Haberler

2 Temmuz 2007, Pazartesi

1000 Kelime: Tasarımda Sürdürülebilirlik için Bir Manifesto1000 Kelime: Tasarımda Sürdürülebilirlik için Bir Manifesto“Öncelikle zarar verme”, herkes için iyi bir başlangıç noktası olabilir, özellikle de tasarımcılar için. “Problemleri çözen” ve insanların hayatlarını daha iyi hale getiren bir grup insan için bunun zıttını düşünmek de mümkün olamaz. Endüstriyel tasarımın, büyük çaplı üretimi de beraberinde getirdiğini ve verdiğimiz en basit kararın bile belki yüzlerce, hatta milyonlarca insanın hayatını değiştirebileceğini hatırlamamız gerekiyor. Ne kadar sürece dair bir mesleğimiz olduğunu düşünsek de aslında sonuca dair bir mesleğimiz var. Haberin Devamı
Ulucanlar müze olmalı!Ulucanlar müze olmalı!Çok özel bir ziyarete tanık oldum geçen gün... Yüzlerce devrimcinin avukatı Halit Çelenk, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamlarından 35 yıl sonra infazların yapıldığı avluya geldi ve orada infaz gecesini anlatan bir söyleşi yaptı. Bu buluşmayı Ulucanlar''ın halka açılmasına borçluyduk.
İzmir Suyuna Sahip Çıktıİzmir Suyuna Sahip Çıktıİzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZSU’nun başlattığı “Su tasarrufu kampanyası”na İzmirliler büyük ilgi gösterince, kente verilen su miktarında 2 ayda 2 milyon 214 bin m³’lük tasarruf sağlandı. Küresel ısınma nedeniyle yağışların azalması ve dengesizleşmesi nedeniyle başta İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde su sıkıntısı ve kesintileri yaşanırken, İzmir Büyükşehir Belediyesi, uyguladığı tedbirlerinin sonuçlarını almaya başladı.
PatnosPatnosPatnos İlçesinin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Urartuların "Aladırı",Romalıların "Patisus" diye adlandırdıkları İlçemiz geçmişte cereyan eden tarihi olaylarla beraber günümüze kadar gelen olayların akisleriyle süslü eski kalıntılarıyla yaşayan yörelerimizden birisidir.
İstanbul Müzeleriİstanbul MüzeleriBoğaz''ın Anadolu yakasında, Göksu Deresi''nin denize döküldüğü yerde, adını hisardan alan semtte bulunmaktadır. Bu hisar, Osmanlılar tarafından Boğaz''da yapılan ve geçişleri kontrol altına almayı hedefleyen ilk hisardır. İstanbul''u fethetmek isteyen ve kuşatan Sultan Yıldırım Beyazıt tarafından, Karadeniz''den Bizans''a gelecek yardımlara engel olmak için 1394''te yaptırılmıştır.
Kaz Dağları futbolda Antalya''ya rakip oluyorKaz Dağları futbolda Antalya''ya rakip oluyorTürkiye''de seramik sektörünün kuruluşuna öncülük eden Kale grubu, şimdi de turizm sektörüne girmeye hazırlanıyor.
3 bin yıldır dünyanın gözdesi3 bin yıldır dünyanın gözdesiİstanbul''un tarihi 300 bin yıl önceye kadar uzanır. Küçükçekmece gölü kenarında bulunan Yarımburgaz mağarasında yapılan kazılarda 300 bin yıl öncesine ait ilk izlere rastlanmıştır. Bu dönemde gölün çevresinde Neolitik ve Kalkolitik insanların yasadığı sanılmaktadır.
İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi açılıyorİslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi açılıyorİstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi 9 Temmuz günü açılıyor. İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi Eminönü ilçesi''nde Gülhane Parkı içinde kuruldu. Açılışı 9 Temmuz günü gerçekleşecek müze, 3 bina içinde, 3 bin 550 metrekareyi kapsıyor. Bilimler Tarihi Kütüphanesi de müze içerisinde yer alıyor.
Saray bahçesinde gecekondu lojmanSaray bahçesinde gecekondu lojmanTopkapı Sarayı''nın bahçesinde bulunan ve memurlara lojman olarak tahsis edilen dokuz adet gecekondu, Kültür Bakanlığı''nın tüm baskılarına rağmen yıkılamıyor.
Kiralık deniz fenerleriKiralık deniz fenerleriTürkiye’de 420 deniz feneri var. Bazıları sarp kayalıklara, ıssız adacıklara kurulu. Ama bu ışık evlerinden bir kısmı da dünya güzeli koyların, tılsımlı körfezlerin girişinde, üzerinde sadece fenerin bulunduğu cennet adalara kurulmuş.
Avrupa''da emlak yatırımı için en cazip ülke TürkiyeAvrupa''da emlak yatırımı için en cazip ülke TürkiyeMayıs 2006''daki küresel dalgalanmadan önceki iki yıl boyunca altın günlerini yaşayan Türkiye gayrimenkul piyasası, durgunluk döneminde bile dünya devlerinin ilgisini çekiyor. Londra merkezli The Property Guide (Küresel Emlak Rehberi) isimli dergi, Türkiye için ''emlakta Avrupa''nın en cazip ülkesi'' ifadesini kullandı.
Eminönü''ndeki tekstilciler Giyimkent''e taşınıyorEminönü''ndeki tekstilciler Giyimkent''e taşınıyorEminönü, Mahmutpaşa ve Mercan''da yer alan toptan tekstilcilerin bölgeden çıkarılıp Giyimkent''e taşınmaları ve tarihi yarımadanın yeniden düzenlenmesine dönük olarak, Eminönü Belediyesi ile Giyimkent arasında süregelen tartışma, uzlaşmayla sonuçlandı.
DoğubeyazıtDoğubeyazıtİlin endüstri ürünleri ve sanayi malları ihtiyacı genellikle uzak illerden sağlanmaktadır. Sanayi Türkiye nin ekonomik gücüne katkıda bulunacak ve büyük ölçüde etke edecek derecede değildir. Ağrı nın toprak Ürünleri bakımından da milli ekonomiye katkısı azdır.
İstanbul’un çekim tarifesiİstanbul’un çekim tarifesiÇekilen onlarca dizi, reklam ve sinema filmi İstanbul’u prodüktörler için bir plato haline getirdi. Ancak her şeyin bir bedeli var. Eğer filminizde İstanbul görünüyorsa bir tek havadan çekmek bedava.
Bir kentin örnek su bilinciBir kentin örnek su bilinciİzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZSU’nun başlattığı "su tasarrufu kampanyası"nda kente verilen su miktarında 2 ayda 2 milyon 214 bin metreküplük tasarruf sağlandı.
Büyükşehir’den Ayazağa’ya kolej gibi lise ve spor salonuBüyükşehir’den Ayazağa’ya kolej gibi lise ve spor salonuİstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Ayazağa Lisesi’nin ve Kapalı Spor Salonu’nun temeli Başkan Kadir Topbaş’ın katıldığı bir törenle atıldı. Ayazağalılara seslenen Topbaş, görevleri olmadığı halde eğitime büyük yatırımlar yaptıklarına dikkat çekti.
27 yıllık zakkumları kesen afişe edildi27 yıllık zakkumları kesen afişe edildiBalıkesir''in Erdek ilçesinde ''manzarasını kapatıyor'' diye 27 yıllık zakkumları kesen site sakinine Belediye''den teşhirli ceza geldi.
Sokak levhaları değişmeye başladıSokak levhaları değişmeye başladıAdrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi çalışmaları kapsamında Başkent’te yeniden adlandırılan mahalle, cadde, sokak numaraları Büyükşehir Belediyesi ekipleri ve vatandaşları karşı karşıya getirdi.
Raylı Sistemde Sıra Bayraklı''ya GeldiRaylı Sistemde Sıra Bayraklı''ya GeldiAliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi’nde çalışmalar hızla devam ediyor. Bayraklı Karayolu Üst Geçidi için Cumartesi gününden itibaren bölgede yeni trafik düzenlemesine gidilecek. İzmir’in en önemli toplu ulaşım projesi Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi’nde adım adım mutlu sona yaklaşılıyor.
Professional Lighting Designers’ Association İstanbul Atölye Çalışması Tanıtım ToplantısıProfessional Lighting Designers’ Association İstanbul Atölye Çalışması Tanıtım ToplantısıPLD Türkiye (Professional Lighting Design Türkiye) ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Aydınlatma ve Enerji Müdürlüğü, PLDA (Professional Lighting Designers’ Association) tarafından 1999 yılından beri Avrupa’nın birçok şehrinde gerçekleştirilen atölye çalışmasını İstanbul’a getirmeyi planlıyor.
Perili Köşk, 6 milyon dolara canlandı, holding merkezi olduPerili Köşk, 6 milyon dolara canlandı, holding merkezi olduMayıs 2002’de 25 yıllığına kiraladığı Perili Köşk’e 6 milyon dolar harcayan Borusan Holding, merkezini Salıpazarı’ndan Rumelihisarı’na taşıdı.
30 neşeli marka İstanbul’da30 neşeli marka İstanbul’daGeçen ay Addresİstanbul’da açılan Nuxx, Avrupa’nın tanınmış 30 tasarım markasının ürünlerini ilk kez Türkiye’ye getiriyor. İtalya’dan Arper, Hollanda’dan Artifort, Danimarka’dan Normann Copenhagen ve İtalya’dan Nava bunlardan sadece birkaçı.
Yeni ev alanlar mobilyaya yılda 5 milyar dolar ödüyorYeni ev alanlar mobilyaya yılda 5 milyar dolar ödüyorGayrimenkul sektöründe yaşanan proje patlaması, ’yeni konutla beraber yeni mobilya’ anlayışının büyümesini sağlıyor.
İTÜ Mimarlık Fakültesi Mezuniyet TöreniİTÜ Mimarlık Fakültesi Mezuniyet Töreniİstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunları diplomalarını 28 Haziran 2007’de Taşkışla Binası’nın avlusunda düzenlenen törenle aldılar. İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başlayan tören İstanbul Mimarlık Fakültesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Cengiz Giritlioğlu’nun konuşmasıyla devam etti.
Gökçek’e Türkkonut’tan Başarı Ödülü…Gökçek’e Türkkonut’tan Başarı Ödülü…Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e, Başkent’te uyguladığı projeler nedeniyle, Türkkonut tarafından “Yerel Yönetimler başarı Ödülü” verildi.
İzmir Mimarlık Buluşmaları’nın Ardındanİzmir Mimarlık Buluşmaları’nın Ardındanİzmir Serbest Mimarlar Derneği 9-16 Haziran 2007 tarihleri arasında “İzmir Smd - İzmir Mimarlık Buluşmaları ''07” adı altında bir etkinlik düzenledi. 11 başlık altında bireysel sunumlar, sergiler, kent gündemi ile ilgili bir de panel gerçekleşti. Etkinliğin sadece İzmir’den değil, tüm Türkiye’den, Fas’tan ve Fransa’dan konukları vardı. Etkinliğin ardından genel koordinatörü Salih Zeki Pekin ile bir söyleşi gerçekleştirdik. yaşanan sıkıntılardan Kendisinin de tanımladığı gibi Türkiye’nin 3. büyük kenti olmasına rağmen mimarlık faaliyetlerinden yoksun kalmış İzmir için etkinlik oldukça büyük ve cesaretli bir adımdı.
İstanbul''un bir barajı devre dışıİstanbul''un bir barajı devre dışıHava sıcaklığının 40 derecenin üzerinde seyrettiği İstanbul''da su tüketimi de artıyor. Uyarılara karşın suda istenilen tasarruf sağlanamıyor. Barajlardaki doluluk oranı yüzde 37''ye düştü.
Barajda su bitti!Barajda su bitti!İstanbul''a su sağlayan dokuz barajdan biri olan Alibey Barajı, içindeki su miktarı tükendiği için işlevsiz kaldı. Barajdan son iki gündür İstanbul''a neredeyse hiç su verilemiyor.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Kadifekale''ye "Hayat" Akacakİzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Konak Bölgesi’ne hizmet veren Selvilitepe İçmesuyu Pompa İstasyonu’nu yeniledi. Tesis, bölgedeki içmesuyu şebekelerini besleyerek abonelere iletimi için gerekli basıncı sağlayacak.
İzmir Gemi Müzesi''ne Kavuştuİzmir Büyükşehir Belediyesi ve Güney Deniz Saha Komutanlığı işbirliğiyle hazırlanan gemi müzeler, törenle hizmete alındı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Güney Deniz Saha Komutanlığı’nın işbirliğiyle hazırlanan TCG Ege isimli fırkayetn ve TCG Piri Reis Denizaltısı’ndan oluşan Deniz Müzesi, 1 Temmuz 2007 Denizcilik ve Kabotaj Bayramı etkinlikleri kapsamında, İnciraltı’nda hazırlanan iskelede törenle hizmete alındı.
Çimentoculardan küresel ısınma için raporlu uyarıKüresel ısınmanın etkileri hayatın her alanında hissedilirken, üretim sırasında yüksek enerji kullanması nedeniyle yüksek karbondioksit emisyonuna neden olan çimento sektörü, elini taşın altına koydu.
İstanbul''a su alarmı verilsinSu tasarrufu konusunda İstanbullar''ın daha hassas davranması gerektiğini vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Alibeyköy Barajı''ndan 2 gün su alınmamasının İstanbul için çok önemli olmadığını söyledi. Alibeyköy Barajı''nın rezervinin 40 milyon metreküpe yakın olduğunu belirten Topbaş, "İstanbullu''nun, kentlilik bilinciyle, uyarılara dikkat ederek, alarm tarzında, çok hassas ve dikkatli davranması gerekiyor. Haftada birkaç gün su kesmek suretiyle tasarruf sağlamak yerine, bir medeni insan davranışıyla hassasiyet gösterilmesi lazım" dedi. Dünyada yaşanan iklim değişikliğinden İstanbul''un da nasibini aldığını söyleyen Topbaş, İstanbullular''a şu tavsiyelerde bulundu: "Arabalar yıkanmasın, silinsin. Hatta gerekirse birkaç gün kirli kalsın. Her hafta aracını yıkayan insan, 15 günde bir yıkasın. Halı yıkamaları da kesinlikle yapılmamalı. Park ve bahçelerin sulaması için artezyen çalışmasına başladık. 100 noktada bunu devreye sokacağız. Ayamama başta olmak üzere arıtacağımız derelerdeki suyla sulamaya yöneleceğiz."
Tarih: 2 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Hasan Ay
Su tasarrufu için hutbeİstanbul''daki camilerde cuma namazı sırasında su tasarrufu konusunda hutbe okundu. İstanbul Müftülüğü''nün sitesinde de yer alan hutbede, "Allah Teala bize, ''İsraf etmeyin'' buyuruyor. Bu sene ülkemiz genelinde ve İstanbul''umuzda ciddi bir kuraklık dönemi yaşıyoruz. Bu sıkıntının boyutlarını yetkililer bize anlatıyor. Şimdi hepimize bir fedakarlık düşüyor. Milyonlarca İstanbullu, hep birlikte bir karar vereceğiz ve yarın susuz kalmamak için bugün suyumuzu tasarruflu kullanacağız. Bu hem insani hem de dini bir görevdir" denildi. Lüzumundan fazla harcanan her damla suyun kul hakkına girdiği belirtilen hutbede, Hazreti Muhammed''in , "Irmak kenarında bile olsa, abdest alırken suyu israf etmeyin" hadisi hatırlatıldı. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Görmez, "suyu israf etmeyin" çağrısı yaptı.
Tarih: 2 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Hasan Ay
Garaja terasa 7 bin euroya havuzPrefabrik teknikle havuz yapım süresinin 1 haftaya, maliyetinin 7 bin euroya kadar inmesi ve artan hava sıcaklıkları havuz talebini patlattı. Artık apartman garajlarını içinde boş kalan alanlar bile havuza dönüştürülüyor.
Mobilyacılar markalaşma hareketi başlattıMobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) başlattığı markalaşma hareketiyle, mobilya sektörünü Türkiye’de ihracattaki en büyük beş sektör arasına sokmayı planlıyor.
"Su acil hale gelince Melen Çayı projesini öne çektik"İstanbul''un su sıkıntısı çektiği, musluktan akan suya hasret olduğu yıllar eminim herkesin hafızalarındadır. ABD''nin eski Başkan Yardımcısı ve küresel ısınmanın en büyük savaşçısı Al Gore, İstanbul''da yaptığı sunumda, küresel ısınmanın en çok vuracağı ülkelerden biri olarak Türkiye''yi gösterdiğinde salonda bulunan herkesin derin bir tedirginliğe düştüğüne eminim.
Satılan yer Maraş Otogarı ihalede yarışan 3 AvrupalıYabancının gayrimenkul sevdası Maraş Otogarı’nın satışı için düzenlenen ihalede doruğa çıktı. Yabancıların Türkiye’de gayrimenkul alma sevdası, Anadolu’da arsa kapışmasına neden oldu.
Ofer''e asker engeliOfer-Kutman ortaklığının Kuşadası projesi, Mahkeme emsal artışının yürütmesini durdurunca tehlikeye düştü. Emsal artışının iptali davasının, Jandarma’ya ait komşu arazinin yeni imar planında piknik alanı olarak gösterilmesi sonrası açıldığı anlaşıldı.
Bundan 9 bin yıl önce "çatal"da balık varmışBilinen ilk yerleşim yerlerinden Çatalhöyük''te kazı yapan bilim insanları, burada 9 bin yıl önce yaşayanların sanılanın aksine tahıl değil daha çok balık yediğini buldu.
Allianoi''ye elvedaİzmir''in Bergama İlçesi''nde yapımı geçen yıl tamamlanan, ancak su tutma havzası içinde bulunan Allianoi antik kentinin geleceğinin ne olacağı konusunda karar verilemediği için, bir türlü su tutulamayan Yortanlı Barajı''nın devreye alınabileceği belirtildi. Devlet Su İşleri (DSİ) 2''nci Bölge Müdürü Ayhan Sarıyıldız, ağustos ayından itibaren barajda su tutulmaya başlanabileceğini söyledi. Allianoi Girişim Grubu Üyesi Avukat Arif Ali Cangı ise Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu''nun verdiği ilke kararına karşı Danıştay''da bir davanın sürdüğünü belirtti. Danıştay''ın bugünlerde bir karar verme aşamasında olduğunu ifade eden Cangı, "Danıştay, Kültür ve Turizm Bakanlığı''ndan ''yerinde koruma''yla ''su altında bırakılması''nın ne anlama geldiğini anlatan teknik bir açıklama istedi. Bu arada İzmir 4''üncü İdare Mahkemesi''nde, DSİ''nin duvar projesinin iptali için açılmış ve süren bir dava var. Bu davada da 4''üncü İdare Mahkemesi, Danıştay''dan gelecek kararı bekliyor. Danıştay, Yüksek Kurul''un ilke kararını hukuka aykırı bulursa, DSİ''nin duvar projesinin de bir dayanağı kalmayacak" dedi.
Tarih: 2 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Turan Gültekin
Londra''da trene bin İstanbul Boğazı üzerinden Çin''de in!Marmaray Projesi''nde ikinci tüp eleman da dün Boğaz''da batırıldı. 10 numaralı tüp 40 metre battıktan sonra deniz tabanındaki hendeğe oturtulup daha önce batırılmış olan 11 numaralı tüple birleştirilecek.
"Türkiye''de emlak fiyatları 10 yıl önceki İspanya''nın düzeyinde"İngiliz The Property Guide dergisine göre Avrupa''da gelecek vaat eden emlak piyasasında Türkiye ilk sırada. Fiyatların 10 yılda İspanya''yı yakalayacağı ifade ediliyor.
Giyimkent Eminönü Belediyesi ile anlaştı, tekstil toptancısına yol göründüEminönü Belediye Başkanı Nevzat Er ile masaya oturan Giyimkent Başkanı Abdullah Çınar, tarihi yarımadadaki tekstil toptancısının bölgeden Giyimkent''e taşınması için uzlaşmaya varıldığını açıkladı.
Belediyeler susuzluk korkusuyla tehlikeli yollara mı sapıyor?Musluklardan tıs sesi gelmesinden korkan İstanbul''da büyükşehir park ve bahçelerde kuyuyla su arıyor. Ankara''daysa ''Kızılırmak''ın suyu'' tartışma başlattı.
İstanbul HamamlarıCağaloğlu''nda, Yerebatan Caddesi''nin sağ yanıda yer alır. Sultan I. Mahmud tarafından Ayasofya Cami''ne gelir sağlamak amacıyla 1741 yılında inşa ettirilmiştir, mimarı bilinmemektedir.Cağaloğlu Hamamı kadınlar ve erkekler için ayrı kısımları olan bir çifte hamamdır.
Allianoi ve Antandros...Onlar yüzyıllardır orada duruyorlardı... Yeniden gün ışığına çıkmaları, kamuoyunun gündemine gelmeleri ve ardından duyarlı insanlarımızın ilgisini çekmeleri ise birkaç yıl öncesine gider. Kuzey Ege''nin iki görece yeni "antik mücevheri" : Allianoi ve Antandros.
Limanlar satılıyor330 tekne kapasiteli Yenifoça Yat Limanı 3 Temmuz, 230 tekne kapasiteli Karaburun Yat Limanı ise, 7 Temmuz 2007’de ihale edilecek.
Ku Klux Klima"Hava çok sıcak, değil mi, Bayan Sara? - Bunaltıcı bir sıcak. Peki siz ne yapıyorsunuz? - Çiçeklere bakıyorum. Bir de... hani derler ya, gözleri açık rüya görüyorum sanki".
Colins kottan sonra inşaatta büyüyecekJean sektörünün önde gelen firmalarından Colins, inşaat sektöründe hızlı ilerliyor. Bir süre önce Merter''deki Vakko binasını satın alarak rezidans ve alışveriş merkezi projesi geliştiren Colins, son olarak ihaleden kazandığı Et Balık Kurumu''nun Zeytinburnu''ndaki arazisine konut yapmaya hazırlanıyor.
Dar gelirlinin kura heyecanıBüyükşehir Belediyesi ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) işbirliğinde Kuzey Ankara Projesi kapsamında yaptırılan Karacaören konutlarının sahipleri kura çekimi ile belirlendi.
Tasarruf yapın kabarık faturayla karşılaşmayınMakine Mühendisleri Odası (MMO) enerji tasarrufu potansiyelinin ekonomiye kazandırılması ve küresel ısınma ile mücadeleye katkıda bulunmak amacıyla üyeleri için, "Enerji Verimliliği ve Tasarrufu Kılavuzu" hazırladı.
Ankara’nın 90 günlük suyu kaldıDevlet Su İşleri Eski Genel Müdürü Veysel Eroğlu, yağış oranlarının düşmesine bağlı olarak barajlardaki su seviyesinin azaldığını ve Ankara’nın 90 günlük suyu kaldığını söyledi.
Ankara''nın 90, İstanbul''un 150 günlük suyu kaldıAKP Afyon milletvekili adayı, eski Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Veysel Eroğlu, yağış oranlarının düşmesine bağlı olarak barajlardaki su seviyesinin azaldığına dikkat çekti.
Çayyolu’nda ’Çağlayan’ tepkisiÇayyolu sakinleri, yaklaşık bir yıldır bitirilemeyen Eskişehir Yolu’ndaki Çağlayan Köprülü Kavşağı inşaatını protesto etmek için Meksika Caddesi’ni kısa süreli trafiğe kapattılar.
Topkapı Sarayı''nda Bilim Tarihi Müzesi açılıyorGeçtiğimiz yıl Topkapı Sarayı''nda sergilenen İslam bilginlerinin icatları için sarayın ''Has Ahırlar''ında müze kuruldu. 9 Temmuz''da ''İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi'' adıyla açılacak müze, 3 bina içinde, 3 bin 550 metrekareyi kapsıyor.
İzmir''de gecekondu sayısında büyük artışCHP''li belediye başkanının görev yaptığı İzmir''de seçim atmosferine girilmesiyle birlikte kaçak yapıda yüzde 150 civarında bir artış yaşandı. Şehrin en büyük ilçelerinden Konak''ta belediyenin başı plansız yapılarla dertte. İlçede geçen yıl mart, nisan, mayıs ve haziran aylarında 87 olarak belirlenen kaçak inşaat sayısı, bu yılın aynı döneminde 210''a yükseldi. Artış oranı yüzde 150''yi buldu. Şu ana kadar 7 binin üzerinde kaçak yapı tespit edilen Konak''ta 700 inşaatla ilgili mahkeme süreci devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, gecekonduya izin veren belediyelerin uyduyla tespit edilip başkanlarına ceza verilmesini istiyor. Muhtarlara göre, belediyelerin proje bedeli olarak 12-13 bin YTL istemesi kaçak yapıyı teşvik ediyor.
Tarih: 2 Temmuz 2007 Kaynak: Zaman
Hedefi aşan TOKİ frene basıyorBu yıl sonunda 250 bin aileyi ev sahibi yapmak isteyen Toplu Konut İdaresi (TOKİ), senenin daha yarısında hedefleri aşınca işleri yavaşlatma kararı aldı. Erdoğan Bayraktar, "Konutların yüzde 85''i alt ve orta gelir grubuna yönelik." dedi.
Kastamonu''ya Rıfat Ilgaz kültür eviRıfat Ilgaz, ölümünün 14. yılında Kastamonu''nun Cide ilçesinde anılacak. Bu yıl 6-7-8 Temmuz''da 12.si düzenlenecek olan Rıfat Ilgaz Sarı Yazma Kültür ve Sanat Festivali kapsamında panel, şiir dinletisi ve sinema gösterimleri yapılacak. Ilgaz''ın dünyaya geldiği ev de kültür ve sanatevi olarak açılacak.
Tarih: 2 Temmuz 2007 Kaynak: Zaman
Lösemili çocuklara kıymayın bürokrat beyler!Cuma günü Ankara’daki Lösemili Çocuklar Vakfı’na (Lösev) küçük bir çocuk getirdiler. Ona ilik verebilecek tam uyumlu bir kardeşi olmasına ve hayatta kalabilmesi sadece bu ilik nakline bağlı olmasına rağmen ameliyatı yaptıracak hastane bulamıyor.
Nizip Devlet Hastanesi''nin ek bina inşaatı başladıGaziantep''in Nizip ilçesinde yetersiz kalan Devlet Hastanesi''nin ek binasının yapımına başlandı. 100 bin nüfusa ulaşan Nizip''te, devlet hastanesinin yetersiz kalması nedeniyle vatandaşlar sıkıntı yaşıyor.
Berlin Büyükelçiliği’ni Türk mimarlar yapmalıFederal Almanya’nın başkenti Berlin’de yeni bir büyükelçilik binası inşa edeceğiz. İkinci Dünya Savaşı’nda yıkılan eski büyükelçilik binasının bulunduğu arazide yapılacak yeni binanın mimari projesi için Dışişleri Bakanlığı bir yarışma açtı.
Eminönü Meydanı, "Sanat Meydanı" olduİstanbul Ticaret Odası''nın (İTO), Eminönü Belediyesi ile birlikte bu yıl 4.sünü organize ettiği Açıkhava Sanat Merkezi, büyük bir coşkuyla açıldı.
Mavi Tünel''de ilk kazma 6 Temmuz''daKonya Ovaları Sulama Projesi''nin (KOP) en önemli ayağını oluşturan ve yıllardır beklenen Bağbaşı Barajı ile Mavi Tünel Projesi''nin temel atma töreni, 6 Temmuz 2007 tarihinde yapılacak.
Belen''de tarihi hamam aslına uygun olarak restore ediliyorHatay''ın Belen geçidinde bulunan tarihi hamam Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından aslına uygun bir şekilde restore ediliyor. Kanuni Sultan Süleyman''ın emri ile Belen''e yaptırılan cami, kervansaray ve hamam günümüze kadar ayakta kalmayı başardı.
Dünyanın en hızlı büyüyen kenti DakkaDünya Bankası raporuna göre, Bangladeş''in başkenti Dakka, dünyanın en hızlı büyüyen büyük kenti. Dakka''ya her yıl çoğu yoksul göçmen 300 bin ila 400 bin kişi geliyor. Raporda, bu göçmenlerin kentin sanayisi ve hizmet sektörüne işgücü sağladığı, ancak aynı zamanda kentin alt yapısı ve kamu hizmetleri üzerinde baskı oluşturduğu belirtildi. Her yıl nehir taşmaları yüzünden evlerini kaybeden, toprakları sular altında kalan yoksul Bangladeşliler, çareyi kentlere göçmekte buluyor.
Tarih: 2 Temmuz 2007 Kaynak: CNN Türk
Akfen, Kayseri''de 2 otelin temelini attıAkfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı tarafından Kayseri''de yaptırılacak Novotel ve İbis otellerinin temelleri dün bir törenle atıldı.
AKM’yi yıkmayın diye yazdım ama...Cuma ve cumartesi akşamı İstanbullu müzikseverler, AKM’de (Atatürk Kültür Merkezi) olağanüstü bir müzik şöleni yaşadılar.
İstanbul’a 10 kuyu açılacakBüyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, park ve bahçeleri sulamak için İstanbul genelinde 100 noktada kuyu yeri tespit ettiklerini ve bunun 12’sinde sondaj çalışmalarına başladıklarını açıkladı. Topbaş, İstanbul’un son 78 yılın en sıcak günlerini yaşadığını hatırlatarak, “Tabii o sıcaklığın getirdiği bir buharlaşma var. Biz mümkün mertebe park ve bahçelerimizi sulamayı yavaşlattık. Kuyu açarak yeraltı sularından istifade etmek istiyoruz” dedi. İstanbul’un sera etkisinden kurtulması için çatıların bahçe haline getirileceğini belirten Topbaş, “Konutlarını bu şekilde yapan vatandaşların vergi veya harçlarını düşürmeyi öngörüyoruz” şeklinde konuştu.
Tarih: 29 Haziran 2007 Kaynak: Türkiye Yazan: Sadettin Erkişi
Kale Orta Anadolu tesisleri açıldıKale Grubu’nun Yozgat’ın Yerköy İlçesi’nde kurduğu Orta Anadolu Tesislerinin açılışı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımı ile gerçekleştirildi. 2005 yılının eylül ayı sonunda temeli atılan Kale Grubu’nun Yerköy ilçesi’ndeki Kaleseramik ve Kalekim tesislerinin açılış törenine Başbakan Erdoğan ile birlikte Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, İçişleri Bakanı Osman Güneş, eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut, eski Adalet Bakanı Cemil Çiçek de katıldı. Başbakan Erdoğan, tesislerin temel atma töreninde de bulunduğunu belirtirken, bugün de açılışına katıldığı için mutlu olduğunu söyledi. Kale Grubu Başkanı İbrahim Bodur da Orta Anadolu tesislerinin bulunduğu bölgenin Özel Organize Sanayi Bölgesi olarak ilan edilmesi için gerekli başvuruları yaptıklarını ifade ederek, Erdoğan’dan bu konuda destek istedi. Açılışın ardından İbrahim Bodur tarafından Başbakan’a seramik tablo hediye edildi.
Tarih: 29 Haziran 2007 Kaynak: Akşam
TÜRKKONUT Genel Başkanı: Her yıl 300 bin konut yapılmalı, ancak 100 bin konut yapılıyorTÜRKKONUT Genel Başkanı Yılmaz Odabaşı, Türkiye''de her yıl 300 bin konut yapılması gerektiğini, ancak yılda ortalama 100 bin konut yapıldığını kaydetti.
Klima hakkında bilmek istediğiniz her şeyRekora giden sıcaklar klimayı gündem ürünü yapıp çıktı. Evlerinde klimalı hayat istemeyenler bile teslim oldu, klimacılara koştu. Çünkü yaşadığımız kapalı ortamlarda nemin yüzde 60-30, sıcaklığın 20-27 derece aralığında olması gerekiyor.
İstanbul''da 2 günde 317 yangın çıktıİstanbul''da aşırı sıcakların yaşandığı son 2 günde 317 yangın çıktığı, bunların yarısından fazlasının ot, çöp ve çalılık yangını olduğu bildirildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı''ndan alınan bilgiye göre, 26 Haziran 2007 Salı günü 24 saat içerisinde itfaiyeye toplam 195 ihbar yapıldı. Müdahale edilen 152 olay içerisinde, aşırı sıcaklardan da kaynaklanan 82 ot, 6 çöp ve çöp konteyneri yangını yer aldı. Aynı gün, parlama, trafo, yüksek ısı ile kızışma ve elektrik kontağından da 20 yangın çıktı. İtfaiye ekipleri, İstanbul''da dün de toplam 200 olay içerisindeki 165 yangına müdahale etti. Bu yangınların 83''ünü çöp ve ot yangınları oluşturdu. Parlama, trafo, yüksek ısı ile kızışma ve elektrik kontağından da 30 yangın meydana geldi.
Tarih: 29 Haziran 2007 Kaynak: Dünya
6 bin metreden tren geçiren Çinli inşaatçı Türkiye''ye geliyorÇin''in en büyük inşaat firması CREC, Türkiye''de yatırıma soyunuyor. Çin''de dünyanın en yüksek demiryolu ağını yapan firma, Türkiye''de de konut ve alt yapı yatırımlarına odaklanacak.
Başkan Topbaş Yeni Zelandalı Bakanla deprem güçlendirmesini konuştuYeni Zelandalı Bakan Hon Clayton ile görüşen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, sivil yapıların depreme karşı güçlendirilmesiyle ilgili olarak Yeni Zelandalı firmalarla işbirliği yapmayı düşündüklerini ve uzun vadeli kredi imkanını araştırdıklarını söyledi.
Kent - Yorum: F tipi kentlere doğru...İçine, özel kimlik kartını barkod okuyucuya okutarak girilebilen bir kamu kurumunda çalışıyorum...
Başkan Topbaş; “Yeraltı ve deniz suyundan istifade edeceğiz…”Dün son 78 yılın en sıcak gününü yaşayan İstanbul’a su sıkıntısı yaşatmamak için kapsamlı çalışmalar yaptıklarını açıklayan Başkan Topbaş, “12 noktada sondaj çalışmalarıyla park ve bahçelerde kuyu açma çalışmalarına başladık. Yeraltı sularından istifade etmek istiyoruz” dedi.
Klima montajına yetişemedilerBazı bölgelerde 50 derecenin üzerine çıkan sıcak hava, klima satışlarını patlattı. Gölgede 50 derecenin üzerine çıkan ve rekor kıran sıcak hava, klima satışlarını patlatırken klima üreticileri de montaj ve servis hizmetlerini aksatmamak için önlem almaya başladı.
2 baraj sıfırı tükettiİstanbul’a su sağlayan barajlardan Papuçderesi ve Kazanderesi kuraklığa dayanamadı. Her ikisinde toplam 2 gün 5 saatlik su kaldı.
Kamusal alanın hizmet marifetiyle işgal edilişiBugün hemen hemen her sokakta, bankaların otomatik para çekme makinelerini görebiliyoruz. 1987 yılında ülkemize giren bu makineler bizlere günün her saatinde nakit sunabilmeleri açısından büyük bir avantaj sağlıyor.
Sorgun Ormanı ''golfçülerden'' kurtarıldıAntalya''da golf sahaları yapımı için kullanılması düşünülen ve çevrecilerin uzun süredir kurtarılması için mücadele yürüttükleri Side''deki Sorgun Ormanları, Kültür ve Turizm Bakanlığı Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından I. Derece Doğal Sit Alanı kapsamına alındı.
Çaresi var!Manisa TEDAŞ İl Müdürlüğü, çıldırtan sıcağa vantilatörlerle önlem aldı. Kentte başta çarşıyı besleyen trafo olmak üzere trafolar önlerine konulan vantilatörlerle soğutulmaya başlandı. Çarşı trafosunun başında 24 saat bir personel nöbet tutuyor. Vantilatör nobeti tutan arıza ekibi görevlisi Sedat Mutlu, "Çarşı esnafımızın elektriksiz kalmaması için trafoyu soğutmaya çalışıyorum" dedi. Çarşı esnafı da nöbetçilere gün boyu soğuk su ve çay servisi yapıyor.
Tarih: 29 Haziran 2007 Kaynak: Radikal
Tarihi fenerin maketi Fenerbahçe''nin stadını aydınlatacakFenerbahçe Spor Kulübü, 100. yıl etkinlikleri çerçevesinde Fenerbahçe Burnu''nda bulunan tarihi deniz fenerinin maketini stadın karşısındaki yeşil alana yaptırdı. Tarihi fenerin birebir aynı olan maketi, Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı''nın duvarlarına yapılacak olan 100. yıl amblemini aydınlatacak. Şantiye şefi Bahri Çetinkaya, tarihi fenerin birebir aynı olan 4/3 ölçek küçültülmüş maketinin çelik konstrüksiyon üzerine inşa edildiğini belirterek, "Fener, orijinal rengine sadık kalınarak beyaz olarak yapıldı. Gece fenerin etrafındaki spot ışıklar feneri aydınlatacak. Fenerin içinde bulunan ışıklar ise stada yapılacak olan 100. yıl amblemini aydınlatacak" şeklinde konuştu.
Tarih: 29 Haziran 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Yalçın Bel
Rant artışına yargıdan frenÖzelleştirme İdaresi''nce Ofer-Kutman ortaklığı Kuşadası Yatırımları AŞ''ye satılan Fransız Tatil Köyü arazisine verilen "yüzde 53''lük imar ve 12 kat yükseklik " izni hakkında yürütmeyi durdurma kararı alındı. İhale şartnamesinde yüzde 20 imar, 2 kat izni olan araziyi alan ortaklık, belediye meclisine yaptığı başvuruyla imarın yükseltilmesini istemişti. Geçen Temmuz ayında yapılan belediye meclis toplantısında AKP ve DYP''den istifa eden üç meclis üyesince Ofer-Kutman ortaklığına yüzde 53 imar, 12 kat yükseklik izni verilmişti. Ardından, CHP ve bağımsız meclis üyeleri, TEMA Vakfı, avukat Senih Özay ve arazinin eski sahibi Emekli Sandığı avukatları kararın iptali istemiyle dava açmıştı. Aydın 1. İdare Mahkemesi''nde dava sürerken Hazine avukatları da "Belediye meclis kararında 25 bin ölçekli plana aykırılık, ilgili idareden izin-onay alınmaması ve askıya çıkarılmaması" gerekçesiyle dava açtı. Planda, jandarma karakolu olarak görülen alanın imar değişikliğiyle piknik alanı haline getirilmesine itiraz eden Hazine avukatlarının başvurusuyla yürütmeyi durdurma kararı alındı. Böylece aynı oturumda Fransız Tatil Köyü arazisine verilen yüzde 53''lük imar ve 12 kat yükseklik de durduruldu.
Tarih: 29 Haziran 2007 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Latif Sansür
Metrobüste 4 aylık rötarKüçükçekmece''deki yüksek gerilim hattı, metrobüslerin 4 ay geç yola çıkmasına neden olacak. Büyükşehir Belediyesi''nin, trafiği rahatlatmak amacıyla iki yıl önce çalışmalarına başladığı ve Topkapı-Avcılar arasında hizmet verecek olan metrobüs projesinin inşa çalışmaları 4 aylık gecikmeye uğradı. Yengeç gibi, duraklara yandan yanaşabilen metrobüslerin Küçükçekmece - Topkapı arasındaki güzergâhının deneme seferlerlerine mayıs ayında başlanması hedefleniyordu. Ancak Küçükçekmece''deki manevra alanlarının yüksek gerilim hattına yakınlığı nedeniyle denemelerin yapılamaması hattı Avcılar''a uzattı. Bu durum da metrobüslerin 4 ay rötarla yola çıkmasına neden olacak. Bu durumda, altyapısına 150 milyon YTL, güzergâh üzerinde hizmet verecek olan 50 metrobüse 60 milyon Euro yatırım yapılan projenin, deneme seferleri eylül ayında başlayacak. Projenin ikinci etabının Mecidiyeköy''e, üçüncü etabının ise Anadolu Yakası''na geçilerek, Kadıköy-Fenerbahçe Stadı''na kadar uzatılması planlanıyor.
Tarih: 29 Haziran 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Ercan Sarıkaya
Yeraltı otoparkında hukuk savaşı başladıİzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir 1. İdare Mahkemesi’nin Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nin açtığı davada Kültürpark Yeraltı Otoparkı imar planıyla ilgili verdiği yürütmeyi durdurma kararının iptali için İzmir 1. Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz etti.
Isınıyoruz Hatta Buharlaşıyoruz...Artık, insan faaliyetleri sonucu küresel ısının yükseldiği, havadaki karbondioksit oranının arttığı, okyanusların ısındığı, buzulların eridiği, deniz seviyesinin yükseldiği, sel felaketlerinin yaşandığı, kuraklığın her geçen gün biraz daha kendisini hissettirdiği biliniyor ve kabul ediliyor.
İşte dünyanın yeni miraslarıUNESCO Dünya Mirası Komitesi, dünya mirası listesini dün güncelledi.
Devletin 2.3 milyon YTL’sine acımasam o binayı yıkarımElazığ Valisi Muammer Muşmal, Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu ve Mis Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Demirbağ’la birlikte Harput’tan kenti izleyerek yemek yiyoruz.
Takvim
<<Temmuz 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.