Haberler

20 Mayıs 2009, Çarşamba

Le Corbusier ile DiyaloglarLe Corbusier ile Diyaloglarİzmir Fransız Kültür Merkezi'nin Modern Mimarlık hareketinin öncü mimarı Le Corbusier'nin İzmir kenti için 1948 yılında gerçekleştirdiği nazım plan çalışmasına ilişkin düzenlediği sergi kapsamında, Corbusier'nin çalışma arkadaşlarıyla "Le Corbusier ile Diyaloglar" konulu bir de söyleşi gerçekleştirildi. Le Corbusier ile çocukluk dönemlerinde tanışma fırsatı bulan Cânâ Bilsel, Alain Tavès ve Robert Rebutato, mimara dair anılarını dinleyicilerle paylaştı. Haberin Devamı
Meke Gölü hayata döndüMeke Gölü hayata döndüGeçtiğimiz yıl kuraklık nedeniyle ikiye ayrılan ve üzerinde adacıklar oluşan dünyanın 'nazar boncuğu' Meke Gölü'nde son yağışlarla birlikte su seviyesi yükseldi.
Dünyanın konuştuğu otelDünyanın konuştuğu otelAzeri asıllı Rus işadamı Telman İsmailov'un Antalya Kundu'da inşa ettirdiği Mardan Palace Antalya Oteli, 23 Mayıs gecesi düzenlenecek törenle açılacak.
Finans Merkezi'nden önce, Finans Kent kuruluyorFinans Merkezi'nden önce, Finans Kent kuruluyorKİPTAŞ tarafından Alibeyköy'de yapılacak 800 konutluk "Finans Kent" projesi paranın yöneticilerini bir araya getirtecek. İstanbul'a Finans Merkezi'nden önce Finans kent kuruluyor. Daha şimdiden İMKB, Takasbank ve Aracı kurum çalışanları tarafından 300 adet dairenin satın alındığı projenin tanıtım kokteyli 22 Mayıs Cuma günü sabah saat 10'da ‘Finans Kent Proje Alanı’nda yapılacak. Tanıtım toplantısına KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkan Yardımcısı Cavit Savcı katılacak.
Tarih: 20 Mayıs 2009
Bin Ladin Ailesi, Boğaz'ın incisine talip olduBin Ladin Ailesi, Boğaz'ın incisine talip olduMesa'nın İstanbul ofisi olarak kullandığı Kuzguncuk'taki Cemil Molla Köşkü'ne S. Arabistan'dan talip çıktı.
Büyükşehir ulaşıma el atıyorBüyükşehir ulaşıma el atıyorBursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yeni ulaşım projeleriyle şehrin tıkanan noktalarına neşter vurmaya hazırlanıyor.
Tarihi yarımadada araç tüneline hayır!Tarihi yarımadada araç tüneline hayır!Kentin merkezini, tarihi yarımadayı otomobillere boğacak olan araç tüneline, kentin içine ahtapot kolları gibi katlı kavşaklar yapılmasına, meydanların otoyollarla ezilmesine karşı çıkalım.
Hasankeyf'i kurtar!Hasankeyf'i kurtar!Hasankeyf için uluslararası imza kampanyası başlatılıyor. Daha önce Hasankeyf’e Sadakat İmza Kampanyası ile yaklaşık 70 bin imza toplayan Doğa Derneği ve Atlas dergisi tarafından başlatılan kampanyayla, Hasankeyf’in de içinde bulunduğu Dicle Vadisi’nin UNESCO Dünya Miras Alanı olarak ilan edilmesi talep ediliyor. Hasankeyf’in en azından 10 bin yıllık geçmişi ve küresel ölçekte nesli tehlike altındaki canlı türleriyle UNESCO’nun 10 dünya mirası kriterinden dokuzunu karşıladığı belirtilen kampanyada, 20 farklı kültürün izini barındıran Hasankeyf’in insanlığın sahip olduğu en eski kentlerden biri olduğuna dikkat çekiliyor. Toplanacak imzalar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avusturya Başbakanı Werner Faymann ve İsviçre Başbakanı Hans-Rudolf Merz’e sunulacak. imza için: www.hasankefesadakat.com
Tarih: 19 Mayıs 2009 Kaynak: Radikal
Paris'te 'Bilginin Tapınakları'Paris'te 'Bilginin Tapınakları'Ahmet Ertuğ'un fotoğrafları, İspanya El Escorial Sarayı'nın kütüphanesi gibi, insanların son dört yüzyıl boyunca 'okuma'yı karşılamak için inşa ettikleri mimarlık şaheserlerini gösteriyor.
Deniz taksilerin sayısı 6 kat artırılacakDeniz taksilerin sayısı 6 kat artırılacakİstanbul'da geçen temmuzda hizmete başlayan 'deniz taksiler' halktan büyük rağbet gördü. Taleplerin çokluğunu göz önüne alan İDO, deniz taksilerin sayısını 6 kat artırma kararı aldı. Şu an 6 olan araç sayısı 2 sene içinde 35'e çıkarılacak.
Tarihi rum konakları turizme kazandırılacakTarihi rum konakları turizme kazandırılacakNevşehir'in Kapadokya Bölgesi'ndeki Mustapaşa beldesinde bulunan tarihi Rum evleri ve konakları, restore edilerek turizme kazandırılacak.
Modern Dünyanın 7 Mühendislik HarikasıModern Dünyanın 7 Mühendislik HarikasıFransa'nın en uzun köprüsünün Eyfel Kulesi'nden daha yükseğe ulaştığına ya da Çin'de tek bir barajın 40 milyar metreküp suyu zaptedebildiğine inanabiliyor musunuz? Burada tanımlanan projelerden her biri yüksekliği, büyüklüğü, cüretkarlığı ya da ustaca yapılmış olmasından dolayı en az bir dünya rekoruna sahip. Bunlar, Venedik'ten Boston'a, Mısır'dan İngiltere'ye, modern dünyanın yedi olağanüstü mühendislik harikası.
Olsun da nasıl olursa olsun müteahhitliğiOlsun da nasıl olursa olsun müteahhitliğiTrabzon'un Akçaabat ilçesinde altı katlı bir apartmanda bulunan yangın merdiveni bakanlara 'İyi de bu ne işe yarar' dedirtiyor.
Yeni Avrupa Konutları satışa çıkıyorİstanbul Atakent'te 1108 konutluk ikinci Avrupa Konutları projesi satışa çıkıyor.
'Kilise mutlaka görünecek'Erdoğan Özgörkey Grubu'nun Çankaya'da Hilton Oteli'nin karşısında bulunan arsasına rezidans yapma projesi için İzmir 1 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan "Kilise mutlaka görünecek" şartı geldi.
Eroğlu, hemşerilerinin su sıkıntısını çözüyorÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, İzmirlinin 2040 yılına kadar susuzluk çekmesini önleyecek projeyi başlatıyor.
Küresel ısınmanın etkileri 2 kat fazla olabilirBilim adamları, küresel ısınmanın, içinde bulunduğumuz yüzyıldaki olumsuz etkilerinin 6 yıl önceki öngörülerden iki kat daha fazla olabileceğini bildirdi.
Esenboğa Havaalanı Çevresindeki Besi Çiftlikleri Kaldırılıyor...Büyükşehir Belediye Meclisi’nin aldığı kararla Esenboğa Yolu (Protokol Yolu) civarındaki küçük ve büyük baş hayvan besi yerleri kaldırılacak. Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Başkent’e ilişkin çeşitli konular görüşülerek karara bağlandı. Bu kapsamda Esenboğa Yolu’nun çevresinde bulunan besi çiftliklerinin kaldırılmasına ilişkin karar, Belediye Meclis üyelerinin oy çokluğu ile kabul edildi. Esenboğa Yolu civarında bulunan ve kötü kokulara sebep olan besi yerleri, Belediye Meclisi’nde alınan kararla, 30 gün içerisinde kent dışına taşınacak. Kanatlı, küçük ve büyük baş besi yerleri ile gübre yapılan alanların ruhsat iptaline önümüzdeki ay içinde başlanmasına ilişkin kararla, Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, Sağlık İşleri Daire Başkanlığı, Fen İşleri Daire Başkanlığı, Çevre Koruma Daire Başkanlığı ve aynı zamanda Çubuk Belediyesi ile Pursaklar Belediyesi’nden görevlendirilecek yetkililerin yapacağı denetimler çerçevesinde tahliye işlemi gerçekleştirilecek. Üretimden kaynaklanan kötü kokunun kent girişine olumsuz etkisi ve bölgedeki yaşam kalitesi göz önüne alınarak verilen karar sonucunda söz konusu besi yerlerinin sanayi bölgelerine taşınması Belediye Meclisi’nce uygun görüldü.
Tarih: 20 Mayıs 2009 Kaynak: Ankara Büyükşehir Belediyesi
TOKİ müşterileri krize dayanamadıToplu Konut İdaresi'nden (TOKİ) konut alan binlerce vatandaş, ekonomik kriz nedeniyle taksitleri ödeyemeyince, hayallerindeki eve sahip olamadan bunları iade etmek zorunda kaldı. iade edenlerin yüzde 70'ten fazlası, ödeme güçlüğünü gerekçe gösterdi.
Ofislerin yüzde 40'ı boş kaldı, kirada 'altı ay bedava'ya geçtiKrizin etkisiyle ofis kiralamalarında istediği doluluk oranına ulaşamayan inşaat şirketleri, 'ofiste 6 ay bedava kira' dönemini başlatıyor. Sinpaş Yapı, doluluk oranı yüzde 60'ta kalan Deposite İş Merkezi'nde başlattığı bu uygulama sayesinde kalan boş alanın kiralamasını 2 haftada bitirmeyi hedefliyor.
Durmazlar 'Hilton'u Bursa'ya getiriyorHilton'dan yapılan açıklamaya göre, Hilton Ailesi toplam 430 odalı üç yeni otelini 2011 yılının ikinci çeyreğinde Bursa'da açmayı planlanıyor.
Batılı dev firmalar batıyor, bizim müteahhitler kampanyalarla riski üstleniyorİş Gayrimenkul Genel Müdürü Turgay Tanes, kimi firmaların kredi faiz oranlarındaki fazlalığı sübvanse ederek, kimilerinin de bizzat 5 yıllık, sıfır faizli kredi imkânı sunarak emlak pazarını canlandırmaya çalıştıklarını belirtiyor.
Büyükada'da eski binalar yıkılacakAdalar Belediyesi, çevre ve görüntü kirliliği ile halk sağlığı açısından tehlike oluşturduğu gerekçesiyle, Büyükada'da 2 tarihî bina, amfi tiyatro ve Lido Otel inşaatının yıkılmasına karar verdi.
Seranit 60 milyon avro yatırım yapıp iki fabrika kuruyorBilecik'teki fabrikası iç ve dış talebe yetişemeyince Seranit, yeni üretim tesisleri kurmak için harekete geçti.
Dedeman grubu 3 otelle Suriye'de pazar lideri olduDedeman grubu Şam, Halep ve Palmira'da işletmesini aldıkları 3 yeni otel ile Suriye'de pazar lideri konumuna geldi.
Burj El New YorkDubai'deki Burj El Arap otelinin benzeri 600 metre yüksekliğinde "dikey sera" kuruluyor.
Bu şehir haftada bir gün vejetaryenBelçika'nın Ghent şehri, ‘et yenilmeyen gün' uygulamasıyla, haftada en az bir gün vejetaryen beslenen ilk kent olmaya hazırlanıyor.
Binaların yüzde 85'i ruhsatsızBayındırlık Bakanlığı Müsteşarı Sabri Özkan Erbakan, İstanbul'daki ruhsatsız bina oranının yüzde 85 olduğunu ve 136 sokağa itfaiyenin giremediğini söyledi. Antalya'nın Kemer ilçesinde düzenlenen Bayındırlık ve İskân İl Müdürleri Toplantısı'nın açılışında konuşan Erbakan, bakanlığın çarpık kentleşmeye nasıl engel olunabileceğiyle ilgili çalışmalar yaptığını dile getirdi. Erbakan, "Ankara'ya geliyorsunuz yüzde 45, İzmir'e gidiyorsunuz yüzde 60 bina ruhsatsız. Radikal tedbirler lazım" dedi. 81 il müdürünün buluşturan toplantı 22 Mayıs'ta sona erecek.
Tarih: 19 Mayıs 2009
Kadifekale'de kadife yıkım sürüyorBakanlar Kurulu kararı ile "Afete Maruz Bölge" ilan edilen Kadifekale ve çevresinde 100 konut daha yıkılacak.
Kars, ilk yapay adaya sahip olduKars'ın Arpaçay ilçesinde bulunan ve 204 çeşit kuş türünün bulunduğu Kuyucuk Gölü'nde Türkiye'nin doğa koruma amaçlı ilk Yapay Adası yapıldı.
Boğaz'a nazır köşk için dağı deldilerKuruçeşme'de DMO'nun yatakhane olarak kullandığı 2 katlı bina satın alınıp, 4 kata çıkarıldı.
Büyükada'da tehlikeli binalar yıkılacakBüyükada'da 2 tarihi bina, amfi tiyatro ve Lido Otel inşaatının yıkılmasına karar verildi.
Binaların yüzde 85'i ruhsatsızBayındırlık Bakanlığı Müsteşarı Sabri Özkan Erbakan, İstanbul'daki ruhsatsız bina oranının yüzde 85 olduğunu ve 136 sokağa itfaiyenin giremediğini söyledi. Antalya'nın Kemer ilçesinde düzenlenen Bayındırlık ve İskân İl Müdürleri Toplantısı'nın açılışında konuşan Erbakan, bakanlığın çarpık kentleşmeye nasıl engel olunabileceğiyle ilgili çalışmalar yaptığını dile getirdi. Erbakan, "Ankara'ya geliyorsunuz yüzde 45, İzmir'e gidiyorsunuz yüzde 60 bina ruhsatsız. Radikal tedbirler lazım" dedi. 81 il müdürünün buluşturan toplantı 22 Mayıs'ta sona erecek.
Tarih: 19 Mayıs 2009 Kaynak: Sabah
‘Ağır vasıtalar Marmaray'dan geçsin'Koç Üniversitesi ve IBM'in işbirliği halinde gerçekleştirdiği İleri Araştırmalar Merkezi birinci yılında bir dizi önemli projeye imza attı.
İngiliz mimarlık devi 16. ofisini İstanbul'da açıyor15 ülkede bulunan ofislerinde 1000 kişiye istihdam sağlayan ve 10 milyar dolarlık inşaat projesi yürüten, İstanbul'da ise Varyap'la birlikte Ataşehir İstanbul Finans Merkezi projesinde çalışan ünlü İngiliz mimarlık şirketi RMJM, 16'ıncı ofisini Türkiye'de açacağını açıkladı.
İnsaf! Kapalıçarşı'ya yakışır WC için 8 ay niye beklenmeli?Bu ülkede taş üstüne taş koymak isteyenlerin işinin kolay olmadığını biliyorum da bu kadarını tahmin etmiyorum.
Eyüp'te vakıf arazilerinin tapuları dağıtılmaya başlandıEyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, vakıf arazilerindeki taşınmazların tapularını vatandaşlara teslim etmeye başladı.
Ayasofya civarında otopark rezilliği!İstanbul'u yönetenlere soruyorum. Valiliğe, Büyükşehir ve Eminönü belediyelerine ve Emniyet Trafik Dairesi'ne soruyorum. Bu manzaradan haberiniz var mı?
Büyükşehir'in '2008 Yılı Kesin Hesabı' Belediye Meclisi'nde onaylandıBüyükşehir'in 2008 yılı gider bütçesi 5 milyar 442 milyon TL, gelir bütçesi 4 milyar 176 milyon TL olarak gerçekleşti.
İstanbul'un yeni spor ve kongre merkezleri isimlerine kavuştuYapımı tamamlanan Haliç Kongre Merkezi, 1923 tarihinde inşa edilen Sütlüce Mezbahası binasının yeniden yapılmış ve genişletilmiş bir projesi.
İzmir'e 'Sağlık Kenti' kurulacakDr. Selim Amato, Menderes bölgesindeki 500 dönümlük alan üzerinde kuracakları tesiste akıl sağlığı hastalarının, alzheimer gibi bakıma muhtaç yaşlıların ve terör kurbanlarının tedavi edileceğini söyledi.
Hasankeyf için zor kararBinlerce yıllık tarihe şahitlik eden Hasankeyf, sular altında kalacak mı?
İzmir'in Olimpik Buz Pateni Salonu 2010'da Tamamİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, uluslararası yarışmaların yapılacağı Olimpik Buz Pateni Salonu'nun temelini attı.
Yerel seçimlere 5 yıl var. Bu halk, o zamana kadar nasıl olsa unutur. Yıkın!Bizde âdettir; her yerel seçim öncesi, büyük şehirlerin varoşlarında gecekondu patlaması yaşanır.
İlk beş yıldızlı yeniden Başkent'teBaşkent'in ilk ve 20 yıl boyunca tek beş yıldızlı oteli olan Büyük Ankara Oteli, Grand Rixos Ankara adıyla yeniden hayata döndü. TBMM'nin karşısındaki otel, sadece politikacıların değil bir dönem en ünlü sanatçıların da Ankara'daki adresiydi.
Belediye Dubai Towers'ta düzeltme isteyecekBüyükşehir Belediyesi'nden, bugünkü bazı gazetelerde yer alan Şişli Dubai Kuleleri Projesi ve Danıştay kararıyla ilgili haberler dolayısıyla yazılı açıklama yapıldı.
El Maktum'un parası gelmedi, belediye borç arıyorSatışı iptal edilen Levent'teki İETT arazisinden beklediği 1 milyar 156 milyon dolar gelirden mahrum kalan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, meydana gelen açığı gidermek için yurtdışından 500 milyon dolarlık borçlanmaya gidiyor.
Sanayi sitesine 'akademik' tepki"Böylesi 'hayalci' bir yatırıma girişilmesi, ülke ve kişi kaynaklarının heba edilmesidir"
TOKİ, sahtesiyle mücadele için uluslararası tescil aldıToplu Konut İdaresi (TOKİ), ‘TOKİ' adını marka olarak ulusal ve uluslararası düzeyde koruma altına aldırdı.
Hanlar Bölgesi nefes alacakBüyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kentin atar damarları olan Hanlar Bölgesi'nin ayağa kaldırılması adına yapılan çalışmaların devam ettiğini söyledi.
Metrobüs Haliç yokuşunda kaldı!İTÜ'nün ‘İstanbul'a uygun değil' diyerek olumsuz rapor verdiği, Phileas marka metrobüs aracı Haliç çıkışında yolda kaldı.
Schneider'den 15 milyon avroluk fabrika yatırımıTamamıyla çevre dostu olarak inşa edilecek fabrikada, hem idari bölümler hem de üretim binasının benzerlerine göre yüzde 50 daha az enerji tüketeceği ifade edildi.
Çevreyi en çok Kanada ve ABD'liler kirletiyorNational Geographic Society'nin araştırmasına göre, çevreye en çok zararı Amerikalılar ve Kanadalılar veriyor.
Takvim
<<Mayıs 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.