Haberler

20 Nisan 2006, Perşembe

Thom Mayne Hakkında...Thom Mayne Hakkında...“Kendimi tamamlanmamış ve birçok açıdan eksiklikleri olan biri olarak görüyorum” diyor Thom Mayne. Bu kulağa pek de hoş gelmiyor çünkü Mayne birçok mimarın yapamayacağı birçok başarı elde etti, Pritzker Ödülü’nü kazandı, mimari açıdan muhafazakar sayılabilecek Amerika’da birçok radikal kamu binası tasarladı, ayrıca Paris’teki Pompidou Kültür Merkezi’nde bir retrospektif sergisi var. Acaba hangi ödül ona kendini tam hissettirebilir? Haberin Devamı
Topbaş, Göztepe Parkı''na ''farklı'' bir cami tasarlıyorTopbaş, Göztepe Parkı''na ''farklı'' bir cami tasarlıyorİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, Göztepe Parkı''na inşa edilecek cami için proje yarışması yapılması gerektiğini belirtti; estetik olması için de Tokyo Camisi''ni örnek gösterdi.
"Haydarpaşa Manhattan Oluyor" a Dünya Anıtlar ve Sitler Günü''nde Tepki"Haydarpaşa Manhattan Oluyor" a Dünya Anıtlar ve Sitler Günü''nde Tepki18 Nisan Dünya Anıtlar ve Sitler Günü kapsamında İTÜ Mimarlık Fakültesi''nde "Haydarpaşa - Endüstriyel Miras ve Koruma" konulu bir panel ve ardından ödül töreni gerçekleştirildi.
''İstanbul''u o yarattı''İstanbul''u o yarattıVitra''nın ödüllü koleksiyonu ''İstanbul''a imza atan tasarım dehası Ross Lovegrove iddialı: Bu koleksiyon çok iyi. 30 sene sonra da satmazsa şu masayı yerim.
Professional Lighting Design, Mayıs Ayında Profesyonelce ‘Eğleniyor!’Professional Lighting Design, Mayıs Ayında Profesyonelce ‘Eğleniyor!’1997 yılından bu yana dünyanın tek aydınlatma tasarımı dergisi olarak hayatını sürdüren Professional Lighting Design, Almanca, İngilizce ve Çince’den sonra Türkçe olarak yayımlanıyor.
EUROPAN 8, Kent ve Dönüşüm Üzerine 4 SöyleşiEUROPAN 8, Kent ve Dönüşüm Üzerine 4 SöyleşiGeçtiğimiz Şubat ayında Europan Yarışması’nın 8.cisi sonuçlandı. Dünya çapında düzenlenen bir yarışma olan Europan “Geleceğin Avrupa Kenti için Stratejik Projeler” üretilmesini hedefliyor.Yarışma sonuçlandıktan sonra Arkitera.com’un “Yarışma Projeleri” bölümünde Zeytinburnu arsasında açılan yarışmanın birincisi ve mansiyonu ile Kepez-Antalya arsasında açılan yarışmada mansiyon kazanan projeler tanıtılmıştı.
İstanbul sokaklarından çiçek eksik olmayacakİstanbul sokaklarından çiçek eksik olmayacakBelediye Başkanı Kadir Topbaş açıkladı: İstanbul dev bir seraya dönecek! ''Alım garantili olarak'' köylülerin yetiştireceği lalelerin ömrü bitince yeni çiçekler açacak.
Kültür başkenti için özel yasa çıkarılacakKültür başkenti için özel yasa çıkarılacakAvrupa Birliği jürisi tarafından 2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti olarak seçilen İstanbul için yeni yasa geliyor.
“Şeytan da Güzel Olabilir”“Şeytan da Güzel Olabilir”Spiegel, Hollandalı Mimar Rem Koolhaas ile Prada ve politika, diktatörlük ve çirkinliğin cazibesi ile ilgili bir söyleşi yaptı.
GYODER’in Düzenlediği 6. Gayrimenkul Zirvesi’nde Gayrimenkul Sektörü’nün Değişen Yüzü TartışılacakGYODER’in Düzenlediği 6. Gayrimenkul Zirvesi’nde Gayrimenkul Sektörü’nün Değişen Yüzü Tartışılacak2 – 3 Mayıs tarihlerinde Swissotel de yapılacak olan ve Arkitera Mimarlık Merkezi’nin de iletişim sponsorluğunu yaptığı 6. Gayrimenkul Zirvesi’nin basın tanıtım toplantısı GYODER Başkanı Haluk Sur, Başkan Yardımcısı, organizasyon komitesi ve diğer yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla yapıldı.
ABD Mimari İnceleme Gezisi''nin Programı AçıklandıABD Mimari İnceleme Gezisi''nin Programı AçıklandıMimarlık Vakfı, Uknow ve Bahçeşehir Üniversitesi işbirliği ile organize edilen ABD mimarlık İnceleme Gezisi''nde gün gün gezilecek mekanların yer aldığı program açıklandı. 14 gün sürecek gezide New York City, Washington DC., Boston, Philedelphia ve Chicago kentleri gezilecek. Gezi kapsamında katılımcılar hem turist yapıları hem de mimari açıdan görülmesi gereken önemli binaları gezme imkanı bulacaklar.
Mimarlar Odası Genel Merkezi 40. Dönem Yönetim Kurulu BelirlendiMimarlar Odası Genel Merkezi 40. Dönem Yönetim Kurulu Belirlendi14-15 Nisan tarihlerinde yapılan genel kurul toplantısının ardından 16 Nisan 2006 Pazar günü Ankara Mimar Kemal İlköğretim Okulu’nda yapılan seçimlerde 2 sene boyunca görev yapacak yeni yönetim kurulu belirlendi.
Thom Mayne ve Paulo Mendes da Rocha Konferansı’na Kayıtlar AçıldıThom Mayne ve Paulo Mendes da Rocha Konferansı’na Kayıtlar AçıldıUluslararası mimarlık çevrelerinin bu en önemli ödülünün 2005’de sahibi olan Thom Mayne ve ödülü bu yıl kazanan Paulo Mendes da Rocha, Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından düzenlenen ARKIMEET Konferansları’nın konuğu olarak Mayıs ayında İstanbul’da olacak.
Ünye Yarışması Katılımcılarına Çağrı!Yarışma jürisi tarafından yapılan “Ünye Cumhuriyet Meydanı-Yunus Emre Parkı Kentsel Tasarım Proje Yarışması Jürisi değerlendirme için 12.04.2006 tarihinde toplanmış. Jüri 14.04.2006 günü saat 15.00 da katılan tüm projelerin beklenen mekansal, mimari, peyzaj mimarlığı düzeyini tutturamamış olmaları nedeniyle hiçbir projeye ödül verilmemesine oybirliğiyle karar vermiştir.” açıklamasıyla başlayan gelişmeler Arkitera Forum’da çok yakından takip ediliyor.
Adana’da ‘Hayal Park’ tartışmasıAdana’da yaptırılan “Hayal Parkı” kentte tartışmalara yol açtı. CHP Seyhan belediye meclis üyeleri, park maliyetinin planlananın çok üzerine çıktığını iddia ederken, Belediye Başkanı Azim Öztürk ise suçlamaları kabul etmedi.
Katar''ın en yüksek binasını genç Türk mimar tasarladıKatar''ın en yüksek binası Doha Trade Center''ı genç Türk mimar Murat Kader tasarladı. 130 milyon dolara mal olması beklenen bina, 61 katlı olacak. Bina üstten bakıldığında ''uçan bir sinek'' görünümünde.
KEY Hesabında Yine Hesap KarıştıBaşbakan Tayyip Erdoğan tarafından ödeneceği açıklanan Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesaplarıyla ilgili olarak Toplu Konut İdaresi Başkanlığı''nın (TOKİ) hazırladığı rapor çarpıcı gelişmeleri ortaya koyuyor.
Köyler şantiyeye dönüyorDoğu Anadolu Bölgesi’nde “Köylerin Altyapısını Destekleme Projesi” kapsamında köyler şantiyeye dönüyor.
İstanbul''a İkinci Meydan GeliyorDünyanın en önemli metropollerinden olan ancak diğer rakiplerinin aksine sadece bir meydanı bulunan İstanbul, Büyükşehir Belediyesi''nin yeni projesiyle Beşiktaş''ta da bir meydana kavuşacak.
Siyanürlü altın için bir ''hayır'' dahaSiyanürlü altın madeni işletmeceliğine karşı çıkanlar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi''nden (AİHM) sonra Türkiye''deki davayı da kazandı. Danıştay, Bergama''da siyanürlü altın işletmeciliğine yeniden izin veren Bakanlar Kurulu kararını iptal etti.
İstanbul’un ulaşım sorunu anketle çözülecekİstanbul Büyükşehir Belediyesi, ulaşım sorununu çözmek için yaklaşık 500 bin İstanbullunun görüşlerini alacak.
Mimarlık eğitiminde ''birliktelik''Türkiye''nin tüm bölgelerindeki geleneksel mimari ile tarihten gelen kent dokuları arasında, birbirlerini gözeten ve tamamlayan kimlik ve kültür bağları var.
‘Sultanahmet’i de yenileyeceğiz’Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, haziran ayında yapılacak 1. Uluslararası Eminönü Sempozyumu ile bölgenin yeniden yapılandırılması çalışmalarının hızlanacağını bildirdi.
Beko yeni ürünlerle Rusya pazarındaRusya’da yatırım kararı alan ve bu yılın üçüncü çeyreğinde bölgedeki üretim tesisini faaliyete geçirecek olan Beko Elektronik, Moskova’da düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı’na (CEM 2006) katılarak son teknoloji ürünlerini Rusya pazarına sundu.Avrupa’nın ikinci büyük TV üreticisi olan firma, fuarda, Rusya pazarına yönelik özel ürünlerin yanı sıra yeni nesil ev elektroniği ve eğlence teknolojileri, görüntü teknolojileri, uydu teknolojileri, telekomünikasyon, mobil, internet ve bilgisayar teknolojilerini tanıttı.
Tarih: 20 Nisan 2006 Kaynak: Zaman
Almanlar rüzgâr santralı kuruyorAlman Cowag firması, Konya''nın Seydişehir ilçesinde 130 milyon Euro''luk yatırımla 50 rüzgar türbini kurmayı planlıyor. Firmanın yetkilisi Rudolf Wasem, ilçeye gelerek çalışmaları tamamlamak ve temel atmak için Konya Milletvekili Harun Tüfekçi, Kaymakam Ali Yıldırım, Belediye Başkanı İbrahim Halıcı ile görüştü. Wasem, “Rüzgar tribünü inşaatı aşamasında 250-300 kişiye iş verilecek.” dedi.
Tarih: 20 Nisan 2006 Kaynak: Zaman
Aktürk''ten Rapsodi evleriAktürk Yapı Endüstrisi''nin Çekmeköy''deki 592 konutluk Rapsodi Evleri projesi, yapı niteliği, geleneksel Türk mimarisi çağrışımları ve gözde arazisiyle konut sektöründe çok konuşulacak projelerden biri olacak. 592 konutluk bir proje olan Rapsodi Evleri, geleneksel Türk mimarisi motifleri taşıyan görünümüyle çağdaş yapı teknolojileri kullanılarak inşa edilecek. 2006 Nisan ayı itibarıyla başlatılan projenin 1. etabı Eylül 2007''de, 2. etabı Mart 2008''de, 3. etabı Mart 2009''da tamamlanacak. Rapsodi projesinin toplam yatırım büyüklüğü 80 milyon dolar olacak. Ayrıca Rapsodi Evleri''nin brüt metrekare fiyatları 1600 dolarla 220 dolar arasında değişiyor.
Tarih: 20 Nisan 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Konut Yardımını Ödeme Tasarısı Meclis’te19 yıllık Konut Edindirme Yarıdmı (KEY) hesabı nihayet kapatılıyor. Hükümet, 6 milyon çalışanı ilgilendiren KEY kesintilerinin hak sahiplerine iadesine ilişkin tasarıyı dün Meclis’e sevk etti.
VitrA ve Artema''nın düş dünyasıTÜYAP Fuar Merkezi''nde dün açılan UNICERA 2006 - 18. Uluslararası Seramik ve Banyo Fuarı, konut sektörü için son derece önemli sayılan fayans, seramik kaplama malzemeleri, vitrifiye ürünleri, küvetler, armatürler, banyo mobilya ve aksesuvarları, granit, doğal taş, cam mozaik, mermer, jakuzi ve seramik yan sanayi ürünlerini bir arada görme şansı sunuyor.
Geçmiş diriliyorİstanbul''un tarihi semtlerinde, çoğu metruk yapıların bir anda yenilenmesi için hazırlanan projede, ilk kazma gelecek ay vuruluyor. Hedef eski İstanbul mahallelerini canlandırmak.
İnşaattaki hareketlilik mobilyaya yansıdı, şirketler yatırıma gidiyorİnşaat ve konut sektöründeki canlanma mobilyacıları da harekete geçirdi. Bankaların kredilerde vadeyi uzatarak, faiz oranlarını düşürmelerinin insanları ev almaya yönelttiğini gören mobilya şirketleri, yeni ürün geliştirmek için yatırıma yöneldi.
Yabancılar kuyruğa girdiYabancı yatırımcılar, uzun süredir gayrimenkulde yer almak için piyasanın önemli oyuncularını takip ediyor. Konut kredilerinden pay almak için yarışan yabancı bankaların Türkiye''deki evliliklerinin ardından gözler şimdi gayrimenkul yatırım ortaklıklarına (GYO) çevrildi.
Konut edindirme yardımı Meclis’e sunulduKonut Edindirme Yardımı (KEY) hesabında biriken paranın yaklaşık 6 milyonu bulan hak sahibine ödenmesine ilişkin kanun tasarısı, Meclis Başkanlığı’na sunuldu.
Ofer, Şimdi de Kutman’la Gayrimenkul İşine GiriyorGlobal Yatırım Holding’in patronu Mehmet Kutman, Kuşadası Limanı’nda ve Galataport ihalesinde birlikte hareket ettiği Sami Ofer’in sahibi olduğu Ofer Grubu ile gayrimenkul işine giriyor. Bunun için Global’in iştiraki Pera Menkul, gayrimenkul yatırım ortaklığı (GYO) şirketine dönüştürülecek.
Gayrimenkule Dubai rötuşuSermaye Piyasası Kurulu (SPK) hazırladığı Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları (GMYO) taslağı ile ''''yönetim kurulunda görev alacakların çoğunluğunun TC vatandaşı olması'''' şartını kaldırmayı planlıyor.
Tasarımım 30 Yıl Sonra da Satmazsa Masayı Yerim21’inci yüzyılın tasarım dehaları arasında gösterilen Ross Lovegrove, Vitra için tasarladığı "İstanbul" adlı banyo koleksiyonun çok etkileyici olduğunu söyledi.
Seramik, İtalya ve İspanya’da Küçülüyor, Türkiye’de Büyüyorİtalya ve İspanya gibi seramik sektöründe lider ülkelerin son yıllarda küçülme kaydettiğini belirten Avrupa Seramik Federasyonu Başkanı Alain Delcourt Türkiye’de seramik sektörünün düzenli bir büyüme içerisine girdiğini söyledi.
Ünye Kentsel Tasarım Yarışmasında Oluşan “Snop” Bir Davranış Üzerine DüşüncelerGeçtiğimiz yaz ayında açılan daha sonra yarışma şartnamesi jüri üyeleri tarafından hazırlanmadığı için iptal edilen “Ünye Belediyesi Kent Meydanı Kentsel Tasarım Fikir Proje Yarışması” bu sene başında yeniden açılmıştı. Tartışmaları yarışma sürecinden sonra yarışma bu sefer ödül vermeye değer proje bulunamadığı yönünde yapılan açıklamalar ile gündemde.
Dev yatırım fonları mayısta İstanbul''a geliyorGayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği''nin (GYODER) bu yıl 6''ncısını düzenleyeceği Gayrimenkul Zirvesi 2-3 Mayıs''ta İstanbul Swiss Otel''de gerçekleştirilecek.
İzmir Seyrek''te villalar Konak''ta rekreasyon vadisiEgekop tarafından inşa edilen ve bin villadan oluşan Villakent-Bahçekent Evleri İzmir’e alternatif yaşam bir alanı kazandırıyor. Çağdaş yaşamın tüm olanaklarının bir arada sunulduğu deprem güvenlikli konutlar, Karşıyaka’ya 24 ve Foça’ya ise 35 km mesafede yer alıyor.
Ağaoğlu''ndan orta gelirliye 102 bin YTL''ye daire Ağaoğlu Şirketler Grubu, orta gelirliye konut üretmek için satın aldıkları Eltes İnşaat ile birlikte ilk projelerine başladı. Ümraniye''de yapılacak Eltes Güneşi isimli 1500 daireli sitede 1+1''den 3+1''e kadar değişen daire seçenekleri olacak. İki etapta inşa edilecek olan ve 13, 14, 15 katlı blokların yapılacağı sitede fiyatlar 102 bin YTL''den başlayacak.
Yeşil Vadi''nin rezidansı da olacakİstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki KİPTAŞ tarafından Ümraniye''de inşa edilen ve Taşyapı, Kalyon İnşaat ve ENK’nın müteahhitlik hizmetlerini üstlendiği Yeşil Vadi Projesi’nde daha önce ilan edilen alışveriş merkezinden vazgeçildi.
Koylara otel yargıya taşındıKültür ve Turizm Bakanlığı’nın Bodrum’daki üç bakir koyda turistik tesis yapımına onay vermesi üzerine, konu yargıya taşındı.
Lara''da sır gibi gizlenen 2 firma Antbel ve LimakAntalya''nın ciğeri Lara''da yapılacak Kent Parkı''nın kaderi şekilleniyor. Turizm Bakanlığı''nca tahsise çıkarılan Lara Kent Parkı için projesi için teklif veren ancak sır gibi saklanan firmaları SABAH ortaya çıkardı. 3 bin 500 dönümlük alanda 70 bin metrekarelik yapı için çıkılan ihalede, İbrahim Çeçen''e ait IC Holding''e bağlı Antbel ile, Nihat Özdemir''in sahibi olduğu Limak teklif verdi. 49 yıllığına verilen teklif kapsamında 300 milyon YTL bedelli yatırım taahhüdünde bulunan iki firma arasında açık artırma yapılacak. Firma isimleri teklif verme süresi dolan 11 Nisan''da netleşti. İhale, önümüzdeki günlerde açık artırma yöntemiyle yapılacak. İhalede yarışan firmalar, ormanlık araziye zarar vermeden yalnızca "kel" arazilerde yapılaşma sözü verdi. Her yıl Antalya''ya gelen milyonlarca turist için yeni bir cazibe merkezi olması hedeflenen Proje kapsamında TEMA Park''ın yanı sıra, dev kültür ve alışveriş merkezleri de inşa edilecek. Antalya''da bazı çevreler, doğaya büyük zarar vereceği gerekçesi ile projeye karşı çıkıyor.
Tarih: 19 Nisan 2006 Kaynak: Zaman Yazan: Can Gazalcı
Hamdi Şensoy''a Sinan ödülüMimar Sinan ''ın 400. ölüm yıldönümü olan 1988''de Mimarlar Odası''nca başlatılarak iki yılda bir düzenlenen ''''Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri'''' nin 10''uncusu için, 14 Nisan günü Ankara''daki Milli Kütüphane''de bir tören düzenlendi...
Tarihî hanlar bölgesindeki kaçak eklentilere yıkımBursa merkez Osmangazi Belediyesi, hanlar bölgesindeki kimi hanlarda bulunan kiracıların dükkanlarına yaptırdıkları kaçak eklentilere müdahalede bulunarak yıkım gerçekleştirdi.
Galataport''a yine gireceğizGlobal Yatırım Holding AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman , yeniden yapılması beklenen Galataport ihalesine gireceklerini ancak Ofer ''le girip girmeyeceklerinin belli olmadığını belirterek ''''İhalenin hiçbir şekilde taksitli olması taraftarı değiliz. Umarım peşin parayla açılır. Pamuk eller cebe olur'''' dedi.
Tarihî binayı yıkıp, otopark yaptılarBakırköy’de Anıtlar Kurulu’nun izniyle belediye tarafından yıkılan tescilli tarihî eserin arazisi, yıkılan yapının yerine aynısının yeniden yapılması yasal zorunluluk olmasına rağmen, senelerden beri otopark olarak işletiliyor.
Galatasaray''a rant yokHazine''ye ait İstanbul Seyrantepe arazisi üzerinde Galatasaray için yeni bir stat ve hastane inşa edilmesi projesinde, taraflar arasındaki yoğun görüşme trafiği sürüyor. Projenin koordinasyonu ile görevlendirilen Maliye Bakanlığı Müsteşarı H. Basri Aktan başkanlığında önceki gün yapılan toplantıda, son durum ele alınırken; Maliye Bakanlığı yetkilileri, proje kapsamında Seyrantepe''de Galatasaray için sadece yeni bir stat yapılacağını, stat çevresinde inşa edilebilecek işyerlerinin rant sağlaması için kulübe verilmesinin söz konusu olmadığını bildirdiler.
Tarih: 19 Nisan 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Yeni Çevre Kanunu’na varil dopingiİstanbul Tuzla’da ortaya çıkarılan zehirli varillerden sonra yeniden tartışılmaya başlanan Çevre Kanunu’nun bu hafta TBMM Genel Kurulu’nda ele alınması bekleniyor.
Temizlik seferberliğiFethiye Kalesi yakınında, MÖ 4. yüzyıldan kalma Likya kaya mezarlarından biri olan Amintas Kaya Mezarı ile 247 basamaklı merdivenleri, Fethiye Belediyesi İtfaiyesi tarafından su ile temizlendi. Daha sonra da Fethiyeli öğrenciler antik mezar çevresinde temizlik yaptılar.
Tarih: 19 Nisan 2006
5 Milyar Dolar Daha Getiririz Galataport’un Peşini BırakmayızTürkiye’ye 10 yılda 10 milyar dolar getirdiklerini belirten Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, önümüzdeki beş yılda da 5 milyar dolar daha getireceğimize söz veriyorum" dedi.
Kentin kültürle dönüşümüMarsilya''daki kentsel dönüşüm projesi yöneticilerinden Ferdinand Richard, İstanbul''a geliyor. 1990''ların başında eski bir tütün fabrikasının, bir kültür sanat platformuna dönüştürülmesini amaçlayan La Friche''in kurucularından Richard, 21 Nisan Cuma günü ''Kentin Kültür Yoluyla Dönüşümü: Marsilya Örneği'' başlıklı bir konferans verecek. Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü''nde saat 18.00''de gerçekleşecek konferansta kültürün Marsilya''nın yaşadığı kentsel dönüşüm üzerindeki etkisi üzerinde durulacak. Silahtarağa Elektrik Santralı''ndan bir çağdaş sanatlar müzesine dönüştürülen ve ekimde açılması beklenen Santral İstanbul, Richard''ın da kurucularından olduğu, La Friche ile pek çok bakımdan ortak özellikler taşıyor.
Tarih: 19 Nisan 2006 Kaynak: Radikal
Gayrimenkulde İstanbul randevusuTrilyon dolarlık portföye sahip uluslararası gayrimenkul şirketlerinin yöneticileri Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği''nin (GYODER) 2-3 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Swissotel''de düzenleyeceği VI. Gayrimenkul Zirvesi''nde biraraya gelecek.
Evsiz kalan insanların hikâyeleriBaşka Kültürevi çalışanları, İstanbul''un dört bir yanında ''Kentsel Dönüşüm Projesi'' nedeniyle yıkılan evlerin hikâyelerinden bir belgesel hazırladı.
İmalatçıların tarih sevdası!İstanbul''da özellikle Tarihi Yarımada''da faaliyet gösteren imalatçı ve toptancıların, yıllar önce trilyonlarca lira harcanarak yapılan sanayi sitelerine taşınması yılan hikâyesine döndü.
Yarımada''da 8 bin işletmeTarihi Yarımada''da atölye ve toptancıların en yoğun bulunduğu yerler Sultanhamam, Tahtakale, Kapalıçarşı, Gedikpaşa. Bu bölgede 3712 tekstilci, 1433 ayakkabı imalathanesi, 1125 adet çeşitli atölye, 857 kuyumcu atölyesi, 167 matbaa, 233 gümüş atölyesi, 79 terlik imalathanesi, 78 marangoz atölyesi, 43 deri giyim atölyesi, 33 hediyelik eşya atölyesi, 32 alüminyum atölyesi, 22 ramatçı, 20 perde dikim atölyesi olmak üzere toplam 7 bin 834 işletme bulunuyor. Bunların çevreye zarar vermeyen, el sanatları yapan küçük atölye olanları hariç tamamının kent dışındaki çeşitli sanayi merkezlerine taşınması planlanıyor.
Tarih: 19 Nisan 2006 Kaynak: Cumhuriyet
Takvim
<<Nisan 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.