Haberler

2 Nisan 2008, Çarşamba

Uygulama, Meslek ve Toplum için LiderlikUygulama, Meslek ve Toplum için Liderlik1957 yapımı 12 Kızgın Adam filminde Henry Fonda’nın canlandırdığı karakter (bir mimar), ölüm cezası gerektiren bir cinayet davasının jüri üyeleri arasında lider pozisyonuna geliyor. Tek muhalif olan karakter, jüriyi davanın tekrar incelenmesi konusunda ikna ediyor ve akla uygun bir şüpheyle beraat kararının çıkmasına neden oluyor. Grubu yönetmekteki başarılı stratejileri, eşit ve belirli sınırlar içerisinde katılım ve ihtiyatlı bir biçimde durumu tartmak. Diğer jüri üyelerinin gündemlerini dikkatlice tartıp, onların bakış açısını anlayarak, ikna edici önerilerde bulunuyor ve neticeye ikna ediyor. Haberin Devamı
Danıştay kalkanıDanıştay kalkanıDanıştay kararında, 3573 sayılı kanunla, zeytinlik sahalara en az 3 kilometre mesafede zeytinyağı fabrikası hariç kimyevi atık bırakan, toz ve duman çıkaran tesis yapılamayacağı da hatırlatıldı ve "Bu hususun da göz ardı edilmesinde hukuki isabet görülmemiştir" denildi.
"Zeus Sunağı''nı geri istiyoruz""Zeus Sunağı''nı geri istiyoruz"Bergama Belediye Başkanı Raşit Ürper, ''''Bize verilene kadar Zeus Sunağı vasıtasıyla ilçemize ekonomik girdi sağlayacağız'''' dedi.
Isı Yalıtımı Gerekliliğin Ötesinde Zorunluluk OlduIsı Yalıtımı Gerekliliğin Ötesinde Zorunluluk OlduEnerjide dışa bağımlı bir ülke olan Türkiye’nin toplam ithalatının yaklaşık 5’te biri enerji faturasından kaynaklanıyor. Bu durumda enerji tasarrufu ülkemizin acil önlem planlarının başında geliyor.
Anadolu’nun ilk Ticaret OdasıAnadolu’nun ilk Ticaret OdasıKayseri merkeze 6 km mesafede bulunan tarihî yerleşim alanı Kültepe’de 1948’den beri sürdürülen kazı çalışmalarında Anadolu’da ilk ticaret odasının varlığına dair tabletler ortaya çıkarıldı.
Uçan Fotovoltaik PanellerUçan Fotovoltaik Paneller“SunHope”, Geotectura’dan Joseph Cory ve Pini Gurfil tarafından tasarlanmış, güneş enerjisinden faydalanmak için fotovoltaik teknolojilerinin yeni kullanımlarını araştıran özgün bir tasarım örneği. Helyum gazı dolgulu fotovoltaik panel dizilerinden oluşan “SunHopes”, sürdürülebilir ve yenilikçi bir kentsel topluma model oluşturmayı amaçlayan Re:Vision Uluslararası Tasarım Yarışması’nda 2.lik ödülünü kazanmış.
İTÜ Peyzaj Mimarlığı Bölümü Pazartesi Seminerleri''nin İlk Konuğu Deniz Aslan''dıİTÜ Peyzaj Mimarlığı Bölümü Pazartesi Seminerleri''nin İlk Konuğu Deniz Aslan''dı“Duvar kötüdür, yüksek duvar kötüdür, peyzaj mimarları bu duvarları süslemelidir, yeşillendirmelidir, fikrine katılmıyorum. Biz yeşillendirmek için peyzaj projeleri almıyoruz.” Deniz Aslan, İTÜ Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nün düzenlediği Pazartesi Seminerleri’nin ilki olan “İşler...” adlı sunumuna böyle başladı.
Dünya Markası Rubi, Kalekim Güvencesiyle RaflardaDünya Markası Rubi, Kalekim Güvencesiyle RaflardaYapıştırıcı ve derz dolgu gruplarında Türkiye’nin lider markası konumunda olan Kalekim, seramik uygulamalarında kullanılan alet ve makinelerin dünyadaki lider markası Rubi ile distribütörlük anlaşması imzaladı.
Denizi bir doldurup 10 kazanıyorlar!Denizi bir doldurup 10 kazanıyorlar!Muğla’daki Pina Yarımadası’nda tatil köyü inşaatı yapan MNG Holding denizi doldurarak 13 dönümlük arazi elde etti. Şu ana kadar sadece 21 bin 500 YTL ceza alan MNG’nin, bu operasyonla 5.5 milyon YTL’lik toprağı oldu.
OYAK''tan İkitelli’de "OYAK Kent Projesi"OYAK''tan İkitelli’de "OYAK Kent Projesi"Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensupları için bugüne kadar 7 binin üzerinde konut yapan OYAK, İstanbul İkitelli’de yer alan OYAK Kent Projesi’nden sivillere de konut satmaya başladı.
Bitlis, Tarihi Güzelliklerini KaybediyorBitlis, Tarihi Güzelliklerini KaybediyorBir zamanlar sayıları binlerle ifade edilen, taş işçiliğinin eşsiz eserlerinin bir arada görülmesine imkan sağlayan Bitlis evleri, bürokratik duyarsızlık ve ev sahiplerinin tamirat ve restorasyon için gerekli maddi kaynağa sahip olmamaları yüzünden bir bir yıkılıyor.
Dev kültür merkezi için "umut" ihalesiDev kültür merkezi için "umut" ihalesiİstanbul''un en büyük kültür ve kongre merkezi olması planlanan Ayazağa Kültür ve Kongre Merkezi, yarım kalmış binalarıyla milyon dolarlık yatırımı yapacak kuruma 49 yıllığına kiralanmak üzere ihaleye çıkarılacak.
Tutkunun KanatlarıTutkunun KanatlarıGerkan, Marg and Partners Mimarlık’ın, Hamburg’ta bulunan ve Elbe Koyu’nun sarp yamacında konumlanan ofisinde, toplantı odasında oturuyorum. Karşı kıyıda, şehir limanının geniş ve bir o kadar da dramatik sanayi manzarası ve günün gri zeminine karşı sürekli yer değiştiren odak noktaları, o meşgul vinçlerin devamlı işleyişleri görünüyor. Özellikle hava alanları projeleriyle bilinen ofisin böyle bir yerde, bir limanın karşı kıyısında konumlanmasını oldukça ironik buluyorum.
Eviniz anılarınızdan ve bugünden izler taşımalıEviniz anılarınızdan ve bugünden izler taşımalıİç mimar Bartu Olcay, bir evin yaşanabilir bir mekan olması için kişinin anılarından, bugününden ve gelecekteki hedeflerinden izler taşıması gerektiğini söylüyor.
Kentin göbeğinde mezbelelik caddeKentin göbeğinde mezbelelik caddeMeşrutiyet Caddesi’nde yıllardır tartışma konusu olan üst geçitler halen vatandaşlar tarafından kullanışlı bulunmazken, karşıdan karşıya geçmek için araçların arasına karışan insan kalabalığı caddede mezbele görüntüsü andırıyor.
Bodrum’da coğrafya değişiyorBodrum’da coğrafya değişiyorMilliyet, 2005 yılında görüntülediği Bodrum’a 3 yıl sonra yine gitti. Üç yıl önce tepelere kadar tırmanan beton canavarı, bu yıl tüm tepeleri ele geçirmiş. Bu yıl yeni moda denizi doldurmak. Bu talandan mavi bayraklı plajlar bile nasibini almış.
New York’ta, Çağdaş Sanatlar Merkezi P.S.1’in Giriş Avlusunda Fasulye YetiştiriliyorNew York’ta, Çağdaş Sanatlar Merkezi P.S.1’in Giriş Avlusunda Fasulye YetiştiriliyorMoMA- Modern Sanatlar Müzesi ve P.S.1- Çağdaş Sanat Merkezi tarafından düzenlenen 9.MoMA / P.S.1 Genç Mimarlar Programı kapsamında uygulanmak üzere seçilen proje, bu yıl, WORK Architects’in PF1 – Kamusal Tarla 1 (Public Farm 1) projesi oldu. Programın amacı, belirlenmiş alan için mimari çözümler oluşturmak ve bu yolla mimaride genç yeteneklerin ortaya çıkmasını sağlamak.
2008 Pritzker Ödülü Jean Nouvel’in Oldu2008 Pritzker Ödülü Jean Nouvel’in Oldu2008 Pritzker Ödülü Fransız Mimar Jean Nouvel’e verildi. Dünyanın en prestijli mimarlık ödüllerinden biri olan Pritzker Ödülü her sene yaşayan bir mimara yeteneğini tanımlayan projelerine ve vizyonuna bakılarak veriliyor. Nouvel bu ödülü kazanan ikinci Fransız mimar.
Arkiv Seçkileri 2007’ye Son Başvuru Tarihi 11 Nisan’a UzatıldıArkiv Seçkileri 2007’ye Son Başvuru Tarihi 11 Nisan’a UzatıldıBir yıl içinde inşaatı tamamlanmış nitelikli binaların bir başlık altında toplanacağı “Arkiv Seçkileri” projesinde son başvuru tarihi 11 Nisan’a uzatıldı.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Neriman Birce Vefat EttiGüzel Sanatlar Akademisi 1940 mezunu, Türkiye’nin ilk önemli kadın mimarlarından ve Bayındırlık ve İskan Bakanlığı İmar Dairesi başkanlığı yapmış olan Neriman Birce 2 Nisan 2008 tarihinde vefat etti. Cenazesi 3 Nisan 2008 tarihinde Maltepe Cami''nde kılınacak öğle namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı''nda toprağa verilecek.
Tarih: 2 Nisan 2008
İngiltere''nin En Büyük Kütüphanesi için Açılan Yarışmada, Mecanoo Architecten Finalistler Arasına GirdiHollandalı mimarlık bürosu Mecanoo Architecten, İngiltere’nin Birmingham kentine yapılacak yeni kütüphane binası için açılan uluslararası yarşmada finalistler arasına girdi. Tasarımı John Madin’e ait olan şu anki kütüphane binasının işlevini yerine getirememesi ve yetersiz kalması gerekçesiyle açılan yarışmayla, 31.000 m2 ‘lik binanın dünyanın en iyi halka açık kütüphanesi olması amaçlanıyor.
“Tuzla Tersaneleri İstanbul''dan Taşınmalıdır...”Benim yaşlarımda olanlar oraların güzelliklerini hatırlarlar. Bugün Tuzla''daki özel ve askeri tersanelerin bulunduğu bölge harika bir plajdı. Sahilde kır gazinoları vardı. Su cam gibiydi. Balıklarla beraber dalış yapılırdı. Küçük Pavli Adası açıklarından ıstakoz çıkarılırdı. Tuzla Gölü’nde çeşit çeşit kuşlar, Eşek Yarımadası’nda muhteşem ağaçlar vardı. Oralara pikniğe gidilir, balık yemeğe gelinirdi.
İstanbul’da Seramik Moda Günleri BaşlıyorKütahya Seramik 9 - 13 Nisan tarihlerinde Tüyap Beylikdüzü’nde gerçekleşecek Türkiye’nin en önemli yapı fuarlarından, 20.Uluslararası UNICERA Seramik Banyo Fuarı’nda 2008 yılının seramik modasını yeni koleksiyonları ile sergiliyor. Her yıl farklı ve yeni konseptlerle tasarım çalışmalarını sürdüren Kütahya Seramik, bu yıl MetroNorm, Q-Line, Brezza koleksiyonları ve estetik kurgusunun, zarafet ve sadelik kavramlarıyla anlatıldığı stant tasarımıyla fuarda yerini alıyor.
Tarih: 2 Nisan 2008
Bursa''nın Barajları DoluyorBursa''nın içme suyu ihtiyacının karşılandığı Doğancı Barajı''nın yüzde 77, Nilüfer Barajı''nın ise yüzde 70 doluluk oranına ulaştığı bildirildi.
Köprülü Kanyon''un Kurtarıcısı GEF 21970 yılında Milli Park ilan edilen Köprülü Kanyon’un doğallığının bozulmaması için GEF 2 projesi hazırlandı. 36 bin hektarlık bir alanı kapsayan Köprülü Kanyon Milli Parkı’nın içinde 11 tane köyün bulunduğu belirtildi.
Toprak ve ormanlardan sonra denizlerimiz de işgal ediliyor!..Yağmacı olmakla övündüğüm soyumun bireyleri günümüzde de yağmacılığını sürdürüyor. Övündüğüm atalarımız kendilerine yurt edindikleri sınırların dışını yağmalarken, günümüz yağmacıları kendi sınırlarımız içindeki değerleri yok ederek yağmacılığını sürdürüyor.
UNESCO’dan "Görüntüyü bozmayın" uyarısıGalataport için UNESCO’nun hazırladığı rapor: “İstanbul’un tarihi yarımadasının görsel bütünlüğü tehdit edilmemelidir. Galataport, Haydarpaşa ve Dubai Kuleleri için UNESCO’nun hazırladığı raporda, “İstanbul’un tarihi yarımadasının görsel bütünlüğü tehdit edilmemelidir” denildi.
Eski HSBC Bakü Hotel Oluyor2003’te bombalanan HSBC binasını 60 milyon dolara satın alan Azeri asıllı işadamı Mansimov, İstanbul’un en iyi oteli için kolları sıvadı. Bakü adını alacak otel, ‘lüks business sınıf’a yönelik.
İzmir EXPO''yu neden kaybetti?İzmir''in kazanamamasına, Gül''ün ardından davanın sahipsiz kalması ve Müslüman dünyadan destek gelmemesi gerekçe gösterildi. İtalyanların ise sonuç için rüşvet verdiği iddia edildi.
Kaz Dağları''nda altıncılık zeytincilik yasasına takıldıBir temyiz başvurusunu değerlendiren Danıştay, Kaz Dağları''nda dava konusu olan bölgede altın aranması ve maden işletmesinin Zeytin Yasası''na aykırı olduğunu vurgulayarak yerel mahkemenin verdiği kararı bozdu.
Peribacası haberi tuttuNevşehir Valisi dün Radikal''de yayımlanan ''Peribacaları yerine 30 bin kişilik stadyum'' haberini ''yalanladı'': "Bunu 1 Nisan şakası olarak değerlendirmekteyiz." Vali Mehmet Asım Hacımustafaoğlu haklıydı...
Otellere yeni standartlar geliyor, kablosuz internet yıldız için kriter olacakTurizm tesislerinde yıldızlama standartları yeniden belirleniyor. Turizm Bakanlığı tarafından yapılan çalışmada kablosuz internetten, business center''a kadar bir çok unsura bakılacak.
Başkan Kocaoğlu: "İzmir''in Gelişimini Şimdi Biz Hızlandıracağız"İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 2015 yılında EXPO’nun düzenleneceği kentin belirleneceği BİE Genel Kurulu için 26 Mart’tan beri bulunduğu Paris’ten döndü.
Karadeniz petrol çöplüğü olduKaradeniz’e, çevresindeki ülkelerden her yıl yaklaşık 10 milyon ton organik madde, 400 bin tonun üzerinde petrol kökenli kimyasal madde döküldüğü bildirildi. Yrd. Doç. Dr. Coşkun Erüz, Türkiye ile birlikte 6 ülkenin kıyısı bulunduğu Karadeniz’e, nehirler aracılığıyla 18 ülkenin atıklarının taşındığını belirterek, “Karadeniz’e sadece her yıl 110 bin tondan fazla petrol karışmaktadır. Karadeniz, kapalı bir deniz olduğu için kendini yenileme süreci diğer denizlere göre daha uzun zaman almaktadır. Bu özelliği kendini yenileme süreci açısından dezavantaj oluşturmaktadır” dedi.
Tarih: 2 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
Assos suçlaması: Betona boğdularAssos Antik Kenti kazı başkanlığını 25 yıl yürüttükten sonra 2005 yılında ölen arkeolog Prof. Dr. Ümit Serdaroğlu, Assos''ta "neredeyse hiç kazı yapmamakla ve kazıyı savsaklamakla" suçlandı.
Milpark Projesi yaratıcı tanıtım politikası ile pazarın gündemine oturdu…Doğan Şirketler Grubu bünyesinde yer alan MİLPA A.Ş.''nin Milpark Projesi yatırımı başladı. İstanbul Esenyurt’ta 32.000 m2’lik arsa üzerinde inşa edilmekte olan 1.196 daireli Milpark Proje’sinde konutların 2010 Mayıs ayında sahiplerine teslim edilmesi planlanıyor.
Meclis''te Muhsin Ertuğrul tartışmasıMeclis Genel Kurulu''nda Muhsin Ertuğrul tartışması çıktı. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, CHP İstanbul milletvekili Çetin Soysal''ın "İstanbul''u yağmalıyorlar" sözlerine Vedat Türkali''nin şarkılara konu olan "Bekle Bizi İstanbul" şiirinden alıntı yaparak, "Haramilerin saltanatını yıkıyoruz. Bu sesler ondan çıkıyor" diye yanıt verdi. Günay, "1945 yılında İstanbul''daki stadın adını Atatürk''e nazire yaparcasına ''İnönü Stadı'' yapan anlayışın bugün İstanbul konusundaki duyarlılığını sevinçle karşılıyorum" dedi.
Tarih: 2 Nisan 2008 Kaynak: Sabah
Gaziosmanpaşa''da modernleşme atağıİstanbul''da sürdürülen kentsel dönüşüm projelerinden biri de Gaziosmanpaşa''da hayata geçecek. Sarıgöl mahallesindeki kamulaştırma çalışmalarının hızla bitirilerek ilçe merkezinin modernize edilmesi planlanıyor. Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Erhan Erol, dün yaptığı açıklamada "Gaziosmanpaşa''yı modern bir kente dönüştürmeye çalışıyoruz." dedi.
Tarih: 2 Nisan 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Erhan Erol
Halk otoyol ve köprü özelleştirmelerine karşıHükümet, köprü ve otoyolları bu yıl içinde özelleştirmeyi planlıyor ama yapılan bir araştırma büyük çoğunluğun buna karşı çıktığını ortaya koydu.
Genel Sekreter Pektaş; “Ulaşım için günde 100 metre tünel yapıyoruz…”Başkan Topbaş’ın talimatıyla yürütülen proje ve yatırımlarla ulaşım sorunun çözümünü sistemli bir zamana bağladıklarını belirten Genel Sekreter Mesut Pektaş, “Bu çalışmaların gerektirdiği bir zamana ihtiyacımız var. Bittiğinde sorunun çözüldüğünü hep birlikte göreceğiz” dedi.
İmar yolsuzluğu kızdırdıBirgün Gazetesi’nin, Tayyip Erdoğan’ın oğullarının 1 trilyona aldığı villa ve arsanın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) yaptığı özel muamelerle imar iznini arttırarak, emlak değerini arttırdığını ortaya koyan 28 Mart tarihli haberi, muhattaplarını kızdırdı. Yolsuzluğu ispatlayan evrakları yorumlayan İBB Meclis Üyesi, bir televizyon kanalı için vilların bulunduğu arazinin önünde yolsuzluğu anlatırken, gözaltına alındı.
Bir Başıbüyüklü ne yapmalı?İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Maltepe Belediyesi ve TOKİ’nin işbirliği ile gerçekleştirilmeye çalışılan ‘Mağdur Etme Projesi’ne (Kentsel Dönüşüm Projesi) karşı 30 yıldır korudukları toprakları savunan Başıbüyük Mahallesi sakinleri, çadırlarda nöbetleşe kalarak, sokak, belediye önlerinde seslerini duyurarak direniyor.
Teknik müşavirlik kongresi Ankara’daTürk Müşavir Mühendisler ve Mimarlar Birliği (TürkMMMB) tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen, "Teknik Müşavirlik Kongresi", 3-4 Nisan tarihlerinde Ankara’da yapılacak. TürkMMMB’den yapılan açıklamaya göre, "Teknik Müşavirliğin Konumlandırılması/Yasal Altyapı Bağlamında Sektörün Geleceği" konusunun ele alınacağı kongrede, Avrupa Müşavirlik Birlikleri Federasyonu EFCA’nın gelecek Dönem Başkanı Panos Panagopoulos da bir konuşma yapacak. Kongrede, kamu kuruluşları, firmalar, finans ve yatırım kurumları, teknik müşavirlik firmaları temsilcilerinin katılımıyla, teknik müşavirliğin yarattığı katma değer ortaya konacak. Sektörün yasal altyapısıyla ilgili mevcut durum ve geleceğe yönelik çözüm önerileri tartışılacak. İki oturumda gerçekleştirilecek kongrede, her yıl yer alan sosyal-aktüel konuk bölümünde de Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Genel Müzik Direktörü Şef Rengim Gökmen, "Müziğin Ahengi" konulu bir sunum yapacak.
Tarih: 2 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet
Gazi’ye yeni hizmet binasıGazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin yeni hizmet binası bugün eğitime açılacak. Gazi Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre, yeni hizmet binasında, probleme dayalı eğitim sisteminin uygulandığı 12 derslik, klinik beceri eğitimleri için 12 adet laboratuvar, pratik uygulamalar için düzenlenmiş 4 adet iletişim becerisi dersliğinin yanı sıra, 35’er kişilik 12 adet derslik ve fakülte için eğitim faaliyetlerinde kullanılmak üzere konferans salonu, öğrencilere ait bilgisayar ve kütüphaneli okuma salonu ve öğrenci kafeteryası bulunuyor. Ayrıca yeni binanın açılmasıyla 610 araçlık otopark bölümü de hizmete geçecek. Böylece tüm hastane birimlerinin otopark sorununa da çözüm getirilmiş olacak.
Tarih: 2 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet
Gecekondu alanları ormana dönüşüyorKeçiören Belediyesi, ilçeyi daha yeşil hale getirebilmek için gecekondu alanlarını ağaçlandırmaya başladı. Atapark Mahallesi’ne bin 500 fidan dikildi.
Eski belediye binası kız yurdu yapılacakBalıkesir’in Burhaniye Belediyesi, yaklaşık bir yıl sonra, halen yapımı devam eden yeni binasına taşınacak. 1960 yılında inşa edilen ve 400 metrekarelik kapalı alana sahip mevcut binanın ise kız yurdu olarak kullanılacağı belirtildi. Başkan Fikret Akova, “İlçemizdeki meslek yüksekolunun 700 öğrencisi var. Yurt sorunu çözmeyi amaçlıyoruz” dedi.
Tarih: 2 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet
Galericiler şehir dışına taşınmak için TOKİ''den site arazisi istediSokak aralarında kalan oto galerileri ve teknik servisler, gündelik hayat ile yaya ve araç trafiği açısından büyük sorun oluşturmaya başladı.
’İstanbul haramilerin elinde’ polemiğiMuhsin Ertuğrul Tiyatrosu’nun yıkılma kararı Meclis’te harami tartışmasına neden oldu. CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, dün TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı gündem dışı konuşmada, yeni yapılacak kongre merkeziyle Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu’nun ranta mahkûm edileceğini söyledi.
Manisa’nın çehresini değiştirecek projeManisa Belediyesi, eski hal binasıyla oto garajının yerine alışveriş merkezi ve otel yapmak için yıkım çalışmalarına başladı. Başkan Yardımcısı Kemal Sevinç, meyve ve sebze halini, Gediz Köprüsü yakınındaki modern tesislere taşıdıklarını hatırlattı, şöyle dedi: “Alışveriş merkezi ve otel için ihaleye çıkacağız. Projenin hayata geçirilmesiyle, Manisa daha modern bir görünüme kavuşacak.”
Tarih: 2 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet
Expo 2015’i, Dışişleri kaybettiExpo 2015’te oylama sonucunun sağlıklı alınamayıp, koskaca bir şehri önce ayağa kaldırıp sonra sevincini kursağında bırakmak bile Expo ile ilgili daha önce yaptığım eleştirileri haklı çıkarmaya yetti.
Sunağı geri istedikBergama Belediye Başkanı Raşit Ürper, 1871 yılında ilçelerinden götürülen Zeus Sunağı’nı, Alman yetkililerden geri istedikleri açıkladı. Ürper, tarihi eserin halen sergilendiği Berlin Devlet Müzeleri ve Alman Kazı Enstitüsü’nün davetlisi olarak gittiği Almanya’da incelemelerde bulunduğunu bildirdi, şöyle konuştu: “Zeus Sunağı’nı Geri İstiyoruz başlıklı mektubu ilgililere teslim ettim. Talebimizin takipçisi olacağız. 2010’da, Berlin’deki müzede Bergama’nın tanıtımı için sergi açacağız. Burada, turistleri Bergama’ya davet edeceğiz. Bir yandan da Bergama’da, konaklama tesislerinin sayısını artıracağız. Geri verilene kadar, Zeus Sunağı vasıtasıyla ilçemize ekonomik girdi sağlayacağız.” Ürper, Topçu Kışlası’nda yapmayı planladıkları açık ve kapalı Bergama Müzesi için de Zeus Sunağı gelirlerinden kaynak isteyeceklerini kaydetti.
Tarih: 2 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet
İzmir’in altyapısı için 10,5 trilyonluk yatırımİZSU Genel Müdürlüğü, İzmir’in ilçe, belde ve köylerine arıtma tesisi, içme suyu ve kanalizasyon gibi yatırımları sürdürüyor. Mevcut su depoları onarıldı, yeni depolar yapıldı, boru hatları yenilendi, olmayan yerlere içme suyu hatları çekildi. 885 kilometre içme suyu şebekesi düşeyecek.
Özet; AB’ye almayız EXPO’yu da vermeyizİzmir’in EXPO-2015’i kaybetmesinin esas nedeni budur. İzmir bu etkinliğe ne kadar ciddi hazırlandı? Bu konuda çok şey söylendi; genellikle umutlar saçıldı. Ancak hazırlık süreci başarılı geçmedi.
Durmak yok, sırada başka hedefler varBaşkan Aziz Kocaoğlu, Paris dönüşü bu mesajı verdi. Kocaoğlu, “EXPO adaylığıyla deneyim kazandık, bilgilendik, ezilmedik. İzmir’in vizyonunu devam ettirerek, kenti ayağa kaldıracağız. İnciraltı planlanırsa İzmir kurtulur” dedi.
Geleceğe kenetlenmekBütün İzmir, Ege, hatta Türkiye uzun süre tek konuya odaklanmıştı. Tabii ki, EXPO 2015’e. Yarışta Milano’yu geçmekti amaç. Herkes, çorbada tuzu bulunsun istedi ve elinden geleni yaptı, çabaladı.
Atatürk Müzesi’ne yakışmayan görüntüİzmir Özel Çamlaraltı Koleji Edebiyat Bölüm Başkanı Şengül Kıran, Birinci Kordon’daki Atatürk Müzesi’nin perdelerinin yakışmadığını belirterek, yıkamak istediğini bildirdi.
Danıştay’dan Kaz Dağı’nı koruyan kararDanıştay 8. Daire, Kaz Dağı’nda maden arama ruhsatının iptalini reddeden mahkeme kararını bozdu. Bozma gerekçesinde, yerel mahkemenin, düzenlemeleri inceleyerek buna göre karar vermesi gerektiği belirtildi. Çevreciler, maden aramanın hiçbir yasal dayanağı kalmadığı görüşünde.
Suları özelleştirmek için hazırlık yapılıyorKüresel ısınmayla birlikte su, dünyada daha da stratejik bir madde haline gelirken kaynakların iyileştirme ve dönüştürme vaadiyle büyük şirketlere devredileceği belirtildi.
Kaçak dolgucuyu protesto eylemiMuğla’nın Güllük Körfezi’nde, denize kaçak dolgu yaparak 45 metre genişliğinde, bin 200 metre uzunluğunda alan kazanan MNG Holding’e tepkiler dinmiyor.
Gül, Cargill’in önünü açan yasayı onayladıCumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anayasa Mahkemesi’nin 19 Şubat 2007’de yürürlülüğünü durdurduğu, tarım arazileri üzerine yasadışı tesis kurduğu için faaliyetlerine son verilen şirketlere getirilen affın süresini uzatan kanunu onayladı. Böylece yıllardır bu kanunun çıkması için mücadele eden Cargill firmasının önü açılmış oldu.
Gaziantep''te hafif raylı sistem için "ihale"Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, hafif raylı sistem 1''inci etap inşaatı ile elektrifikasyon enerji besleme ve cer gücü sistemini yaptırmak için ihale açtı. 1''inci etap inşaatı ile elektrifikasyon enerji besleme ihaleleri 24 Nisan''da.
Depodan kültür merkezineUNESCO ''nun desteği ve Bursa Osmangazi Belediyesi''nin girişimiyle restore edilen tarihi Ördekli Hamam (Eski Yeni Hamam) Bursa''nın yeni Kültür ve Sanat Merkezi''ne dönüştürüldü. Ağustos 2007''de restorasyonu tamamlanan ve Ördekli Kültür Merkezi adını alan tarihi hamamda, 200 kişilik 2 büyük salonun yanı sıra tiyatro oyunları sahnelenebilecek bir oditoryumda yer alıyor. Yaklaşık 1.900 metrekare üzerinde kurulu olan ve restorasyonu için 3 buçuk milyon YTL harcanan hamam, 1400''lü yılların başında inşa edildi. Mimari özellikleriyle diğer Bursa hamamlarından ayrılan Ördekli Hamamı, iç içe geçmiş 4 aşamalı odalardan oluşuyor. Erkekler ve kadınlar olmak üzere birbirine benzeyen 2 bölümü bulunan hamam, son 50 yıldır depo olarak kullanılıyordu.
Tarih: 2 Nisan 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Sarıgöl''de yıkım sürüyorGaziosmanpaşa Belediyesi, dün ilçedeki kentsel dönüşüm projeleri ile belediyenin yatırımlarının tanıtıldığı gezi programı düzenledi. Belediye Başkanı Erhan Erol , çoğunlukla Romanların yaşadığı ve suç oranın yüksekliğiyle bilinen Sarıgöl Mahallesi''nde yıkımlara başladıklarını söyledi. Bu bölgeyi yıkmaya kararlı olduklarını söyleyen Erol , "Sorunlu bir bölge. Polisli yıkım yapılmasını istemiyorlar. Bu nedenle emniyet güçleri olmadan yıkımları gerçekleştiriyoruz. Mahalleye iş makinaları sokamıyoruz. Yıkımlar balyozlarla yapılıyor. Mahallenin tamamını aynı anda değil, parsel parsel yıkıyoruz. Tekrar bina yapılmaması için hafriyatı da kaldırmıyoruz" diye konuştu. Erol, İstanbul''daki hiçbir projenin gerçek anlamda kentsel dönüşüm olmağını belirterek şunları söyledi: " Kentsel dönüşüm insanların yaşadıkları yerlerde yapılır. İstanbul''da bir yerler yıkılıyor, insanlar başka yerlere taşınmak zorunda kalıyorlar . Bizde yapılan kentsel dönüşüm değil, binaların yenilenmesidir. Sarıgöl''de kentsel dönüşüm yapmıyoruz. Yıkılan binaların yerine konut inşa edilmeyecek. Okul, sağlık ocağı ve karakol binasının dışındaki alan yeşillendirilecek."
Tarih: 2 Nisan 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Balık kavağa çıkınca!..Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Bursa''daki ortak aklın sesine tercuman olarak; Atatürk Stadı''nın Kültürpark kompleksiyle birlikte yeşil alan olarak kente kazandırılmasını öngörmüş...
Uludağ''daki otellere son şans!Uludağ 1. bölgedeki oteller bugünlerde yine yakın takipte. Geçmişte atlanan ne kadar prosedür varsa, şimdilerde işletmecilerin karşısına bir bir çıkıyor.
Stad konusunda herkes hemfikir!Aklım kesmemişti zaten. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın Bursa''ya yukardan şööyle bir bakıp ''stadı buraya yapalım'' diyeceğine. Gerçi, şööyle bir bakıp stad yeri bulmak için bir insanda bulunması gereken asgari ''tapu-kadastro bakış açısı'' Başbakan`da mevcut.
19. Mobilya ve Dekorasyon Fuarı 5 Nisan''da İnegöl''deTürkiye''nin önemli mobilya üretim merkezlerinden İnegöl''de, bu yıl 19''uncusu gerçekleştirilecek, "Mobilya ve Dekorasyon Fuarı"nın (MODEF) 5 Nisan''da açılacağı bildirildi. İnegöl Belediye Başkanı ve MODEF Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Alinur Aktaş, düzenlediği basın toplantısında, 5 Nisan''da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından açılacak fuarın, uluslararası üne sahip İnegöl mobilyasını, sektör temsilcileriyle buluşturacağını söyledi. Aktaş, sektörün gereksinimlerini karşılamak ve sektörün yeni pazarlarla açılmasını sağlamayı hedeflediklerini ifade ederek, "Yerel kalkınmanın öncülüğü, lokal değerlere evrensel nitelik kazandırmaktır. İnegöl Belediyesi olarak nihai hedefimiz İnegöl''ümüzün yıldızı olan mobilya sanayisini, dünyanın en önemli mobilya üretim ve ticaret merkezlerinden biri yapmaktır" diye konuştu. Fuar alanını 3 katına çıkararak, mobilyacıların talebine cevap verir duruma geldiklerini anlatan Aktaş, yaklaşık 25 bin metre karelik bir alanda, İnegöl mobilyasının en seçkin ürünlerinin dünyayla buluşmasına zemin hazırladıklarını belirtti. Aktaş, 112 firmanın yeni ürünlerini sergileyeceğini sözlerine ekledi.
Tarih: 1 Nisan 2008 Kaynak: Referans
Hititlerin kerpiç duvarlarının sırrı kitaplaştırıldıTarihi Milli Park ve Unesco Dünya Mirası Listesi''nde olan Hattuşa Hitit Surları Alman Arkeoloji Enstitüsü tarafından 2003-2005 döneminde orijinal yapısına bağlı kalınarak yeniden inşa edilmişti.
Şahinbey kentsel dönüşüm ile yeni bir çehreye kavuştuGaziantep''in Şahinbey ilçe belediyesi, 600 konutu kamulaştırarak bölgenin ilk kentsel dönüşüm projesini hayata geçirdi. TOKİ işbirliği ile gerçekleştirilen toplam 4 bin konutluk projenin 1260 konutluk ilk etabı eylül ayı sonunda hak sahiplerine teslim edilecek.
Garanti kültür kurumları binalarını yeniliyorGaranti Bankası’nın geniş bir yelpazeye yayılan sergi, faaliyet ve özel projeleriyle dikkati çeken 3 kültür kurumu; Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi, Garanti Galeri (GG) ve Osmanlı Bankası Müzesi (OBM), önemli bir mimari sürece giriyor.
9 ilde daha üniversite kuruluyorHükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, AK Parti hakkında açılan davayla ilgili, ''''Hep beraber bu süreci göreceğiz'''' dedi. Çiçek, 9 ilde üniversite kurulmasının kararlaştırıldığını da söyledi.
Tünelle Dolmabahçe’den Kağıthane ve havalimanına çok daha kolay erişim...İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “7 Tepe 7 Tünel” projesi kapsamında inşaatını sürdürdüğü Bomonti-Dolmabahçe Karayolu Tüneli’nin tek yönde kazı çalışması tamamlandı.
Toplumsal yapılanma ve SulukuleSulukule kent dönüşüm projesi hazırlanırken mahallenin ve mahallelinin ihtiyaç ve olanakları düşünüldü mü? Yoksa bunun bir önemi yok mu?
OECD: İstanbul Avrasya’nın bilgi ve finans merkezi oluyor…OECD, açıkladığı “İstanbul Metropoliten Alan İnceleme Raporu”, şehrin gelecekte finans, bilgi teknolojisi yoğunluklu küresel bir güç olacağını öngörüyor.
Kütüphaneler başkenti İstanbulİstanbul''da üniversite, halk, belediye, özel konu gibi çeşitli türde toplam 250 kütüphane var. Bunlar içinde yapımı sürenler tamamlanmalı, eskimiş olanlar yenilenmeli, cazip olmalı.
Pritzker ödülü Jean Nouvel''in2008 Pritzker Mimarlık Ödülü ''gelenekten kopuşu simgeleyen hiper modern binaların'' mimarı Fransız Jean Nouvel''a verildi. 62 yaşındaki Jean Nouvel, 100 bin dolarlık para karşılığı da olan ödülünü 2 Haziran''da Los Angeles''ta düzenlenecek törenle alacak. The Hyatt Foundation''ın mütevelli heyeti başkanı Thomas Pritzker, jürinin ödülü Nouvel''in mimarlık alanında gösterdiği cesur girişimleri, ürettiği yeni fikirleri nedeniyle verdiğini söyledi. Nouvel en çok Paris''te 1987 yılında açılan, doğal ışıklandırma sistemiyle ünlü Arap Dünya Enstitüsü binasıyla tanınıyor. Ünlü mimarın Fransa dışında da Japonya, İspanya, İngiltere, Hollanda, Avusturya, İtalya, Almanya, Belçika, ABD gibi bir çok ülkede imza attığı kuleler, tiyatro ve openra binaları, müze yapıları, konut projeleri var.
Tarih: 1 Nisan 2008 Kaynak: Radikal
İzmir''in hevesi kursağında kaldıExpo 2015 için Milano ile çekişen İzmir, hazin bir şekilde kaybetti. Başta TRT olmak üzere TV''lerden ilk gelen flaş haberler İzmir''in kazandığı yönündeydi.
Mortgage krizine karşı TOKİ bizim sigortamızBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, yurtdışı piyasalardaki gelişmelere değinerek, "Türkiye''de niçin acaba ciddi manada kayıp, bir kriz olmadı? Biz, bu noktadaki tedbirlerimizi aldık, alıyoruz. En önemli mortgage krizine karşı bizim sigortamız, TOKİ ve Kiptaş olmuştur" dedi.
Lagina Kent''i bahçeye taşınıyorSelçuk Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof.Dr. Ahmet Tırpan, restorasyonu tamamlanan Osman Hamdi Bey Evi''nin müze olmasını istediklerini bildirdi. Yatağan''ın Turgut beldesinde bulunan ve Türkiye''nin ilk müzecisi Osman Hamdi Bey''in adını taşıyan evde oluşturulacak müzede, Lagina Antik Kenti''nden çıkartılan bazı eserlerin sergilenmesi planlanıyor.
Belediye hizmetlerinde örnek kent: ŞanlıurfaGöreve geldiği ilk günden itibaren gece gündüz demeden çalışan ve Şanlıurfa''ya yeni bir kimlik kazandıran Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, 4 yıllık çalışmalarını Yeni Şafak Güneydoğu Bölge Temsilcisi Yaşar Yavuz''a anlattı
''Kıyıları dolduranlar hapse girmeli''Son 10 yılda turistik sahillerde 239 koydan 50''sinin ''tamamen tahrip edildiğini'' vurgulayan Deniz Ticaret Odası yetkilileri, Güllük''teki son dolgunun sorumlularına hapis cezası verilmesini istedi.
Muhsin Ertuğrul''da son perde gözyaşlarıyla indiİstanbul''da ''Harbiye Kongre Vadisi Projesi'' nin hayata geçirilmesi çerçevesinde yıkılması planlanan Şehir Tiyatroları Muhsin Ertuğrul Sahnesi''nde dün gece son oyun sahnelendi. Yıkılıp yerine Lütfi Kırdar Kongre Binası ile uyumlu yeni bir bina yapılacak olan Muhsin Ertuğrul Sahnesi "Geçmişten Gelen Kadın" isimli oyunla perdelerini kapadı. Oyunu CHP İstanbul milletvekili Çetin Boysal, devlet sanatçıları Macide Tanır ve Umut Demirdelen ile oyunun yönetmeni Nedim Saban birlikte izledi. Yönetmen Saban, "Buraya 40 katlı tiyatro sahnesi de yapsalar, buranın kokusunun, mimarisinin yerini alamaz. Burada Muhsin Ertuğrulların, Kerem Yılmazerlerin, Savaş Dinçellerin ruhu var. Bu büyüyü bozuyorlar" diye konuştu. İzleyiciler arasında bulunan konservatuvar öğrencisi genç bir kızın Macide Tanır''a dönerek, "Sizler kurdunuz, biz yaşatamıyoruz, özür dilerim" diyerek gözyaşlarını boğulması herkesi duygulandırdı.
Tarih: 1 Nisan 2008 Kaynak: Sabah Yazan: İlker Gemici
Turizmciler de "madene hayır" dediMarmaris''te bir grup turizmci, Osmaniye köyündeki maden arama çalışmalarını protesto etti. Turizmciler, bir firmanın manganez aradığı Osmaniye köyünün Türk-mentepesi mevkisinde toplandı. Grup, pankart açarak, çeşitli sloganlar attı. Marmaris''te maden aranmasına karşı olduklarını söyleyen TÜRSAB Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı İsmail Özbozdağ, "Giden birçok şey geri gelir, ama doğa gelmez. Biz turizm çalışanları, doğayı korumak zorundayız. Burada madenin açacağı yara çok yönlüdür" dedi. Bölgenin oksijen kaynağı olduğunu belirten Özbozdağ, konuşmasına şöyle devam etti: "Burası Marmaris turizminin kalbidir. Yaklaşık 10 yıl sonra maden firması çekip gidecek, burada tahrip edilmiş doğa kalacak."
Tarih: 1 Nisan 2008 Kaynak: Birgün
Peribacalarının yerine 30 bin kişilik stadyum!Tarihi skandal: Nevşehir''in İkinci Lig takımı Yıldırım Gençlik Spor peribacalarının kendilerine hibe edilen bir kısmının yerine modern bir stat yapacaklarını açıkladı.
ÇMO mücadeleyi sürdürecekTürkiye’de ve dünyada yaşanan çevre katliamlarına karşı yürütülen mücadelenin büyütülmesi ve desteklenmesinin önemine işaret edilen Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) 9’ncu Olağan Genel Kurulu, Türkiye’de ve dünyada yaşanabilir bir çevre için mücadelenin süreceği duyurusuyla son buldu.
Kentsel dönüşüm mü rantsal gelişim mi?Gecekondulaşmayı bir sorun olarak gören yerel yönetimler çözümü ya bugüne kadar her türlü vergilerini aldıkları evleri sahiplerinin başına yıkarak ya da gecekondu mahallelerindeki alanları toplu konut alanlarına açarak ya halkı mağdur eder ya da değişik tekliflerle arsa sahiplerinden arsaları alır oralara konutları konduruverirler.
Deniz dibine rasathaneKandilli Rasathanesi, Marmara’ya 5 adet deniz dibi rasathanesi yerleştiriyor. Projenin, kurulacak tsunami uyarı sisteminin bir parçası olması öngörülüyor.
Deniz dolgusuna İstanbul''da protestoMuğla''nın Güllük körfezinde, denize kaçak dolgu yaparak 45 metre genişliğinde 1200 metre uzunluğunda alan kazanan MNG Holding’e yönelik protestolar, holdingin İstanbul''daki merkezi önünde sürecek. İstanbul Çevre Konseyi adına bir açıklama yapan Genel Sekreter Yardımcısı Zafer Murat Çetinbaş, protesto eylemlerini İstanbul''a taşıyacaklarını belirterek, “Çarşamba gününden itibaren MNG Holding’e ait işyerlerinin önlerinde eylemler yapacağız" dedi.?Çetinbaş, yapılan hatadan dönülene kadar bu şirkete ait ürün ve hizmetlerin boykot edilmesini istedi.
Tarih: 1 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Yaşar Anter
İzmir 23 dakika sevindi, Expo 21 oy farkla Milano’ya gittiİzmir, büyük umut bağladığı Expo 2015 yarışını, dün Paris’te gerçekleşen son oylamada 21 farkla kaybetti. Delegelerin oylamasını kapı penceresinden izlemeye çalışan birinin, işaretleri yanlış anlaması üzerine 23 dakika kadar "İzmir kazandı" sevinci yaşandı, televizyonlar canlı yayında duyurdu. Resmi sonuç açıklanınca ipi Milano’nun 86 oyla göğüslediği ortaya çıktı.
Başkan Kocaoğlu: "İzmir Kaybetse de Kazandı"İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, EXPO oylamasının sonuçlanmasının ardından, İzmirlilere Paris’ten bir mesaj gönderdi. Başkan mesajında şöyle dedi...
İki dev el sıkıştı, Marmara Denizi''ne ''deprem habercisi'' sistem kuruluyorDeprem konusunda dünyanın önde gelen gözlem şirketlerinden birisinin sahibi Türk çıktı. 1985''te Cansun Güralp tarafından kurulan Güralp Systems, sismik araştırmalar ve cihazlar konusundaki çalışmalarıyla adından söz ettiriyor.
Türkiye’nin doğusunda ilk kentsel dönüşümTürkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projelerinden olan Şahinbey Kentsel Dönüşüm Projesi’nin bin 260 konutluk ilk etabında sona yaklaşıldı. Gaziantep Şahinbey Belediyesi’nin TOKİ işbirliği ile Havaalanı yolu üzerinde kamulaştırma yolu ile başlattığı bölgenin ilk kentsel dönüşüm projesinin birinci etabı eylül ayında teslim edilecek. Toplam 4 bin konutluk projenin ilk etabı 150 dönümlük arazinin üzerinde inşa edilen bin 260 konuttan oluşuyor. 600 konutun 36 milyon YTL karşılığında kamulaştırma yapılarak startı verilen projenin ikinci etabında yine kamulaştırma yolu ile 2 bin 800 konut inşa edilecek. 80-130 metrekare arasında 4 farklı konut seçeneği bulunan projede ev sahibi olmak isteyenler aylık yaklaşık 350 YTL ödeyerek 15 yıl vadeli konut sahibi olabilecekler.
Tarih: 1 Nisan 2008 Kaynak: Akşam
Kocaeli''nin Perşembe Pazarı kent meydanına dönüşecekİzmit''teki Perşembe Pazarı, yapılacak dev bir proje ile kent meydanına dönüştürülecek. Karayolları''ndan devralınan bitişikteki arazi de 5 yıldızlı otel yapılması şartı ile satılacak.
Çevre katliamına karşı eylem çağrısıMNG Holding’in kaçak dolgu yaptığı Güllük Körfezi’ndeki çevre katliamına tepki İstanbul’a da taşınıyor. İstanbul Çevre Konseyi, şirketin ağaç katliamı da yaptığını öne sürerek, MNG Holding’e ait işyerleri önünde eylemler yapacaklarını açıkladı.
Kocaeli''nde 90 kişilik öğrenci yurdu yapılıyorKocaeli''nde Özel Memba Eğitim Kurumları, hayırsever vatandaşların desteği ile üniversitede okuyan kız öğrenciler için yurt yapıyor.
EXPO İzmir''in hakkıydı2015 yılındaki dünya fuarını (EXPO) gerçekleştirecek kenti belirleyecek Uluslararası Sergiler Bürosu (BİE) Genel Kurulu''ndan İtalya''nın Milano kenti kazançlı çıktı. Genel kurulda yapılan oylamada delegelerin 86''sı Milano, 65''i ise İzmir için oy kullandı.
Dünyanın ikinci büyük binası ve Bükreş ZirvesiDünyanın en büyük idari binasının Washington''daki Pentagon binası olduğunu pek çok kişi bilir. İkinci Dünya Savaşı sırasında dağınık halde bulunan askerî birimleri tek bir merkezde toplamak, böylece verimlilik ve koordinasyonu güçlendirmek için inşa edilen...
"Fotoğraflarla Türk Fuarcılığı"İstanbul Dünya Ticaret Merkezi (İDTM), Türk fuarcılığının tarihini, gelişimini ilk kez yayımlanan birçok illüstrasyon ve fotoğraflarla, "Fotoğraflarla Türk Fuarcılğı" kitabında topladı. İDTM tarafından yayımlanan kitapta, Türkiye''nin fuarcılık alanında pek de bilinmeyen tarihi, ayrıntılarla yer alıyor. 70-80 yıl önceye dayandığı sanılan Türkiye''nin fuarcılık tarihinin, aslında 1851 Londra Fuarı''na dek uzandığını fotoğraflarla ortaya koyan kitapta, bugün için bile küçük sayılamayacak binlerce metrekarelik pavyonlarda ülke mimarisini ve ürünlerini en iyi şekilde yansıtmayı hedeflemiş stantların detaylı fotoğrafları yer alıyor. Kitapta, 1851 Londra Sergisi''nin olağanüstü Kristal Sarayı''nın içindeki Osmanlı Standı, 1867''de Paris''te düzenlenen Evrensel Sergi''deki Osmanlı Standı''nın merkezindeki Bursa Yeşil Cami''nin minyatür örneği ve 1873 Viyana Evrensel Sergisi''nde 3. Ahmet Çeşmesi''nin orijinal malzemelerle inşa edilmiş örneği dikkat çekiyor.
Tarih: 1 Nisan 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Bakan eşi işi bitiriyorEskişehir Büyükşehir Belediyesi ile AKP''li yöneticilerin mahkemelik olduğu tramvay projesinde devreye Maliye Bakanı Kemal Unakıtan''ın eşi Ahsen Unakıtan girdi. Belediye tramvay projesinin ilk etabını üç yıl önce hizmete açtı. Eskişehir''in tamamını kapsayacak olan projenin ikinci etabı için de gerekli hazırlıkları tamamladı. Unakıtan Eskişehirlilere söz vermesine karşın tramvay projesinin ikinci etabı ocak ayında Resmi Gazete''de yayımlanan "devlet yatırımları" arasında yer almadı. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ile Unakıtan, tramvay projesiyle ilgili geçen günlerde Atatürk Havaalanı''nda bir süre görüştü. Unakıtan, Büyükerşen''e projeyle ilgili Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile görüşmesini önerdi. Bu sırada Unakıtan''ın eşi Ahsen araya girerek "Hocam siz tramvay projesini yürütecek ekibi toplayarak Ankara''ya bana gelin. Hep birlikte Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım''a gidelim. Sorunu çözmeye çalışalım" dedi.
Tarih: 1 Nisan 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Can Hacıoğlu
Tüp tünel ertelendiUlaştırma Bakanlığı''nın en büyük projelerinden birisi olan, İstanbul''un Anadolu ve Avrupa yakasını denizin altından birleştirecek ve lastik tekerlekli araçların geçebileceği yeni tüp tünelin yapım ihalesi 5. kez ertelendi. İhalenin, 30 Mayıs''ta yapılacağı belirtiliyor.
Trafikte boğuluyoruzHer yıl 400 bin kişinin göç ettiği İstanbul''da trafik sorunu her geçen gün büyüyor. Trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla yapılan yol genişletme çalışmaları, otoyol ve köprü gişelerinin ötelenmesi projesi, otobüs duraklarının genişletilmesi önerileri ise yetersiz.
Takvim
<<Nisan 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.