Haberler

2 Haziran 2008, Pazartesi

Eisenman’ın Altı Nokta PlanıEisenman’ın Altı Nokta PlanıKonsantrasyon, bir insanın reklamdan önce bir şeyi ne kadar izleyebildiğiyle ölçülüyor. Gazetelerdeki yazılar giderek kısaldı, yoğunlaştırılmış hallerini ise internetten bulmak mümkün. Doğru cümleler yazma ya da okumadaki azalma, bizim iletişim diye yorumladığımız bozulma olarak bugüne yansıyor. Gereksiz bilgilerin miktarı arttıkça, iletişim azalıyor. Eğer mimarlık medyanın bir ürünüyse, zayıf bir ürün olduğunu söyleyebiliriz. Mimarlığın medyanın üstünlüğüyle savaşabilmesi için, çok daha etkileyici resimler sunması gerekiyor. Dijital yöntemle hazırlanan şekillerle, anlamı olmayan sadece yapıldığı yöntemi yansıtan yapılar inşa ediliyor. Haberin Devamı
Roskilde'deki Atık Dönüştürme Tesisi Yarışmasını Erick van Egeraat KazandıRoskilde'deki Atık Dönüştürme Tesisi Yarışmasını Erick van Egeraat KazandıDanimarka’nın Roskilde kentinde yeni bir atık yakma ve dönüştürme tesisi için düzenlenen yarışmayı Erick van Egeraat kazandı.
Trump Towers Şişli satışa hazırTrump Towers Şişli satışa hazır270 bin metrekarelik proje, iki kule ve iki kuleyi alttan bağlayan lüks bir alışveriş merkezinden oluşuyor. Trump yapıları arasında yer alacak Trump Towers Şişli’nin satışları başlıyor.
TOKİ askerin lojmanını da yapacakTOKİ askerin lojmanını da yapacakToplu Konut İdaresi (TOKİ), arsa karşılığı askere lojman yapımına başlıyor. Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ile imzalanan protokol uyarınca, hazine mülkiyetinde olup MSB'ye tahsisli arazilerin kıymet takdir bedeli oranında TOKİ'ye devri karşılığında, ihtiyaç duyulan yerlerde lojman yapılacak.
Tahtakale Hamamı restore ediliyorTahtakale Hamamı restore ediliyorİzmir’in Tire İlçesi’nde belediye, 15. yüzyılda Sultan II. Murat’ın ünlü emirlerinden Halil Yahşi Bey tarafından yaptırılan Tahtakale Hamamı’nı bakımsızlıktan kurtarmak için bir süre önce çalışma başlattı.
Mavişehir'e "Kurtuluş Reçetesi"Mavişehir'e "Kurtuluş Reçetesi"İzmir Büyükşehir Belediyesi, 1997 yılındaki imalat hatası nedeniyle yağmur suyu şebekesi deniz seviyesinin altında kalan ve sık sık su baskınları yaşayan Mavişehir için TOKİ ile protokol imzaladı.
Mardin kentsel dönüşümle turizm cenneti olacakMardin kentsel dönüşümle turizm cenneti olacakMardin’deki tarihi dokuyu bozan kaçak beton binalar tek tek tespit edilerek yıkılacak. Bu binalarda oturunlaraysa TOKİ ev yapacak.
Tarihe Büyük NeşterTarihe Büyük NeşterKonak, Kemeraltı ve Kadifekale çevresindeki tarihi yapılar, Büyükşehir Belediyesi ile Konak Belediyesi’nin işbirliği sonucunda yeniden doğacak.
Türkiye’nin 500 Milyar Dolarlık İhracat Hedefinde Yeni Bir Proje: "Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri"Türkiye’nin 500 Milyar Dolarlık İhracat Hedefinde Yeni Bir Proje: "Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri"Ülkemiz sanayisinde tasarım kültürünü yaygınlaştırmak ve ulusal ile uluslararası pazarlarda ürüne katma değer ve rekabetçi üstünlük kazandıran iyi tasarımı ödüllendirmek amacıyla hayata geçirilen “Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri”, Türkiye’de tasarımla markalaşmanın yolunu açmaya hazırlanıyor.
Bodrum'un yeni imar planının yürütmesi durdurulduBodrum'un yeni imar planının yürütmesi durdurulduDanıştay, Bodrum'un ''Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi'' kapsamına alınmasını öngören Bakanlar Kurulu kararının yürütmesini durdurdu.
Gençlerden Betona Yaratıcı YaklaşımlarGençlerden Betona Yaratıcı YaklaşımlarTürkiye organizasyonu Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) tarafından gerçekleştirilen 2007 - 2008 Beton Tasarım Yarışması ödül töreni 27 Mayıs 2008 tarihinde İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral İstanbul Kampüsü’nde yapıldı.
‘İstanbul’a Gucci ya da Adidas alışverişine gelmiyorum ki!’‘İstanbul’a Gucci ya da Adidas alışverişine gelmiyorum ki!’‘Tasarımda Kararlı Yalınlık’ sergisinin küratörü Volker Albus’a göre sergi sadece tasarım değil bir ‘tavır’ sergisi. Albus, sanatçıların uluslararası olana değil etrafındakilere bakarak kendi kültürleriyle ilgili olanı düşünmelerini önemsiyor.
Zeugma mozaikleri son anda kurtarıldıZeugma mozaikleri son anda kurtarıldıParis’te bulunan Zeugma mozaiklerinin satışı, Kültür Ve Turizm Bakanlığı’nın müdahalesi ile durduruldu.
Yakutiye'nin kentsel dönüşüme gücü yetmezYakutiye'nin kentsel dönüşüme gücü yetmezErzurum Yakutiye Belediye Başkanı Fahrettin Atınç, Kentsel Dönüşüm Projesi gerçekleştirilmesinin çok da kolay olmadığını belirterek, Hasanibasri Mahallesi'nden başlayan proje kapsamında modern konutların yanı sıra 25 metre genişliğinde ve 1000 metre uzunluğunda yol açma çalışmasına başladıklarını söyledi.
'Yık, yoksa biz yıkacağız''Yık, yoksa biz yıkacağız'Türkiye Denizcilik İşletmeleri, Kordon'daki seyir teraslarını yıkması için Büyükşehir Belediyesi'ne rest çekti.
İstanbul, Yenikapı Transfer Noktası’ndan Önce ve Sonraİstanbul, Yenikapı Transfer Noktası’ndan Önce ve SonraMarmaray inşaatının tamamlanmasıyla önemli değişimler geçirerek İstanbul’un ulaşım ağlarının birleştiği en yoğun nokta olması öngörülen “Yenikapı Transfer Noktası”, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti uygulamaları bağlamında düzenlenen açık masa toplantısında tartışıldı. Toplantı, aynı zamanda Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı ve Milano Politeknik öğrencilerinin dönem projesi olarak çalıştığı “Yenikapı Transfer Noktası Sergisi”nin açılışı olma özelliğini de taşıyor.
Adım atacak yer kalmadı!Adım atacak yer kalmadı!Ankara'nın kalbi olan Kızılay'ın kültür-sanat yaşamında önemli bir yere sahip sokakları ve caddeleri büyük bir değişim geçiriyor.
Işık, ses ve su gösterileriyle İstanbul'un Fethi'ne yolculukIşık, ses ve su gösterileriyle İstanbul'un Fethi'ne yolculukİstanbul’un Fethi’nin 555. yıldönümü, Büyükşehir’in Haliç’te düzenlediği muhteşem su, ışık, ses ve görüntü gösterileriyle kutlandı.
Bodrum’da kaygılı günlerBodrum’da kaygılı günlerBölgedeki iş adamları, ilçenin yeni yapılaşmalara kurban edilmek istendiğini düşünüyor. BESİAD üyeleri, Turizm Bakanı Günay'ın Bodrum ziyaretinde sivil toplum örgütlerinden 'kaçırıldığını' ileri sürüyor.
Alaçatı'da konut fiyatları tavan yaptıAlaçatı'da konut fiyatları tavan yaptıSörf turizmi ve taş mimarisiyle son yılların gözde turizm beldesi haline gelen Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı'da, butik otellerde gecelik konaklama bedeli 350, sezonluk yazlık konut kirası 10 bin, satılık lüks yazlıkların fiyatı 1.5 milyon YTL'ye ulaştı.
“Bak Oğlum Burası Eskiden Sinemaydı”“Bak Oğlum Burası Eskiden Sinemaydı”16 Mayıs 2008 tarihinden itibaren Kılıçoğlu Sineması’nın faaliyetine son verildi! Her türlü konuşma, tartışma, bir araya gelme, eyleme, inisiyatif oluşturma çabalarına rağmen elinizde kalan donup kalakalma, yerinde yeller esme, öfke. Kılıçoğlu Sineması’nın yerine, alışveriş merkezi yapılarak, hayatı unutma, kimliksizleşme, belleksizleşme, daha çok tüketme arzusu ile mutsuz olma alanlarına bir yenisi eklenecek. Varoluşlarını tamamen geçicilik üzerine kuran alışveriş merkezlerinin akıbeti bir yana, sözüm ona muktedirlerin ekonomik sermayelerinin öncelikleri ile toplumsal ve kamusal yaşamı güzelleştirme, soylulaştırma iddiasıyla yaygınlaştırdıkları kültürel sermayeleri ile nasıl baş edilecek?
Endüstriyel Tasarımların TesciliEndüstriyel Tasarımların Tesciliİstanbul Teknik Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Toplantıları'nın onuncusu, 26 Mayıs 2008 Pazartesi günü İTÜ Taşkışla Binası'nda düzenlendi. Tasarımcılardan ziyade, hukukçuların katılımının fazla olduğu gözlenen toplantıda, "Yaratma, Hukuken Koruma, Yeni Tasarım Kanun Taslağındaki Düzenlemeler" tartışıldı.
Mimarlar Odası Antalya Şubesi’nce Düzenlenen "Mimarlık ve Teknoloji" Sempozyumundan Kısa NotlarMimarlar Odası Antalya Şubesi’nce Düzenlenen "Mimarlık ve Teknoloji" Sempozyumundan Kısa Notlar17-19 Mayıs 2008 tarihlerinde, Mimarlar Odası Antalya şubesi tarafından “3.Ulusal Genç Mimarlar Buluşması” kapsamında “Mimarlık ve Teknoloji” konulu bir sempozyum gerçekleştirildi. Etkinlik, Oda Başkanı Osman Aydın, Mimar Niyazi Duranay ve Mimarlar Odası Genel Başkan Yardımcısı Erkan Karakaya’nın açılış konuşmaları ile başladı.
Kap Camii'nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii'ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Zeugma mozaiklerine diplomatik korumaTürkiye’nin Paris Büyükelçiliği, bir müzayede evinde satışa çıkarılacak olan 10 Zeugma mozaiği için devreye girdi.
15 yıldır bitirilemeyen kültür merkezi inşaatına 500 bin YTL ek ödenekYapımına 1993 yılında başlanan ve 2004 yılına kadar sadece yüzde 30 tamamlanabilen Bartın kültür merkezi inşaatına 500 bin YTL ek ödenek aktarıldı.
GAP'a evet, Hasankeyf'in boğulmasına hayır!Başbakan Tayyip Erdoğan'ın geçen salı günü Diyarbakır'da açıkladığı, hedefleri bakımından hayli iddialı ve abartılı bulunan "GAP Eylem Planı"nın, önemli bir kaynak transferini içermesi bakımından yine de Güneydoğu'da işsizliğin ve yoksulluğun yenilmesi umudunu tazelediği muhakkak.
Mahalleli belediyeden tramvay istiyorEskişehir'in 50 bin nüfuslu 600 sokağı bulunan Çamlıca Mahallesi sakinleri, mahallelerine tramvay gelmesi için imza kampanyası başlattı.
TOKİ, 12 bin konut yapacakToplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Adana merkez ve ilçelerinde başlatılan 36 ayrı projede yaklaşık 12 bin konutun yapımı planlanırken, bu konutlardan 4 bin 96'sının alt gelir grubuna yönelik olduğu bildirildi.
Eti ve ÇEKÜL 77 ilde 4 bin ‘kültür elçisi’ yetiştirecekBisküvi ve çikolata firması Eti ile Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma Vakfı’nın (ÇEKÜL) Türkiye’nin tarihi mirasının korunması amacıyla geliştirdiği “Kültür Elçileri” projesi kapsamında 77 ilde 4 bin ilköğretim öğrencisi “kültür elçisi” olarak yetiştirilecek.
Merinos Parkı ve Kongre Merkezi'nde sona gelindiBursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı süren Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi ile Merinos Parkı görenleri adeta büyülüyor.
Kyoto için ilk adımTürkiye yıllardır imza koymayı reddettiği Kyoto Protokolü’nü imzalama konusunda düğmeye bastı. Çevre Bakanı, Dışişleri’ne ‘protokolün kabulü’ konusunda yazı yazarken, hükümet konuyu Meclis’e sevk edecek.
Erzurum'da tarihe sahip çıkma bilinci kayboluyor, tarihî kabirler çöp yığınları arasında kaldıEğitimci Yazar Muzaffer Taşyürek, birçok Erzurumlu'nun şehrin simgeleşmiş tarihî yapılarını tanıma ve kültürel varlıklara sahip çıkma bilincini kaybettiğini belirterek, tarihî kabirlerin çöp yığınları arasında kaldığını söyledi.
Gürsu, artan nüfus için TOKİ ile anlaştıBursa'ya bağlı Gürsu Belediye Başkanı Orhan Özcü, göreve geldiklerinde 21 bin olan nüfuslarının 4 yılda 47 bine ulaştığını, yapılacak TOKİ konutları sonrasında bu rakamın ikiye katlanacağını söyledi.
Cağaloğlu eski günlerine dönüyorGazetelerin, yayınevlerinin kadim mekânlarından Cağaloğlu, Marmaray'ın bir durağının Sirkeci'den geçecek olmasıyla eski günlerine dönüyor.
Ev kapıları da uzaktan kumandalı olduTeknolojinin hızla gelişmesiyle ortaya çıkan hayatı kolaylaştırıcı icatlara bir yenisi daha eklendi. Uzaktan kumandalı elektronik cihazlar ve arabalardan sonra yakın bir gelecekte uzaktan kumandalı kapılar hayatımıza giriyor.
Eminönü'nün geleceği tartışılacakEminönü Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Eminönü Sempozyumu'nun üçüncüsü, bu yıl Eminönü ve Fatih ilçelerinin birleşmesinden dolayı "Tarihi Yarımada Sempozyumu" olarak düzenlenecek.
Asırlık Muğla evleri turizmin hizmetindeMuğla Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla'nın bacalarıyla ünlü tarihi evlerini koruma altına alıp restore ederek, turizmin hizmetine kazandırdıklarını bildirdi.
Eczacıbaşı çevre dostu fabrika açtıEczacıbaşı Girişim Pazarlama’nın 15 milyon dolarlık yatırımla kurulan Endüstriyel Temizlik ve Kozmetik Ürünleri Fabrikası, Gebze’de faaliyete geçti.
Lala Mustafa Paşa Külliyesi kaderine terk edildiKıbrıs fatihi Lala Mustafa Paşa tarafından 1576 yılında, Mimar Sinan'a yaptırılan Konya'nın Ilgın ilçesindeki Lala Mustafa Paşa Camii ve Külliyesi perişan haliyle kaderine terk edilmiş durumda.
Hızlı trenin deneme sürüşleri başlıyorTürkiye'nin sabırsızlıkla beklediği hızlı trenin deneme sürüşleri bu ay başlayacak. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Süleyman Karaman, Ankara-Eskişehir arasındaki deneme sürüşlerinde herhangi bir sorun çıkmazsa yıl içinde yolcu taşımacılığına başlayacaklarını bildirdi.
Medrese dükkanlarının akıbeti meçhulErzurum Çifte Minareli Medrese'nin yanına yaptırılan işyerleri hakkında kamuoyunun merakla beklediği mahkeme kararı açıklandı.
Taş Köprü'nün mihrabı tamamlandıVardar Nehri üzerine Sultan II.Murad döneminde inşasına başlanan, Fatih Sultan Mehmet döneminde tamamlanan Taş Köprü’de yapılan restorasyon çalışmalarında kasıtlı olumsuz yaklaşımlara gösterilen tepkilere rağmen belirlenen hedef gerçekleşti.
Türkiye'ye su kıtlığı uyarısıDoğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF), "Türkiye’nin gelecek 2050-2100 yıllarında çok ciddi bir su kriziyle mücadele etmesinin kaçınılmaz olduğunu" bildirdi.
Bir Çanakkale ziyaretinin ardından...Ancak, hazır Çanakkale'ye gelmişken merkezdeki ilk durağım haliyle Arkeoloji Müzesi oldu. Tabela özürlü ülkemizde şehrin içinde birkaç tur attıktan sonra ulaştığım müze benim için tam bir hayal kırıklığı idi.
TMMOB’da ‘Gelecek zor günlerde birlik olalım’ çağrısıTMMOB Genel Kurulu’nda, delegeler, önümüzdeki dönemin zorluğuna dikkat çekerek, odaların, birliklerin “birlik” olması gerektiğini söylediler.
Aliağa-Menderes'te 4 İstasyon Daha Tamamlandıİzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü Aliağa–Menderes Projesi’ndeki çalışmalar hızla devam ederken; Mavişehir, Atasanayi, Şemikler ve Demirköprü’nün inşaatları da tamamlandı.
Türkiye'nin de çevre yatırım fonu olduİş Bankası, Türkiye'nin ilk "Çevreye Yatırım Fonu"nu kurduğunu açıkladı. Fon, tasarruf sahiplerine, yatırım yaparken doğa dostu şirketlere ve çevre projelerine destek olabilme imkânı sunuyor.
Binalarda enerji performansı uygulamasıTürkiye-İspanya teknik işbirliği çerçevesinde Ankara'da seminer gerçekleştirildi. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Avrupa Birliği'nin Binalarda Enerji Performansı Direktifinin uygulanması ile ilgili Türkiye-İspanya teknik işbirliği çerçevesinde Ankara'da seminer düzenledi. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Türk ve İspanyol hükümetlerinin himayesinde gerçekleştirilen 2 günlük seminer, bugün sona erdi. Seminerde, binalarda enerji yönetimi, enerji sertifikasyonu ve bununla ilgili hesaplama yöntemleri ve uygulamalarına ilişkin İspanya'da yürütülen çalışmalar ve elde edilen deneyim, Bakanlık personeline aktarıldı. Açıklamada, seminerin, "İspanyol hükümetinin Türkiye'nin Avrupa Birliğine giriş sürecini destekleyecek ve kolaylaştıracak her türlü alanda Türkiye ile işbirliği yapma iradesini ortaya koyması" yönünden de önem taşıdığı kaydedildi.
Tarih: 2 Haziran 2008 Kaynak: Dünya
Her yıl 13 milyar Dolar denize akıyorDünya Gazetesi ve Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) işbirliğiyle düzenlenen İnşa Edenler Zirvesi'nde Türk müteahhitlerinin sorunları masaya yatırıldı.
Kiler 'Her şey para değil' dedi, ikinci ihaleden çekildiİstanbul Mecidiyeköy'deki Likör Fabrikası arsası, dün ikinci kez ihaleye çıktı. 25 Nisan 2008'de yapılan ve kamuoyu baskısı gerekçe gösterilerek iptal edilen ilk ihaledeki tek teklif sahibi Kiler GYO, ikinci ihalede de salondaki tek istekli oldu.
Ne olacak şimdi?Bodrum'da 3 bin 500 yıllık Kayra Krallığı dönemine ait kaya mezarların bulunduğu alana yapılan havuzlu villaların kaçak olduğu anlaşıldı!..
"Türbin isterseniz en erken 2010'da veririz"GE Enerji Türkiye Müdürü Maltepe, enerji yatırımlarına yoğun talep olduğunu belirterek, "Şimdi gelip rüzgâr türbini isteseniz 2010'da verebilirim. Gazda da durum aynı" dedi.
G.Saray için zararı göze aldı Seyrantepe'nin temelini attıSeyrantepe projesindeki 3 aylık gecikmeyi kapatan Eren Talu, temele ilk harcı döktü. Büyük risk aldıklarını ve stadı gelir elde etmeden teslim edeceklerini belirten Talu, "Galatasaray için makul oranda zarar etmeye değer" dedi.
Ro-ro iskelesine Bakan Çelik el koyduHerkes aynı şeyi söylüyor, aynı tepkiyi veriyor: Mudanya’ya hiç ro-ro iskelesi olur mu? Neden olmayacağı ortada: Tarihi geçmişiyle çok önemli özellikleri bulunan Mudanya, yaşayana huzur veren bir yer.
Lykia World & LinksGolf Antalya Oteli hizmetteLykia Grup Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Silahtaroğlu, grubun yeni oteli Lykia World & LinksGolf Antalya'nın konuklarını ağırlamaya başladığını söyledi.
"Türkiye'deki deprem sigortası dünyanın en büyüklerinden"Dünya Bankası Türkiye'deki Doğal Afet Sigortaları Kurumu'nun dünyadaki örnekleri arasında en büyüklerden biri olduğunu bildirdi.
'Akdeniz'in denize sıfır tek golf sahasını yaptık'Lykıa Grup Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Silahtaroğlu, grubun yeni oteli Lykia World & LinksGolf Antalya'nın konuklarını ağırlamaya başladığını söyledi. Lykia Grup Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Silahtaroğlu, otelin resmi açılışının 7 Haziran'da yapılacağını belirterek, otel ve golf sahasının Antalya'nın en güzel sahillerinden birinde 1000 dönümlük arazide yapıldığını belirtti.
Alsancak Stadı bir tarihtirBir İzmir sevdalısı olarak gönlüm stadın yıkılarak buraya bina yapılmasından yana hiç değil. Rant uğruna şehir merkezinde özelliği olan bu tür yerler asla yitirilmemeli.
İstanbul 2010: Hedefe doğru ilerliyoruz...İstanbul 2010 için endişeye mahal yok. Projelerimiz İstanbul’un tüm ekonomik, sosyal, kültürel farklılık ve zenginliklerini göz önüne alacak şekilde geliştirildi.
Faylar çatırdıyor zaman daralıyorİTÜ Maden Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Marmara’nın tabanındaki faylardan çıkan gaz ve suların, fayın canlı olduğunu gösterdiği söyledi. Görür, “Şanslıyız Marmara depreminden sonra dokuz yıl bir şey olmadı. Şanssızız çünkü dokuz yılda yöneticiler gerekli önlemi almadı” dedi. Prof. Dr. Görür, ‘Beklenen Marmara Depremi’ konulu bir konferans verdi. Görür, fay boyunca gaz ve su çıkışlarının olduğunu, bunun da fayın canlı olduğunu gösterdiğini dile getirerek, “Çin’deki deprem Marmara depremini tetikler mi? diye soruyorlar. Marmara’nın altındaki fay 1999 yılında tetiklenmiştir. 220 yılda birikmesi gereken enerji 55 saniyede Marmara’ya yüklenmiştir. Şimdi Marmara’nın altındaki fay çatırdıyor. Şanslıyız 9 yıl bir şey olmadı. Şanssızız çünkü bu 9 yılda yöneticilerimiz gerekli önlemleri almadı. Hazırlanan raporlara göre, büyük bir can kaybı bekleniyor ancak kimse bunu umursamıyor” dedi.
Tarih: 2 Haziran 2008 Kaynak: Radikal
Çeşme’ye 15 rüzgâr santralı yapılacakAvrupa’nın en yüksek rüzgâr verimliliğine sahip bölgesi Çeşme yarımadasına, 460 milyon avroluk 15 rüzgâr santralı yapılacak. Yaklaşık 10 yıldır sonuçlandırılmayı bekleyen rüzgar santralı yatırım başvuruları Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından karara bağlandı. Kurul, aldığı kararla, Çeşme bölgesinde kurulu güçleri 10-50 MW arasında değişen 15 proje için, aralarında Çalık, ENDA, Ayen, Güriş, Bilgin Enerji’nin de bulunduğu şirketlere üretim lisansı verilmesini kararlaştırdı. Böylece üç yıl içinde tamamlanması planlanan bu yatırımlarla bölgede toplam 426 MW gücünde rüzgâr tesisi kurularak, yılda yaklaşık 1 milyar 600 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi üretilecek. Türkiye’nin rüzgâr potansiyelinin yatırıma dönüşmesi konusunda çok büyük bir talep olduğunu belirten EPDK Başkanı Hasan Köktaş, “ Özel şirketler Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, hem 10 milyon avroluk iletim şebekesi, hem de 460 milyon avroluk rüzgâr santralı yapacaklar” dedi.
Tarih: 2 Haziran 2008 Kaynak: Radikal
Karina Evleri iddialı geliyorArtan maliyetlere rağmen inşaat sektöründeki hareketlilik sürüyor. Son dönemde arka arkaya gelen konut projelerine bir yenisi daha eklendi. Nilüfer’de kurulacak Karina Evleri’nin temeli dün atıldı.
Okulların yüzde 87’si fiziken yetersiz durumdaOkulların yüzde 81’inde öğretmen açığı, yüzde 87’sinde fiziki mekân eksiği var. Yüzde 42’sinde kütüphane, yüzde 38’inde bilgisayar bulunmuyor.
Çevreyi kurtarmış!Ağustos 2007’de kapatılan Uşak Kışladağ’daki altın madeninde iki ay sonra inceleme yapan mahkeme heyeti bir bölgede çalışmanın sürdüğünü tespit etti. Bu çalışma şirket lehine çıktı.
'Demir çelikte fiyat farklarına çözüm yolda'Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, demir çelikte yaşanan fiyat artışının dünyadaki gelişmelerden kaynaklandığını belirterek, Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantılarında konuyla ilgili çalışmalar yapıldığını ve soruna yönelik çözüm önerilerinin getirileceğini belirtti.
Kaçak yetmedi talan başladıKaplıkaya Cazibe Merkezi inşaatının tam karşısında, Uludağ’ın yamaçlarında, ormanın içine adeta yeni bir mahalle kuruluyor.
Zeyport'a rezidans'Zeyport' kentsel dönüşüm projesi ile geleceğin turizm merkezi olacak Zeytinburnu sahil şeridindeki Four Seasons Otelleri'nin sahibi Mesut Toprak'a ait araziye yüksek katlı otel ve rezidans izni çıktı.
Osmanlı adaletinin sembolü binaya restoreRivayete göre Fatih Sultan Mehmet Han’ın bir Rum mimara uyguladığı cezadan dolayı dönemin kadısı Hızır Çelebi tarafından yargılandığı Üsküdar’daki eski harabe haldeki mahkeme binası, Üsküdar Belediyesi tarafından restore edilerek ziyarete açıldı.
Bodrum'da imar yetkisi yerel yönetimde kaldıKültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Bodrum Yarımadası'nın Turizm Gelişim Bölgesi ilan edilmesine ilişkin imar yetkisinin yerel yönetimlerden merkeze çekilmesi ile ilgili açılan davada yürütmenin durdurulmasına ilişkin karar Danıştay'da oybirliğiyle kabul edildi. Bodrum Ortakent-Yahşi Belediyesi Başkanı Mehmet Kocadon, imar yetkisinin yerelden Ankara'ya alınması ile ilgili dava açmıştı. Kocadon karar ile ilgili şu açıklamayı yaptı: Bodrum halkı bakanlığa karşı açılan davayı kazanmıştır. Bodrumlu Sivil Toplum Kuruluşları'nın da destek verdiği davanın sonucunda demokrasi gereği herkesin kendini yönetmesi gerektiği hukuken tescil edilmiş oldu."
Tarih: 2 Haziran 2008 Kaynak: Sabah
Çoruh Vadisi alternatif turizm bölgesi oluyor“Doğu Anadolu Turizm Geliştirme Projesi” ilk meyvelerini vermeye başladı. Projeyle uygulama bölgesi olarak seçilen, doğunun saklı güzelliği Çoruh Vadisi’nin çehresinde önemli değişimlere imza atıldı.
İran’da ev fiyatları bir çoğunu milyoner yapıyorNegar İhtişami, 6 milyon dolara eşdeğer riyali nakit ödeyerek lüks bir daire satın aldı. İhtişami, bu daireyi zannedildiği gibi New York ya da Londra’da değil, İran İslam Cumhuriyeti’nin başkenti Tahran’da aldı.
Eroğlu: Türkiye Kyoto Protokolü'nü imzalayacakTürkiye Kyoto sözleşmesini imzalıyor. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Kyoto protokolü tanıma müzakerelerini tamamladıklarını belirterek, "Kyoto protokolünü imzalayacağız."
Günay, Yenikapı için projelerini anlattıKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Marmaray ve İstanbul Metrosu projeleri kapsamında Yenikapı'da yapılan kazıları ve kazılardan çıkan eserlerin bulunduğu alanda incelemelerde bulundu.
İSKİ: İstanbul’un suyu kriterlere uygunİstanbul’un musluk sularının her gün yaklaşık 400 noktadan numune alınarak modern laboratuvarlarda analiz edildiği, analiz sonuçlarına göre suyun TSE, AB, ABD Çevre Koruma Kurumu ve Dünya Sağlık Örgütünün kriterlerine uygun olduğu bildirildi.
Ulaşıma sessiz sedasız % 10'a varan zam yapıldıDoğalgazdan sonra İstanbul'da toplu ulaşım da zamlandı.1 Haziran'dan itibaren doğalgaza yapılan zammın ardından İstanbul'da toplu ulaşıma da yüzde 4 ile 10 arasında zam yapıldı.
Dülük antik kenti açık hava müzesi oluyorGaziantep'in tarih ve kültür mirası içinde önemli yer tutan Dülük (Doliche) Antik Kenti, çevre düzenleme ve ışıklandırma çalışmaları sonrasında açık hava müzesi yapılacak.
Gökçek: Kızılırmak suyunu her gün içeceğimAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Kızılırmak suyunun kente verilmesiyle ilgili “Suyu kendim de içiyorum, çocuklarıma da eşime de içiriyorum. Aldım bir bardak suyu çektim kafamdan aşağı” dedi.
Bodrum'a yargı kalkanıKültür ve Turizm Bakanlığı'nın Bodrum'da beş kata kadar yapılaşmaya olanak veren kararını Danıştay 6. Dairesi durdurdu. Danıştay, bakanlık kararının onarılamaz zararlar doğuracağını bildirdi.
İnşaat müteahhitleri iki hafta iş bırakacakİnşaat müteahhitleri, Toplu Konut İdaresi’nin haksız rekabet yarattığı gerekçesiyle bugünden itibaren 15 gün süreyle iş bırakacak. Birleşik İnşaat Müteahhitleri Federasyonu (BİM-FED) tarafından yapılan yazılı açıklamada, Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) sebep olduğu haksız rekabet, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar’ın yap-sat müteahhitlik sektörü aleyhindeki açıklamaları, demir fiyatları ile diğer inşaat girdilerindeki aşırı artışlar nedeniyle, bugünden itibaren 15 gün süreyle inşaat müteahhitlerinin, çalışanlarının SSK çıkışlarını vererek inşaatlarını durduracakları kaydedildi.
Tarih: 2 Haziran 2008 Kaynak: NTVMSNBC
Arkeologlar bastırdı kazı bütçelerinde eski usule dönüldüTürk araştırma kazıları için Döner Sermaye İşletmeleri Merkez Müdürlüğü'nden (DÖSİMM) tahsis edilen bütçenin il özel idarelerince dağıtılması kararına tepki gösteren arkeologlar, kararın geri çekilmesini sağladı.
İnciraltı'nın nazım imar planı geçerliYargı, Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylanan ancak bir grup yurttaşın başvurusu üzerine İnciraltı'yla ilgili bölümü iptal edilen İzmir'in 25 bin ölçekli Nazım İmar Planı'nın hala geçerli olduğuna karar verdi.
İstanbul, Moskova ile yarıştı Türkiye, Viyana'dan uluslararası fuarla döndüBu yıl "Yeni Avrupa'ya Açılan Kapı" sloganıyla düzenlenen Real Viyana Fuarı'nın açılış panelinde Türkiye konuşulurken, İstanbul'un en büyük rakibi ise Moskova oldu.
"Kocaoğlu eline yüzüne bulaştırdı"Üçyol-Üçkuyular metro inşaatının fiyasko olduğunu söyleyen Şengül, yapımına 2005 yılında başlanan hattın bitiş tarihinin defalarca ertelendiğini belirten Aydın Şengül, "Yetersizliklerini kapatmaya çalışıyorlar" dedi.
Kiler Likör'de tek kaldı, ürküp çekildiMecidiyeköy'deki eski likör fabrikası arazisinin tekrarlanan ihalesi de katılan tek firma olan Kiler Grubu'nun başka katılımcı olmadığı gerekçesiyle çekilmesi üzerine yine sonuçsuz kaldı.
Beşiktaş sahilindeki çay bahçeleri yıkıldıİstanbul'da Beşiktaş sahilinde bulunan 2 çay bahçesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkıldı. Yıkım kararına çay bahçesi işletmecileri ve çalışanları tepki gösterdi.
Design Turkey'e başvurular başladıTürkiye'nin tasarımla markalaşmasında önemli açılımlar sağlaması amacıyla düzenlenen "Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri ", 585 bin euro kaynakla hayata geçiyor.
Yüksek Vadi'de, 850 konutun inşaatı bittiİzmir'in önemli konut projelerinden Yüksek Vadi Evleri'nde 300 konutun daha anahtar teslimi yapıldı. 274 dönümlük arazi üzerinde ilk etapta toplam 2 bin 250 konutun inşa edileceği Yüksek Vadi'de böylelikle 850 konutun inşaatı tamamlanmış oldu.
Gar Alt Geçidi açıldıAnkara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Gar önü geçidi, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile eşi Nevin Gökçek tarafından hizmete açıldı.
Ünlü Mimarlar Libadiye Projesi için YarışacakBüyükçekmece'deki Toskana Vadisi projesini sürdüren Emaar Türkiye, ikinci yatırımı olan Libadiye projesi için, dünyanm en ünlü 5 mimarından proje teklifi istedi.
Kayseri tramvayı bisikletle buluşturuyorKayseri'de hizmete girecek olan raylı sistemde tramvay istasyonlarına bisiklet parkı yapılacak. 15 istasyonda belediye tarafından konulacak 300 bisiklet te vatandaşlara hizmet verecek.
Stonehenge Soyluların Mezarıymışİngiliz arkeologlar, gizemli ören yeri Stonehenge’in bilinenden çok daha uzun süre mezarlık olarak kullanıldığını belirledi.
İskansız Binalarda Asansör TehlikesiTMMOB Makine Mühendisleri Odası ve TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası tarafından 23-25 Mayıs'ta düzenlenen Inelex Asansör Fuarı ve Asansör Sempozyumu'nun ardından yayımlanan sonuç bildirgesinde, iskansız binaların asansör denetimlerinin yasal boşluklar nedeniyle yapılamadığı belirtildi.
Tarihi Yerkapı yeniden yükseliyorBursa'nın tarihi surlarında iki kapı daha inşa ediliyor. Osmangazi Belediyesi'nin yürüttüğü çalışmalar dahilinde, Yerkapı'daki iç ve dış surlarda iki cümle kapısı yeniden inşa ediliyor.
TSKB'den Pendik'e AVM, Adana'ya şehir oteliTürkiye Sinai Kalkınma Bankası (TSKB) tarafından 2006 yılı başında kurulan TSKBGYO, Pendik'te 60 milyon dolarlık alışveriş merkezi (AVM) yatırımına hazırlanıyor.
Askerin lojmanını TOKİ yapacakToplu Konut İdaresi (TOKİ), arsa karşılığı askere lojman yapımına başlıyor. Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ile imzalanan protokol uyarınca, ihtiyaç duyulan yerlerde lojman yapılacak. TOKİ, konutların karşılığı arsa alacak. Nisandan itibaren 1350 konutun ihalesi hazırlandı, 964’ünün ihale çalışması devam ediyor. Bakanlık ayrıca askeri personel için TOKİ’nin konut stokundan 400 konut talep etti. Kamunun inşaatçısı durumuna gelen TOKİ daha önce Sağlık, Milli Eğitim ve İçişleri bakanlıklarıyla benzer anlaşmalar yapmıştı.
Tarih: 2 Haziran 2008 Kaynak: Türkiye
Özyeğin, dünya jet sosyetesine Bodrum'da otel yapacakGayrimenkul Gima'yı ve Finansbank'ı sattıktan sonra önemli bir nakite sahip olan Özyeğin için cazip sektörlerden biri.
Çocuklar sandalye tasarlıyorBugüne kadar kültür sanat alanında kendilerine özel etkinliklerle yetinmek zorunda kalan çocuklar son yıllarda organizatörler tarafından baş tacı ediliyor.
İzmir’i dünya kenti yapmakEXPO’yu yitirdik diye hâlâ çok üzgünüz... Ama EXPO’yu kaybetmek her şeyin de sonu değil diye defalarca yazdık. EXPO’nun ötesinde İzmir’de yapılacak çok iş var.
Trump Tower Şişli'ye satış öncesi büyük talepTrump Organization Geliştirme ve Devralma İkinci Başkanı Ivanka Trump, Trump Tower Şişli'yi Türkiye'deki ortaklarıyla birlikte inşa etme ve pazarlama konusunda çok heyecanlı olduklarını söyledi.
Havran Altın Madeni’ne Danıştay’dan red kararıDanıştay 8. Dairesi, Balıkesir’in Havran İlçesi’nde, Koza Altıncılık tarafından işletilen altın madeni hakkında Balıkesir Körfez Belediyeler Birliği tarafından açılan davayı reddeden Bursa 3. İdare Mahkemesi’nin kararını bozdu.
Varto’da TOKİ’den başka konut yapan yokPatron Patrona bu hafta inşaat sektörünü masaya yatırdı ve Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı M.Erdal Eren’i konuk etti. Eren, TOKİ’nin konut üretimine ilişkin eleştirilerle ilgili olarak, "Kim ne derse desin önemli işler yapıyorlar." dedi.
İhracata ‘design’ katkısıDevlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ülke imajının önemine işaret ederek, “İmajımızı satacağız ki Türkiye imajı doğru satıldığı zaman, Türkiye’nin markaları, Türkiye’nin malları ve hizmetleri daha iyi satılsın’’ dedi. Turquality programı kapsamında Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu’nun işbirliği ile düzenlenecek “Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödüllerinin’’ tanıtım toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan Tüzmen, 2005, 2006, 2007 ve 2008 yıllarının Türkiye ihracatçısının tasarımlarıyla dünya piyasalarına açılıp, farklılık ortaya koyduğu yıllar olarak adlandırılacağını belirtti.
Tarih: 2 Haziran 2008 Kaynak: Akşam
Gar geçidinde 35 gün rekoruBüyükşehir Belediyesi’nin gar önünde başlattığı alt geçit çalışması 35 günde bitti. 35 Gün Alt Geçidi ismi verilen alt geçidin açılışını yapan Başkan Gökçek, "35 günde bitmesi bir dünya rekorudur. Bu rekora ben de hayret ettim" dedi.
Tüp tünelin 7’si battı, 4’ü kaldıMarmaray projesi kapsamında İstanbul Boğazı’nın iki yakasını birleştirecek 1387 metre uzunluğundaki 11 tüp tünelden 7’ncisi de dün deniz tabanına batırıldı.
'Baştan Başa Haliç Kıyısı’ SergisiEyüp Belediyesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Yönetimi Bölümü işbirliği ile “İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Eyüp Vizyonu” konulu 2. Kent Konseyi, bugün toplanıyor.
Türkiye’nin İlk Mimarlık Almanağı’nın İkincisi HazırlanıyorArkitera Mimarlık Merkezi tarafından 2007 yılında ilk kez hazırlanan Arkitera Mimarlık Almanağı’nın ikincisinin hazırlıkları başladı. 2008’nin sonunda çıkması planlanan almanak geçen sene olduğu gibi bu senede Arkitera.com’un içeriğinden derleniyor.
Tarlabaşı Yenileme Projesi'ne Dair Cevapsız Kalan SorularGeçtiğimiz perşembe günü, İstanbul’da Beyoğlu Belediyesi ve proje yürütücüleri, Tarlabaşı Yenileme Projesi ile ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirdi.
Kızılırmak'ın suyu...Bir damacana 'iyi su'ya restoran vitrininde dönen piliç gibi ‘sulanan` Ankara`nın orta halli, yoksul ve ortalama memur, bürokratı ve aileleri... 21 gün ne koydu bardağa, boğazından midesine ne süzüldü... Neyle demledi çayı, yüzünü dişini neyle yıkadı, neyle abdest aldı, ruhen ve bedenen neyle arındı...
15 milyarlık lojistiğin odağı Trabzon LimanıUluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Ürünleri Derneği (UTİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Kosta Sandalcı, Türkiye'nin lojistik sektörünün sürekli büyüdüğünü, şu an 10 milyar dolar büyüklükte olan sektörün dış ticaretteki payının, yakın zamanda 15 milyar dolara çıkacağına inandığını söyledi.
Rant hesabı yargıdan döndüCHP, 1943 yılında Ağrı Valiliği tarafından satın alınan ve altında Ağrı Valisi aynı zamanda CHP İl Başkanı olarak Niyazi Mengen'in imzası bulunan binanın CHP'ye geri verilmesini istedi. Yerel mahkeme CHP'nin talebini yerinde bularak Halk Eğitim Merkezi binasını CHP'ye iade etti. Yargıtay ise Maliye Bakanlığı'nın itirazı üzerine Ağrı Halk Eğitim Merkezi binasının devrini reddetti. CHP, Ağrı'daki il örgütü için 1943 yılında satın alınan ve 1951 yılında halk eğitim merkezine geçirilen bina için açtığı davayı Ağrı Asliye Hukuk Mahkemesi'nde kazandı. Maliye Bakanlığı ise Hazine'ye ait olan binayla ilgili verilen karara Yargıtay'da itiraz etti. Yargıtay, Maliye Bakanlığı'nın talebini yerinde bularak Ağrı Halk Eğıitim Merkezi'nin CHP'ye verilmesine ilişkin yerel mahkeme kararını bozdu. Yargıtay kararında, zamanaşımı nedeniyle CHP'nin olduğu iddia edilen binanın devlete geçtiği için geri verilemeyeceği belirtildi.
Tarih: 30 Mayıs 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Bilal Çetin
Demir üreticisine "Fiyat" denetimiGeçen Salı günü Türkiye'de 20'ye yakın işletmenin bilgisayar kayıtları incelenerek zam konusunda birlikte hareket edip etmedikleri araştırıldı.
Marmaray'ın son ihalesinde mali teklifler açıldıAsya ile Avrupa'yı denizin altından birleştirecek Marmaray projesinde kullanılacak 440 adet demiryolu aracının temini için açılan uluslararası ihalede, İspanyol ve Fransız şirketleri elendi.
Ekren: "İstanbul finans merkezi olacak"Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, ''Önümüzdeki günlerde, değişik sektör temsilcileriyle görüşüp, İstanbul'u bir finans merkezi yapmak için ne düşündüklerini, neyi arzu ettiklerini, tercihleri ve önceliklerinin neler olduğunu birlikte belirleyeceğiz'' dedi.
Arıtma tesisindeki sorun Akçay'ı kirletiyorBelediyelerin elektrik borcunun faturası Edremit Körfezi'nin Akçay beldesine kirlilik olarak çıkıyor. Arıtma tesislerinin elektriği kesildiği için bölgedeki ilçe ve beldelerin atıkları arıtılmadan Edremit Körfezi'ne akıyor.
Nükleerde Treni Yine Kaçırırsak, Teknolojisi Olan Firma BulmayızEnerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, AKŞAM’a enerji sektörüne ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Bakan emriyle 16 milyon öğrenci seferberlikteBaşta Rahmi Koç ve Eşref Cerrahoğlu olmak üzere Deniz Temiz Derneği'ne (TURMEPA) gönül verenler şu günlerde mutluluktan uçuyor!
Şirinceliler SİT Alanı Yüzünden Hapis YatıyorŞirince, Selçuk İlçesi sınırları içerisinde, Ege Bölgesi’nin en güzel ve bu güzelliğin korunduğu ender köylerden biri. Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1790’da Rumlara iskan edilmiş olan ve 1923 yılında imzalanan Lozan Andlaşması’na eklenen Mübadele Sözleşmesi ile boşaltılan köye bu kez Bulgaristan’dan gelen soydaşlarımız yerleştirilmiş.
Çıkış yolu turizmEdirne, geleceğini turizmde arıyor. Açık hava müzesi niteliğindeki kentte Osmanlı döneminin en seçkin yapıtları var. Mimar Sinan'ın ustalık eseri Selimiye Camii bile başlı başına bir kentin tanıtılması ve iç-dış turizm için önemli bir değer.
Küresel ısınma ve suSon yıllarda çok sık dillendirilen küresel ısınma söyleminin neredeyse dünyadaki bütün kötülüklerin kökeni gibi sunulmakta olduğunu görüyoruz.
Sahibinden Kelepir 2/BBütçe açığının ilacı 2/B daha ötesi de artık yok, deniz bitti, satıp savacak bir şeyimiz kalmadı. Devletin, milletin malı, kapanın elinde kaldı...
İzmir’in haritası yeniden çiziliyorİzmir Büyükşehir Belediyesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) arasında belediyenin genişleyerek 543 bin hektara çıkan görev sahasının haritasının yeniden çıkarılmasına ilişkin protokol imzalandı.
Sığla Ormanları Projeyle KorunacakÇevre ve Orman Bakanlığı Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı (ÖÇKKB), Köyceğiz-Dalaman Bölgesi’ndeki sığla ağaçlarının korunması için proje başlattı. “Köyceğiz-Dalyan Özel Çevre Koruma Bölgesi Biyolojik Zenginliğin Tespiti Projesi” ile Türkiye’nin güneybatısında doğal ortamında bulunan, halk arasında “günlük ağacı” olarak bilinen sığla ağaçları özel koruma altına alındı. Proje Koordinatörü, Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Latif Kurt, proje hakkında bilgi verdi. Sığla ormanlarının ekosistemi, türünün gen havuzu, bölgesel orman mozayiğinin korunması ve genetik mirasının devamlılığının doğal ortamında sağlanmasının, Türkiye ve dünya sığla varlığı açısından büyük önem taşıdığını ifade eden Kurt, projeyle ekosistemlerin, biyolojik çeşitliliğin korunmasının amaçlandığını bildirdi. Kurt, yöre halkı için de ekolojik ve ekonomik olarak sürekli bir geleceğin sağlanmasının hedeflendiğini belirtti. Kurt, parfüm yapımında kullanılan sığla yağı içeren ağacın, Türkiye’nin güneybatısında doğal ortamında bulunduğunu söyledi.
Tarih: 30 Mayıs 2008 Kaynak: Akşam
Eczacıbaşı ve ÇYDD 30 yatılı okulu yenileyecekEczacıbaşı Topluluğu ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), 30 yatılı ilköğretim okulunu (YİBO), yenileyecek ve hijyenik hale getirecek.
Kenti çizip ödül aldılarKadriye-Kemal Gürel Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri okul yönetimiyle, Balıkesir Belediye Başkanlığı’nın birlikte düzenlediği ’Balıkesir Görünümleri’ konulu resim yarışmasında kentin tarihi yapılarını, evlerini, cadde ve sokaklarını tuvallere yansıttı. Yarışmada Yasemin Çapraz birinci olurken, ikinciliği Nagihan Demiröz, üçüncülüğü Tuğba Çakır kazandı. Sema Avcı, Tuğba Ekici ve Hatice Balcı’nın resimleri de mansiyona değer bulundu. Balıkesir’in çeşitli güzelliklerini yansıtan tablolar belediye girişinde sergilenirken, dereceye girenler de ödüllendirildi. Belediye Başkanı Sabri Uğur (AKP), yarışmada ilk üçe giren öğrencilerden Çapraz’a masa üstü bilgisayar, Demiröz’e dijital fotoğraf makinesi, Çakır’a MP-4 çalar hediye etti.
Tarih: 30 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Coşkun Yaman
Demir çelik fiyatında deprem yaşadık, yaraları sarma dönemindeyizHammadde fiyatlarındaki yüzde 100'lere varan artış dolayısıyla zor günler geçiren demir çelik sektörü yaralarını sarmaya hazırlanıyor.
Ankaralı kobay mıBüyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in kente Kızılırmak suyunun verilmesini tam 21 gün sonra açıklamasının yankıları sürerken, CHP’li vekil Ali Arslan, konuyu TBMM gündemine taşıdı. Arslan, Bakan Recep Akdağ’a "Bir Belediye Başkanının halkın sağlığıyla oynama ve halkı kobay olarak kullanma hakkı ve yetkisi var mıdır?" diye sordu.
TOKİ camilerini kim yapıyor?Anadolu'yu gezerken, hatta İstanbul'un göbeğinde, mimar gözüyle beni en rahatsız eden şeylerden biri, yeni yapılan camilerdir. Koskoca bir mimari geçmişi olan, Mimar Sinan'ı yetiştirmiş bir ulusa hiç yakışmayan, hemen hep aynı kalfa planının uygulandığı, hiçbir estetik, çaba ve yetenek izi taşımayan, her şeyleri orantısız özenti camiler... İslam gibi yüce bir dine yakışmayan, içimizdeki ulviyet duygusuna hizmet etmeyen modern çirkinlik abideleri. Şimdi hayretle öğreniyorum ki, konut üretmek için kurulmuş TOKİ denen kurum, aynı zamanda cami de yapıyormuş. Ve ülke çapında bugüne dek 140 camiye imzasını atmış. Peki sorabilir miyiz: Bu camiler nasıl yapıldı? Hangi mimarlar çizdi, hangi kriterler göz önüne alındı? Mehmet Şevket Eygi gibi estetik duygusuna sahip İslamcı yazarların bile eleştirdiği bu çirkinlikler yerine, neden mimari güzellikler yaratılamadı?
Tarih: 30 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Atilla Dorsay
Ödüllü alış veriş merkezine kaçak katUluslararası Alışveriş Merkezleri Konseyi ICSC (International Council OF Shoppings Centers) tarafından geçen yıl "Yenilenen Alışveriş Merkezleri" dalında Avrupa'nın en iyi projesi seçilen Capitol Alışveriş Merkezi'ne kaçak kat yapıldı. Yaklaşık 3 bin 500 metre kaçak bölümü bulunduğu için daha önce iki kez planları İstanbul Büyükşehir Belediye meclisinden geri dönen ve Üsküdar Belediyesi encümen kararıyla yıkım kararı alınan Capitol'de kaçak bölümler yıkılacağına yerine yeni kaçak kat eklendi. Birçok ünlü markanın bulunduğu kaçak katta tüp geçişler, yürüyen merdivenler, özel balkonlar hazırlandı. Mevcut kaçak bölümler yıkılmadı, hatta yerine yeni bir kat çıkılan ve değeri yaklaşık 75 milyon dolar olan dükkanlar, ünlü markaların reklamlarıyla kamufle ediliyor. Kaçak bölümlerine yaklaşık 10 bin metrekarelik bir ek kaçak kat daha eklenen alışveriş merkezinde yeni bir plan tadilatı önümüzdeki ay meclise gelecek.
Tarih: 30 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Erhan Öztürk
Keçiören engelleri kaldırıyor"Engelli Dostu Belediye" konulu sempozyuma katılan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, bu konudaki çalışmalarından dolayı takdir edildi.
Uygarlık savaşını Karya kazandıTurgutreis'te 3500 yıllık Karya uygarlığı kalıntılarının üstüne inşa edilen villaların yıkılmasına karar verildi. Müteahhite de 5 bin YTL ceza kesildi.
İMSAD, EUbuild’de proje lideri olduAB uyum sürecine, standartlarına ilişkin bütünleşik, sektörün tüm tarafları ile nihai tüketiciyi içine dahil eden AB destekli sektöre yönelik ilk proje olma özelliğini taşıyan EUbuild Projesi’nin kamuoyuna tanıtımı amacıyla düzenlenecek olan Uluslararası Açılış Konferansı ve Çalıştayı 18-19 Haziran tarihlerinde İstanbul Boğaziçi Üniversitesi Garanti Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.
Beşiktaş Anadolu Lisesi, 35 okul karşılığında otele dönüşebilir miHaziran ayının ikinci yarısında Four Seasons Otel adıyla kapılarını açmaya hazırlanan Beşiktaş’daki Atik Ali Paşa Yalısı’ındayız.
Alaçatı’da konut fiyatları zirvedeSörf turizmi ve taş mimarisiyle son yılların gözde turizm beldesi haline gelen İzmir Çeşme’ye bağlı Alaçatı’da fiyatlar tavan yaptı.
AKM’nin akıbeti ne olacak?2010 Kültür Başkenti İstanbul projesi konuşulduğunda, bütün İstanbulluların sorduğu en güncel soru şu: AKM’nin (Atatürk Kültür Merkezi) akıbeti ne olacak?
Hükümet inşaata destek için düğmeye bastıHedef pazarlardaki projelerin daha düşünce aşamasında sektör tarafından takibe alınması ve Türk firmalarınca üstlenilmesine imkan sağlayacak altyapının hazırlanmasını içeren devlet yardımlarına ilişkin programını hayata geçirmek için düğmeye basıldı.
'Çimento fabrikasına karşı çıkan çevreciler oyuna geliyor'Bursa Yenişehir'in Burcun köyü yakınlarında 200 milyon dolarlık yatırımla kurulması planlanan çimento fabrikasına bölge halkının nabzını tutan muhtarlar sahip çıktı.
Antalya Defterdarlığı, Hazine arazisini satacakAntalya Defterdarı Mat, atıl durumda bulunan Hazine'ye ait taşınmazların ekonomiye kazandırılması için arazi satış ihalelerine devam edildiğini bildirdi.
Belediye, Tabiat Kurulu'na imar planını CD'de sununca 6 mahallede inşaatlar durduAydın Belediyesi'nin Koruma Amaçlı İmar Planını Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kuruluna şartnameye aykırı olarak CD'de vermesi nedeniyle kentin 6 mahallesinde inşaat çalışması yapılamıyor.
Çeşme’de Danıştay rüzgarıİzmirli meslek odalarının açtığı ve Güney Dinç’in avukatlığını yaptığı davada Danıştay, çok büyük arazilerin özel girişimcilere tahsis edilerek ‘kapalı toplumlar’ yaratılabileceği endişesini dile getirdi.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.