe genelinde madde bağımlılarının barındığı sahipsiz binaların yıkımına başladı. Tespit edilen 100 binadan 20''si yıkılırken diğerlerinin de yıkımı devam ediyor. Yıkımın, ''Beyaz Masa'' birimine gelen çok sayıda gelen şikayet üzerine, İmar Kanunu''nun 39 ve 40. maddeleri gereğince gerçekleştirildiği belirtildi. Pendik Belediyesi''nden yapılan açıklamada boş binalarla yaşayan sokak çocuklarının topluma kazandırılması amacıyla Tuzla''da Büyükşehir Belediyesi''ne ait Sokak Çocuklarını Meslek Edindirme Merkezi''ne yönlendirildiği kaydedildi.
Tarih: 31 Mart 2006 Kaynak: Sabah Yazan: Yalçın Bel
‘İstanbul bitmiş değil, kurtarılabilir’Bağdat doğumlu dünyaca ünlü mimar Zaha Hadid, İstanbul’un mimari açıdan “bitmiş” olduğuna inanmadığını, aksine gelişmeye ve ilerlemeye açık büyük bir potansiyel içerdiğini söyledi.
18. Uluslararası Yapı ve Yaşam Kongresi Gerçekleştirildi18. Uluslararası Yapı ve Yaşam Kongresi, Mimarlar Odası Bursa Şubesi tarafından 23 - 25 Mart 2006 tarihleri arasında fuar organizasyonu ile birlikte Bursa''da gerçekleştirildi.
Kartal ve Küçükçekmece değişiyorİstanbul Kartal Sanayi Bölgesi Merkezi İş Alanları (MİA) Planlaması ile Küçükçekmece Sahili İç-Dış Kumsal Rekreasyon Alanları Planlaması''na yönelik projeler hazırlayan dünyaca ünlü 6 mimar, projelerini Uluslararası Değerlendirme Kurulu''na sundu.
Sidney Operası''nın hırdavatçısı Hafele Türkiye''de büyüyecekAvustralya''daki kabuk şeklinde mimarisi ile dikkat çeken Sidney Operası''nın açılıp kapanmasını sağlayan hırdavat donanımlarını üreten Alman şirket Hafele Türkiye''de hedef büyüttü.
Kentsel Dönüşüm Yasası''nı bekliyoruz İstanbul''un vizyonunu güçlendireceğizDünyaca ünlü altı mimarın hazırladığı Kartal Sanayi Bölgesi ve Küçükçekmece kumsal rekreasyon alanlarının planlanması için hazırlanan projeler seçici kurula sunuldu. Sonuçlar bugün açıklanacak.
Dünya mimarlarının İstanbul’uKartal Sanayi Bölgesi Merkezi İş Alanları (MİA) Planlaması ile Küçükçekmece Sahili İç-Dış Kumsal Rekreasyon Alanları Planlaması’na yönelik projeler hazırlayan dünyaca ünlü 6 mimar, projelerini Uluslararası Değerlendirme Kurulu’na sunuyor.
Kıyılardaki tahsisler tartışılıyorKıyılarla ilgili kanun taslağı turizm merkezlerinde tartışma konusu oldu. Koylarda başlatılan tahsislere tepki gösteren pek çok sivil toplum örgütü karşı kampanyalar başlattı.
Mega projeler: ''Üç İstanbul''a altı usta mimarİstanbul''un yükü üç merkeze dağılıyor. Eski merkez Eminönü-Taksim''e doğuda Kartal, batıda K. Çekmece eklendi. Dünyaca ünlü altı mimar, iki yeni merkez için görkemli projeler hazırladı.
Çanakkale’ye Kolin İmzasıKolin İnşaat’ın bir yılda tamamladığı ve her sene boğazdan geçecek 50 bin gemiye hizmet verebilecek Çanakkale Kepez Limanı hizmete girdi. Dünyanın sayılı tam hizmet limanlarından birisi haline gelen Kepez Limanı, bölgenin sanayi ve turizminin gelişmesine de büyük katkı sağlayacak. Yapımı 14 milyon dolara malolan liman, Kolin İnşaat tarafından yap-işlet-devret modeliyle 29 yıl boyunca işletilecek.
Tarih: 31 Mart 2006 Kaynak: Türkiye
Kaleiçi Müzesi Yerli Turist BekliyorSuna-İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Enstitüsü Kaleiçi Müzesi, Antalya’nın tek özel müzesi. Kültür varlığı olarak tescil edilerek korumaya alınan iki binadan oluşuyor. 1993- 95 yılları arasında restore edilip, 1996’da müzeye dönüştürüldü. Müzeyi sadece 2005 yılında 10 bin kişi ziyaret etti. Ziyaretçilerin yüzde 70’ini, başta Almanlar olmak üzere yabancı turistler oluşturuyor. Oysa yerli turistin de ilgisini çekecek, başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz eserleri burada bulabilirsiniz.
Sultanahmet’teki Yeraltı ŞehriMeşhur bir şehir efsanesi vardır. İstanbul için anlatılır. Denir ki: "Sultanahmet’te bir dehliz varmış. İçine girermişsin ve Büyükada’da Aya Yorgi Manastırı’na kadar gidermişsin..." Kuşkusuz bu söylenti çok abartılı. Çünkü, söz konusu tünel, Marmaray projesinin uzunluğunun dört-beş katını aşmakta ve Roma-Bizans dönemi teknolojisiyle yapılması imkansız görünmekte. Ama İstanbul’un altında, toplamda o mesafeyi aşabilecek uzunlukta ayrı ayrı tüneller var. Bu tüneller; galeriler, yapı toplulukları, mabetler, su yolları, gizli geçitlere açılır.
Belediyeye ''Yık-Yap'' yetkisiKentsel Dönüşüm Yasa Tasarısı ile 10 bölgede 500 bin bina yıkılacak. Büyükşehir belediyelerine resen kamulaştırma yetkisi verilecek.
Beton kıyılar, hayalet otellerYeni bir kıyı yasasının yapılmakta olduğu haberleri tepkilere yol açıyor. Bu yasayla AKP''nin kıyıları betonlaşmaya ve yağmaya daha da açık hale getireceğinden korkuluyor.
Avusturyalı''lardan Efes''e 1.5 trilyonİzmir''in Selçuk İlçesi''ndeki Efes Antik Kenti''nde bu yıl kazılara 1.5 milyon YTL (1.5 trilyon lira) harcanağı belirtildi. Çalışmaları yürüten heyetin başkanı Prof. Dr. Friedrich Krinzinger, paranın Avusturya hükümeti ve sponsorlar tarafından karşılanacağını söyledi.
Tarih: 31 Mart 2006 Kaynak: Milliyet
Ünlü mimarlardan İstanbul''a 2 projeKartal''da iş, Küçükçekmece''de ise rekreasyon alanları planlanmasına yönelik projeler hazırlayan dünyaca ünlü 6 mimar, projelerini Uluslararası Değerlendirme Kurulu''na sundu. Tepebaşı''ndaki Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi''nde düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kartal Alt Merkez ve Kartal-Pendik Kıyı Kesimi Kentsel Dönüşüm Projesi ile 100 bin insanın iş sahibi olacağını söyledi. Küçükçekmece-Avcılar İç Dış Kumsal Alanı Kentsel Tasarım Projesi ile de yeni bir turizm destinasyon alanı kazandıracaklarını dile getiren Topbaş, her iki alan için de 3''er mimarın proje sunduğunu ve seçilecek ikisinin ayata geçirileceğini kaydetti.
Tarih: 31 Mart 2006 Kaynak: Sabah Yazan: Serdar Canıpek
Türkan Sabancı ve Kızları Tarabya Oteli’ne TalipEmekli Sandığı mülkiyetindeki Büyük Tarabya Oteli’ne teklif veren 9 yatırımcı arasında merhum işadamı Sakıp Sabancı’nın eşi ve kızları da yer aldı. Türkan Sabancı ile kızları Dilek ve Sevil Sabancı, isimlerinin baş harflerini taşıyan TDSS Gayrimenkul şirketiyle tekliflerini sundu. Türkiye’nin üçüncü 5 yıldızlı oteli olan Tarabya’nın yeni sahibi 4 Nisan’da belli olacak.
Tapuyu Alamadılar Mahalleyi SatıyorlarÜmraniye Yeni Çamlıca Mahallesi''ne 1972 yılında gelen bir grup vatandaş parasını ödeyip hisseli tapusunu aldıkları arsalarına evlerini yaptı. Dört yıl sonra Osmanlı döneminden kalan tapular bulunduğunu söyleyen ve aralarından işadamı Hasan Zühtü Şenyuva''nın da bulunduğu 28 kişi, hak sahibi olduğunu iddia etti. İncelemede tapuda hata sonucu tapulu arazinin satıldığı ortaya çıktı.
Takvim
<<Nisan 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.