Haberler

2 Ağustos 2007, Perşembe

Berlin Yarışması Tartışmalarına Dair Farklı SeslerBerlin Yarışması Tartışmalarına Dair Farklı SeslerTC Berlin Büyükelçiliği Kançılarya Binası Uluslararası Mimari Proje Yarışması’nın açıklanmasından itibaren yarışmayla ilgili birçok tartışma yapıldı. Hem yarışmanın düzenleniş şekli, hem yarışma şartnamesi birçok etik ve hukuki tartışmayı beraberinde getirdi. Yarışmanın sonuçlarının açıklanması da bu tartışmaları dindirmedi, hatta yeni tartışmalar başlattı. Biz de TC Berlin Büyükelçiliği Kançılarya Binası Uluslararası Mimari Proje Yarışması jüri başkanı Yavuz Selim Sepin’den ve İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İSMD)‘nden konuyla ilgili görüşlerini aldık. Haberin Devamı
Osman Gazi'nin ilk fethettiği yerlerden biri olan Yarhisar'daki tarihî eserler ilgi bekliyorOsman Gazi'nin ilk fethettiği yerlerden biri olan Yarhisar'daki tarihî eserler ilgi bekliyorOsmanlı Beyliği döneminde oldukça etkili bir tekfurluk olan ve 1299 yılında Osman Gazi tarafından alınan, Bursa'nın Yenişehir ilçesi yakınlarındaki Yarhisar köyünün tarihî eserleri ilgi bekliyor.
Vincent Guallart Expo 2012’ye Aday Wroclaw Şehri için Bir İkon TasarlıyorVincent Guallart Expo 2012’ye Aday Wroclaw Şehri için Bir İkon Tasarlıyor2012 Expo adayı Polonya’daki Wroclaw şehri için tasarlanacak bina için Vincent Guallart seçildi. Uluslararası bir yarışmayla belirlenen master plan ve bina projesi Polonyalı otoriteler tarafından, 2007’nin sonuna kadar Expo 2012’den sorumlu Bureau International des Expositions Komitesi’ne açıklandı.
Dünyanın en yükseği Burj DubaiDünyanın en yükseği Burj DubaiTayvan'daki dünyanın en yüksek binası Taipei 101'in koltuğuna oturan Burj Dubai'nin yüksekliği, 512 metre oldu 800 metreden daha yüksek olacak Burj Dubai 160 katlı olacak. Binanın içindeki otelin tasarımını Armani yapacak.
"Sinan hayali değil ama abartı var tabii""Sinan hayali değil ama abartı var tabii"“Mimarlığın Aktörleri” adlı kitabı geçtiğimiz günlerde yayımlanan Prof. Uğur Tanyeli’nin Mimar Sinan’a dair önceki gün Milliyet gazetesine yaptığı açıklamaları tartışma yarattı. Tanyeli, “Mimar Sinan’ı 1890’lardan başlayarak muhayyel bir kimlikle inşa ettik. Oysa öznelliği hakkında tüm bildiklerimiz üç daktilo sayfasını geçmez. Tek malzeme Sinan’ın yapı listeleri.
'TrenItalia'da Roma devri tabakhane'TrenItalia'da Roma devri tabakhaneİtalya'nın başkenti Roma'yı güneydeki Napoli kentine bağlayacak yeni demiryolu hattının inşaatı sırasında Roma İmparatorluğu dönemine ait büyük bir tabakhane ortaya çıkarıldı.
İstanbul'un suyu Bulgaristan'dan gelecekİstanbul'un suyu Bulgaristan'dan gelecekİstanbul'da barajlardaki su seviyesinin azalması, farklı kaynaklardan su teminini gündeme getirdi. 20 Ekim'de Melen Suyu'nu İstanbul'a getirecek olan Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), Bulgaristan'ın sınırlarında doğan Rezve Deresi'nden su alabilmek için girişimlere de başladı.
AKM’nin Kurtarılabilmesi için Gençlerin Alternatif Önerileri Bu Yarışmaya!AKM’nin Kurtarılabilmesi için Gençlerin Alternatif Önerileri Bu Yarışmaya!Mimarlık öğrencilerine açık S.O.S İstanbul fikir projesi yarışmaları serisinin ikincisi, gençleri, AKM’yi yıkmak yerine, bu yapının farklı bir yaklaşımla ele alınarak yeniden kent kültürüne, Taksim Meydanı'na ve İstanbul’a kazandırılması için alternatif öneriler üretmeye çağırıyor.
Belediye sattığı parkın peşinde!Belediye sattığı parkın peşinde!İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bir yanlışlık sonucu sattığı Cihangir'deki küçük parkı şimdi kamulaştırarak geri almaya çalışıyor. Parkı geri almakta zorlanan Büyükşehir Belediyesi, söz konusu yerin planlarını değiştirdi.
Ya nehirler kurursaYa nehirler kurursaİstanbul ve Ankara’nın su krizini Kızılırmak ve Melen’den su taşıyarak çözme formülüne uzmanlar karşı çıktı.
Kemeraltı'nın Tarihi Dokusu YenilenecekKemeraltı'nın Tarihi Dokusu YenilenecekKemeraltı Anafartalar Caddesi cephe düzenleme projesiyle ünlü Kemeraltı Çarşısı eski hareketli günlerine dönecek.
Karabük'te yangın: 100 hektar yandıKarabük'te yangın: 100 hektar yandıKarabük'te, yıldırım düşmesi nedeniyle orman yangını çıktı. Hızla yayılan yangın kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Yangında, şu ana dek 100 hektar alanın zarar gördüğü tahmin ediliyor.
Doğunun En Büyük Özel Hastanesi AçılıyorDoğunun En Büyük Özel Hastanesi AçılıyorŞanlıurfa'da kısa bir süre sonra hizmete girecek olan Özel Uzmanlar Tıp Merkezi Habtanesi, 26 bin metrekarelik alanıyla çevre illere de hizmet verecek.
Galatasaray'ın Seyrantepe ihalesi iptalGalatasaray'ın Seyrantepe ihalesi iptalToplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından İstanbul Mecidiyeköy'deki Ali Sami Yen stadyumu yerine Seyrantepe'de kurulacak yeni spor kompleksinin yapımı ihalesi, 'ihalenin şartlarını sağlayacak yarışma ve rekabet ortamının oluşmaması' gerekçesiyle iptal edildi.
Türk büyükelçiliğinin projesi Almanya’da dalga konusu olduTürk büyükelçiliğinin projesi Almanya’da dalga konusu olduTürkiye’nin Berlin’in Tiergarten semtine inşa edilecek büyükelçilik binasının mimari tasarımı, bazı Alman gazetelerinin alay konusu oldu.
'Cam ev' artık gezilebiliyor'Cam ev' artık gezilebiliyorMimar Philip Johnson'ın 'cam evi', inşaasından yaklaşık 60 yıl sonra ziyaretçilere açıldı. Mimari modernizmin simgesi olan bu yapı, dünyada en fazla merak edilen evlerin başında geliyor.
57. Alay Şehitliği, güneş enerjisiyle aydınlatıldı57. Alay Şehitliği, güneş enerjisiyle aydınlatıldıGelibolu Yarımadası Tarihi Milli Park Müdürü İsmail İşeri, Çanakkale Kara Savaşları'nın yaşandığı Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nın sit alanı içinde bulunması ve elektrik hattının olmaması nedeniyle, 57'nci Alay Şehitliği'nin aydınlatılması için güneş enerjisinin tercih edildiğini söyledi.
Kemerburgaz'a üniversite kurulacakKemerburgaz'a üniversite kurulacakMaliye Bakanlığı, Mimar Sinan'ın Kemerburgaz'da 1562 yılında tamamladığı Mağlova Kemeri'nin yanına üniversite yaptırmak için ihale açtı.
İstanbul yeraltına iniyor, meydanlar trafiğe kapanacakİstanbul yeraltına iniyor, meydanlar trafiğe kapanacakİstanbul'un bir türlü çözülemeyen trafik problemi, belediyeyi radikal kararlara yöneltti. Ulaşım sıkıntısına son vermek ve ilçe meydanlarını rahatlatmak amacıyla trafik yeraltına alınıyor. İstanbul'un altında adeta yeni bir şehir kuracak olan Büyükşehir Belediyesi, tüneller, yollar ve tramvay hatlarını yeraltına indirmeyi planlıyor.
Prof. Tanyeli: Mimar Sinan muhayyel biriProf. Tanyeli: Mimar Sinan muhayyel biriYıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Uğur Tanyeli, Mimar Sinan konusunda bir mitoloji oluşturulduğunu söylerek yeni bir tartışma başlattı.
Penn İstasyonu Yeniden YapılıyorPenn İstasyonu Yeniden YapılıyorOrjinal Penn İstasyonu’nun çelik strüktürünün büyüleyici güzelliği New York’la ilgili herhangi bir kitapta bulunabilecek fotoğraflarda ve de fon olarak kullanıldığı fimlerde yaşıyor.
Söyleşi MaratonuSöyleşi Maratonu5 Ağustos 2007 Pazar günü saat 13:00 – 21:00 arasında gerçekleşecek mini maraton, Serpentine Gallery Pavyonu komisyonundan Shumon Basar’ın sunuşu ile başlayacak. Serpentine Gallery Müdürü Julia Peyton-Jones tarafından yaratılan ve yakın zamanda 8. yaşını kutlayan komisyon, uluslararası platformda öne çıkan mimar ve bireylerin tasarladığı bir geçici strüktürler programı.
Su için Ankara'yı uyardık dikkate almadılarSu için Ankara'yı uyardık dikkate almadılarİzmit’teki Yuvacık Barajı’nı işleten Thames Water Şirketi’nin Türkiye Direktörü Evren Köprülü, su sıkıntısı için Ankara’yı 2000 yılında uyardıklarını söyledi.
Seyrantepe için çarklar dönüyorSeyrantepe için çarklar dönüyorGalatasaray Proje Sorumlusu Işın Çelebi, "Seyrantepe’deki stat projemizde herhangi bir sorun yok. Komitemizin teknik değerlendirme süresi bitti. Hafta başında da büyük bir ihtimalle firmayı açıklayacağız" dedi.
Beşiktaş trafiği yeraltına iniyorBeşiktaş trafiği yeraltına iniyorİstanbul Büyükşehir Belediye ile Beşiktaş Belediyesi'nin birlikte hazırladığı proje kapsamında, yoğun insan ve araç trafiğine sahip olan Beşiktaş Meydanı yeniden düzenlenecek. Proje kapsamında meydandaki araç trafiği yerin altına alınacak.
Mahkeme: Orman özelse ağaç kesilirMahkeme: Orman özelse ağaç kesilirBeykoz'daki inşaatın ruhsatının iptal edilmesine rağmen yürütmenin durdurulması üzerine bakanlık itiraz etti. İsmet Acar'a ait yer tapuda bile orman arazisi olarak görünüyor.
İngiltere'deki Sel Felaketi Üzerine Değerlendirmelerİngiltere'deki Sel Felaketi Üzerine DeğerlendirmelerAvukatlar önceden tahmin edilemeyen felaketleri “Allah’ın işi” olarak tanımlıyor. Bu kulağa oldukça garip geliyor. Garip gelmesinin tek sebebiyse böyle zamanların fazlasıyla dünyevi olması değil. İnsan iradesi dışında gerçekleşen bir felaket ilk olarak hükümetin hem böyle bir olayın sebep, hem de çözümü olması gerektiği fikrini akla getiriyor. Bir muhafazakar karşıtı olan John Redwood bu felakette Whitehall’u işaret edenlerden sadece biri. Gordon Brown, ne kadar bu noktada drenaj problemlerinin de önemi olsa da özellikle “iklim değişikliği” üzerindeki insan etkisini vurguluyor.
İngiltere'de Son Altmış Yılın En Büyük Felaketi Yaşanıyorİngiltere'de Son Altmış Yılın En Büyük Felaketi Yaşanıyorİngiltere son günlerde ülkeye hakim olan bir sel felaketi ile karşı karşıya. 1947 yılından beri böylesine bir sel felaketi ile karşılaşmayan ülkede, yöneticiler bir yandan yaraların sarılması bir yandan da hayatın eskisi gibi akması için uğraşıyorlar. Ülke genelinde, konutların yanı sıra altyapı sistemleri ve enerji istasyonları da önemli derecede zarar görmüş. “The Guardian” gazetesinin grafik anlatımlar ve gün gün bölgeleri ele aldığı yazı dizileri ile yer verdiği haberlerin bir kısmını iki gün boyunca Arkitera.com’da yayınlayacağız.
Kaliforniya İyileştirme HareketiKaliforniya İyileştirme HareketiKaliforniya’da birçok büyük kentsel iyileştirme projesi yürütülüyor. Los Angeles’da şehir konseyinin Ad Hoc River Komitesi federal, devlet ve yerel kaynaklardan Los Angeles Nehirini yeniden canlandırma master planı için fon bulmaya çalışıyor.
Depo Yönetim Sistemi ile Jupiter’den Hızlı HizmetDepo Yönetim Sistemi ile Jupiter’den Hızlı HizmetHizmette ön plana çıkmayı sağlayan en önemli unsurlardan biri “depo yönetimi” olarak kabul ediliyor. Bu uygulamayı kendi içinde yapmayı tercih eden Gül Elektrik, uluslararası standartlara sahip deposu ile aydınlatma alanında tüm müşterilerinin gereksinimlerine sorunsuz yanıt verebiliyor.
Kap Camii'nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii'ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Sezen Aksu ve Shaplin Folkart için gelecekİzmir'de 100 milyon dolarlık yatırımla, Narlıdere ve Mavişehir'deki ultra lüks konut projelerine imza atarak kente hızlı bir giriş yapan Folkart Yapı, İzmirlilere muhteşem bir gece ile tanıtımını yapacak.
Yalıköy Evleri’nde Selçuk ve Bodrum mimarisi kaynaşıyorBirtur Turizm ve İnşaat’ın Bodrum Yalıkavak Tilkicik Koyu’nda uygulamaya koyduğu Yalıköy Evleri, dubleks, flat ve tripleks konutlardan oluşuyor. Bodrum ve Selçuklu mimarisi sentezlenerek oluşturulan proje, 350 metrelik bir sahil şeridine de sahip. Yalıkavak merkeze 2 kilimetre, Bodrum’a ise 20 kilometre uzaklıkta olan Yalıköy Evleri, 32 bin metrekarelik bir alana yayılıyor. Projede A ve B tipi villalar, birbirlerinin manzaralarını kapatmayacak şekilde tasarlanıyor. 250 metrekarelik havuz, 1600 metrekarelik güneşlenme ve tekne yanaşma iskelelerinin yer aldığı projede ayrıca, açık ve kapalı restaurantlar, merkezi güvenlik sitemi, fitness club, kapalı otopark da bulunuyor. 16 bin adet bitkiden oluşan bitki örtüsünün bakımı ise otomatik sulama sistemiyle gerçekleştirilen projede, konut sahiplerine ait 50 metrekarelik teras veya bahçeler de bulunuyor.
Tarih: 2 Ağustos 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Meltem Kara
İstanbul’da atıksular geri dönüştürülecekAtıksuların geri dönüştürülerek park-bahçe sulamasında ve sanayide kullanılacağını açıklayan Başkan Kadir Topbaş, “İhalesini yaptığımız bu çalışma günde 700 bin metreküplük bir rezerv sağlayacak. Bu da baraj boyutunda bir kaynak anlamına geliyor” dedi.
Raylı Sistem İçin 490 Ev ve İşyeri Yıkılacakİnşaat işleri 339 milyon dolar harcandıktan sonra 5 yıl duran ve 194 milyon dolarlık ek kredinin sağlanmasının ardından yeniden yapımına başlanan Adana Hafif Raylı Sistemi Projesi'nde 490 ev ve işyeri kamulaştırma ile yıkılacak.
Binalar hasta ediyorBüyük şehirlerde evlerin üst üste inşa edilmesi, alışveriş merkezleri ve iş yerlerinin gökdelenlerin arasına sıkışmasıyla birlikte insanlar artık açık hava ve doğadan uzaklaşarak günün büyük kısmını kapalı alanlarda geçiriyor.
Modern Balık HaliFoça Belediyesi’nin girişimi ile restore edilen, röleve çalışmaları yapılan ve düzenlenen eski balık hali, modernleştirilerek hizmete girdi. İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Foça Kaymakamı Kamil Köten, İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam ve Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ’ın katıldığı açılış töreni renkli görüntülere sahne oldu. Toplam 500 metrekare alan üzerinde bulunan Balık Hali, İzmir 2 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan alınan izin ile restore edilerek, modern hale getirildi. Foça’nın her yerinin “sit” olduğunu söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Büyükşehir Belediyesi olarak Foça’ya her türlü desteği vermeye devam edeceklerini söyledi.
Tarih: 2 Ağustos 2007 Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi
Bodrum Havalimanı'nın ihalesi eylüldeAtatürk ve Antalya havalimanları ihalesinin ardından Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), Milas-Bodrum Havalimanı ihalesine hazırlanıyor.
Eko-ÇöplükBöyle olmayacaktı. İklim bilimciler bize kışlarımızın daha yağmurlu yazlarımızın daha kurak olabileceğini söylediler. Yani bu sellerin iklim değişikliği yüzünden olduğunu veya söz konusu modellerle uyumlu olduğunu da iddia edemem.
Konya'da geri dönüşüm projesi ile yılda 230 bin YTL tasarruf sağlanacakKonya'nın merkez Selçuklu ilçe belediyesi, ilçe merkezindeki atıkların geri dönüşümünün sağlanması amacıyla hazırlanan Kaynağında Ayırma Geri Dönüşüm Projesi için proje ortağı Can Akbaş Kağıtçılık Limited ve Gözde Temizlik Limited şirketleriyle protokol imzaladı. Selçuklu Belediye Başkanı Adem Esen geri dönüştürülen her atığın çevrenin korunmasına destek ve ülke ekonomisine katkı sağlayacağını belirtti. Geri dönüştürülen her 1 ton kağıdın 17 adet yetişmiş çam ağacının kesilmesini engellemek anlamına geldiğini ifade eden Esen, "Bu nedenle, aşırı tüketimden kaynaklanan çevre kirlenmesinin kontrol altına alınması, kaynakların daha iyi ve tekrar kullanma imkanlarının geliştirilmesi amacıyla belediye olarak Selçuklu Kaynağında Ayırma Geri Dönüşüm Projesi'ni hayata geçirdik" dedi. Esen, projenin, atmosfere verilen kirli gazların azalması nedeniyle enerji ve ham madde tasarrufunun yanı sıra milli ekonomiye katkı sağlayacağını vurgulayarak, şunları kaydetti: "Proje, küresel ısınmanın durdurulmasına ve daha temiz yaşanabilir bir çevrenin oluşmasına ve korunmasına yardımcı olacaktır. Proje, ekonomik durum, altyapı eksiklikleri ve tüketicilere yönelik eğitim süreçlerinin tamamlanmasıyla ilçenin her bölgesinde uygulanacak. Ayrıca, projenin belediyemize herhangi bir maliyeti olmadığı gibi temizlik hizmetlerinde de yıllık 230 bin YTL tasarruf sağlanacağını düşünüyoruz. Projeye katkıları nedeniyle Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı'na teşekkür ediyorum."
Tarih: 2 Ağustos 2007 Kaynak: Dünya
Fazla elektrik tüketen klimaya yasak geliyorSanayi ve Ticaret Bakanlığı, elektrik dağıtım sistemine ve çevreye verdiği zararların önlenmesi için düşük kaliteli ve çok enerji harcayan klimaları iç pazardan çekmeye hazırlanıyor.
Çevre Mühendisleri Odası: "Yola devam, yağma ve talan demek"Çevre Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Burçak Karaman Uysal, AKP'nin geçmiş 4.5 yıllık icraatının çevre açısından büyük talihsizlik olduğunu belirtti.
İstanbul-Konya 3.5 saate iniyorHızlı Tren Demiryolu projeleriyle Ankara-Konya arası 1 saat 15 dakikaya, Konya İstanbul arası da 3 saat 30 dakikaya inecek. Bu kapsamda Ankara ile Konya arasındaki ulaşım süresini 1 saat 15 dakikaya indirecek Hızlı Tren Demiryolu’nun üst yapı ve elektomekanik işleriyle ilgili ihaleyi Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi A.Ş. (Yapı Merkezi) kazandı ve sözleşme TCDD ile Yapı Merkezi arasında 1 Ağustos 2007’de Ankara’da imzalandı. Ana projeye göre Ankara Konya arasında saatte 250 kilometre işletme hızına sahip çift hatlı demiryolu sistemi kurulacak. Yaklaşık 212 km uzunluğundaki ulaşım sistemi ile şehirlerarası ulaşım problemlerini kalıcı olarak çözülmesi ve vatandaşların konforlu, çağdaş, hızlı ve ekonomik yolculuk yapmasının sağlanması planlanıyor. Devlet Demiryolları (TCDD) İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün 29 Aralık 2006 tarihinde yapılan anahtar teslimi ihalesini kazanan Yapı Merkezi, 18 ayda işi teslim edecek. 540 Milyon YTL’lik ihaleye göre toplam inşaat süresi 18 ay olacak, geçici kabul yapılacak ve takip eden 12 aylık teminat süresinde de deneme işletmesi yapılacak.
Tarih: 2 Ağustos 2007 Kaynak: Hürriyet
Köyden gelenler önce Kentköy'de yaşasınlarİnşaat sektöründe 30 yıllık tecrübe sahibi olan müteahhit Sait Yılmaz, "köyden şehre göç edenlerin kent yaşamına ayak uydurabilmesi için en az 3 yıl yaşamaları gerek" dediği 'Kentköy' projesini geliştirdi.
İstanbul'u kurtarmak için Longoz feda edilemezIstıranca Dağları'ndan İstanbul'a su sağlanmasının, Kırklareli'nin İğneada beldesinde koruma altında bulunan Longoz ormanlarını ve bu ormandaki doğal hayatı yok edeceği belirtildi.
Kuraklık üzerinden gizli oyun iddiasıMeteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Mustafa Diren, Ankara’nın susuzluk kabusu ile tanıştığı bugünlerde, ağır bir iddiayı gündeme getirdi. Diren, "Ül kemizde bu yıl yaşanan su azlığı doğrudan kuraklığa bağlanarak su üzerinde oynanan oyunlar gizlenmeye çalışılmaktadır" dedi.
Bir mitoloji olarak Mimar SinanMimarlık tarihçisi Uğur Tanyeli Mimar Sinan'la ilgili değerlendirmesinde çoğu Türk aydınlarında gözlemlenen daha doğrusu Türk batılılaşmasının temel açmazını açığa çıkartan, önemli tezler ileri sürmüş.
Türkiye'nin batık gemi laboratuvarıİstanbul Üniversitesi Yenikapı Bizans Batıkları Projesi kapsamında, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü, sualtından çıkartılan arkeolojik eserlerin daha iyi korunabilmesi ve belgelenmesi için, Türkiye'nin ilk "Gemi Konservasyon ve Rekonstrüksiyon Laboratuvarı"nı kuruyor. Batıklar üzerindeki arkeolojik çalışmaları yürütecek ekiplerden İstanbul Üniversitesi, kendi bünyesinde batık gemilerin incelenmesi için bir laboratuvar oluşturdu. BASF Türk ile üniversite işbirliğinde oluşturulan laboratuvar, içinde konservasyon çalışmalarının yanı sıra gemilerin üç boyutlu belgeleme ve modelleme çalışmaları da gerçekleştirilecek.
Tarih: 2 Ağustos 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Bedia Ceylan Güzelce
Parkı sattılar, sonra park için geri aldılarİstanbul Büyükşehir Belediyesi, imar planlarında "konut alanı" olarak gözüken Cihangir’deki bir çocuk parkını "yanlışlıkla" sattı.
Başkent’in tarihi güneşle buluşuyorAnkara Valiliği’nin Roma yolunun ortaya çıkarılması için Ulus’taki binasının bahçesinde başlattığı sondaj kazısında 11. yüzyıla kadar gelindi. Kazıda, selçuklu dönemi kandiller ile osmanlı dönemi geometrik desenli pipo ve çini porselenler bulundu.
Mimar Kemaleddin "artık" Bayezid'deTürkiye'nin seçimlere hazırlandığı günlerde, belki de en sessiz sedasız toplantı, 13 Temmuz'da İstanbul'daki Bayezid Camisi'nde yapıldı. Tarihi meydanda partilerin bangır bangır sesleri yankılanırken görmüş geçirmiş "hazire" de (cami mezarlığı) toplanan bir avuç mimar ve ilgililer, Osmanlı'dan Cumhuriyet'e geçiş döneminin ünlü yapılarına imza atmış Mimar Kemaleddin Bey 'i, "ölümünün 80. yılı" nda andılar...
Seyrantepe iptal, yeni ihale 10 gün içinde'Rekabet oluşmadı, tatmin edici gelir payı teklif edilmedi' diyen TOKİ, Seyrantepe ihalesini iptal etti. Tek proje üzerinden yenilenecek ihale en geç 10 Ağustos'ta.
Çerkezköy'de 80 varile ulaşıldıÇerkezköy İlçesi Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Deva Holding'e ait fabrikanın bahçesine gömülü variller bulunması üzerine Vali Aydın Nezih Doğan önceki gece geç saatlerde tesise geldi.
"Kuraklık bahane"AKP iktidarının, su krizine önlem olarak gündeme getirdiği akarsu ve göletlerin kullanım hakkını 49 yılı geçmeyecek şekilde özel sektöre devretme projesine tepkiler sürüyor.
Her saat 23 ton çok zehirli atık doğaya...Türkiye'de en büyük tehlikeli atık imha tesisi İZAYDAŞ kapasitesinin dolduğunu açıkladı. Bu durumda günde 550 ton tehlikeli atığın nereye gittiği bir muamma!
Roma Yolu'ndan Osmanlı pipoları çıktıTarihi Roma Yolu'nun ortaya çıkarılması için Ankara Valiliği'nin Ulus'taki binasının bahçesinde başlattığı arkeolojik sondaj kazısında, Selçuklu kandilleri ile Osmanlı pipo ve porselenleri bulundu. İki buçuk metre derinliğe inilen kazıda, tarihi 11. yüzyıla kadar uzanan Selçuklu dönemi kandiller ile Osmanlı'ya ait geometrik veya çiçek desenli, üzerinde yapan veya kullananın mührü bulunan, ince işlemeli pipo (lüle) ve çini porselenlere rastlandı. Kazıda, ne olduğu henüz bilinmeyen yapı kalıntıları da ortaya çıkarıldı. Ankara Üniversitesi'nden kimyager-arkeometrist uzman Ali Akın Akyol da kazı yapılan yerde Roma dönemi moloz dolgu ve geç Osmanlı yapılarının olduğunu söyledi. Arkeologlar çok sayıda pipo çıkmasını ise Osmanlı döneminde Ulus'ta bulunan Kuyulu Kahvehanesi'nin yakında olmasına bağladı. Ankara'da önceki gün de yine Ulus'taki Roma Hamamı'nda yapılan kazıda 1800 yıllık Hermes heykeli çıkmıştı.
Tarih: 2 Ağustos 2007 Kaynak: Radikal
Sessiz sedasız durdurmaSirkeci - Halkalı ve Haydarpaşa - Gebze tren seferleri 9 haftalığına durduruluyor. Marmaray Projesi kapsamında tren hatlarında yapılacak sondaj çalışmaları nedeniyle iptal edilecek seferler, kentiçi ulaşımı olumsuz yönde etkileyecek ve yurttaşları mağdur edecek.
Harç bitti, yapı paydosDünyada küresel ısınma diye bir olay olduğu, kuraklık yaşanacağı, sıcaklığın artacağı yıllardır biliniyor. Bu konuda bütün dünya alarma geçti, binlerce bilimsel yayın yapıldı.
G.Saray'a Büyük ŞokGalatasaray’ın stat hayali suya mı düşüyor? TOKİ tarafından Ali Sami Yen Stadı yerine Seyrantepe’de kurulacak yeni spor kompleksinin yapım ihalesi, “ihalenin şartlarını sağlayacak yarışma ve rekabet ortamının oluşmaması” gerekçesiyle, iptal edildi.
Bursa, kentsel dönüşüm ile örnek şehir olacakAK Parti Grup Başkan vekili Faruk Çelik, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve Bursa'nın merkez Osmangazi ilçe belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilecek "Doğanbey Kentsel Dönüşüm Projesi" ile ilgili olarak, "Bursa'nın kalbi olan Kiremitçi ve Doğanbey mahallelerinden başlayarak, Bursa'yı örnek bir şehre dönüştürme çabası içine girdik." dedi.
"Sinan, polemiklerle küçültülemez"Mimar, Prof. Dr. Uğur Tanyeli'nin 'Mimarlığın Aktörleri' adlı kitabı dolayısıyla Milliyet gazetesinde çıkan röportajı, yeni bir tartışma başlattı. "Mimar Sinan'ı muhayyel bir kimlikle inşa ettik. Onun hakkında bildiklerimiz üç daktilo sayfasını geçmez." diyen Tanyeli'nin bu sözlerine sanat tarihçileri ve mimarlar karşı çıkıyor.
Ankara’yı susuz bıraktıran belgeAnkara’yı susuz bırakan İçmesuyu 2. Merhale Projesi’ndeki "gecikmeye", bizzat Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in kararının yol açtığı ortaya çıktı. Hürriyet, bu kararın belgesine ulaştı.
Hızlı tren projesi Yapı Merkezi'ninİstanbul-Konya arasındaki ulaşımı 3 saat 30 dakikaya indirecek hızlı trenin üstyapı ve elektromekanik işleri ihalesini Yapı Merkezi kazandı. İhale bedeli yaklaşık 540 milyon yeni lira olan proje 18 ayda tamamlanacak. Projenin tamamlanmasıyla Ankara-Konya arasındaki seyahat süresi 1 saat 15 dakikaya düşecek. İhale sözleşmesi TCDD ve Yapı Merkezi arasında dün imzalandı.
Tarih: 2 Ağustos 2007 Kaynak: Zaman
"Yuvacık Barajı, Sapanca'yı bitirir"Kocaeli, geçen yıl yaşanan su sıkıntısı üzerine gözünü Sakarya'nın Sapanca Gölü'ne dikti. DSİ'nin desteğiyle hazırlanan Sapanca Gölü Yuvacık İçme Suyu Arıtım Tesisi Arası Terfi Sistemi projesiyle, kasım ayından itibaren Sapanca'dan yıllık 30 milyon metreküp su İzmit Yuvacık Barajı'na pompalanacak.
Büyük Menderes de kuruduBozdoğan sınırları içindeki Kemer Barajı'nda su bitince, Büyük Menderes Nehri kurudu. 10 gün önce Kemer Barajı'ndan boşaltılan 58 bin metreküp suyla takviye edilen nehrin dibi göründü. Sulama Birliği Başkanı ve Bozdoğan Belediye Başkanı CHP'li Tümer Apaydın, 10 gün önce barajdan nehre bırakılan 58 bin metreküp suyun tükendiğini, binlerce dönüm arazisini sulayamayan üreticinin de kaderiyle baş başa kaldığını söyledi. Su kalmadığı için Kemer Barajı kapaklarının kapatıldığını açıklayan Apaydın, tarlalardaki ürünlerin susuzluktan yanmak üzere olduğunu dile getirdi. Apaydın, "Tarlaların ağustosta en az 2 kez sulanması gerekir. Fakat henüz ürününe bir kez bile su verememiş üreticilerimiz var. Aydın tarımı mutlaka afet kapsamına alınmalı, bir an önce zarar tespit çalışması başlamalı" dedi.
Tarih: 2 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Yılmaz Ölmez
Coldwel Banker ilk üç projesini açıkladıGeçen mayıs ayında Türkiye gayrimenkul piyayasına adım atan Coldwell Banker, İstanbul'da geliştirdiği ilk üç projeye başladığını açıkladı.
Serbest Mimarlar Derneği'nin Mimarlar Odası’nın Yönetmelik Düzenlemelerinin İptali için Açtığı Dava ReddedildiSerbest Mimarlar Derneği ve 12 üyesi tarafından, 02 Haziran 2005 tarih ve 25833 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan TMMOB Mimarlar Odası Serbest Mimarlık Hizmetlerini Uygulama, Tescil ve Mesleki Denetim Yönetmeliği”nin...
70 varil kimyasal atık çıktıTekirdağ’daki Deva Holding’e ait ilaç fabrikasının bahçesinden, içinde kimyasal atık olduğu sanılan 70 varil bulundu.
İngiliz Cenor Kiptaş'ın Küçükköy arsasına talipKiptaş'ın satışa çıkardığı ve teklif verme süresi 27 Temmuz'da sona eren Gaziosmanpaşa Küçükköy'deki arsasına dört yatırımcı grubu talip oldu.
Yabancı, AVM kurmak için Antalya, Muğla ve Mersin 'i ideal buluyorTürkiye'de 2007 yılının ilk çeyreğinde 7 milyar doları geçen yabancı yatırımın gayrimenkul sektörüne olan ilgisi artarak sürerken yabancı yatırımcıların ticari gayrimenkule yöneldiği ve alışveriş merkezi (AVM) yatırımlarının Akdeniz Bölgesi başta olmak üzere Anadolu'ya kaydığı gözleniyor.
Canaydın: 2009’da Aslantepe’deyizGalatasaray Başkanı Özhan Canaydın, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar’ın, "Seyrantepe Stadı’nın ihalesi iptal edilip yeniden yapılabilir. Çünkü birtakım koşulsuzluklar söz konusu" şeklindeki sözleri üzerine bir açıklama yaptı. Habertürk Kanalı’na konuşan Canaydın, ihalenin 15 gün içinde sonuçlanmasını beklediğini ifade ederek, "İki proje olduğu için tek projeye indirilecek. 10 gün içinde müteahhit seçimi yapılacak. Herhalde bu konuya değinilmiş" dedi. Stadın temelini eylül ayı içinde atmayı planladıklarını belirten Canaydın, sözleşmeyi yaptıktan sonra Seyrantepe isminin Aslantepe olarak değiştirilmesini isteyeceklerini söyledi. Canaydın, "Stadın 2 yıl içinde bitmesi hedefleniyor. 2009-2010 sezonunda da Galatasaray maçlarını Aslantepe Stadı’nda oynamaya başlamış olacak" dedi. Özhan Canaydın, Galatasaray’ın duraklama dönemini atlattığını, artık çıkışa geçeceğini sözlerine ekledi.
Tarih: 1 Ağustos 2007 Kaynak: Hürriyet
Gayrimenkulde 2500 değerleme uzmanına ihtiyaç varMortgage'la birlikte gayrimenkul değerlemesinde ortaya çıkan uzman açığını kapatmak için üniversiteler ve dershaneler özel müfredatlar hazırlarken değerleme örgütleri de kurs sayısını artır mayı planlıyor.
Meydanlar Meydana ÇıkacakBüyükşehir Belediyesi, İstanbul’un belli başlı 6 meydanını araç trafiğinin esaretinden kurtarıp halka tahsis etmek için düğmeye bastı. Proje çalışmaları büyük ölçüde tamamlanan ve ihale aşamasına gelen, Aksaray, Beşiktaş, Kadıköy, Taksim, Üsküdar ve Bakırköy meydanları yeni düzenleme ile modern bir görünüm kazanacak. Bazı meydanlarda trafik yer altına alınırken bazılarında tamamen araçlardan arındırılacak.
Yeni Fuar Alanında "Düğüm" ÇözülüyorGaziemir’deki yeni fuar alanındaki kamulaştırma sorunu için uzlaşma adımı atıldı. “Kentin bu yatırıma şiddetle ihtiyacı var” diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, arsa sahiplerinden muvafakat istedi.
Raylar döşeneli 90 bin araç eksiğizİstanbul Ulaşım A.Ş. tarafından yaptırılan araştırmaya göre; Ulaşım A.Ş. tarafından işletmeciliği yapılan 52 km Raylı Sistem hattı İstanbul'da günde yaklaşık 90.000 özel aracın trafiğe çıkmasını önlüyor. Yolcuların yüzde 21.34'ünün yolculuklarını özel araçlarıyla yapma imkânı olduğu halde raylı sistemleri tercih ettiklerini ve bu oranın toplamda yaklaşık 154.000 yolcuya tekabül ettiğini belirten Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Süleyman Pektaş, "Özel araçla yapılan yolculuklarda ortalama 1.7 kişi taşındığı düşünülürse, Raylı sistemler İstanbul'da günde yaklaşık 90.000 özel aracın trafiğe çıkmasını önlüyor" dedi.
Tarih: 1 Ağustos 2007 Kaynak: Birgün
Kaçak DemokrasiSeçim sonuçlarını önceden en doğru tahmin edebilen Tarhan Erdem 'e kutlamalar bitmiyor... Bunda sadece "e-muhtıra" nın değil, "yasadışı kentleşme" nin de etkili olduğunu, yine "önceden" söylememize ise aldıran bile yok...
Kızılırmak’tan su getirmek cinayetBaşkent’in içinde bulunduğu su sıkıntısı nedeniyle Belediye Başkanı Gökçek’i eleştiren Kavaklıderem Derneği, Kızılırmak’tan Ankara’ya su getirmenin "cinayet olduğunu" öne sürdü. Sözcü Büyükakın, Gökçek’i protesto etti.
Kızılırmak Suyu Projesi’nde Dev Adımlar…Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, Başkent’in içme suyu ihtiyacını karşılamak amacıyla, Kızılırmak Nehri üzerinde bulunan Hirfanlı ve Kesikköprü Barajları’ndaki suyu Ankara’ya getirmek için başlattığı çalışmaları, 1200 işçi, teknik eleman ve 600 iş makinesiyle aralıksız sürüyor.
Su mu aksın orman mı kalsın?İSKİ, İstanbul'a İğneada'daki derelerden su getirmeyi planlarken çevrecilere göre bu proje, longoz ormanını yok edecek.
AKP akarsuları satışa çıkarıyorAKP hükümeti ormanlar, sahiller, fabrikaların ardından akarsuların da özelleştirilmesi için girişimlere başladığını açıkladı.
Kazı alanlarından iyi haberler geliyorYaz mevsiminin başlamasıyla birlikte Türkiye'nin dört bir yanında kazılara başlayan arkeologlardan iyi haberler geliyor. İzmir'deki Eskipazar ilçesisinin üç kilometre batısında bulunan Hadrianoupolis antik öreninde 'eşsiz' taban mozaikleri bulundu.
İstanbul "yapboz" tahtasına döndüİstanbul Büyükşehir Belediyesi, yerüstü raylı sistemlerin bir kısmını trafik sıkıntısı yarattığı gerekçesiyle yeraltına alıyor.
Allianoi'nin tabelalarına bile rahat vermedilerİçerisinde hâlâ sıcak su kaynağı bulunan dünyanın en eski kaplıca ve şifahanesini de barındıran Bergama'daki Allianoi antik kentine ait yön levhaları esrarengiz bir şekilde tahrip ediliyor. Yortanlı Barajı'nın tamamlanmasına engel olacağı gerekçesiyle kazı izni bir türlü çıkmayan Allianoi'ye gidiş yolunu gösteren yol tabelalarının tahrip edilmesi nedeniyle turistlerin kenti ziyaret etmekte zorlandığı kaydediliyor. Antik kentin bekçilerine turistlerden sık sık şikâyet gelmesi üzerine yeniden yazılan levhalar birkaç gün içerisinde tekrar siliniyor. Levhaları tahrip edenlerin bulunması için çalışma başlatıldı.
Tarih: 1 Ağustos 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Bedia Ceylan Güzelce
Gayrimenkulde global risklerBir süre önce ABD'deki tutsat (mortgage) piyasasında gözlemlenen sıkıntılardan sonra gözler diğer ülkelere de çevriliyor. Özellikle gayrimenkul fiyatlarındaki şişkinlik ve hane halklarının konut kredi yüklerinin artması risk unsurlarını kuvvetlendiriyor.
"Yağdır Mevlam su""Fırat ve Dicle dahil 12 nehir özelleştiriliyor... Nehirlerimiz de satılıyor" diye yazmıştık geçen 7 Temmuz’da... İktidarın, Türkiye’deki nehirleri 29 yıllığına 3.1 milyar dolar karşılığında ’deviral-işlet’ yöntemiyle uluslararası firmalara satmasının arkasında acaba İsrail ve Kuzey Irak’a su satmak da var mı diye sormuştuk.
Kızıl Meydan yerine Moskva CityKremlin ve Kızıl Meydan'la anılan Rus başkenti, ülkenin enerji zenginliğiyle eski gücüne kavuştuğu 21. yüzyılda 'Moskva City'yle hatırlanacak. Kremlin'e 4 km. uzakta, Moskova Nehri kıyısına inşa edilecek 'Moskova Uluslararası İş Merkezi', kısa adıyla Moskva City'yle, Avrupa'nın en büyük kentinin imajını gökdelenler belirleyecek. 10 milyar dolara mal olup 2010'da bitirilecek Moskva City'de, ofisler, oteller, apartmanlar, mağazalar ve eğlence merkezleri yer alacak. 25 gökdelen ve Avrupa'daki en yüksek yedi binayı barındıracak Moskva City, 600 metrelik Rusya Kulesi ile 527 metrelik Empire State'e de 'tepeden bakacak.' Aqua park (su parkı) sayesinde Rusların, soğuk kış gecelerinde dahi havuz keyfi yapabileceği kompleksi günde 500 bin kişinin ziyaret etmesi öngörülüyor.
Tarih: 1 Ağustos 2007 Kaynak: Radikal
Grevdeki inek ilgi bekliyor!Siyaset dünyası öylesine sıcak günlerden geçiyor ki, küresel ısınma bir türlü önemli gündem maddeleri arasında ilk sıraya oturamıyor Türkiye'de. Oysa seçim döneminde kesinti konusu gündeme gelmemişti ama öyle görünüyor ki başta Ankara olmak üzere çeşitli şehirlerde su kesintileri kapıda.
Berlin’de bir fırsat kaçtıBerlin’de, 2. Dünya Savaşı yıkılan büyükelçilik binasının yerine yeni bir bina inşa edilmek üzere açılan mimari proje yarışmasından size daha önce söz etmiştim.
Burdur Müzesi Eser ZenginiBurdur Müzesi Sagalassos, Kibrya, Hacılar, Kremna gibi antik kent ve ören yerlerinden çıkarılan eserlerle her geçen gün biraz daha zenginleşiyor. Yöredeki binlerce arkeolojik eserin 50 yıl önce şimdiki müze bahçesinde yer alan Bulguroğlu (Pirkılzade) Medresesi’nin ayakta kalan tek yapısı olan kütüphane binasında koruma altına alınmasıyla başlayan müze oluşturma çalışmaları, bugün modern bir müze kompleksinin ortaya çıkmasını sağladı. Burdur Müze Müdürü Hacı Ali Ekinci, Burdur Müzesi’nde, kuruluşundan bugüne kadar büyük bir koleksiyon oluşturulduğunu belirtti. Burdur’da özellikle son 5 yıllık çalışmalarla Anadolu’daki diğer müzelere örnek gösterilebilecek bir müze olduğunu belirten Ekinci, “”Müzemiz yurtdışında da ilgi odağı haline geldi” dedi. Ekinci şu bilgileri verdi: “Burdur’un 9 bin yıllık tarihini yansıtan eserler, müze ziyaretçilerince ilgi görüyor. Bünyesinde 60 bin den fazla eserin bulunduğu Burdur Müzesi’ni yılın altı ayında 6 bin 660 kişi ziyaret etti. Müze, kazı çalışmalarında elde edilen taşınabilir eserlerle gelecek yıllarda daha da zenginleşecek.”
Tarih: 1 Ağustos 2007 Kaynak: Akşam
"Halk pazarı" meydan olacakBeşiktaş’ta "Kamyon Pazarı" da denilen Halk Pazarı, belediye ekipleri tarafından yıkıldı.
Alemdar Mahallesi'ne belediye hizmet binasıBursa merkez Osmangazi Belediyesi üç yıl önce başladığı hizmet seferberliğini, dev projelerle taçlandırılarak ilçenin tamamında sürdürülen kentsel dönüşüme çevirdi.
Akfen-Accor İşbirliği Ambargoyu Deldiİnşaat sektörünün önde gelen firması Akfen, Avrupa’nın en büyük otel zinciri Accor’la KKTC’de Mercure Oteli’ni inşaa etti. 50 milyon dolarlık yatırımla gerçekleşen otel, KKTC’nin ilk uluslararası ve 5 yıldızlı oteli olma özelliğini taşıyor.
Silivri'den Beykoz'aBanliyö dahil, öngörülen 560 kilometrelik raylı sistemin 250 kilometresinin 2012'de tamamlanacağını ifade eden Topbaş, 2012 yılında Silivri'den çıkan bir insanın raylı sistem ile Sarıyer'e, Beykoz'a gidebileceğini söyledi. Başkan, İstanbul'da 126 kavşak ve yol düzenlemesi yapıldığını ve 160 kilometre tünel yol inşa ettiklerini anlattı.
Tarih: 30 Temmuz 2007 Kaynak: Sabah
Takvim
<<Ağustos 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.