Haberler

20 Nisan 2008, Pazar

Mimarlar Odası Çalışma Anlayışı EleştirisiMimarlar Odası Çalışma Anlayışı EleştirisiTMMOB Mimarlar Odası eski yöneticilerinden Şükrü Kocagöz, 18 Nisan 2008 tarihinde Ankara''da gerçekleştirilen Genel Kurul''a sunmak üzere hazırladığı "Mimarlar Odası Çalışma Anlayışı Eleştirisi" başlıklı metininde şu sözlere yer verdi: "Her çalışma döneminin ve raporunun ardında elbet bir anlayış vardır. Bu hiçbir zaman formül bir cümle ile açıkça yazılmaz. Katılımcılık bir anlayıştır, sevecenlik bir anlayıştır, gönüllülük bir anlayıştır, otoriterlik bir anlayıştır, esneklik bir anlayıştır, eşitçilik bir anlayıştır, özgürlükçülük bir anlayıştır..." Haberin Devamı
Koruma Planı’ndan cami projesi çıktıKoruma Planı’ndan cami projesi çıktıİstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı Tarihi Yarımada Koruma Amaçlı Nâzım İmar Planı’na yapılan itiraz, Vatan Caddesi’ndeki Lunapark Gazinosu’nun yerine cami yapılmasının amaçlandığını ortaya çıkardı.
3 aydır çivi çakılamadı3 aydır çivi çakılamadıDaire sakinlerinin açtığı dava inşaatı durdurdu. ODTÜ''den gelen heyet inceleme yaptı, hazırladığı raporu Büyükşehir''e verecek. Buna göre karar açıklanacak.
Ömürlük Evler: Yaşlılık ZamanlarıÖmürlük Evler: Yaşlılık Zamanlarıİngiliz Hükümeti, 2013 yılına kadar bütün evlerin engelli ve yaşlılar için uygun hale getirilmesini istiyor. Bu Jon Neale’nin bildirdiği gibi inşaatçıları gerilime iterken diğer tarafta Barındırma Bakanı Caroline Flint inşaat faaliyetleri için ilk iş olarak yeni standartları ele alıyor. Geçen ayın sonlarına doğru, Toplum Bakanı Hazel Blears 2013’ten itibaren Ömürlük Evler’in standartlarının İngiltere’de zorunlu olacağının sinyallerini vererek inşaatçıları şoke etti. Hükümet 2011’den itibaren bütün sosyal konutlarda evlerin yaşlılar ve engelliler için uygun olmasını sağlamak için tasarlanan standartlara uymaya kesinlikle zorlayacak. Eğer özel sektör 2013’e kadar “pazar ihtiyaçları veya beklentilerini karşılayamazsa” hükümet zemin kat tuvaletleri ve tekerlekli sandalye dönüş alanı gibi kriterleri empoze etmek için “ilave yönetmelik ileri sürecek.”  
Japonlar Kırşehir''e höyük müze yapacakJaponlar Kırşehir''e höyük müze yapacakJapon hükümeti tarafından Kırşehir''in Kaman ilçesine höyük şeklinde ve üzeri çimle kaplı modern bir müze yaptırılacağı bildirildi.
Bursaray kent merkezine ulaşacakBursaray kent merkezine ulaşacakBursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, 4 yılda şehre yaptığı yatırımları anlattı. Şahin BursaRay''ı Merinos, stadyum, Altıparmak, Heykel, Setbaşı hattına kadar ulaştıracaklarını söyledi.
2007-08 Uluslararası Beton Tasarım Yarışması’nın Son Teslim Tarihi Uzatıldı...2007-08 Uluslararası Beton Tasarım Yarışması’nın Son Teslim Tarihi Uzatıldı...Türkiye organizasyonu Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) tarafından gerçekleştirilen 2007-08 Uluslararası Beton Tasarım Yarışması için son teslim tarihi 20 Mayıs 2008 olarak belirlendi. İlk üç dereceyi paylaşacak öğrenciler toplam 4.000 Euro değerindeki ödül dışında Belçika’da Anwerp’de gerçekleşecek olan Master Class programında ülkemizi temsil edecek.
Fatih’te Kültür Başkenti HazırlığıFatih’te Kültür Başkenti Hazırlığıİlk olarak yabancı mimarların davet edildiği yarışmayla hazırlanan, “Kartal ve Küçükçekmece Kentsel Dönüşüm Projeleri”yle gündeme gelen yenileme ve dönüşüm çalışmalarının sayısı giderek arttı. Yenileme alanı olarak belirlenen gecekondu bölgelerinde yaşayan insanların, tapu verme vaadiyle oy toplayan belediye başkanlarının kapısının önünde düzenledikleri protesto gösterileriyle ya da yıkım için gelen ekiplere karşı koyan görüntüleriyle medyadan takip ettiğimiz kentsel dönüşüm kavramı, artık TOKİ’nin boş arsalara diktiği levhaların üzerinde de kendine yer buluyor.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Kültür mirası için kaynak ayırmalıyızTürkiye''nin Dünya Miras Alanları Değerlendirme Çalıştayı, Beyoğlu''ndaki Pera Müzesi''nde dün başladı.
Hızlı tren hattının altyapısı hazırAnkara-Eskişehir Hızlı Tren Hattı ''''temiz''''çıktı. TCDD Genel Müdürlüğü''nün Almanya''dan temin ettiği ray ölçüm aracının yaptığı testlerde, küçük eksiklikler dışında hattın altyapısının hazır olduğu belirlendi.
Türkinşa Sendikası''ndan Artan Demir Fiyatlarına İlişkin AçıklamaTürkinşa (Türkiye Resmi Sektör İnşaat Müteahhitleri İşveren) Sendikası, Türkiye’deki demir çelik fiyatlarında yaşanan artış ile ilgili bir basın bildirisi yayınladı.
Başkan Gökçek Projelerini AnlattıAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Büyükşehir Belediyesi olarak 2007 yılında yapılan ve 2008 yılında gerçekleştirilecek olan projeleri, sinevizyon eşliğinde anlattı.
Heykel’e Bursaray mı çıkmalı, başka formül mü olmalı?Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin’in salı akşamı AS TV’de açıkladığı, dün yerel gazetelerde yer alan ve bizim de bu sütunlara taşıdığımız Bursaray’ı Merinos istasyonundan Stadyum-Altıparmak-Heykel ve Setbaşı’na bağlama düşüncesi imkansız bir proje değil.
Bursaray Setbaşı''na çıksın, ben de kavağa çıkarım!Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, Bursaray’ı, Setbaşı’na kadar çıkarmanın hesaplarını yaptırıyormuş. Nasıl çıkacak? Yer altından, Merinos, Altıparmak, Atatürk Caddesi hattını kullanarak. Bu mümkün mü?
Meriç nehrinde arsenik iddiasıBulgaristan kesiminde Meriç Nehri''ne arsenik maddesinin karıştığı iddia edildi. Edirne Valisi Nusret Miroğlu, ''''Arsenik kirliliğini araştırmaya başladık'''' dedi. Vali Miroğlu, Bulgaristan''ın Poibren kasabasındaki içme suyunda saptanan yüksek miktardaki arseniğin Meriç Nehri''ne karışarak Yunanistan ve Türkiye''ye geçebileceği yönündeki haberler üzerine Meriç Nehri''nin Edirne''ye giriş yaptığı noktasında su numuneleri aldıklarını belirtti. Miroğlu,"Meriç Nehri''nde şu anda anormal bir durum söz konusu değil. Meriç Nehri''nde arsenik kirliliğini araştırmaya başladık. Çevre ve Orman Bakanlığımızla da temasa geçtik" dedi. Edirne Çevre ve Orman Müdürlüğü ekipleri de Meriç Nehri suyundan numune alarak, incelenmek üzere Çevre ve Orman Bakanlığı''nın Ankara''daki laboratuvarına gönderdi.
Tarih: 18 Nisan 2008 Kaynak: CNN Türk
"Çevreci madenciliğe evet..."Hükümet son dönemde Kaz Dağları, Artvin ve Marmaris''teki maden arama çalışmaları nedeniyle eleştiriliyor. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ise, ''''Bundan sonra slogan şu ''çevreci madenciliğe evet. Vahşi madenciliğe hayır.'' Bu mesajı herkes aldı'''' dedi.
Kaçak dolguya ödüle Bakanlık açıklamasıKültür ve Turizm Bakanlığı, Muğla Çomça Koyu''nda denizi dolduran bir firmaya ''''Turizme Katkı Ödülü'''' verilmesinin, Milas Kaymakamlığı''nın sorumluluğunda ve yetkisinde olduğunu belirtti.
Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu''na ilk kepçeİstanbul''da Harbiye Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu ana binasının yıkımına başlandı. "Harbiye Kongre Vadisi Projesi" kapsamında yıkımına karar verilen binayla ilgili ilk aşamada; Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi’nin ön giriş kısmının altında yer alan otopark yıkıldı. Çalışma nedeniyle haziran ayına kadar Açık Hava Tiyatrosu’nda etkinlik yapılamayacak. Etkinlikler temmuz ayında yeniden başlayacak. Yapılacak yeni tiyatro binası 5 katı yer üstünde, 6 katı da yer altında olmak üzere 11 kattan oluşacak.
Tarih: 18 Nisan 2008 Kaynak: CNN Türk
Artık gerçekleri söyleseler...Bir zamanlar kentsel politika denilince insanın aklında bir sürü kavram canlanırken son dönemlerde özellikle büyük kentlerimizdeki neredeyse tüm uygulamalar “kentsel dönüşüm” kavramına bir şekilde bulaşmış olarak okunur hale geldi.
Başıbüyük söz hakkı istiyor!İstanbul’da 40 günü aşkın bir süredir, çocukların okula gidemediği, kapısı, penceresi kırık evlerle dolu, polis barikatları yüzünden İETT otobüslerinin bile girmekte zorlandığı, gaz bombalarından savaş alanına dönmüş bir mahalle var.
İstanbul Modern''de "Tasarım Kentleri" sergisi19''uncu yüzyılın ortalarından bugüne kadar tasarım tarihini değiştiren dünyanın en önemli tasarımcılarının yapıtlarından oluşan ''''Tasarım Kentleri'''' sergisi, 23 Nisan''da İstanbul Modern''de açılacak.
Çorlu''da kentsel dönüşüm Ergene Vadisi''yle başlıyorTOKİ ''nin, Emlak GYO, Makro İnşaat ve Yıltaş tarafından hayata geçirilecek Ergene Vadisi Projesi tanıtıldı. TOKİ Başkanı Bayraktar, Türkiye''yi kaçak ve salaş yapılardan kurtarmak için yola devam edeceklerini belirtti.
Her şey tamam, ruhsat yokKapıkule''nin yenilenmesi çalışmaları için nihayet kazma vuruldu. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı modern gümrük kapısı için temele ilk harcı koyarken, "Burası ülkemizin yüz akı olacak" dedi.
Büyükşehir 2007’de hedeflerini yüzde 85 oranında gerçekleştirdiİstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “2007 Faaliyet Raporu” Belediye Meclisi’nde kabul edildi. Raporu meclise sunan Başkan Topbaş, “2007 hedeflerimizi yüzde 85 oranında gerçekleştirdik. Görev süremizce yaptığımız yatırımlar 22 milyar YTL’yi geçecek...
İETT 2007’de 447 milyon YTL yatırım ve 4 bin 851 dünya turu yaptı…Mecliste konuşan Genel Müdür Mehmet Öztürk, geçen yıl 447 milyon YTL yatırım yaptıklarını ve İstanbul’un her köşesine ulaşan İETT otobüslerinin bir yılda 4 bin 851 dünya turu attığını söyledi.
932 yıllık caminin onarım sırasında çatısını yaktılar1076''den beri ayakta olan Çorlulu Ali Paşa Camisi''nin yapılan tamirat sırasında çatısı alev aldı. Kaynaktan çıkan yangında tarihi caminin ahşap bölümleri tutuştu.
Varillerin yerine ‘orman’ sözü unutulduTuzla’da toprağa gömülü zehirli atık varillerinin bulunduğu alana, dönemin Orman Bakanı Pepe ağaç dikileceği ve atıklar için de tesis sözünü vermişti. Ancak iki yıldır kazma vurulmadı.
Ağaç kesimini özendirme yasası!Turizme tahsis edilen orman alanlarının beş katı kadar alanın ağaçlandırılması ve kesilen her ağaca karşılık dört ağaç dikilmesini öngören yasa tasarısındaki koşullar hafifletildi. Parayı ödeyen istediği kadar ağaç kesecek.
Türk mermerinin değeri 100 kat arttı!Dünyanın en büyük tasarım etkinliklerinden Milano Design Week’e Türk mermerciler damgasını vurdu. Türk mermer ihracatçıları, İtalyanların tasarım gücüyle rekabet için çıktıkları yolda ilk zaferi Milano’da kazandı.
Onaralım derken yaktılarBeyoğlu''ndaki tarihi bir caminin çatısını onarmak için yapılan kaynak sırasında yangın çıktı. Yangın kısa sürede söndürüldü ancak tarihi cami zarar gördü. Kasımpaşa''da yer alan ve 1076 yılında Sadrazam Çorlulu Ali Paşa tarafından yaptırıldığı belirtilen Çorlulu Ali Paşa Camii''nin çatısında oluşan sızıntı üzerine onarım çalışması başlatıldı. Onarım sırasında işçiler, kaynak yaparken bazı ahşap bölümler tutuştu. Ekiplerin yardımıyla kısa sürede söndürülen yangın, hasara yol açtı.
Tarih: 18 Nisan 2008 Kaynak: Radikal
Ağaçları kestik, cezasını öderiz!Milas''ın Ilbıra Dağı eteklerinde 1841 dönüm Hazine arazisini "Badem yetiştireceğiz" diye kiralayan şirketin, zeytinleri kesmesi bölgeyi karıştırdı. Şirketin 2 bin zeytini kestiğini öne süren Gürçamlar köylüleri öfkeli.
Yeni projeler zamlı şimdi konut alınToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, son dönemde başta demir ve çimento olmak üzere inşaat malzemelerine gelen %35 civarındaki zamların TOKİ’nin bugüne kadar başlatmış olduğu projeleri etkilemeyeceğini ancak bundan sonraki projelerde zamları fiyatlara yansıtacaklarını söyledi. İnşaat malzemelerine yapılan zamların enflasyon artışına göre orantısız gerçekleştiğini belirten Bayraktar, “Konut taksitlerinde enflasyon ve memur maaş artış oranından en düşüğüne göre artış yapacağız. İnşaat malzemelerine gelen zamları ise bundan sonra yapacağımız konutların fiyatlarına yansıtmak zorundayız. Dolayısıyla bugün alan kazançlı çıkacak” şeklinde konuştu.
Tarih: 18 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
Ağaçların sahibiOrmanlık alanlardaki maden arama çalışmalarının gazetelerde fotoğraflarını görüyor, sadece bir iki dönümlük alan içindeki ağaçlara zarar verildiğini sanıyorduk. Meğer yol için de ağaç kesiliyormuş...
Her ilçe için üst limit belirlenecekAnayasa Mahkemesinin yabancıların mülkiyet edinmesini iptal eden gerekçeli kararının ardından hazırlanan yeni düzenlemenin ayrıntıları belli oldu.
Efsaneden gerçeğe bir kent: BabilLouvre Müzesi, 13 ülkeden toplanan yaklaşık 400 parça eserle Babil kentini anlatıyor. Bu, onca efsanenin kaynağı ve tarihin önemli merkezlerinden biri olan Babil''le ilgili bugüne kadar açılan ilk sergi.
İDO ve İGDAŞ satışa çıkıyorİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, belediyeye bağlı şirketlerden İstanbul Gaz Dağıtım A.Ş (İGDAŞ) ve İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş''nin (İDO) satışı için hazırlık yaptıklarını ve 10 milyar dolar gelir beklediklerini söyledi.
Alanya Uluslararası Havaalanı İstiyorAlanya uzun yıllardan ilk defa Cumhurbaşkanını ağırlamaya hazırlanıyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e Alanyalı turizmcilerin ortak sorunu olan havaalanı konusu iletilecek. “Tabii ki Uluslararası bir havaalanı konusunu gündeme getireceğiz” diyen ALTİD Başkanı Gülçin Güner, “Alanya’nın yıllardır süren ulaşım sorununun stol bir havaalanı ile çözülmesini doğru bulmuyoruz. Havaalanı Alanya için bir dönüm noktasıdır.
Köprü ve otoyollardan 42 milyon YTL gelirÖzelleştirilmeleri gündemde olan Boğaz köprüleri ile paralı otoyollar gelir getirmeye devam ediyor. Mart ayında elde edilen gelir 42 milyon 312 bin 10 YTL olarak gerçekleşti.
Kaldırım ortasında olur mu tartışmasıKaldırım ortasına konulan reklam panoları tartışma konusu oldu. Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Çiğdem Ünal, panoların görüntü kirliliği yarattığını söylerken, CHP’li Meclis Üyesi Fazıl Güleken de, reklamların belediyeye maliyetini sordu.
”Marmaray''ın önemli bir yeri var”Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Avrupa ve Asya''yı fiziki olarak birleştirecek ve kıtalar arasında kesintisiz, hızlı ve güvenli ulaşımı sağlayacak büyük ulaştırma altyapısı projeleri yürütüldüğünü ve bu projede Marmaray Projesi''nin özel ve önemli bir yerinin olduğunu belirtti.
Forum Çamlık bugün kapılarını açıyorDenizli''de Multi Turk Mall tarafından inşaatı tamamlanan Forum Çamlık, kapılarını bugün 14.00’te açıyor. 60 milyon euroya malolan Çamlık Forum, Multi Turk Mall’ın kendi fonuyla kurduğu ilk alışveriş merkezi olma özelliği taşıyor. 70 bin metrekare kapalı alana kurulan alışveriş merkezinin yapımı için 5 bin ton demir, 500 ton çelik kullanıldı, inşaat 14 ayda tamamlandı. Bünyesinde 1000 araçlık otopark, 125 mağaza, 7 salonlu sinema, hipermarket, restoranlar ve eğlence alanları bulunan Forum Çamlık’ın Proje Direktörü Çağan Işıkdağ, Denizli Belediyesi’nden satın aldıkları alanda bulunan Gençlik Merkezi’ni kendi projelerine uygun olmadığı için yıktıklarını, daha sonra inşaata başladıklarını kaydetti.
Tarih: 18 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet
Turizmci de tepki gösterdiGüllük Körfezi''nde kaçak dolgu yapan MNG Holding''e ’Teşekkür Plaketi’ verilmesine turizmciler de tepki gösterdi.
Katliama ödülün hesabını verinMuğla''nın Güllük Körfezi''ndeki Pina Yarımadası ve Çomça Koyu''nda denizi kaçak ve izinsiz olarak dolduran MNG Holding adına temsilcisine Turizm Haftası nedeniyle teşekkür plaketi verilmesi TBMM''ye taşındı.
İzmir''deki konutların sadece yüzde 21''i sigortalıDoğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı İdris Serdar, İzmir''deki konutların sadece yüzde 21''inin zorunlu deprem sigortasına sahip olduğunu söyledi.
Her gün ''depremi'' yaşıyorlarTaş ocaklarındaki patlamalar nedeniyle evleri zarar gören ve ciddi altyapı sorunlarıyla boğuşan Kıbrıs köylülerinin Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek ''e tepkisi gün geçtikçe büyüyor.
Emlak fuarı, satış yasağı yüzünden ertelendiAnayasa Mahkemesi''nin yabancılara gayrimenkul satışını iptal etmesi, Antalya''da 8-11 Mayıs''ta düzenlenecek Türkiye''nin ilk ve tek uluslararası emlak fuarı ''Emlak Arenası 2008''in 20-23 Kasım''a ertelenmesine sebep oldu. Expo Center''da bu yıl ikincisi düzenlenecek fuara, ağırlıklı yabancı olmak üzere 176 firma katılacaktı. Organizasyonu yapan Arena Fuarcılık''ın Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Çiçekçi, "Bir yıl öncesinden hazırlık yapmaya başlamıştık. Emeklerimiz boşa gitti." dedi.
Tarih: 18 Nisan 2008 Kaynak: Zaman
Müteahhitler Birliği yola Erdal Eren ile devam edecekTürkiye Müteahhitler Birliği başkanlığına Erdal Eren yeniden seçildi. Birliğin Ankara Sheraton Otel''de gerçekleştirilen 29. Olağan Genel Kurulu''nda oluşan ve 3 yıl görev alacak yeni yönetim şöyle: Erdal Eren (Başkan), Adnan Çebi (Başkan V.), Emin Sazak (Başkan V.), Emre Aykar (Başkan V.), Yaşar Eren (Başkan V.), Cengiz Köksal (Muhasip Üye), M. Kemal Tankal (Muhasip Üye V.), Celal Koloğlu (üye), Celal Sever (üye), M. Necati Yağcı (üye), Edip Yenigün (üye), Selim Bora (üye), Bülent Erdoğan (üye).
Tarih: 18 Nisan 2008 Kaynak: Zaman
Demokrasi Parkı''na ticaret merkeziMamak Belediyesi, ilçe halkının sıkça kullandığı 17 yıllık "Demokrasi Parkı"nı, neden göstermeksizin halkın elinden alarak "ticaret merkezi"ne çeviriyor. Mamaklılar karara tepkili.
İnşaatçılara müjde; çimentonun torbası 6 YTL''ye düştüSon 2 yıldır düzenli şekilde artan çimento fiyatları ilk kez düşmeye başladı. Geçen yıl 7,5 YTL olan bir torba çimento, 6 yeni liraya düştü. 2007''de fabrika teslim tonu (KDV hariç) 93 YTL olan torbalanmış çimento, ocak ayından itibaren ucuzlamaya başlayarak 83 YTL''ye kadar indi. Dökme çimento fiyatları da yine yüzde 10 oranında ucuzladı. Firma yetkilileri, sektördeki bazı fabrikaların fiyatları aşağı çekmesiyle rekabet ortamının oluştuğunu, bunun sonucu olarak da fiyatların düştüğünü ifade etti.
Tarih: 18 Nisan 2008 Kaynak: Zaman
General Zeki Doğan''da sorunlar hiç bitmiyor!General Zeki Doğan Mahallesi sakinleri, uzun zamandır "altyapı yetersizliği ve aydınlatma sorunu" mağduru. Mahalleliler seslerini ne Anakent Belediyesi''ne ne de Mamak Belediyesi''ne duyurabiliyor.
Avrasya''nın rotası yeniden çizilecekEkonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) 7. Ulaştırma ve Haberleşme Bakanları Toplantısı''nda, Avrupa ve Avrasya arasındaki ulaştırma koordinatlarının gelecekte kritik rol alacağı belirtilerek bu çerçevede neler yapılabileceği konuşuldu.
Ormanlar golf sahası olacakOrman sayılan yerlerin Kültür ve Turizm Bakanlığı''na tahsis edilmesini ve golf tesisi kurulmasını öngören yasa tasarısı TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu''nda kabul edildi. Tasarıya göre, Hazine''ye ait yerler Maliye Bakanlığı''nca, Kültür ve Turizm Bakanlığı''na tahsis edilecek. Tasarıya, CHP milletvekilleri, orman alanlarının "talan edileceği" gerekçesiyle karşı çıkarken Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ormanları koruma ve kullanma ilkesi içinde turizme açmayı hedeflediklerini ileri sürdü.
Tarih: 18 Nisan 2008 Kaynak: Cumhuriyet
İBB''den yeni bir cami girişimiTaksim Meydanı''na, Göztepe Parkı''na cami konduramayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Vatan Caddesi''nin yapımı sırasında Adnan Menderes tarafından yıktırılan Simkeş Mescidi''ni eski Lunapark Gazinosu olarak bilinen alanda yeniden inşa edecek.
Güllük Körfezi''nde talanMilas''a bağlı Gürçamlar köyü yakınlarındaki Ilbıra Dağı''nın eteklerinde yer alan 1841 dönüm Hazine arazisini badem üretmek için tahsis yoluyla kiralayan Anadolu Tarımcılık AŞ''nin, 2 bin ağacı kestiği ileri sürüldü. Halk asırlık zeytin ağaçlarının kesilerek bölgede kurulacak inşaat kooperatifine zemin hazırlandığını öne sürerken, şirket yetkilileri, kesim için Orman Bakanlığı''ndan izin aldıklarını savunarak, "Cezası neyse öderiz" dediler. Milas Kaymakamı Bahattin Atçı ağaçların izinsiz kesildiğini tespit ettiklerini açıkladı.
Tarih: 18 Nisan 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Özcan Özgür
Belediyecilere hapisKartaltepe''deki arazinin usulsüz olarak İslam ve Kültürel Hizmet Vakfı''na satılmasına ilişkin davada 11''i İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalışanı 14 kişi mahkum oldu.
Takvim
<<Nisan 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.