Haberler

2 Mayıs 2011, Pazartesi

Yaşamınız Gizlice Haritalanıyor Yaşamınız Gizlice Haritalanıyor Apple ve Google''ın, her hareketinizi cep telefonunuzun gizli bir dosyasına kaydettiği haberinin ortaya çıkmasıyla ortalık kızıştı. iPhone''un FourSquare uygulamasının aksine, "check-in" yapmanızı sağlayan bu gizli dosya ilginç haritalar oluşturarak hayatınızı nasıl yaşadığınızı gösteriyor. Hareketleri kaydetmeyi sağlayan ve bulunduğunuz bölgeyi dolaylı olarak kaydeden bu cihazı her yerde taşıdığını kimse aklına getiriyor mu? Haberin Devamı
Yeraltı şehirlerinin gizemi kaldırılacakYeraltı şehirlerinin gizemi kaldırılacakAksaray Müze Müdürü Yüksek Sanat Tarihçisi Yusuf Altın, Türkiye''de ilk kez yeraltı şehirlerinin haritasını çıkarmak için Kapadokya bölgesindeki 4 kasabada arkeometre jeofizik radar taraması yaptıklarını söyledi. Altın, "Şehirlerin sit alanı ilan edilmesi ve turizme kazandırılması için çalışmalara başlayacağız" dedi.
Tunceli, yatırımla ''duvarları eritti''Tunceli, yatırımla ''duvarları eritti''Tunceli''nin Karadeniz''e bağlanması için önemli bir adım olan Pertek Köprüsü nihayet yıllar sonra hayata geçiyor.
Sultan Abdülmecid''in mozaik tuğrasıSultan Abdülmecid''in mozaik tuğrasıBitmek üzere olan bir sürü restorasyon projesi var İstanbul''da. Kapalı kalan 158 mekânın kapıları bir bir açılacak yakında. Topkapı ve Ayasofya''nın kimi bölümleri ilk sırada. Ama Prof. Dr. İlber Ortaylı''nın dediği gibi "Bu restorasyon ev işinin bir benzeri. Yap yap bitmez, günü kurtarırsın ancak."
Ev kadının işi hiç biter mi? Topkapı Sarayı''nın işi de bitmezEv kadının işi hiç biter mi? Topkapı Sarayı''nın işi de bitmezÜnlü tarihçi, Topkapı Sarayı Müzesi''nin Müdürü İlber Ortaylı''ya göre, Avrupa''nın Kültür Başkenti seçilmesi İstanbul''un imajına önemli bir katkı sağlamadı. Topkapı Sarayı, bu organizasyon sayesinde kurtuldu.
Terkos su toplayamayacak Terkos su toplayamayacak Kanal İstanbul''un rotası ormanı ve tarım arazilerini ve deniz ekosistemini tahrip edecek. Bilim ve Teknik''in 21 yıl önce yazdığına göre Terkos Gölü de çöküşten payına düşeni alacak.
Bayrampaşa''ya süper proje: Şanzelize CaddesiBayrampaşa''ya süper proje: Şanzelize CaddesiBayrampaşa Belediyesi''nin yeni başkanı Atilla Aydıner bir dolu projeyle görevine merhaba dedi. Bayrampaşa''nın bir meydan eksikliği olduğunu söyleyen Aydıner''in ilk çılgın projesi ise ilçesine Fransızların ünlü caddesi Şanzelize''nin benzerini kurmak.
Kanalın üstesinden 7 padişah gelemediKanalın üstesinden 7 padişah gelemediİstanbul''a kanal açma projesi ilk defa Kanuni Sultan Süleyman devrinde tasarlanmış ve bu proje için de Mimar Sinan görevlendirilmişti Karadeniz-Marmara''ya kanal açma projesine Kanuni''den başlayarak 7 padişah teşebbüste bulunmuş lakin her defasında sorun çıkmış ve proje hayata geçirilememişti...
"Çılgın projenin hafriyatı orman için fırsat""Çılgın projenin hafriyatı orman için fırsat"''Kanal İstanbul doğayı tahrip edecek'' eleştirilerine eski Orman Bölge Müdürü Çebi''den yanıt: Proje, eski maden ocaklarını ormanlık alana kazandırabilir.
Büyükşehir Belediyesi 5 projeyle ödül aldıBüyükşehir Belediyesi 5 projeyle ödül aldıTarihi Kentler Birliği tarafından daha önce iki kez ödüllendirilen İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin tarihi aksını canlandırmak için hayata geçirdiği 5 projeyle yeniden ödüle layık görüldü. İzmir''in turizm ve hizmet şemsiyesi çatısı altında gelişmesini sağlamak ve bu kapsamda kentin tarihi değerlerini gün yüzüne çıkarmak için çalışan Büyükşehir Belediyesi, bu çabalarıyla bir kez daha ödüllendirildi.
Türkiye nükleer enerjiye karşıTürkiye nükleer enerjiye karşıNükleer enerjiye geçiş için hazırlık yapan hükümet, referandumu göze almış durumda. Ancak yapılan araştırmaya göre referandumun sonucu nükleer aleyhine çıkabilir.
''Mona Lisa'' radarla aranıyor''Mona Lisa'' radarla aranıyorMona Lisa tablosuna modellik eden Lisa Gherardini''nin mezarını arama çalışmalarında özel bir radar aygıtı kullanılıyor.
Dünya mirasına 4 aday dahaDünya mirasına 4 aday dahaKültür ve Turizm Bakanlığı UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi''ne 4 aday için başvuru yaptı. Bergama, St. Pierre, Eşrefoğlu Camii ve Göbeklitepe için yapılan başvurunun sonucu Haziran ayında sonuçlanacak.
Gerçekleşen bir masal: MiniaturkGerçekleşen bir masal: MiniaturkMiniaturk de bir anda Selimiye Camii''nden Sümela Manastırı''na gideceksiniz. Üstelik Atatürk''ün doğduğu evle Mescid-i Aksa''yı da yan yana görebilirsiniz.
TOKİ, Mersin''i Akdeniz Oyunları''na hazırlıyorTOKİ, Mersin''i Akdeniz Oyunları''na hazırlıyorDünyanın en büyük spor organizasyonlarından biri olan Akdeniz Oyunları''na ev sahipliği yapmaya hazırlanan Mersin''de iki dev proje hayata geçiriliyor.
İstanbul''un gökdelenlerine imza atan kadınİstanbul''un gökdelenlerine imza atan kadınİstanbul''un siluetini değiştiren ve sosyal yaşamına damga vuran 7 prestijli projede Melkan Gürsel Tabanlıoğlu''nun imzası var Ünü yurtdışına kadar yayılan bol ödüllü mimar Tabanlıoğlu, "Türkiye''de gökdelenlere imza atan kadın" olarak dünyada isim yaptı.
''Metroları yapmak belediyelerin gücünü aşan bir iştir'' ''Metroları yapmak belediyelerin gücünü aşan bir iştir'' Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ''''Metroları yapmak belediyelerin gücünü aşan bir iştir. Mevcut olan ekonomik imkanlarımızla metroları bizim kendimizin yapabilmesi kesinlikle mümkün değil'''' dedi.
Deniz ekosistemi risk altında Deniz ekosistemi risk altında Uzmanlar İstanbul''a açılacak kanalın, denizde yaşayan canlı türlerini olumsuz etkileyeceğini söyledi.
Markalaşan kentlere reçetelerMarkalaşan kentlere reçetelerİki marka uzmanına göre, İstanbul marka değil! Bu uzmanların yazdığı Marka Şehir adlı kitapta, markalaşmak isteyen kentlere reçeteler var.
Mardin artık dünya markasıMardin artık dünya markasıSon 5 yılda yapılan yatırımlarla Mardin, güvercinleri gibi havalandı; 30''dan fazla fabrika açıldı, 80''den fazla şirket büyük tesis yapabilmek için başvurdu. Mardin büyük bir hızla dünya markası olma yolunda ilerliyor. Özellikle son 4- 5 yıl içinde yapılan yatırımlarla bu kadim kent, Mardin güvercinleri gibi havalandı.
Kumdan sanatKumdan sanatTayvan''ın başkenti Taipei''de düzenlenen geleneksel kum heykel festivalinin dördüncüsü başladı. 41 ülkeden 8 sanatçının katıldığı festivalde "kutuplarda yaşam", "Amerikan yerlileri" ve "Roma kuşatması" gibi temalara yer verildi.
İzmir Körfezi''ne cankurtaran simidiİzmir Körfezi''ne cankurtaran simidiİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Körfezi''nde denize girilmesini amaçlayan ''Büyük Körfez Pojesi''ni başlattıklarını bildirdi. Kocaoğlu, "Liman güzergahının derinleştirilmesi, dere ağızlarının temizlenmesi, kuzeyde sirkülasyon kanalı açılması, dolayısıyla körfezde balık üretiminin artmasını ve insanlarımızın denize girmesini amaçlıyoruz" dedi.
Bisiklet şehri Konya, rekora pedal basıyor Bisiklet şehri Konya, rekora pedal basıyor Düz arazi yapısı ve çoğu kişinin ulaşım için bisikleti tercih etmesi nedeniyle Konya''da bisiklet kullanımı rekor denebilecek düzeye ulaştı.
Kanalİstanbul yükselen Türkiye''nin resmidirKanalİstanbul yükselen Türkiye''nin resmidirİktisatçı Doç. Dr. Dündar Murat Demiröz, Kanalİstanbul projesinin Türkiye''nin son yıllardaki yükselişine uygun olduğunu söyledi. Demiröz, "Sadece günlük gelişmelere bağlı kalan ve büyük hedefler gütmeyen siyasetler tarihe mal olmazlar. Bu açıdan Başbakan''ın açıkladığı proje açıkçası bana çok çılgın gelmiyor. Bilakis yapılması neredeyse zorunlu bir proje gibi geliyor" dedi.
"İstanbul Kanal" Panama ve Süveyş kanalı ile gerçekten kıyas edilemez mi?"İstanbul Kanal" Panama ve Süveyş kanalı ile gerçekten kıyas edilemez mi?Panama ve Süveyş kanallarından geçen Türk Denizcisi Onur Gül bu sorunun cevabını Dipnot.tv okurları için cevapladı.
Ankara Kalesi turizme kazandırılacak Ankara Kalesi turizme kazandırılacak Başkent turizmine yön verecek önemli yerlerden biri olan Ankara Kalesi''nin sorunlarının çözümü için hazırlanan ''''Kale Eylem Planı'''' tüm hızıyla sürüyor.
Bir "ülke" olarak İstanbul!Bir "ülke" olarak İstanbul!Çılgın proje sağolsun, bol bol İstanbul''dan konuşmaya başladık. En çok da Boğaz''ı ve Boğaziçi''nin geleceğini konuşuyoruz. İstanbul''un Karadeniz kıyılarını, su havzalarını, yeni yapılaşmaları konuşuyoruz.
Çılgın projenin ekonomiye katkısı 50 milyar dolarÇılgın projenin ekonomiye katkısı 50 milyar dolarBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ''çılgın proje'' Kanal İstanbul''a bir destek de reel sektörden geldi.
Topkapı Sarayı, haşerelere karşı düzenli ilaçlanıyorTopkapı Sarayı, haşerelere karşı düzenli ilaçlanıyorTopkapı Sarayı''nın davetsiz misafirleri kemirgen ve haşerelerle mücadele devam ediyor. Geçtiğimiz yıl temmuz ayında başlatılan mücadeleyi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi''ne bağlı Çevre Koruma Müdürlüğü yürütüyor. Saraya kurulan 169 noktada kemirgen ve haşereler itlaf edilerek, tarihî eserlere zarar vermeleri engelleniyor.
Güzelbahçe''ye yeni balık hali Güzelbahçe''ye yeni balık hali İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi işbirliği ile "İzmir Körfezi Balıkçılığının Sorunları" konulu panel düzenlendi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu panelde yaptığı konuşmada balıkçılara, Güzelbahçe''de balıkçı limanı ve balık hali kurulacağı müjdesini verdi.
İzmir, EXPO 2020''ye başvurusunu yaptıİzmir, EXPO 2020''ye başvurusunu yaptıBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, İzmir''in EXPO 2020 başvurusunu Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) Genel Sekreteri Vicente Gonzales Loscertales''e resmi bir yazı ile iletti.
Çanak - çömlek bulmak için devlet ödenek verdiÇanak - çömlek bulmak için devlet ödenek verdiBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Çılgın projem" dediği Kanal İstanbul Projesi''ni slâytlar ve animasyonlar eşliğinde açıklarken "Kanal İstanbul" projesinin yanı sıra bitişi geciken Marmaray projesinden de bahsetti.
Çadırkentte hayat başladıÇadırkentte hayat başladıCuma günü Türkiye''ye sığınan Suriyeliler dün, kaldıkları spor salonundan çadırkente taşındı. 42 çadırın bulunduğu kampta üç öğün yemek verilirken, çadırlara yerleşen 263 Suriyeli, ülkelerindeki olaylar dinene kadar Türkiye''de kalmak istediklerini söyledi.
"Ateş Boğazı" yine korkuttu"Ateş Boğazı" yine korkuttuEkvador ülkesinin başkenti Quito''ya 135 kilometre uzaklıkta bulunan Tungurahua Yanardağı, gürültülü bir şekilde patlayarak halka korku dolu anlar yaşattı.
İstanbul Boğazı, petrol yolu olmaktan çıkacakİstanbul Boğazı, petrol yolu olmaktan çıkacakBaşbakan Erdoğan''ın açıkladığı Kanal İstanbul projesi, yılda 55 bin petrol tankeri ve tehlikeli yük gemisinin geçtiği, enerji geçiş yolu konumundaki İstanbul Boğazı''nı rahatlatacak. Coğrafik yapısı sebebiyle tanker kazalarının meydana geldiği İstanbul Boğazı''ndaki en büyük facia 1979''da yaşandı. Romanya bandıralı ''Independenta'' adlı tanker, Yunan kuru yük gemisi Evriyali ile çarpışmış, 43 denizci hayatını kaybetmişti.
Bisiklet şehri KopenhagBisiklet şehri KopenhagUluslararası Bisiklet Birliği''nin ''Dünyanın ilk bisiklet şehri'' seçtiği Kopenhag''da, şehir içi ulaşımın yükünü bisikletler çekiyor.
Çılgın proje için dört güzergâh varÇılgın proje için dört güzergâh varEski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, kanal güzergâhı için dört ayrı seçeneğin bulunduğunu belirterek "spekülasyona gelmeyin" dedi.
Banka önünde ''ev'' nöbetiBanka önünde ''ev'' nöbetiKütahya''da TOKİ tarafından yaptırılan konutlardan 25''inin, başvuru önceliğine göre satılacağını duyan vatandaşlar, dün geceden itibaren, satışın yapılacağı banka şubesi önünde nöbet tutmaya başladı.
Kapısı var, balkon yok Kapısı var, balkon yok Rize''de bir binaya balkon olmadığı halde yapılan balkon kapısı, görenleri şaşırtıyor.
Çılgın projeye yeni bakanlıkÇılgın projeye yeni bakanlıkAKP hükümeti, Kanal İstanbul, iki yakaya iki şehir gibi kentsel dönüşüm projelerini hayata geçirmek üzere Çevre ve Kentsel Yönetim Bakanlığı kuracak.
Asıl "çılgın proje" Osmanlı''yı geri getirmek mi?Asıl "çılgın proje" Osmanlı''yı geri getirmek mi?Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 27 Nisan''da İstanbul Boğazı''na bir kardeş geleceğini müjdeleyince ortalık karıştı. Mimar ve mühendisler, sabahlara kadar televizyonlarda konuşuyor, siyasetçiler tutarlı tutarsız görüşler beyan ediyor, Silivri''deki arsa fiyatlarının daha şimdiden ikiye katlandığı haberleri basını günlerdir meşgul ediyor. Bu arada tarih yazarlarına epeyce malzeme çıktığını görüyoruz.
Amerikalıların Fukuşima''sı Amerikalıların Fukuşima''sı ABD''de, Obama yönetiminin enerji programı çerçevesinde nükleer santrallara yer vereceğini açıklaması, Japonya''daki felaketle birlikte, 1979''da yaşananları anımsayan Amerikalılar arasında bir tartışma başlattı. Greenpeace''e göre "Radyasyonun güvenli bir dozu yok" ve nükleer kirlilik görünmüyor diye bu "temiz" olduğu anlamına gelmiyor.
Kanal İstanbul için tahvil satışı olabilirKanal İstanbul için tahvil satışı olabilirAkgiray, projenin finansmanında ileride ihtiyaç duyulması halinde tahvil satışının olabileceğini belirtti.
Bu da ‘çılgın'' üniversite Bu da ‘çılgın'' üniversite Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın çılgın projesi ‘Kanal İstanbul''dan sonra Kayseri de çılgın üniversite heyecanı yaşıyor.
"Çılgın proje için 30 milyar dolar vermeye hazır olanlar var""Çılgın proje için 30 milyar dolar vermeye hazır olanlar var"Başbakan Erdoğan, Çılgın Proje''nin Belediye başkanlığı döneminden bir rüyası olduğunu söyleyerek Projenin bedelinin 12 milyar doların altında olmayacağını ve bir Türk işadamının 30 milyar dolar vermeye hazır olduğunu belirtti.
Venedik''in suyunu arıtacağızVenedik''in suyunu arıtacağızAyşe Erkmen, 54. Venedik Bienali''nde Türkiye''yi bir tür mekanik heykelle temsil edecek. ''Plan B'' adlı çalışma, kanallardaki suyu temizleyip geri bırakacak bir arıtma sistemi.
''Suriye nükleer reaktör kurmaya çalışıyor''''Suriye nükleer reaktör kurmaya çalışıyor''ABD ve İngiltere''nin vatandaşlarını çekmesinin ardından Birleşmiş Milletler de Suriye''nin gizli olarak nükleer reaktör inşa etmeye çalıştığını duyurdu. BM, Irak''a müdahale edilmeden önce ise Saddam''ın kimyasal silahı olduğunu iddia etmişti.
"İkinci Boğaz" İki Kat Tehlike mi?"İkinci Boğaz" İki Kat Tehlike mi?Geçtiğimiz Çarşamba günü açıklanan "çılgın proje Kanal İstanbul"un ortaya çıkışının gerekçelerinden birinin, İstanbul Boğazı''nın güvenliğini sağlamak olduğu söylendi. Karadeniz ile Marmara Denizi''ni birbirine bağlarken, iki kıtaya yayılan İstanbul''u ortasından bölen İstanbul Boğazı, uluslararası deniz taşımacılığının yapılabildiği en dar geçit olma özelliğini taşıyor. Dolayısıyla da büyük tonajlı gemilerin geçişleri sırasında ciddi tehlike arz ediyor olduğu doğru. Oldukça kıvrımlı bir yapıya sahip olan Boğaz''ın en geniş yeri 3,6 kilometre, en dar yeri 698 metre ve uzunluğu ise 29,9 kilometre.
TOKİ, çılgın projeye komşu 10 bin konutu teslim ediyorTOKİ, çılgın projeye komşu 10 bin konutu teslim ediyorBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapımı devam eden İstanbul-Kayaşehir''de ilk etap konutların teslimlerine başlandı.
Muhteşem tesadüfMuhteşem tesadüfÇılgın proje açıklandıktan hemen sonra bazı görüşmeler yaptım. İlk olarak ''Hüsamettin Özkan''ı'' aradım. ''Nasıl buldunuz?'' diye söze girdim. ''Siyasetçiler büyük projeleri sever. Özellikle sağ gelenek. Ben genellikle büyük fikirlere olumlu bakarım'' yanıtını verdi.
Sızmasın diye internetsiz ortamda hazırlandıSızmasın diye internetsiz ortamda hazırlandıKanal İstanbul projesi için büyük gizlilik içinde çalışıldı. Detaylar iki ay önce netleşti. İnşaat maliyetini ve tahliye edilecek toprak miktarını azaltmak için kanalın dağlardan değil vadilerden geçmesi tasarlandı.
Bombalanan HSCB otel olarak açılıyorBombalanan HSCB otel olarak açılıyorHSBC''nin eski Genel Müdürlük binası, Azeri asıllı İşadamı Mübaris Mansimov tarafından TMSF''den 90 milyon TL''ye satın alındı.
Bir doğal zenginlik yandıBir doğal zenginlik yandıTürkiye''nin uluslararası öneme sahip 135 sulak alanından biri olan Ekşisu Sazlığı''nın önemli bir bölümü yandı.
"Dubai yapıyorsa, biz de yaparız""Dubai yapıyorsa, biz de yaparız"''Çılgın Proje''nin hazırlık aşamasında eskiz çalışması yapan mimar Genim, ''Vaktiyle Eyfel Kulesi''ne de karşı çıkanlar oldu. Ama bugün tablo ortada'' dedi.
Buca''daki balık hali Güzelbahçe''ye taşınıyorBuca''daki balık hali Güzelbahçe''ye taşınıyorBaşkan Kocaoğlu, balıkçılara, Güzelbahçe''ye balıkçı limanı ve balık hali kurulacağı müjdesini verirken, "Deniz tarafında 40 dönümlük bir alanda dolgu yaptıktan sonra bakanlığın gösterdiği alanda inşaata başlayacağız" dedi.
Krize rağmen yapılan 4 projeden biri oldu, Baytur''a ödül getirdiKrize rağmen yapılan 4 projeden biri oldu, Baytur''a ödül getirdiBaytur İnşaat''ın Samsung''la birlikte Dubai''de yaptığı 31 ve 37 katlı iki kuleden oluşan Boulevard Plaza, önemli gayrimenkul fuarı CITYSCAPE''den ''İnşa edilmiş en iyi ofis-ticaret merkezi'' ödülü kazandı.
Erdoğan belki de çıldırmadı!Erdoğan belki de çıldırmadı!Siyasi kimliğiyle de tanınan mimar Ahmet Vefik Alp, 2000 yılında Rauf Denktaş''ın ''çılgının çılgını'' projesinden yola çıkarak, Başbakan Erdoğan''ın ‘Kanal İstanbul''daki olası amacına ulaştı.
Ucube beyinler, ucube zihniyetBu memlekette yeteneği sınırlı, sanatı vasat kimilerinin ideolojik tartışma üzerinden ekmek yemesi rahatsız ediyor beni. Yazdığı metinler sıradan, çizdiği resimler üç kuruş etmez, yaptığı heykellerin hiçbir sanat değeri olmayan kimilerinin ''laiklik/Kemalizm'' gibi sakızlar ile gürültülü bir şekilde var olmaya çabalamaları tuhaf...
Ege Medeniyetler Müzesi için kamu yararı formülüKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu''nu ziyaret etti. AK Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay''ın da eşlik ettiği ziyaret sıcak bir atmosferde geçti.
Akyazı Projesi''nin önünü kesmeye kimsenin hakkı yokTrabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, içerisinde 40 bin kişilik stadyumun yanı sıra birçok spor ve sosyal tesisin yer alacağı Akyazı Projesi''nin önünü kesmeye kimsenin hakkının olmadığını söyledi.
Çılgın inşa ve imha projeleriBaşbakan''a hakkını teslim etmek lazım: Kamuoyunun ve medyanın gündemine damga vurmak konusunda Türkiye''de kimse onun eline su dökemez.
Proje savaşları üzerineSiyasi partiler arasında proje çatışmaların, yaşandığı şu günlerde bu konuya değinmemek zor. Hayata, daha küçük projelerden oluşmuş büyük bir proje olarak bakmak pek mübalağa olmaz.
Bakan Demir: 2B alanların devri gerçekleşecekBayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, seçimden sonra yasayı çıkarıp 2B alanlarının vatandaşlara devrini gerçekleştireceklerini söyledi.
"Çılgın proje"Size arşivimden seçtiğim tarihteki eski gazetelerden birkaç alıntı aktarayım. Hezarfen Ahmet Çelebi tarihte ilk defa Galata Kulesi''nden uçtuğunda Kılıçdaroğlu adlı siyasetçi ''bunun nesi yeni, kuşlar asırlardır uçuyor'' dedi! Büyük Hünkar Fatih, İstanbul''u fethetmek için gemileri tepelerden aşırdığında, hırsı beyninden büyük bir adam çıkıp ''bunun nesi yeni, aslında deniz diplerinde de birçok tepe var'' dedi.
Liman inşaatı bir an önce başlamalıAlaplı Muhtarlar Derneği Başkanı Rahmi Yapar, ilçede yapılması düşünülen liman inşaatının bir an önce başlatılması gerektiğini söyledi. Yapar, Alaplı Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ve liman bölgesinde yatırım yapmayı planlayan firmaların bir an önce karar vermesini beklediklerini, liman inşaatının başlamasıyla birlikte ilçede ekonomi ve istihdam anlamında büyük bir rahatlama olacağını kaydetti. Tersanelerin kapanması ve Libya''daki olaylar sonrası yüzlerce kalifiye işçinin Alaplı''ya geri dönmesiyle ilçede işsiz gençlerin sayısında artış olduğunu anlatan Yapar, şöyle konuştu: "Liman Ereğli''ye, Alaplı''ya, Akçakoca''ya, kısacası tüm Batı Karadeniz Bölgesi''ne hitap edecektir." dedi. Liman inşaatının başlamasıyla birlikte Alaplı özlediği günlerine kavuşacaktır." dedi.
Tarih: 2 Mayıs 2011 Kaynak: Zaman Yazan: Sinan Kabatepe
Ankara''ya su getirecek tünelin temeli atıldıGerede suyunu Ankara''ya iletecek, yaklaşık 32 kilometrelik Türkiye''nin en uzun içme suyu iletim tünelinin temeli atıldı. Ankara''da Devlet Su İşleri Konferans Salonu''ndan görüntülü canlı bağlantı ile yapılan temel atma törenine Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Japonya''nın Ankara Büyükelçisi Kyoshi Araki, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve çok sayıda davetli katıldı. Çevre ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü''nce, projeyle Filyos Nehri''nin bir kolu olan Gerede-Ulusu Çayı üzerinde inşa edilecek Işıklı Regülatörü ve İletim Tüneli vasıtasıyla, Ulusu Çayı''ndaki faydalanılmayan suların da Çamlıdere Barajı''na aktarılması tasarlanıyor. Ankara''ya yıllık 226 milyon metreküplük içme suyu aktarılması beklenen tünel, 31 bin 592 metre uzunluğuyla Türkiye''nin en uzun içme suyu iletim tüneli olma özelliğini taşıyor.
Tarih: 2 Mayıs 2011 Kaynak: Zaman Yazan: Hasan Çelik
Yaşasın çılgınlıkÇılgın proje: ‘Dansözler kraliçesi Çılgın Şakire'' gibilerinden bir şey; çadır tiyatrosu, cambazhane, panayır gösterisi kokuyor. Bir de, eskilerde her akşamüstü Yeni Cami önünde, esas hedef İstanbul''a yeni gelmiş taşralı gençler olmak üzere, mucize bir ilaç veya alet pazarlayan seyyar satıcılar olurdu.
Arolat''ı Etkileyen 5 Mimari YapıMimar Emre Arolat, NTV N5''te etkilendiği 5 mimari yapıyı anlattı...
Osmanlı''nın çılgın projeleriBaşbakan Erdoğan''ın açıkladığı "çılgın proje" kanal İstanbul için gelen tepkilerden birisi, "Bu projenin ilk olarak Sultan Süleyman tarafından gündeme getirildiği" oldu. Sultan Süleyman''ın projesinin "Boğaz''ın doğusunda olduğu" notu da düşüldü. Sultan Süleyman''ın Sakarya Nehri ile Sapanca Gölü''nü Marmara ile Karadeniz''e bağlama projesi, Osmanlı dönemindeki tek kanal projesi değildi.
Doğa, kültür, kent talanına karşı Anadolu YürüyüşüBuralara kapitalizmin vahşisi şimdi geliyor esas. Kuralsızlaştırma (deregulation) ile yürüyen, kararları birkaç adamın aldığı rant, tüketim ve israf ekonomisinden söz ediyoruz. Çılgın Proje bunun mükemmel örneği. Topyekûn saldırı karşısında içeride ve dışarıda toplumsal tepki, farkındalık ve bilinç her gün artıyor.
Çılgın projeye dünya da karşı çıkacaktırSevgili okurlar; Başbakan Erdoğan nihayet geçen hafta "çılgın projesini" açıkladı. Daha önceden de tahmin edildiği gibi bu proje Karadeniz''le Marmara''yı birleştiren ve İstanbul''un bir bölümünü "ada" haline getiren bir kanal projesi. Açıklanmasıyla birlikte bu proje özellikle medyada en çok tartışılan konu haline geldi. Halkın o kadar da heyecanlanmadığı izlenimi edindim. Yapılabilir mi?
Doğaya bir darbe dahaÇED Yönetmeliği''nde yapılan değişikliğe doğa korumacılardan tepki geldi...
Eyüp''teki 50 yıllık sorun tek tek çözülüyorEyüp''te 50 yıllık tapu sorunu çözülen son bölge Karadolap Mahallesi oldu. Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin belirlediği rayiç bedellerini açıkladı.
''Ucube''nin faydalarıKars''tayız. Sarıkamış Şehitleri''ni anma programı çerçevesinde bir davet var. Hava, bizim İstanbul''daki havalara göre zehir gibi soğuk. Birkaç arkadaşla kaleyi dolaşıyoruz. Arkadaşlardan biri Anadolu Ajansı''nın İstanbul Bölge Müdürü Ömer Erim Baştimar. Ömer''in memleketi Kars.
Çılgın Proje Yunanlıları korkuttu Atina''da yayımlanan yüksek tirajlı Ethnos gazetesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın, Karadeniz ile Marmara Denizi arasında kanal açılmasıyla ilgili projesinin, "Türkiye''yi, Montrö Antlaşması''nın yükümlülüklerinden kurtararak, Orta Asya petrollerinin Akdeniz''e taşınmasında kontrolü tamamen kendine ait alternatif yeni bir yol açacağını" yazdı.
Birileri biliyor muydu?Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın ''çılgın projesi''nin geçeceği Çatalca bölgesinde arazilerin bir yıl önce yüzde 70 el değiştirdiği ortaya çıktı.
Erdoğan''dan çılgın projeyi eleştirenlere yanıtErdoğan: "Burada sadece Kanal İstanbul''u yapmıyoruz. Burada biz aynı zamanda İstanbul''un yoğunluğunu, deprem tehdidini de yok etmek için bu adımı atıyoruz. Gerek Avrupa Yakası''nda gerek bu yakada. Hani iki yeni şehir diyoruz ya, inşallah önümüzdeki çarşamba o şehirleri de açıklayacağız. Tabi sadece o şehirler değil, onların yanında ilave projeler de var. Engellendiğimiz bazı projeleri açıklayacağız.
"3000 yıllık denge bozulur"Uzmanlar uyarıyor: ''''Doğal olarak oluşmuş bir sistemi öyle yapay müdahaleler yaparsanız, ne olacağını kestiremezsiniz. "
Sahibinden satılık camiİstanbul''da Yılmaz Düdüş sahibi olduğu bir araziyi üzerinde kaçak inşa edilen cami ile birlikte satışa çıkardı.
Orada 10 milyon yıl önce kanal vardıDeprem uzmanları Başbakan Erdoğan''ın Çılgın projesinin ayrıntılarını görmeden yorum yapmaktan kaçındı.
''Çılgın proje huzur getirmez''Başbakan Erdoğan''ın dün açıkladığı "çılgın proje" bugün bazı köşe yazarlarının da gündemindeydi. Kimileri projeyi beğenirken, hoş karşılamayanlar da var.
Kanal İstanbul en büyük ikinci projeBaşbakan Erdoğan''ın ''çılgın projesi'' Kanal İstanbul, dünyanın en pahalılarıyla yarışacak. Manş Tüneli, Hong Kong Havalimanı gibi mega projeleri geride bırakan Kanal İstanbul''u yalnızca Gotthard Tüneli geçiyor.
''Yıkım müteahhitliği'' deyim değil, gerçekmiş meğerBaşbakan Tayyip Erdoğan''ın ''Eşsiz eserlerin arkasında hep hayaller vardır'' dediği dakikalarda, İnsanlık Anıtı''nın kafası koparılmış, sıra omuzlara gelmişti. İhtimal ki, ülkemize yabancı herhangi biri, sadece bu cümleyi duysa, Türkiye''nin sanatsal özgürlük alanında da çok ilerlemiş olduğunu düşünürdü.
Çılgın projelerin en yenisi iki yüz senelik..Sokullu''nun Büyük Kanal projesinden çıkıp Çatalca-Marmara Kanalı projesine kadar söylenerek geldik.. Birbirinden çılgın beş projeyi yıllarca konuştuk.. Ortada isimlerinden başka bir şey yok.. Proje çılgınlığının genetik olması beni rahatlatıyor..
Başbakanım, çılgın projelerine devam et, olur mu?Biz Türk Milleti olarak hep büyük projeler tasarlamış ve birçoğunu gerçekleştirmişizdir. Şimdi, terör örgütleri ve darbeci çeteler tarafından ismi kirletilse de ‘Ergenekon Destanı'', bilinen tarihimizin içinde en ünlü destanların başında gelir. Ergenekon''da Türkler, koca bir demir dağı eriterek ‘Bozkurt''un eşliğine mucizevi bir oluşu gerçekleştirmişlerdir.
Topbaş rant avcılarını uyardıTopbaş, "Kanal İstanbul projesini duyup o arazide yer almak isteyenler şunu da düşünsünler; ya kanal onların üstünden geçerse. Tam da üstüne basabilir" dedi.
Trakya''yı Kanal İstanbul çılgınlığı sardıBaşbakan''ın ‘çılgın projesi'', Trakyalıları çıldırttı. Güzergah açıklanmadı ama tahminlerde adı geçen köylere lafı bile yetti. Vatandaşlar ellerinde haritalarla kanalın geçeceği yerleri tahmin etmeye çalışıyor. Kahvelerde, tarlalarda, evlerde çılgın proje konuşuluyor. Trakya nefesini tutmuş piyangonun kendilerine vurması için dua ediyor.
Proje çılgın olsun, biz normal olalımTürkiye Cumhuriyeti''nin 100''üncü yılı olan 2023 yılı projesi kamuoyunda herkesi heyecanlandırdı. Siyaset, iş dünyası ve halk, seçim ve geçim gündemine ara verdi.
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.