Haberler

2 Haziran 2006, Cuma

“Beyoğlu, Nereye?” Fikir Projeleri Yarışması ve Charrette Sonuçlandı“Beyoğlu, Nereye?” Fikir Projeleri Yarışması ve Charrette Sonuçlandı“Beyoğlu, Nereye?” Fikir Projeleri Yarışması ve Charrette sonuçları, 1 Haziran’da Societa Operaia Italiana binasında gerçekleşen ödül töreni ile açıklandı. Ayşegül Akgül, Ayten Başdemir ve Didem Yavuz’un üç eşdeğer ödüle layık görüldüğü yarışmada, charrette çalışmasına katılan tüm yarışmacılar, yarışmayı düzenleyen Demirören firması tarafından interrail bileti ile ödüllendirildiler. Yarışmacıların İstiklal Caddesi’ne odaklanarak 2057 yılında Beyoğlu için geliştirmiş oldukları senaryolar, ödül töreninin gerçekleştiği binanın, 1. kattaki salonunda sergileniyorlar. Haberin Devamı
TOKİ arsaları davalık çıktıTOKİ arsaları davalık çıktıManisa''da belediye ile Toplu Konut İdaresi''nin ortaklaşa yaptığı binaların inşaat ruhsatı için, mahkeme durdurma kararı vermiş
Metropolistanbul Yayında!Metropolistanbul Yayında!İstanbul metropolünün dinamiklerini konu edinen ve bağımsız bir bilgi paylaşım ağı olma iddiası ile yayına başlayan Metropolistanbul, bu dinamikler üzerine üretilen yazılı, sözlü ve görsel tüm ürünleri sanal bir platformda bir araya getirmeyi amaçlamakta.
Kentler ve Yaşam Kalitesi: Bir Dünya Forumundan Geriye KalanlarKentler ve Yaşam Kalitesi: Bir Dünya Forumundan Geriye KalanlarMercer Danışmanlık şirketinın yürüttüğü “Dünya Ölçeğinde Yaşam Kalitesi” araştırmasında 350 kentin arasından ikincilikle sıyrılan Cenevre 18-20 Mayıs 2006 tarihleri arasında “Kentler ve Yaşam Kalitesi: Küresel Zorluklar, Yerel Çözümler” başlıklı foruma ev sahipliği yaptı.
Çimento üreticileri ile müteahhit kavgası...Çimento üreticileri ile müteahhit kavgası...Müeahhitler, çimentodaki zamma tepki göstermiş, konuyu bakanlığa şikayet etmişti. Çimentocular ise müteahhitleri suçluyor: Bizim yaptığımız zam yüzde 8. Konut yapanlar ise yüzde 56.9 zam yaptı
Katrina Felaketin Ardından New Orleans’ta İlk ProjeKatrina Felaketin Ardından New Orleans’ta İlk ProjeNew Orleans’ta Katrina Felaketi’nin ardından ilk büyük ölçekli tasarım projesi Pritzker ödüllü mimar Thom Mayne ve Santa Monica ofisi Morphosis tarafından yapılacak.
Kanyon Alışveriş Merkezi Projesi Arkitera Proje Bölümü’ndeKanyon Alışveriş Merkezi Projesi Arkitera Proje Bölümü’ndeBeşiktaş, Şişli ve Levent’in kesiştiği İstanbul’un önemli merkezi noktalarından birinde inşa edilen ve Avrupa’nın en büyük inşaat projelerinden biri olan Kanyon Alışveriş Merkezi 30 Mayıs 2006 tarihinde açıldı. Eczacıbaşı’nın 56 yıl önce kurduğu ilk ilaç fabrikasının yerine inşa edilen alışveriş merkezinin 250 bin m2’lik inşaat alanı bulunuyor. Proje için 2001 yılında yerli ve yabancı beş farklı grubun davet edildiği uluslararası bir yarışma düzenlenmişti. Tabanlıoğlu, Arup ve Jerde Partnership’in oluşturduğu konsorsiyum bu yarışmayı kazanmıştı. Kanyon Alışveriş Merkezi Projesi’ni incelemek ve hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayın.
Tarih: 2 Haziran 2006
Mortgage artık hayal mi olduMortgage artık hayal mi olduYetkililerin "1 Haziran''da başlar" diye umut verdiği sistem, yasa bir türlü çıkmayıp faizler de tırmanınca başka bahara kaldı....
Maliyet artışı inşaat sektörünü tehdit ediyorMaliyet artışı inşaat sektörünü tehdit ediyorİnşaat sektörü, son 3 yılda gösterdiği rekor büyümeyle ekonominin lokomotifi haline geldi. Geçtiğimiz sene 1,3 milyon konut satıldı.
Paulo Mendes da Rocha: “Dünya Artık Yapılan Hatalardan Ders Almak Zorunda”Paulo Mendes da Rocha: “Dünya Artık Yapılan Hatalardan Ders Almak Zorunda”Arkitera Mimarlık Merkezi’nin düzenlediği ARKIMEET Konferansları’nın 16.’sı, 31 Mayıs Çarşamba akşamı 2006 yılı Pritzker Ödülü’nün sahibi Paulo Mendes da Rocha’nın katılımı ile gerçekleşti. Siemens’in sponsorluğunda gerçekleşen konferansta, mimar, konuşmasına başlamadan önce sırasıyla, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili, Siemens Satış Direktörü Haluk Çelebioğlu ve Arkitera Mimarlık Merkezi Kurucularından Ömer Yılmaz, mimarlık ve gelecekte gerçekleşmesi planlanan yeni projeler hakkında bilgi verdiler.
Türkiye Finans Katılım Bankası Dış Cephelerini Meridyen Yapı’ya Emanet EttiTürkiye Finans Katılım Bankası Dış Cephelerini Meridyen Yapı’ya Emanet EttiTürkiye Finans Katılım Bankası A.Ş ülke genelinde başlattığı, yeni şube atağı ve eski şubelerinin renovasyonu kapsamında dış cephe konseptinde compact laminat giydirme cephe sistemi ve bu konuda tek ihtisas firması olan Meridyen Yapı ile anlaştı.
Mimarlar Odası Denizli Şubesi Behruz Çinici’yi Konuk EttiMimarlar Odası Denizli Şubesi Behruz Çinici’yi Konuk EttiMimarlar Odası Denizli Şubesi, Türkiye’nin önemli mimarlarından Behruz Çinici’yi konuk ederek “Ülkemiz Mimarlığı, İbadet Yapıları, TBMM Cami ve Kentlerimizin Bu günkü Durumu” konulu söyleşi ile Denizlili mimarlarla buluşturdu.
Başkan Topbaş; “Bu dönem Darüşşafaka’dan Yenikapı’ya metroyla gidilecek...”Başkan Topbaş, “İstanbul’u gerçekten demir ağlarla örüyoruz. 56 kilometrelik raylı sistem çalışmamız devam ediyor. 80 kilometre de yolda… Bu dönemde vatandaşlarımız Darüşşafaka’dan Yenikapı’ya metro ile gidebilecek” dedi.
Şehitler Abidesi YenileniyorKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Gelibolu Yarımadası’ndaki Şehitler Abidesi’nde ciddi bir kuvvetlendirme çalışması yapacaklarını bildirdi. Gelibolu Yarımadası’ndaki Şehitler Abidesi’nın, yılların büyük ihmali nedeniyle tehlike arz edecek hale geldiğini ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda abidenin korunması ve güçlendirilmesine yönelik projenin hazır olduğunu belirten Koç, “Haziran ayı içinde ihaleyi yapıp, çalışmaları yıl sonuna kadar tamamlamayı hedefliyoruz. Çünkü, Şehitler Abidesi Türk insanının bütün dünyaya armağanıdır. Bu armağanın göz göre göre yok olmasına gönlümüz razı olmaz, milli vicdanımız da buna fırsat vermez” dedi.
Tarih: 2 Haziran 2006 Kaynak: Türkiye
‘Hükümet Mortgage Yasasında Kararlıdır’Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, hükümet olarak mortgage (tutsat) yasasının çıkarılması konusunda kararlı olduklarını söyledi.
Mortgage Yasası Mutlaka ÇıkacakDevlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, hükümet olarak mortgage yasasının çıkarılması konusunda kararlı olduklarını söyledi.
Artık, Maraş’ın Çimentosu da Meşhur OlacakDondurmasıyla meşhur Kahramanmaraş’ta 1.5 yıl içinde iki büyük çimento fabrikası üretime başlayacak. Sanko Holding 250, Kipaş ise 150 milyon dolarlık yatırımlar için düğmeye bastı. İki grup da makine siparişlerini verdi ve inşaat için müteahhitlerle anlaştı.
İnşaatta zam durmuyor tuğla fiyatları da artıyorİnşaat yapı malzemelerinde zam furyası sürüyor. Çimento ve inşaat demirine yapılan zamlardan sonra tuğla ve kiremit fiyatlarıda yüzde 30 civarında arttı. Peşpeşe gelen zamlardan şikayetçi olan ve çıkış yolu arayan müteahhitler, tuğla ve kiremite gelen zamlardan sonra maliyetlerinin yüzde 10-20 arasında arttığını bununda konut fiyatlarına yansıyacağını belirtiyorlar.
Tarih: 2 Haziran 2006 Kaynak: Dünya
TOKİ’de İnşaatçının ’Batıyoruz’ ZirvesiÇimento başta olmak üzere inşaat girdilerindeki artış nedeniyle zor durumda kalan müteahhitler TOKİ’de "batıyoruz" zirvesi yaptılar. TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar "Batarsanız biz de sizinle batarız. Çatı çökerse hep birlikte altında kalırız. Öyle şey olmaz. Mağduriyetinizi gidermek için yardımcı olacağız. Allah’a duacıyız. İki ay içinde bu sorunu el birliğiyle çözmeye çalışacağız" sözleriyle tepkileri dindirmeye çalıştı.
Belek’te ‘golf alanı’ protestosuAntalya Belek’te yapımı süren golf alanları nedeniyle orman katliamı yaşandığını öne süren bir grup çevreci, protesto gösterisi yaptı.
Şener: Mortgage''de kararlıyızBaşbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, kira ödeme şekline uygun taksitlerle ev sahibi olunmasını sağlayan mortgage sistemiyle ilgili yasanın çıkarılması konusunda kararlı olduklarını söyledi.
TOKİ ZordaTOKİ''ye iş yapan bir müteahhit anlatıyor: İnşaat sektörü durma noktasına geliyor. Demir ve beton, bir işte maliyetin yüzde 30''una tekabül ediyor. Son üç aya baktığımız zaman bu malzemelerde korkunç bir artış var.
İstanbul Bağlamında Kentsel Korumaya Güncel Yaklaşımlar Paneli“Nasıl Bir Koruma? İstanbul Bağlamında Kentsel Korumaya Güncel Yaklaşımlar” konulu panel 8 Haziran Perşembe günü 14:00 – 18:00 saatleri arasında MSGSÜ Oditoryumu’nda gerçekleştirilecek.
TOKİ büyük konut projelerini çimentoculara önceden haber verecekUzun süredir, çimento üreticilerini fiyatları aşırı artırmakla suçlayan müteahhitler, bu kez de maliyet farklarını geri alamadıkları için hükümetten şikayetçi olurken şimdi de demir fiyatlarındaki artış ve döviz bazında fiyat belirlemeleri üzerine demir-çelikçilere tepki yağdırıyor. Önlerine adeta, ''demir perde'' çekildiğini iddia eden inşaatçılar, konuyu çeşitli resmi merciler nezdinde de gündeme getirmeye başladı.
İstanbul''daki köprü ve viyadüklerin depreme karşı güçlendirme çalışmaları başladıBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile Japonya Hükümeti''nden temin edilen krediyle Japon IHI şirketi tarafından gerçekleştirilecek olan ''''İstanbul''daki Büyük Açıklıklı Köprülerin Sismik Takviyesi Projesi'''' kapsamındaki çalışmaların başlaması dolayısıyla düzenlenen törene katıldı. Toplantıda bir açıklama yapan Erdoğan, "Köprü ve viyadüklerin güçlendirilmesi çalışmasıyla bugün doğruyu yapmanın, felaketler yaşanmadan tedbir almanın gayreti içindeyiz" dedi.
Akdamar''da tarihi belgeYapılan kazılarda 6 odalı bir ruhban okuluna ulaşıldı. Akdamar''ın tarihine ışık tutacak kitabede, ruhban okulunun açılmasına katkıda bulunan 2. Abdülhamit''e methiyeler yazılı.
Gelibolu ormanlarına çok özel korumaGelibolu Yarımadası''ndaki ormanlar yangınlardan ''ışınsal sensör'' sistemiyle korunacak. ''Maket uçak'' ve ''mobil yangın istasyonu'' projeleri de ilk kez Çanakkale''de hayata geçirilecek. Çanakkale Orman Bölge Müdürü Mustafa Demirel, Gelibolu Yarımadası''na yönelik hazırlanan özel yangın gözetleme sistemi ''ışınsal sensör'' uygulamasının temmuz ayında devreye gireceğini açıkladı. Demirel, şu bilgileri verdi: "15 değişik noktaya ışınsal sensör yerleştirilecek. Isı ve ışık değişikliğine duyarlı bu optik okuyucular 10 kilometrelik alandaki ani ısı ve ışık değişimini merkezi bilgisayar sistemine alarm şeklinde bildirecek. Güneydoğu''da PKK''ya karşı kullanılan ''maket uçak'' ise alevin merkezine ulaşılıp, yangınla ilgili görüntüleri mobil istasyona gönderecek."
Tarih: 1 Haziran 2006 Kaynak: Radikal
Kültür başkentine doğru(!)Geçen haftaki ''aynı başlık'' lı yazımızda; İstanbul''un 2010 yılı ''Avrupa Kültür Başkenti'' (AKB) seçilmesinde etkili olan ''Dört Elementin Kenti...'' temasını şöyle özetlemiştik.
Konut sektöründe ''soğuk duş''Özellikle inşaat demirinde geçen yıl normal seyrinde giden fiyatlar, son birkaç ayda yüzde 30''a yakın arttı. Buna çimentodaki fiyat artışları da eklenince daire başına 3-5 bin YTL arasında ek maliyet oluştu.
Emlak devleri Türkiye''den büyüyorABD''li emlak franchise kuruluşlarından olan Realty World Türkiye''ye ''''En Hızlı Büyüyen Bölge'''' ödülü ile birlikte Avrupa Realty World ofislerinin yapılandırılması sorumluluğunu verdi.
Alanyalı mimarların arazi satışı tepkisiKarayolları''nın mülkiyetinde bulunan 43 dönüm arazinin satılması için Ankara''da pazarlıklar yapıldığına yönelik çıkan haberlerin ardından Mimarlar Odası Alanya Temsilciliği Başkanı Burhan Taneri, sert açıklamalarda bulundu.
İnşaatı zor günler bekliyorAnkara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün , yaptığı yazılı açıklamada, inşaat sektöründeki canlılığı fırsat bilen üreticilerin malzeme fiyatlarını spekülatif olarak arttırdıklarını belirterek, inşaat sektörünü zor günlerin beklediğini söyledi. Bu arada Sanayi ve Ticaret Bakanlığı''nda çimento sektörüyle ilgili toplantı yapıldı. Toplantıda, ''''çimento sanayicilerinin önümüzdeki 3-4 aylık dönemde daha çok iç pazara çimento verecekleri, üreticilerin çok mecbur olmadıkça yeni fiyat ayarlamalarına gitmeyecekleri'''' konusunda mutabık kalındı. Ancak bu hususların nasıl yerine getirileceği açıklanmadı.
Tarih: 1 Haziran 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Beyoğlu’nda devriâlemMimarlar ve öğretim görevlilerinden oluşan bir uzman grubu, İstanbul’un göz bebeği Beyoğlu’nun tarihini araştırdı.
İstanbul''da yeni ulaşım planıBozdoğan, Üsküdar-Altunizade-Ümraniye-Dudullu hattı projesinin 2 ay içinde, Bakırköy-Beylikdüzü hattının Küçükçekmece''ye kadar olan 10 kilometrelik etabı projesinin 3 ay içinde, Yenikapı-Bakırköy metro hattı projesinin de 4 ay içinde tamamlanacağını açıkladı.
Büyükçekmece sahilinde kolibasilinden eser yokİstanbul''un sayfiye bölgesi Büyükçekmece Sahilleri''nin denize girilebilecek en huzurlu ve temiz yer olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Hasan Akgün, plajların ücretsiz olduğunu belirtiyor.
Ayasofya kilise olabilir iddiasıVakıflar Yasa Tasarısı’nın ele alındığı Adalet Bakanlığı Alt Komisyonu’nun ilk toplantısı Ayasofya tartışmalarına sahne oldu.
Fabrikalara ceza yağdıÇevre kirliliğine neden oldukları gerekçesiyle Kocaeli''nde 14 fabrikaya 58 bin 875 YTL para cezası kesildi. Vali Yardımcısı Celalettin Özdal, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ekiplerinin nisan ayında yaptıkları kontroller sonucu 14 fabrikaya 785 YTL ile 7 bin 850 YTL arasında değişen toplam 58 bin 875 YTL para cezasının uygulandığını ve iki fabrikanın da faaliyetinin durdurulduğunu açıkladı. Türkiye İstatistik Kurumu''nun 2005-2006 yılı kış sezonu kükürtdioksit konsantrasyonu verilerine göre, kükürtdioksit ortalamaları 2004-2005 kışına nazaran en çok artan il merkezleri sıralamasında yüzde 67 ile Konya birinci, yüzde 45 ile Kocaeli ikinci, yüzde 42 ile Amasya üçüncü olmuştu.
Tarih: 1 Haziran 2006 Kaynak: Radikal
Kızyakup Kent Parkı Kentsel Tasarım ve Mimari Proje Yarışması SonuçlandıGeçtiğimiz Şubat ayında açılan, jüri üyeliğini Aykut Karaman, Neslihan Dostoğlu, Feride Önal, Bünyamin Derman, Belemir Güzer’in yaptığı Kızyakup Kent Parkı Kentsel Tasarım ve Mimari Proje Yarışması 30 Mayıs 2006 Salı günü sonuçlandı.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.