Haberler

2 Ağustos 2006, Çarşamba

Herşey Şans Eseri Başladı...Herşey Şans Eseri Başladı...İstanbul’da ilk defa bulunan Christina Graewe 01 Ağustos 2006 tarihinde Osmanlı Bankası Müzesi’nde izleyicilere “Herşey şans eseri başladı” başlıklı bir konferans verdi. Julius Shulman’ın çalışmalarını şans eseri tanıdığını belirten Christina Graewe: “Nazi rejiminden kaçan Avusturyalı bir mimar olan Liane Zimbler’i araştırırken, bazı işlerinin fotoğraflarının Shulman tarafından çekildiğini öğrendim ve herşeyin şans eseri başlaması serginin ortaya çıkışına kadar sürdü” diyor. Haberin Devamı
Bilgi Mimarlık, Venedik Mimarlık Bienali''ndeBilgi Mimarlık, Venedik Mimarlık Bienali''ndeİstanbul Bilgi Üniversitesi''ne ait Santral İstanbul projesi, 5 Eylül-19 Kasım 2006 tarihleri arasında gerçekleşecek 10. Venedik Mimarlık Bienali’nde sergilenecek.
Güney Afrika’da 80 Çocuğa YuvaGüney Afrika’da 80 Çocuğa Yuva31 Insbruck mimarlık öğrencisi Güney Afrika’da 80 çocuğa bir yuva inşa ediyor. Eylül/Ekim 2006 tarihlerinde Insbruck Deneysel Mimarlık Enstitüsü ve ./studio3 LFU; Güney Afrika’nın Johannesburg şehrinde bir çocuk yuvası projesi gerçekleştirecek.
Moskova''da askeri denizaltıdan müzeMoskova''da askeri denizaltıdan müzeRusya''da askeri bir denizaltı müzeye dönüştürülerek ziyarete açıldı. Moskova''nın Severnoye Tuşina bölgesinin Moskova nehriyle birleşen kıyısına getirilen askeri denizaltı müzeye çevrildi.
Europan Forumu Tartışma YaratıyorEuropan Forumu Tartışma YaratıyorEuropan kazananları, 30 Haziran-1 Temmuz tarihlerinde Europan 8’in kapanışı için Dordrecht’te bir araya geldiler. Floris Cornelisse ile birlikte, Enschede bölgesi için ödül kazanan tasarımı yapan Robert Verrijt Dordrecht’teydi ve ziyaretinin kısa bir günlüğünü tuttu...
Büyükşehir Tarihi Kasırları ve Yalıları Halka AçıyorBüyükşehir Tarihi Kasırları ve Yalıları Halka AçıyorBasın mensuplarıyla birlikte restorasyonu devam eden Haliç’teki Aynalıkavak Kasrı’nı gezen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Aynalıkavak Kasrı ile Beykoz Kasrı’nı İstanbullulara açıyoruz. Anadolu Hisarı’ndaki Amcazade Yalısı’na da talibiz” dedi.
10 gün önce açılan duble yol çöktü10 gün önce açılan duble yol çöktüAdapazarı ile Karasu İlçesi arasında, ihalesi 1994 yılında yapılmasına rağmen ancak 10 gün önce tamamlanarak kullanıma açılabilen duble yol, Ferizli - Limandere arasındaki bölümünde çökmeler meydana gelince trafiğe yeniden kapatıldı.
Babadağ ihalesi iptal edildi yeni bir talip aranıyorBabadağ ihalesi iptal edildi yeni bir talip aranıyorÇevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Fethiye''nin ünlü yamaç paraşütü merkezi Babadağ''daki ihalenin iptal edildiğini açıkladı.
Bergama köylülerine ''altın'' müjdesiBergama köylülerine ''altın'' müjdesiİzmir''in Bergama ilçesindeki altın madeninin, imar izinlerini iptal eden mahkeme kararı aleyhine Danıştay''da açılan davada, mahkeme yürütmenin durdurulması talebini reddetti.
Bir şehir – Dokuz kentBir şehir – Dokuz kentSongjiang’tan 40 kilometre uzaklıkta, muazzam bir uydu kent projesi inşa ediliyor. Bu kez gerçekleştirilen küçük Tudor evleri, taş parke kaplamalı patikaları, dev kalesi ve labirent bahçesiyle bir eski İngiltere tasavvuru. Başka bir Şangay banliyö bölgesi olan Pujiang’da ise 100.000 kişi çok yakında yapay kanallarıyla bir İtalyan hayaline taşınacaklar. Yakında kesinlikle Alman olmayan 30.000 kişiyi içinde barındıracak olan yeni bir kent, Weimar’dakiler örnek alınarak yapılan, parlak tonlarda kurabiye evleriyle bütün bir Alman kenti... Toplamda, en azından 500.000 kişinin Şangay’ın her biri farklı bir batı kenti üslubunda tasarlanmış, yeni uydu kentlerinde yaşaması bekleniyor.
Bilkentli Öğrencilere Kanada’dan ÖdülBilkentli Öğrencilere Kanada’dan Ödül2005 yılı Kasım ayında Carleton Üniversitesi tarafından UNESCO ve UIA’nın destekleriyle tarihi bölgelerin yenilenmesi konulu uluslararası bir yarışması açılmıştı. Bilkent Üniversitesi Peyzaj Mimarisi ve Kentsel Tasarım Bölümü’nden Ayşegül Tokol danışmanlığındaki Sevgi Yücesan, Harun Ekinoğlu, Gökçe Gerekli, Müge Durusu ve Seda Patır’dan oluşan ekip Kuzey Amerika, Avrupa, Asya''dan gönderilen 126 proje arasından 5.lik ödülünü kazandı.
Darmstadt’ın Yeni Merkezi: “Darmstadtium”Darmstadt’ın Yeni Merkezi: “Darmstadtium”Darmstadtium ya da tam adıyla Darmstadtium Bilim ve Kongre Merkezi, Darmstadt Teknik Üniversitesi kapsamında şehrin merkezinde inşaası süren ve de Darmstadt’ı son zamanlarda hareketlendiren bir yapı.
Beyrut''un Kentsel Dönüşümü Yarıda KaldıBeyrut''un Kentsel Dönüşümü Yarıda KaldıAralarında Gustafson Porter ve Zaha Hadid gibi isimlerin de bulunduğu mimarlar tarafından sürdürülen Beyrut’un kentsel dönüşümü, devam eden İsrail bombardımanı ile yarıda kaldı.
OYAK Grubu, Elazığ''daki fabrikasını Çimentaş ve İtalyan ana ortağına satıyorElazığ Altınova Çimento''nun hisseleri, İtalyan inşaat firması Caltagirone Grubu''na bağlı çimento üretimi yapan Cementir ve Çimentaş İzmir Çimento Fabrikası alıyor.
Tatil köyünü yenileyen şirket, 2007''de otel ve alışveriş merkezi yapacakOrka Tatil Köyü''nün Müdürü Ercan Torunoğulları, Fethiye''de 2006 yaz sezonunun ''yabancı turist'' anlamında oldukça durgun geçtiğine işaret ederek, böylesine durgun bir ortamda otellerinin kapasitesinde yüzde 30 oranında artış kaydettiklerini ve yatak sayısını da 250''den 400''e yükselttiklerini söyledi.
Topbaş karanlığa savaş açtıBüyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, önceki gün gece yarısı “Meydanların ve Ana Arterlerin Aydınlatılması Projesi” kapsamında çalışmaların tamamlandığı Bostancı sahilini gezdi.
Sulukule Yıkılmasınİstanbul''un Fatih ilçesinde Sulukule olarak bilinen, Neslişah ve Hatice Sultan mahalleleri için yaklaşık 1.5 senedir konuşulan kentsel dönüşüm projesi beraberinde birçok tartışmayı da gündeme getirmişti.
Kent ve İktidar ÜzerineKent ile iktidar arasındaki ilişki çok ananevi bir meseledir. Öyle kolay kolay birbirlerini rahat bırakmaz ve hatta birbirlerini biçimlendirirler.
Tarsus''ta Evsel Atıklara Ortak ProjeMersin''in Tarsus ilçesi ile belde belediye başkanları, evsel atık sorununun çözümü için bir araya geldi. Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz''ın makamında düzenlenen toplantıya, Huzurkent Belediye Başkanı Mustafa Akgül, Atalar Belediye Başkanı İbrahim Yoksul, Gülek Belediye Başkanı Tekin Çelik, Bağcılar Belediye Başkanı Akif Çiftçi ve Yeşil tepe Belediye Başkanı Erden Zaman katıldı. Kocamaz, evsel katı atık probleminin çözümü için ortak bir proje oluşturulması kararı aldıklarını bildirdi. Atıkların toplanacağı alternatif alanlar üzerinde değerlendirmeler yaptıklarını ifade eden Kocamaz, TÜBİTAK''ın çöp analizine yönelik araştırmalarının da son aşamaya geldiğini söyledi.
Tarih: 2 Ağustos 2006 Kaynak: Birgün
Aynalıkavak Musiki MüzesiTersane Sarayı’nın günümüze ulaşan tek yapısı Aynalıkavak Kasrı, Musiki Müzesi olacak. Resterasyon için, TBMM Başkanı Bülent Arınç talimat verdi. Beykoz Kasrı ile Abraham Paşa Korusu’ndaki Hasır da halka açılacak.
Tarih: 2 Ağustos 2006
Oyak Grubu, Elazığ Çimento''yu sattıOyak Grubu, Elazığ - Altınova Çimento''nun yüzde 99.99''unu 110 milyon dolara Çimentaş''a sattı. Satış işlemi, Rekabet Kurulu''ndan gerekli iznin alınmasının ardından tamamlanacak. Bu satışın ardından Çimentaş hisseleri borsada yüzde 18.69 oranında değer kazandı. Grubun bir diğer hissesi Çimbeton da yüzde 17.84 ile en çok değer kazanan hisselerden biri oldu.
Tarih: 2 Ağustos 2006 Kaynak: Milliyet
Söküme Şeffaf DenetimHollanda''dan yola çıkan ve üç hafta içinde Türkiye''de olması beklenen asbest yüklü Meksika bandıralı Otapan gemisinin Türk karasularına girmemesi için planlanan eylem öncesi Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) bir rapor yayınladı.
Oyak’ın Elazığ Çimento’su 110 Milyon Dolara İtalyan OluyorTürkiye’nin en ağır krizi yaşadığı 2001 yılında Çimentaş’ı alarak Türkiye’ye giren İtalyan Cementer Grubu, çoğunluk hissesi Oyak Grubu’nda bulunan Elazığ Çimento’yu 110 milyon dolara almak üzere anlaşma imzaladı.
FIFA onaylı ''çim bina''Çorlu''daki fabrikasında halı sahaların zeminlerinin kaplanmasında kullanılan sentetik çim üretimi yapan Nurteks firması, dayanıklılığını FIFA''ya onaylattığı sentetik çimleri, binaların dış cephe kaplamalarında da kullanmaya başladı.
Boğaz''a nazır halk plajı açıldıRumeli Hisarı, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve petrol tankeri manzaralı Küçüksu Plajı, Küçüksu Kasrı''nın hemen bitişiğinde bulunuyor. Plajın maliyeti ''en az 150 milyon YTL''. Denize hasret İstanbullular, Boğaz manzaralı plaja kavuştu. Dere ıslah çalışmaları büyük ölçüde tamamlanan Küçüksu sahilindeki plaj, yeniden halka açıldı. Plajın açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yılda 60 milyon metreküp suyu Boğaz''a deşarj eden 15 kilometre uzunluğundaki Küçüksu Deresi''nde başlayan ıslah çalışmalarının önemli ölçüde tamamlandığını müjdeleyerek şunları söyledi: "Bugüne kadar 150 milyon YTL harcadık. Bir o kadar daha harcanınca problem kalmayacak. 24 Mayıs 2005''te yapılan ölçümde, buradan alınan bir çay bardağı suda 380 bin kolibasili vardı. Bugünkü ölçümde ise 30 kolibasili bulunuyor. Bu, ideal bir rakam."
Tarih: 2 Ağustos 2006 Kaynak: Radikal
Artvin, Altın Mücadelesini KazandıUluslararası çevre örgütleri tarafından dünyanın en zengin ve risk altındaki 25 karasal eko-sisteminden biri olarak seçilen; bünyesinde Avrupa ve Orta Asya''nın en büyük doğal yaşlı ormanlarını, izp''ı endemik 1400 bitki çeşidini ve koruma altına alınan 76 hayvan türünü barındıran Artvin, siyanürlü altın işletmeciliğini de içeren maden işletmesine karşı yürüttüğü mücadeleyi kazandı.
Gayrimenkulde Dubai kriterleri!Sermaye Piyasası Kurulu''nun (SPK) yayımladığı yeni tebliğ Dubai Şeyhi El Maktum ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin (İBB) kuracağı (İstanbul GYO) gayrimenkul yatırım ortaklığının (GYO) önünü açtı.
Allianoi davasında Anadolu savunulacak...Antikçağın sağlık ve termal kenti Allianoi''u 1. derece arkeolojik sit alanı ilan eden İzmir II No''lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu''nun 29 Mart 2001 tarihli kararı, yasalara göre özetle şu anlama geliyordu: ''''Bu alanı olumsuz etkileyecek hiçbir uygulama yapılamaz. Devletin tüm kurumlarıyla birlikte herkes bu karara uymak zorundadır...''''
Gayrimenkul Şirketini Yeşil İnşaat''a SatıyorGeçen hafta içerisinde Huzur TV''deki hisselerini satan İhlas Holding, bu kez de, İhlas Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.''de sahip olduğu sermaye payının tamamını veya bir kısmını, Yeşil İnşaat Gayrimenkul Yatırım Hizmetleri''ne satacağını bildirildi. İhlas''tan dün yapılan açıklamada, iştiraklerinden, 33 milyon 162 bin YTL nominal sermayeli İhlas Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ünvanlı şirkette sahip oldukları yüzde 30.39 oranındaki 10 milyon 77 bin YTL nominal tutarlı sermaye paylarının tamamının veya bir kısmının satışı konusunda, sözü edilen şirketle görüşmelerde bulunmak üzere Haluk Sur ve Işık Gökkaya''nın yetkili kılındığı kaydedildi
Tarih: 2 Ağustos 2006 Kaynak: Referans
Tarihi Batıklar Gün IsığındaDokuz Eylül Üniversitesi, Ege ve Akdeniz’de bulunan batıklar için başlattığı araştırma projesine bu yaz da devam ediyor.
Kıbrıs’ın sembol camisi restorasyon bekliyorKıbrıs’ın simgelerinden Lala Mustafa Paşa Camii’nin, erozyon sonucu taşlarının erimesi, duvarlarındaki çatlaklar, rutubet ve bakımsızlık sebebiyle yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtildi.
Yabancı sokak ve mahalle adlarına yasakİçişleri Bakanlığı, mahalle ve sokaklara yabancı dille yazılan isimler verilmesini yasakladı. ''Adres ve Numaraya İlişkin Yönetmelik''le, binaların numaralandırılması, numaralandırılan binalara ait adreslerin Ulusal Adres Veri Tabanı''na işlenmesine ilişkin usul ve esaslar belirlendi. Yönetmelikte, mahalle ve sokak adlarının ''Anayasa''nın temel ilkelerine, mevzuata, genel ahlaka aykırı, ayrımcılığa ve bölücülüğe yol açabilecek nitelikte tespit edilemeyeceği'' vurgulandı. Yabancı dil kurallarına göre teşkil edilmiş kelime ve ifadeler ile çirkin, müstehcen ve gülünç adların da konulamayacağı kaydedildi. Sokak ve caddelere yabancı ülke mensuplarının adları, Dışişleri Bakanlığı''nın uygun görüş bildirmesiyle verilebilecek.
Tarih: 1 Ağustos 2006 Kaynak: Radikal
Tuba Hoca, Beykoz’un Duvarlarını ŞenlendiriyorBeykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül’ün hayata geçirdiği projeyle ilçenin tarihi ve doğal dokusunu ortaya çıkarmak amacıyla sahil kenarındaki beton duvarlara tarihi mekânların ve şahsiyetlerin resimleri yapılmaya başlandı.
Duble Yol 10 Günde ÇöktüYolun Sinanoğlu Beldesi yakınlarında yaklaşık 1 kilometrelik bölümünde araçlar geçmeye başlayınca çatlak ve çökmeler oluştu. Yaklaşık 10 santim büyüklüğündeki çatlaklar ve 30 santimlik çökmeler nedeniyle yol, tehlikeli olduğu gerekçesiyle trafiğe kapatıldı. Çökmelerin, bölgedeki toprağın balçık olmasından kaynaklandığı belirtilirken, Karayolları yetkilileri yolun onarım çalışmaları yapıldıktan sonra tekrar trafiğe açılacağını söyledi.
Tarih: 1 Ağustos 2006 Kaynak: Akşam
Hattuşa''nın Surları Yeniden YapıldıTarihi Milli Park olan ve UNESCO Dünya Listesi''nde bulunan Hititler''in başkenti Hattuşa''yı çevreleyen surların 65 metrelik bölümü Hititler''in kullandığı yöntemlerle yeniden yapıldı. Alman Arkeoloji Enstitüsü''nce yürütülen ve 2002 yılından beri JTI Türkiye''nin destek verdiği kazının başkanlığını, çalışmanın başından beri Prof. Dr. Jürgen Seeher yapıyordu.
Mimarlığa adanmış ömürGaranti Sanat Galerisi 1 Ağustos - 16 Eylül tarihleri arasında ''Mimarlığa Adanmış Bir Ömür: Fotoğrafçı Julius Shulman'' başlıklı sergiye ev sahipliği yapacak. Frankfurt''taki Alman Mimarlık Müzesi (Deutsches Architektur Museum, Frankfurt am Main) tarafından düzenlenen sergi, Shulman ''ın 1930''lardan günümüze kadar çektiği fotoğraflardan geniş bir seçki sunuyor.
''Gizli kent'' turizme açıldıPekin''in yeraltında, artık Pekinlilerin bile unuttuğu muhteşem bir yeraltı kenti var. Zamanında olası bir Sovyet saldırısına karşı inşa edilen bu muazzam yapı şimdi turizme açılıyor.
Takvim
<<Ağustos 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.