Haberler

20 Mayıs 2010, Perşembe

Jean Nouvel Charlie Rose''a Konuk OlduJean Nouvel Charlie Rose''a Konuk OlduAmerikalı ünlü televizyon sunucusu Charlie Rose, geçtiğimiz günlerde programına Jean Nouvel''i konuk etti. Dünyanın dört bir yanında çalışmalarını sürdüren Nouvel, programda mimarlık, mimar-işveren ilişkisi üzerine olan düşüncelerini ve projelerini Rose ile paylaştı. Charlie Rose: Pritzker Ödüllü mimar Jean Nouvel bizimle. İşleri kolayca kategorize edilmeye karşı koyuyor. 1987 yılında Arap Dünyası Enstitüsü için Paris''te yaptığı cesur tasarımıyla kendini uluslararası sahnede gösterir oldu. Haberin Devamı
Osmaniye Müzesi''nin yeri tekrar değiştirildiOsmaniye Müzesi''nin yeri tekrar değiştirildiOsmaniye Müzesi''nin yeri Kültür ve Turizm Bakanlığı''ndan çıkan ani bir kararla, Osmaniye Kültür merkezinin karşısında deprem fay hattındaki bir alan uygun görülerek tekrar değiştirildiği ve yeni müze için atamalar yapıldığı öğrenildi.
İstanbul''un merdivenlerini öğrenciler tasarladıİstanbul''un merdivenlerini öğrenciler tasarladıİstanbul''un merdivenli sokaklarını yenilemek amacıyla Seranit tafından düzenlenen tasarım yarışmasının sonuçları belli oldu.
"Tarihi Mardin" yeniden inşa edilecek"Tarihi Mardin" yeniden inşa edilecekTarihi Mardin evlerinin kaçak ve sağlıksız yapılardan kurtarılarak turizme kazandırılması amacıyla ''''Mardin Evleri Projesi'''' hayata geçiriliyor.
3. köprü, Türkiye''yi lojistik üssü yapacak 3. köprü, Türkiye''yi lojistik üssü yapacak İstanbul''a inşa edilecek 3. köprü en fazla nakliyecileri sevindirdi. Nakliye taşıtları için günde halen 8 saat olarak uygulanan trafiğe çıkış yasağı yeni köprüyle tarihe karışacak.
Konak Sahnesi şimdi çok özelKonak Sahnesi şimdi çok özelKonak Sahnesi aslına uygun olarak yenilendi. İç dekorasyonundan tavandaki avizelere kadar her şey orijinal... Kulisinden tuvaletlerine, duşlarından idare odalarına kadar tadilattan geçen binada, kurulan pompalar seyesinde suyun dışarı atılmasıyla zemindeki nemlenmeden de eser kalmadı.
İzmir bir medeniyetler karması gibiydiİzmir bir medeniyetler karması gibiydiÜst tabakaya ait Türkler, kürklerle süslü uzun giysileri, bol nakışlı yelekleri, bileklerine düşen ancak aradan sarı maroken botlarının görünmesine izin veren bol pantolonları, bellerini saran kuşakları ile ayırt ediliyorlardı.
Bu HES inadına pes doğrusu!Bu HES inadına pes doğrusu!Rize''nin Senoz Vadisi''ndeki Uzundere-1 Hidroelektrik Santralı''nın (HES) inşaatı hakkındaki tüm yargı kararlarına rağmen bitirildi.
Eskişehir ''aşk şehri'' oluyorEskişehir ''aşk şehri'' oluyorPorsuk Çayı''nda Venedik''teki gibi gondollarla gezintinin yapıldığı Eskişehir, aşkın ve sevginin sembolü haline geliyor.
"Bu çirkin görüntü ortadan kaldırılsın" "Bu çirkin görüntü ortadan kaldırılsın" Mavişehir Ege Park önünde yıllardır atıl durumda bulunan boş arsanın çevre kirliliğine neden olduğunu ve tehlike yarattığını söyleyen vatandaşlar, "Yetkilileri göreve çağırıyoruz" dedi.
2 asırlık camiyi yıktılar, "tarihî eser" denilen 34 yıllık minare kaldı 2 asırlık camiyi yıktılar, "tarihî eser" denilen 34 yıllık minare kaldı Sivas''ta Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu''nun verdiği karar şaşkınlık uyandırdı. Köylülerin isteği üzerine 220 yıllık Sarıyar Camii''nin yıkılmasına onay veren Kurul, minarenin tarihî eser niteliği taşıdığını belirterek korunması gerektiğine hükmetti.
İstanbul''un kapalı kapılarını açan festivalİstanbul''un kapalı kapılarını açan festivalİstanbul''da olağan koşullarda ziyaret edilmesi mümkün olmayan ya da ziyaret için özel izin alınması gereken tarihi ve mimari öneme sahip binalar İstanbulluların erişimine açılıyor.
TOKİ Başkanı''ndan çarpıcı açıklamaTOKİ Başkanı''ndan çarpıcı açıklamaTOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, depreme karşı kentsel dönüşüm için üniversitelere büyük iş düştüğüne dikkat çekerek, "Gerekirse deprem profesörleri yürüyüş yapsın, kendilerini yaksın, bu işe hep beraber saldıralım" dedi. Bayraktar, imar plan değişikliği yetkisinin de halkın referandumuna sunulmasını istedi.
3. Köprü planı 2,5 ayda tamamlanacak3. Köprü planı 2,5 ayda tamamlanacakİstanbul''a yapılması planlanan 3. köprüyle ilgili plan çalışmalarının 2,5 ayda tamamlanacağını öngördüklerini ifade eden Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ardından ihale çalışmalarının başlayacağını bildirdi.
"Karadeniz ölüyor""Karadeniz ölüyor"DenizTemiz Derneği/Turmepa Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan M. Yaramancı, denizlerdeki kirlilik oranlarının ciddi boyutlara geldiğini vurgulayarak Karadeniz''in artık yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna ve çevre literatüründe "ölü deniz" diye anılmaya başlandığına dikkat çekti.
İstanbul''daki "Hayalet" yapılarİstanbul''daki "Hayalet" yapılarEşsiz mimari özellikler taşıyan, ancak günümüze ulaşamayan tarihi binalar, "İstanbul''da Tarih ve Yıkım/Hayal-Et Yapılar" sergisi ile yeniden canlandırılacak.
Eğlence tüm yurtta yasaklanır ama İzmir''de asla!Eğlence tüm yurtta yasaklanır ama İzmir''de asla!Osmanlı ülkesinde, dönem dönem sosyal toplantılar ve eğlenceler yasaklansa bile, İzmir her zamanki muhalif tavrının etkisiyle olsa gerek, şenlikli günlerinden hiç ödün vermemiş.
Efsane otel yeniden açıldıEfsane otel yeniden açıldıSovyetler Birliği''nin efsanevi binalarından Ukrayna Otel, uzun bir aradan sonra yeni kimliğiyle yeniden açıldı.
3 boyutlu tanıtım3 boyutlu tanıtımKonut projelerinde maketten tanıtımın yerini, yeni nesil 3 boyutlu tanıtım ve pazarlama teknikleri alıyor.
Bu Ne Perhiz, Bu Ne Lahana Turşusu?Bu Ne Perhiz, Bu Ne Lahana Turşusu?Edirne Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından açılan Selimiye Cami Çevresi Ulusal Kentsel Tasarım Proje Yarışması''nın sonuçları 24 Mart 2010 tarihinde açıklandı. Selimiye Cami Türkiye''nin UNESCO Dünya Mirası Ön Listesinde yer aldığı ve 2010 yılı içinde eserin asıl listeye alınması beklentisi uğruna verilen uğraşlar nedeniyle yaklaşık 2 ay sonra 17 Mayıs 2010 tarihinde Edirne Ticaret ve Sanayi Odası''nda gerçekleştirilen ödül töreni ve Kolokyum''u Arkitera olarak sizin için izledik.
"Kentsel Kalite için Kamu Yararını Gözetin!""Kentsel Kalite için Kamu Yararını Gözetin!"Joan Clos i Matheu 17 Mayıs''ta santralistanbul''da "Barselona Örneği Üzerinden Kamusal Alan Kavramı ve Mekan Kalitesi Deneyimleri" başlıklı bir konferans verdi. Matheu, kentlerin gelecekleri için alınması gereken acil tedbirlerden, fikirlere, kamusal ve özel mekan kavramlarından, kentin ekonomik kalkınmasından bahsetti ve Barselona şehri üzerinden örnekler verdi.
Asya - Avrupa Koridoru''nda Kentsel Büyüme ve Korumada Uluslararası Politikalar İstanbul''da TartışılacakAsya - Avrupa Koridoru''nda Kentsel Büyüme ve Korumada Uluslararası Politikalar İstanbul''da TartışılacakArkitera Mimarlık Merkezi, Japon Mimarlık Enstitüsü (AIJ), İstanbul Metropoliten Planlama ve TAGO Mimarlık işbirliğiyle düzenlenen "İstanbul Sempozyumu 2010", Asya-Avrupa Koridoru''nda Kentsel Büyüme ve Korumada Uluslararası Politikalar Forumu kapsamında 20-21 Mayıs 2010 tarihlerinde Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü''nde gerçekleştirilecek. Buildist Yapı Malzemeleri Fuarı, Mitsubishi Plastics ve YA-SA''nın ana sponsoru olduğu sempozyum iki gün boyunca çok sayıda uluslararası konuşmacıyı ve katılımcıyı İstanbul''da ağırlayacak.
Karadeniz kirleniyor, Marmara boğuluyorKaradeniz kirleniyor, Marmara boğuluyorKaradeniz''e 10''dan fazla ülkenin atık suyunu boşaltması Marmara''ya dakikada 30 ton katı kirlilik getiriyor ve geleceği tehdit ediyor.
Geleceğin projeleri sosyalleştirmeye odaklanacakMimarlar bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi duran projelerde insanların sosyalleşebileceği alanlar yarattılar. Sadece futuristik projeler değil artık sıradan mimari de teras ve bahçelerle insanları iletişim kurmaya yönlendiriyor.
3''üncü köprü ihalesi bu yıl yapılacakUlaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul''da yapılması planlanan 3''üncü köprüyle ilgili plan çalışmalarının 2,5 ayda tamamlanacağını düşündüklerini belirterek, "Amacımız bu yıl içinde ihaleyi gerçekleştirmek'''' dedi. Yıldırım, İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi''nde düzenlenen "Türk Bölgesel Yolcu Uçağı Çalıştayı''''nın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Yıldırım, 3''üncü köprüde sürecin ne kadar hızlı gideceğinin plan çalışmalarının tamamlanmasına bağlı olduğunu vurguladı. Yıldırım, Çalıştay''da yaptığı konuşmada ise, "Kendi uçağımızı kendimiz yapma hayalimizi, projemizi artık hayata geçirme zamanı gelmiştir, geçmektedir. Bunun için her şey var. Heyecan, birikim, siyasi irade, kararlılık var. O halde hareket etme zamanıdır" dedi.
Tarih: 19 Mayıs 2010 Kaynak: Sabah
Takvim
<<Mayıs 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.