Haberler

2 Haziran 2010, Çarşamba

Ankara Modern Yüzüne, Cer Modern'e KavuştuAnkara Modern Yüzüne, Cer Modern'e KavuştuMüze binaları, mimarileri ve içinde açılan sergiler ile sadece yerli turistlerin değil yabancı turistlerin de gezi durağı oluyor, bir anlamda da kent ile özdeşleşiyorlar. Böyle bir müzenin senelerdir eksikliğini çeken Ankara sonunda modern sanat müzesine, Cer Modern'e kavuştu. Mimari projesi Uygur Mimarlık tarafından hazırlanan müze aslında bir dönüşüm projesi. Cer Modern, eski eski vagon tamirhaneleri, cer atölyeleri ve bu binaları saran betonarme yeni bir binadan oluşuyor. Haberin Devamı
Ağırbaş ve Wienstroer'in Almanya'daki Yeni ProjesiAğırbaş ve Wienstroer'in Almanya'daki Yeni ProjesiMimarlık fotoğrafçısı Thomas Mayer, bize bu ay bitirilen bir projenin fotoğraflarını yolladı: Almanya Gelsenkirchen'de bir 18. yüzyıl kilisesinin arazisinde geçici bir sinagog ve cami.
Sultanahmet Meydanı araç trafiğine kapatılıyorSultanahmet Meydanı araç trafiğine kapatılıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü'nün yaptığı çalışmalar neticesinde, Sultanahmet ve Ayasofya meydanları trafiğe kapatılarak yayalaştırılıyor.
"Osmanlı mimarisine hayranım""Osmanlı mimarisine hayranım"Portekizli mimar Mourao Pereira "İstanbul'da tarihi mekânlar görme engelliler düşünülerek yapılmış. Tüm duyulara hitap ediyor. Özellikle Süleymaniye Camisi" dedi.
Çin Seddi'nin Sırrı PirinçmişÇin Seddi'nin Sırrı PirinçmişYüzlerce yıldır ayakta kalmayı başaran Çin Seddi'nin sırrı çözüldü.
Tulip Towers'ın sorunu ortakTulip Towers'ın sorunu ortakToplu Konut İdaresi Başkanı Erdoğan Bayraktar, Tulip Gayrimenkul'ün uyguladığı projelerle ilgili fesih kararı verilmesinin tamamen işi üstlenen ortaklıkların arasındaki sorundan kaynaklandığı belirtti.
Arolat, Ağa Han finalindeArolat, Ağa Han finalindeEmre Arolat Architects (EAA), dünyanın saygın mimarlık ödüllerinden Ağa Han (Aga Khan) Mimarlık Ödülleri'nin 2010 yılı finalistleri arasında yer alan Türkiye'den tek mimarlık ofisi oldu.
Amerika'nın özel şehrinde her köşede Türkiye vardıAmerika'nın özel şehrinde her köşede Türkiye vardıYapılan iş ve müthiş fikir şu: Türkiye'nin dünyaca da bilinen tarihi eserlerinin, belli şehirlerinin orijinal ebatlara yakın büyüklükte grafitisini yapmak ve Türkiye'yi farklı kültürel özellikleriyle canlandırmak.
İş Cinayetleri TMMOB Genel Kurulu'ndaİş Cinayetleri TMMOB Genel Kurulu'ndaTürkiye Mimarlar ve Mühendisler Odası 41. Dönem Olağan Genel Kurul toplantısı çalışma raporu görüşmelerine dair delege konuşmalarıyla ikinci gününe başladı.
Laodikya, uluslararası arkeoloji dergisindeLaodikya, uluslararası arkeoloji dergisindeDünyanın en prestijli arkeoloji dergisi olarak gösterilen World Archaeology, Haziran-Temmuz baskısında Türkiye'den 9 antik kentin yanı sıra Laodikya'ya da yer verdi.
Arkiv Buluşmaları - 7: Türkiye Noterler Birliği Merkez BinasıArkiv Buluşmaları - 7: Türkiye Noterler Birliği Merkez BinasıÇanakkale Seramik & Kalebodur sponsorluğunda 31 Mayıs 2010 tarihinde yapılan Arkiv Buluşmaları'nın yedincisi Ankara- Söğütözü'ndeki Türkiye Noterler Birliği Merkez binasında yapıldı. Projenin mimarları olan MuuM Mimarlık'tan Umut İyigün ve Murat Aksu'nun liderliğinde gerçekleşen geziye, Celal Abdi Güzer, Çağla Öncüoğlu, Yeşim Hatırlı, Ayşen Savaş, Cem Altınöz, Pelin Özgen gibi isimlerin yanı sıra, Arkitera Mimarlık Merkezi'nden Ömer Kanıpak ve Beril Azizoğlu katıldı.
Zaha Hadid'in Roma'ya armağanı Zaha Hadid'in Roma'ya armağanı Arap asıllı ünlü mimar Zaha Hadid'in Roma için tasarladığı çağdaş sanat müzesi MAXXI'nin açılışı 27-28 Mayıs tarihlerinde yapıldı.
Açık Kapı Festivali, İstanbul'un 150 Yıllık Sarayı Hollanda Konsolosluğu'ndaydıAçık Kapı Festivali, İstanbul'un 150 Yıllık Sarayı Hollanda Konsolosluğu'ndaydıAçık Kapı Festivali, 6. gününde, Beyoğlu'nda kendine önemli bir yer edinmiş olan Hollanda Konsolosluğu'ndaydı. Hollanda Konsolosluğu tam 150 yıldır İstanbul'da. Döneminde, çevresindeki diğer önemli yapılarla birlikte Pera'da yerini almıştı.
"İlk İşim, Okullarda Değişim" Projesi ile Kale Grubu Trabzon'daydı"İlk İşim, Okullarda Değişim" Projesi ile Kale Grubu Trabzon'daydıKale Grubu'nun sosyal sorumluluk faaliyetlerini yürüten ve eğitim alanında öncü çalışmalar yapan Dr.(h.c.) İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı (KSV) "İlk İşim, Okullarda Değişim" sloganıyla başlattığı sosyal sorumluluk projesine Trabzon'da yenilediği okulla devam ediyor.
Urla, şimdi bir başka mavi Urla, şimdi bir başka mavi İzmir Büyükşehir Belediyesi, biyolojik atıksu arıtma yatırımıyla birlikte Urla'nın en büyük çevre sorununu çözdü. Sistemin eksiksiz işleyişi için son rötuşlara başlayan Büyükşehir, turistik ilçenin kanal alt yapı problemlerini de tümüyle ortadan kaldırmış olacak.
Göz kamaştıran tasarımlar Yeşilköy'de Göz kamaştıran tasarımlar Yeşilköy'de Alaman Duvar Kağıtları & İç Mimarlık, birbirinden seçkin ürünlerin sergileneceği showroomunu 29 Mayıs Cumartesi günü Yeşilköy'de açtı.
Tarihi Mardin yeniden inşa ediliyorTarihi Mardin yeniden inşa ediliyorTarihi Mardin evlerinin turizme kazandırılması amacıyla "Mardin Evleri Projesi" hayata geçiriliyor. Toplu Konut İdaresi (TOKİ), kentsel yenileme projesi kapsamında, Mardin'de 1440 konut inşaa edecek.
Kültür başkenti var, kültür başkenti varKültür başkenti var, kültür başkenti var‘Pecs... Sınırların olmadığı şehir'. Macaristan'ın başkenti Budapeşte'ye 200 km. uzaklıktaki, ülkenin güneybatısında bulunan tarihi Pecs kenti misafirlerini bu sloganla karşılıyor.
Işık kirliliğiIşık kirliliğiIşığın fazlası yönelim kaybına neden oluyor. Üstelik ışık kirliliği kanser vakalarında da artışa yol açıyor.
Beylikdüzü'ndeki eski binalar yıkılıyorBeylikdüzü'ndeki eski binalar yıkılıyorBeylikdüzü Belediyesi, bölgede vatandaşların can ve mal güvenliğini tehdit eden, görüntü kirliliğine sebep olan metruk binaların yıkımına başladı. Bölgedeki vatandaşların da desteğiyle gerçekleştirilen yıkımlarla bölgede yaşayanlara sıkıntı veren bir sorunun daha önüne geçilmiş oldu. Beylikdüzü genelinde gerçekleştirilen bu çalışmayla ilgili bilgi veren Başkanı Yusuf Uzun, "Bu yerler bir taraftan çevre kirliliğine sebep olurken diğer taraftan da madde bağımlıları tarafından kullanılmaktaydı. Yıkım çalışmalarıyla buna son verdik" dedi.
Tarih: 1 Haziran 2010 Kaynak: Sabah
Çin Seddi'nin sırrı çözüldü!Çin Seddi'nin sırrı çözüldü!Yüzlerce yıldır ayakta kalmayı başaran Çin Seddi'nin büyük sırrı sonunda çözüldü.
Yarışma Şartnameleri İnternetteYarışma Şartnameleri İnternetteMimarlık yarışmalarının Türkiye'deki mimarlık ortamı için önemi büyük. Açılan yarışmaların pek çoğu uygulanmasa da projelerin tartışmaya açılmasına, ortamın demokratikleşmesine, başarılı mimari örneklerin ortaya çıkmasına, genç mimarların isimlerini duyurmasına öncülük ediyor. Hasan Özbay'ın desteğiyle TH&İdil'in arşivinden faydalanılarak hazırlanan site ile özellikle 2000 yılından önce açılan, bilgilerine ulaşılması oldukça güç olan yarışmaları gün yüzüne çıkacak.
Dünyanın en yüksek havalimanıDünyanın en yüksek havalimanıDünyanın en zorlu coğrafyalarına en kolay ve rahat ulaşım havadan sağlanıyor. Havalimanları ve kuruldukları bölgeler bir hayli dikkat çekici. Tibet’teki Ali Kunsha Airport da bu sözünü ettiğimiz havalimanlarından biri. Ali Kunsha Airport tam 4274 metre yüksekte bulunuyor. 1 Temmuz’da ticari uçuşlara açılacak olan havalimanına ilk uçak geçtiğimiz günlerde başarılı şekilde indi. Havalimanının bu kadar yüksekte yer alması ona çok önemli bir görev de yüklemiş. Fabrikadan çıkan yolcu uçakları ve iş jetleri yüksek irtifa testlerini bu meydanda gerçekleştiriyor. Bu yükseklikte yapılan testlerden başarılı bir şekilde geçen uçaklar sivil havacılık otoritelerinden onay aldıktan sonra ticari havacılık endüstrisinin hizmetine giriyor.
Tarih: 1 Haziran 2010
Altındağ Kültür Merkezi'nin temeli atıldı Altındağ Kültür Merkezi'nin temeli atıldı İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova ve Çiğli'den sonra Altındağ'a da bir kültür merkezi kazandırıyor. Kültürel etkinlikleri kentin dört bir köşesine yaymaya ve bu etkinliklerden daha çok kentlinin faydalanmasını sağlamaya çalışan İzmir Büyükşehir Belediyesi, daha önce hizmete aldığı Bornova ve Çiğli kültür merkezlerinin ardından Altındağ Kültür Merkezi'nin temelini de törenle attı.
"Beyoğlu sineması kapanabilir""Beyoğlu sineması kapanabilir"Türk sinemalarının gözdesi olan tarihi sinemalarından bir tanesi olan Beyoğlu sinemaları sıkıntılı günler yaşıyor. Emek ve Alkazar sinemalarının kapanmasının ardından bu sefer de Beyoğlu sineması maddi sıkıntılar nedeniyle kapanma tehlikesiyle karşı karşıya.
Ataköy sahilinde arkeolojik kazı yapılacak İstanbul 7. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, TOKİ'nin satışa çıkardığı Ataköy sahilindeki 163. parselde Osmanlı dönemi Baruthane yapılar topluluğuna ait mühimmat tünelleri ile II. Mahmut tuğrasının yer aldığı yapılarda tahribat olup olmadığının anlaşılması için arkeolojik çalışma yapılmasına karar verdi.
Yurtsever TMMOB ve ‘Rantsever' Üyeleri!Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'nin (TMMOB) 27-30 Mayıs'ta Ankara'da yapılan 41. Genel Kurulu öncesinde anlamlı bir açılış vardı. 70'lerin unutulmaz TMMOB Başkanı mimar Teoman Öztürk'ün adı verilen "park", 26 Mayıs'ta hizmete girdi.
Mudanya yolunda Trafik düzenlemesiBüyükşehir Belediyesi tarafından Emek Kavşağı`nda devam eden çalışmalar nedeniyle trafik akışının yeniden düzenleneceği bildirildi.
Sultangazi’ye boyu 180 metreyi bulan AVM gelebilirEmlak Konut, Sultangazi'de gelir paylaşımı metoduyla 366 bin 722 metrekare inşaat alanı olan çok katlı AVM yaptırmak için ihaleye hazırlanıyor. Açıklamalara göre, buraya 180 metre yükseklikte AVM ve ticaret merkezi yapılabilecek.
Takvim
<<Haziran 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.