Haberler

2 Temmuz 2008, Çarşamba

Lerner’in ÖğrettikleriLerner’in ÖğrettikleriBrezilya’nın Curitiba kentinin eski belediye başkanının, gelişmekte olan dünya kentleri için sürdürülebilirlik konusunda mesajları var. İlk ders: Arabanızdan kurtulun! Gelecek yıl, kentsel planlama ve ulaşım için basit ama dönüştürücü bir fikrin 35. yıldönümü; Brezilya’nın Curitiba kentinde hizmet vermeye başlayan yer üstü otobüs sistemi, ilkesel olarak metro sistemini temel alıyor, dahası, bazı yönleriyle, metroya kıyasla farklı avantajlar sunuyor. Otobüslerin bir öncekini bir dakikalık zaman farkıyla takip ettiği iyi düzenlenmiş güzergahlar, araç trafiğinin sorunsuz akmasına olanak sağlıyor. Haberin Devamı
Likör’e 307 milyon YTL verdiler, 323 milyon YTL daha yatıracaklarLikör’e 307 milyon YTL verdiler, 323 milyon YTL daha yatıracaklarÜçüncü kez satışa çıkarılan Mecidiyeköy’deki eski likör fabrikası arazisinde en yüksek teklifi 307 milyon 500 bin YTL ile Aşçıoğlu-Ofton-Meydanbey-Omak ortak girişimi verdi.
İYTE Mimarlık Fakültesi 2008 Yılı Mezunlarını VerdiİYTE Mimarlık Fakültesi 2008 Yılı Mezunlarını Verdiİzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Mimarlık Fakültesi, 27 Haziran 2008 tarihinde gerçekleşen mezuniyet töreniyle 2008 yılı mezunlarını verdi.
Eyfel Kulesi’ne AB makyajıEyfel Kulesi’ne AB makyajıDünyanın en popüler turistik yerlerinden Paris’teki Eyfel Kulesi, Fransa’nın yarından itibaren AB dönem başkanlığını üstlenmesiyle, iki ay süreyle AB’nin özel simgesini yansıtacak şekilde ışıklandırıldı.
Bahçeşehir Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü AçıldıBahçeşehir Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü AçıldıBahçeşehir Üniversitesi''nin Mimarlık ve Tasarım Fakültesi bünyesinde açtığı Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, 2008 - 2009 akademik yılında eğitime başlıyor. Bölüme, Ağustos ayı içinde yapılacak yetenek sınavı ve sözlü görüşme ile öğrenci alınacak.
Tarih: 2 Temmuz 2008
Bafa Gölü’ndeki canlılara tuz tehdidiBafa Gölü’ndeki canlılara tuz tehdidiBafa Gölü’nde, balık çiftliklerinin atıkları nedeniyle canlı neslin hayatı tehlikede. Balık çiftlikleri ise ‘DSİ tatlı su göndermeli’ diyor.
‘Sabiha Gökçen küçük bir başlangıç biz mega projeler için Türkiye’deyiz’‘Sabiha Gökçen küçük bir başlangıç biz mega projeler için Türkiye’deyiz’Sabiha Gökçen ihalesini kazanan konsorsiyumun Hintli üyesi GMR’ın CEO’su Murugason, ‘Sabiha Gökçen yatırımı Türkiye’ye küçük bir başlangıç. Devamı mega projelerle gelecek. Bu enerji alanında olacak’ dedi.
Ayasofya müze kalmalıAyasofya müze kalmalıDanıştay, Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararının iptalini isteyen derneğin talebini yerinde bulmadı.
Antalya''daki otele Ruslar''dan ödül geldiAntalya''daki otele Ruslar''dan ödül geldiRixos Otelleri adına yapılan yazılı açıklamada, en iyi hizmeti veren turizm şirketlerinin belirlenmesi, cesaretlendirilmesi ve hizmet kalitelerinin kanıtlanması amacıyla her yıl verilen "Golden Meridian 2008-Rusya Seyahat Ödülleri" kapsamında "En İyi Yabancı Otel" ödülünün Rixos Tekirova''ya verildiği bildirildi.
Burası "Kalkınan" KızıltepeBurası "Kalkınan" KızıltepeMardin yakınlarında, Kızıltepe’deyiz. Bu ilçede görülmeye değer eski hiçbir şey kalmamış. Eskiye ait ne kaldı ise hızla tahrip ederek “kalkınan” tipik bir Anadolu kasabası burası.
Saskia Sassen ve Kentsel Küreselleşmenin YükselişiSaskia Sassen ve Kentsel Küreselleşmenin YükselişiSaskia Sassen, değişen yeni Dünya düzenine şekil veren en önemli isimlerden biri. Bilgeliği ile küresel değişimin karmaşıklığı üzerine yeni ve çok titiz bir farkındalık yarattı. Her çağ, bir süreliğine de olsa popüler tartışma konuları çerçevesinde moda olan yeni terimler yaratıyor. Bu çarpıcı kelimeler, popülerliklerini oldukça kısa bir süre sonra yitirerek, ilk zamanlarındaki kadar parlak olmuyor ve orijinal çağrışımlarından uzaklaşarak, yalnızca uzmanların anlayabildiği esrarlı terimlere dönüşüyorlar.
Öğretmenler “Enerji Verimliliği” için Zilin Çalmasını BekliyorÖğretmenler “Enerji Verimliliği” için Zilin Çalmasını BekliyorAvrupa Birliği’nin desteğiyle EİE (Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü) adına yürütülen ve binalarda enerji verimliliğini artırmak için hayata geçirilen enverIPAB Projesi kapsamında, pilot okullarda gerçekleştirilecek enerji verimliliği eğitimleri öncesi öğretmenler ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yetkilileri bilgilendirildi.
İstanbul''a tepeden tırnağa restorasyonİstanbul''a tepeden tırnağa restorasyonVakıflar Genel Müdürlüğü, kültürel miras için hummalı bir çalışma başlattı.
Bitlis çimento fabrikası üretimdeBitlis çimento fabrikası üretimdeBitlisli işadamı Nihat Özdemir tarafından yaptırılan, Limak Bitlis Çimento Fabrikası üretime başladı. Fabrikada 36 kişinin çalıştığını belirten Bitlis Belediye Başkanı Cevdet Özdemir, ileriki zamanlarda bu sayının daha da artacağını kaydetti. Özdemir, "Önümüzdeki günlerde fabrika fırın şeklinde de büyütülüp kapasitesi artırılabilir. Limak Çimento Fabrikası''nın açılması bir örnek oldu. Bazı işadamları artık, kente yatırım yapabilecekler" dedi. Kentin gelişmeye açık bir pozisyona sahip olduğunu söyleyen Özdemir, yatırımlarla Bitlis''in çok güzel bir şehir olacağını sözlerine ekledi.
Tarih: 1 Temmuz 2008 Kaynak: Referans
23. Dünya Mimarlık Kongresi “Mimarlığı Aktarmak” Temasıyla Kapılarını Ziyaretçilerine Açtı23. Dünya Mimarlık Kongresi “Mimarlığı Aktarmak” Temasıyla Kapılarını Ziyaretçilerine Açtı2006 yılında Uluslararası Olimpiyat Oyunları’nın yapıldığı İtalya’nın Torino kenti şimdi de yine uluslarası seviyede bir etkinlik olan Dünya Mimarlık Kongresi’ne ev sahipliği yapıyor. Bu yıl 29 Haziran – 3 Temmuz tarihleri arasında 23.sü gerçekleşecek olan “Dünya Mimarlık Kongresi”, Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA) tarafından 1948’den itibaren 3 yılda bir düzenleniyor. Bu seneki kongrenin ana teması: “Mimarlığı Aktarmak”, başka bir deyişle mimarlığın, zaman içindeki algıları, değerleri ve farklı kültürler arasındaki iletişimi ifade etme yeteneği. 2011 yılında “Çember” temasıyla Tokyo’da düzenlenecek olan Kongre daha önce Barselona (1996), Pekin (1999), Berlin (2002) ve İstanbul’da (2005) gerçekleştirildi.
"Tılsımlı Şehir İstanbul" kitabı yayınlandıİstanbul Büyükşehir Belediyesi AB İlişkileri Müdürlüğü’nün, Venedik Belediyesi iş birliğiyle hazırladığı “Tılsımlı Şehir İstanbul” kitabı yayınlandı. Akdeniz Ekonomik İş birliği Projesi kapsamında hazırlanan kitap, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyat Bölümü Araştırma Görevlisi Ferhat Aslan tarafından hazırlandı. AB mali desteğiyle hazırlanan ve İstanbul’a ilişkin bütün efsanelerin işlendiği kitapta, Akdeniz havzasındaki liman kentlerinde sürdürülebilir bir turizm uygulaması oluşturulmasının yanında, kültürel mirasın hak ettiği değere kavuşturulması ve projede yer alan ülkeler arasında uzun süreli iş birliğinin sağlanması konusunda bilgiler veriyor.
Tarih: 2 Temmuz 2008 Kaynak: Türkiye
Topbaş: Yatırımlarımızı makyaj için yapmıyoruzKadir Topbaş, 4 yılda çok ciddi mesafeler aldıklarını belirterek, “Her alanda bir çalışmamız var, her alanda bir açılışımız var. Bunların bırakın temelini atmayı, toplu açılışlarını bile yapmaya vaktimiz yetmiyor." dedi.
Finans merkezi için bankalar TOKİ ile el sıkışıyorBaşbakan Erdoğan, İstanbul’da finans merkezi kurulacağını ve Merkez Bankası dahil, kamu bankaları ile SPK ve BDDK’nın da buraya taşınacağını açıklayınca, gözler Levent Büyükdere Caddesi’ne çevrilmişti.
Esenler metrosu 29 Ekim''i bekliyorBina çökmeleri gibi yaşanan çeşitli olumsuzluklar sebebiyle hizmete giriş tarihi geciken hat, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda hizmete girecek.
İstanbul yeni ilçelerle büyüyorİstanbul’da ilk kademe belediyelerinden 37’sinin tüzel kişiliğinin sona erdilerek 8 yeni ilçe belediyesi oluşturulmasının ardından, yeni kurulan ilçe belediyelerinin teşkilatlanma çalışmaları hızla devam ediyor.
Erciyes''e 300 milyon Euro''luk kış turizmi tesisi kuruluyorKayserililer geçen yıl 139 temel attı ya; Karadenizliler "En çok Temel bizde" diyerek 140 Temel''i denize atmış... Fıkra bu. Gerçek ise Kayserililer 139 fabrika temeline ek yeni tesislere başlamış bile.
ABD''de İnşaat Harcamaları %0,4 DüştüBD''de mayıs ayında inşaat harcamaları beklentilerin altında bir oranda düşerek yüzde 0,4 oldu. Ticaret Bakanlığının açıkladığı verilere göre, geçen ay inşaat harcamaları beklentilerin altında yüzde 0,4 düştü. Böylece, harcamalar Mayıs ayıyla birlikte 11 kez gerilemiş oldu. Ekonomistler, inşaat harcamalarının yüzde 0,6 oranında gerilemesini bekliyorlardı. Mayıs ayında otel ve ofis binaları harcamalarında bir hareketlilik yaşanırken, konut harcamalarındaki düşüş devam etti. İnşaat harcamaları, Nisan ayında ise yüzde 0,1 oranında düşüş kaydetmişti.
Tarih: 2 Temmuz 2008 Kaynak: Dünya
Müzekart tuttu, on günde 150 bin kişi kart sahibi olduKültür ve Turizm Bakanlığı''na bağlı 185 müze ve 130 ören yerini bir yıl boyunca 20 YTL karşılığında sınırsız ziyaret imkânı veren ''müzekart'' uygulaması başlayalı henüz 10 gün oldu.
Avrupalı gençlerden Mardin sergisi''Gençliğe Değer Projesi'' kapmasında, Litvanya, Letonya ve Almanya''dan gelen 22 kişilik genç grup, 10 gün içinde Mardin ve çevresini gezerek gözlemledikleri kültürel farklılıkları fotoğraflayıp karma sergi açacak.
Başkent’in Suyuna Büyük İnceleme…Üniversiteler ve bazı kurumlar, Ankara’daki su tartışmasına son vermek amacıyla Büyükşehir Belediyesi ASKİ İvedik Arıtma Tesisleri’nden noter huzurunda su numuneleri aldılar.
"Ölen bebekler evin altına gömülüyordu"Çorum''da yürütülen kazılarda Yarıkkaya ve Büyükkaya mevzilerinde evlerin altlarında çok sayıda bebek cesedi bulundu.
Ayasofya cami olmayacakDanıştay, Ayasofya Camisi’nin müzeye dönüştürülmesine ilişkin 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı’nın iptal istemini oy birliğiyle reddetti.
Vakıflar inşaat Mamak park için ihale açtıMamak Belediye Başkanlığı Fen İşleri Müdürlüğü, Peyami Sefa Mahallesi 37 bin 923 ada 9 parsel üzerine, 10 bin 500 metre kare park inşaatı yaptıracak.
Sanayiciler Sordu, Başkan Cevapladıİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Vali Cahit Kıraç ile birlikte konuk olduğu EBSO Haziran ayı toplantısında Meclis üyelerinin sorularına içtenlikle yanıt verdi.
İspanyollar kazandıAliağa Menderes Demiryolu Hattı''nda çalıştırılacak 33 setten oluşan vagonların ihalesini kazanan Construccıones Y. Auxılıar Defer SA firması ile sözleşme imnzalanacak.
Kremlin çıkmazı kirayla çözüldüAnkara Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Kuğulu alt geçidinin uzantısında yer alan ve açılmaması nedeniyle 16 aydır Ankara trafiğinde büyük sıkıntılara neden olan Rus Büyükelçiliği önündeki yol elçiliğe bir yıl için 80 bin dolar kira ödenmesi şartıyla 16 ay sonra trafiğe açılıyor.
Türkiye’de Gecekondular ve Yasalar-II1960’lı yıllara geldiğimizde gecekondulaşma açısından en önemli hususlardan biri, bu olgunun özellikle büyük kentlerde yaygınlık kazanmış olmasıydı.
Kırıkkale’ye deniz suyu arıtma tesisiBüyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in "Kızılırmak suyu içiliyor" dediği Kırıkkale’de belediye Ankara’nın da kullandığının ötesinde teknolojiye sahip 25 milyon YTL maliyetle Deniz Suyu Arıtma Tesisi kurdu.
Frank Gehry’ye Altın Ayı11. Venedik Mimarlık Bienali’nde Yaşam Boyu Başarı dalında verilen Altın Ayı İspanya’daki Guggenheim Müzesi ve Los Angeles’daki Walt Disney Konser Salonu’nun yaratıcısı Frank Gehry’nin oldu. 14 Eylül’de başlayacak bienalin direktörü Aaron Betsky’nin sunduğu ödülün Gehry’ye verilişinin amacı ünlü mimarın işlerinin yıllar süren deneysel çalışmaların eseri olduğunu vurgulamak. Aaron Betsky “Frank Gehry modern mimariyi değiştirmiştir. Modern mimariyi ‘kutu’nun ve yaygın bina pratiklerinin sınırlarından kurtarmıştır. Ona ilham veren sanat pratikleri ne kadar deneysel olursa olsun Frank Gehry’nin mimarlığı ‘binanın ötesinde bir mimarinin’ modern modelidir” diye konuştu. Ödülü veren kurul, Gehry’nin, şehri havaalanına bağlayacak olan ‘Venice Gateway’ su bendi projesinin de Venedik için öneminin altını çizdi. Frank Gehry, Suna İnan Kıraç Vakfı için Tepebaşı’nda bir kültür kompleksi tasarladı. Venedik Film Festivali direktörü Marco Mueller’in önerisi üstüne kurul, Alman yönetmen Wim Wenders’i de 27 Ağustos’ta başlayacak 65. Venedik Film Festivali’nin jüri başkanlığına seçti.
Tarih: 2 Temmuz 2008 Kaynak: Radikal
Çocuklar tarihe sahip çıktıUNESCO tarafından desteklenen, TAÇ Vakfı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyile ilkokul 5. sınıf öğrencileri arasında düzenlenen ‘Doğal ve Kültürel Varlıklarımız Gençlere Emanet’ kompozisyon yarışması sonuçlandı. ‘Çevremdeki anıt eser/doğal alan beni niçin etkiliyor ve onu nasıl korumalıyım?’ sorusunu cevaplayan komposizyonlarıyla toplam 587 öğrencinin katıldığı yarışmada Denizli Horasanlı İlköğretim Okulu’ndan Fatma Pilavcı birinci, Çankırı 100. Yıl’dan İrem Aksoy ikinci, Tekirdağ İlköğretim Okulu’ndan Mertcan Nazar üçüncü oldu. Yarışmada ilk 10’a giren Batman, Adıyaman, Çorum gibi şehirlerden çocuklar, ödül olarak İstanbul’u ilk kez görmenin heyecanını yaşadılar.
Tarih: 2 Temmuz 2008 Kaynak: Radikal
Tarihi İstanbul Kapı Bakıma MuhtaçErzurum''un en önemli tarihi mekanlarından biri olan İstanbul Kapı, başıboş kişilerin mekanı haline gelirken, konuyla ilgili duyarsızlık vatandaşın tepkisine yol açıyor.
Likör Fabrikası’na 307.5 milyon YTL’lik teklifÜçüncü kez ihaleye çıkartılan Mecidiyeköy’deki eski Likör Fabrikası arazisine en yüksek teklifi 307.5 milyon YTL ile Aşçıoğlu-Ofton-Meydanbey-Omak verdi.
Kent YorumTarlabaşı da kentsel yenileme projelerinden nasibini aldı. Kentin göbeğinde, giderek daha çok göze giren, küreselleşen, pahalanan İstiklal’in dibinde olacaksın ve olduğun gibi kalacaksın!
Müteahhitliğin de Bir Şerefi VarToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Bayraktar, TOKİ’nin faaliyetleri ile “Hiçbir iş beceremeyen adam gelip müteahhit oluyor” sözlerine tepki gösterenlere, “Büfesini yıkan, ertesi gün müteahhit oluyor.
3000 Yıllık Zenginliğin Ucu Göründü“Hisar Tepesi’nin güney yamacında başlatılan inşaat kazısında gün ışığına çıkan yeni buluntular, MÖ 3000 yıllarına dayanan Bolu tarihi hakkında bildiklerimize katkılar sağlayacak mı?
Sivil Toplumdan ‘Suyuma Dokunma!’ DirenişiÇok sayıda sivil toplum örgütü bir araya gelerek, ‘Suyuma dokunma’ kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında, önümüzdeki yıl mart ayında İstanbul’da çeşitli devlet yönetimleri ve özel şirketlerce yönlendirilen ‘5. Dünya Su Forumu’na karşı, ‘Alternatif Su Forumu’ düzenlenecek.
Ferdi Tayfur, Adana’da inşaatla büyüyecekİnşaat dışı başka bir sektöre yatırım yapmayı düşünmediğini ifade eden Ferdi Tayfur, yapımını planladığı yeni konutlar için bir arsanın alımını gerçekleştirdiğini, mimarların konutlar için proje çizimlerini sürdürdüğünü kaydetti.
Gebze Organize’ye Holiday Inn de girdi sıra hastaneye geldiGOSB Bölge Müdürü Güher Türker uluslararası otel zinciri Holiday Inn ile yapılan anlaşmayla GOSB Yönetim Merkezi’nin bitişiğindeki arazide otel yatırımı gerçekleştireceklerini açıkladı.
Deniz, maviden kül rengine döndüÇatalağzı Termik Santralı’ndan her gün denize boşaltılan yaklaşık 2 bin 500 ton kül, sahil ve plajlara kadar ulaştı; Zonguldak’ta denizin rengi değişti.
Yabancıya mülk sınırına Erdoğan karşı çıktıYabancı şirketlerin Türkiye’den mülk edinmesiyle ilgili sınırlama talepleri Başbakan Tayyip Erdoğan’dan döndü.
‘Su havzalarında’ yine başa dönüldüÇevre Mühendisleri Odası, “Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği”nin içme suyu havzalarının yok edilmesine yönelik hükümler taşıyan maddelerinin durdurulması ve iptali için açtığı davayı kazandı. Ancak karar daha odaya tebliğ edilmeden yönetmelikte değişikliğe gidilmesi uygulamada çelişkilere ve hukuk dışılıklara yol açtı. Çevre Mühendisleri Odası’ndan yapılan açıklamada, 31 Aralık 2004’te yürürlüğe giren “Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği” ile içme ve kullanma suyu havzalarımızın korunmasına yönelik önlemler hiçe sayılarak, içme ve kullanma suyu havzalarımızın yok edilebilmesinin önü açıldığı anımsatıldı. Bu durumun önüne geçmek için yönetmeliğin bazı maddelerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açıldığı belirtildi.
Tarih: 2 Temmuz 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Balık çiftlikleri Bafa’yı öldürüyorÇiftlik sahipleri suçu DSİ tarafından yapılan bentlere atarken, uzmanlar, tahribatın gerisinde balık çiftliklerinin atıklarının göle verilmesinin yattığını söylüyor.
Stalin’in en sevdiği otel Sudi Özkan’a emanetPrincess Grup Yönetim Kurulu Başkanı Sudi Özkan, Beyaz Rusya’nın başkenti Minsk’te aldığı oteli hizmete açtı.
Kaçak dolguya 8 kat izin kıyağıGüllük Körfezi Pina Yarımadası’nda otel inşa eden MNG Holding’e 8 kata kadar imar izni verilmesi ve bazı yolların kamuya kapatılması yöredeki sivil toplum kuruluşlarını isyan ettirdi.
Demir çelik sektörü ihracatta hız kesmediTürkiye İhracatçılar Meclisi''nin (TİM) haziran verilerine göre ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 34,88''lik artışla 12 milyar 74 milyon dolara ulaştı.
LignaDecor’dan Ukrayna Seyahati2007 yılında bayilerine gerçekleştirdiği araç kampanyasından sonra LignaDecor, 2008’in ilk yarısında yeni kampanyasını başlattı.
İnşaat sektörünün dinamiti kim!İnşaat sektöründe işler kötüye gittikçe birileri saldıracak yer arıyor belli. Kabul TOKİ''nin çalışmalarını binlercesi kadar ben de eleştirdim bugüne kadar.
Tophane yamaçları bakımsızTophane yolundaki Balibey Han''ın restore edilerek hizmete sunulmasından sonra, Devlet Hastanesi ile Altıparmak arasında gidip gelenlerin kullandıkları Tophane ve Devlet Hastanesi altındaki yamaçlara da bakım yapılması isteniyor.
Alo KEY hattıEmlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (Emlak GYO) Genel Müdürü Feyzullah Yetgin, Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesaplarının vatandaşlar tarafından kolayca takip edilmesini sağlayacak bir internet sitesi hazırlattıklarını, ayrıca bir de telefonla yardım merkezi kurduklarını açıkladı.
TOKİ`ye birincilik ödülüTOKİ''den yapılan yazılı açıklamada, 4 yıldır ''İtalya Gayrimenkul Fuarı''nı (EİRA) düzenleyen uluslararası heyetin, Avrupa`nın en büyük gayrimenkul geliştirme ödülünü TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar''a verdiği belirtildi.
Hadrianoupolis kazıları gelecek ay başlıyorDokuz Eylül Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Hadrianoupolis Arkeolojik Kazısı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ergün Laflı, Karabük''ün Eskipazar ilçesindeki Hadrianoupolis Antik Kenti''nde kazılara gelecek ay başlanmasının planlandığını bildirdi.
Depremden en çok hasar görecek yerlerİstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlaması Bölümü öğretim görevlisi Dr. Seda Kundak, çeşitli kriterlere göre, olası bir depremde İstanbul’un en riskli mahallelerini belirledi.
Yeni tüp tünelin yapım ihalesine 2 teklif verildiİstanbul''un iki yakasını denizin altından birleştirecek ve sadece lastik tekerlekli araçların geçebileceği yeni tüp tünelin yapım ihalesine iki ortak girişim teklif verdi.
İstanbul''u finans merkezi yapmak için seferberlikMerkez Bankası''nın taşınması tartışmalarının gölgesinde kalan İstanbul''un finans merkezi olma projesi nihayet raftan iniyor.
Bu havuzda yunuslarla birlikte yüzülebilecekKuşadası''ndaki Adaland Su Parkı''nda açılacak Sea Park''ta isteyenlerin tropik balıklar, yunuslar ve köpekbalıklarıyla aynı havuza girebileceği bildirildi. Dünyanın en büyük eğlence merkezini oluşturmak amacında olduklarını belirten Adaland Yönetim Kurulu Üyesi Fahri Günaydın, 1999 yılında kurulan su parkına 2005''te yunus ve fokların gösteri sunduğu Dolphin Park''ı eklediklerini, yakın zamanda ise Sea Park''ı açacaklarını kaydetti. Hizmete açacakları tesisin benzerinin Avrupa''da bulunmadığını söyleyen Günaydın, şu bilgileri verdi: "Havuzlarımızda 2 bin adet farklı tropik balıkla insanların aynı ortamda yüzmelerini denedik, yaşam alanları oluşturduk. Parkta köpekbalığıyla yüzmek isteyenler özel kafeslerin içinde havuza girecek. Yunus havuzumuzda da müşterilerimiz unutulmaz anlar yaşayacak."
Tarih: 1 Temmuz 2008 Kaynak: Zaman
Princess’ın sahibi: Oteli maliyetinin 3 katına satacağım.Bodrum otelleri neden satılık? Çünkü Rus, Arap ve Kazak yatırımcılar öyle fiyatlar teklif ediyorlar ki, yatırımların geri dönüş hızını 8 yıl olarak planlayıp 12 yıl gerçeğiyle karşılaşan otel sahipleri cazip tekliflere kayıtsız kalamıyor.
Faizler yükseldi konut fiyatları tırmanıştaHer şey gibi İzmir''de ne yazık ki spor da tarihin karanlık sayfalarına gömülme noktasına geldi. Elli yıl önceki İzmir''in futbolda ülke çapında söz sahibi olmuş spor klüplerinin kapılarına, birer birer kilit vurma aşamasında.
İzmir, üniversite kenti olmalıYaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Murat Barkan, kendisini İzmir''a karşı sorumlu hissedenlerden. Geçenlerde kapısını çaldım.
Giresun''da Tarihi Mekanlara İlişkin Çalışmalar Devam EdiyorGiresun''un tarihi yerleri ve tarihi Kaya Kilise''deki son çalışmalar hakkında bilgi veren Giresun İl Kültür Turizm Müdürü Emin Yılmaz, "Giresun merkezinde ve ilçelerinde bulunan tarihi mekanların tamamının tespiti yapılmış ancak turizmde sorunların çözümü için hep tekrar ettiğimiz altyapı sorunlarının çözülmesi gerekiyor" dedi.
"İzmir''in suyunu için, diyemem"İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentin içme suyundaki arsenik tartışmasıyla ilgili "Şu an şebekeye Sağlık Bakanlığı''nın yayınladığı sınır değerin üstünde su verdiğimiz için vatandaşlarımıza ''Suyu içebilirsiniz'' diyemem.
Bulgaristan''da MÖ 360''dan Kalma Trak MezarıArkeologlar tarafından yapılan bir kazı sonucunda Bulgaristan’ın Tserovo bölgesinde yarım silindir kubbeli bir Trak mezarı bulundu.
Van Göl''ü havzası, bilim adamlarını çağırıyor4. Uluslararası Van Gölü Sempozyumu''na katılan bilim adamları, bu coğrafyada bilim adamlarını kendine çeken birçok unsurun olduğunu söylediler.
Tarihi Palu Köprüsü''nde restorasyonElazığ''ın Palu ilçesinde Murat Nehri üzerinde bulunan 12. yüzyıl Artuklu dönemine ait eski Palu Köprüsü''nün restorasyon çalışmalarına başlandı.
Termik santrale geçit yokAliağa’da termik santralin yapımına karşı çıkan bölge halkı miting düzenledi. Sabahın erken saatlerinde Yeni Foça’ya bağlı Çakmaklı köyü Gencerli koyuna gelen bölge halkı hep bir ağızdan, “Termik santral istemiyoruz” dedi.
Konya Ovası’nı kurtarma planıHükümetin bölgesel kalkınma için GAP’tan sonra yeni hedefi Konya ve Karaman. Öncelikli amaç çölleşme tehlikesi ile karşı karşıya olan Konya Ovası’nı kurtarmak ve gıda fiyatlarını aşağı çekmek.
44-Malatya, 45-Manisa... 1.172 kilometreProf. Dr. Mesut Parlak''ın söylemiyle "Malatya dört dörtlük bir şehir olduğu için, plaka numarası da 44."
Perge’ye restorasyon ilgisi büyükAnadolu Ateşi Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan, Antalya’nın Aksu Beldesinde bulunan Perge antik kentinin restorasyonuna kullanma karşılığı talip olduklarını ve girişimlerde bulunduklarını söyledi. Mustafa Erdoğan, “Gözümüzü Perge’ye diktik. Orayı restore edecek formülü bulduk. Güçlü sponsorlarla orayı restore etmek, turizme kazandırmak, stadyumda gösteriler yapmak istiyoruz” dedi. Ancak antik kentin kazı başkanı Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu, yüksek desibelli konserlerin antik tiyatrolara zarar verdiğini söyledi. Bu sebeple Aspendos, Perge gibi antik tiyatrolarda özellikle pop müzik türü gösterilere kesinlikle izin verilmemesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Abbasoğlu, şunları söyledi: “8 milyon dolara mal olacak Perge Antik Tiyatrosu’nun restorasyonunun bitirilmesinin ardından kültürel faaliyetlere açılmasına karşı değiliz. Aksi takdirde antik tiyatrolara zarar verebilir.”
Tarih: 1 Temmuz 2008 Kaynak: Türkiye
Bayraktar bir günlük müteahhitlere çattıToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, TOKİ’nin faaliyetleri ile "Hiçbir iş beceremeyen adam gelip müteahhit oluyor" sözlerine tepki gösterenlere, "Büfesini yıkan, ertesi gün müteahhit oluyor. Her işin bir şerefi var" karşılığını verdi.
“Kazdağı’nda yaşam altından daha değerlidir...”Başlık tümcesi, Güre’ ye girişte karşılıyor sizi. Yol genişliğince gerilmiş bir bezin üzerine yazılı... Bu sözün gerçekliğini bilime kulak verince anlayabiliyorsunuz...
İstanbul’da deprem riski olan ilçelerİTÜ’nün hazırladığı deprem çalışmasıyla İstanbul’un en çok risk altında bulunan mahalleleri belirlendi. En riskli bölgeler Ümraniye, Pendik, Maltepe, Kartal, Küçükçekmece, Bağcılar, Esenler, Bahçelievler ve Zeytinburnu.
Turmepa’nın Marmara alarmıRahmi Koç’un çalışma hayatında 50. yılını kutladığı gecenin ertesi günü Nakkaştepe’deyiz. Rahmi Koç, Birleşmiş Milletler Uluslararası Denizcilik Örgütü (İMO) Genel Sekreteri Eftimios Mitropoulos’un onuruna öğle yemeği veriyor.
Ağa’nın torunları Boğaz’ın peşindeKırım Savaşı sonrası Türkiye’ye göç ederek Osmanlı Sarayı’nda kayıkçıbaşı olarak çalışmaya başlayan Recep Ağa’nın 6’ncı kuşak torunları, büyük dedelerinin Kanlıca-Çubuklu arasında, İstanbul Boğazı’na bakan 160 dönüm arsasını geri alabilmek için 25 yıldır mahkemelerde uğraşıyor.
Körfez''e "Dört Dörtlük" ÇözümBüyükşehir Belediyesi’nin DEÜ ile birlikte yürüttüğü 4 yıllık çalışmanın sonucunda, İzmir Körfezi’nde sirkulasyonu sağlayarak ağır metallerin uzaklaşmasını sağlayacak 4 çözüm önerildi.
Kadifekale "Nefes" Alacakİzmir Büyükşehir Belediyesi, Kadifekale heyelan bölgesini rekreasyon alanı düzenlemesi ve seyir terasları ile “cennetten bir köşe” haline getirecek.
Son KumsalSon Kumsal adlı belgesel filmin yapımcılarından Aydın Kudu ile beraberiz; aslında bu filmde beraber çalıştığı Rüya Arzu Köksal da bizimle olacaktı, ama gelemedi rahatsız olduğu için...
Hasankeyf’te tarih tarih üstüne“Araştırılan alanların çoğu inşaat yapılması planlanan bölgelerde kalmaktadır. İnşaat planının bu merkezleri dışarıda bırakacak şekilde yeniden planlanması gerekmektedir...”
''Antalya nasıl kurtulur'' sorusuna cevaplar geldiAntalya Büyükşehir Belediyesi ile Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, "Antalya''nın markalaşması için neler yapılmalı?" konusunu, bir yabancı firmaya sordu.
Sigara yasağında çarpıcı sonuçTürkiye’deki sigarasız yaşam yasasının benzerini uygulayan İngiltere’de 400 bin kişinin sigarayı bıraktığı anlaşıldı. Bu, ülkede bugüne kadar görülen en büyük düşüş.
İzmir''e daha büyük bir konser salonu lazımİzmir Devlet Opera ve Balesi (İZDOB) Müdürü Aytül Büyüksaraç, İZDOB''un sona eren 2007-2008 sezonunda 120''den fazla etkinlikle 40 bin izleyiciye ulaştığını belirtti.
Su savaşları kızışıyorBaşkent Ankara ile İzmir arasındaki ‘su savaşı’ kızıştı. ASKİ, dün noter huzurunda su numunesi aldırdı, Genel Müdür Kamil Kılıç, kameraların önünde musluktan su içti. İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu ise sudaki arsenik değeri parametrelerinin değiştirilmesi için Sağlık Bakanlığı’na başvurdu. 1 Ocak 2007 tarihine kadar 1 litre suda arsenik oranı sınır değerinin litrede 50 mikrogram olduğunu hatırlatan Kocaoğlu, “Bu tarihten itibaren bu, litrede 10 mikrograma indirildi. Bu oran indirilmeden İzmirlilere ‘Bu suyu için’ diyemem” dedi.
Tarih: 1 Temmuz 2008 Kaynak: Radikal
Kapadokya mahvoluyorİnşaat sektörünün ‘partiler üstü bir parti’ olduğunun farkındayım; bunu, bazı yolların ve bazı binaların yapımının asla engellenemeyişinden anlıyorum. Aynı şeyin Kapadokya için de geçerli olduğunu görmek can yakıcı.
İstanbul eskizleri Mimarlık Müzesi’ndeSanal Mimarlık Müzesi, Yapı-Endüstri Merkezi’nin mimar, yazar ve ressam olarak tüm dünyada tanınan Francis D.K. Ching’in yürütücülüğünde, 18-19 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilen İstanbul eskiz atölyesinin çizimlerini sergiliyor. Türkiye’de mimarlık bölüm öğrencilerinin katılımıyla İstanbul’un çeşitli semtlerinde gerçekleşen mimari eskiz atölyesinin ürünlerinin yer aldığı sergi www.mimarlikmuzesi.org adresinden izlenebiliyor. Mimarlık alanında her dile çevrilen eserleriyle dünyaca tanınan Francis D. K. Ching, ABD’nin Seattle kentindeki Washington Üniversitesi’nde profesör olarak çalışmalarını sürdürüyor. Ching’in ‘Mimarlık ve Sanatta Yaratıcı Bir Süreç: Çizim’, ‘Mimarlık: Biçim, Mekan ve Düzen’ ve ‘Çizimlerle Bina Yapım Rehberi’ YEM Yayın tarafından Türkiye’de de yayımlandı.
Tarih: 1 Temmuz 2008 Kaynak: Radikal
Tekirova oteline Rusya''dan ödülRixos Tekirova, Rusya''da verilen "Golden Meridian 2008 Seyahat Ödülü" töreninde "En iyi yabancı otel" seçildi. Moskova''da düzenlenen törende ödülü alan Rixos Tekirova Genel Müdürü Olcay Orhan, "Rixos Tekirova''nın giderek yükselen hizmet kalitesi bu ödülü almamızda büyük bir etken oldu" dedi. Seyahat Ödülü''nün seçim prosedürü, birinci aşamada mart ve mayıs ayları arasında tatillerini Rusya dışındaki ülkelerde geçiren misafirlerin oylarıyla, ikinci aşamada ise Rusya''da bulunan tur operatörlerinin üst düzey yetkililerinden oluşan Bilirkişi Kurulu''nun oylarıyla belirleniyor.
Tarih: 1 Temmuz 2008 Kaynak: Referans
Atatürk Bulvarı kiralandıRusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’un Ankara temaslarında, yaklaşık 1 yıldır trafiğe kapalı olan Atatürk Bulvarı’nın Rusya’nın eski ticaret ataşeliği binası önündeki bölümünün Ankara Anakent Belediyesi’ne kiralanmasına ilişkin protokol de imzalanacak.
‘Berberlik için bile kalfalık sınavı var ama müteahhit olmak bir günlük iş’TOKİ Başkanı, ‘Hiçbir iş beceremeyen adam müteahhit oluyor’ sözlerine tepki verenlere, ‘Büfesini yıkan, ertesi gün müteahhit oluyor. Her işin bir şerefi var’ dedi.
Türk turizmcilerin yeni gözdesi MısırTürkiye''den Mısır''ın Şarm El Şeyh kentine giden bazı Türk turizm firmaları, işlettikleri tatil köyleri ve burada gösteri yapan Türk animatör ekipleriyle, bölge turizminde önemli görev üstleniyor. Tüm
Vasco battı oteller Ruslar için devredeUzun yıllar genel müdürlüğünü yaptığı Vasco''yu iki yıl önce şirketin kurucuları olan Cem Kınay ve Oğuz Serim''den devralan Dr. Yusuf Örnek bir süredir yaşadığı mali krizi atlatamadı.
Takvim
<<Temmuz 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.