Haberler

20 Nisan 2009, Pazartesi

Sizce 1970’lerin Mimarisinden Geriye Neler Kalmalı?Sizce 1970’lerin Mimarisinden Geriye Neler Kalmalı?Yirminci Yüzyıl Derneği, 1970''lerin mimarisine dikkat çekmek için bir kampanya yürütüyor. Neleri korumalıyız ve neler bizi daha fazla utandırmamalı? Birlikte büyüdüğünüz binalar İngiliz Mirası tarafından koruma altına alındığında yaşlandığınızı anlıyorsunuz. Tarihi yapıların korunmasında, araya biraz mesafe koymayı amaçlayan "30 yıl" kuralı uygulanıyor ve bu yılın sonunda çocukluğuma -70''lere- denk gelen 10 yıla ait yapılar seçime sunulacak. Haberin Devamı
Sarıkamış''a dev anıtSarıkamış''a dev anıtKültür Bakanlığı, işgal altındaki toprakları geri alıp Rus ordusunu kuşatarak Orta Asya''ya açılmayı hedefleyen Enver Paşa komutasındaki Türk askerinin başlattığı 1914''ün Aralık ayındaki Sarıkamış Harekatı''nda şehit olan 90 bin Mehmetçik anısına anıt yaptırıyor.
Atatürk''ün ''külliyeyi acilen onarın'' talimatı 76 yıl sonra yerine getirildiAtatürk''ün ''külliyeyi acilen onarın'' talimatı 76 yıl sonra yerine getirildiKonya''daki Sahip Ata Külliyesi''nin Mustafa Kemal Atatürk''e rağmen sahipsiz bırakıldığı ortaya çıktı.
8 bin kişiye iş imkanı8 bin kişiye iş imkanıRönesans Alışveriş Merkezleri Yatırım Grubu tarafından Adana''ya yaptırılan 80 milyon Euro tutarındaki "Optimum Alışveriş ve Eğlence Merkezi"nin, 2 bin kişiye doğrudan, tedarikçilerle de yaklaşık 8 bin kişiye istihdam sağlayacağı bildirildi.
Minareyi TasarlamakMinareyi Tasarlamakİnşa edildiği tarihten bugüne Molla Çelebi Camisi''nin başına gelmeyen kalmamış. Ama bir de Vakıflar''dan çekeceği varmış...
Dalgalar evleri yıktıDalgalar evleri yıktıSakarya''nın Karasu ilçesinde Karadeniz kıyısında 1950''li yıllarda belediye tarafından parsellenerek satılan ancak imar izni olmayan bölgede yapılan çok sayıda yazlık ev dalgalardan zarar görüyor.
"Geleceğe dayanıklı" konut tasarımları"Geleceğe dayanıklı" konut tasarımlarıMeteorologlar, tropik fırtınaların giderek daha sık yaşanacağını ve bunların şiddetinin de zamanla artacağını öngörüyor.
Steve Diskin Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde Steve Diskin Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde 27-30 Nisan 2009 tarihleri arasında Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ)’nde, Steve Diskin tarafından “Inside Out” adlı bir atölye çalışması düzenlenecek.
Tamer Nakışçı Avrupa''nın Yaratıcı Geleceğini Belirleyecek 100 Genç ArasındaTamer Nakışçı Avrupa''nın Yaratıcı Geleceğini Belirleyecek 100 Genç Arasında26 yaşındaki Nakışçı, 20-21 Nisan tarihlerinde Brüksel''de yapılacak ve Avrupa''nın 344 kentinden delegelerin katılacağı "Yaratıcılık Forumu"nda İstanbul''u temsil edecek. Tamer Nakışçı''ya bu yolculuğunda Kale Tasarım Merkezi destek veriyor.
Ekonomik Durgunluktaki Mimarlık - 2Ekonomik Durgunluktaki Mimarlık - 2Tasarım dünyasının küresel ekonomik krizden nasıl etkilendiğini ele alan yazı dizisine, Almanya, Çin ve İspanya ile devam ediyoruz. Berlin''den Bonn''a, tüm mimarlar küçük ofislerin kapandığını veya kapanmak üzere olduğunu söylüyor. Büyükler ise ekipte azaltmaya gidiyor. Foster & Partners, bilindiği üzere Berlin ofisini bir süre önce kapattı. Çin''in ise, küresel krizin etkilerine maruz kalmayacağına ilişkin kati kanılar ortadan kalktı.
Köprüde kriz tenhalığıKöprüde kriz tenhalığıMilyonlarca liralık ulaşım yatırımlarının önleyemediği köprü trafiğini kriz bitirdi! Boğaz köprülerinden geçen araç sayısı üç ayda 1.3 milyon adet azaldı.
Adliye kültür merkezi olduAdliye kültür merkezi olduCumhuriyet''in ilk yıllarında Atatürk''ün emriyle bir adliye binası inşa edilmeye başlanır. Mimar olarak, bir kaç ay önce İstanbul''da önemli bir sergiyle tekrar gündeme gelen, dönemin önemli mimarı Arif Hikmet Koyunoğlu seçilir.
2D Yapı 8. Kez Yapı 2009 İstanbul Fuarı''nda2D Yapı 8. Kez Yapı 2009 İstanbul Fuarı''ndaBu yıl 32.si düzenlenen Yapı 2009 İstanbul Fuarı''nda sektörün lider ismi 2D Yapı 8. kez yerini alıyor.

Tarih: 17 Nisan 2009 Kaynak: Sabah Yazan: Sevilay Yükselir
Peter Zumthor ÜzerinePeter Zumthor Üzerineİsviçreli mimar Peter Zumthor''un Pritzker Ödülü''nü alması üzerine, İhsan Bilgin''in Nisan 2001''de Arredamento Mimarlık''ta yayınlanan "Maddenin Yoğunluğu" ve Mayıs - Haziran 2000''de XXI''de yer alan "Gugalun Evi" başlıklı yazılarını yayınlıyoruz.
A24 Design Studio''nun Tasarladığı Stepevi - Dubai Mall Mağazası AçıldıA24 Design Studio''nun Tasarladığı Stepevi - Dubai Mall Mağazası AçıldıTürkiye İş Bankası, ECA Serel, Seranit, İstanbul Altın Borsası, Vitra gibi firmalar için tasarımlar yapan A24 Design Studio''nun son dönem işlerinden biri olan Stepevi mağazası, Dubai Mall''da açıldı.
Rusya''nın Yönetimini Elinde Tutan Oligarşistler İhmal Edilmiş "Ütopya''yı" Kurtarmaya ÇalışıyorlarRusya''nın Yönetimini Elinde Tutan Oligarşistler İhmal Edilmiş "Ütopya''yı" Kurtarmaya ÇalışıyorlarUzun zamandır Ruslar Ekim devriminden sonra inşa edilmiş yapıların yıkılmasından dolayı memnundular. Ama son dönemde yönetimi elinde tutan oligarşistler bu yapılara sahip çıkmaya başladılar.
İstasyon''dan Fener''e Mersinİstasyon''dan Fener''e MersinYrd.Doç.Dr. Tolga Ünlü ve Akdeniz Kent Araştırmaları Merkezi''nden Uzman Tülin Selvi Ünlü''nün birlikte hazırladıkları "İstasyon''dan Fenere Mersin / Mersin from Railway Station to the Lighthouse" adlı kitap, Mersin Ticaret Odası tarafından yayınlandı.
Ekonomik Durgunluktaki Mimarlık - 1Ekonomik Durgunluktaki Mimarlık - 1Ekonomik kriz tüm dünyada mimarları yaralıyor. Bu yazı dizisiyle tasarım dünyasındaki global durumu duyurmayı amaçlıyoruz. İlk olarak Japonya''nın durumla nasıl başa çıktığına bakalım: Mimarlar, Birleşik Devletler''in yüksek faiz krizinin etkilerini ve ekonomik durgunluğun soğuğunu hissediyorlar. Gayrisafi milli hasıladaki tahmini %2,2''lik düşüş, konut inşaatındaki azalma, bankaların kredi verme konusundaki gönülsüzlükleri nedeniyle bütün büyük ya da küçük tasarım firmaları fırtınanın dışında kalmayı tercih ediyor.
‘Munzur özgür akacak''Tunceli''de doğayı tamamen yok edecek olan barajlara karşı mücadele genişleyerek sürüyor.
Kültür Başkenti işini abartmayalımAvrupa Kültür Başkent''leri projesi ilk kez 1985 yılında başlamış. Atina ile... Sonra sırasıyla şöyle devam etmiş: Floransa, Amsterdam, Berlin, Paris... Ardından neredeyse bir sürü ufak tefek Avrupa şehrini tanıtmak adına bu projeye dahil etmişler. Paris''ten tam 20 yıl sonra İstanbul akıllarına gelmiş. Hani Galatasaray eşleştiğinde varlığından haberdar olduğumuz 274 bin nüfuslu İrlanda şehirciği Cork var ya... O bile 2005''te Avrupa Kültür Başkenti olmuş...
Eşek Adası''nı 50 tekne terk etti Çeşme ilçesinde Eşek Adası olarak bilinen Kara Ada ve çevresinin 2. Derece Askeri Güvenlik Bölgesi ilan edilmesi nedeniyle yaklaşık 50 tekne bölgeyi terk etti.
Ankara Belediyesi''nin tarihi mekanları ilginç!Ankara Belediyesi''nin bülteninde kentte görülmesi gereken tarihi mekanlar sayıldı. Anıtkabir ve Cumhuriyet Müzesi listeye giremedi.
"En İyi Karma Kullanımlı Proje" Ödülü Metropolis Ofis ve Alışveriş Kompleksi''nin OlduÖncüoğlu Mimarlık''ın, RTKL ve ABD ile birlikte projelerini gerçekleştirdiği Moskova''daki Metropolis Ofis ve Alışveriş Kompleksi CRE tarafından verilen "Uluslararası En İyi Karma Kullanımlı Proje" Ödülü''nü kazandı.
Trende enerji 1.5 milyar dolara ''temiz''e dönecekTCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, dünyada 2020 yılına kadar demir yollarına 1 trilyon dolar yatırım yapılacağını söyledi.
Siemens, Türkiye''de rüzgár türbini üretmeye sıcak bakıyorEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Siemens''in Gebze''de 100 milyon Euro''luk yatırıma soyunduğu 150 bin metrekarelik fabrikasının açılış töreninde kürsüden dileğini iletti.
Vanadokya keşfedildiKapadokya''ya Van''dan rakip geldi. Başkale''deki Elbak Vadisi, peribacaları, Ermenilerden kalma kiliseleriyle şimdiden Vanadokya olarak ün saldı.
200 yıllık tarihi mekân sokaktan geçenlerin üstüne yıkıldı yıkılacak...Tarihimize ve geçmişimize sahip çıkma olgusu toplum olarak aklımıza çok sonradan gelmiştir, nedense... Gelmiştir gelmesine de bu kez de eserleri toparlamadaki yüksek maliyetler tarihi mekanların yine sahipsiz kalmasına neden oldu.
Sultanbeyli için dün her yönüyle yıkımdıBu kez Sultanbeyli''deydi ekipler. Altı saatte 50 gecekondu yerle bir oldu. Bir baba, ister "duygu sömürüsü" ister "cinnet"ten deyin iki aylık kızını rehin aldı evini yıktırmamak için.
Kordon pislik içindeİzmir''in en gözde yerlerinden biri olan Kordon, pislik içinde yüzüyor. Gençlerin ve turistlerin uğrak yeri Birinci Kordon, çöplerden oturulamayacak hale geldi.
Agora''da kazılar yıl sonuna kadar bitecekDünyanın kent içinde kalmış en büyük antik agorası olarak kabul edilen İzmir Agora''daki tarihi ve kültürel zenginlikleri gün ışığına çıkartmak amacıyla Büyükşehir Belediyesi''nin büyük destek verdiği çalışmalar yeni dönemde daha da hızlanacak.
Hasankeyf''e popstar desteğiÜnlü sanatçı Tarkan, Hasankeyf''i sular altında kalmaktan kurtarabilmek için Bakan Ertuğrul Günay''dan destek istedi.
Günay''a İnciraltı dosyasıBakanlar Kurulu kararı ile Turizm Bölgesi ilan edilen İnciraltı''nda gözler, Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın hazırlayacağı 5 bin ölçekli nazım imar planı ile 1000 ölçekli uygulama imar planlarına çevrildi.
İstanbul kapılarını ''meraklısına'' açarFatih fethetmeden evvel Konstantinopolis adıyla anılan İstanbul, şimdilerde 2010 Kültür Başkenti olma yolunda gönülleri fethetmeye hazırlanıyor.
Eminönü bizim çeyiz sandığımız29 Mart yerel seçimlerinde ikinci kez Fatih Belediye Başkanlığı''na seçilen AK Parti Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, güven tazeledi. Fatih''in sınırlarına Eminönü''nün dâhil edilmesiyle tarihi yarımadanın da sorumluluğunu yüklenen Demir, "Eminönü bizim için bir çeyiz sandığı gibi" diyor.
Büyük İskender''in Kadifekale''si onarılıyorİzmir Büyükşehir Belediyesi, M.Ö. 334 yılında Makedonya kralı Büyük İskender''in isteği üzerine yaptırılan Kadifekale''yi yeniden ayağa kaldırmak için çalışma başlattı.
Yenilenebilir enerji fiyatları yatırımcıları tatmin etmediEnerji Bakanlığı''nın yenilenebilir enerji için yasada yapmayı planladığı değişiklikler yatırımcı firmaları tatmin etmedi.
Sanko Park, 2500 kişiye istihdam yarattıSanko Holding ve Rönesans Gayrimenkul Yatırım AŞ tarafından 160 milyon dolara yapımı gerçekleştirilen "Sanko Park Alışveriş Merkezi", cuma günü Gaziantep''te hizmete girdi.
Bayraklı’ya “Talih Kuşu” Konacak İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bayraklı''da denize hakim bir noktadaki 295 bin metrekarelik alanda oluşturacağı ve içinde çok amaçlı salon; basketbol, voleybol ve tenis sahaları, eğitim parkı, çocuk oyun alanları, açıkhava kondisyon alanı, kafeterya, seyir terasları, piknik alanı, yürüyüş yolları ve otoparkın da bulunacağı rekreasyon alanı için düğmeye bastı.
Hızlı Tren Garı''na yeni imar planıTCDD Genel Müdürlüğü, yürütmesi Ankara 16. İdare Mahkemesince durdurulan Ankara Hızlı Tren Garı nazım imar planını, yapılan bazı yeni düzenlemelerin ardından Büyükşehir Belediyesine gönderdi.
Atatürk Hava Limanında inşaat başlıyor İstanbul Atatürk Havalimanı''na, 4 uçak hangarı ve uçak bakım atölyesi yapılacak. Toplam 64 bin metrekare kapalı alandan oluşacak hangarlar ile atölyelerde uçakların periyodik ve teknik bakımları yapılacak.
Kentsel dönüşüm çalışmalarında vatandaşların rızası esas...İkinci kez Beyoğlu Belediye Başkanlığı''na seçilen Ahmet Misbah Demircan''ı ziyaret eden Başkan Topbaş, Tarlabaşı''ndaki vatandaşların mülkiyet haklarının kutsal olduğunu belirterek, "Kentsel dönüşüm çalışmalarında eşdeğerlilik esasına göre ve vatandaşın rızası alınarak bir çalışma yapılıyor" dedi.
"Ağaçlar gürültü kirliliğini azaltıyor"Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Serpil Önder, şehir merkezlerine belli miktarlarda ve belli yoğunluklarda dikilecek ağaçların, bir perde oluşturarak gürültü kirliliğini azalttığını söyledi.
Lütfi Kırdar ayarındaki kongre merkezine ‘Yaz oteli'' darbesiSağlık Bakanlığı, yılın belli aylarında tıp kongreleri yapılmasını yasakladı.
2010 "vaat zirvesi"İstanbul 2010 projesinin ''yeni'' beyin takımı dün görücüye çıktı. Ancak yine vaatler var.
Süleymaniye evleri yeniden hayat buluyorKentsel Yenileme Projesi kapsamında Süleymaniye''de çeşitli nedenlerle yok olan evler, UNESCO kriterleri çerçevesinde aslına uygun olarak yeniden yapılacak.
İnsan için tasarım Düş Çizgisi Uluslararası Tasarım Olimpiyatı''nda 28 ülke, 75 ilden 110 proje yarıştı. Kilitli çaydanlık, bilişim teknolojileri koltuğu gibi tasarımların sergilendiği yarışmada projelerin ortak özelliği insan merkezli olmasıydı.
Artık herşeyin bir de sanal su değeri varKüresel ısınma günlerinde, ürünlerin maddi değerinin yanı sıra başka bir değeri daha konuşuluyor: Su değeri! Buna sanal su, iliştirilmiş su, ya da gizli su da deniyor. Su değeri, satın aldığınız bir malın üretim aşamasında ne kadar su harcandığını gösteriyor.
İstanbul 2010''da yeni bir sayfa açıldıYönetim kurulundaki istifalar, genel sekreter değişikliği, projeler ve usulsüz yapılan harcama iddiaları ile son günlerin en çok tartışılan kurumlarından olan İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, yeni bir sayfa açtı.
İnşaatçılar umutlu: Eylülden sonra konut satışları artar Türkiye gayrimenkul ve emlak sektöründe 2004''te başlayan hızlı büyüme, 2006''nın ikinci yarısından itibaren yerini durgunluğa bıraktı.
Turizmci rahatladıÇeşme''nin ecrimisil (işgaliye) sorununun çözümü, ülkedeki tüm turizm bölgelerine yarayacak. Sektör temsilcileri, kira bedellerinin üçte iki azalması yönünde karar verildiğini söyledi.
Metrobüs Beylikdüzü ve Harem''e uzanıyor İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, İETT Genel Müdürlüğü''nün "2008 Yılı Faaliyet Raporu"nu onayladı. İETT Genel Müdürü Mehmet Öztürk, meclis toplantısında metrobüsü Beylikdüzü ve Harem''e kadar uzatacaklarını söyledi.
Avrupa''da en yaşanılır 10 kentDoğal güzellikleri dikkate alınarak seçilen, Avrupa''da yaşanabilecek en iyi 10 yerden ikisi İtalya''da.
İstanbul''un en eski ''alışveriş merkezi'' Kapalıçarşı, restorasyonla kurtarılacakBüyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Fatih Belediyesi''ne yaptığı ziyarette, tarihî Kapalıçarşı''nın bu dönemde yapılacak restorasyonla kurtarılacağını açıkladı.
Çin Seddi''nin Tahmin Edilenden 2500 Kilometre Daha Uzun Olduğu Ortaya ÇıktıKültürel Miraslar İdaresi, Çin Seddi''nin 1368-1644 yılları arasında hüküm süren Ming Hanedanı zamanında, tahmin edilenden 2551,8 kilometre daha uzun, yani 8851,8 km olduğunu açıkladı. Ünlü yapının 6259,6 kilometrelik kısmı insan yapımı duvar, 2232,5 km''si de nehir ve tepeler gibi doğal engellerden oluşuyor.
Tarih: 20 Nisan 2009 Kaynak: Zaman
Düğmeye Ivanka basacak, İstanbul Trump Towers''ta satış başlayacakDonald Trump''ın Avrupa''da gerçekleştirdiği ilk projesi Trump Towers İstanbul-Şişli, mayıs ayında örnek dairelerini açarak özel bir kampanya ile satışa çıkıyor. Mayısta tanıtım için Türkiye''ye gelecek olan Ivanka Trump, "New York, Chicago, Las Vegas''tan sonra İstanbul''da da olmak ailemizi heyecanlandırdı. İstanbul, bizlerin en öncelikle ilgilendiği proje" diyor.
Nükleer santrale karşı bisikletli protestoMersin''de bir grup üniversite öğrencisi nükleer santrallere karşı bisikletli eylem yaptı. Grup açıklamasında, "Riskleri kanıtlamak için Çernobil''i hatırlamak yeterli olacaktır" denildi.
"Göller yoksa yaşam da yok" Samsun''da balık göllerindeki kirliliğe dikkat çekmek ve kirliliğe neden olan kuruluşlara karşı toplumsal bilinçlendirme oluşturmak amacıyla ''''Göller Yoksa Yaşam da Yok'' projesi hazırlanıyor.
"Kuraklık 2012''den sonra sona erecek"Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, yağışların kuraklığın bittiği anlamına gelmediğini, dönemsel olarak kuraklığın 2012''den sonra sona ereceğinin tahmin edildiğini söyledi.
Türkiye yüzde 3.6 küçülürken Sabancı yüzde 15 büyüyecekGlobal krizle birlikte Türkiye 2009''da yüzde 3.6 daralmayı öngörürken, Sabancı Holding''in planı yeni yatırımlarla satışlarını 23 milyar TL''ye çıkarmak.
TOKİ''nin tasarım yarışmasına katılma süresi uzatıldıTOKİ''nin ilk kez açtığı proje tasarım yarışmasına başvuru süresi uzatıldı. İdarenin 65 bin konutun yapılacağı İstanbul-Kayabaşı için açtığı mimari tasarım yarışmasına, projeler, 12 Mayıs''a kadar gönderilebilecek.
‘Trilyonluk'' otobüsler seferden kaldırıldıBelediyenin ‘İstanbul''un trafik sorununu çözecek'' diye Başbakan''ın, bakanların katıldığı törenle sefere başlattığı metrobüslerin çoğu verimsizlikten garaja çekildi.
Decofire Düzenlediği Eğitim Semineri ile Bölge Bayilerini TopladıDecofire "Luxury Fireplaces&Radiators" sürekli eğitim programı çerçevesince 11-12 Nisan 2009 tarihlerinde Şile Dedeman Otel''de bölge bayilerinin satış ve montaj yetkililerini misafir etti.
''Atina''yı geride bırakırız''Kentteki turizmi 12 aya yaymak gerektiğini belirten Başkan Demirtaş, "Kazı çalışmaları bittiğinde İzmir, Akdeniz''in çekim merkezi haline gelir" dedi.
Yenilenebilir enerji tartışılıyorİstanbul Aydın Üniversitesi Enerji Politikaları ve Piyasaları Araştırma ve Uygulama Merkezi''nin (EPPAM) konuğu olacak milletvekili Dr. Soner Aksoy, "Enerji Politikaları İçerisinde Yenilenebilir Enerjinin Yeri" konulu bir konferans verecek.
Başkan Recep Altepe: Bursa yaşayan bir tarih şehri olacakAvrupa Müze Forumu yöneticilerini kabul eden Recep Altepe, Bursa''nın turizm potansiyelini harekete geçireceklerini söyledi. Bunun için 135 proje hazırladıklarını belirten Altepe, işe Bursa''yı dünyaya tanıtarak başlayacaklarını vurguladı.
Sivas Havaalanı genişletiliyorSivas Valisi Veysel Dalmaz, makamında düzenlediği basın toplantısında Sivas Havaalanı''na yeni iç ve dış hatlar terminal binası yapılacağını açıkladı. Projenin inşaat süresinin 700 gün olacağı bildirildi.
Kapalıçarşı restorasyonla gelecek kuşaklara aktarılacakYapı statiğine zarar veren müdahaleler ve bakımsızlık nedeniyle sorunlar yaşayan Kapalıçarşı''nın kurtarılması için start verildi. Başkan Topbaş, dünyanın ilk ve en büyük çarşısındaki restorasyon ve güçlendirme çalışmalarını bu dönem bitirmeyi hedeflediklerini açıkladı.
Bursa''nın konuları Meclis''te konuşuldu, şeffaf dönem başladıBaşkan Altepe seçim öncesi söz verdiği şeffaf yönetime ilk adımı attı. Bursa''nın konularını Meclis''te anlattı.
Bursaray vahimBüyükşehir Belediye Meclisi''nin dünkü gündeminin en önemli maddesi bize göre Bursaray projesinin C etabında yaşanan tıkanmaydı.
Toprak''ı isyan ettiren satışTMSF, Halis Toprak''ın Aslanlı Köşk''ünü Erdoğan''ın çocuklarına burs veren Remzi Gür''e sattı.
Hızlı tren çilesiSincan Ahi Evran Mahallesi tuğla ocakları bölgesinden geçen hızlı tren bölge halkının kabusu oldu. Bir yıl önce hızlı trenin geçmesi için yapılan köprünün altı her yağmurda göle dönüyor. Köprünün altından ne araç ne yaya geçebiliyor. Köprünün diğer tarafında bulunan okula gidemeyen öğretmenler ders saatini kaçırıyor, hızlı trenin çilesini Sincanlı çekiyor.
Demirel''den körfez hattı önergesiCHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım`a İzmit Körfezi''ne yapılması planlanan demiryoluyla ilgili soru önergesi verdi.
Turizm sezonu umut olur mu?Küresel krizin olumsuz etkilerini her sektörde görülürken gözler bu kez turizm sektörüne çevrildi. Acaba turizm sektörü de küresel krizden etkilenecek ve orada da hüsrana uğrayacak mıyız diye kara kara düşünürken, Vali Dr. Ahmet Altıparmak''ın en önemli turizm merkezlerinden Muğla''nın ilk dört aylık turist sayısını açıklaması ile moral bulduk.
Avrupa Kültür Programı, proje bekliyorAvrupa Birliği''nin kültürel projelerine destek veren ''Kültür Programı''na daha çok başvuru bekleniyor. Bakanlık bunun için İstanbul''da bilgi ve destek verecek bir ofis açtı.
Tarkan''dan Bakan Günay''a Hasankeyf ziyaretiSanatçı Tarkan ve Doğa Derneği yetkilileri, Hasankeyf''e sahip çıkılması konusunda destek istemek amacıyla Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay''ı makamında ziyaret etti.
Ağa, enerjiye 1.2 milyar euro yatırıp ilk 10''a girecekKonut projeleriyle adından söz ettiren Ağaoğlu Şirketler Grubu, enerji sektöründe hedef büyüttü.
Takvim
<<Nisan 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.