Haberler

2 Haziran 2011, Perşembe

Sanata Bir İyilik Yap, Sokağa At!Sanata Bir İyilik Yap, Sokağa At!Belgesellerde ya da dergilerde yıllardır ilgiyle izlediğimiz işlerden bazıları kaldırıma çizilen 3 boyutlu imajlar... Sokak sanatında çığır açan bu işler, bir süre sonra yenilerinin gelişmesine de öncülük ettiler. Kar amacı gütmeyen bir tür olan sokak sanatının bugünkü haline geleceği ve bu kadar sevileceğini kim tahmin edebilirdi ki? Sokak sanatının en güçlü temsilcilerinden Kurt Wanner, 1 Haziran 2011 Çarşamba günü, İstanbul Bağdat Caddesi'nde üç boyutlu bir zemin grafiği tasarladı. İş, 13 Haziran'a kadar Şaşkınbakkal'daki Nezih Kitabevi'nin önünde sergilenmeye devam edecek. Arkitera Mimarlık Merkezi olarak Wenner ile görüştük ve tebeşirin sanata nasıl dönüştüğünü izledik. Haberin Devamı
Timsah Arena'nın temeli atıldıTimsah Arena'nın temeli atıldıBursa'da temeli atılan Timsah Arena'nın 120 milyon liraya mal olması bekleniyor.
Bölgenin ilk teleferiği Gaziantep'te hizmete girdiBölgenin ilk teleferiği Gaziantep'te hizmete girdiDoğu ve Güneydoğu'nun Paris'i olarak nitelendirilen Gaziantep'te, Şahinbey belediyesi tarafından yapılan parkta teleferik ve dağ kızağı da hizmete alındı. Vatandaşlar teleferiğe binmek için akın ederken, protokol üyeleri de dağ kızağında stres attı.
Tasarımcılar Disiplinlerarası YürüyorTasarımcılar Disiplinlerarası YürüyorBirincisi 2010'da yapılan 2. Tasarım Yürüyüşü, bir tasarım grubu olan Tasa'nın etkinliği. Temel amacı grafik tasarımın toplumsal itibarını artırmak olan Tasa, sokağa attığı ikinci adımda meslektaş ve tasarım dostlarını endüstriyel tasarımcılar ile birlikte "disiplinlerarası" başlığı altında yürümeye çağırıyor.
Tasarımcılar "Made in İzmir" markası önerdi, kentte "tasarım bölgesi" istedi Tasarımcılar "Made in İzmir" markası önerdi, kentte "tasarım bölgesi" istedi Jan Nahum, Süleyman Orakçıoğlu, Arhan Kayar, Simay Bülbül, Zuhal Yorgancıoğlu, Zeynep Acar, Deniz Kaprol, Özlem Yalım gibi tanınmış isimlerin de yer aldığı ‘İzmir Tasarım Forumu', kentte farklı bir rüzgar estirdi.
Taksim bir yıla yayalaşıyorTaksim bir yıla yayalaşıyorİBB Başkanı Topbaş, Taksim Yayalaştırma Projesi'ni 1-1,5 yıl içinde bitirmeyi hedeflediklerini belirtti.
Depremin simge binası iki hafta sonra yıkıldıDepremin simge binası iki hafta sonra yıkıldıKütahya'nın Simav ilçesinde 5.9 büyüklüğündeki depremde kısmen devrilerek yanındaki binaya yaslanan 5 katlı apartman yıkıldı.
Şili'de 6.3 büyüklüğünde depremŞili'de 6.3 büyüklüğünde depremÜlkenin iç güney bölgesinde hissedilen deprem can ve mal kaybı meydana gelmedi.
Keçiören metrosuyla Başkent nefes alacakKeçiören metrosuyla Başkent nefes alacakKeçiören Metrosu'nun devir-teslim töreni Devlet Bakanı Cemil Çiçek, Ulaştırma Bakanı Habib Soluk, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in de katıldığı törenle açıldı.
Küresel ısınma tehdit ediyorKüresel ısınma tehdit ediyorDünya Bankası küresel ısınma raporuna göre, dünyada 1 milyar insan küresel ısınmanın tehdit ettiği bölgelerde yaşıyor.
2010'da karbonda rekor kırıldı2010'da karbonda rekor kırıldıUluslararası Enerji Kurumu, enerji tüketiminden kaynaklanan karbon gazı salımının geçen yıl rekor düzeye çıktığını açıkladı.
"İzmir'i marka şehir yapacağız""İzmir'i marka şehir yapacağız"Başbakan Erdoğan, İzmir için hazırlanan 35 projeden 15'ini anlattı, diğer projeleri de yarın Binali Yıldırım İzmirlilerle paylaşacak.
Bu projelerin arkası var mı? Bu projelerin arkası var mı? Ve, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "İzmir gezisi öncesinde İstanbul'da coştu bi kere..." sonra da bu kent için 15 önemli projeyi bütün ayrıntılarıyla açıkladı.
Otoyolda beklemeye sonOtoyolda beklemeye sonOtoyollar ve boğaz köprülerinde beklemeden ödeme yapmak için geliştirilen HGS, OGS'den daha ucuz olacak. Yeni sistem ekimde uygulanmaya başlanacak.
Ümraniye finansın merkezi olmuş bileÜmraniye finansın merkezi olmuş bileAlbaraka'nın yeni genel müdürlük binasının açılışı pazartesi günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve seçkin bir davetli topluluğunun katılımı ile gerçekleşti.
Don Kişot eczacılarDon Kişot eczacılarÇevreci Eczacılar Kooperatifi, evlerden gönüllü eczanelere ulaşan 30 ton atık ilacın çevreye değil, imha tesisine gitmesini ve doğaya zarar vermeden yok edilmesini sağladı.
Çömlekçi'de kentsel dönüşüme ilk kazmaÇömlekçi'de kentsel dönüşüme ilk kazmaTrabzon'un çehresini değiştirecek 'Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesi', Devlet Bakanı Özak ve AK Parti Milletvekili adayı Bayraktar'ın da katıldığı bir törenle başlatıldı.
Çılgın Proje Yok Hepsi Tanıdık ÇıktıÇılgın Proje Yok Hepsi Tanıdık ÇıktıBaşbakan Erdoğan'ın İzmir için açıkladığı projeler hayal kırıklığı yarattı; çoğunun daha önce de gündeme gelmiş öneriler olması dikkat çekti. Erdoğan, körfez geçişinde hem tüp geçit hem köprü olacağını belirtti.
Türkiye'nin 3. büyük camisi ibadete açılıyorTürkiye'nin 3. büyük camisi ibadete açılıyorKahramanmaraş'ta inşaatına 1993 yılında başlanan ve 10 bin kişi kapasiteli Abdulhamithan Camisi, Regaip kandilinde Müslümanları ağırlayacak.
'Türkiye'nin en iyi saklanan sırrı''Türkiye'nin en iyi saklanan sırrı'BBC seyahat köşesinde Bozcaada'yı tanıttı: Güzel ve büyülü bir ada...
Kleopatra'nın ve Galenos'un izleri hala Bergama'daKleopatra'nın ve Galenos'un izleri hala Bergama'daHipokrat'tan sonra tıp bilimine en büyük katkıyı sağlayan Lokman Hekim Galenos şifasını Bergama'da dağıttı. Güzelliği dillere destan Kleopatra bu topraklarda yaşadı.
WSJ: Bir parça Yunan adası ister misiniz?WSJ: Bir parça Yunan adası ister misiniz?Yunanistan elindeki 75 bin emlağın satışı için düğmeye basıyor.
Tütün fabrikası dev AVM olacakTütün fabrikası dev AVM olacakSamsun, Torunlar ve Turkmall ortak projesiyle dev bir alışveriş merkezine kavuşuyor.
İlk yerli ray otobüsü İzmir'de sefere çıktıİlk yerli ray otobüsü İzmir'de sefere çıktıTürkiye'nin ilk yerli üretim ray otobüsü, Türk demiryolu tarihinin başlangıç noktası İzmir-Tire hattında sefere başladı. "Anadolu" isimli ray otobüsü, TCDD Genel Müdürlüğü'nün bağlı ortaklığı TÜVASAŞ tarafından, Koreliler ile ortak lisans altında Türk mühendis ve işçileri tarafından üretildi.
Şehir Plancıları Odası, Avrasya Tüneli Projesi Değerlendirme Raporu'nu HazırladıŞehir Plancıları Odası, Avrasya Tüneli Projesi Değerlendirme Raporu'nu HazırladıTMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi'nin Avrasya Tüneli Projesi'ne yönelik hazırlamış oldukları rapor hakkındaki basın açıklamaları şu şekilde yer alıyor.
Nükleer karşıtlarına beraatNükleer karşıtlarına beraatRusya ile imzalanan Akkuyu nükleer santral anlaşmasının TBMM'de onaylanması sırasında meclis önünde eylem yapan 58 nükleer karşıtının davası beraatle sonuçlandı.
"Türkiye'nin nükleer santrallere ihtiyacı yok""Türkiye'nin nükleer santrallere ihtiyacı yok"Greenpeace Akdeniz Genel Direktörü Dr. Uygar Özesmi, Türkiye'nin nükleer santrallere hiç ihtiyacının olmadığını söyledi.
Müzelerin teknoloji rekabetiMüzelerin teknoloji rekabetiTürkiye müzelerinde teknoloji rekabeti başladı. Pek çok müzemizde pek çok değişik uygulama var. Arkeoloji müzesi diye giriyorsunuz; ilgi çekici, interaktif ve eğlenceli bir sürü yeni medya işiyle oynayıp çıkıyorsunuz.
Parlayan Yıldızlar, Yeni Adaylar, Yorgun Devler...Parlayan Yıldızlar, Yeni Adaylar, Yorgun Devler..."Sürdürülebilirlik" kelimesi son zamanların en popüler kavramı haline geldi. "Sürdürülebilir mimarlık", "sürdürülebilir tasarım" gibi kavramların yanı sıra "sürdürülebilir kentler" olgusu da oldukça tartışılıyor. Peki kentlerimizin sürdürülebilirlik göstergeleri neler, biliyor muyuz? MasterCard Worldwide ve Boğaziçi Üniversitesi iş birliği ile gerçekleşen "Türkiye'nin Şehirleri Sürdürülebilirlik Araştırması" bu sorunun yanıtını nesnel ve öznel ölçütlerle değerlendirerek cevaplıyor.
Kültür elçileri İstanbul'u keşfediyorKültür elçileri İstanbul'u keşfediyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi Turizm Müdürlüğü ve Kültür A.Ş'nin iş birliğiyle düzenlenen ''İstanbul Okulu Kültür Elçileri Projesi'', seminerler ve gezilerle devam ediyor.
Tarih kokan Krom Vadisi turist bekliyorTarih kokan Krom Vadisi turist bekliyorGümüşhane'de hazırlanan "Medeniyetler Yolu Üzerinde Gümüşhane" projesiyle, kentin en önemli tarihi ve kültürel miraslarından Krom Vadisi tanıtılacak.
Ankara'ya 125 bin konut yapılması gerekiyor!Ankara'ya 125 bin konut yapılması gerekiyor!Başkent'in emlâk gerçekleri: "1 milyon 18 bin konuttan 1468'inde tuvalet, 18 bin 256'sında banyo, 7 bin 529'unda mutfak, 17 bin 234'ünde ise su yok."
Avrupa Kentleri Osmangazi'deAvrupa Kentleri Osmangazi'deOsmangazi Belediyesi ve Avrupa Şehirler Birliği (EUROCITIES) iş birliği ile düzenlenen 'Avrupa Genişlemesi ve AB Komşuluk Politikası için Kentlerin Diyaloğu' semineri Bursa'da başladı.
Kanuni'nin yaptırdığı cami restore edilecekKanuni'nin yaptırdığı cami restore edilecekYeni Asır'ın 28 Ocak'taki haberinin ardından Kültür Bakanlığı onarım kararı almıştı. Ancak Bozüyük Belediye Başkanı Gencel, "Para yok. Bakan'la görüşüp destek isteyeceğim" ded.
İzmir’in “tasarım” hamlesi İzmir’in “tasarım” hamlesi Tasarım dünyasına yön veren 76 önemli ismi bir araya getiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir'in Akdeniz'de bir tasarım kenti olması hedefi doğrultusunda çok önemli bir adım attı.
İnegöl Kent Müzesi daha da geliştirilecekİnegöl Kent Müzesi daha da geliştirilecekBursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı'ndan (BEBKA) mali destek almaya hak kazanan 'İnegöl Kent Müzesi'nin hizmet standartlarının yükseltilmesi yoluyla yöreye özgü, tarihsel ve kültürel mirasın ulusal ve uluslararası boyutta tanıtılması' projesi hakkında sinevizyon gösterime eşliğinde kamuoyuna bilgilendirme yapıldı.
Times, Dilovası'nda olanları yazdıTimes, Dilovası'nda olanları yazdıTimes, Kocaeli'nin Dilovası ilçesinde yaptığı araştırmalarda 'anne sütünde ağır metaller saptadığını' açıklayan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu'nun yaşadıklarına yer verdi.
Güngören muhteşem bir kent parkına kavuşuyorGüngören muhteşem bir kent parkına kavuşuyorGüngören Kent Parkı'nın tanıtımı ve Aliya İzzetbegoviç ile Spor Parklarının açılış törenine katılan Başkan Topbaş, "Bugüne kadar Güngören'e 240 milyon lira yaptık, daha fazlasını yapacağız.
Afrika'nın umudu "güneş"Afrika'nın umudu "güneş"Sahra Çölü'ne kurulacak güneş enerjisi santrallerinin 20 yıl içinde Kuzey Afrika'nın ve Avrupa'nın yarısının enerji ihtiyacını karşılayacabileceği tahmin ediliyor.
12 bin yıllık Göbeklitepe Tapınağı, National Geographic'in kapağında12 bin yıllık Göbeklitepe Tapınağı, National Geographic'in kapağındaNational Geographic dergisi, 'Din' başlığı ile haziran ayında çıkacağı yeni sayısında; Şanlıurfa'daki dünyaca ünlü arkeolojik bölge Göbeklitepe'yi kapağına taşıdı.
'Osmanlı başkenti Edirne'de ekonomi turizmle çeşitlenecek'Osmanlı başkenti Edirne'de ekonomi turizmle çeşitlenecekTarihi eserleriyle bir açık hava müzesini andıran Edirne, büyüme sürecinde tarımın yanına turizmi de katmak istiyor.
Dolmabahçe'ye günlük 3 bin ziyaretçi sınırıDolmabahçe'ye günlük 3 bin ziyaretçi sınırıİstanbul'un en çok ziyaretçi çeken sarayı Dolmabahçe'nin korunması için ziyaretçi sayısı günlük 3 binle sınırlandırıldı. Sayının aşılmaması için tamamen rezervasyon sistemine geçildi.
TSMD/Koleksiyon Mimarları AğırlıyorTSMD/Koleksiyon Mimarları AğırlıyorTürk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) ve Koleksiyon Mobilya'nın uzun soluklu ortak çalışması "Koleksiyon/TSMD Mimarları Ağırlıyor" sergilerinin dördüncüsü CAG AW Mimarlık Bürosu mimari proje sergisi 8 Haziran 2011 tarihinde Koleksiyon Ankara Merkezi'nde açılıyor.
Santorini'ye Türk bayrağı Yunanistan'ı karıştırdıSantorini'ye Türk bayrağı Yunanistan'ı karıştırdıYüksek tirajlı Hollanda gazetesi DePers'in Santorini Adası'nda Türk bayrağı çekildiğini gösteren manşeti Atina'yı karıştırdı. 200 bin trajlı DePers önceki günkü manşetinde "Türk yatırımcılar Yunan kelepirleri kovalıyor" başlıklı bir habere yer vermişti.
Anadolu'yu dünyaya tanıtıyorAnadolu'yu dünyaya tanıtıyorYıllardır arkeoloji ve kültürel miras üzerine yoğunlaşan Aktüel Arkeoloji Dergisi, Actual Archeaology Magazine - Anatolia adlı özel yayını ile Anadolu'yu dünyaya tanıtıyor.
Akademiden mahalleye selamAkademiden mahalleye selamGörmüş geçirmiş Abbasağa Mahallesi ve komşu Yıldız Teknik Üniversitesi iletişim kurabiliyor mu? İlişkileri geliştirmek isteyen hocalarla öğrenciler elele verdi, ortaya 'Karşı Mahalleden Haber Var' adlı kent projesi çıktı.
300.000 Lego Parçası ile Oluşturulan Minimalist Heykel300.000 Lego Parçası ile Oluşturulan Minimalist HeykelBir azizin sabrı, 6 yaşındaki bir çocuğun boş vakti ve Danimarkalı sanatçı Lene Wille'nin hünerleri bir araya gelince Amsterdam World Trade Center lobisi için tasarlanan bu minimalist heykel ortaya çıkıyor.
"Kanalİstanbul ihtiyaç""Kanalİstanbul ihtiyaç"Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, İstanbul'un yeni projelere ihtiyaç duyduğunu, Kanalistanbul'un bu yüzden şehir için önemli olduğunu söyledi.
Yaşanan En Garip YerlerYaşanan En Garip YerlerBu yazı insanların hala yaşamayı sürdürdüğü garip yerlerin bir koleksiyonu. Bu koleksiyon milyonlarca garip evden daha fazlasını içeriyor. Aslında insanların çevrelerini ve bunları kendi ihtiyaçlarına göre şekillendirip kullanma yolu ile sahip olduğu ilişkinin bir göstergesi. Bu bölümü okuduktan sonra, siz de insanların muhtemelen her yerde yaşamak yeteneğine sahip olduğuna inanacaksınız.
Engelliye gönülden bakımBayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner ile görme engelliler için yapılan kabartma kaldırımı gezdik.
Edirne'den Dilovası'na destekEdirneli hekimler ve sivil toplum örgütü temsilcileri, Kocaeli Dilovası ve Kandıra ilçelerinde sanayinin, halk sağlığına olumsuz etkileri konusunda çalışma yapan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu hakkında dava ve soruşturma açılmasına tepki gösterdi.
İzmir ve Diyarbakır'a 'çılgın projeler'Başbakan Erdoğan, İzmir ve Diyarbakır'a yapılacak yeni yol, köprü, tünel ve şehir planlaması projelerini açıkladı.
Sokak Lambası GünlüğüBu sabah geldiler, o yaşlı at kestanesini kesiyorlar. Uzaktan vedalaştık. Benim de elektriğimi kestiler. Şimdilik ayaktayım ama bu gece karanlık olacak. Hazır mısınız?
Almanya'nın yeni "enerjisi"2022 yılına kadar tüm nükleer santralleri kapatma kararı alan Almanya, yenilenebilir enerjilerin toplam enerji arzı içinde payını artırarak nükleer enerjiyi ikame etmeyi hedefliyor.
Seyr-i İstanbul'a hazır mısınız?İstanbul'un farklı ilçe ve semtlerinin bilinen ve bilinmeyen mekânlarını İstanbulluların keşfetmelerini sağlamak amacıyla hazırlanan İstanbul Okulu Kültür Elçileri Projesi, haziran ayı boyunca 4 seminer ve 8 geziyle devam ediyor.
Bir çılgın proje de Taksim'eKadir Topbaş, Başbakan'ın bugün Taksim projesini açıklayacağını söyledi. Başbakan Erdoğan, önce çılgın projeyi açıkladı daha sonra da İstanbul'un iki yakasına kurulacak yeni iki şehri...
İstanbul'u "İnsanat Bahçesi" yapmak..Dünkü "İstanbul'a hayvanat bahçesi gerekmez.. İstanbul'un kendisi, dünyanın en büyük hayvanat bahçesi.. Tek fark.. Burda hayvanlar kafeslerde değil.. Direksiyona oturtmuşlar.." deyişimi ağır bulanlar olmuş.. Bir daha okudum Hak verdim..
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.