Haberler

20 Mayıs 2008, Salı

Cephe Rehabilitasyon Çalışmaları Uygulama İlkeleriCephe Rehabilitasyon Çalışmaları Uygulama İlkeleriŞehirlerin ana caddelerini, çarşılarını ve meydanlarını çevreleyen binalarda gördüğümüz rastgele yerleştirilmiş, renk renk, boy boy reklam ve ilan panoları, aradığınızı bulmak bir yana, göz yorucu bir hal alıyor. İlçe belediyeleri bu düzensizliğin önüne geçmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Reklam, İlan ve Tanıtım Yönetmeliği'yle birlikte belediye kurulu tarafından alınan ilke kararlarını uyguluyor. Reklam tabelası ve tanıtım panolarının kullanımı konusunda Kadıköy Belediyesi resmi web sitesinde ayrıntılı açıklamalar bulunuyor. Haberin Devamı
Sislerin altındaki şehir...Sislerin altındaki şehir...Gezilerde otellerin mümkün olan en üst katlarını tercih ederim. Şehri “seyri alem” yapmak için olduğunu belirtmeme gerek var mı? Bilmem ama yukarıdan şehre bakınca söylendiği kadar varmış, Zagreb sis pus içinde.
İSKİ, Longoz Ormanları’na kıyamadıİSKİ, Longoz Ormanları’na kıyamadıİstanbul’a su getirmek için İğneada’nın Longoz Ormanları’nı tahrip etmek üzere olan İSKİ, Milliyet’in haberi ve kamuoyu tepkisi üzerine geri adım attı.
İstanbul’un yüzyıllık çınarlarına ne oldu?İstanbul’un yüzyıllık çınarlarına ne oldu?İstanbul’da binden fazla yanlış budanmış ağacı fotoğraflayan Peyzaj Mimarı Prof. Dr. Cemil Ata, “kabak budama” adı verilen yöntemle ağaçların katledildiğini söyledi. Prof. Dr. Ata, “300-400 yaşındaki çınarlar, dişbudaklar, meşeler sopa oldu” dedi.
Zeus sunağına nazır Türk tasarımıZeus sunağına nazır Türk tasarımıAnadolu’dan giden Zeus sunağının da bulunduğu Berlin’deki görkemli Bergama Müzesi, tarihinde ilk kez bir tasarım sergisine, üstelik Türk tasarımcıların eserlerine ev sahipliği yapıyor.
70’lerin iki figürü birleşti Adiwagen oldu70’lerin iki figürü birleşti Adiwagen oldu1970’lerin başı deyince aklınıza neler geliyor? Pink Floyd, Rolling Stones, bol paça pantolon, geniş kravat, uzun favori, Anadol, Murat 124, Hey dergisi, Ajda Pekkan, Zeki Müren... Liste çok uzun değil mi? Peki Adidas Originals ve Volkswagen minibüs? 70’li yılların bu iki simgesi 2008’de biraraya geldi.
Biz hiçbir zaman İtalyanlar kadar gösterişli olamadıkBiz hiçbir zaman İtalyanlar kadar gösterişli olamadıkAlmanya’da 1980’lerin başından günümüze özellikle mobilya tasarımında çok farklı dönemler yaşandı. İkinci Dünya Savaşı’nın izlerini silmeye çalışan sade bir yaşam tarzından, tasarıma felsefeyi bulaştırmaya kadar.
Türkiye’nin ilk deprem dönüşümü Zeytinburnu’nda başladıTürkiye’nin ilk deprem dönüşümü Zeytinburnu’nda başladıTürkiye’nin ilk deprem dönüşüm projesini Zeytinburnu Sümer Mahallesi’nde başlatan Başkan Topbaş, “Burada 24 ayda tamamlanacak proje ortaya çıktığında Türkiye’ye örnek olacak ve vatandaşlarımız ‘bizim bölgemizde de kentsel dönüşüm yapın’ diyecek” dedi.
Dikey kentleşmeye yeşil çözümlerDikey kentleşmeye yeşil çözümlerMimari tasarımın aslen bir zanaat olduğuna inanan Yeang, ekoloji ve mimarlığı bir araya getirirken ilhamı biyolojiden aldığını söylüyor.
Kraliçe'nin gezdiği ''Koza Han'' nasıl bir yer?Kraliçe'nin gezdiği ''Koza Han'' nasıl bir yer?Sultan II. Bayezid tarafından İstanbul'daki külliyesine gelir temin etmek amacıyla 1491 yılında yaptırılan ve tarihi ''İpek Yolu'nun son durağı olarak bilinen ''Koza Han'''ın yıldızı, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ve eşi Edinburgh Dükü Prens Philip'in ziyaretinin ardından yeniden parladı.
Yıldızı parlayan Koza Han çirkin binalardan kurtulacakYıldızı parlayan Koza Han çirkin binalardan kurtulacakİngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ile eşi Edinburg Dükü Prens Philip'in ziyareti ile dünyanın gündemine oturan Bursa'daki Koza Han, etrafını saran binalardan kurtarılıyor.
2 kilometrelik hattın üstünde 1.3 milyar $'lık servet yatıyor2 kilometrelik hattın üstünde 1.3 milyar $'lık servet yatıyorBüyükdere Caddesi'nin 2 kilometrelik bölümündeki rezidansların toplam değeri 1.3 milyar doları buluyor. Aynı hatta tamamlanan ve inşaatı devam eden 745 rezidans dairesi var.
ABD'de "Osmanlı Bahçesi" açıldıABD'de "Osmanlı Bahçesi" açıldıABD'nin St. Louis kentinde bulunan Missouri Botanik Bahçesi'nde, geleneksel Türk bahçe kültürünü yansıtan ''Osmanlı Bahçesi'' açıldı.
Adanızla beraber gezebilirsinizAdanızla beraber gezebilirsinizArtık deniz üzerinde kelimenin tam anlamıyla 'yaşamak' mümkün. Bir İtalyan yat firması sahibinin fikri olan 'Wally Island' adlı yüzen adayı satın alan, üzerinde spor yapabilir ya da sevdiği bir bitkiyi yetiştirebileceği bir toprak parçasına sahip olabilir.
Bakanlık kaya mezarına villa için devredeBakanlık kaya mezarına villa için devredeKültür ve Turizm Bakanlığı, Muğla Bodrum'da Karyalılara ait 3 bin 500 yıllık kaya mezarları ve odalarının üzerine villa yapılmasıyla ilgili soruşturma açılması için Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı ve Turgutreis Belediye Başkanlığı'na yazı gönderdi.
Kadir Topbaş UNESCO’yu yanlış anlamışKadir Topbaş UNESCO’yu yanlış anlamışSulukule’deki ‘dönüşüm’ projesi de dahil İstanbul’un UNESCO sınavından geçtiğini açıklayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a UNESCO Heyeti’nden “yanlış anlaşıldı” açıklaması geldi.
Sıraevler İstanbul’un yeni çekim merkezi olduSıraevler İstanbul’un yeni çekim merkezi olduRestorasyonu tarihi doku korunarak gerçekleştirilen Akaretler Sıraevler, bir anda Beşiktaş’ı İstanbul’un yeni çekim merkezi konumuna getirdi.
Belediye Meclisi, Güler ve Topbaş'ı mahkemeye düşüren okula yer belirlediBelediye Meclisi, Güler ve Topbaş'ı mahkemeye düşüren okula yer belirlediİstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, Vali Muammer Güler ile Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın yargılanmalarına izin verilmesine sebep olan Ataköy'deki okula, aynı yerde başka bir parseli tahsis etti.
Mimarlar Eşit Şartlarda Yarışmak İstiyorMimarlar Eşit Şartlarda Yarışmak İstiyorTürkiye'de tüm mimarların katılımına açık mimari tasarım yarışmalarının azlığı ve yurtdışındaki yoğunlukta mimari tasarım yarışması açılmaması tasarımcıların sürekli tartıştığı bir konu, ancak yapılan bir araştırma bunun Avrupa’da da “sıradan” bir sorun olduğunu gösteriyor. Daha fazla yarışma açılabilmesi için düzenleyicilerin maddi olarak nasıl desteklenebileceğine ilişkin fikirler üretilmeli.
Kışın güneşle ısınma modasıKışın güneşle ısınma modasıTürkiye’de konutlarda daha çok sıcak su elde edilmesi amacıyla kullanılan güneş enerjisinden son dönemde elektrik elde etmek için yürütülen çalışmalara ağırlık verilmeye başlandı.
258 plaj ile 13 marinaya ‘Mavi bayrak’258 plaj ile 13 marinaya ‘Mavi bayrak’Türkiye’de 2008 yılının “mavi bayraklı” plaj ve marinaları belli oldu. Bu yıl büyük çoğunluğu Antalya’da olmak üzere 258 plaj ile 13 marina, “Mavi Bayrak Ödülü” almaya hak kazandı.
Assos antik kenti havadan fotoğraflanacakAssos antik kenti havadan fotoğraflanacakÇanakkale'nin Ayvacık ilçesi sınırları içinde yer alan ''Assos Antik Kenti''nin havadan fotoğrafları çekilecek.
Kap Camii'nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii'ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Assos Antik Kenti'nde kazı çalışmalarıAyvacık İlçesi'nde bulunan ve her yıl yüzbinlerce turistin ziyaret ettiği Assos antik şehrinde haziranda başlanacak kazı çalışmaları, havadan çekilecek fotoğraflar yardımıyla yapılacak. Proje hakkında basına bilgi veren kazı başkanı Doç.Dr. Nurettin Aslan, kendi geliştirdikleri bir sistemle antik şehrin kuşbakışı fotoğraflarını çekeceklerini söyledi. Helyum gazıyla doldurulacak bir balonun kullanılacağını kaydeden Doç.Dr. Aslan, "Balona bağlanacak dijital fotoğraf makinesiyle yaklaşık 35 metre yükseklikten fotoğraf çekerek kalıntıların uzantılarını, cadde ve sokaklarla resmi ve dini yapıların konumlarını daha iyi tespit edeceğiz. Ortaya çıkarılan kalıntıların da sonraki çizimlerini daha kolay kontrol edebileceğiz. Uçak ya da helikopterle çekilecek fotoğraflar, açı olarak tam yansıtıcı olmuyor. Bu sistem sayesinde 90 dereceden fotoğraf çekebileceğiz." dedi.
Tarih: 20 Mayıs 2008 Kaynak: Burası Çanakkale
Doğu Park'ta açık hava müzesiSamsun Büyükşehir Belediyesi'nce Doğu Park'ta bulunan müze gemi Bandırma Vapuru'nun yer aldığı alanda kurulan açık hava müzesinde tarihi top ve mayınlar sergilenmeye başlandı.
Tarihi cami bağış paralarıyla onarılacakArdahan'ın Posof İlçesin'de onarımı devam eden tarihi cami için daha fazla para toplamak amacıyla büyük bir kumbara yapılarak caminin önüne yerleştirildi.
Hadrianapolis antik kent kazı çalışmaları Haziran'da başlayacakKarabük İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin, Eskipazar Hadrianapolis Antik Kentinde ki kazı çalışmalarının bu yaz da devam edeceğini söyledi. Konu ile ilgili olarak bilgiler veren Şahin, "Kazı çalışmaları bu sene de devam edecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü bir çalışma yaptı. Yine bu sene 9 Eylül Üniversitesinden Doçent Ergün Laflı Başkanlığında bu kazılarımız devam edecek. Bakanlığımızın bu sene özellikle üzerinde durduğu ve takip edeceği konular var. Bu da özellikle sadece orada yeni kazılar yapılacak ama yeni kazılar kadar ondan daha önemli ortaya çıkan yapıların Turizme kazandırılması ile ilgili çalışmalar gerçekleştireceğiz. Hocamız geldikten sonra bir program dahilinde bir planlama yapacağız. Bu çalışmalara bu sene başlayacağız. Haziran ayının ilk yarısından sonra bu çalışmalar başlayacak" dedi.
Tarih: 20 Mayıs 2008 Kaynak: Haberler.com
Antalya turiste doyacakAvrupa’da turizmde daralma yaşanırken, Türkiyenin turizm başkenti Antalya’ya daha mevsimin tam açılmamasına rağmen 1.5 milyona yakın turist geldi.
Konutta yabancının ilk tercihi oldukAvrupa Gayrimenkul piyasasındaki doygunluk ve yüksek fiyatlar ev almak için pazar arayışını Türkiye'ye yöneltti. Türkiye, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) üyesi 30 ülke arasında yapılan araştırmada ucuzlukta 4'üncü oldu.
İşte bu kadar...İstanbul’un Anadolu yakasında yaşayıp da diğer yakasında çalışmanın en güzel tarafı sabah güne Boğaz’ın kuğusu vapurlarla yolculuk ederek başlamak. Vapur yolculuğu edinilen dostluklar, çay, simit ve tiryakilerin kıç güvertede tüttürdükleri sigara ile ulaşımdan çok kendine has ritüelleri olan bir keyif durumu.
İstanbul’da yüzde 50 artırılan yeşil alan nerede?..Eve gidip gelirken mecburen TEM yolunu kullanıyorum. Sağa sola baktığımda kenarlarda o egzoz gazını içine çeke oturan birçok vatandaşım beni şaşırtıyordu. “Bu insanlar neden buralarda oturur” veya “Neyi seyrederler” der, merak ederdim.
Bodrum'da hüsranİmar cehaletiyle rant hırsı birleşince gözler hiç bir şey görmüyor. Doğal ve tarihsel zenginliğimiz talan ediliyor. Turizm kültürümüz gelişemiyor.
Engelliler anaokulu için projeler yarışacakTürkiye’nin ilk Fiziksel Engelliler Anaokulu’nu kurmak için proje yarışması düzenleniyor. Bakırköy Belediyesi ve MDM Mimarlık’ın işbirliği yaptığı proje için son başvuru tarihi 30 Haziran...
İzmir’de yaz ‘zor’ geçecekİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’i zor bir yazın beklediğini belirterek, kentlileri su tasarrufunu sürdürmeye çağırdı.
Başkentte ölü hacimBaşkent Ankara, “su kesintisi tehlikesi olmayan ama yasakların ve tassarruf önlemlerinin uygulanacağı” bir yaza hazırlanıyor.
Dikkat, susuz yaz kapıdaİstanbul’da kurak geçen 2007 yılının mayıs ayında barajların doluluk oranı yüzde 48.54 iken bu yıl oran yüzde 41.47’ye kadar düştü.
UNESCO’dan yalanlamaUNESCO Dünya Kültür Mirası Başkanı Francesco Bandarin, Sulukule ve Four Seasons Oteli ek inşaatının devam ettiği arkeolojik sit alanındaki projeleri, kamuoyuna yansıtıldığı gibi onaylamadıklarını söyledi.
Kraliçe’nin ziyaret ettiği İznik Vakfı sokakta kalıyorİngiltere Kraliçesi II. Elizabeth Bursa ziyareti sırasında Yeşil Cami ve Yeşil Türbe’yi de geziyor. Özellikle Yeşil Türbe’nin çinilerine hayran kalıyor. Türbenin çini restorasyonunu yapan İznik Vakfı’nın hemen yanıbaşındaki atölyesini ziyaret etmek istiyor.
Yazlık için aldığı arsaya 20 milyon $'lık otel yaptıMersin'e yaz tatilleri için gelen bir işadamı ''tarihi dokusu ve denizi çok güzel'' diyerek yazlık konut yaptırmak için aldığı arsaya, turizmcilerin tavsiyesi üzerine 20 milyon dolarlık turizm tesisi kurmaya başladı.
Fransa’daki Türk yılı da Expo 2015 gibi olmasın2009 Fransa’da Türk yılı olarak kutlanacak, iki yıl önce Ermeni yılı olarak yapılan kutlamalarda Ermeniler iyi organizasyonlar yapmış ve ses getiren işlere imza atmışlardı.
Gazi'nin bir yıllık gelirini Etiler bir ayda kazanıyor!İstanbul'un en zengin mahallesi aylık 14 bin 700 YTL hane halkı geliri ile Beykoz'daki Acarlar çıktı. Acarlar'ı, Çavuşpaşa Baklacı mahallesi ve 11 bin YTL gelirle Etiler semti izledi Gaziosmanpaşa'da Gazi mahallesi ise aylık 920 YTL ile hane halkı geliriyle sıralamanın en dibinde yer aldı.
Amblem için uzlaşı şartAnkara kamuoyu, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e amblem konusunda ’ortak akıl’ çağrısında bulundu.
Guardian: Türkiye’nin 'tiryaki' imajı yok oluyorThe Guardian gazetesi, Türkiye’de yürürlüğe giren sigara yasağının milyonlarca Türk için çok büyük bir kültürel şok olacağını belirterek, Türkiye’nin sigara tiryakileri ülkesi imajının yok olacağı yazdı.
TOKİ Antalya'da olmalı mıydıAntalya, "Türkiye'nin dünyaya açılan penceresi" diyoruz. Antalya, "Turizmin başkenti, sektörün kalbinin attığı yer" diyoruz. Bu güzel şehir için "cennet" yakıştırmasını yapıyoruz. Antalya, "marka" olmalı düşüncesini ortaya atıp "neler yapabiliriz"in arayışına giriyoruz.
Böyle olur Etiler’in protestosuİstanbul’un zengin semti Etiler’in Tepecik bölgesinde bir süredir afişli, kampanyalı bir protesto var. Çünkü burada kasım ayının sonundan beri birbirine bağlı iki sokaktan adeta TEM geçiyor. Yani Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne Avrupa Yakası’ndan son çıkış olan Etiler çıkışına giden ana yol, artık bu sokaklar. Tepecik Yolu olarak da bilinen bu bölgenin halkı protesto yolunu seçti. Profesyonel bir reklam kampanyası ile afişlerini sokağa astılar. Sakinler, adı üzerinde, yeniden "sakin" sokaklarını istiyor.
Altunizade'de holdingler artınca evinin yanına lüks otel kurduİstanbul Anadolu yakasına yönelen holdinglerin yeni cazibe merkezi Altunizade'ye ilk beş yıldızlı otel yatırımını Tekaş AŞ yapıyor.
Çöpten ekonomiye 175 milyon YTL katkıÇEVKO, son üç yılda atıkların geri dönüşümü yoluyla ekonomiye 175 milyon YTL kazandırdı. Buna karşın ÇEVKO Genel Sekteri Mete İmer, Türkiye’nin bu rakamlarla Avrupa’nın çok gerisinde olduğunu belirtti.
Haydarpaşa dayanışması: 'Oldubittilere geçit yok'Toplum Kent ve Çevre İçin Haydarpaşa Dayanışması adına konuşan TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Başkanı Eyüp Muhçu, Haydarpaşa’yı yağma projeleri demetine şimdi de Osmanlı versiyonu olduğu söylenen bir üçüncüsünün eklendiğini bildirdi.
Sigara yasağı yürürlüğe girdi, sokaktaki küllükler tiryakiye az geldiSigara yasağında ilk gün karmaşası yaşandı. Zabıtalar, yere sigara izmariti atanlara 20 YTL ceza keserken, yarı yarıya müşteri kaybına uğrayan kafeteryalarda tartışmalar yaşandı.
Dünya yapı sektörü Kayseri'de buluşuyorBu yıl 7'ncisi düzenlenecek olan Kayseri Yapı Teknolojileri Fuarı, Türk Yapı sektörünün önde gelen firmalarını 4 gün boyunca aynı çatı altında toplayacak.
2008'de 68 yeni alışveriş merkezi geliyorSosyal Danışmanlık tarafından bu yıl sekizincisi hazırlanan Soysal Alışveriş Merkezleri Kataloğu 2008 verileri açıklandı. Nisan ayı itibarıyla 17 yeni alışveriş merkezinin açıldığı belirtilen araştırmada, yıl sonuna kadar bu sayının 68'e çıkacağı belirtildi. Alışveriş merkezlerinde bulunan ünitelerin de incelendiği katalogda, yüzde 93'le bankamatikler birinci sırada yer aldı. Son dönemde hem konut hem de alışveriş merkezi projelerinde öncelikli sıraya oturan engellilere yönelik çalışmalar, araştırmaya da yansıdı. AVM'lerde engelli tuvaletlerinin yer alma oranı yüzde 89'a ulaşırken, 100 AVM'nin 82'sinde ankesörlü telefon, 79'unda yine engelliler için telefon ve 78'inde taksi durağı bulunuyor. AVM'lerde en az bulunan birimler ise yüzde 4'le kütüphane, yüzde 6'yla PTT ve yüzde 9'la araba kiralama olarak araştırmada yer aldı.
Tarih: 20 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah
Eski likör fabrikası satışı TOKİ'ye takıldıTOKİ, Kiler Holding'in Mecidiyeköy'deki eski likor fabrikası için önerdiği 295,7 milyon YTL’lik teklife ihaleye tek firma katıldığı için onay vermedi.
Esenli köylüleri çimento fabrikası istemiyorMersin Merkeze bağlı Esenli Köyü’ne kurulması düşünülen çimento fabrikası köylülerin tepkisini çekti. Esenli köylüleri, köylerinin hemen yanı başlarında kurulacak çimento fabrikasını istemiyorlar.
Müteahhitler iş durdurduİnşaat sektöründe başta demir olmak üzere inşaat girdilerin fiyatlarındaki aşırı yükselmeye tepki olarak Gaziantep müteahhitler derneği 15 gün iş durdurma kararı aldı.
TOKİ Başkanı: Hiçbir iş beceremeyen müteahhit oluyorTOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, müteahhitlerin eleştirilerine tepki gösterdi: Hiçbir iş beceremeyen adam gelip, müteahhit oluyor. Gerçek müteahhitler bizden şikayetçi değil.
‘Bu düpedüz haksızlık’Heyelan Bölgesi ilan edilmesi nedeniyle evleri ve işyerleri kamulaştırılarak yıkılmak istenen Kadifekale halkı istimlak karşılığında evlerine biçilen değerin son derece düşük olduğunu dile getiriyor.
Askerlik binası kütüphane olacakİzmir Aliağa’da, geçmişte postane, nahiye müdürlüğü ve 2.5 yıl öncesine kadar da askerlik şubesi olarak hizmet veren tarihi binaya belediye sahip çıktı. Belediye, SİT kapsamındaki binayı restore ettirerek, kütüphaneye dönüştürmek için gerekli izinleri aldı. Ardından da geçen martta binanın restorasyonunu 265 bin YTL’ye ihale etti. 100 yıllık geçmişe sahip 3 katlı binanın 450 metrekarelik iç alanında iki hafta önce çalışmalara başlandı. Dış cephesi de orijinaline sadık kalınarak elden geçirilecek binanın restorasyonunun 6 Ağustos’a kadar tamamlanacağı belirtildi. Belediyenin altındaki Nadir Nadi Kütüphanesi ve Aliağa İnternet Evi’nin buraya taşınacağı bildirildi.
Tarih: 20 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Ufuk Gülen
Kuş Cenneti suya kavuştuYüzlerce kuş ve bitki türünün barındığı Kuş Cenneti, bu yıl susuz kalmayacak. Biriktirilen yağmur suları, cennete verildi. Küresel ısın­ma­nın kıs­ka­cın­da­ki İz­mir Kuş Cen­ne­ti’nde­ki can­lı­lar su­suz kal­ma­sın di­ye, İz­mir Kuş Cen­ne­ti Ko­ru­ma ve Ge­liş­tir­me Bir­li­ği ile Me­ne­men Sol Sa­hil Su­la­ma Bir­li­ği iş­bir­li­ği yap­tı, pro­to­kol im­za­la­dı. Yağ­mur su­la­rı su ka­nal­la­rın­da bi­rik­ti­ri­lip top­lan­dı. Bi­ri­ken su­yun bir bü­lü­mü tar­la­la­la­rın su­lan­ma­sın­da kul­la­nıl­dı,bir bö­lü­mü de Kuş Cen­ne­ti’ne ve­ril­di. İzmir Kuş­cen­ne­ti Ko­ru­ma ve Ge­liş­tir­me Bi­ril­ği Mü­dü­rü Ah­met Ak­gün ge­çen yıl ku­rak olan alan­la­rın şu an­da su­lar için­de kal­dı­ğı­nı be­lir­te­rek şöy­le ko­nuş­tu: “Top­la­nan yağ­mur su­la­rı, ka­nal­lar­dan Kuş Cen­ne­ti’ne ve­ril­di. Kuş ve bit­ki tür­le­rin­de ar­tış sağ­lan­dı. Ge­çen yıl ku­rak­lık ne­dey­le bo­zu­lan eko­sis­tem to­par­lan­ma­ya baş­la­dı. Ye­ni ye­şil alan­lar oluş­tu.”
Tarih: 20 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Mustafa Oğuz
Müteahhite, ‘inşaatta demirden çal’ diyorlarEge-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, inşaat demirine son bir yılda yüzde 100 zam yapılmasına tepki göstedi. Aslan, “Bu zam gerçekten soygundur. Demire zam cinayettir” dedi.
Yıldız Entegre, İran ve Rusya’ya fabrika kuruyorAhşap sektörünün önde gelen firmalarından Yıldız Entegre, İran ve Rusya’da fabrika kuruyor. Şirket İran’da MDF üretecek, Rusya’dan hammadde sağlayacak.
Çimento'da 'Marmara' hakimiyetiMarmara Bölgesi fabrikaları, çimento üretimi ve iç satışında ilk sırada yer aldı. Çimento üretiminde, Marmara hakimiyeti devam ediyor.
Açık artırmayla iş yeri ve konut satışıToplu Konut İdaresi'ne (TOKİ) ait Türkiye genelinde 730 iş yeri ve 46 konut, açık artırmayla satılıyor. TOKİ, Türkiye genelindeki konut ve iş yerleri için yüzde 40'a varan indirim uygulayacak.
Mardan Stadı, dünyanın en iyileri arasındaAntalya'da Kundu bölgesinde inşaatı devam eden Mardan İstanbul Palace Otel'e ait Mardan Stadyumu'nun dünyanın en iyi küçük stadyumları arasında yer aldığı ve UEFA'nın diğer ülkelerine örnek gösterdiği öğrenildi.
"TOKİ olmasaydı Mortgage krizi bizi de vururdu"Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Özel sektörden, 'TOKİ bizi şöyle engelliyor, böyle engelliyor' diyorlar. Hayır TOKİ'nin görev alanı farklı, sizin görev alanınız farklı. Eğer TOKİ olmamış olsaydı, Mortgage krizi bizi de aynen vururdu" dedi.
İstanbul'da, ulaşım araçlarına artık kredi kartı ile binilecekİstanbul'da vatandaşlar otobüslere, metroya ve deniz otobüslerine Akbil yerine kredi kartı ile binecek. Büyükşehir Belediyesi'nin 2 yıldır üzerinde çalıştığı İstanbulKART, toplu taşıma araçlarından alışverişe, müze ziyaretlerinden doğalgaz ve su fatura ödemelerine kadar birçok işlemde kullanılabilecek.
‘Munzur Vadisi sit alanı olsun’Tunceli Barosu avukatlarından Barış Yıldırım, Munzur Vadisi’nin doğal sit alanı ilan edilmesi için Ankara İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Munzur Vadisi üzerinde yapılması planlanan 3 barajın vadinin doğal yaşamını büyük ölçüde ortadan kaldıracağını belirten Yıldırım, 1518 bitki türünün bulunduğu Munzur’un Sit alanı ilan edilerek korunması gerektiğini söyledi. Yıldırım, Munzur Vadisi’nde 42 bin hektarlık bir alanın 1971’de Milli Park olarak ilan edildiğini ve parkın florasında 43 endemik bitki türü bulunduğuna dikkat çekti. Munzur Vadisi Milli Parkı içerisinde Konaktepe Barajı, Konaktepe 2 ve Konaktepe 2 Hidroelektrik Santralları’nın sondaj çalışmalırının yapıldığını anımsatan Yıldırım, milli parkın “mutlak koruma zonu” olarak ayrılan kısmının yüzde 63.5’inin sular altında kalacağını anlattı.
Tarih: 20 Mayıs 2008 Kaynak: Cumhuriyet
İnşaat son darbeyi kapatma davasıyla yedi, çıkış yolunu dışarıda arayacağızKüresel piyasalardaki dalgalanma ve iç politikada yaşanan belirsizlik sebebiyle yeni konut projelerinin askıya alınması, inşaat sektörünün yan kollarını da olumsuz etkiliyor.
Binalar çöküyor inşaat durmuyorŞişli Esentepe’deki Emekli Subay Evleri, İmar Kanunu’na aykırı planlarla yapımına izin verilen Point Otel inşaatı nedeniyle çökme tehlikesiyle karşı karşıya.
Her yerde yasak var19 Mayıs Pazartesi günü yürürlüğe giren sigara yasaklarının nasıl uygulanacağını belirleyen Başbakanlık genelgesi, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlandı.
Başıbüyük’ün derdi büyük kadınlarıİstanbul, Maltepe’nin sırtlarındaki ‘şahane manzaralı gecekondu mahallesi’ Başıbüyük’te ucundan harekete geçen kentsel dönüşüm projesine karşı en güçlü direniş kadınlardan...
Gayrimenkulden çıkmaya hazırlanan Koç, Koray’ı satıyorKoç Topluluğu odaklandığı dört ana sektör dışında kalan gayrimenkul sektöründen çıkma kararı doğrultusunda Yapı Kredi Koray’ı satıyor.
Elginkan da zincir mağazalar atağına kalktıElginkan Topluluğu E.C.A ve Serel markalarına 100 milyon dolar yatırım yapacak. Grup, Elmor Plus ve Concept’lerin sayısını 20’ye, Elmor Shop’ları da 100’e çıkarmayı hedefliyor.
Zeus sunağına nazır Türk tasarımıGaranti Bankası’nın sponsorluğunda açılan ‘Turkish Delight’ başlıklı sergide tanınmış Türk tasarımcıların geleneksel izler taşıyan çağdaş tasarımları yer alıyor.
Küresel ısınmaya karşı yeraltında su depolanacakKuraklık tehlikesiyle karşı karşıya bulunan Konya, İzmir, Bursa, Trakya, Aydın, Manisa ve Erzurum gibi bölgeleri susuz bırakmamak için, yeraltındaki kapalı akiferlere su pompalanacak.
Tarihî esere 'çakıyla ilan-ı aşk' nostaljisine son!27. Müzeler Haftası açılışını gerçekleştirmek üzere Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Hattuşa ve çevresini gezen Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, tarihî eserlerin yazılarla kirletilmesinin kendisini çok üzdüğünü belirterek, "Artık kimse cebinden çakısını çıkararak eserlerin üzerini kazıyamayacak." dedi.
'İstanbul'da 1 milyon 600 bin bina riskli'Çin'in Sichuan eyaletinde yaşanan 7,8'lik depremin ardından gözlerin yeniden üzerine çevrildiği İstanbul'da, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a göre yaklaşık 1 milyon 600 bin bina deprem riski taşıyor.
Demiryolu için yeni alternatif: Hızlı trenÖnce Sosyal Güvenlik Reformu hazırlıkları, sonra reformun Meclis'te yasalaşması süreci, ardından 1 Mayıs ile ilgili gelişmeler, son olarak da İstihdam Paketi derken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik uzun süredir Bursa'dan uzak kalmıştı.
"Doğal depo" çözümüBüyük bir kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya bulunan Konya, İzmir, Bursa, Trakya, Aydın, Manisa ve Erzurum gibi bölgeleri susuz bırakmamak için yeraltındaki kapalı akiferlere su pompalanacak.
İstanbul'a yeni tüp tünel ihalesi yine ertelendiİstanbul'un iki yakasını denizin altından birleştirecek ve sadece lastik tekerlekli araçların geçebileceği yeni tüp tünelin yapım ihalesi bir kez daha ertelendi.
Hasankeyf'in akıbeti yakında belli olacakHasankeyf'in kaderi 20 Haziran'da belli olacak. Tarihi kenti sular altında bırakacak Ilısu barajına maddi kaynak sağlayan İsviçre-Almanya-Avusturya Konsorsiyumu Türkiye'den proje hakkında daha fazla bilgi istedi.
Prof. Şengör İstanbul'da 7.6'lık deprem bekliyorÇin'i vuran 8.0 büyüklüğündeki deprem İstanbul ve çevresindeki deprem riskini yeniden gündeme getirdi. İTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Şengör, İstanbul'da beklenen depremin büyüklüğü için 7.6 tahmininde bulundu.
İşte İstanbul'un en zengin 50 mahallesi!Türkiye'de ilk defa bir şehrin tüm mahalleleri taranarak, toplam harcama potansiyellerinin ortaya konduğu bir rapor hazırlandı.
UNESCO kırık not da verdiİstanbul'un Dünya Kültür Mirası listesinde kalıp kalmayacağını belirleyecek olan UNESCO heyeti, kentten ayrılırken olumlu görüşler bildirmesine rağmen kırık notlar da verdi.
Çin depremi bizim inşaatı salladıRezerv sorunları nedeniyle yılbaşından bu yana yüzde 53 yükselen çelik fiyatları Çin'deki depremle hem üretim azalıp hem de talep artınca tavan yaptı. Fiyat 15 günde % 13 arttı.
Açık artırma ile konut satışıToplu Konut İdaresi'ne (TOKİ) ait Türkiye genelinde 730 iş yeri ve 46 konut, açık artırma yöntemiyle satışa sunulacak.
Binlerce kaleden 100 tanesiTürkiye'de sayıları kesin olarak bilinmese de binlerce kale bulunuyor. NTV Yayınları'nın hazırladığı Türkiye'nin Kültür Mirası dizisinin ilk kitabı olan 100 Kale, bu binlerce kale içinden en önemli 100 tanesini tanıtıyor. Sayısız kavmin mekânı olan bu coğrafyada, tarihin zor ve tehlikeli şartları altında yaşamanın en temel ihtiyacı güvenlikti. Eskiçağ ve Ortaçağ hatta kısmen Yakınçağ'da savunma, yerleşim yerlerinin en önemli ihtiyaçlarından biriydi. İşte bu yüzden, üzerinde yaşadığımız topraklarda binlerce kale bulunuyor. NTV Yayınları tarafından hazırlanan Türkiye'nin Kültür Mirası dizisinin ilk kitabı olan Faruk Pekin ve Hayri Fehmi Yılmaz imzalı 100 Kale, binlercesi içinden en önemlileri sayılabilecek 100 tanesini kapsıyor. Kitap her biri Türkiye'nin ayrı bir mücevheri olan, duruşu, zamana meydan okuyuşuyla dikkat çeken kaleleri geleceğe taşımayı hedefliyor. 100 kale içinde, 10. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Artvin Kalesi, altı medeniyetin yurdu olan Van'daki Hoşab Kalesi, Çanakkale Boğazı'nın kilidi Kilitbahir Kalesi, geçmişi MÖ 855 yılına uzanan Rumkale, Selçuk Kalesi öne çıkan eserler arasında yer alıyor. Kitabın satış fiyatı kitapçılarda: 25 YTL, kitap.ntvmsnbc.com'da 18 YTL.
Tarih: 19 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah
Rönesans, dünya devi Strabag ile ortak olduTürk inşaat sektörünün önde gelen firmalarından Rönesan İnşaat, dünyanın dördüncü uluslararası taahhüt firması Stratabag ile ortaklık kurdu.
Belediyelere ek kaynak geliyorHükümet kamuoyunda "Deli Dumrul Yasası olarak" bilinen kapısının önüne park edilen araçtan bile vergi alınmasını öngören tasarıdan geri adım attı.
Okul zillerinde ‘susturucu' dönemiMilli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından gönderilen genelgeye göre bundan sonra tüm okulların zil sesleri okulların dışında duyulmayacak seviyeye düşürülecek, en fazla 5 saniye çalacak ve dinlendirici müziklerden seçilecek.
Corio, Ada AVM'nin tamamına sahip olduHollandalı gayrimenkul yatırım şirketi Corio, Adapazarı'nda Aralık 2007'de açılan Ada alışveriş merkezinin, kalan yüzde 70 hissesini 44.8 milyon dolar bedelle satın alarak tamamına sahip oldu. Yapılan açıklamada, Adapazarı'nın ilk alışveriş merkezi olduğu belirtilen Ada'nın, stratejik bir konuma ve çekim gücü yüksek mağaza karmasına sahip olduğu belirtildi. Son olarak Malatya'da 110 milyon Euro yatırımla bir alışveriş merkezi kurma projesini açıklayan Corio'nun, Malatya şehir merkezinde 33 bin 400 metrekarelik bir alan üzerine kurulması ve 2010'a kadar tamamlanması planlanan AVM geliştirme çalışmaları Acteeum Grup tarafından gerçekleştirilecek.
Tarih: 19 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah
Bakan Günay tartışmalı alanları yerinde incelediBodrum'da 5 kata izin veren yeni imar değişikliği, Güllük Körfezi'ndeki denize dolgu ve kaya mezarını tahrip edilerek yapılan yüzme havuzlu villa tartışmalarının ardından dün Bodrum'a giden Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, tartışmalı alanları yerinde inceledi. Günay, incelemesi sırasında tartıştığı Turgutreis Belediye Başkanı ANAP'lı Ali Server Yazgan'a "Burada 25 metre koruma alanı olması gerekirken inşaat ruhsatı vermişsiniz" dedi. Yazgan da inşaata Muğla Anıtlar Koruma Kurulu'nun göz yumduğunu söyledi. Günay gazetecilere ise "Pina Yarımadası'ndaki dolguya müdahil olmaya çalıştık, kaya mezarları üzerindeki inşaatlar tarih duyarsızlığıdır" diye konuştu.
Tarih: 19 Mayıs 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Alp Arbak
‘Kamu vicdanı’ Kiler’i ihaleden ettiTOKİ, 25 Nisan’da gerçekleştirilen eski Likör Fabrikası satış ihalesini ’tek firma’ katıldığı için onaylamayarak 30 Mayıs’ta yenilenmesi kararını aldı.
‘TOKİ olmasaydı Türkiye’de kriz çıkardı’Eskişehir’de TOKİ tarafından yaptırılan konutların anahtar teslimi ve kura çekim törenine katılan Başbakan Erdoğan, Toplu Konut İdaresi’nin Türkiye’deki mortgage krizini önlediğini söyledi.
Müteahhitlere kötü haber, demir-çelik zamları sürecekDemir Çelik Üreticileri Derneği (DÇUD) Genel Sekreteri Veysel Yayan, girdi fiyatlarındaki artış nedeniyle demir çelik ürünlerinde yeni fiyat artışlarının olabileceğini söyledi.
Gerçek müteahhitler TOKİ'den şikayetçi değilToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, müteahhitlerin, "TOKİ'nin kapsamlı şekilde konut yapma işine girmesine" yönelik eleştirileri hakkında, "Hiçbir iş beceremeyen adam gelip, müteahhit oluyor. Gerçek müteahhitler bizden şikayetçi değil" dedi.
Antalya Doğu Garajı'ndan Roma tarihi fışkırdıAntalya Büyükşehir Belediyesi'nin Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yer alan Doğu Garajı düzenleme projesinde değişiklik yapacaklarını açıklayan Başkan Menderes Türel, projenin bir bölümünü gezi alanı gibi değerlendirerek, Roma döneminden kalan mezarları koruma altına alacaklarını belirtti.
Kuraklık sorununa yeraltı barajı çözümüDevlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ), özellikle yağışların yetersiz olduğu iç bölgelerde yaşanan kuraklık sorununun çözümü için 'yeraltı barajları projesi' geliştirdi.
Meteoroloji arazisinde belediye ısrarıİstanbul Büyükşehir Belediyesi, Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nün arazisinde mahkeme kararını by-pass edecek bir plan değişikliğini kabul etti.
Kentsel dönüşüm projeleri, suç örgütlerinin sığınaklarını yok ediyorBüyük şehirlerde kentsel dönüşüm projeleriyle yapılan toplu konutlar, çarpık şehirleşmeyi ortadan kaldırırken, suç ve terör örgütlerinin barınma alanlarını da yok ediyor.
Sıkışan inşaatçılar demir, boya karşılığı ev satıyorPiyasalardaki durgunluğun etkisiyle satışları azalan inşaatçılar, projelerini tamamlamak için arayış içinde. Kullanılan yöntemlerden biri de takas şirketleri aracılığıyla boya, demir, mobilya karşılığında konut satışı yapmak.
Ankara'nın güneyinde yeni bir kent doğuyorTBMM'nin girişimiyle Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Gölbaşı'nın Örencik mevkinde başlatılan toplu konut projesiyle birlikte bölgeye yoğun nüfus akışı bekleniyor.
İki itiraza meclisten ‘ret’ kararıAlsancak Limanı’yla Turan arasındaki Yeni Kent Merkezi İmar Planı, Büyükşehir Belediyesi’yle Vakıflar Genel Müdürlüğü ve TCDD arasında krize neden oldu.
Açıkhava yenilendiİzmir Büyükşehir Belediyesi, Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’na el attı. Üç bin seyirci kapasiteli sanat mekanı tamamen yenilendi, deprem yönetmeliğine uygun olarak güçlendirildi. Isıtma - soğutma, havalandırma, aydınlatma ve sıhhi tesisat sistemleri son teknolojiyle donatıldı. Tribünlerin su yalıtımı ve kaplaması değiştirilerek binanın ömrü uzatıldı. Sahnede ses ve ışık sistemi daha fonksiyonel hale getirildi. Çalışmalar 2 milyon 571 bin YTL’ye mal oldu. 29 Mayıs’ta muhteşem bir geceyle kapılarını tekrar açacak. Dünya starı Julio Iglasias burada sahneye çıkacak. Iglasias, söyleyeceği şarkılarla İzmirlilere unutulmaz dakikalar yaşatacak.
Tarih: 19 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
Kanaletlere şok raporİzmir’de yağmur sularının sele dönüşmeden denize ulaşmasını sağlayan sistem mahkemelik oldu. Üç kişilik uzman heyet inceleme yaptı, “Uygulama altyapı tekniğine ve kamu yararına aykırı” diye olumsuz görüş belirtti.
İstanbul'a yeni Kültür Sanat Merkeziİstanbul Kültür, Sanat ve Tanıtma Merkezi, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından açıldı.
Beylikdüzü Marka City açıldıİstanbul Beylikdüzü’ndeki Marka City Alışveriş ve Yaşam Merkezi hizmete girdi. Marka City’nin açılışında konuşan Marka İş Merkezleri Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çebi, merkezde 700 kişinin istihdam edildiğini söyledi. Toplam 20 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulan Marka City Alışveriş ve Yaşam Merkezinin her yaş grubuna hitap eden mağazaları, çocuklara yönelik oyun alanları, sinema salonları ve restoranları ile Beylikdüzü’nün cazibe merkezi olacağı kaydedildi. Marka City Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nin üçüncü katında bulunan ve toplam 6 salondan oluşan 550 kişilik sinema salonlarının işletmesini oyuncu Şafak Sezer’in yapacağı belirtildi.
Tarih: 19 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
UNESCO heyeti, Kapadokya'yı gezdiUNESCO Dünya Kültür Mirası Koruma Merkezi Başkanı Francesco Bandarin, American Museum of Natural History Müzesi üst düzey yöneticilerinden oluşan heyetle, Kapadokya'da UNESCO'nun destek sağladığı mekanları gezdi.
Ataşehir'deki arsa satışları iptal edildiKadıköy Belediyesi'nin, yeni kurulan Ataşehir ilçesi sınırlarında kalan arazilerle ilgili satış kararları iptal edildi. Konunun Zaman tarafından gündeme getirilmesi üzerine İstanbul Valiliği soruşturma başlattı.
İnşaata demir zammı tatiliTüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu (TMF) olağanüstü genel kurulunda açık oylamayla aldığı karar doğrultusunda, acil olan işler dışında, 1-15 Haziran tarihleri arasında ‘iş bırakma’ kararı aldı.
Çürük binada satıcının sorumluluğu 20 yıla çıkıyorSatıcıların, çürük binalardan doğan zararları karşılama süresi, müteahhitlerle eşitlenip 20 yıla çıkıyor. Müteahhit “Pazarlamacıyım” diyerek zamanaşımından yararlanamayacak.
Çeşme’ye yeni bir otelİzmir'in tatil cenneti Çeşme, yeni bir otel kazanıyor. Dünyaca ünlü Rezidor Oteller Grubu, bu sonbaharda 305 odalı Radisson SAS Hotel Çeşme’yi açmaya hazırlanıyor. Üst düzey yönetici Kurt Ritter, tesisin, Türkiye’deki ilk resort otelleri olacağını söyledi. Ritter, “Tatil amaçlı oteller grubumuzda gittikçe daha da önem kazandığı için Doğu Akdeniz’in bu en popüler tatil merkezlerinden birine gelmiş olmaktan mutluluk duyuyoruz” diye konuştu. Tesis, biri kumsalda olmak üzere üç restoran, iki bar, 3 bin 500 metrekarelik SPA, açık havuz, çocuk kulübü, mağazalar ve gece kulübüyle hizmet verecek. İş amaçlı gelip tatil yapma şansı bulan misafirlerine toplantı ve konferans imkanı sunacak. Dünyanın en hızlı büyüyen otel yönetim şirketlerinden kabul edilen The Rezidor Hotel Group, halen 51 ülkede 333 otelde 70 bine yakın odayla konuklarını ağırlıyor.
Tarih: 19 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Cesur Sert
Balıkçıya yol göründüUrla İskele’deki balık restoranları için “barınak sınırlarını işgal ettikleri” gerekçesiyle terk ve yıkım kararı verildi. İşletmeciler ayağa kalktı.
Bodrum’da Günay tepkisiKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın Bodrum gezisi, Güllük Körfezi’ndeki kaçak deniz dolgusu, 3500 yıllık kaya mezarlar üzerine villa inşa edilmesi ve 5 kata izin veren yeni imar değişikliği nedeniyle tartışmaların odağındaki ilçeyi hareketlendirdi. Günay’ın programı, çevrecilerin eylem yapacağı söylentisi üzerine 6 kez değiştirildi. Bodrum Kalesi’ne giden Günay ve beraberindekilerin yolu, İskele Meydanı’nda, Mavi Yol Girişimi ve Yurtsever Cephe üyeleri tarafından kesildi. Yurtsever Cephe Bodrum Sözcüsü Ayhan Karahan, 3 gün içerisinde toplanan 5 bin 600 imzalı dilekçeyi Bakan Günay’a verdi. Günay, “Gerekeni yapacağım” dedi.
Tarih: 19 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Yaşar Anter
Elginkan, Elmor mağazaları açıyor2008 yılını mağazacılıkta atılım yılı ilan eden Elginkan Topluluğu’nun ilk “Elmor Plus” mağazası İstanbul Kozyatağı’nda açıldı. Elmor Plus’ın ikincisi bu ay içinde Antalya’da, üçüncüsü de Ankara’da açılacak. Elginkan Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Yücel Unan, E.C.A ve Serel markaları için 2010 yılına kadar 100 milyon dolar yatırım planladıklarını belirterek, “Özellikle sektör profesyonelleri ve mimarların ürünlerimize rahat bir ortamda ulaşabilmeleri için mağazacılık bu yıl yatırım kalemlerimiz arasında önemli bir yer tutacak” dedi. Elginkan Topluluğu, E.C.A ve Serel markaları için 2010 yılına kadar 100 milyon dolar yatırım yapacak. Topluluk 2012 sonuna kadar Elmor Plus ve Elmor Concept mağazalarının sayısını 20’ye, Elmor Shop’ların sayısını da 100’e çıkarmayı hedefliyor.
Tarih: 19 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
Likör ihalesi rekabet eksikliğinden iptal edildiEmlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (Emlak GYO), Mecidiyeköy’deki Likör Fabrikası arazisinin satış ihalesini, yeterli rekabet ortamı oluşmadığı gerekçesiyle iptal etti.
Bodrum, Bodrum olmalıSon dönemeci de geçtiğinizde, Bodrum Kalesi'nin o büyüleyici silüeti karşınıza çıkar. Şöyle bir durup baktığınızda büyülenirsiniz.
Sezuan'ın insanlarıÇin'de son 50 yılın en korkunç yıkımına neden olan 7.9 büyüklüğündeki deprem Sezuan'ı haritadan sildi. Bertolt Brecht'in "Sezuan'ın İyi İnsanı" oyununda üç tanrının iyi insan aramak için indiği eyaleti.
"Demir İpek Yolu"nun temeli temmuzda atılacak"Demir İpek Yolu" olarak adlandırılan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'nin Türkiye sınırları içindeki 76 kilometrelik bölümünün yapımı Temmuz ayında başlayacak.
Sibirya Çimento'dan dev yatırımRusya'nın Sibtsement (Sibirski Cement) çimento şirketi Türkiye'de faaliyette bulunan İtalyan Türk Set Group çimento şirketinin satın alınması ile ilgili işlemleri tamamladı. Sibtsement Türkiye'de dev yatırımlar planlıyor. Kommersant gazetesine konuşan Sibtsement şirketi Başkanı Andrey Muravyev yurtiçi ve yurtdışı çimento piyasasında daha fazla yatırım yapmayı planladıklarını öncelikli hedeflerinin de Türkiye olduğunu söyledi. Muravyev ilk olarak Türk Set Group çimentonun devir işlemlerini yılsonuna kadar gerçekleştirecek.
Tarih: 16 Mayıs 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Kaya mezarlarındaki inşaata bakanlık şerhiKültür ve Turizm Bakanlığı, Bodrum'un Turgutreis Beldesi'ndeki kaya mezarlarında yapılan izinsiz inşai ve fiziki müdahalelere ilişkin haberlerle ilgili olarak, "taşınmazda izinsiz olarak yapılan fiziki müdahalelerin sorumluları hakkında yasal soruşturma açılması" konusunda Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı ve Turgutreis Belediye Başkanlığı'na yazı gönderdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Bodrum'un Turgutreis Beldesi'nin, 20K-1 a pafta, 6460 parselin üzerinde kayaya oyularak yapılmış Geç Helenistik, Erken Roma dönemine ait oda mezar ve işlikler bulunduğu hatırlatılarak, buluntuların Kayra Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü uzmanlarınca tespit edilerek tescile önerildiği anımsatıldı.
Tarih: 16 Mayıs 2008 Kaynak: Yeni Şafak
70 milyon dolarlık proje mahkeme kararı bekleyecekManisa Belediye Başkanı Bülent Kar, gerçekleştirilmesi planlanan Oto Terminal Projesi ihalesinin, konuya ilişkin açılan dava sonuçlanıncaya kadar ertelendiğini bildirdi.
Bastırırım parayı, keserim ormanı devri başlatıldıCumhurbaşkanı Gül’ün onayladığı ormanlık alanlara ve kıyılara turizm tesisi olanağı veren kanun değişikliğine çevrecilerden tepki geldi.
Bursa'da tarım alanlarının uydudan envanteri çıkarılıyorBursa İl Tarım Müdürlüğü, çiftçi kayıt sistemi, kadastro, imar iskan iskan verileri ve uydu fotoğrafın bir uydu fotoğrafının bir yazılım ile örtüştürerek şehrin tarımsal varlığının envanterini çıkaracak.
Tarihi köprülere korkuluk yapılıyorTarihi Zağnos ve Tabakhane köprülerinin korkulukları Trabzon Belediyesi tarafından aslına uygun olarak yeniden yapılıyor.
Tarihi konaklar restore ediliyorYozgat'ta yıkılmaya yüz tutan tarihi konakların aslına uygun olarak restore edilip, turizme kazandırılması amacıyla başlatılan çalışmalar kapsamında, tarihi binaların mirasçılarına "takas" önerisi götürüldü.
Zeugma kazıları temmuzda başlayacakZeugma Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Kutalmış Görkay, ''Zeugma henüz 3 senelik olan genç bir kazı. Burayı Efes'le yarıştırmak bu kenti öldürmek demektir'' dedi.
Atmosferdeki sera gazları tavan yaptıGüney Kutbu buzulları üzerinde yapılan araştırmalar, atmosferdeki sera gazlarının, son 800 bin yılın en yüksek seviyesinde olduğunu ortaya koydu.
Demiryolu bereketiBursa'nın heyecanla beklediği demiryolu projesi, ciddi bir istihdam imkanı da yaratacak. Buna göre 190 kilometrelik hat hizmete girdiğinde, her kilometrede 8 kişiye demiryolu ile ilgili sektörde çalışma imkanı doğacak.
TOKİ şehirleri geliyor“Biz aslında müteahhitle konut sahibi olmak isteyen dar gelirli arasında köprü görevi görüyoruz” diyen TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, “Ülkemizin lokomotif sektörü olan inşaatçılığı diri tutuyoruz” diye konuştu.
İSKİ’den 2 yılda 3 milyar YTL’lik su ve çevre yatırımı…İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, İSKİ’nin “2007 Faaliyet Raporu”nu onayladı. Raporu Meclis’e sunan Genel Müdür Mevlüt Vural; “2007’de 1 milyar 416 milyon YTL’lik yatırım yaptık. Bu yıl da 1 milyar 562 milyon YTL yatırımla su ve çevre projelerine hız kesmeden devam ediyoruz” dedi.
Çirkinlik Abidesi KöprülerKöprü uzmanı Altok Kurşun, Antalya’daki köprülü kavşakları topa tuttu. Kurşun, “Almanya’da tarlalarda traktörlerin geçmesi için yapılan köprüler bile bir sanat eseri.
Otobüs duraklarında da sigara içmek yasakTürkiye 19 Mayıs'ta sigarasız hayatla tanışmaya hazırlanırken, Sağlık Bakanı Recep Akdağ da konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Akdağ, yasayla birlikte otobüs duraklarında da sigara içilemeyeceğini söyledi. CNN TÜRK'te Gürkan Zengin'in hazırlayıp sunduğu Editör programına konuk olan Recep Akdağ, sigara yasağı için başbakanlık tarafından hazırlanan genelgeye açıklık getirdi. Stadyumlarda sigara yasağının nasıl uygulanacağı yönündeki soruyu cevaplandıran Akdağ, stadyumların ikiye bölüneceğini yüzde 50'lik kısmın sigara içilebilir alan olarak ayrılacağını söyledi. Bakan Akdağ genelgede yapılacak kapalı alan tanımı çerçevesinde otobüs duraklarının da sigara içme yasağı kapsamına girdiğine dikkat çekti.
Tarih: 16 Mayıs 2008 Kaynak: CNN Türk
Kadifekale için Son Günİzmir Büyükşehir Belediyesi, Kadifekale heyelan bölgesinden Uzundere’deki toplu konutlara taşınacak vatandaşlarla yapılan görüşmeleri tamamladı. 2508 hak sahibinden 1700 kişi ile uzlaşıldı.
KorumaGelişmiş ülkelerin uygar kentlerini görenler sık sık bizim kentlerimizle karşılaştırmalar yaparak kentsel sorunlarımıza ilişkin çeşitli düşünceler üretirler.
Otomotiv, inşaat ve beyaz eşyaya demir-çelik zammı kapıdaABD mortgage piyasasındaki zararını tarımsal emtia piyasasında yüklü pozisyonlar alarak kapamaya çalışan spekülatör yatırımcılar gıda fiyatlarının tavan yapmasına neden oldu.
Öğrencinin apartı küçük yatırımcıyı cezbettiEskişehir'de öğrenciler için yapılan apart daireler İstanbul, Ankara ve İzmirli küçük yatırımcının gözdesi oldu.
5 milyar dolarlık otoyol ihaleleri için yerli-yabancı yatırımcı akınıİzmit Körfez Geçişi otoyol projesi için 7 Ekim'de yapılacak ihaleye, yerli ve yabancı yatırımcılar akın etti. İhale için bugüne kadar 3'ü yabancı 6 yatırımcı şartname aldı.
Ülkeyi yaşanmaz hale getirenler üzerineKuraklık yüzünden buğday, domates, pirinç daha az yetişiyor. Koskoca Van Gölü 15 yıl sonra yok olacak. Bodrum beton ormanına dönüşüyor. Boğaz sırtları kaçak yapılarla doldu bile... Tüm bunlara karşın alınan önlemler ise belirsiz.
Beckham’a Dubai’de komşu olma yarışıBirleşik Arap Emirlikleri’ni oluşturan yedi emirlikten biri olan Dubai, son 10 yılda yapılan yatırımlarla, yaklaşık 7 trilyon dolar hacminde bir pazara hitap eden, Doğu Afrika, Hindistan ve Avrupa’yı da kapsayan çok büyük bir coğrafyanın ticaret merkezi haline geldi.
'Uygarlık' işgaline suç duyurusuKültür Bakanlığı, Kayra uygarlağından kalan eserler üzerine yüzme havuzlu villalar yapan müteahhit için yasal işlem yapılmasını istedi.
Kentsel dönüşüme karşı örgütleniyor‘Kentsel Dönüşüm Projesi’ şimdilerde Pendik Sapanbağları’nda yaşayan vatandaşların başını ağrıtacağa benziyor. Tapulu arazileri üzerine başlarını sokacak evler yapan mahallelinin yuvaları yıkılarak yerine ‘çok’ katlı binalar yapılmak isteniyor.
Tuzla Tershanesi'ni şimdiye kadar kim denetledi?Onlarca işçinin öldüğü Tuzla'da tersanelerden sadece dördünün iskân izninin olduğu ortaya çıktı. Tersanelerde itfaiye ekibi de bulunmuyor.
Bornova’da 131 bin metrekarelik yeşil alanİzmir Bornova’nın Pınarbaşı semtinde, 5’inci Sanayi Sitesi yanında ilçe belediyesine ait atıl durumdaki 131 bin metrekare arazi, yeşil alan yapılacak. Belediye Başkanı Sırrı Aydoğan, düzenleme için 30 Mayıs’ta ihaleye çıkacaklarını açıkladı. Aydoğan, Homeros Vadisi’nden sonra Bornova’nın en büyük parkı olacağını söyledi, şöyle konuştu: “Go-kart pisti, ata binilecek manej, 1.5 kilometre uzunluğunda yürüyüş ve bisiklet parkuru, piknik ve çocuk oyun alanları, seyir terasları, çay bahçesi, spor sahaları, açık-kapalı düğün salonu, içinde çeşitli türde kuşların bulunacağı kafeslerle farklı etkinlikler için mekanlar, otoparklar olacak. Projeyi bir yılda tamamlayacağız.”
Tarih: 16 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
Investate 08’de kıyıların geleceği belirlenecekBU yıl ilk kez düzenlenecek olan Türkiye Sahilleri Emlak Yatırım Buluşması (Investate 08), Türk kıyılarının geleceğini belirlemeye hazırlanıyor. Ikon Events ve Akın Nalça Modular Spaces’ın düzenlediği Investate, 24-25 Mayıs tarihinde Bodrum Princess Otel’de gerçekleştirilecek. Türkiye sahillerinin gayrimenkul ve turizm yatırımları yönünden en önemli etkinliği olma hedefi taşıyan Investate konferans ve fuarına binin üzerinde ziyaretçi bekleniyor. Kıyıların ve emlak sektörünün geleceğini belirleyici bir rol üstlenen etkinlik boyunca düzenlenecek konferans ve seminerlerin, çevre, kültürel miras, tarihi doku, mimari gibi kıyıların geleceğinde önemli rol oynayan konuların yanı sıra; yatırımcı ve yerel yönetimlerin sorunlarının tartışılarak çözüm önerilerinin üretildiği bir platform olması bekleniyor. Investate’e proje geliştirme şirketleri, inşaat firmaları, konut projeleri, bankalar, danışmanlık firmaları ve yan sanayi kuruluşları olmak üzere 36 firma katılıyor.
Tarih: 16 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet
Bursa’ya ne yaptık?İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in Bursa ziyareti sırasında çekilmiş Koza Han görüntülerini hüzün ve burukluk içinde seyrettim.
İzmir’in yaşı 10 bine dayandıKemalpaşa’nın Ulucak Höyüğü’ndeki çalışmalardan sürpriz sonuç çıktı. İzmir’in geçmişinin 8 bin 500 değil,10 bin yıla kadar uzanabileceği anlaşıldı.
Roma Hamamı kaz kaz bitmediİlk kazı çalışmaları 1937 yılında başlanan Roma Hamamı bu yıl da kazılmaya devam edilecek. Çalışmalarda, Roma Hamamı’ndaki bir dükkan ile Kutsal Yol’daki sütunların restorasyonlarına başlanacak.
‘Four Seasons’a onay vermedik’UNESCO’nun Four Seasons Oteli’nin Bizans kalıntıları üzerine yaptırdığı inşaatı “onayladığı”na ilişkin yorumların doğru olmadığı ortaya çıktı.
AVM’lerin sayısı zamanla denge noktasına ulaşacakAVM’lerdeki sürecin, tıpkı hipermarketlerde olduğu gibi devam edeceğini ifade eden Optimum Outlet ve Eğlence Merkezi Müdürü Süleyman Sayın, "Alışveriş merkezlerinden bazıları zamanla elenecek ve AVM sayısı bir denge noktasına ulaşacaktır" dedi.
'Termik santral istemiyoruz'Enka’nın İzmir’in Aliağa İlçesi’nde yapmayı planladığı, termik santrale halktan tepki geldi. ‘İzmir Yaşamı Savunuyor’ başlığı ile bildiri yayımlayan bölge halkı, termik santrale karşı mücadele edeceklerini kamuoyuna ilan etti.
İşini bilen müteahhit TOKİ’den zarar etmezToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, "TOKİ’nin konut üretiminde çıtayı yükselttiğini, toplu konutların yerini TOKİ şehirlerinin aldığını" bildirdi.
Karaman: Belediye ağaçları sökünce...Karaman Belediyesi ekipleri çevre düzenlemesi kapsamında yaklaşık 13- 14 yıllık ağaçları söktü. Belediyenin ağaçları sökmesine sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler tepki gösterdi.
İstanbul’da ’Kent Konseyi’ fiyaskosuFlorya’daki belediye sosyal tesislerinde dün ’Kent Konseyi’ toplantısı vardı. Ne yazık ki, konseyin ilk toplantısına ilgili organların seçiminin gerçekleştirilebilmesi için yeterli katılım sağlanamadı. Yazık!..
Ağaç minareyi geçemez gemi Sultanahmet’i ezerİstanbul Dünya Mirası Listesi’nden çıkarılıp, Tehlikede Olan Dünya Mirası Listesi’ne alınma riskiyle karşı karşıya.
Ulus'ta 'yıkım' başladı!Ankara Anakent Belediyesi, "Ankara Tarihi Kent Yenileme Alanı Projesi" kapsamında Ulus'ta yıkımlara başladı.
İsmailağa Cemaati’ne oy çokluğu ile imarİsmailağa Cemaati’nin lideri Mahmut Ustaosmanoğlu’nun amcaoğlu Abdullah Ustaosmanoğlu’nun temsilcisi olduğu Bayrampaşa Yeşil Camii İlme Hizmet Vakfı’na ait arsalarla ilgili imar planı tadilatı yapıldı.
Eryılmaz: Takipteyiz, yargıya götüreceğizÇankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz , "Türkiye ancak bütün kişi ve kurumların hukuka saygı duymasıyla gerçek anlamda demokratikleşebilir. Bugün Ankara kent yönetiminde, hukuksuz davranışlar hüküm sürüyor" dedi.
Esenboğa Yolu güvenli mi?Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek'in, "Artık daha güvenli olacak" vaadiyle açtığı Esenboğa Yolu'nda sık sık kaza meydana gelmesi dikkat çekiyor.
Barajlarda çökme tehlikesiÇin makamları, felaket bölgesindeki 400’den fazla su toplama alanı ve barajda "güvenlik riski" tespit etti. Çin Su Kaynakları Bakanı Chen Lei, bazı hidroelektrik santralleri ve barajların yıkılma tehdidi altında bulunduğunu bildirdi. Çatlayan Zipingpu barajında, basıncı hafifletmek için su seviyesi düşürüldü. Binlerce asker, sağanak yağmur altında zamanla yarışarak barajdaki gedikleri onarmaya çalışıyor. Tek bir barajın çökmesi durumunda bile felaketin bilançosu katlanacak. Çin Sanayi ve Enformasyon Bakanlığı da internet sitesinde, her türlü alet ve malzeme bağışı yapılması için çağrıda bulunuldu. Çin makamları, yayımladıkları 31 kalemlik listede basit çekiçten şişme bota ve yeraltı arama cihazına kadar malzemeye acil gereksinim duyulduğunu belirtti.
Tarih: 16 Mayıs 2008 Kaynak: Hürriyet
Melih Gökçek bu kez de Atakule önüne 'göz dikti'Melih Gökçek yönetimindeki Ankara Anakent Belediyesi, çok tartışılacak bir adım daha atarak Atakule'nin önündeki alana köprülü kavşak yapmaya hazırlanıyor.
Makina Mühendisleri müteahhitlere destek verdiGaziantep Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ali Peri, son yıllarda arsa fiyatlarındaki fahiş artışlardan sonra yaşanan demirdeki fiyat patlamasının inşaat sektörünü olumsuz yönde etkilediğini söyledi.
Ağaç katliamına tepkiMuğla-Marmaris yolunu genişletme çalışmaları sırasında aralarında koruma kapsamındaki günlük ağacının da (sığla) bulunduğu 2 bin ağacın kesildiği, yaklaşık 300’ünün de gelecek günlerde aynı sonla karşılaşacağı öğrenildi.
Çalık Grubu’nun Haydarpaşa ısrarıOrtada ihale ve sözleşme yokken Çalık Grubu’na ait GAP İnşaat’ın Haydarpaşa’yı önce Manhattan, sonra Venedik’e çeviren yağma projelerine Osmanlı versiyonu da eklendi.
Müzelerde Deprem Riski ve Riskin Azaltılması Üzerine DüşüncelerDepremler Türkiye’de bulunan tarihi yapılara sürekli olarak önemli hasarlar vermiştir. Yaşanan en yakın tarihli hasar, İstanbul’un yaklaşık 80 km uzağında meydana gelen 1999 Kocaeli depremi sonucunda oluşmuştur. Söz konusu depremden etkilenen müze ve kütüphaneler Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Topkapı Sarayı Müzesi, Beyazıt Kütüphanesi, Süleymaniye Kütüphanesi, Dolmabahçe Sarayı, Ragıp Paşa Kütüphanesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri ek binası ve İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’dir.
Takvim
<<Mayıs 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.