Haberler

2 Haziran 2009, Salı

Antik Kaşgar''ı Korumak Yıkmaktan mı Geçiyor?Antik Kaşgar''ı Korumak Yıkmaktan mı Geçiyor?Tüm Asya''nın merkezindeki en iyi korunmuş geleneksel İslam kenti Kaşgar, büyük çaplı bir kentsel dönüşüm projesiyle karşı karşıya. Kaşgar''ın tarihi bölgesi olan Eski Kent''ten dokuzyüz aile tahliye edildi bile. Binaların yaklaşık %85''inin yıkılması ve "yeni bir Eski Kaşgar" oluşturulması planlanıyor. Yetkililer "Uygur kültürünü korumayı" amaçladıklarını söylüyor, bilim adamları ise projeyi "aptalca" buluyor ve yıkımlara karşı çıkıyor. Eski Kaşgar''dan geriye ne kalacağı tam olarak belli değil. Haberin Devamı
2. Ulusal Mimarlık Yarışmaları Sempozyumu İzmir''de Gerçekleştirildi2. Ulusal Mimarlık Yarışmaları Sempozyumu İzmir''de GerçekleştirildiUlusal Mimarlık Yarışmaları Sempozyumu''nun ikincisi, 30 Mayıs 2009 tarihinde Kültürpark - İzmir Sanat Konferans Salonu''nda gerçekleştirildi. Son yıllarda düzenlenen yarışmaların giderek bir "teklif alma yöntemi"ne dönüşmesine dair sorunlar, sempozyum boyunca sıklıkla vurgulanan yarışma problemleri arasındaydı.
Masumiyet Müzesi''ne 2010 desteği Masumiyet Müzesi''ne 2010 desteği Orhan Pamuk''un romanıyla aynı adı taşıyan ve uzun zamandır açılacağı söylenen Masumiyet Müzesi''ne 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı''ndan 754 bin TL''lik destek geldi.
Fetih Müzesi neyi simgeliyor?Fetih Müzesi neyi simgeliyor?Topkapı''da 354 bin metrekarelik bir alanda, 150 milyon TL harcanarak inşa edilen "Osmanlı Parkı", İstanbul''da Cumhuriyet döneminde gerçekleştirilen ikinci büyük kentsel düzenleme.
150 yaşındaki Big Ben bakımda150 yaşındaki Big Ben bakımdaLondra halkına 150 yıldır zamanı bildiren dünyanın en meşhur saati Big Ben bakıma alındı.
Taşmektep Bakırköy''ü ağlattıTaşmektep Bakırköy''ü ağlattıBakırköy''deki 135 yıllık tarihi Taşmektep yandı. 2003 yılında güçlendirilecek diye boşaltılan bina, altı yıldır proje bekliyordu.
7 bin liraya seyyar ev7 bin liraya seyyar evAdana''nın Kozan ilçesinde, römork ve su tankeri imalatçıları, çiftçilerden gelen talebin azalması üzerine seyyar ev yapımına yönelerek ekonomik krize çare arıyorlar.
Bodrum ile Ankara''nın imar savaşları kızışıyorBodrum ile Ankara''nın imar savaşları kızışıyorBodrum''da beş katlı yapılara izin veren planın iptal edilmesinin ardından, bu kez de Bakanlar Kurulu''nca Yalıkavak, Gündoğan ve Göltürkbükü''nün ''turizm merkezi'' ilan edilmesi ortalığı karıştırdı.
İmar Kanunu değişiyorİmar Kanunu değişiyorCan ve mal güvenliğini tehdit edeceği tespit edilen yapılara, idarece uyarılmasına rağmen yapı sahibince güçlendirme yapılmaması veya yıkılmaması durumunda, yapı sahibine 10 bin lira idari para cezası verilecek.
Çin''deki İnşaat Faaliyetleri Dur Durak BilmiyorÇin''deki İnşaat Faaliyetleri Dur Durak BilmiyorWallpaper, Haziran sayısını tamamen Çin''e ayırdı ve dergiyi "Made in China" başlığıyla çıkarttı. Bu sayı için editoryal ofisini dahi Çin''e taşıyan dergi ,"Eastern Promises" başlığı altında 2008 Olimpiyatları öncesinde yaşanan inşaat patlamasının ardından Çin''de halen devam eden büyük ve parlak projelere yer veriyor. Bunların arasında Guangzhou Opera Evi, Yangshan Limanı, Guangzhou TV Kulesi, Ordos 100, Shenxianhe Yol Köprüsü ve Şangay 2010 Dünya Fuarı projesi yer alıyor.
Bir Zamanlar GoogieBir Zamanlar GoogieGoogie mimarlığı, İkinci Dünya Savaşı sonrasında Amerikan otomobil tasarım kültüründen doğdu. Fütürist mimarlığın bir alt dalı olarak sınıflandırılan Googie, doğduğu Güney Kaliforniya''da "Uzay ve Atom Çağı" akımlarından da etkilendi ve 50''li, 60''lı yıllarda oldukça gelişti ve yayıldı. Yıllar boyunca birçok mimar, Googie''yi "anlamsız bir saçmalık" olarak niteledi ve büyük ihtimalle de hala böyle düşünen bir kitle var. Evet, Googie mimarlığı "ne modern sayılabilecek kadar yeni, ne de tarihi değer biçilebilecek kadar eski", ancak Amerikan toplumsal kültürünün önemli bir parçası ve "Mimarlık" başlığı altında uzunca bir yer tuttuğunu görmezlikten gelmek oldukça zor.
İzmir''e ''akıllı durak'' sistemiİzmir''e ''akıllı durak'' sistemi İzmirliler''e daha konforlu ulaşım hizmeti sunmak için teknolojiyi takip eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, "Akıllı Durak Sistemi"ni devreye aldı. İlk olarak Alsancak Şair Eşref Bulvarı''nda Hocazade Camii önündeki otobüs durağına takılan sistemin, ilk etapta kentteki önemli duraklara monte edileceği bildirildi. "Akıllı Durak Sistemi", durağa gelen yolculara yaklaşmakta olan otobüsler hakkında bilgiler veriyor. Dakikada bir, Ulaşım Kontrol Merkezi tarafından güncellenen söz konusu veriler, durağa yerleştirilen led panel üzerinde yer alıyor. Panelde, otobüsün hat numarası, gidiş yönü, son durağın ismi ile kalan durak sayısı olmak üzere üç çeşit bilgi bulunuyor. Kent içi toplu ulaşımda hizmet veren otobüslerin yarısından fazlasını klimalı araçlarla yenileyerek, İzmirliler''e daha çağdaş ve rahat ulaşım hizmeti sunan Büyükşehir Belediyesi, ilk binişin ardından 90 dakika içindeki ücretsiz binişler, "Akıllı Elektronik Biletler", tüm filoyu denetleme imkanı veren "Ulaşım Kontrol Merkezi", "Akaryakıt Takip Sistemi"nden sonra hizmete aldığı "Akıllı Durak Sistemi" ile ulaşımda örnek bir model oluşturuyor.
Tarih: 2 Haziran 2009 Kaynak: Yeni Şafak
Miniaturk’ün 119. maketi “Kabataş Erkek Lisesi”İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından işletilen Türkiye''nin ilk minyatür parkı "Miniaturk", Kabataş Erkek Lisesi maketine ev sahipliği yapacak.
KEY''de ikinci tur ödemeleri listesi belli olduYaklaşık 5.8 milyon vatandaşı ilgilendiren ikinci Konut Edindirme Yardımı (KEY) ödemelerinde takvim belli oldu.
Hızlı Tren Garı planına itirazAskıya çıkan Ankara Hızlı Tren Garı Nazım İmar Planıa''na Şehir Plancıları Ankara Şubesi''nden itiraz geldi. İtiraza gerekçe olarak, plandaki temel kararların kent merkezine ilişkin önerilere aykırı olması gösterildi.
Aydınlatmayla başladı korkuluk ve kubbeler 23 milyon dolar getirdiDeniz ve Devrim Poyraz''ın şirketi ''2D Collection'' Türk Cumhuriyetleri, Körfez ülkeleri ve Türkiye''de büyük inşaat projelerinde dış ve iç aydınlatma, özel alüminyum konstrüksiyonlar, kubbeler, zor çatılar yaparak ünlendi. 23 milyon dolar ciroyu aştı.
Caddebostan Sahili''nde temizlik varÇevre Haftası etkinlikleri kapsamında, Çevre Koruma (ÇEVKO) ve Ambalaj Değerlendirme Vakfı ile Kadıköy Belediyesi, Caddebostan sahilinde temizlik yaptı.
Levent, Şanzelize Bulvarı gibi olacakZincirlikuyu-4. Levent arasında trafik yer altına alınacak. Dev bulvar Avrupai bir görüntüye bürünecek.
Kentleşme Şûrası ve yerel krallıklarBaşkent''te mayıs başlarında her geçen gün daha da plansızlaşan kentlerimizin geleceğini ilgilendiren önemli bir şûra gerçekleştirildi.
Beton köy olmasınAşırı betonlaşmadan dolayı bir avuç yeşile dahi hasret kalan İstanbul halkının elinde kalan yeşil alanlara da belediyeler göz koyuyor.
Çanakkaleli emekliden hijyenik buluş72 yaşındaki İsmail Yılmaz, ''21. yüzyıla damgasını vuracak'' dediği Akıllı Tuvalet projesi patent almayı bekliyor.
Kiracılar kral olduKiracılar, son yıllarda konut sayısının artmasıyla emlak sektöründe avantajlı konuma geçmeye başladı. Ev sahipleri evden çıkmasın diye kiracıları el üstünde tutuyor Kiracılar kral oldu.
Tapunun da çivisi çıktıTürkiye''de 15 milyon konutun 10 milyonunun tapusu değişse ‘manyak para''. Devleti yönetenleri birkaç kuşak ihya eder, artar bile...
Rant kavgasında 2. rauntHükümet, Bodrum''un kuzeyini ‘turizm merkezi'' ilan etti. Yarımadada 5 kata kadar izin veren bakanlık planı daha önce iptal edilmişti.
Hani kurbağalar şarkı söyleyecektiYıl 2003. Kadir Topbaş açıklama yapıyor: "Artık Kurbağalıdere''de eskisi gibi kurbağalar şarkı söyleyecek." Yıl 2009. O dere pisliğiyle hâlâ İstanbul''u kokutmaya devam ediyor.
Çeşme''ye 7 yıldızlı otelDünyanın en zengin işadamları arasında yer alan, 14.1 milyar dolarlık servetiyle geçen yıl Rusya milyarderler listesinin zirvesine geçen nikel kralı Mihail Prohorov''un Çeşme''ye yapacağı 7 yıldızlı otel için izin çıktı.
İzmir Körfezi''nin bakımı 12 ay sürecekBu sürede derinleştirme ve kanal çalışması ile su sirkülasyonu sağlanacak, akıntı ve sismik özellikleri ortaya çıkarılacak.
İzmirli olmak İzmir''in lağım koktuğunu görmezden gelmektirÜç dört gündür "İzmir güzellemeleriyle" karşı karşıyayız. Önce Haşmet Babaoğlu başladı. Birkaç gün önce "İzmir''i özlemek" diye nefis bir yazı yazdı.
Kentsel kimlik ve turizmTurizmden sadece deniz, kum ve güneşi anlıyoruz. Yıl boyunca değil, sadece yaz ayları turizme endeksliyiz. Oysa ülkemiz bir turizm cenneti.
İstanbul gecekonduları benimsediGöç ve çarpık kentleşmeyle ortaya çıkan gecekondular İstanbul''u çok değiştirdi. Mimari yapısıyla her zaman göz dolduran bu metropol, zamanla gecekondulaşmayı kabullendi ve "eski İstanbul" gibi bir tanımlama ortaya çıktı.
Ege''deki Türk marinaları yabancı tekneyle doldu taştıMarmaris, Fethiye ve Datça''yı da kapsayan Ege''deki marinalar %100 doluluk oranına ulaştı.
Raylı sistem 2023''te Paris ve Londra''yla yarışacakİstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama Müdürlüğü, şehrin en büyük sorunu trafik tıkanıklığını tamamen çözecek raylı sistemin 2023 yılında 605,4 kilometreye çıkarılması için tüm hızıyla çalışıyor.
İki ayda 6 milyon ton çimento üretildiTamamı özel sektöre ait çimento fabrikalarından 2009 yılı Ocak-Şubat aylarını kapsayan yılın ilk iki aylık döneminde 6 milyon 86 bin 100 ton çimento üretildi.
Sharp: Türkiye güneş enerjisinde uyuyan güzelGüneş enerjisinde 50. yılını kutlayan Sharp''ın Başkan Yardımcısı Thiele, yenilenebilir enerjide yasal altyapısını tamamladığı takdirde Türkiye''ye yatırım akacağını bildirdi.
Sizde Avrupa''nın 2.5 katı güneş var, alım garantisi için 28 eurocent yeterliTürkiye''de Avrupa''ya göre güneş enerjisinden 2,5 kat daha fazla yararlanabilme imkanı bulunuyor.
Özel yatla milyoner getirecekİş hayatına, 19 yaşında Kazakistan''a yaptığı bavul ticareti ile başlayan ve henüz 32 yaşında olan iş adamı Turan Avcı''nın hayatı, lise dönemine kadar maddi zorluklarla geçmiş. Türk Cumhuriyetlerine ticaret yapan Avcı, Özbekistan''da girdiği mücevherat işi ile yıldızlaşmış. Rus iş dünyası ve bürokrasisiyle de önemli ilişkiler geliştiren, Rusya''da 5 AVM''si bulunan Avcı, yatırımlara devam edeceğini söylüyor.
TOKİ Asıl İşini YapmıyorTOKİ Başkanı’nın “Gerekirse Seyrantepe stadını bizzat TOKİ yapar” derken, Mimarlar Odası; “TOKİ işinden başka her şeyi yapıyor, kamu kurumu gibi davranmıyor” açıklaması yaptı.
2010 Ajansı yeni proje almayacak2010 Avrupa Kültür Başkenti (AKB) Ajansı proje alımını durdurdu. Ajansın yeni Yürütme Kurulu Başkanı Şekip Avdagiç, Zaman''a yaptığı açıklamada ajansa yüzlerce projenin başvurduğunu belirterek, "Belediyeler, kurumlar, özel şahıslar yüzlerce proje ile 2010''a yükleniyor.
Melih Gökçek''e şehircilik hizmet ödülü verildiAnkara''da yaşayan Kars, Ardahan ve Iğdır Dernekleri Federasyonu (KAİ), Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek''e şehircilik hizmet ödülü verdi.
Üsküdar''da 60 yıllık tarihi bina alevlere teslim olduÜsküdar''da koruma altındaki tarihi bir binada bilinmeyen bir sebeple yangın çıktı. Çok sayıda itfaiye ekibinin müdahale ettiği yangında, tarihi bina kullanılamaz hale geldi.
Afet Yönetimi tek çatı altında birleşiyorKanuna göre, afet ve acil durumlar ile sivil savunmaya ilişkin hizmetleri yürütmek üzere Başbakanlığa bağlı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı kurulacak.
Sultanahmet Meydanı bir başka ülkede olsaydı!..New York şehri çok ilginç bir kararın altına imza attı. Şehrin o çok ünlü ve cıvıl cıvıl Times ve Herald meydanlarının büyük bölümünü araçlara kapatıp tümüyle yayalara açtı.
İETT arazisinin satışı için Danıştay''dan soruşturma izniDanıştay 1. Dairesi, İçişleri Bakanlığı''nın, Levent''teki İETT arazisinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi''ne (İBB) satışında usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle yapılan şikayetleri "işleme koymama" kararını kaldırdı.
Eko mimarinin dev ismi geliyorMimaride ekolojik çözümler öneren sürdürülebilir mimarlığın dünyadaki en önemli isimlerinden Stefan Behnisch, konferans için İstanbul’a geliyor. Sürdürülebilir mimarlıkla ilgili FOLIA Projesi’yle AB’den destek alan İstanbul Serbest Mimarlar Derneği tarafından Çanakkale Seramik’in sponsorluğunda İstanbul’a gelecek Behnisch, 3 Haziran saat 19.00’da Yapı-Endüstri Merkezi’nde deneyimlerini paylaşacak. Behnisch’in Hollanda’daki ekolojik yapıbı Doğa Araştırmaları Enstitüsü yüksek enerji verimiyle geniş yankı uyandırmıştı. Tel: 0212 266 70 70/200
Tarih: 1 Haziran 2009 Kaynak: Radikal
Bursa konuta doydu, kentsel dönüşüm yerinde sayıyorKaçak yapılaşmanın büyük problem olduğu Bursa''da, TOKİ ve özel sektör projeleriyle 2002''den buyana 80 bin konut üretildi. Şehirde yapılan yaklaşık 30 bin kaçak konutla birlikte 10 yılda toplam 110 bin konut inşa edildi.
Dev yatırımlarABD''li yatırımcılar alışveriş merkezini yöneldi. NARE Gayrimenkul Yatırım, Danışmanlık ve Yönetim şirketi, ABD merkezli yatırımcılar ile kurdukları TJ firmasıyla Selway alışveriş merkezini satın aldı.
Krizin dibini gördük mü ki, dönüşü konuşalımEkonomi çevrelerinin piyasa hareketlenmesiyle ilgili belirtilere psikolojik açıdan ihtiyacı var. Ancak, makro göstergelerdeki kıpırdanmanın ‘dip nokta'' olarak değerlendirilmesi erken iyimserlik olabilir.
Belediyelerin sınırları değişti, borçlar patladıİstanbul’daki 41 ilk kademe belediyeden 37’si kapatılıp 8 ilçe belediyesi oluşturuldu. Eminönü’nün de Fatih’le birleşmesiyle 32 olan ilçe sayısı 39’a çıktı. Sınırların belirlenip İstanbul İl İdare Haritası’nın yayınlanması sonrası, en büyük sıkıntıyı ise ilçelere katılan beldelerin beraberinde getirdiği borçlar oluşturdu. Fatih Belediyesi’ne bağlanan Eminönü beraberinde 115 milyon lira, Beylikdüzü’ne katılan Yakuplu ve Gürpınar 60 milyon lira, Üsküdar’dan 3, Kadıköy’den 7, Ümraniye’den 3, Samandıra’dan 1 mahallenin katılımıyla oluşturulan Ataşehir ise 60 milyon lira borçla karşılaştı. Büyükçekmece’ye bağlanan Mimar Sinan, Tepecik, Kumburgaz, Celaliye-Kamiloba ve Muratbey’in getirdiği borç yükü 50 milyon lira olurken, Sancaktepe’ye bağlanan Samandıra, Sarıgazi ve Yenidoğan 40 milyon, Silivri’ye geçen Büyükçavuşlu, Çanta, Değirmenköy, Gümüşyaka, Ortaköy, Kavaklı ve Selimpaşa 34 milyon lira borç getirdi. Bahçeşehir ise tek borçsuz belde olarak Başakşehir’e bağlandı.
Tarih: 1 Haziran 2009 Kaynak: Hürriyet Yazan: Mustafa Küçük
Enka, Erik Dağı''nı tünelle aştı Arnavutluk 100 yıllık rüya gördüArnavutluk''un Dures kentiyle, Kosova''nın Morina sınırı arasındaki 7 saatlik yolu 3 saate indirecek otoyol üzerindeki Erik Dağı''na yapılan 5 bin 476 metrelik tünelin açılışını, Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa ile Kosova Başbakanı Haşim Taçi birlikte yaptı.
Ruhsatsız binalara kademeli ceza geliyorYapıdaki aksaklık fenni mesuller tarafından idareye ihbar edilecek. İhbarın ardından üç iş günü içinde de yapı mühürlenip inşaat durdurulacak.
2 milyar dolarlık Yankee Stadyumu''nda klozet paritesi varHerkes Galatasaray''ın stat inşaatını okurken, New York''taki bir beyzbol stadyumu kimsenin ilgisini çekmez, anlayabiliyorum.
Zindanaltı Kulesi''nde kazı çalışmalarıRoma İmparatoru Hadrianu tarafından 117-138 yıllarında yaptırılan Edirne Kalesi''nin Zindanaltı Kulesi''nin ortaya çıkartılması için, kazı çalışmaları devam ediyor.
Eminönü''nde yeni bir yaya bölgesiİstanbul, yeni bir yaya alanına kavuşuyor. Tarihi Sirkeci Tren Garı’nın arkasından valiliğe uzanan ve ortasından tramvay hattı geçen Hocapaşa bölgesi motorlu araçlara kapanıyor. Bölge tramvay ve otopark giriş çıkışları hariç tamamen yayalara ait olacak. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ve Fatih Belediyesi’nce başlatılan, Yıldız Teknik ve Almanya Siegen üniversitelerinin desteğiyle yürütülen ‘Sirkeci-Hocapaşa Bölgesi’nin Yayalaştırılması ve Rehabilitasyonu Projesi’, dün tanıtıldı. Yrd. Doç. Dr. Ebru Erdönmez “Yayalaştırma çalışması iki-üç ay içinde başlayacak. Bir sınır sur duvarı, bir sınırı Sirkeci Garı oluşturuyor. Burada sadece otel kültürü olmasın istiyoruz. 24 saat canlı kalacak bir mekân hedefimiz var” dedi.
Tarih: 1 Haziran 2009 Kaynak: Radikal
Observer: Milyoner cennetine dönüşen Antalya yeni Dubaiİngiliz The Observer gazetesi, Azeri asıllı Rus iş adamı Telman İsmailov tarafından Antalya''da yaptırılan Mardan Palace''nin dünyaca ünlü sanatçılar ve Hollywood yıldızlarının katılımıyla gerçekleştirilen görkemli açılışına geniş yer verdiği seyahat ekinde, Antalya''daki dönüşüme dikkat çekti.
"Çözüm rüzgar ve güneşte!"Greenpeace Akdeniz, Yenilenebilir Kaynaklar Global Raporu''na dikkat çekiyor. REN-21 tarafından yayınlanan rapora göre, enerji yatırımları 2004 yılından itibaren 4 kat artarak 120 milyon Amerikan Doları''na ulaştı ve yenilenebilir kaynaklarından üretilen enerji %75 oranında artarak 280GW''a ulaştı.
Ankara''da bir tarihi fırsatAnkara Çağdaş Sanatlar Müzesi, terk edilmiş halinden kurtuluyor. Ama yapı, bir müze değil, ''geniş sergi alanı'' diye değerlendirilip, fuar ve zenaat sergilerine terk edilecek gibi görünüyor.
İstanbul''un sulak alanları belirleniyorİstanbul''da, uluslararası öneme sahip Terkos, Büyükçekmece ve Küçükçekmece gölleriyle ilgili koruma bölgelerinin belirlenmesi amacıyla çalışma başlatıldı.
Tuz Gölü çölleşiyorİç Anadolu Çevre Platformu Dönem Sekreteri Abidin Özkaymak, Orta Anadolu''nun büyük bir bölümünü içine alan 25 bin kilometrekarelik Tuz Gölü Havzası''nın, Ankara, Konya ve Aksaray arasında günden güne çöl görünümü kazandığını söyledi.
''Bana kalsa Seyrantepe ihalesini feshederim''TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar: "İhtarnameyi çektikten sonra, sözleşmedeki bekleme süremiz 30 gün. Yoksa benim elimden gelse bugün feshederim o işi, hemen feshederim."
Hasankeyf için geri sayım başladıTürkiye’deki Ilısu Barajı Projesi karşıtları, Berlin’de toplantı düzenledi. Toplantıya ‘Hasankeyf yok olmasın’ yazılı tişörtle katılan pop sanatçısı Tarkan, Alman hükümetinden Ilısu’ya verdiği kredi desteğini çekmesini istedi. Alman Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı Hans Henckel ise Türkiye’nin projeyi çok saydam bir şekilde gerçekleştirdiğini, toplantının yanlış yerde yapıldığını, çünkü projeyle ilgili kararların Ankara’da alındığını söyledi. Almanya, Türk hükümetinin çevre, tarih ve bölge insanlarıyla ilgili sözlerini yerine getirmediğini söyleyerek kredi desteğini çekmişti. Almanya’nın bu önlemlerin alınması için Türkiye’ye verdiği süre 6 Temmuz’da doluyor. Batman Belediye Başkanı Nejdet Atalay ise Türk hükümetinin projeyi istemesinin iki önemli siyasi nedeni olduğunu savundu: “Hükümet bir yandan suyu kontrolü altına alarak komşularına karşı kullanmak, diğer yandan PKK’nın geçiş yollarını kapatmak istiyor.”
Tarih: 1 Haziran 2009 Kaynak: Radikal
Biraz İzmir biraz İstanbul1994 yılında Avrupa Kültür Başkenti olan Lizbon, mütevazı, ama göz alıcı bir kent.
Metrobüs birkaç yıla rampada kalırİTÜ''lü akademisyenler: Araçlar birkaç yıl sonra yaşlanınca rampa çıkamazlar.
Takvim
<<Haziran 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.