Haberler

2 Mayıs 2008, Cuma

Zorlu Grubu: "Hukuka Saygılıyız"Zorlu Grubu: "Hukuka Saygılıyız"Zorlu Yapı Yatırım AŞ Genel Müdürü Levent Ergül, Danıştay 6. Dairesi’nin Zincirlikuyu Karayolları arazisi imar planının yürütmesini durdurma kararı nedeniyle yaptığı açıklamada, “Hukukun üstünlüğüne inanıyoruz” dedi. Ergül, Zorlu Yapı Yatırım AŞ’nin, açılmış davalara rağmen 800 milyon dolarlık arazi bedelini 30 Mayıs 2007 tarihinde Özelleştirme İdaresi’ne peşin olarak ödediğini vurguladı. Haberin Devamı
Doğunun cennet köşesiDoğunun cennet köşesiBirçok medeniyete tanıklık eden Van, tarihi ve doğal güzellikleriyle yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.
3 yılda inşa edilecek Kent Park İzmit''in siluetini değiştirecek3 yılda inşa edilecek Kent Park İzmit''in siluetini değiştirecekKocaeli Büyükşehir Belediyesi, Karayolları Genel Müdürlüğü''nden devraldığı ve üzerine 41 katlı kule, 5 yıldızlı otel ile birlikte alışveriş merkezi yapılması düşünülen 27 bin 634 metrekarelik araziyi, düzenlediği ihale ile 97 milyon YTL''ye Tabosan firmasına sattı.
Doktora ve Bir Hollanda Deneyiminden Notlar...Doktora ve Bir Hollanda Deneyiminden Notlar...Bu bir hikaye. 17. yy kanal evleri ile 21. yüzyılın tekin olmayan sokak, toplum ve olayları arasında geçiyor. Kimi zaman hırpalayıcı ve anonimleştirici deneyim ağı ören kent ortamları arasında geçen bir mücadeleyi anlatıyor. Benim için tüm kabus, doktora tez araştırmam için Hollanda’ya gitmemle birlikte bitmek bilmezcesine başlıyor.
Hükümetin ''kaçak'' konutlarıHükümetin ''kaçak'' konutlarıTurizm alanlarında kaçak siteler ve otellere "sonradan" ruhsat verme işlemleri "geleneğe" dönüşürken, devlete ait pek çok binanın da ruhsatsız çalıştığı belirlendi.
Güneş Pilleriyle Enerji Elde Etmek Artık Çok Daha UcuzGüneş Pilleriyle Enerji Elde Etmek Artık Çok Daha UcuzYeni Zelanda Massey Üniversitesi Nanoteknolojik Malzemeler Araştırma Merkezi’nden Dr.Wayne Campbell, 10 yıllık bir araştırmadan sonra, bugün kullanılan silikon esaslı güneş pillerinin onda biri fiyatına elektrik elde etmeye imkan tanıyan yeni bir güneş pili teknolojisi geliştirdi.
Bu sokakta oturmak yokBu sokakta oturmak yokNisan başından bu yana, Beyoğlu’nda bir Beyoğlu daha var; Küçük Beyoğlu. Emek Sineması’nın bulunduğu Yeşilçam Sokak’ta sessiz sedasız açıldı.
Datça''nın doğası parselleniyorDatça''nın doğası parselleniyorDünya mirası kapsamında yer alan Datça''daki hazine arazileri "parselleniyor". Hızırşah Köyü''nün Kemer Deresi Ölüsazağı bölgesinde 353 bin metrekare büyüklüğünde orman alanı özel bir kişiye 49 yıllığına kiralandı.
Deniz üstüne Çin SeddiDeniz üstüne Çin SeddiÇin''in doğusundaki finans merkezi Şanghay''da, dünyanın deniz üzerinden geçen en uzun köprüsü dün resmi olarak hizmete açıldı.
Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri Sahiplerini BulduYalıtım Sektörü Başarı Ödülleri Sahiplerini BulduYalıtım sektörünün önemli ve prestijli organizasyonlarından Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri, 25 Nisan 2008 tarihinde Yıldız Teknik Üniversitesi Hisarüstü Tesisleri’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.
"Tasarımın Üç Hali""Tasarımın Üç Hali"İstanbul Modern Sinema’da, 2 Mayıs - 1 Haziran 2008 tarihleri arasında Tasarım Kentleri sergisine paralel olarak "Tasarımın Üç Hali" başlığıyla, grafik, mimari ve animasyon tasarımını konu edinen filmler, ücretsiz olarak gösterime sunulacak.
"İnşaat Sektörünü Zan Altında Bırakacak Açıklamaları Yadırgıyoruz""İnşaat Sektörünü Zan Altında Bırakacak Açıklamaları Yadırgıyoruz"İMSAD İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan "Ekonomide her olağandışı durumda inşaat malzemesi üreticilerinin fiyat artışı ile suçlanması ve fırsatçı olarak nitelenmesi ya da gösterilmek istenmesi büyük bir haksızlıktır" dedi.
Maltepe''deki Teknosa deposu 1.000 konutluk proje olacakMaltepe''deki Teknosa deposu 1.000 konutluk proje olacakSabancı Holding şirketlerinden Eksa''nın Maltepe Cevizli''deki 56 dönümlük arsasına Yapı Merkezi tarafından bin konut inşa edilecek. Daire fiyatları henüz belirlenmedi.
İstanbul’da 1 Mayıs önlemleriİstanbul’da 1 Mayıs önlemleriİstanbul Valisi Muammer Güler, 1 Mayıs nedeniyle kentte alınan güvenlik önlemlerini açıkladı. Beyoğlu, Şişli ve Kağıthane’de 66 okul tatil edildi, ulaşımda da düzenlemelere gidildi.
Brian Dyches''la Uluslararası Trendler ve Perakendede Dünya Çapında Büyümenin Çarpıcı YollarıBrian Dyches''la Uluslararası Trendler ve Perakendede Dünya Çapında Büyümenin Çarpıcı YollarıEczacıbaşı VitrA, perakende tasarımcısı Brian Dyches’ı, 29 Nisan Salı günü düzenlediği özel bir etkinlikte mimarlarla buluşturdu.
Has - nbbj Projesi ile Yenilenen Swissotel Grand Efes İzmir AçıldıHas - nbbj Projesi ile Yenilenen Swissotel Grand Efes İzmir AçıldıTC Emekli Sandığı’nın 2006’da özelleştirme kapsamında sattığı Büyük Efes Oteli, Has - nbbj’in yenileme projesi sonrası “Swissotel Grand Efes İzmir” adıyla hizmete açıldı.
Formula 1 pistine önce kiracılar çıktıFormula 1 pistine önce kiracılar çıktıFormula 1''in İstanbul ayağının ''kongre ayı'' olarak nitelendirilen mayıs ayına alınması otelleri doldurdu. Otellerde yer bulamayan turistlerin bulduğu çözüm ise Akfırat''ta ev veya villa kiralamak oldu.
TBMM, Eğirdir’deki kaçak yapıları sorduTBMM, Eğirdir’deki kaçak yapıları sorduTBMM Dilekçe Komisyonu tarafından Isparta Valiliği ile Eğirdir ve Barla belediyelerine birer yazı gönderildi ve Eğirdir Gölü civarında tespit edilen kaçak yapıların niçin yıkılmadığı konusunda İçişleri Bakanlığı’na yazılı açıklama yapılmasını istedi.
Ataşehir''in batısı şahlandı değeri 4 yılda 3''e katlandıAtaşehir''in batısı şahlandı değeri 4 yılda 3''e katlandıEmlak Konut''un hasılat paylaşımı modeli ile 4 yıl önce Ataşehir''de ihaleye çıktığı arsalarda 3 büyük proje yükseldi: KentPlus, My World ve Uphill Court O tarihte en pahalı metrekare fiyatı bin 477 YTL oldu.
''Aliağa''da makyaj değil iş yapıyoruz''''Aliağa''da makyaj değil iş yapıyoruz''İzmir''in Aliağa ilçesinde İstiklal Caddesi ile Hükümet Caddesinin yeniden düzenlenmesi çalışmaları devam ediyor.
AKG Gazbeton Hedef BüyüttüAKG Gazbeton Hedef BüyüttüHer geçen gün biraz daha büyüyen gazbeton sektöründe faaliyet gösteren AKG Gazbeton, Yapı İstanbul 2008’de sektörün karşısına yeniliklerle çıkıyor.
Mimarlık ve Tasarım Dünyasını Nerelerden Takip Ediyoruz?Mimarlık ve Tasarım Dünyasını Nerelerden Takip Ediyoruz?Günümüzde, kişisel ya da kurumsal pek çok blog yayınlanıyor. Bazıları gerçekten çıkış amacına uygun olarak bir günlük mantığında hazırlanırken bazıları ise kolay bir web sitesi hazırlama yöntemi olması sebebiyle kullanılabiliyor. Kelime anlamı ise İngilizce’deki "web" ve "log" kelimelerinin birleşmesinden oluşan weblog kavramının zamanla yaygınlaşmış hali. Tarihçesine bakarsak 1999 yılından Blogger’ın bu hizmeti vermesiyle hayatımıza giriyor, sonrasından 2003 yılından Google’ın satın almasıyla giderek yaygınlaşıyor. Günümüzde Blogger dışında Wordpres, Yahoo 360 gibi blog yazılımları da bulunuyor.
Fatih Belediyesi’nde Hızlı Hizmet Sunumuna Yönelik Bilişim Faaliyetleri Hızla SürdürülüyorFatih Belediyesi’nde Hızlı Hizmet Sunumuna Yönelik Bilişim Faaliyetleri Hızla SürdürülüyorFatih ilçesinin Belediye Başkanı Mustafa Demir, bu kez farklı ve başarısı başbakan tarafından ödüllendirilmiş bir hizmet projesi ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin konuğuydu.
Sedad Hakkı Eldem I: Gençlik YıllarıSedad Hakkı Eldem I: Gençlik Yılları20. yüzyıl Türk mimarisinin önemli ustalarından Sedad Hakkı Eldem, doğumunun 100., ölümünün 20. yılında, 2 sergi ve 2 kitap aracılığıyla Osmanlı Bankası Müzesi’nde (OBM), anılıyor. 30 Nisan - 30 Ağustos 2008 tarihleri arasında gerçekleştirilenen “Sedad Hakkı Eldem I: Gençlik Yılları” başlıklı ilk sergi, ünlü mimarın yaşamının ilk 24 yılına odaklanıyor.
BETONART, İlkbahar Sayısıyla Gündeme Farklı Bir Bakış Açısı SunuyorBETONART, İlkbahar Sayısıyla Gündeme Farklı Bir Bakış Açısı SunuyorBetonla üretilmiş özgün örnekler ile her sayısında konuk editörlerin ele aldığı temalarla mimarlık pratiğine ve kuramına yeni okumaların sunulduğu BETONART dergisinin İlkbahar sayısı çıktı!
XI. Ulusal Mimarlık Ödülleri Sergisi ile İlgili Mimarlar Odası Genel Merkezi''nin AçıklamasıXI. Ulusal Mimarlık Ödülleri Sergisi ile İlgili Mimarlar Odası Genel Merkezi''nin Açıklaması"1988 yılından beri 11 dönemdir gerçekleştirilen, Türkiye’nin gelenekselleşen az sayıdaki mimarlık sergi ve ödül programlarından biri olması ve güncel mimarlık üretimini yansıtmayı amaçlayan “sergi”nin her zaman “ödül”den öncelikli tutulması konularının, Oda’nın benimsediği ilkeler açısından yeniden vurgulanması gerektiğini düşünmekteyiz. Çünkü, bir süredir, sergiye katılım şartlarında açıkça ifade edilmiş gerekliliklerin yerine getirilmemiş olması nedeniyle, Seçici Kurul değerlendirmesine sunulamayan eserler konusunda spekülatif bilgiler / bilgilendirmeler kamuoyunda yer bulmaktadır..."
Başak’tan; Bursa Akademik Odalar Birliği’nin Cephesine KeraTwin İmzasıBaşak’tan; Bursa Akademik Odalar Birliği’nin Cephesine KeraTwin İmzasıTüm Dünya’da insanlar ve kurumlar çevre bilinci ve sürdürülebilirlik anlamında üzerlerine düşen görevlerin de bilinciyle hareket ediyor.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Balibey Han Yolgeçen Han olmasın!Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Balibey Han, dün törenle hizmete girdi. Tophane yamaçlarına ayrı bir hava geldi. Kaderine terk edilmişti...
Gel 2010 gel!Biraz asker mektubu gibi oldu, "Gel tezkere gel," diyen! Ama İstanbul''da 2010 yılına sarkan öylesine önemli işler var ki... Örneğin yıkılan Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu''nun yerine yapılan kompleks ancak 2010''da bitecek ve Lütfi Kırdar ve CRR salonları, açıkhava tiyatrosu gibi kent hayatı için çok önemli yerler içeren bu alan, ancak o yıl kendine gelecek. Aynı biçimde, AKM''nin onarımı, trafik tünelleri, bilmem nerenin metrosu, hatta yapımı başlamak üzere olan Trump Kuleleri için de tarih veriliyor: 2010... Demek ki, o zamana dek İstanbul''da Allah kerim!
Tarih: 2 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Atilla Dorsay
Pendik''te kentsel dönüşüm tepkisiSapanbağları mahallesi sakinleri, Büyükşehir''in yaptığı planla, 60 yıldır oturdukları imarlı, tapulu yerlerinden olacaklarını söyledi.
Metro, Narlıdere’ye ve Otogar’a da uzanacakÜçyol-Üçkuyular ve EÜ Hastanesi-Bornova Merkez hatlarının yapımını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, metronun, Otogar’a ve Narlıdere’ye de uzanacağını müjdeledi. Projeler hazır. Yakında ihaleye çıkılacak.
Kadifekale tartışmasıİz­mir Ti­ca­ret Oda­sı’nın (İTO) mec­lis top­lan­tı­sın­da Ka­di­fe­ka­le’de­ki kru­va­zi­yer ge­mileriyle ken­te ge­len İtal­yan tu­rist­le­rin, Ka­di­fe­ka­le’de ta­ri­hi ka­lın­tı­la­rın tu­va­let ve çöp­lük ola­rak kul­la­nı­mı­nı bel­ge­le­yen gö­rün­tü­le­ri­ tartışma yarattı.
180 günlük suyumuz kaldıKuraklık, barajları boşalttı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, sadece 6 aylık ihtiyacı karşılayacak rezerv bulunduğunu söyledi, “Halkımız suyu daha dikkatli kullanmalı” dedi.
Demirdeki yüzde 100 artış müteahhitleri batıracakİnşaat sektörünün en önemli girdilerinden biri olan demir dört ayda yüzde 100 artış gösterdi. Ocak ayında tonu 850 YTL olan demir nisan sonu itibariyle bin 600 YTL''ye yükseldi.
Karayolları arazisinin imarına Danıştay’dan retDanıştay, Zorlu Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım A.Ş’nin 800 milyon dolar bedelle en yüksek teklifi verdiği Beşiktaş Ortaköy’deki Karayolları arazisinin nazım imar planı değişikliğinin yürütmesini oy birliğiyle durdurdu.
En büyük kavşak tamamİstanbul''un iş merkezi Maslak''ın en önemli trafik sorunu Büyükşehir Belediyesi''nin Seyrantepe - TEM Otoyolu- Maslak bağlantısını sağlayacak Akademi Kavşağı inşaatının tamamlanmasıyla çözüldü. Yapımına 2007 yılında başlanan ve Birinci etabı Ağustos 2007''de bitirilen 3 etaplık kavşak çalışması İstanbul''da yürütülen en büyük yol çalışmalarından biri olma özelliğini taşıyor. Söz konusu projenin amacı kuzeyde ve güneyde yanyollar yapmak suretiyle Tem Otoyolunu transit hale getirmekti. Ayrıca bu bölgedeki Beşiktaş-Sarıyer-Maslak bağlantı yollarını düzenleyerek trafikte oluşan kesişmeleri engellemekti. Bu kapsamda Ankara - Edirne istikametinde ring sağlandı. Bu sayede Sarıyer istikametinden gelen trafik Edirne istikametine yönlendirilerek Tem Otoyolundaki trafik sirkülasyonu daha akıcı hale getirildi. Sarıyer - Maslak (Harp Akademileri Kavşağı) mevcut eş düzey kavşağının bulunduğu bölgede Tünel Tipi Altgeçit yapılarak Tem Otoyolu ve yanyollardan gelen trafik Beşiktaş trafiği ile kesişmeden Maslak - Büyükdere Caddesine iniyor. Ayrıca bu kavşak inşaatı mevcuttaki kesişmelerin tamamını ortadan kaldırdı.
Tarih: 2 Mayıs 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Gökhan Yılmaz
Müteahhitler: Katar haberleri bizi yakacak!Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, basında son zamanlarda Katar’a ilişkin yer alan haberlerin, Katar’da iş alan ve bu ülkedeki yatırım yapan Türk müteahhitlerini endişelendirdiğini açıkladı.
Rusya pazarında ''yeni fırsatlar''Kuzey komşumuzda 6 milyar dolara ulaşan Türk yatırımları 10 milyar dolara doğru koşuyor. Rusya, yurtdışına kayan Türk yatırımlarının en önemli adresi haline geldi. Petrol ve doğalgazla zenginleşen Rusya pazarında, enerji ve giderek artan konut ihtiyacı nedeniyle inşaat önemli fırsatlar sunuyor. Ancak, büyük sermaye gerektiren bu alanların dışında, nispeten daha küçük sermaye ile değerlendirilecek önemli fırsatlar ortaya çıkıyor. Rusya''da Türk işadamları için cazip birçok sektör var. Örneğin inşaat malzemeleri, temizlik malzemleri imalatı gibi alanlar halen bakir ve gelişmeye açık. Gıda işleme, ambalaj ve paketleme alanında da ciddi boşluk mevcut. Yatırım için, lojistik ve iklim şartları açısından Krasnodar, Soçi, Kuzey Kafkas Özerk Cumhuriyetleri daha cazip.
Tarih: 2 Mayıs 2008 Kaynak: Dünya Yazan: Nurdoğan Arslan Ergün
Yabancılara mülk satışı ''benimsendi''Yabancılara mülk satışı konusunda Anayasa Mahkemesinin iptal kararı dikkate alınarak hazırlanan yasa tasarısı, TBMM Adalet Komisyonunda benimsendi.
Sabiha Gökçen, resmen Limak’ınSabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’ndaki mevcut terminaller, otopark, kargo ve yer hizmetleri ile uçak yakıt ikmal operasyonlarının HEAŞ Yatırım, Yapım ve İşletme A. Ş’den Limak Holding’e devri dün gerçekleşti. Devirle birlikte 1000’i aşkın HEAŞ çalışanı da Sabiha Gökçen Havalimanı bünyesine geçti. İSG Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş. CEO’su Yetik K. Mert, “İstanbul Sabiha Gökçen konforlu, süratli ve yolcu odaklı bir havalimanı. Varolan tesisleri kaliteli ve profesyonel insan kaynakları ile destekleyerek büyütüp geliştireceğiz” dedi.
Tarih: 2 Mayıs 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Cemil Yıldız
Karayolları arazisinde imara Danıştay engeliDanıştay, Zorlu Grubu’na devri yapılan Karayolları’nın Zincirlikuyu’daki arazisinin imar planı değişikliğinin yürütmesini durdurdu.
Önal: Restorasyon yaz sonuna tamamAnkara Valisi Kemal Önal, başkentin eski kamu binalarından biri olan, Ulus’taki valilik binasında sürdürülen restorasyon çalışmalarının yaz sonuna kadar tamamlanacağını bildirdi.
Sabiha Gökçen''de devir tamamİstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı''ndaki mevcut terminaller, otopark, kargo ve yer hizmetleri ile uçak yakıt ikmal operasyonlarının devri tamamlandı. Savunma Sanayi Müsteşarlığı bünyesindeki Sabiha Gökçen, Limak Holding (LİMAK), GMR Infrastructure (GMR) ve Malaysia Airports Holdings Berhad (MAHB) ortaklığıyla kurulan İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım, Yapım ve İşletme A.Ş''ye (ISG) devredildi.
''Tatilde sokağa çıkmayın!''Son 23 Nisan''da olduğu gibi tatil günlerinde Karşıyaka''nın kent merkeziyle deniz ulaşımının neredeyse kesilmesi, yurttaşları evlerine hapsediyor. Alsancak ve Pasaport''a seferlerin ''yok'' denecek kadar az sayıya indirilmesi eleştiriliyor.
Sultansazlığı yeniden kuşların konak yeri olduİç Anadolu''nun doğa harikası Sultansazlığı''nda geçen yıl 250 olan kuş türü, su sevyesinin yükselmesiyle 400''e çıktı. Türkiye''nin önemli kuş cennetinden birisi olan Sultansazlığı''nda uzun zaman sonra su miktarında artış oldu.
Tuz Gölü, taşıma suyla kurtarılacakUzmanlara göre yüzde 50''si kuruyan Tuz Gölü''nün eski halini alması için yağışların artması gerekiyor. İkinci yöntemin ise göle su taşınması olduğu söyleniyor.
IMF ikna edildi; GAP için gereken 3 milyar YTL''lik kaynak tamamGüneydoğu Anadolu Projesi''ni (GAP) tamamlamak için finansman arayan hükümet, İşsizlik Sigortası Fonu ve özelleştirme gelirlerinden kaynak aktarılması konusunda Uluslararası Para Fonu''nu (IMF) ikna etti.
‘Nefes almak istiyoruz’İskenderun’da ve Tekirdağ’ın Saray ilçesinde kurulması planlanan termik santrallar yöre halkı tarafından protesto edildi. Diler Holding tarafından, İskenderun Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) kurulması planlanan kömürlü termik santral yöre sakinlerini ayağa kaldırdı.
Miami Sanat Müzesi’nin Yeni Binası Yöre Halkıyla Birlikte ŞekillendiriliyorMiami Sanat Müzesi MAM’ın yeni merkez binası için geliştirdikleri projede Jacques Herzog ve Pierre de Meuron, ziyaretçileri bahçeden uzaklaştıran görkemli bir strüktür oluşturmak yerine geniş, gölgeli bir veranda ve ana binanın genişletilmiş çatısının altında yer alan bir meydan tasarladı.
Dokuz Eylül Üniversitesi XI. Mimarlık Fakültesi HaftasıDokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tarafından, bu yıl 11. si düzenlenen “Mimarlık Fakültesi Haftası” 29 Nisan - 02 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştiriliyor.
Blue’ Safe Mavi Kale İstanbul Yapı 2008 Fuarı’ndaBu sene de Beylikdüzü Tüyap’da gerçekleşen İstanbul Yapı 2008 Fuarı’nda Blue’ Safe Mavi Kale, “Liderden Mantolama Dersleri” temalı standıyla doğru mantolamanın uygulamasını ve detaylarını ziyaretçilere anlatıyor.
Four Seasons, Ek Otel için "Karar" Sürecini BekliyorAstay İnşaat Üst Yöneticisi (CEO) Atilla Öztürk, Danıştay 6. Dairesinin İstanbul''daki Four Seasons Oteli bahçesinde ek otel inşaatları yapılmasının temelini oluşturan plan tadilatı için "yürütmenin durdurulması" kararının bir ara karar olduğunu belirterek, bunun davanın nihai kararı hükmünde anlaşılmaması gerektiğini söyledi.
Büyükşehir ile Osmangazi Belediyesi tarihi canlandırma yarışındaHer fırsatta Bursa''nın tarihi bir kent olduğunu söylüyor ve savunuyoruz. Üstelik bununla da gururlanıyoruz. Fakat... Bursa''da cami ve türbeler dışında tarihin izine rastlanmıyor.
Küresel ısınmanın telafisi mucizelere bağlıKüresel ısınmanın, en az 10 yıl serin kalması beklenen okyanuslar tarafından telafi edilebileceği bildirildi. Araştırmayı yapan Almanya''nın Hamburg kentindeki Max Planck Enstitüsü ile Kiel kentindeki Leibniz Deniz Bilimleri Enstitüsü''nden araştırmacılar, Kuzey Atlantik''in serinlediğini, Pasifik Okyanusu''nun tropikal sıcaklığını koruduğunu ve deniz akıntılarının dolaşımının zayıfladığını ve kuzey yarımküreye daha az sıcaklık getirdiğini bildirdiler. Araştırmacılar, 10 yıl boyunca sürmesi beklenen bu sürecin, gelecek 10 yılda gezegen sıcaklığında artış olmayacağını düşündürdüğünü kaydettiler. Bu sürecin, geçici olarak, Avrupa, Amerika ve Kuzey Afrika''da, kasırgaların büyümesine, aşırı sıcaklıklara ve kötü hava koşullarına karşı koyacağının düşünüldüğü belirtildi.
Tarih: 1 Mayıs 2008 Kaynak: CNN Türk
Çin''de dünyanın en uzun deniz köprüsü açıldıÇin''in finans ve ticaret merkezi Şanghay''ı sanayi ve liman şehri Ningbo''ya bağlayan 36 kilometre uzunluğundaki köprü 11.8 milyar yüene (1.7 milyar ABD Doları) mal oldu. Şinhua haber ajansının bildirdiğine göre, böylece iki şehir arasındaki ulaşım süresi 4 saatten iki buçuk saate indi. 32 kilometresi deniz üstünde bulunan ve Hangcou körfezini geçen köprünün yapımına Kasım 2003''te başlanmıştı. Dünyanın dördüncü büyük ekonomisi durumundaki Çin''in ekonomik büyümesinde Yangzte Nehri Deltası''nın büyük payı bulunuyor. Şanghay şehriyle Zhejiang ve Jiangsu eyaletlerini kapsayan yaklaşık 100 bin kilometrekarelik bölgede 72.4 milyon kişi yaşıyor.
Tarih: 1 Mayıs 2008 Kaynak: CNN Türk
AKP tarihi yok ediyorİstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilmesinin ardından Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu (KTVKK) üzerinde baskısını arttıran AKP, KTVKK’leri saf dışı bırakmak için kurduğu yenileme kurulu ile tartışmalı projeleri hayata geçiriyor.
Kayıp yılda projelere dikkatTürkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası Başkanı Şükrü Koçoğlu , dünya ve Türkiye ekonomisindeki gelişmelerin sektöre etkilerini değerlendirdi.
Kütüphane yerine otoparkKP''li Sıvas Belediyesi''nin, ildeki tek halk kütüphanesi olan Sıvas Halk Kütüphanesi''ni yıkarak yerine otopark yapmak istediği öğrenildi.
''Kaçak yapının verisi yok''Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı İdris Serdar ''ın verdiği bilgiye göre Türkiye''de "kaçak yapı stokunun kayıtlı olduğu bir veri sistemi" ve "DASK poliçe düzenlerken bunu kontrol edebileceği ya da başvurabileceği bir merci" bulunmuyor.
Vahşi ormancıSorgun’dan golf sahası açmak için 200 bin ağaç kesileceği haberi geliyor... Ege’de, Akdeniz’de maden arama bahanesiyle ağaç katliamı sürüyor.
Ticari gayrimenkulde yeni hedef AnadoluUzmanlık alanları ticari gayrimenkul olan Alman bankaları Euro Hypo Bank ve Aareal Bank’ın Türkiye yetkilileri, İstanbul, Ankara ve İzmir’de yoğunlaşan alışveriş merkezi ve otel yatırımlarının, nüfusu 1 milyonun üstündeki Anadolu şehirlerine kaydığını belirttiler.
Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliği tarafından Büyükşehir Belediyesi''ne ödülMarmara ve Boğazları Belediyeler Birliği tarafından, Örnek Belediyecilik Projeleri Yarışması “İyi yönetişim” alanında İBB’nin ‘Toplantı Takip Sistemi ve Performans Yönetim Sistemi’ adlı projesine verilen jüri özel ödülü Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a takdim edildi.
İnşaat malzemecileri: Fırsatçı değilizİnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, sektörlerini zan altında bırakacak açıklamaları yadırgadıklarını bildirdi. Turan, ekonomide her olağandışı durumda inşaat malzemesi üreticilerinin fiyat artışı ile suçlanması ve fırsatçı olarak nitelenmesi ya da gösterilmek istenmesinin büyük bir haksızlık olduğunu kaydederek, şunları söyledi: “Dünya ekonomisi, zor bir süreçten geçiyor. Arz talep dengesizliği, fiyat dalgalanması yaratıyor. İnşaat maliyetinde etkisi olan inşaat malzemelerinin toplam maliyete etkisi de dikkate alınmalı. Kamu inşaat ihalelerinde sağlıklı bir maliyet analizi yapılamamasının yanı sıra müteahhitlerle uzun vadeli kontrat yapılmasının veya çeşitli nedenlerle hesabını iyi yapmamış müteahhitlerin zor duruma düşmesinin sorumlusu inşaat malzemeleri üreticileri değildir.”
Tarih: 1 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
Büyükşehir’de “Sertifikalı Otoparkçı” dönemi!...İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin otopark şirketi İSPARK, İSMEK ile işbirliği içinde otoparkçılığı mesleğe dönüştürüyor.
Mahkeme kararına rağmen inşaata devamBizans Sarayı üzerindeki Four Seasons Otel’in ek bina inşaatı, Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararına rağmen sürüyor. Yetkililer, ‘Mühürleme hazırlığı birkaç gün sürecek’ dedi.
Gerilla Bahçıvanlar işbaşındaKendilerine “Gerilla Bahçıvanlar” adını veren bir grup eylemci, geceleri bakımsız bahçelere girip çiçek ve tohumlar ekip bölgeyi güzelleştirdikten sonra kaçıyor! Eylemlerini gece, gizli bir şekilde yapıyorlar. Tohum bombaları, organik silahlar ve tırmıklarla silahlanmış durumdalar. Taktikleri anarşist, eğilimleri devrimci... Hedefleriyse sadece güzelleştirmek. İngiltere’de kendilerine “Gerilla Bahçıvanlar” adını takan bir grup, tüm dünya çapında taraftar ve eylemci topluyor. Kentlerdeki bakımsız bahçeleri güzelleştirmek için faaliyet gösteren “Gerilla Bahçıvanlar”, gözlerine kestirdikleri bahçeye geceleri operasyon düzenleyerek, ortamı tanınmayacak derecede güzelleştiriyorlar! “ÖRGÜTÜN generali” diye tanımlanan 30 yaşındaki Richard Reynolds’ın internet sitesinde dünyanın dört bir yanından kayıtlı binlerce “gerilla” var. “guerillagardening.org” adresli internet sitesinde, “Gerilla Bahçıvanlar”ın dünya çapındaki eylemlerine ilişkin fotoğraflar da yer alıyor. Fotoğraflar arasında bahçelerin “eski ve yeni” halleri de var. Reynolds, “Gerilla Bahçıvanlık” isimli hareketinin el kitabında eylemlerini “başkasının toprağını yasadışı şekilde işlemek” diye tanımlıyor.
Tarih: 1 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
İnciraltı’nda “klasik” tartışma yine başladıİzmir 2. İdare Mahkemesi’nin, İnciraltı’nın, Nazım İmar Planı’nda ‘tarım alanı’ olarak belirlenmesi kararını iptal etmesinin ardından, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ve Ziraat Odası başkanlarından, bölgeye ilişkin farklı açıklamalar geldi.
Karşıyaka Çarşısı elden geçiriliyorİzmir Büyükşehir Belediyesi, her gün ortalama 50 bin kişinin gezdiği Karşıyaka Çarşısı’nı yeniliyor. Büyükşehir’e, Karşıyaka Belediyesi de destek veriyor. Çarşının ara sokaklarındaki kırılan ve eskiyen parkeleri değiştiriyor. Başkan Cevat Durak, kendi şantiyelerinde ürettikleri taşları kullandıklarını söyledi. Durak, “Gelen şikayetler üzerine çalışma başlattık. Çarşıya bambaşka bir çehre kazandıracağız” dedi.
Tarih: 1 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
2 bin şirket trend satın almak için bu şirketin kapısında!Sizlere 2010 yılına damgasını vuracak, telefondan, mobilyaya, kıyafetten, yeme içme kültürüne kadar her şeyi etkileyecek trendlerden söz edeceğim.
Kırılma noktasıG.Saray, "Türkiye''de rakipsiz" denilen F.Bahçe''nin önünde şampiyon olursa sadece psikolojik üstünlük yakalamayacak. En çok 1.5 yıl sonra tamamlanacak Seyrantepe projesiyle ekonomik farkı da kapatacak.
Four Seasons’ta yürütme durduDanıştay 6’ncı Dairesi, Four Seasons Oteli bahçesinde ek otel inşaatları yapılmasının temelini oluşturan plan tadilatı için yürütmenin durdurulması kararı verdi. Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nden, kararla ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi: "Plan tadilatı ile 1/5000 ve 1/1000 ölçekli Tarihi Yarımada koruma amaçlı nazım ve uygulama imar planlarında ’arkeolojik park ve sergi alanı’ gösterilmiş olan alan (eski Sultanahmet Cezaevi’nin, yeni Four Seasons Oteli’nin bulunduğu ada), ’Arkeolojik park, turizm ve kültür alanı’na dönüştürülmüştü. Bu plan tadilatının iptali talebiyle açmış olduğumuz davada, Danıştay 6. Dairesi, ’anılan parseller üzerindeki eski Sultanahmet Cezaevi ve Tevkifevi yeni Four Seasons Oteli bahçesindeki arkeolojik park ve kazı alanına ek otel inşaatları yapılmasının temelini oluşturan ve toprak altındaki Roma-Bizans-Osmanlı kültür mirasını yok sayan, ulusal-uluslararası koruma hukukuyla bağdaşmayan ve kamu yararı kavramıyla örtüşmeyen söz konusu kullanım kararı ile bu kullanımı detaylandıran plan notlarında hukuka uyarlık görülmemiştir’ diyerek, söz konusu plan tadilatı için ’yürütmenin durdurulması’ kararı almıştır."
Tarih: 1 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet
Rüzgardan iki Atatürk Barajı enerji üretmek için izin bekliyoruzAlman Epuron firması ile Ataseven Enerji Üretim A.Ş., Balıkesir, İzmir ve Manisa çevresinde 10 rüzgár enerji santralı kurmak için Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’ndan (EPDK) izin bekliyor.
İstanbul dünyada, sanayi bölgeleri kirası en çok artan ikinci kent olduİstanbul, uluslararası gayrimenkul danışmanlık şirketi Cushman&Wakefield tarafından hazırlanan Industrial Space Across The World 2008 (Dünya Endüstri Alanları Karşılaştırılması 2008) raporunda, en yüksek kira artışı olan kentler arasında ikinci sırada yer aldı.
2008 yılında inşaat sektörüRekabete dayalı bir İhale Kanunu''nun firmaların kendilerini geliştirmeleri için büyük önemi var. İnşaat sektörü olarak geride bıraktığımız 2007 yılında büyük beklentiler içinde olmadığımızı sene başında bildirmiştik.
Indesit: Daralmaya rağmen Türkiye’ye 60 milyon Euro yatırdıkIndesit Tedarik Zinciri Direktörü Marco Marini beyaz eşyadaki daralmaya rağmen, Türkiye’de 60 milyon Euro’luk yatırım yaptıklarını söyledi.
THBB: Hazır beton üretimi 2007 yılında yüzde 5.13 arttıHazır beton üretimi 2007 yılında yüzde 5,13 artış gösterdi. Düzenlenen basın toplantısına Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Paksoy ve Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Ali Onur da katıldı.
Karamürsel ek vapur iskelesi tamamlandıKocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Karamürsel''de yaptırılan ek vapur iskelesinin yapım çalışmaları tamamlandı. Mevcut vapur iskelesinin yetersiz olması ve ağır tonajlı gemilerin yanaşamaması nedeniyle yaptırılan ek vapur iskelesi geçici kabul aşamasına geldi. Yeni iskelenin hayata geçmesi Karamürsel''deki deniz ulaşımı büyük oranda canlanacak. Ek vapur iskelesi için yapımcı firma 19 Aralık tarihinde inşaat çalışmalarına başladı. Yeni iskeledeki inşaat çalışmaları boyunca deniz ulaşımı eski iskele üzerinden kesintiye uğramadan devam ettirildi. Karamürsel''deki ulaşım sorununa uzun vadeli çözüm getirecek olan 55 metre uzunluğundaki ek iskele binası 335 bin YTL''ye mal oldu.
Tarih: 1 Mayıs 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Davut Şahin
Onduline''ın doğal çatısı fuarda görücüye çıktıOnduline Avrasya, Beylikdüzü TÜYAP Fuar Merkezi''nde başlayan Yapı Fuarı''nda arduaz taşından yaptığı yeni ürününü tanıtıyor. Plakalar halinde monte edilen Arduaz taşının doğal olması, sert yüzeyi, renk stabilitesi ve kolay işlenmesi çatı malzemelerinde avantaj sunuyor. Arduazın çatılarda yeni bir dönemi başlatacağını söyleyen Onduline Avrasya Genel Müdürü Burhan Karahan, Türkiye''de çatılarda kullanılan malzemelerin genelde fabrikasyon olduğunu belirterek, Arduaz taşının önümüzdeki aylarda çatılarda kullanılmaya başlanacağını belirtti. Doğal bir taş olan arduazın çatıda kullanılmasının maliyetli olduğunu kaydeden Karahan "Onduline Avrasya olarak bu ürünü pahalı olmaktan nasıl çıkaracağımızın yollarını aradık ve arduaz kaplamayı ekonomik hale getirerek Türkiye pazarına sunuyoruz" dedi. Öncelikle birkaç kamu binasının ve tarihi binaların çatısını deneme amaçlı yapacaklarını belirten Karahan, taşın ticari hale gelmesinin yılın ikinci yarısını bulacağını dile getirdi. Karahan, ilk etapta gri renkte olanların, açık renk ve yeşile kaçan arduaz taşlarının ise daha sonra kullanılmaya başlanacağını söyledi.
Tarih: 1 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah
TÇMB, Çimento Yapı Meslek Lisesi kuruyorTürkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB), 50''nci kuruluş yılı kapsamında, Türkiye''nin ilk çimento yapı meslek lisesinin temellerini attı. Küçükbakkalköy''de inşa edilecek TÇMB Çimento Yapı Meslek Lisesi, 2009-2010 öğretim yılında faaliyete geçecek. 12 bin metrekare üzerine kurulacak Çimento Yapı Meslek Lisesi''nin, yaklaşık 8 milyon YTL''ye mal olacağı belirtilirken, 4 yıllık olacak okulun, sektördeki kalifiye eleman ihtiyacını karşılayacağı ifade edildi. 510 öğrenci kapasitesi bulunacak okulda 17 sınıf, çimento ve beton uygulama atölyelerinin de dahil olduğu 10 atölye, kütüphane, 400 kişilik konferans salonu, kapalı spor salonu, yemekhane ve kantin yer alacak.
Tarih: 1 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah
Katarlı firmalar, gayrimenkul ve mücevher satışı için geliyorBeş Katarlı şirket İstanbul''un yanı sıra Bodrum ve Antalya''da yapacakları ön araştırmanın ardından bu üç merkezde turistik tesis, otel ve ticari gayrimenkul yatırımı yapacak.
Rüzgâr santralları ihale modelini özel sektör beğenmediElektrik Piyasası Yasası''nda değişiklik öngören yasa tasarının alt komisyondaki görüşmeleri tartışmalı başladı.
Mısır ve Hindistan çimento ihracatını durdurdu Türkiye''nin eli güçlendiMısır ve Hindistan''ın iç piyasadaki talepleri arttığı için çimento ihracatını durdurması Türkiye''nin uluslararası piyasada elini güçlendirdi.
Ortaköy sahili imar yağmasına hazırlanıyor"Bizler Ortaköy’de yanan/yakılan Gaziosmanpaşa Ortaokulu’nda okumuş olanların oluşturduğu ’Ortaköy Platformu’ mensuplarıyız... Yani Ortaköy halkıyız...
Afrika rayları değişebilirTCDD yönetimi, Kütahya''da 10 kişinin öldüğü tren kazasına neden olan bozuk rayların değiştirilebileceğini açıkladı. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, 1989''da Güney Afrika''dan ithal edilen teknik açıdan ''bozuk'' rayların Eskişehir-Afyon ve Eskişehir-Balıkesir ağırlıklı olmak üzere yaklaşık 500 kilometrelik bir hatta döşendiğini, bu hattaki rayların değiştirilebileceğini söyledi. Karaman, "Raylarda çatlak oluşursa hemen kırılıyor. Çatlağın olmaması lazım. Çatlak olursa değiştiriyoruz. Bir kısmının da yenilenmesi yönünde karar aldık" ifadesini kullandı.
Tarih: 1 Mayıs 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Hamdi Ateş
Görsel yönetimi bilen markalar ayakta kalırPerakende sektöründe görsel yönetim ve yaratıcılığın önemine dikkat çeken "Perakende Tasarımında Yaratıcılık Konferansı" İstanbul''da yapıldı.
Antalya, Expo 2018''e aday olsun önerisiAK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak, Antalya''nın Expo 2018''e ev sahipliği yapması için aday gösterilmesini önerdi. World Expo''ların, 160 yıldan bu yana olimpiyat oyunları gibi düzenlendiği şehirlere çok büyük prestij ve tanıtım imkanı sunan devlet organizasyonları olduğunu kaydeden Badak, Antalya''nın böyle bir organizasyona ev sahipliği yapabileceğini belirtti.
Takvim
<<Mayıs 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.